Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Adi Şirket

 1. #1
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  40
  Mesajlar
  3.746
  Konular
  128
  Aldığı Beğeni
  533
  Verdiği Beğeni
  313

  Standart Adi Şirket

  Selamlar arkadaşlar, abiler

  forum dışı bir konu ancak net cevap alamadığım için sizlere danışmak istedim. zaman zaman çıkan fırsatlarla alım satım işleri yapıyorum. ancak bu işi ticarii legal bir zemine oturtmayı planlıyorum. bu sebeple yaptığım araştırmada adi şirket denilen en basit firma türünü kurabileceğimi öğrendim ancak cevaplayamadığım ve çok itilaflı olan konular var. bunları bilen üyelerimizden yardım diliyorum
  şimdiden teşekkürler

  1. 2012 fiyatları ile adi şirket kurulumu kaça mal olur. internette ne yazıkki eski bilgiler var. muhasebecilerin çoğuda itilaflı konuşuyor.
  2. böyle bir firma kurulunca hiç çalışmadığında maliyeti ne olur
  3. muhasebe işlemleri basit ise (beyanname vs) ben öğrenip doldurabilirmiyim.
  4. ihracat-ithalat için özel bir statü varmıdır varsa nereden öğrenebilirim.

 2. #2
  nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  70
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  furkan adi şirket ne demek ,sen bir işyeri (mesela bir büro,yahut dükkan )gösterip maliyeye gidip mükellef olacaksın.. mesela furöz ticaret...
  zaten şirket işine girme eskiden şirketler zarar gösterebiliyordu,normal mükellefler kazan/kazanma vergi veriyordu ,millet ona tamah etti şirkete çevirdi.
  sonra o durum kalktı.şirket her zaman fazla maliyetlidir ,muhasebeci üçreti fazladır,daha fazla kırtasiyesi vardır,kapatmaya kalkarsın,bir seneden fazla sürer...
  2-sahibi sen olacagına göre ,bagkur ücretini,kayıt olacagın esnaf odasının aidatını.eger kira ile bir yer tutacaksan oranın muhtasarını ,ve muhasebeci ücretini (bu kadarı aklıma geldi) ödeyeceksin...
  3- yapabilirsin,ama yapmamanda yarar var.(ben iktisat mezunuyum muhasebecim var)çünki bu işte yahu iyi niyetliyim görülüyorki unutulmuş pardon ...geçmiyor ,adama gacırt diye cezayı yazıyorlar...
  4- bilgim yok ama istersen benim muh.telefonunu veririm,aynı zamanda okuldan arkadaşım.

 3. #3
  Nejat Çelenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  28.04.2010
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1.517
  Konular
  13
  Aldığı Beğeni
  3
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Furkan, eğer herhangi bir yerde çalışıyor isen ve sosyal güvenlik primi adına yatırılıyorsa, kendi adına şirket açma.
  Şirket açtığın zaman işveren konumuna girersin ve bu defa da bağkurlu olmak durumu ortaya çıkar.
  Yakınlarından biri adına açabilirsin, bu durumda o yakının bağkurlu olacaktır.
  Adi şirketlerin de kendi aralarında isimleri var ama sana tavsiyem şahıs firması olarak isme açmam olacaktır.
  aş. ltd. gibi şirketler açıldıktan sonra kapatılması bayağı bir zaman alıyor.
  Bir başka husus ise ticaret odası yerine esnaf sanaatkardan ticari sicili yaptırmandır.
  Ticaret odasının hem senelik hemde munzam aidatı var.
  yani hem senelik bir üyelik ücretini senede 2 taksit olarak ödemek ve de şirket açılışını müteakip senede hesaplanan bir önceki gelir tablosununda binde bilmemkaçı oranında bedel ödemek durumu ortaya çıkar.
  ayrıca iş yap yada yapma gelir olsun veya olmasın peşin vergi ödenecektir.Bunun hesabı 3 ayda bir verilen kazanç beyannamesi üzerinden hesaplanır ve üzerine damga vergisi vs ilave edilerek ödenir.Peşin vergiler bir dahaki senede hesaplanarak gelirden ortaya çıkacak gelir vergisinden düşülür ve gelirden çıkan vergi daha fazla ise kalan kısım da gelir vergisi olarak ödenir.
  İş yerinin statüsünü belirlerken dikkatli davranmak gerekir, iş faaliyet kollarını da iyi seçmek lazımdır.Bazen işveren olarak firmanda en az ..... işçi çalıştırmak ve belgelemek durumunda kalınır. Bu durumda işe ssk işyeri numarası ve primler ücretler girer.
  Ayrıca alınan başka bir vergide muhtasar adı altında alınır.Bu vergi çalıştırılan işçinin gelirinden kesilen verginin işveren tarafından maliyeye ödenmesini sağlar, ayrıca kiraladığın iş yeri içinde kira bedeline karşılık gelen yüzde nisbetinde gene maliyeye stopaj vergisi ödenir.
  Satışların belgelenmesi durumu mecburi olup, buradanda kdv vergisi hesaplanır, senin alım yaptığın emtia nın kdv si ile sattığın emtia nın kdvsinin farkı gene beyan usulü ile maliyeye ödenir.
  Demekki namusluca ticaret yapmanın bedeli biraz ağırdır.Prosedürü de çoktur.Ayrıca bilmiyordum hık mık geçerli olmayıp ceza kısmını hiç söylemeye dilim varmıyor.
  Ama vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.

 4. #4
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  40
  Mesajlar
  3.746
  Konular
  128
  Aldığı Beğeni
  533
  Verdiği Beğeni
  313

  Standart

  açıklamalar için teşekkürler çok yardımcı oldu.
  bu adi şirket lafı internetten öğrendiğim bir isim. 3-4 aydır kaç kişiyle konuştuysam ne internette nede başka yerde şahıs firması diyen olmadı. meğer ismi öyleymiş. bizim şirketinde muhasebecileri bunu bilemediler hepsi şirkete odaklanmış. internette şahıs firması diye aratınca birçok bilgiye ulaştım. aşağıya ekliyorum belki faydalanmak isteyen olur diye. gerçi hanımlar için yazılmış ama girşimciler için belki yol gösterir.

  aslen bir firmada çalıştığım için en iyisi bir yakınım üzerine bu işlemi yapıp onuda bağkurlu yapmak. çünkü anladığım kadarıyla sgklılar bağkurluda olamıyor.
  çok yardımcı oldunuz. tekrardan teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  İçinizden birçok kadın girişimci olmak ve kendine ait iş kurmak istiyordur. Eğer başka biriyle ortaklık yerine kendi başınıza çalışmayı uygun bulmuşsanız sizin için en uygun olanı bir “Şahıs Firması” kurmak olacaktır. Şahıs firması kurmak ve bir işyeri açmak isteyen kadın girişimcilerimiz için gerekli resmi belgelerin listesini, Gerçek Usul(Şahıs) başlığı altında http://www.alomaliye.com/isbasla.htm adresinde görebilirsiniz. Belgeler tamamlanır tamamlanmasına da, iş kurmanın masraflı nasıl olur? Bugün bir arkadaşımı işyerine ziyarete gittiğimde tesadüfen muhasebecisi de oradaydı. Ben de fırsat bu fırsat, sizler için bilgi almak için başladım sorularımı sormaya…
  Kadın girişimciler, kendilerine ait ticari bir şahıs firması kurmak istediklerinde neler yapmalılar, maliyeti nedir?
  - Öncelikle bir muhasebeciyle görüşmeleri ve anlaşmaları şart, en iyi bilgilendirmeyi gene o şekilde alırlar. Firma kuruluşundan sonra, muhasebeci ücretleri bölgeye göre değişmekle birlikte 60-100 TL.arasında değişir. Şahıs firması kurulumu 200 TL.civarında bir rakam tutar.
  Peki, Bağ-Kur Sigorta ödemeleri nasıl oluyor, firmayı kurar kurmaz hemen peşin olarak sigorta parasını da ödemek zorunda mıyız? O ne kadar tutuyor?
  Bağ-Kur Sigortasını en fazla 1 ay geciktirebilirsiniz. O da Bağ-Kur’a, firmanızı kurduktan sonra gidip bildirmeniz için geçerli olan süre limitidir. Şahıs firması sahibi bir kadın girişimci için aylık Bağ-Kur sigorta ücreti, yaklaşık 250TL.dir ve her ay düzenli olarak Bağ-Kur’a ödenmesi zorunludur.
  Peki, vergilendirme nasıl oluyor? Birçok kadın girişimcimiz kendi işini kurmak istiyor ama hem vergilerden hem de işyerlerinin yüksek kira ücretlerinden çekiniyor…
  Eskiden vergiler iş alanına göre peşin olarak alınırdı ama şimdi sistem değişti, kazancınız üzerinden yaklaşık %20 civarında gelir vergisi ödüyorsunuz, kazanmadığınız zamanlar firma zararda görünür ve gelir vergisi olmaz. KDV’ye gelince bu sattığınız ürün, hizmet her neyse zaten fiyatınızın üzerine eklediğiniz bir ücrettir, daha sonra o ücreti geri ödersiniz, yani aslında fazladan ödenen bir para söz konusu değildir.
  Kadın girişimcilerimizin çoğu evden yapabilecekleri işlerin formülünü arıyorlar, doğal olarak ben de merak ediyorum evden firma kurup çalışabilir miyiz?
  Elbette çalışabilirsiniz ama bunun bazı kuralları var. Eğer kirada oturuyorsanız ve oturduğunuz binada başka daireler de varsa onların evin işyeri olarak kullanımı ile ilgili izni gerekir, bu konuda ev sahibiniz daha iyi bilgiye sahiptir ya da kolaylıkla edinebilir, daha sonra kira kontratınızı ona göre yeniden düzenlemeniz gerekir. Eğer ev sizin üzerinizeyse işyeri olarak firmanıza kaydını yaptırırsınız, ailenizden birinin üzerineyse aranızda bir kira kontratı düzenleyip işyeri olarak gösterirsiniz. Bu rakamın üzerinden genelde %20 oranında stopaj vergisi alınır. Vergi memuru da şahıs firmanızın kurulumundan sonra gelip kontrol eder ve onay verir. Ama hanımlar, bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi daha önce dediğim gibi bir muhasebeciyle konuşarak netleştirmeleri çok daha sağlıklı olur, verdiğim genel rakamlardır.
  -
  Gerekli belgeler:

  • Nüfus cüz. fotokopisi.
  • Resimli nüfus cüz.sureti
  • İkametgah ilmuhaberi
  • Firmayı kuracağınız adresin mülkiyeti kendi üzerinize ise Tapu Fotokopisi(Değilse bildiğim kadarıyla kira sözleşmesi)
  • İmza beyannamesi(Noterden Nüfus cüz. ile alınır.)
  • Muhasebeciniz adına vekalet(Noterden Nüfus cüz. ile alınır, muhasebecinizin bazı nüfus cüz. bilgileri gereklidir.Noterde muhasebeci vekaleti derseniz anlarlar.)

  Daha detaylı bilgi isteyenleriniz yararlanabileceğiniz web adresleri:

  Vergi Portalı
  www.alomaliye.com
  Muhasebe Rehberi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •