Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 148 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Spray Boston (Sedat Narman)

 1. #1
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Spray Boston (Sedat Narman)

  Spray Boston

  Önce modelimiz ve kaptanımız hakkında edindiğim resim ve bilgiler.

  Joshua Slocum

  Kaptan Joshua Slocum. 24 Nisan 1895’te 51 yaşında iken “Spray” adlı şlup (sloop) teknesi ile Boston’dan ayrıldı. Tek başına yaptığı toplam 46.000 millik 3 yıl süren bir yolculuktan sonra 27 Haziran 1898’de Newport, Rhode Island’da dünya turunu tamamladı. Kaptan Joshua Slocum bu yolculuktan sonra artık dünya çapında denizciler arasında bir öncü olarak tanınacaktı.


  Joshua Slocum, 20 Şubat 1844’te Kanada, Nova Scotia’daki aile çiftliğinde 11 çocuktan 5.si olarak dünyaya geldi. Anne tarafından dedesi Southwest Point’te deniz feneri bekçisi idi. Joshua da küçük yaşlardan itibaren denizle iç içe oldu. Ancak ciddi ve disiplinli bir adam olan babasının dükkânında balıkçılar için deri ayakkabı imalatında çalışmak zorunda kalıyordu. Buna rağmen ayakkabı derisi kokusu yerine deniz kokusu onu cezbediyor ve kalabalık ve kaotik bir aile ortamından uzakta denizde macera dolu bir hayatın özlemini çekiyordu.

  Evden kaçmak için birçok teşebbüste bulundu ve 14 yaşında ilk kez başarılı oldu. Bir balıkçı uskuna (schooner) teknesinde kamarot ve aşçı olarak yer buldu ancak kısa süre sonra eve döndü. 1860 senesinde, 16 yaşında, ailenin 11. ferdinin doğumunu takiben annesinin ölümünden sonra evden ayrıldı. Bir arkadaşı ile Dublin, İrlanda’ya giden ticaret gemisi Halifax’ta denizci olarak çalışmaya başladı. Bunu takip eden yıllarda çeşitli gemilerde Çin, Avustralya ve Japonya’ya dek uzanan seferlere katıldı. 31 Ocak 1871’de Avustralya’da Virginia Albert Walker ile evlendi. Sonraki 13 yıl boyunca seferlerinde karısı da ona eşlik etti. Bu süre boyunca hepsi denizde ya da yabancı limanlarda olmak üzere 7 çocuk yaptılar. Doğan çocuklardan sadece 4’ü yetişkinlik dönemini görebildi. 1884 yılında karısı yine bir başka sefer sırasında hastalandı ve öldü. Kaptan Slocum 1886’da 24 yaşındaki kuzeni Henrietta “Hettie” Elliott ile evlendi. Bundan sonra da Slocum ailesi denizdeki hayatlarına devam ettiler ancak Henrietta denizdeki hayatı ilk karısı kadar çekici bulmuyordu. Aile 1889 yılında New York’a vardı. Bundan sonra ise Henrietta bir daha ailesi ile denize açılmayacaktı. Slocum yaşadığı maceraları 1890’da “Voyage of the Liberdade” adıyla kitap haline getirdi.

  Joshua Slocum, Fairhaven, Massachusetts’te eski bir balıkçı teknesi olan ve çürümeye bırakılmış olan Spray’i yeniden inşa etti ve 24 Nisan 1895’te ünlü yolculuğuna başladı. Teknesinin ve yolculuğunun birçok ilginç noktası vardı. Önceleri sloop arma ile donatılmış olan tekne Macellan Boğazı’nda yaşadığı sorunlar sonrasında yawl armaya dönüştürüldü. Slocum seyrüsefer için asla kronometre kullanmadı. Bunun yerine boylamları bulmak için yaklaşık zamanı veren sıradan bir kalay saati ile geleneksel parakete ve öğle güneşinden enlem bulma hesaplarını kullandı Slocum, tekneyi normalde dümenine dokunmadan kullanıyordu. Güverteye oranla daha uzun olan yelkenler ve uzun salması sayesinde Spray yelkenlerinin ayarlanması ve dümeninin bağlanması ile rüzgâra göre sabit ve dengeli bir rota tutturabiliyordu. Slocum’un ifadesine göre sadece manevra yaparken ya da acil durumlarda dümene müdahale ediyordu. Pasifik geçişindeki 2000 mil boyunca bir kez bile dümene dokunmamakla gurur duyuyordu. Üç yıldan daha uzun bir süre sonra ardında 46.000 millik bir yolu bırakmış halde 27 Haziran 1898’de Newport, Rhode Island’a vardı. Bu dünya turunun bir başka özelliği ticari rotaların tam ters yönünde Batı-Doğu yönünde yapılmış olmasıydı. 1899’da bu destansı yolculuğunu anlattığı “Sailing Alone Around The World ” adlı kitabını yazdı ve bu sayede tüm dünyada tanınır hale geldi. Bu kitabı aşağıdaki adreste okuyabilirsiniz.

  http://www.ibiblio.org/eldritch/js/saaw.htm

  Yıllar geçtikçe kitabından elde ettiği gelirinin azalması sonucu finansal zorluk yaşamaya başlayan Kaptan Slocum 1909 Kasım ayında başka bir kitap anlaşması umuduyla Güney Amerika’ya doğru tek başına yelken açtı. Kendisinden bir daha haber alınamadı, 1924 yılında ise yasal olarak ölü ilan edildi.


  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-spray-k-c.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler              

 2. #2
  guslu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.01.2009
  Yaş
  35
  Mesajlar
  261
  Konular
  5
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Sedat Bey teknenin adını daha önce duymuştum ama hikayesini ilk kez sizden öğrendim. Teşekkür ederim. Yeni modelinizde başarılar.

 3. #3
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Planın resimleri ve modelin daha önce yapılmış bir kaç örneği.

  Plana buradaki konuda ilk mesajın altındaki Spray.rar eklentisinden ulaşmak mümkündür.
  http://www.modelteknikleri.com/spray...n-t4567.0.html

  Plan tif. uzantılı 3 sayfadan oluşan bir dosyadır. Windows Live Fotoğraf Galerisi yada Microsoft Office Picture Manager programları ile açtığınızda pencerenin altındaki oklar yardımı ile sayfaları görüntüleyebilirsiniz. Planın çıktısı A2 boyutundadır ve çıktı gönderilirken programda ölçüler 600 X 458.6 % 236.2 görülür. Posta grupları hatalı olduğundan, omurga ve postalar yeniden düzenlenmiş olup; isteyenlere pdf. uzantılı A4 boyutundaki dosyayı e-posta ile gönderebilirim. (Mümkünse yöneticiler tarafından bu mesajın altına eklenebilirse daha da memnun olurum. Boyutu 11.3 MB)
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-2147883566_69614bf8a2_o.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler          

 4. #4
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Vay be, ba$lıyorsun demek he Sedat Abi.. Valla senin adına çok mutlu oldum, $imdiden başarılar dilerim. Ortaya çok güzel bir model çıkacağından hiç şüphem yok...

  Vakt-i zamanında bende çok bakınmıştım bu tekneye.. Bakalım, belki bizde senden feyz alırız. Tabii önce bir atölye lazım

  Kolay gelsin abi,

  Saygılar, Buğra.

 5. #5
  halukozdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  28.01.2009
  Yaş
  65
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Sedat kardeşim kolay gelsin.Güzel bitsin hayırlısı ile

 6. #6
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Buğracığım 2 sene önce sıradaki modelin ne diye sorduğunda Spray demiştim. Ancak bugüne nasip oldu. Bakalım inşallah bizi utandırmaz.

  Gürkan Bey çok teşekkür ederim.

  Saygılar.

  Spray'ın sarımı güverte üzeri hariç tamamlandı. (Renk buraya kadar beyaz. Baş taraftaki parça planda masif ağaç verildi, ancak güverte hizasına kadar boyanacak olan bir modelde kontradan da kesilmesinde bir sakınca yok. Ben ilk başladığımda sadece karinayı siyaha boyamayı düşünüyordum. Şu an ise güverte hizasındaki yumruya kadar beyaz, küpeşte altı ahşap görünümlü düşünüyorum.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5006.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5007.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5008.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5009.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5010.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5012.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5013.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5016.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5019.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5020.jpg  


 7. #7
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Haluk Abicim çok teşekkür ederim.

  Omurganın parçalarını birleştirmeden önce 3 nolu parça üzerinde dümen milinin deliğinin önceden delinmesinde fayda var.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5021.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5022.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5023.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5025.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5032.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5033.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5034.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5035.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5036.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5037.jpg  


 8. #8
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Sedat Abi, Proxxon testereleri bol bulmu$sun

 9. #9
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  İlk fotoğraflardaki ayna ve montajı sizi yanıltmasın, daha sonra kesilip uygun ayna çizildikten sonra değiştirildi. Hatta ilk etapta çizilen ayna istediğim gibi olmadığı için çevresinde bir miktar macun uygulaması oldu. Ancak plandaki ayna bu son hali üzerinden çizildiği için daha sonra yapacak olanlar bu kadar macun kullanmak zorunda kalmayacak.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5038.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5039.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5040.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5041.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5042.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5043.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5044.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5045.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5046.jpg  

 10. #10
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Buğracığım senden birşey kaçmıyor, topu topu 3 testerem var. Bana çok mu gördün Çapraz dişli, elmas dişli ve metal kesimi için ince dişli.


  Sarımda 3X2 mm ve 4X2 mm Ayous çıta kullanıldı. Çıtaların baş tarafa gelen uçları biraz daraltıldı.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5047.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5048.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5049.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5050.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5052.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5058.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5059.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5060.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5061.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5062.jpg  


 11. #11
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Olur mu abi hiç öyle $ey, allah daha fazlasını versin in$allah Kazasız belasız kullanımlar diliyorum.

  Spray'in sarımı çok güzel her zamanki gibi. Her zaman söylüyorum, işçilik çok önemli ancak, ince çıta = çok daha stabil bir sarım..

 12. #12
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Aynanın son hali ve macun uygulaması, astardan sonra görülen bir kaç yere rötüşle buraya kadar görülen gövdenin tamamı beyaz. Neden hemen boya diye sorulabilir, model biraz garip. Sarıma 2X2 mm 5 adet daha sarım çıtası ile devam ediyoruz, daha sonra güverte ve baştaki cıvadrayı yerleştirdiğimizde geriye dönüp boya olanağı kalmıyor. Olsada parça boya içime sinmediği için ben bu aşamada boyamayı düşünüyorum.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5064.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5065.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5069.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5113.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5114.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5115.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5116.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5118.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5119.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5120.jpg  


 13. #13
  Oktay Yaylacıkoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.02.2009
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.153
  Konular
  24
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  üstadım tebrikler, allah var temiz çalışıyorsun

 14. #14
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Buğracığım ağzına sağlık, ömrüne bereket. Benim atladığım bir nokta. İnce çıta sarımda, özellikle kavisli yerlerde ve dönüşlerde kesinlikle öneririm.

  Son durum.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5121.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5122.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5123.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5124.jpg   Spray Boston (Sedat Narman)-dscn5126.jpg  

 15. #15
  Emre BÜYÜKOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emre BÜYÜKOK Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Bir modelde uygulanması gereken macun miktarı budur. Var ile yok arası. Bazı yeni başlayan arkadaşlarımız macun ile modeli sıvayıp günlerce zımpara ile uğraşıyorlar. Örnek gösterilecek kaynak oluyor sarım ve macun konusunda.

 16. #16
  Ömer Tomruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  13.12.2010
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.074
  Konular
  55
  Aldığı Beğeni
  50
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  bu kadar temiz iş. bu kadar kararında macunlama.... sabırsızlıkla bekliyorum

 17. #17
  Servet Öztan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.01.2010
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1.020
  Konular
  60
  Aldığı Beğeni
  151
  Verdiği Beğeni
  90

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Sedatbey ellerinize sağlık.Süper gidiyor.Posta ve omurga planlarını dört gözle beklıyordum ;D

 18. #18
  Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Karakartal07 Ziyaretçi

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Allah var ya Oktay Abicim asıl senin gibi bir üstaddan bunu duymak beni nasıl cesaretlendiriyor tarifi mümkün değil, saygılar abicim, sağlıkla kal.

  Emre Bey, Ömer Abi çok haklısınız. Aslında az karıştırılmış ve ince çekilmiş bir macun işimizi görürken, modeli tamamiyle macunla kapladığımızda günlerce zımparayla uğraşıyoruz. (Soluduğumuz tozu cabası) Bir de ahşap alttan görüldüğü zaman kapatmak için bir daha macun çekiliyor. En yanlış uygulama; çünkü macunun kalınlığının ne olduğunu bilmediğimiz için modelin formunu ne kadar değiştiriyor soru işareti... Dediğiniz gibi macunlama sadece hatalı yerleri doldurmaktan çıkıp amacından sapmış oluyor.

  Servet Abicim çok teşekkürler, hemen yolluyorum 10 dk. içinde e-postanızı kontrol edebilirsiniz.

  Modelin istediğim görüntüsü tam olarak aşağıdaki resimdeki gibi; beyaz borda, ahşap görünümlü parapetler.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Spray Boston (Sedat Narman)-spray6.jpg  

 19. #19
  alperenugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  11.05.2010
  Yaş
  44
  Mesajlar
  599
  Konular
  12
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Sedat bey

  ellerinize saglık,, her zamanki gibi kusurzuz bir işçilik şu anteo yu bitirebilirsek, sıradaki model bir yelkenli olacak

  kolaylıklar dilerim


 20. #20
  Nejat Çelenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  28.04.2010
  Yaş
  56
  Mesajlar
  1.523
  Konular
  13
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Spray Boston (Sedat Kartal)

  Aslında yeni başlanılan model paylaşımlarını hemen okumam, sebebi ise bir miktar ilerlesin, yorumlar gelsin, açıklamalar yazılsın diye beklerim.Ama bu sefer sabredemedim ne yalan söyleyeyim, titiz ve temiz bir çalışma herzamanki gibi, ince çitaların sarımda sağladığı kolaylığı çok net vurguluyor, macunda yoklama kıvamında olup yeteri kadar kullanılınca, eziyet olmuyor zımpara, ellerinize sağlık. Gerçi ben bu yorumları model tecrübemden değil sadece sarımdaki kolaylığı ve daha az zımparayla uğraşmak adına yazdım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •