Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Beğeni(ler)

Konu: Bonsai Teknikleri

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Bonsai Teknikleri

  Bonsai, özel tekniklerle ağaçların saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırarak büyütülmesi sanatıdır. Japonya’da yapılmaya başlanan bu ilginç sanat, günümüzde yaygınlaşmıştır.

  Bonsai, Japonca bir kelimedir. Tepsi (tabak) anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” sözcüklerinden türetilmiştir. Saksıdaki ağaç veya bitki anlamına gelir. Bonsai sanatı Japonya’ya 7-9. yüzyıllarda Çin’den gelmiştir. Çin’de penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Yalnız penjing’in bir farkı vardır. Penjing’de saksıda bir tek ağaç değil, örneğin birkaç minyatür ağacın gölgesinde oturan bir köylü ya da keçilerini otlatan çoban da tepsi içinde tasvir edilmekteydi.

  Bonsai, yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanattır. Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazanır. Yani seçilen bir ağacın minyatür hale getirilmesidir.

  En güzel bonsailer sığ ve yayvan saksılarda yetiştirilenlerdir. Değişik şekillerde bonsailer bulunmaktadır. Japonlar’ın doğaya olan tutkuları yaşamlarına da yansımış ve yıllar geçtikçe bahçeciliğe verilen önem artmıştır. Bonsailer de bu kültürün bir parçasını oluşturmaktadır ve büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılamaktadırlar.

  Genellikle bonsailerin iklime ayak uydurmaları çok zordur. Bundan dolayı bonsailerin yetiştirilmesi özel bir ilgi gerektirmektedir, yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine toprağın nemliliğine, seçilen saksının özelliklerine, ışık ve doğal koşullara çok dikkat edilmelidir. Bu koşullar sağlandığında ufak balkonlu bir ev bonsai koleksiyonu için yeterlidir. Aslında ağırlıklı olarak dış mekan ağaç ve çalı türlerinden bonsai yapılsa da çokça bilinen ev bitkilerinden de bonsai yapılmaktadır. Bunlardan Ficus en popülerlerindendir. Açelya, şefleradan da bonsai yapılmaktadır. En ufak bonsailere verilen isim mame (fasulye)’dir. En popüler bonsailer ise yaklaşık boyları 15 cm kadar olanlardır.

  Bonsai yapmak isteyenlerin en çok yaptığı hata bonsai adayı ağaç, çalı veya bitki türünü hemen dar ve sığ bir kaba alarak yapmaktır. Bu istenilen sonuca ulaşılamamasına hatta bitkinin ölümüne sebep olmaktadır. Bonsainin istenilen forma ulaşıncaya kadar mümkün olan en bol topraklı yerde veya mümkün olan en büyük saksılarda serbest ve hızlı büyümesi sağlanmalıdır. Düzenli olarak sulaması ve gübrelemesi yapılmalıdır. Ancak bu şekilde istenilen sonuca hızla ulaşılır.

  Eğer doğadan bir bonsai adayı bulabilirseniz yıllarla ifade edilebilecek bir zaman tasarrufu sağlamış olursunuz. Doğadan bulunan bonsaiye Yamadori denmektedir. İyi bir bakımla 3 sene gibi bir zamanda dal ve kök terbiyesiyle istediğiniz forma sokabilirsiniz. Özgün özelliklere sahip bonsailer çok yüksek fiyatlara alıcı bulabilmektedir.Ağaç Seçimi

  İÇ MEKAN BONSAİ AĞAÇLARI VE ÖZEL BAKIM KURALLARI

  Yaygın bir yanlış düşünce vardır; Bonsai ağaçlarının iç mekanlarda muhafaza edilmesi gerektiğini düşünmek. Aslında, çoğu Bonsai ağacı dış mekana konulmalıdır; normal ağaçlar gibi 4 mevsimi yaşarlar. Sadece tropikal ve yarı tropikal bitkiler, bütün yıl sıcaklıkğı yüksek ve sabit olan iç mekan koşullarında yaşamını sürdürürler.

  İç Mekan Bonsai Bakımı

  Tamam, tropikal bir Bonsai ağacına ihtiyacım var. Hangisi ?

  İç mekanda büyüyebilen bir çok ağaç vardır; ama şimdiye kadar en yaygın ( ve bakımı en kolay) olan Ficus Bonsai ağacıdır. Ficus düşük neme toleranslı ve dayanıklı bir ağaçtır; yeni başlayanlar için iyi bir seçim.

  Diğer popüler iç mekan Bonsai ağaçları şunlardır: Crassula (Yeşim), Ligustrum (Kurtbağrı), Carmona (Fukien Tea), Schefflera Arboricola (Bodur şemsiye ağacı) ve Sageretia (Erik).

  Neden ılıman iklim ağaçlarını (tropikal olmayan) iç mekanda tutamam ?

  En önemli sebep, ağaçların uyku dönemine ihtiyaç duymalarıdır. Bu dönemde yıllık büyüme döngüsü sona erer. Ağaç, ilk baharda başlayacak bir sonraki döngü için hazırlanır.

  Isı ve ışık yoğunluğu yavaş yavaş azaldıkça, ağaç bir kaç hafta içinde uykuya girer. Ama siz ağacı iç mekana koyarsanız bu olmaz.

  Ficus iç mekan Bonsai ağacına bir örnek:

  ficus

  İçmekan Bonsai Ağaçlarının Bakımı

  İçmekan Bonsai ağaçlarının bakımı, normal saksılanmış ev bitkilerinden farklıdır. Bunun ana nedeni Bonsai ağaçları saksı içine yerleştirilmiştir ve bundan dolayı besinler ve su için sınırlı yeri vardır. Daha önemlisi, tropikal ağaçlar bol ışık ve yüksek nem ister; bu koşulları iç mekanda yaratmak oldukça zordur.

  İç mekan Bonsai türlerinin özel bakımı

  1. Işık

  Tropikal Bonsai ağaçlarını iç mekanda muhafaza etmenin ana problemi, içeride ışık yoğunluğunun dışarıdan az olmasıdır. Işık yoğunluğu çok az olduğunda, ağaçlar hemen ölmez ama büyüme azalır, sonunda bitki zayıf düşer. Bundan dolayı Bonsai ağacınızı aydınlık bir noktaya yerleştirdiğinizden emin olun, tercihen doğrudan güneye bakan bir pencere önünde.

  Eğer doğrudan güneye bakan bir pencere varsa bile yoğun ışık yeterli olmayabilir. Yapay ışıklandırma yardım edebilir; örneğin floresan aydınlatma ya da ışık yayan diyot aydınlatma, günlük 10 saat aydınlatma gibi.

  2. Nem

  Bir diğer konu ise; tropikal bitkiler, ev koşullarından nispeten daha yüksek neme ihtiyaç duyarlar. Bonsai ağacınızın yanına içi su dolu bir kap ya da saksısının altına su dolu küçük bir tepsi (buna nem tepsisi denir) koyarak, nem oranını artırabilirsiniz. Ağcınızı günde 1-2 defa sisleme yaparak sulamanın da faydası olur. Gün içinde bir pencereyi açık bırakıp, hava sirkülasyonu yaratmak da yardımcı olur.

  3. Sulama ve Gübreleme

  En önemli kural; asla rutin sulama yapmayın. Ağacınızın üzerindeki, ‘Her ‘x’ günü sulama yapmanız gerekir’ diyen etikete aldırmayın. Bunun yerine ağacınızı gözlemleyin ve ne zaman ihtiyacı varsa o zaman sulayın. Lütfen, daha detaylı bilgi için Sulama ve Gübreleme sayfalarını okuyun.

  4. Sıcaklık

  Tropikal ağaç türleri, yıl boyunca, nispeten yüksek sıcaklık isterler. Oturma odanızın, normal oda sıcaklığına benzer.

  Subtropikal (Yarı tropikal) Bonsai ağçları biraz daha düşük sıcaklıklara dayanabilir ve normal oda sıcaklığının altındaki sıcaklıklarda kışı geçirebilirler, genellikle gelişirler.

  Özetlemek gerekirse, doğru ağaç türü seçtiğinizden emin olun ve iç mekan ağaçları için özel bakım kurallarını dikkate alın ve başarılı olacaksınız !

  DIŞ MEKAN BONSAİ AĞAÇLARI VE ÖZEL BAKIM KURALLARI

  Yaygın bir yanlış düşünce vardır; Bonsai ağaçlarının iç mekanlarda muhafaza edilmesi gerektiğini düşünmek. Aslında, çoğu Bonsai ağacı dış mekana konulmalıdır; normal ağaçlar gibi 4 mevsimi yaşarlar. Sadece tropikal ve yarı tropikal bitkiler, bütün yıl sıcaklıkğı yüksek ve sabit olan iç mekan koşullarında yaşamını sürdürürler.

  Dışmekan Bonsai Bakımı

  Bir bahçeniz ya da balkonunuz var ve bonsai ağacınızı dış mekana koyacaksınız. Peki hangisi ?

  Göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey; siz hangi koşulları sağlayabilirsiniz ve bu koşullarda hangi türler yaşayabilir. Yerel bir ağaç türü seçmek her zaman iyi fikirdir ama şunu unutmayın; dayanıklı bir çok tür olsa da, sığ kaplara dikildiğinde dondan korumak gerekir.

  Sizin Bölgesel İkliminiz

  Yarı tropikal ya da Akdeniz ikliminde bir bölgede yaşıyorsanız, dona dayanamayacak bir çok türü dışarıda yetiştirebilirsiniz ama bazı türler sıcaktan ve yoğun güneş ışığından korunmalıdır.

  Zeytin (Olea europea), Cüce nar (Punica granatum), Fuşya, Çin Karaağaç (Ulmus parvifolia), Dut (Morus), Mantar Meşesi (Quercus suber), Kurtbağrı (Ligustrum sinensis) oldukça uygundur. Ayrıca, Japon Akçaağacı (Acer palmatum) ve Üç Dişli Akçaağaç (Acer buergerianum) türleri iyi büyüyebilirler. Kışlar yeterince serinse, kış uykusuna girebilirler. Çitlembik (Celtis sinensis), Japon Karaçam (Pinus thunbergii), Amerikan Bataklık Servisi (Taxodium distichum) ve bazı Akdeniz Ardıç türleri de yarı tropikal ve Akdeniz ikliminde serpilip gelişebilirler. Kiraz (Prunus), Elma (Malus) ve daha serin iklim isteyen diğer türler büyük olasılıkla iyi gelişmezler.

  Ilıman iklim bölgeleri bir çok tür için iyidir; özellikle güzel Japon türleri başarılı bir şekilde büyüyebilir. Yarıtropikal ve akdeniz ağaçları da dondan korunduğu takdirde (örneğin bir sera içinde) iyi seçim olabilir.

  Deniz iklimi olan bölgelerde, nemli yaz aylarında, çok iyi drene olan toprağa ihtiyacınız olabilir. Bütün gün güneş ışığına ihtiyaç duyan bazı türler kusursuz gelişemeyebilir.

  Karasal iklimde, sıcak yaz ayları ve soğuk kış ayları olur. Eğer çok dayanıklı bir kaç yerel türle sınırlı kalmak istemiyorsanız, ağaçları kışın dondan korumalısınız ve yazları yarı gölge bir yer ayarlamak zorundasınız.

  Japon Akçaağacı (Acer palmatum) Dış mekan Bonsai:

  Summer 2005; this is how it went to the Gingko Award 2005.

  Balkonunuz ve Bahçeniz için Özel Koşullar

  Bahçenizde veya balkonunuzda da özel koşulları dikkate almak önemlidir. Eğer bütün gün güneş alan bir yeriniz varsa bir çok türden istediğinizi seçebilirsiniz ama Bonsai ağaçlarınız, taşla döşenmiş duvarlarla çevrili bir yerde ise bazı hassas ağaç türleri için gölge ağlarına ihtiyacınız olabilir. Çim, çalı ve çitlerin olduğu bir bahçe daha farklıdır çünkü havadaki nem, normalden daha yüksektir.

  Eğer sürekli rüzgar esen bir bölgede yaşıyorsanız, ağaçlarınız daha fazla su ister ama bu durumda da kolayca hastalık kapmaz ve zararlı bulaşmaz.

  En iyi bir kaç seçenek; yeterince gölgeli bir bahçe ya da kuzeye veya doğuya bakan bir balkon iyi olabilir.

  Kişisel Beğeni

  Tabi ki sizin kişisel zevkiniz de göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta.

  Bazı insanlar, Azalea gibi çiçek açan ağaçları sever ya da sonbaharda küçük meyveleriyle bir Bonsai elma ağacını hayal eder, kimileri ise en çok ardıç ve çamları beğenir. Eğer çok özel bir tür elde etmek istiyorsanız, lütfen öncelikle sizin bahçenizde ve ikliminizde yaşayıp yaşayamayacağı konusunda bilgi edinin. Sizin sağlayabileceğiniz hangi koşulları istediğini öğrenin, örneğin; kış için sera, özellikle çok güneşli yerler için gölge ağları gibi. İmkanların yetersiz olduğu durumlarda, lütfen, arzu ettiğiniz ağacı almayın. Aksi takdirde ağacın zayıf düşüp hastalandığını ve sonunda öldüğünü görmek eğlenceli değildir.

  Dış mekan Bonsai Ağacı Bakımı

  Dış mekan Bonsai ağaçlarının bakımı, normal saksılanmış ev bitkilerinden farklıdır. Bunun ana nedeni Bonsai ağaçları saksı içine yerleştirildiğinden dolayı besinler ve su için sınırlı yeri vardır. Daha önemlisi, ılıman iklim Bonsai ağaçları kış döneminde uykuya girmelidir ama unutulmamalıdır ki bir çok tür dondan ve güçlü rüzgarlardan korunmalı.

  Dış mekan Bonsai türlerinin özel bakım kuralları

  1. Işık

  Çoğu dış mekan Bonsai ağacı, günün en az bir kaç saati güneş ışığı ister. Aksi halde, boğumları ve yaprakları çok fazla büyür ve sonra hastalıklar ve zararlılar için bekliyor ( daha hassas) olur. Çoğu iğne yapraklı sağlıklı büyümeleri için bol güneşli bir yere konabilir.

  2. Nem

  Sıcak günlerde ve taşlarla kaplanmış duvarlarla çevrili bir yerde, ağaçlar düşük nemden dolayı acı çeker/ zarar görürler. Bonsai ağacınızın yanına içi su dolu bir kap ya da saksısının altına su dolu küçük bir tepsi (buna nem tepsisi denir) koyarak, nem oranını artırabilirsiniz. Ağcınızı günde 1-2 defa sisleme yaparak sulamanın da faydası olur. Ağacın etrafındaki taşları, kaya parçalarını, zemini, duvarları ıslatmak da yardımcı olur.

  3. Sulama ve Gübreleme

  En önemli kural; asla rutin sulama yapmayın. Ağacınızı gözlemleyin ve ne zaman ihtiyacı varsa o zaman sulayın. Bu 3 günde bir kere de olabilir, 1 günde bir kaç kere de olabilir. Havaya, ağaç türüne, ve boyutuna göre değişir. Lütfen, daha detaylı bilgi için Sulama ve Gübreleme sayfalarını okuyun.

  4. Sıcaklık

  Dış mekan ağaçları, doğru bakım yapılırsa yüksek sıcaklıklara da, soğuk havalara da dayanabilir. Çoğu tür için kışın güçlü donlardan korunma önemlidir. Yaz döneminde, yeni yapraklar çıktığında, hafif gece-donlarından bile korumaya dikkat edin.

  Özetlemek gerekirse, doğru ağaç türü seçtiğinizden emin olun ve iç mekan ağaçları için özel bakım kurallarını dikkate alın ve başarılı olacaksınız !
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    
  Konu 3qq tarafından (15.05.2015 Saat 02:07 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Bonsai de bakım ağacın devamlılığı için ve uzun yıllar sürecek bir birlikteliğin sağlanması için gerekli olan ritüellerdir. Bu bir dizi uygulamalar temelde ağaç için gerekli olan bir takım şartların sağlanması ve ağacın gelişiminde rol alan unsurlardır.

  Bu kategorinin alt başlıklarında; Gübreleme, Sulama, Toprak, Hastalıklar & Zararlılar ve benzeri gibi Bonsai bakımındaki en önemli konular ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Bonsai Teknikleri-cropped-cropped-574827_564741560217391_361948231_n11.jpg  

 3. #3
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Bonsai Ağacı Yapımı
  Tohumdan Bonsai Yapımı

  Misho Japonca’da tohumdan yetiştirilmiş bonsai anlamına gelir.
  Tohumdan bonsai yetiştirmek uzun bir zaman alır ve normal şartlarda en dengeli bonsai yetiştirme yoludur. Bunun sebebi yetiştirilecek ağacın tamamen sizin istediğiniz doğrultuda gelişmesine vakıf olmanızdır. Unutulmaması gereken şey; Ağaç yaşken eğilir.

  Adım adım uygulanması

  Öncelikle dikmeyi düşündüğümüz tohumları su dolu bir kaba atarak dibe çöken tohumları seçelim bu yalnızca kalın kabuklu iri tohumlu ağaçlar için uygulanacak bir yöntemdir. Sebebi yeşermeye uygun olan tohumlar dibe çökerler. Örnek çam ağacı tohumları. Bu tohumları suda 1 gün bekletirsek çimlenmeleri daha hızlı olacaktır. Bundan sonraki işlem ve en önemli kısım steril bir toprak yada perlit kullanmak olacaktır. 15 cm derinlikteki bir kaba tohumların arası 10 cm kalacak şekilde dikimimizi yapabiliriz. Bu sırada dikkat etmemiz gereken en önemli konu tohumları sert bir şekilde sulamak yerine suyu bir fısfıs aracılığı ile toprağa uygulamalı ve tohumların toprak yüzeyine çıkmalarını engellemiş oluruz. Bundan sonra ki adım toprağın nemini kaybetmemesi için üstlerinin bir naylon torba ile örtülmesi
  olacaktır. Fakat bu örtme işlemi 1 ila 2 günü geçmemelidir. Yoksa toprak da bulunan tohum aşırı nemden dolayı çimlenemeden çürüyebilir. Diğer bir konu ise gübrelemedir. Bu dönemde tohumun ve çimlenmek de olan filizin besine ihtiyacı yoktur.Çünkü zaten tohumun etrafında filizlenmeyi teşvik edecek kadar besin bulunmaktadır. Bir diğer önemli konu ve yapılan en büyük hata bu dönemde yapılan aşırı sulamadır. Şu asla unutulmamalıdır yeni çıkan kökler asla fazla su istemez. Aşırı su filizin köklerini çürüte bilir ya da hastalığa yol açabilecek organizmaları tetikleyebilir. Bir kaç ay içinde gelişen filizleri yerlerinden çıkarıp gerekli kök budamalarını yaparak yeni saksılarına alabilirsiniz.

  Not:En iyi tohumdan bonsai yetiştirmenin zamanı ilkbahardır.

  1 Kök budamasını yapıp saksıya alın.

  2 3

  Bir yıl sonra gelişme döneminde yapacağınız sürgün budaması ve devam eden yıllarda takip edeceğiniz budama şekilleri. Zaman içerisinde ağacınızın dallarının gelişim şekli gittikçe minyatürleşen bir ağaç görünümünü almaya başlayacaktır.

  4

  Dal Köklendirme Yöntemi

  Bu yöntem daha hızlı bir biçimde bonsai yetiştirmenin bir diğer şeklidir. Ana bitkiden alınacak çubukların köklendirmeye teşvik edilmesiyle yeni ve bağımsız bir bitki geliştirmekdir. Su da ve toprak da olmak üzere iki farklı uygulama söz konusudur.

  Adım adım uygulanması

  Öncelikle ana bitkiden alacağımız 10cm ile 15 cm uzunluğundaki çeliklerin dip kısımlarını 45 derecelik bir açı ile kesip dip kısımdan yukarıya doğru eşit bir dağılın gösteren 3 ila 5 yaprağını kesip atıyoruz.Bundan sonra uygulamayı düşündüğümüz köklendirme metoduna göre su içinde ya da Toprakta köklendirmeyi düşündüğümüz çelikleri eğer bulabilirsek; köklendirmeyi hızlandırmak için kulanacağımız hormona batırabiliriz.
  Bu hormonların başında en kuvvetlisi olarak indol bütrik asit yada daha düşük bir hormon olan naftalin asetik asit kullanılabilir. Piyasada farklı firmalara ait bu hormonları bulma şansınız vardır. Bu hormon, kesmiş olduğunuz çeliğin kesik tarafında bulunan yaranın kapatılmasını önlemek amacıyla uygulanır. Normal şartlarda hormona gerek olmasa da bu daha kesin bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

  6

  Dip kısımda bulunan yaprakların kesim şekli

  5

  Şekil 1.deki iki adet yaprak kesilmelidir.
  Şekil 2. de kesimden sonraki görünüm.

  8

  7

  Suda köklendirmeye örnek

  Bu aşamadan sonra hazırladığımız çelikleri 15 cm derinliğindeki bir kaba dik bir şeklide dikmeliyiz. Dikim için kullanılacak malzeme kum, talaş, perlit, torf olabilir. Bundan sonraki en önemli konu bitkinin sürekli olarak nemlendirilmesi ve güneş ışığıdır. Bunun için evimizde basit bir sera yapabiliriz.

  Yukarıdaki şekilde buna bir örnek vardır. Plastik torba bu işlem için en uygun materyaldir. 1 ay ya da daha uzun bir zaman zarfında köklendirmeyi düşündüğümüz çelikler üzerindeki yapraklar tomurcuklanacaktır. Geçen süre zarfında çelikleri hafif bir şekilde yerinden sökmeye çalıştığımızda eğer ektiğimiz yerde çıkmaları zorlaşmışsa yeni kökler sağlam bir yapı oluşturmuşlardır. Bu çelikleri köklere hasar vermeyecek bir şekilde bulundukları yerlerden söküp saksılara alabilir. Dal köklendirmenin zamanı normal şartlarda bitkiden bitkiye farklılıklar gösterse de en iyi zaman bahar ayladır. Bir diğer konu ise çelik için kullanmayı düşündüğünüz dallar en uç dalar ve sürgünler olmalı ve mümkünse sabah saatlerinde kesilmelidir.

  Doğadan Toplayarak ( Yamadori )

  Yamadori kelime anlamı ‘yama’ dağ ya da tepe ve ’dori’ ise yol anlamına gelir. Kısacası dağ yada tepelerdeki yaşları belirli olmayan 10 ila 1000 yılık bodur ağaçlardır. Bu ağaçlar uygun zamanda bulundukları yerden kök sistemlerine zarar verilmeden çıkarılıp saksıya aktarılırlar. Zaman içerisinde yapılan budama ve şekillendirme sonucunda sergileme değer çok yaşlı görünümlü ağaçlar elde edilir. Ağacın söküm işlemi bilinçli yapılmalıdır.Yoksa doğaya zarar verilmiş olur.

  Adım adım uygulanması

  Bu uygulamaya başlamadan önce söyle kısa bir not söylemek yararlı olacaktır. Doğadan bu denli yaşlı bir ağacı sökmek ustalık ve yetenek isteyen bir iştir. Yanlışlıkla ve bilinçsizce yapacağınız bir söküm ağacın ölümüne sebep olacak ve doğanın bir parçasını katletmiş olacaksınız. Bu yüzden dolayı mümkünse bu işlem yerine fidanlıklardan satın alacağınız yaşlı fidanlarla bu uygulamayı yapınız.

  Doğada doğal bir takım aşındırma ve yıpranmalar sonucunda bodur kalan ağaçların toprağından sökülüp saksı ortamına geçirilme şekli en hızlı bonsai yapıp metodudur.Bulunduğu ortamda ağaç üzerine düşen bir kaya parçası yada bölgede bulunan bir canlı tarafından üst sürgünlerinin tüketilmesi sonucu bodur kalmış ve gövde kalınlığı inanılmaz oranda artmıştır. Bu gibi ağaçlara dağ ve tepelerde rastlamak mümkündür. Yapılacak işlem ağacın cinsine göre ama genelde ilkbahar aylarında ağaçların daha uykuda oldukları dönemde ve tomurcuklanmanın başlamadığı zamanda sökülür.

  İlk olarak belirlediğimiz ağacın uzun dalarının bulunduğu noktadan aşağı doğru dik bir çizgi varmışcasına ağacımızın etrafında dairesel bir kazıya başlıyoruz. Şekil -1-

  9

  Daha sonra köklere ve kök topuna zarar vermeden yani köklerle toprağı birbirinden ayırmadan bir kürek yardımı ile ağacı bulunduğu ortamdan ayırıyoruz.

  10

  Ve eğer ekimi hemen yapmayacaksak ağacımızı kökleri ile kalın bir çuvala sarıyoruz ve bunu sağlamlaştırıyoruz.

  11

  Bu işlemden sonra ağacımızı kesinlikle direk güneş ışığından ve aşırı rüzgârdan korunaklı bir ortamda 4 ila 6 hafta bekletiyoruz. Daha sonra uygulama ve şekillendirme işlemine başlıya biliriz. Unutulmaması gereken en önemli husus köklerin 3/1 budanması ve ağacın söküm işlemi sırasında uzun süre köklerinin dışarıda kalmaması ve sökümün doğru zamanda yapılmasıdır.

  12

  Fidandan Bonsai Yapımı

  En hızlı, en zahmetsiz bonsai yapım yöntemlerinden biridir. Çevremizde bulabileceğimiz fidanlıklardan alacağımız saksıda yada tüplerde (plastik torba) yetiştirilmeye başlanan 4 ila daha fazla yılık bitkilerin üzerinde yapılan budama ve telleme gibi uygulamalarla elde edeceğimiz bonsai yapım yöntemidir.

  Adım adım uygulanması

  ilk yapmamız gereken öncelikle bonsai formunu verebileceğimiz uygun dal ve gövde gelişimini sağlamış bir fidan satın almamız olaçakdır. Kafamızda oluşturacağımız bonsai formlarından birine en yakın şekil ve gelişimde ki bu uygun fidan bizim çok kısa sürede sergilemeye değer bir bonsaiye sahip olmamızı sağlayan başlangıç noktamız olacaktır.

  Şekil -1- de torbada yetiştirilen ve kafamızda canlandırdığımız form olan chokkan formuna uygun bu ağacımızı oran ölçü küçültme metoduna uygun bir biçimde budamaya başlayacağız. Fakat ilk yapmamız gereken ağacımız için doğru bir bakış yönü belirlememiz olacaktır. Normal şartlarda bonsailerde tek bir bakış yönü mevcuttur. Bakış yönünü belirlediğimiz fidanımızın sağında ve solunda bulunan gereksiz daların budanması ile şekil vermeye başlayalım. Burada ki ana kural ağacımızın doğada ki yaşlı ağaçlar gibi dengeli bir dal görünüme sahip olmasını sağlamak. Bunun için ağacın sağında ve solunda bulunan en güçlü dalları tutup diğer güçsüz ve şekilsiz görünümdeki dallar budanır. Bu konu bonsai şekillendirme başlığı altında yer almaktadır.

  Bu işlemden sonra ağacımız şekil -2- de ki görünüme kavuşacaktır. Geçen süreç içerisinde bir sonra ki adım ağacımızın tellenerek şekillendirilmesi işlemidir. Burada amaç esnek olan daların bizim kafamızda canlandırmış olduğumuz görünüme uygun hale getirilmesi metodudur. Bunun için dış yüzeyi bakır içi ise alüminyum olan bonsai şekillendirme tellerine ihtiyaç vardır. Lakin bu teller ülkemizde bulunmadığı için sizler daha ince ama daha dayanıklı elektrik kabloları kullana bilirsiniz. Telleri şekillendirmeyi düşündüğümüz dalın üzerine helozonik bir biçimde sararak dallarımızı şekillendirdikten sonra.

  Şekil -3- de ki görünüme sahip olan ağacımızı uygun gördüğümüz doğru oranda bir bonsai saksısına saksı değişim zamanında yeni toprak karışımı ile besleyip dikimini gerçekleştiriyoruz.

  Şekil -4- de ağacımızın son görünümü yer almaktadır.

  13
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler                
  Konu 3qq tarafından (24.06.2014 Saat 11:25 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Fidandan Bonsai Yapımı

  En hızlı, en zahmetsiz bonsai yapım yöntemlerinden biridir. Çevremizde bulabileceğimiz fidanlıklardan alacağımız saksıda yada tüplerde (plastik torba) yetiştirilmeye başlanan 4 ila daha fazla yılık bitkilerin üzerinde yapılan budama ve telleme gibi uygulamalarla elde edeceğimiz bonsai yapım yöntemidir.

  Adım adım uygulanması

  ilk yapmamız gereken öncelikle bonsai formunu verebileceğimiz uygun dal ve gövde gelişimini sağlamış bir fidan satın almamız olaçakdır. Kafamızda oluşturacağımız bonsai formlarından birine en yakın şekil ve gelişimde ki bu uygun fidan bizim çok kısa sürede sergilemeye değer bir bonsaiye sahip olmamızı sağlayan başlangıç noktamız olacaktır.

  Şekil -1- de torbada yetiştirilen ve kafamızda canlandırdığımız form olan chokkan formuna uygun bu ağacımızı oran ölçü küçültme metoduna uygun bir biçimde budamaya başlayacağız. Fakat ilk yapmamız gereken ağacımız için doğru bir bakış yönü belirlememiz olacaktır. Normal şartlarda bonsailerde tek bir bakış yönü mevcuttur. Bakış yönünü belirlediğimiz fidanımızın sağında ve solunda bulunan gereksiz daların budanması ile şekil vermeye başlayalım. Burada ki ana kural ağacımızın doğada ki yaşlı ağaçlar gibi dengeli bir dal görünüme sahip olmasını sağlamak. Bunun için ağacın sağında ve solunda bulunan en güçlü dalları tutup diğer güçsüz ve şekilsiz görünümdeki dallar budanır. Bu konu bonsai şekillendirme başlığı altında yer almaktadır.

  Bu işlemden sonra ağacımız şekil -2- de ki görünüme kavuşacaktır. Geçen süreç içerisinde bir sonra ki adım ağacımızın tellenerek şekillendirilmesi işlemidir. Burada amaç esnek olan daların bizim kafamızda canlandırmış olduğumuz görünüme uygun hale getirilmesi metodudur. Bunun için dış yüzeyi bakır içi ise alüminyum olan bonsai şekillendirme tellerine ihtiyaç vardır. Lakin bu teller ülkemizde bulunmadığı için sizler daha ince ama daha dayanıklı elektrik kabloları kullana bilirsiniz. Telleri şekillendirmeyi düşündüğümüz dalın üzerine helozonik bir biçimde sararak dallarımızı şekillendirdikten sonra.

  Şekil -3- de ki görünüme sahip olan ağacımızı uygun gördüğümüz doğru oranda bir bonsai saksısına saksı değişim zamanında yeni toprak karışımı ile besleyip dikimini gerçekleştiriyoruz.

  Şekil -4- de ağacımızın son görünümü yer almaktadır.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler        

 5. #5
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  İç Mekan
  İÇ MEKAN BONSAİ AĞAÇLARI VE ÖZEL BAKIM KURALLARI


  Yaygın bir yanlış düşünce vardır; Bonsai ağaçlarının iç mekanlarda muhafaza edilmesi gerektiğini düşünmek. Aslında, çoğu Bonsai ağacı dış mekana konulmalıdır; normal ağaçlar gibi 4 mevsimi yaşarlar. Sadece tropikal ve yarı tropikal bitkiler, bütün yıl sıcaklıkğı yüksek ve sabit olan iç mekan koşullarında yaşamını sürdürürler.

  İç Mekan Bonsai Bakımı

  Tamam, tropikal bir Bonsai ağacına ihtiyacım var. Hangisi ?

  İç mekanda büyüyebilen bir çok ağaç vardır; ama şimdiye kadar en yaygın ( ve bakımı en kolay) olan Ficus Bonsai ağacıdır. Ficus düşük neme toleranslı ve dayanıklı bir ağaçtır; yeni başlayanlar için iyi bir seçim.

  Diğer popüler iç mekan Bonsai ağaçları şunlardır: Crassula (Yeşim), Ligustrum (Kurtbağrı), Carmona (Fukien Tea), Schefflera Arboricola (Bodur şemsiye ağacı) ve Sageretia (Erik).

  Neden ılıman iklim ağaçlarını (tropikal olmayan) iç mekanda tutamam ?

  En önemli sebep, ağaçların uyku dönemine ihtiyaç duymalarıdır. Bu dönemde yıllık büyüme döngüsü sona erer. Ağaç, ilk baharda başlayacak bir sonraki döngü için hazırlanır.

  Isı ve ışık yoğunluğu yavaş yavaş azaldıkça, ağaç bir kaç hafta içinde uykuya girer. Ama siz ağacı iç mekana koyarsanız bu olmaz.

  Ficus iç mekan Bonsai ağacına bir örnek:

  ficus

  İçmekan Bonsai Ağaçlarının Bakımı

  İçmekan Bonsai ağaçlarının bakımı, normal saksılanmış ev bitkilerinden farklıdır. Bunun ana nedeni Bonsai ağaçları saksı içine yerleştirilmiştir ve bundan dolayı besinler ve su için sınırlı yeri vardır. Daha önemlisi, tropikal ağaçlar bol ışık ve yüksek nem ister; bu koşulları iç mekanda yaratmak oldukça zordur.

  İç mekan Bonsai türlerinin özel bakımı

  1. Işık

  Tropikal Bonsai ağaçlarını iç mekanda muhafaza etmenin ana problemi, içeride ışık yoğunluğunun dışarıdan az olmasıdır. Işık yoğunluğu çok az olduğunda, ağaçlar hemen ölmez ama büyüme azalır, sonunda bitki zayıf düşer. Bundan dolayı Bonsai ağacınızı aydınlık bir noktaya yerleştirdiğinizden emin olun, tercihen doğrudan güneye bakan bir pencere önünde.

  Eğer doğrudan güneye bakan bir pencere varsa bile yoğun ışık yeterli olmayabilir. Yapay ışıklandırma yardım edebilir; örneğin floresan aydınlatma ya da ışık yayan diyot aydınlatma, günlük 10 saat aydınlatma gibi.

  2. Nem

  Bir diğer konu ise; tropikal bitkiler, ev koşullarından nispeten daha yüksek neme ihtiyaç duyarlar. Bonsai ağacınızın yanına içi su dolu bir kap ya da saksısının altına su dolu küçük bir tepsi (buna nem tepsisi denir) koyarak, nem oranını artırabilirsiniz. Ağcınızı günde 1-2 defa sisleme yaparak sulamanın da faydası olur. Gün içinde bir pencereyi açık bırakıp, hava sirkülasyonu yaratmak da yardımcı olur.

  3. Sulama ve Gübreleme

  En önemli kural; asla rutin sulama yapmayın. Ağacınızın üzerindeki, ‘Her ‘x’ günü sulama yapmanız gerekir’ diyen etikete aldırmayın. Bunun yerine ağacınızı gözlemleyin ve ne zaman ihtiyacı varsa o zaman sulayın. Lütfen, daha detaylı bilgi için Sulama ve Gübreleme sayfalarını okuyun.

  4. Sıcaklık

  Tropikal ağaç türleri, yıl boyunca, nispeten yüksek sıcaklık isterler. Oturma odanızın, normal oda sıcaklığına benzer.

  Subtropikal (Yarı tropikal) Bonsai ağçları biraz daha düşük sıcaklıklara dayanabilir ve normal oda sıcaklığının altındaki sıcaklıklarda kışı geçirebilirler, genellikle gelişirler.

  Özetlemek gerekirse, doğru ağaç türü seçtiğinizden emin olun ve iç mekan ağaçları için özel bakım kurallarını dikkate alın ve başarılı olacaksınız !
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Bonsai Teknikleri-1507165_264320830401335_1118807962_n.jpg   Bonsai Teknikleri-10001425_10152074403207893_383485653_n.jpg   Bonsai Teknikleri-1979622_267576113409140_2014345052_n.jpg   Bonsai Teknikleri-382430_309382152488960_265106130_n.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 6. #6
  nereplas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  31.10.2013
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2.584
  Konular
  59
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  5

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Doğan abi çok güzel bir çalışma hazırlamışsın ellerine sağlık. Bende hep heves etmişimdir bu sanata ama uğraşacağımız ürün bir canlı olunca cesaret edemedim. Ölümü benden olursa vicdan azabı çekerim

 7. #7
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Alperen senin bölgende dikkatli bakarsan yol yapımı kanalizasyon baraj inşatında heba olan ağaçlar vardır. nasıl olsa öleceklerdir . kara yolları inşatlarıda çok olur yada dinamitle patlatmalarda . o ağaçları al ve sana uygun olan şu sitildir. bende öyle yapıyorum özellikle sökmeden . bunun adı şudur. Doğadan ağaç toplama bir diğer ismi yamadori ben ve arkadaşlarımın en sevdiği teknik.Ayrıca harika bonsai yapmanın en kolay yolu.Doğada kayaların arasında veya başka ağaçların gölgesinde gelişimini tamamlayamamış ağaçlardan seçilir. Yalnız çıkarması çok meşakkatli bir iş bunu bizzat yaşadım.Zaman olarak içinde bulunduğumuz aylar müsait. Ağaçlar uyku döneminde ve toprakta yumuşak olduğu için nispeten kolay olur.
  Erkut bey eminim yaparsınız ve çok güzel olur. kolaylıklar dilerim.

 8. #8
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  15
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Doğan abi

  Ellerine sağlık çok güzel oldu valla

 9. #9
  nereplas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  31.10.2013
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2.584
  Konular
  59
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  5

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Alıntı 3qq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Alperen senin bölgende dikkatli bakarsan yol yapımı kanalizasyon baraj inşatında heba olan ağaçlar vardır. nasıl olsa öleceklerdir . kara yolları inşatlarıda çok olur yada dinamitle patlatmalarda . o ağaçları al ve sana uygun olan şu sitildir. bende öyle yapıyorum özellikle sökmeden . bunun adı şudur. Doğadan ağaç toplama bir diğer ismi yamadori ben ve arkadaşlarımın en sevdiği teknik.Ayrıca harika bonsai yapmanın en kolay yolu.Doğada kayaların arasında veya başka ağaçların gölgesinde gelişimini tamamlayamamış ağaçlardan seçilir. Yalnız çıkarması çok meşakkatli bir iş bunu bizzat yaşadım.Zaman olarak içinde bulunduğumuz aylar müsait. Ağaçlar uyku döneminde ve toprakta yumuşak olduğu için nispeten kolay olur.
  Erkut bey eminim yaparsınız ve çok güzel olur. kolaylıklar dilerim.
  Abi harika bir fikir verdin gerçekten. Artık gözlerim kayalıklarda olacak sürekli ve uygun boyutlarda bir ağaç bulabilirsem hemen saksılayıp ofisde yetştirmeyi deniyecem...

 10. #10
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.126
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Doğan bey böyle güzel resimlerle resmen bizleri kışkırtıyorsunuz. Ya bismillah deyip başlamak lazım...

 11. #11
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Bonsai Kuralları
  Bütün sanat dallarında olduğu gibi bonsai sanatında da bazı kurallar vardır. Kurallar kelimesi bonsai sanatını tanıtmak için kullanılacak güzel bir kelime değil fakat bu çoğu bonsai ustasının kullandığı bir kelime. Kuralları tabi ki çok katı değil ve istenildiği zaman kullanılmayabilir. Fakat yeni başlayan için çok yararlı bilgiler içerirler.

  Kuralların çoğu Japon kültüründen gelmektedir ve amaç olarak hangi uygulamaların bonsai üzerinde çalışıp çalışmadığını belirler. Güzel bir bonsai yaratanın doğal yeteneğine, esinlenmesine, ve kurallara genel olarak uymasına bağlıdır.

  - Gövde Kuralları

  1 . Ağacın uzunluğu gövde çapının 6 katı olmalı.

  2 . Gövde bakana doğru hafifçe eğimli olmalı.

  3 . Gövde yüzeyden itibaren genişlemeli,bitkiyi taşıyabilecek kalınlıkta olmalı.

  4 . Kökler gövdeden dairesel olarak ayrılmalı.

  5 . Gövdeden bakana doğru çıkan kök olmamalı.

  6 . Doruk bakana doğru eğimli olmalı.

  7 . Gövde yüzeyde kalın, doruğa doğru incelen yapıda olmalı.

  8 . ‘Cascade’ stili haricinde doruk yüzeyin üzerinde olmalı.

  9 . Doruğun yönü gövdenin yüzeyden ayrıldığı yönle aynı olmalı.

  10. Gövde üzerindeki eğriler bakana doğru olmamalı.

  11. S şeklindeki eğrilerde aşırıya kaçmamalı.

  12. Boy uzadıkca eğriler birbirine daha yakın ve küçük çaplı olmalı.

  13. Ağaçta sadece bir tane doruk olmalı.

  14. İki gövdeli ağaçlarda gövde yüzeye yakın bir yerde ayrılmalı.

  - Dallar

  1 . Dallar birbirleriyle veya gövdeyle kesişmemeli.

  2 . Gövdeden bakana doğru çıkan dal olmamalı.

  3 . İlk dal yüzeyden yaklaşık olarak ağaç boyunun 1/3′ü kadar yukarıda olmalı.

  4 . Sonraki dallar kalan yüksekliğin 1/3′ü kadar yukarıda olmalı.

  5 . Dallar gövdedeki eğimlerin dış yüzünden ayrılmalı.

  6 . Dalların çapları gövdeyle orantıtlı olmalı. Gövde çapının 1/3′ünden kalın çaplı dallar kalındır.

  7 . İlk dal sağda (**** solda), ikinci dal solda (**** sağda), üçüncü dal arkada olmalı.

  8 . Dallar birbirlerine paralel görünmemeli.

  9 . Dalların kalınlık ve boyları gövde üzerindeki yüksekliğine göre azalmalı.

  10. Dallar arasında yeterli boşluk bulunmalı.

  11. Birinci ve ikinci dallar orta çizginin önüne doğru yerleştirilmeli.

  12. Birinci, ikinci ve üçüncü dallar arasındaki açı yaklaşık olarak 120 derece olmalı.

  13. Gövde üzerinde aynı hizada (tekerlek şeklinde **** simetrik) dal olmamalı.

  14. Dallar üzerindeki dallar da aynı kurallarla yerleştirilmeli, yanlız aşağı **** yukarı giden dal olmamalı.

  15. Ağaca yaşlı görüntüsü vermek için alt dallar aşağıya goğru eğimli olmalı.

  16. İkiz gövdeli ağaçlarda gövdeler arasında dal bulunmamalı.

  17. “Jin” görünür bir yerde olmalı.

  - Saksı

  1 . Ağaç saksının orta noktasının gerisinde ve bir miktar sağda ya da solda olmalı.

  2 . Renkli saksılar çiçek açan ve meyve veren ağaçlarda kullanılmalı ve renk çiçek rengiyle uyumlu olmalı.

  3 . Saksı derinliği ağaç çapıyla aynı olmalı.

  4 . Saksı genişliği ağaç uzunluğunun 2/3′ü kadar olmalı.

  5 . Saksının şekli ağaçla uyumlu olmalı. Sağa sola fazla eğimli olmayan ağaçlar dikdörtgen saksıda, eğim hareketi fazlaysa oval *yuvarlak saksılar seçilmeli. Büyük ağaçlarda derin ve dikdörtgen saksılar kullanılmalı.

  - Toprak

  1 . Toprak iyi karıştırılmalı, katmanlar olmamalı.

  2 . Güçlü gübre kullanılmalı.

  3 . Sulama üstten yapılmalı.

  4 . Ortam nemli olmalı.

  5 . Toprak karışımının kalın kısmı kullanılmalı ince toprak fazla katılmamalı.

  6 . Ağaç belli bir düzende değil ihtiyaç duydukça sulanmalı.

  7 . Sadece tropikal ağaçlar kapalı ortamlarda yetiştirilmeli, normal ağaçlar içeride yetiştiriliyorsa belli dönemlerde soğukta bırakılmalı.
  Bonsai Nasil Şekillendirilir

  Budama

  Dalların budanmasıyla ağacınız temel formunu kazanmış olacaktır. Yetiştirmeyi düşündüğünüz bonsai çeşitlerinde farklılık göstermekle birlikte aşağıda tarif edilen dallar genellikle kesilmelidir:

  6

  1. Ağacın en çok bakılan tarafındaki dallardan yere yakın olanlar kesilmelidir. Yani ağacın 1/3′ünde hiç dal olmamalı. Bu etkileyici bir kök ve gövde oluşumunu sağlayacaktır.

  2. Aynı seviyede tamamen karşılıklı duran dallar kesilmelidir. Asimetrik bir görünüm için bu şarttır.

  3. Aynı tarafta ve biribirini aralıksız takip eden dallar kesilmelidir.

  4. Gövdenin bir tarafından diğer tarafına doğru uzanan biçimsiz dallar kesilmelidir.

  5. Aşağıya doğru uzanan dallar kesilmelidir.
  Telleme
  Ağaca şekil kazandırmanın bir yolu da tel ile bağlamaktır. Şekil verilmesi kolay alüminyum yada bakır teller bunun için elverişlidir.

  Ağaç gövdesi için kalın, dallar için ince teller seçmek doğru olacaktır.


  Telin başlangıç noktası ağacın arka yüzü olmalıdır.

  Sadece tek bir dala şekil vermeyi düşünüyorsanız bile mutlaka karşılıklı dallar tel ile bağlanmalıdır. Aksi takdirde biçim vermek istediğiniz dal arzu edilen şekli alamayacaktır.


  Kök,gövde ve dallar temel olarak büyüme yönüne göre yani aşağıdan yukarı doğru spiral olarak şekillendirilmelidir. Tel sarılırken sarımlar mümkün olduğunca aynı mesafelerde olmalı ve dalları gereğinden fazla sıkmamalıdır.

  Daha ince dallar tel ile sarılırken sarımlar yaprak aralarından geçmelidir. Asla yapraklar sarılmamalıdır.


  Burada şekil 1 de olan doğrudur. Şekil 2 de gördüğünüz gibi yapraklar çok kötü durumdalar.

  Tel ile bağlamadan önce dallardaki aşağıya doğru büyüyen yan dallar ve yapraklar budanmalıdır.

  Bağlamadan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  Tel fazla sıkılmamalıdır. Yeni bonsaiların hassas kabukları vardır. Yıpratılmamalı.

  Sarılan tel kabuk içine girmemeli. 4-6 hafta arasında sarılan teller çıkarılıp gerekirse yenisi sarılmalıdır.

  Bu işlemlerin ardından Dinlenmeye ihtiyacı olan bonsai güneşe çıkarılmamalı, saksı değişimi yapılmamalı, sık sık spreyle ıslatılmalıdır.

  Bonsai şekillendirilirken telle sarmaktan başka yöntemler de kullanılabilir;

  Taş ile ağırlık yaparak

  Bazı dalları saksıya bağlamak
  Yaprak Budaması
  Bonsai yaprak budaması, yaz boyunca, ağacın bütün yapraklarının kesilmesini gerektirir. Bunu yaparken ağacı, yeni yapraklar çıkarmaya zorlarsınız. Aynı zamanda, dallanmanın artırmasını ve yaprak boyutunun küçülmesini teşvik edersiniz. Yaprak budaması, yalnızca, sert bir uygulama olan bu tekniğe dayanabilecek kadar sağlıklı, yaprak döken ağaçlara uygulanmalıdır. Yaprak döktürmeyi, ağacın seçtiğiniz bir bölümünün, daha az büyümesi için de kullanabilirsiniz. Örneğin; ağacın alt kısımlarına dokunmadan, zirve kısmındaki yaprakları döktürerek dengeyi sağlayabilirsiniz.

  Bonsai Ağacında Yaprak Döktürme Nasıl Yapılır ?

  Ne zaman ?

  Çoğu Bonsai ağaç türü için en iyi ay, Haziran ayıdır; yeni yaprakların büyümesi ve ağacın kış dönemine hazırlanması için yeterli zaman olur. Tam zamanı, ağacın durumuna göre değişir; yeni bahar sürgünleri sertleştikten sonra yaprakları döktürmelisiniz.

  Hangi Ağaçlar ?

  Çoğu yaprak döken ağaca bu uygulama yapılabilir ama özel bir ağaç türüne sahipseniz, yaprak budaması yapmadan önce mutlaka hakkında bilgi edinin; bazı ağaçlar bu uygulamaya iyi tepki vermeyebilir. Saksı değişimi, budama ya da hastalık nedeniyle gücü azalmış, zayıflamış ağaçlara yaprak budaması yapmayın.

  Nasıl ?

  Yaprak sapını sağlam olarak, ağaç üzerinde bırakacak şekilde, budama makasıyla yaprakları kesin. (Aşağıda Fotoğraf 1-2-3). Doğru Bonsai aletlerini kullanmak yardımcı olacaktır.

  Ya Sonra ? Sonraki Bakım…

  Yaprak budaması uygulanmış ağaç özel bir bakım gerektirmez. Bir ağaçta kısmen yaprak dökümü yaptığınızda (örneğin; ağacın sadece üst kısmını budadığınızda), iç kısımda kalan yaprakları korumak için, bir ay kadar, gölge bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca, güneşin çok güçlü olduğu bölgelerde, yaprak budaması uyguladığınız ağacınıza gölgelik yaparak, ağaç kabuğunu güneşin direk etkisinden koruyabilirsiniz.

  Tahta parçası ile dal gövde açısını değişitirmek gibi alternatif yöntemler denenebilir.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler                          

 12. #12
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Benden...( 2014 )
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Bonsai Teknikleri-255286_3625781836424_1134024626_n.jpg   Bonsai Teknikleri-428409_3625780516391_1249708290_n.jpg   Bonsai Teknikleri-246453_3461185961630_1393931029_n.jpg   Bonsai Teknikleri-536586_3461187121659_1499635413_n.jpg  
  Konu 3qq tarafından (27.06.2014 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.

 13. #13
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Bonsai ve saygı...
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Bonsai Teknikleri-img_5246.jpg   Bonsai Teknikleri-screenshot160.jpg   Bonsai Teknikleri-screenshot1591.jpg   Bonsai Teknikleri-bahce.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 14. #14
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  saksi
  ağaci saksiya bağlamak
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Bonsai Teknikleri-_mg_7167.jpg   Bonsai Teknikleri-100731302_tn70_0.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler              

 15. #15
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.417
  Konular
  556
  Aldığı Beğeni
  1100
  Verdiği Beğeni
  1399

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Dogan bey evde amator olarak bonsai calismalari yapmak istiyorum sizin tavsiyeniz ne olurdu? Bir fide mi almam daha mantikli olur ? Resimlerde gorunen kayisi agaci cok guzel

 16. #16
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Ali bey meyve ağacı bonsai biraz zor olur meyve vermesi için bir tozlayıcıya ( bu çekirdek kardeşi bir meyve ağacı daha yakınlarında olması lazım gelir . (ihtiyaç duyacaktır). çiçekçilerde ve fidancılarda daha kolay bulduğum nar ve limon portakal greyfurt gillerden yapmanızı tavsiye ederim . nar da ben daha başarılıyım. saksıyı adım adım küçültmeniz her altı ayda bi bir küçük saksıya adım adım küçültmelisiniz. nar yaparsanız daha kolay olur..

 17. #17
  merlict - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  23.06.2010
  Yaş
  46
  Mesajlar
  75
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Bonsai için ağaç seçimi bence yanlış.Zaten terime ve felsefeye çok yabancı iken Amerikayı tekrar keşfetmenin anlamı yok.Ben çocuklara bonsai felsefesini anlatırken hep en kolay olanını seçiyorum. (Eğitim çalışmalarında) Çevrenizde en çok bulunan ağaç sizin için en kolay bonsai adayıdır.Durduk yerde atıyorum İzmir ortamında Acer palmatum sevdalısı olmak deliliktir.Ama bolca bulunan sakız veya zeytin ağacı en idealidir.

  Bazen kolay olanı seçmek hatadır ama olmaz diye bişey yoktur.Doğa ve (!) güç olmazı oldururken bonsai ne kadar zorlasa da sonuç değişmez.

  Çok yakın geçmişte bir arkadaşım hurma çekirdeğinden fidan yetiştirip bonsai yapacağım dediğinde "hadi ordan işin mi yok" demeye kalmadan, "neden olmasın" dedim.Yolu uzun ve zor ama neden olmasın. İşte bonsai felsefesi burda başlıyor.

  Benim bonsai amaçlı çalışmalarımda genelde ege bölgesi iklimine uygun türler seçiyorum.Bunlardan zeytin, yabani erik, sakız, menengeç, dut, vişne, hatmi, carissa türleri var.Turunçgillerden uzak duruyorum, sebebi, yaprak küçültme sorunu.Yeni başlayacak arkadaşlara bir numaralı önerim, eriktir.

  Yamadori konusunda ülkemizdeki tek sıkıntı orman ve boş arazilerden ağaç sökmek yasaktır.Orman bakanlığı izni olmadan sökülen her fidan veya bir çam kozalağı bile size ceza olarak geri döner, bunu atlamayın.(Bu arada burası Türkiye, ne cezası diyenleri duyar gibiyim )

 18. #18
  Cengiz DOĞAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  04.01.2014
  Mesajlar
  40
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Bir kaç yıl önce Bonsaiye merak sarmıştım. Öğrenmek için bir foruma üye oldum. Ama uygulamaları görünce vaz geçtim.

  Çünkü forum vermek için uygulanan yöntemler bana göre acımasızdı. Şimdi sadece izliyorum. Paylaşımlar ve bilgiler güzel. Resimlerin içinde ülkemizin konusunda önde gelen isimleri ve ürettikleri var.

  Minyatür bahçe konusunda bir mimar ve bir fotoğraf sanatçısının ürettiği Bonsai saksıları fotoğraflarda yer alıyor.

  Paylaşımlar ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

 19. #19
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Sayın Merlict Yamadorian için size sonuna kadar katılıyorun . benim bu konuda aslında ağaç olmayan çalıları ağaç formu vermek konusunda uğraşlarım var bir kaç gün sonra resim ekleyeceğim sizin çalışmalarınızıda merak ediyorum .sağlıcakla kalın.

 20. #20
  merlict - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  23.06.2010
  Yaş
  46
  Mesajlar
  75
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Bonsai Teknikleri

  Alıntı Cengiz DOĞAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir kaç yıl önce Bonsaiye merak sarmıştım. Öğrenmek için bir foruma üye oldum. Ama uygulamaları görünce vaz geçtim.

  Çünkü forum vermek için uygulanan yöntemler bana göre acımasızdı. Şimdi sadece izliyorum. Paylaşımlar ve bilgiler güzel. Resimlerin içinde ülkemizin konusunda önde gelen isimleri ve ürettikleri var.

  Minyatür bahçe konusunda bir mimar ve bir fotoğraf sanatçısının ürettiği Bonsai saksıları fotoğraflarda yer alıyor.

  Paylaşımlar ve bilgilendirmeler için teşekkürler.
  Her hobinin bilinmez yanları var.Bonsai formu vermek için yapılan uygulamalar doğada uzun zamana yayılmış darbe, doğal afet, hayvansal etkilerin yanında hiç kalır.Amaç ağacı küçük tutabilme ile başladığı için bazı uygulamalar çekik gözlü arkadaşlarımızca terbiye etmenin temeli olarak görülmüştür.Ağacı budamak onu bir nevi gençleştirmektir.Temel sağlam, dallar genç ve güçlüdür.O sebeple budanan asmalar daha iyi üzüm verir.Bende ilkin çok irdelemiştim bonsaiyi ama şimdi o canlıların bütün sorumluluğu üzerimde olması onlara bakışımı, her gelişimini gözlemlememi, sulamasından gübrelemesine kadar titizlik göstermemi sağladı.

  Uzun lafın kısası bonsai diğer hobiler gibi değil, biraz daha mutfaktasınız ve canlı ile yaşıyorsunuz, yaşatıyorsunuz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •