Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bu Çaylağa bi Yardım

 1. #1
  DevLoper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  24.08.2017
  Yaş
  33
  Mesajlar
  11
  Konular
  2
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Bu Çaylağa bi Yardım

  Merhaba arkadaşlar bu işin daha yeni başında sayılırım ve hemen çizim al yap tamam demek yerine işin çıraklık bölümünden başlamam gerektiğini biliyorum ve usta abilerime ve kardeşlerime bazı sorularım olacak eğer vaktinizi ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1-) İç omurga yapısını hangi ağaç malzemesinden yapmam gerekli ve kalınlığı ne olmalı yani kalınlığı bize kalmış bir şey mi yoksa minimum şu olmalı mı diyorsunuz.

  2-) Dış kaplamada da aynı malzemeyi mi kullanmam gerekli yoksa farklı bir malzememi kullanmam gerekli aynı şekilde bununda kalınlığı ne olmalı.

  3-) Bu malzemelerin suya dayanıklılığı önemlimi yoksa en son dış yüzey bir işlemden geçirilip su geçirmezliği mi sağlanıyor boya vernik vb gibi.

  4-) Tüm çizimlerde şuna dikkat ettim hiç dış kaplama için çizim yok sadece omurga çizimi var bunun sebebi nedir yani kaplamasını kendimiz üstüne koyarak mı yapıyoruz veya sizin bir tekniğiniz var mı.

  5-) Çizimleri istediğimiz boyutta alabilir miyiz, alırsak neye dikkat etmeliyiz mesela kullandığımız malzeme 3mm ahşap ise bu omurgadaki iç içe geçen yerlerdeki boşluk mesafelerinin de 3mm olması gibi mi.

 2. #2
  Murat Yardımcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  31.01.2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  897
  Konular
  16
  Aldığı Beğeni
  83
  Verdiği Beğeni
  967

  Standart Cevap: Bu Çaylağa bi Yardım

  Hoş geldiniz aramıza.
  1. Omurga genelde kontra plaktan 4 yada 6 mm plana göre kullanılıyor.
  2. Dış malzemede sarım için 2*4 ya 2*5 mm olarak yada planın durumuna göre ölçeğe göre ayous ıhlamur yada nasıl bir model yapıyorsanız ikinci bir kaplama durumuna göre çıta seçersiniz.
  3. Malzemelerin suya dayanıklılığı konusunda genelde sarımdan sonra deniz tutkalı ile mukavemeti hem dıştan hem içten artırıp sonrasında su geçirmezlik işlemlerini rc yapacaksanız artırırsınız. Statik modellerde gerek yok.
  45.Çizimleri istediğiniz boyutta alırsanız diğer tüm bina ve parçaların da aynı ölçekte olmasına dikkat ediniz. Yoksa elinizde ölçeksiz uyumsuz bir model olur.

 3. #3
  Nejat Çelenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  28.04.2010
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.514
  Konular
  13
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Bu Çaylağa bi Yardım

  Hoşgeldiniz aramıza, modelcilik ilk önce kişinin sabırla imtihanı oluyor. Eğer yeterli sabrı gösterirseniz çaylaklık döneminiz çok çabuk biter. Sorularınızı Murat bey cevaplamış güzelce kendisine teşekkür ederim. Bende bir miktar daha kafanızı şişirip bakalım sizi bu işten soğutmayı başarabilirmiyim. Bu arada imza kısmında yada nick olarak adınızı göremediğim için ve yaşınızıda bilmediğimden size çaylak kardeş olarak hitap edeceğim.
  Model yapımı, bizim yaptığımız,gerçekte çeşitli hizmetlerde kullanılan deniz araçlarının yine gerçek ölçülerinin belli bir oranda küçültülerek yapılan minyatürleridir. Basit bir örnek ile 1/20 ölçekli sandal modelinin boyu 35 cm iken bunun 20 kat büyüğü 7 mt boyunda içine binip rahatça balık avlayacağınız tekne olmakta. Tabi bu oran o teknenin sahip olduğu her eleman ve ayrıntı için geçerli. Çapasından ıskarmozuna kadar.
  Bu bağlamda hoşunuza giden bir modelin öncelikle çalışmayı istediğiniz model boyunu kararlaştırıp, daha sonra edindiğiniz plandaki ölçekte sizin boyutunuza denkmi daha büyük ya da küçük olduğunu anlamak ve gerekli optik büyütme ya da küçültmeleri yaparak planı yeniden ölçeklendirmenizle başlamanızı öneririm. 1/50 ölçekli plan üzerinde 45 cm boyunda olan planı 2 kat büyütmekle aynı modelin 80 cm boyutta inşası gerçekleştirilebilir. Tabiki bunu yaparken planın tüm paftalarını büyütmekte yarar var çünkü modelin kamara,direk,kürek,ambar kapağı vs imalatlarınında .ölçekli olması gerekir.Büyütme ve küçültme işlemlerini fotokopi veya ozalitçilerde yapabilirsiniz. Elbette posta ve omurga kanallarındaki boşluklarda yapacağınız işleme göre yeniden boyutlanacaktır, ama asıl önemli olan bu imal edeceğiniz parçaların kalınlığıdır. Biz bir planı inşa ederken öncelikle iskelet yapısını sağlam yapmaya dikkat ederiz ki sonradan çarpık kambur bir iskeleti düzeltmek çok zor ve uzun bir uğraşı olmakta sarım esnasında da bir sürü çapariz çıkmakta. Bu nedenle genellikle küçük modellerde 3mm bulunamza ise 4 mm kontraplak boyut büyüdükçe ise kontraplak kalınlığı artarak iskeleti oluştururuz. Bu arada kullandığımız kontraplağın da kalınlığı plandaki geçme yerleri için göz önüne alınmalıdır. Planda 3mm kontraplak için tasarlanan boşluk olduğunu varsayarak sizdede 4 mm kontra olduğunu düşünerek planı uyguladığınızda omurga ve postaların birbirine geçmeyeceği aşikardır. Bu durumda boşlukların bir miktar tesfiyesi gerekir. Dikkat edildiğinde aşılması bu aşamada çok kolay olur. Bu sanırım 5. sorunuzun cevabı oluyor.
  4. sorunuz ise tamamen plan muhteviyatı ile alakalı olup kimi basit tek sayfa planlarda bu ayrıntılar gösterilmeyebilir, kimi plan ise 6-7 pafta ve bir yapım klavuzu barındırır, bunlarda hangi parçanın nereye kaplamanın ölçekli gösteririmi, vs vs bulunur. Basit bir planda gene gerçekte kullanılan ebat yaklaşık olarak tahmin edilerek ölçekte nekadar olması gerekiyor ise imalatı yapılır.
  3. sorunuz için öncelikle yüzen bir modelmi yoksa rafınızı süsleyen bir çalışmamı yapacağınıza karar vermeniz gerek. Yalıtım su ile buluşacak modellerde şart olurken, rafta duracak modeller için ortam rutubetinden etkilenmeyecek şekilde bir kaplama yeterli olmakta. Tabiki yeterince kuru ve ileride çalışmayacak materyal kullanmak kaydı ile zımpara-dolgu verniği yada zımpara-macun-astar boya-sonkat boya-vernik gibi çözümler yeterli.
  1 ve 2. soruları ortak cevaplamaya çalışayım. modellerin görünüş olarak kapalı güverteli ve açık güverteli olması ile omurga posta yapısında kullanılan malzeme değişiklik gösterir, mesela taka planında üzeri kapalı bir yapım var bu nedenle gövde içi gözükmüyor dolayısı ile bu gözükmeyen kısmın iskeletinde sadece kontraplak kullanılabilir. Ama sandal planı gibi kısmen iç yapısı görünen modellerde iskelet önce kontraplaktan kurulur, sarımdan sonra görünen yerlerde kontralar alınarak yerine iç görünüme uygun masifler ölçekli olarak imal edilir. Tabiki sadece ahşap iskete sahip modellerde var, genelllikle bu tip modellerde önce iskeleti oluşturmaya yardımcı bir kalıp yapılır yada iş iskelesi oluştururlur. Gene kaplama için eğer gövde tamamen boyalı olacak ise ve içerden kaplama tahtaları görünmeyecek ise kaplama çitalarında belli bir ölçek aranmayabilir ancak gerek sarım kolaylığı gerekse tesviye işlemleri için 2mm kalınlıkta 5mm eninde çita kullanılması klasik olmakla, çita eni azaldıkça daha kaliteli sarım yapıldığı bir gerçektir. çita eni azalırken kalınlığın 1.5 mm den az olması sarım esnasında kırılmalara yada tesfiyede zorluk çıkartabilir.Gövdesinde bazı kısımların masif olması gereken modeller ile tamamen masif görünümlü modellerde ölçekli ve boylarıda gerçekte kullanılan uzunluğa oranlı çitalar ile çalışılması modelin görünümünü çok etkiler. Bu gibi modellerde biribirine bindirmeli, geçmeli sarım teknikleri uygulanır.
  Bu kadar salatadan sonra hala cesaretiniz varsa ilk çalışmanızı görmek isterim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
  Not imza ayarlarınızdan isim ve yaş hatta şehir kısımlarını doldurmanızı rica ediyorum.

 4. #4
  DevLoper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  24.08.2017
  Yaş
  33
  Mesajlar
  11
  Konular
  2
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Bu Çaylağa bi Yardım

  Öncelikle hiç yorulmadan bu yazıma cevap verdiğiniz, ilğilendiğiniz için çok ama çok teşekkür ederim profilden ismimi düzenleyemedim adım Mehmet Akif Konya da yaşıyorum ilk olarak bu forumda bu mesajı yazdım http://www.modelteknikleri.com/catam...pamiyoruz.html baya detaylı olarak neler yapamadığımızı ve nelerle uğraştığımızı anlattım ama hiç bir şekilde yılmadım ve yılmaya da niyetim yok inşallah sizlerinde desteği ve yardımıyla bu yapmak istediğim catamaran mystic C5000 modeli yapacağım.

  Şu şekilde bir plan çıkardım abimin üniversite içerisinde kırtasiye dükkanı var ve 3mx3m lazer kesim makinesi var bütün parçaları burada kesmeyi planlıyorum verdiğiniz bilgilerden de 4mm yada 5mm kontrplak malzemesinden omurga yapısını çıkartmayı planlıyorum şimdi adım adım gitmek gerekirse omurgada çıtaları nerelerde kullanmalıyız ve asıl amacı nedir.  Bu benim yapmak istediğim geminin modeli sizce bu planda bir problem gözüküyorum.

 5. #5
  Nejat Çelenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  28.04.2010
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.514
  Konular
  13
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Bu Çaylağa bi Yardım

  Katamaran modelinde 3mm kontraplak kullanabilirsiniz, omurgada çita kullanmıyorsunuz, çitalar yan ve alt kısımları kaplamakta kullanılacak. bu plana göre eksik yok ama pafta eksiği var sanırım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •