Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree5Beğeni(ler)
 • 5 Post By Kudret Kaptan

Konu: TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben

 1. #1
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.488
  Konular
  563
  Aldığı Beğeni
  1212
  Verdiği Beğeni
  1530

  Standart TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben

  Yavuz Muhabere Kruvazörü, toplumun konuşma dilinde Yavuz Zırhlısı, ülkemizde o zamanlar en kenar köylerde bile duyulmuş, yakın tarihimizin olayları arasında yer almış, onların bir kısmını yaratmış, halk arasında efsaneleşmiş bir savaş gemimizdi. Tarihte böylesine derin izler bırakmış başka bir örnek gemi yoktur. Denizle ilgisi olmayan iç yörelerin kahvehanelerini süsleyen eşyaların başlıcası Yavuz’un taş basması resimleri ve büyütülmüş fotoğraflarıydı. Geminin toplum içinde abartılı öyküleri ile adına şiirler yazılmış, şarkılar bestelenmiştir. Abartıları bırakıp gerçeğe baktığımızda da Yavuz’un, zamanının ve sınıfının en ileri teknolojisine sahip güçlü ve çok sağlam gemilerinden biri olduğunu görürüz.

  Bazıları ise nedense Yavuz’a yakınlık duymaz. Bunlara katılan denizcilerimiz de, sayıları az da olsa vardır. Karşı olanlara göre Yavuz, Osmanlı Devleti’ni harbe sokmuş, dolayısıyla yıkılmasının sebebi olmuş gemidir. Hatırlanmalıdır ki, Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu (İttifak Gr.) arasında 2 Ağustos 1914’te imzalanan gizli anlaşmanın 2. maddesine göre Almanya, Rusya ile harp haline geçerse, Osmanlı Devleti de harbe girmiş olacaktı. Gizli anlaşmanın imzalanmasından bir gün önce ise (1 Ağustos 1914) Almanya’nın Rusya’ya harp ilan etmiş olduğu hükümetçe biliniyordu. Osmanlı hükümetinin asıl çabası harbe girmemek değil, hazırlıklar çok yetersiz olduğundan “silahlı tarafsızlık” ilan ederek zaman kazanmak, harbe geç girmekti. Osmanlı Devleti Balkan Harbi’nde kaybedilenlerin, özellikle Ege Adalarının kısmen de olsa kazanılması gerekliliğini düşünüyordu. Üçlü İtilaf (Anlaşma) devletlerine gelince; kendi çıkarları için Osmanlıların tarafsızlığını uygun görüyorlardı. Böylece onu içlerine almadan harbin bitişine kadar idare ederek aralarında bölüşme ana fikrine sahiptiler. Almanların 1914 Ağustos sonunda Doğu Cephesinde Ruslara karşı kazandıkları Tannenberg ve Mazorya Gölleri meydan muharebesine rağmen Batı Cephesindeki Marne Irmağı başarısızlığı (1914 Eylül) onları zor duruma soktu. Osmanlı Devleti’nin gecikmeksizin harbe girmesi için ısrar etmeye başladılar.

  Gelecek askeri harekatı iyi değerlendirebilen az sayıda asker ve siyasetçiler de harbin sonucu hakkında gerçeğe uygun düşünceler oluşmuştu. Bunların başında o zaman kurmay yarbay rütbesinde bulunan Mustafa Kemal geliyordu. Harbi İttifak grubu kazanırsa Osmanlı Devleti Alman güdümünde bir sömürge halinde yaşayabilecek fakat itilaf grubunun kazanması durumunda kesinlikle bölünecek ve ve yok olacaktı. Harp kazanılmış olsa idi dahi, yukarıda belirtildiği gibi, tarihsel akış içindeki genel durum itibarıyle Osmanlı Devleti’nin sonu gelmişti. Bundan dolayı devletin bir gemi vasıtasıyla yıkılışa yönlendirilmesini düşünmek saflıkla karışık bir duygusallığın ötesine geçemez. O geminin ön planda bulunduğu ya da daha sonra içinde yer aldığı olumlu-olumsuz önemli olayların askeri, siyasi, diplomatik ve adli etkiler yarattığı doğrudur, ama köklü bir devletin çöküşünü anlatmak ancak tarihin derinliklerine inmekle olur ve her şeyi, gemileri de yöneten, yönlendiren insandır. Goeben/Yavuz’u farklı yönlerden ele alırsak, Osmanlı döneminde şunları görebiliriz:

  Alman Akdeniz Tümeni (Grubu-Skuadronu) Balkan Harbi’nin Osmanlılar aleyhine dönmesi ile ilgili olarak kurulmuştur. Sonra da Akdeniz’de kalmayı sürdürmüştür. SMS Goeben (SMS: Seiner Majestat Schiff / Majestelerinin Gemisi) 1912-1914 yılları arasında Alman sancağını Akdeniz’de gezdirmiş, Akdeniz ülkelerinin limanları arasında, Amiral Souchon’un kişiliği ve Alman denizcilerinin olumlu davranışlarıyla bir diplomasi ağı oluşturmuştur. O günlerde grubu oluşturan iki gemiye, SMS Goeben ve SMS Breslau’ya diplomat gemiler denilmiştir. Sancak gemisi Goeben ayrıca güzel görünümü, seri atış yeneteği ve yüksek hızı ile İngiliz ve Fransız filolarını daima üzerinde düşünmeye sevk etmiştir. SMS Geoeben, Osmanlı Donanması’na 16 Ağustos 1914’te Yavuz Sultan Selim adıyla katıldıktan ve Rusya ile harbe girildikten sonra Rus Karadeniz Filosunun uzunca bir süre korkulu rüyası olmuş, Ruslar “Impratritza Marija” (İmparatoriçe Maria) sınıfı dretnotlarını hizmete soktuktan sonra dahi Yavuz’dan çekinmeye devem etmişlerdir.

  Türkiye Cumhuriyeti dönemine baktığımızda ise şunları görebiliriz:

  Başlangıçta üst düzeydeki bazı askeri kesimler, donanmanın büyük gemiler yerine küçük gemilerden, çeşitli botlardan, belki birkaç denizaltı gemisinden ve yardımcı gemilerden kurulmasının yeterli olacağı görüşündeydiler. Marmara Denizinde veya diğer kıyı bölgelerimizde görev yapacak deniz birliklerimizin “Nihayet o bölgeden sorumlu bir kolordu komutanlığına bağlı olarak çalışacağı” düşüncesi vardı. Yavuz’un onarılarak yeniden hizmeti alınması hakkında fazla konuşulmuyordu. Atatürk ise Türk donanmasını her yönden güçlendirmek istiyordu. Geniş kıyıları olan Cumhuriyet’in “mükemmel” ve “kaadir” bir donanmaya “malik” olması O’nun başlıca amaçlarından biriydi. Atatürk yukarıda belirtilen sınırlı görüşlerle kişisel olarak mücadele etmiştir. Denizcilerle birlikte bulunarak, harp gemileriyle geziler yaparak, donanmaya bizzat tatbikatlar yaptırarak onları yüceltmiş, isteklerini, tekliflerini, yakınmalarını kendilerinden dinlemiş, bu husularda hükümet ve genelkurmay ile de daima bağlantılı olmuştur. Ayrıca denicilerimizi, Osmanlı döneminden başlayan ve istiklal harbimizin kara ağırlıklı olmasından kaynaklanarak süren karacı üst komutanların bazı müdahale ve baskınlarından kurtarma hususunda da Atatürk’ün çabaları görülür. Yukarıda belirttiklerimizi Yavuz’a bağlarsak; bu gemi 1927-1930 yılları arasında gördüğü büyük onarımdan adeta yepyeni halde çıkarak Cumhuriyet donanmasının belkemiğini oluşturmuş, yeni muhripler, denizaltı gemileri, hücumbotlarıyla birlikte çevrede bir denge, saygı unsuru olmuş, caydırıcı güç olarak barışı sağlamış, Türk denizciliğine şeref kazandırmıştır. Önemli ve a bilinen bir diğer hususa da değinmeden geçemeyiz:
  20. yüzyıl başından itibaren, özellikle drednot (Dreadnought) dönemine girilmesiyle donanmalar muharebe gemisine sahip olup olmadığına göre sınıflandırıldı. Muharebe gemisi bulunmayanlar kıyı savunma donanmalarıydılar. Muharebe gemisi veya kruvazörü olanlar, küçük de olsa, “savaşma (muharebe) güçlü” esas donanma demekti. II. Dünya Harbi’nden önce dünyadaki muharebe güçlü donanma sayısı 11’di: ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya (1933’den sonra), Türkiye, Şili, Arjantin, Brezilya, Sovyetler Birliği ve Japonya. II. Dünya Harbinden sonra ise muharebe güçlü donanmalar 9 ülkeye aittir: ABD, İngiltere, Sovyetler Birliği, Fransa, İtalya, Türkiye, Arjantin, Brezilya ve Şili donanmalarının bu sınıflandırması muharebe gemilerinin devrini tamamlayıp sahneden çekiliş zamanı olan 1960-1970 yıllarına kadar sürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Donanması TCG (Türkiye Cumhuriyeti Gemisi) Yavuz’un kifayetli varlığı ile, doğru yönetilebilen kafalarla muharebe güçlü donanma halinde her şeyin harple kazanılmayacağını göstermiştir.

  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-5.jpg   TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-goben_tony_stimson.jpg  

 2. #2
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.488
  Konular
  563
  Aldığı Beğeni
  1212
  Verdiği Beğeni
  1530

  Standart Cevap: TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben

  Drednot (Dreadnought) Sınıfı Muharebe Gemileri: Yeni Dönem
  20. yüzyılın başında askeri denizcilikte önemli bir reform hareketi İngiltere’de başladı. Bununla drednot sınıfı muharebe gemileri dönemine girildi. Önce taktikte önceki muharebe gemisi “Zırhlı” anlayışı değişiyordu. Bu değişim ile ağır ve seri ateşli toplarla uzak mesafelerden hedefleri etki altına almak, yüksek süratle manevra üstünlüğü, inisiyatifi elde bulundurmak, hedef seçimini ve ateş tanzimini çabuk ve doğru yapmak, gerektiğinde kolaylıkla muharebeden sıyrılmak gibi önemli yetenekler sağlanıyordu. 11 Aralık 1906 tarihinde hizmete giren HMS Dreadnought, yukarıdaki hususları üzerinde toplayan ilk gemi olmuş ve bütün bahriyelerde bu yeni sınıfa adının verilmesi kabul görmüştür. Yeni gemi tipinin teknik özellikleri, o zamana kadar büyük tonajlı hiçbir harp gemisinde bulunmayan yüksek hız, bunu sağlayan güçlü türbin makineleri, dört pervane, sağlam bölmeler sistemi, kalın zırh koruması, çok sayıda büyük çaplı, çabuk ateşli ve merkezi yönetimli silah sistemleri idi. Yeni doktrin 1898-1900 Alman deniz programını etkiledi, program değiştirildi, klasik zırhlıların inşasından vazgeçilerek drednot planlamasına girişildi. Böylece yakın bir harbin belirtileri arasında deniz hakimiyetini ele geçirme yarışı başladı. İşte Goeben – Yavuz bu yeni büyük çabaların eserlerinden biri olmuştur.
  Almanlar 1909-1916 yılları arasında drednot sınıfı 19 gemi inşa ettiler.. Bu sırada zırhları biraz ince fakat zırhları daha fazla olan muharebe kruvazörleri sınıfı da doğdu. Almanya’da bunlardan 7 tane inşa edildi. İlk dördü küçük farklarla ayrılan güzel görünüşlü, süratli ve kudretli gemilerdi. Goeben – Yavuz bunların iki gemiden oluşan Moltke sınıfındandır, inşa edilen üçüncü muharebe kruvazörüdür. (1. Von der Tann, 2. Moltke, 3.Goeben, 4. Seydlitz, 5. Derfflinger, 6. Lutzow, 7. Hindenburg) SMS Moltke 1927-1929 yılları arasında İngilizler tarafından sökülmüştür. Osmanlı donanmasında “Yavuz Sultan Selim”, Türkiye Cumhuriyeti’nde 1930-1936 arasında “Yavuz Selim” ve 1936’dan sonuna kadar “TCG Yavuz” olarak yer alan “SMS Goeben” bu yedi gemiden en uzun yaşayanı ve tarihte silinmez derin izler bırakanıdır.

  TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-goben_tony_stimson.jpg


  TCG Yavuz: Teknik Bilgiler

  1. Yavuz, drednot tipi bir muharebe kruvazörüdür (battlecruiser). Moltke sınıfındandır. Bu sınıf SMS Moltke ve SMS Goeben olarak iki eş gemiden ibarettir. Tanınmış Prusya Generali August Karl von Goeben’in adını taşımıştır.
  2. Yavuz, Almanya’da Hamburg’da Blohm und Voss A.G Tersanesinde inşa edilmiştir. Kızağa konulması 12 Ağustos 1909, denize indirilmesi 28 Mart 1911, bütün denemeleri yapılarak Alman Açık Deniz Filosusunda hizmete girişi 2 Temmuz 1912 tarihlerindedir.
  3. Standart 23.100, tam yükle 25.400 tondur. Tam yükle su çekimi (su çizgisi altındaki kısmın derinliği) 8.98 metredir.
  4. Boyu 186.5 m, güverte boyu 186 m, genişliği 29.5 metredir. Tekne baştan kıça 15 ana bölmeye ayrılır, güverte adedi 7 tanedir. Nikel çelikten Krupp zırhları ile içte dikey konumlu torpido korunması ve yatay konumlu güverte korunması sağlanmıştır. Teknenin dış kısmında da baştan tonoz demirine (kıçta en uçtaki demir) kadar, kıç bodoslama (omurganın kıçtaki dikmesi) hariç, tekneyi saran kuşak zırhı büyük güvenlik sağlıyordu. Kuşak zırhı sancak ve iskele bordalarında 150 mm.lik orta bataryayı koruyacak şekilde kazematlar (orta batarya toplarının tek tek yerleştirildiği koruyucu bölmeler) ve üst güverte kalınlığında olup baş ve kıça doğru incelerek (15,5; 13; 9.5 cm) gidiyordu. Diğer zırh kalınlıkları; ön kumanda kulesi 26 cm, arka kumanda kulesi 20 cm, 280 mm.lik top taretleri 10-23 cm, 150mm.lik top kazematları 10 cm, güverte zırhı 2,5 – 7,5 cm şeklindeydi.
  5. Orijinal silahları: Tümü de seri ateşli olarak, beş büyük tarette, 10 adet 50 çap uzunluğunda 280 mm’lik ana batarya, Sancak ve iskele bordalarında altışar olarak 12 adet 45 çap uzunluğunda 150 mm.lik orta batarya, baş omuzluklarda 4. ön baca yapısında 2, kıç omuzluklarda 2 ve amiral dairesi üstünde 4 olarak, 12 adet 45 çap uzunluğunda 88.mmlik toplar vardı. Amiral dairesi üzerindeki dört top çift maksatlıydı yani hava hedeflerine karşı da kullanılabiliyordu. Geminin ayrıca başta 3, kıçta 1 olmak üzere 4 tane sualtı torpido kovanı vardı. Kovanlar
  6. 50 cm.likti. Bu orijinal silah sistemi çeşitli nedenler ve gereksinimlerle 1915, 1930, 1939, 1941 ve 1946 yıllarında değişikliklere uğramıştır. Çanakkale Boğaz tahkimatını kuvvetlendirmek için 1915 yılında 2 adet 150 mm.lik ve 4 adet 88 mm.lik Yavuz’dan sökülerek deniz yolu ile gönderildi. 150 mm.liklerle iki toplu bir “Yavuz bataryası” kurulacaktı, fakat topları taşıyan gemilerden biri İngiliz denizaltısı tarafından batırılınca bir top kaybedilmiş oldu. Diğeri “Yavuz Topu” adıyla Çanakkale Boğazında mevzilendirilmiştir. Diğer yıllardaki değişiklikler genellikle geminin havaya karşı savunmasını güçlendirmek için yapılmıştır.
  7. TCG Yavuz’un 1947’den aktif hizmetten ayrılmasına kadar (1950) olan silah sistemi şöyleydi: 10 adet 280 mm.lik ana batarya, 10 adet 150 mm.lik orta batarya, 8 adet 76 mm.lik çift maksatlı batarya, 18 adet 40 mm Bofors, 16 adet 20 mm. Oerlikon, 8 adet 20 mm Vickers (çok namludan tek namlu yapılmış) oluşa uçaksavar otomatik silahlar grubu. Dört sualtı torpido kovanından ikisi büyük onarımda iptal edilmişti (1927-1930). Aynı süre içinde taretlere isimler verildi: Baş taret “Barbaros”, sancak tareti “İmroz”, iskele tareti “İzmir”, kıçta üst taret “Samsun”, alt taret “Turgut” olarak adlandırıldı.
  8. Makineler ve kazanlar: Yavuz’un hareket kaynağı 10 adet Parsons buhar türbini idi. Altısı ileri, dördü geri hareket içindi. İleri 86.000 SHP ile 245 devir/dakika sağlayabilirdi. Yavuz’un 3.74 m çapında bronzdan yapılmış, üç kanatlı 4 pervanesi bulunuyordu. Yavuz’un bilinen yüksek hızı 28 deniz mili (knot) üzerinde tasarlanmıştı. İlk denemelerde 28,6 mile kadar çıkmıştı ve 27,8 mili rahatlıkla yapabiliyordu. Büyük onarımdan sonra 17 Mart 1930 denemelerinde 6 saat süreyle 26,8, 4 saat süreyle 27.1 knot yapmıştı. Sürekli yapabileceği yüksek surat 23 knot idi. Faal hizmetten ayrılırken en yüksek hızı 20 deniz milini geçmiyordu. Tam yakıt yükü ile katedebileceği mesafe saatte 10 knot ile 5350, 14 knot ile 4.100, 23 knot ile 2370, 28 knot ile 1360 deniz milidir. Yavuz’un dört kazan dairesi ve her birinde altı olmak üzere toplamda 24 adet “Schulz – Thornycroft” Alman “marine” tipi kazanı bulunuyordu. Bunların önlerindeki ocak kapakları sayısı da 136 idi. Tam yakıt kapasitesi 3100 ton kömür, 200 ton mazot, 7.5 ton benzindi.
  9. Su kapasitesi, kazan suyu, kullanma suyu, içme suyu olarak 1000 tonu geçiyordu. Deniz suyunu tatlı suya çeviren “Evaporayter” sistemine sahipti. İki ana ve yardımcı sis cihazları bulunuyordu. Mayın taraması için 4 takım “paravan vihazı” (Oropes float) mevcuttu. Zırh güverte altında yer alan altı elektrik santralı buhar gücü ile çalıştığından gemi demirli olduğu zamanlarda bir kazan dairesi stim üzerinde kalırdı. Bu şekilde kömür sarfiyatı saatte 5-6 ton arasında olurdu.
  10. Mürettebatı, 1050 – 1300 arasında değişiklik göstermiştir. Genel olarak 43 subay, 1010 astsubay ve erat kabul edilir.
  11. Hizmet sürelerisöyledir; Suda kalış süresi (havuzlanma dahil): 62 yıl – Alman/ Türk bayraklı hizmet süresi: 61 yıl – Türk donanmasında kalış süresi: 59 yıl – Türk donanmasında aktif hizmet süresi: 46 yıl olarak kayda geçmiştir.

  TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-5.jpg

  Kaynak: https://tanklarvetarih.wordpress.com...oeben-2-bolum/

 3. #3
  Kudret Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.05.2008
  Yaş
  55
  Mesajlar
  1.315
  Konular
  48
  Aldığı Beğeni
  60
  Verdiği Beğeni
  53

  Standart Cevap: TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben

  Buda benim Hisart müzesine yaptığım Yavuz Sivastopolu bombalarken konulu dioramadan.

  TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-y1.jpgTCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-y2.jpgTCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-y3.jpgTCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben-y4.jpg

 4. #4
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.488
  Konular
  563
  Aldığı Beğeni
  1212
  Verdiği Beğeni
  1530

  Standart Cevap: TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben

  kartpostal gibi duruyor duman efekti pamuk ile mi yapıldı ?

 5. #5
  Kudret Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.05.2008
  Yaş
  55
  Mesajlar
  1.315
  Konular
  48
  Aldığı Beğeni
  60
  Verdiği Beğeni
  53

  Standart Cevap: TCG Yavuz Muharebe Kruvazörü – SMS Goeben

  Evet dumanlar pamuk ile yapıldı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •