Modelteknikleri sitemize hoş geldiniz.

Modelciliği öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu belirtmek isteriz. Bizlerle zaman geçirip, paylaşımda bulundukça bir aile ortamı olduğumuzu göreceksiniz. Hiçbir soru saçma değildir, o yüzden çekinmeden sorularınızı sorabilirsiniz. Bizler modelcilik hobisinin yayılmasını, gelişmesini isteyen bir kitleyiz ve sizi bu ilk adımınızdan ötürü kutluyoruz.

Sitemizde amacımız;

- Gemi modelciliği ağırlıklı olmak üzere modelciliği sevdirmek ve öğrenmenizi sağlamak,
- Üyeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak,
- Modellerimizin yapım aşamalarını en başından itibaren paylaşarak olumlu veya olumsuz eleştiriler sayesinde kendimizi ve modelimizi geliştirmek,
- Her seviyedeki modelciler olarak bir aile olabilmektir.

Sitemizde içerik olarak;

- Ahşap gemi modelciliği
- R/C tekne modelciliği
- Uçak ve helikopter modelciliği,
- Kıl testere ve ahşap el sanatları
- Plastik modeller
- Karton modeller
- Mimari modeller ve diaramalar

olmak üzere çok geniş bir yelpaze sunmaktayız.

Öncelikle sizi yakından tanımak isteriz. Tanışalım Kaynaşalım bölümüne tıklayarak öncelikle kendinizi tanıtınız. Yaşınızı ve modelcilik tecrübenizi mutlaka belirtiniz.

Foruma katıldıktan sonra öncelikle Forum kurallarını mutlaka okuyunuz ve kurallara uyunuz.

Forumun kullanımına yönelik konuları buradaki sabit başlıklardan inceleyip öğrenebilirsiniz.

Modelciliğe yeni başladıysanız Yeni Başlayan Üyelerin Dikkatine başlıklı konuda başlangıç için gerekli temel bilgilerin derlemesini incelemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında sitemizde “Yeni başlıyorum” başlığı altında modelcilikle ilgili gereken tüm bilgileri bulabileceksiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse; bir modelin parçalarının oluşturulmasından boyanmasına kadar geçen aşamalar hakkında ihtiyacınız olan bilgiler ile ücretsiz model planlarını, başlangıç için gereken basit el aletleri ve malzemelerin neler olduğunu, faydalı program ve linkleri bulabilirsiniz.

Modelciliğe ilk defa adım atıyorsanız başlangıç için size birkaç tavsiyemiz olacak.

- Sabırlı olmak modelciliğin olmazsa olmaz şartlarından biridir. Model yaparken aceleci davranmayınız. Geri dönülmesi zor hatalara düşebilirsiniz.
- Asla plansız bir modele başlamayınız. Plansız model yapmaya çalışmak boşa zaman harcamaktan başka bir şey değildir.
- Başlangıç için basit bir model seçiniz. Kolay bir modeli daha az hata ile yapacağınızdan kendinize olan güveniniz artacaktır.Aksi halde zor bir model sizi daha en baştan soğutabilir.
- Öncelikle sitemizde ve internette araştırma yapıp olabildiğince doküman toplayınız.
- Model planınıza sadık kalmaya çalışınız. Ayrıca ilk modelinizin planı ne kadar ayrıntılı olursa size bir o kadar kolaylık sağlar.
- İlk model çok önemlidir. Güzellikleriyle ve kusurlarıyla modelinize sahip çıkın, ona asla küsmeyiniz. O sizin ilk göz ağrınızdır, karşısına geçip doya doya izleyiniz.
- Bir anda bütün modelcilik aletlerine sahip olmaya çalışmayınız. Modelinizde ilerledikçe onlar kendiliğinden ihtiyaç hissettirecektir.
- Modelcinin bir elinden zımpara eksik olmamalıdır. Zımparalanıp temizlenmemiş hiç bir parçayı yerine uygulamayınız.
- Güzel ya da kötü yaptığınız bütün çalışmaların fotoğraflarını sitemizde çekinmeden paylaşınız. Desteğimizi kesinlikle eksik etmeyeceğiz. Böyle yaparak ustalarımızdan öneriler alabilirsiniz ve hatalarınızdan erken dönersiniz. Unutmayınız ki hepimiz başlangıç aşamalarından geçtik.
- İhtiyacınız olan her konuda üyelerimize danışınız. Beklediğinizden fazla yardım alacağınızı göreceksiniz.
- Modelinizde beğenmediğiniz bir bölümü gerekirse içinize sinene kadar defalarca yapınız ve ayrıntılara elinizden geldiğince önem veriniz. Bir modeli ayrıntılar güzel göstermektedir.
- Eleştirilere açık olup hatalarınızdan ders çıkarınız. Siz de göreceksiniz ki, sonraki modelleriniz çok daha güzel olacak.

Aşağıdaki linkleri incelerseniz modelciliğin temelleri hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Modelcilik Tarihi

Modelcilikte 5S (Temizlik – Sınıflandırma – Düzenleme – Standartlaşma – Disiplin ve Eğitim)

Modelcilikte Güvenlik


Sizi aramızda görmekten mutlu olduğumuzu bildirir, modelcilik hayatınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla.

Modelteknikleri.com Site Yönetimi