Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Özeleştiri

 1. #1
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.419
  Konular
  557
  Aldığı Beğeni
  1101
  Verdiği Beğeni
  1410

  Standart Özeleştiri

  Değerli Modelci Arkadaşlarım ,

  Yaklasık iki senedir beraber model yapıyoruz , kimi arkadaslarımızın daha ilk modellerini tezgaha koyduğu zamanları hatırlıyor
  şimdi yeni baslayan arkadaslarımıza da fikir ve öneriler veriyoruz. Forum olarak artık belirli bir kaliteye , sevgi saygı hasssasiyetine
  herşeyden önce yardımlasma ve paylasma konularında oldukca fazla yol aldık.

  Ustalarımızın abilerimizin herseyden önce bu modelcilik konusunda söz sahibi olan abilerimizin önerilerini dikkate almanın zamanı geldi
  diye düşünüyorum. Başitçe açıklamak gerekirse artık model yapmanın ne demek olduğunu , plan okumayı , çıta yamultmayı biliyoruz.
  Dolayısı ile bu andan itibaren modelcilik bilgimizi ilerletmek adına yaptığımız modellerin altına " çok güzel olmus" ellerine sağlık " harika "
  gibi cümleler ile hataları görmezden gelmek yerine tatlı bir dil ile karsımızdaki insanın küstürmeden kırmadan modellerde gördüğümüz
  hataları dile getirerek , sitemizi gezen onlarca yuzlerce modelci kardesimizin de aynı hataları yapmasının önüne gecmeliyiz. Yaptığımız her modelde tecrube ve birikimlerimizi biraz daha arttırmalıyız.

  Uzun bir dönemdir karşı çıktığım bu konuya artık destek vermenin zamanı geldiğini düşünüyorum.
  Şimdi birbirimizi üzmeden , özellikle hayranlıkla modellerini izlediğimiz , resimlerine bakmaya doyamadığımız modelci ustalarımızın
  tavsiyelerine , tecrubelerine kulak vererek , yabancı model sitelerinde ki gibi mükemmel modeller yapmaya artık hazırız.

  Lütfen düşüncelerinizi dile getirmekten cekinmeyiniz.

 2. #2
  ercanhaberal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.03.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  94
  Konular
  5
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Ali Bey
  Düşünelerinizle gerçek bir paylaşımcı olduğunuzu ortaya koydunuz.Sizi kutluyorum.Karşıdaki modelcinin daha
  güzel bir çalışma çıkarması adına hatalarının uygun bir dille aktarılması taraftarıyım.Karşı tarafta bu eleştirileri
  kendi gelişimi adına olumlu algılamalı,ve daha iyiyi yapma adına azimle çalışmalıdır.Zaten profesyonelliğin gereğide budur diye düşünüyorum.
  En güzel modeller yapma dileklerimle
  Ercan

 3. #3
  ceb76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  08.05.2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.500
  Konular
  107
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Açık konuşmak gerekirse üzgünüm ama katılmıyorum. Neden dersenizde iki sebebim var.

  İlk olarak eleştiriye ve eleştirmeye inanmıyorum. Bunu da fasılalarla zaten belirttim. Yapan yaptığı hatayı zaten bilmiyor mu? Nasıl düzeltmesi gerektiğinide, elbet zaman içerisinde sorarak ve diğer çalışmaları inceleyerek, daha fazla maket yaptıkça öğrenecektir. Önemli olan ders vermekten ziyade üretimdir bence. Yaparak öğrenilir, her hatadan da ders çıkarılır. Farzı misal, posta sarmayı ne kadar eleştirirseniz eleştirin, ne kadar doğrusunu anlatırsanız anlatın, yapa yapa öğrenecektir modelci.

  Fakat sözlerimide sakın yanlış anlamayın, gözden kaçırılan hataların hatırlatılması da eleştiri değildir bence ve elbet yapılmalıdır. Zaten 'Elinize sağlık, çok güzel olmuş ama sanki delikleri açarken bir lombozu unutmuşsun' veya 'aynı modeli ben daha evvel yapmıştım, o planda 3. postanın kesimi sorunlu, ölçü alırken içten al istersen, ben öyle yapmıştım' gibi bir uyarıda yine bence eleşetiri olarak kabul edilemez. Haliyle yukarıda anlattığım gibi yapılacak yazışmalarda, emin olunki eleştiriden çok daha yapıcı olacaktır kanaatindeyim.

  İkinci olarakta, 'kraldan çok kralcılardan' çekininirim ben. Daha hiç kanopi maskelememiş (uçak camı) biri, kalkıpta klavye başında boya ustası kesiliyorsa sıkıntıdır benim için. Ikına sıkıla üretim yapan, hayatında ancak birkaç model bitirebilmiş ama kafada bilgi derya olan model ustalarından da hiç haz etmem. Bir süre sonra bu tip arkadaşların yayı sazı ele almalarından korkarım. Anlayacağınız, üzgünüm ama herkesden bizde olan iyi niyeti bekleyemiyorum. 4. #4
  Oktay Yaylacıkoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.02.2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.151
  Konular
  24
  Aldığı Beğeni
  27
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  hiç üzgün değilim ve katılıyorum,evet sonunda istediğim oldu.bu güne kadar neden mesaj fazla yazmadığımın tek nedeni bu idi.bu güne kadar birinden bir girişim bekledim.bazen olmamış modellere yazdığım tenkit yazılarında mesela (((burada şunu anlamaya çalışalım biz bu forumu ne için kurduk:bence bilgi paylaşımı.bu durumda barış beyin yaptıgı bu gemiye iyiy ol demek bende bu arkadaşımıızın gelecekte yapacagı tüm modellere kelepçe vurmak demektir.barış bey özür diliyerek sizi tenkit ediyorum ve siz bana kızabilirsiniz ama bu böle.birseyler yaptığınız malum ama bu yaptığınız gemi değil.bu durummda size iyiy olmuş demek yerine eksiklerinizi söylemek daha doğru olacak.beni sorarsanız bu işlere başlamadan önce modelin geneli hakkında genel bir bilgiye sahip olunmalı.aynı zamanda yenkenlı modeli ise yenkenli gemeciliği hakkında bilgi toplamak cok ama cok faydalı olacak,YELKENLI gemilerde yelken düzenleri,arma donanımları,gemici bağları,gemi görünümleri,sınıfları vb aklıma su an gelmiyen daha bircok sey bu yalnız sıze değil,model yapacagım diyen herkesein bilmesi gereken bir sey .sakın kızma,cünki tenkit olmassa basarı olmaz )))) bu gibi.bu yazının orjinali http://www.modelteknikleri.com/santi...1-t1219.0.html bu linktedir.evet gene irdeliyorum tenkit olmaz ise başarı olmaz.bu iyi oldu şimdi gerçek düşüncelerimizi söylemenin zamanı geldi,ama ali beyin dediği gibi incitmeden kelimeler bulmak gerekir,umarım bu kelimeleri bulmak için zorlanmayız.sağol ali teşekkür ederim.
  işte şimdi gerçek forum anlayışı ortaya çıkacak

 5. #5
  ahmetferit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.08.2009
  Yaş
  38
  Mesajlar
  234
  Konular
  9
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Ne Ali Bey e ne Emrah Bey e katılmamak mümkün değil. Aslında ben eleştiriden yanayım. Acemi olduğum için belki de, çok fazla yorum bekliyorum. Emrah Bey in dediği gibi, insan hatasını zaten bilir.. yani orjinal plandan yapılıyor ise hata zaten ortadır. Ama diyelim ki farketmedi, gözden kaçırdı, veya bu da böyle olsun dedi sergiledi modeli. Veya da orjinal plandan yapılmıyor ise, hata riski de artar. Bence işin ehli tarafından eleştirilmeli. Mesela ben bugün formda gördüğüm bir modele yorum yazmaya çekindim. Ölçekte hata vardı ve bazı parçalar büyük olmuştu. Fotolarda da gayet net görünüyordu uyumsuzluk. Ama ustalar dururken bunu ben yazarsam, model sahibi arkadaş daha değişik tepki verebilir. Bence eleştiri ayapacak arkadaşlar işin ehli , hatanın neyden kaynaklandığını ve nasıl düzeltileceğini bilen, yıkıcı değil yapıcı insanlar olmalı. Bence ikinci VE DAHA ÖNEMLİ KONU ise insanlara isimleri ile hitap etmek. Bazı insanlar bunu yapmıyor maalesef. "Şurası olmamış" "Şurada sorun var" gibi eleştiri yapılacaksa, hiç yapmayın bırakın kendisi hatasını bulsun. Yoksa zaten o adam modelcilikten soğuyacaktır.. Bence tatlı dil çok önemli ve insanları aşağılamadan her türlü eleştiri dozunda, kıvamında yapılmalı ve mükemmeliyet için maksimum emek harcanmalıdır. Saygılarımla...

 6. #6
  Quiver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Quiver Ziyaretçi

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Katılıyorum. Nedeni ise forumu takip eden herkesin de benim kadar farkında olduğu, süper olmuş, harika olmuş, bravo mesajları. Tabiki gerekli bu mesajlar, ama o kadar çoklar ki, artık klişeleştiler. Beğenen neden beğendiğini, neresini beğendiğini dahi yazmıyor, beğenmeyen ise bu beğenici kitle karşısında, tek tabanca eleştirel eleman olmaktan da çekinerek belki, susuyor. Susuyor çünkü atmosfer, eleştirilecek konunun telaffuzunda kırgınlık doğacağı çağrışımı yapıyor. Ve şu da bir gerçek ki, sonunda kırgınlık olacaksa susmak tabiki en güzel eylem. Ama düzeyli ve yapıcı eleştiri de gelişim için şart.

  Katılıyorum, artık büyük bir aile olduk, az çok samimiyetimizi gösterdik birbirimize. Artık kaliteliyi kovalama vakti geldi.

 7. #7
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Kesinlikle sonuna kadar yukarıda yazılanlara katılıyorum.

  Söylemek istediğim farklı bir konu var. Yukarıda Ahmet Abi bahsetmi$, daha önce de birkaç abim ve arkada$ımdan duymu$tum.. " Abi adam bilmem kaçıncı modelini yapmı$, emek harcamı$.. Ben acemiyim, ne söyleyebilirim ki? "... Bence yok böyle bir$ey.

  Bu tamamen kar$ılıklı olan bir olgu, insanlar dü$ündüklerini söylemeli. Madem özele$tiri yapıyoruz, bunu bu güne kadar bende yaptım evet. " Aaa, çok iyi olmu$, güzelmi$.. " vs.. " Fakat Mehmet Abi'nin söylediği gibi korkularım vardı, ta ki bu konuyu okuyana kadar.

  Güzel bir kav$ak olduğu inancındayım bizim için.

  Dilerim ki bundan sonra, ister 15 model yapmı$ olsun ister modele ba$lamamı$ olsun bir $ekilde bir yerde hata yada eksiklik/fazlalık olduğuna inanıyorsa bunu söylesin. Ha orası hata değil mi ? O zaman ele$tiriye tabi olan $ahıs açıklamasını yapar, sebeplerini sunar konuyu okuyan herkes, ki ele$tiriyi yapan dahil, bir$eyler öğrenmi$ olur. Bunun için burada değil miyiz zaten, öğrenmek için!

  Ben bu konuyu okuduktan sonra da çok $ey öğrendim.

  Te$ekkür ederim.

  Saygılar, Buğra

 8. #8
  Quiver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Quiver Ziyaretçi

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Eklemek istediğim bir iki şey daha var.

  Emrah abi insan tabi ki çoğu zaman yaptığı hatayı bilir ama yine çoğu zaman bu hatadan vazgeçmek için, yaptığının hata olduğunu başkasından da duyması, teyit etmesi gerekir. En azından doğruyu uygulama konusunda bir yaptırım olur bu.

  Diğer bir konu bence bu işin ustası falan yok. Sadece dikkatli ve titiz arkadaşlar ve ortaya çıkardıkları kaliteli modeller var. Yoksa her model yeni bir başlangıç bence..

 9. #9
  BKCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  24.02.2010
  Yaş
  53
  Mesajlar
  26
  Konular
  4
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  acemi fakat bu işi devam ettirmek isteyen biri olarak konu açıp resim gönderiyorsak takdir almak için değil doğru yolu bulmak içindir.herkes kendi yaptıgı modelin hatasını çok iyi biliyor (kör değilse ) yapıcı eleştiriler her zaman insanın daha ileri gitmesine yardımcı olur.

  "tecrübe; hayatta yaptıgımız hataların toplamıdır" değerli ustalarımızın ve hocalarımızın tecrübeleri bizim için çok önemlidir. söylecekleri bir söz belki bizim birkaç modelde elde edeceğimiz birikimi sağlamamızı yardımcı olurlar.

  güzel modeller görmek ufkumuzu açmamıza yardımcı oldugunu söylemek isterim. insanların o seviyelere ulaşmak için çalışması, yardım görmesi, hatalarını düzeltmek için çapa göstermesi bence çok önemlidir. her insanın kabiliyeti farklı oldugunuda unutmamak lazım

  20 senedir forumların içinde değişik görevde bulunup emekli olmuş biriyim bu forumda da gördüğüm kadarıyla herkes son derece saygılı, seviyeli ve düzgün mesajlar var.kimsenin haddini aşan bir mesaj yazacağını sanmıyorum insanlar yapıcı oldukdan sonra kimsenin kırılacağını da ihtimal vermiyorum. aksi bir insanında burada barınamıyacagından da eminim

 10. #10
  savaş atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.01.2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  129
  Konular
  14
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Sevgili arkadaşlar,yazdıklarınz güzel...''herkes yaptığı hatayı bilir'' konusunda birleşmişsiniz ama bence bilerek yapılan hata ve bu hatayı sergilemek yapılan işin umursanmadığı ciddiye alınmadığı anlamına gelir.Böyle çalışan birinede eleştiri falan fayda etmez.Mehmet kardeşimin dediği gibi sadece dikkatli ve titiz çalışanlar ortaya kaliteli işler çıkarırlar.Farkına varamadıkları hatalarıda yapıcı eleştiriler ortaya çıkarır,onlarda gerekli dersi alır ve gelişirler.Küçük bir tencere çorbanın içine bir kepçe tuz atıpta çorbayı içene ''beğendinmi''diye sormak,kusura bakmayın ama abesle iştigalden başka birşey değildir.Bu durumda ortaya çıkan sorularda, kimi neye göre eleştireceğim,kim hatasını bilir,kim bilmez,alınırmı,kötü adam benmi olurum,v.s.
  Dipsiz bir kuyu.
  Lütfen yazdıklarımdan alınmayınız,kimseyi hedef alarak değil başliğa istinaden yazdım.Bunlarda benim görüşlerim.Hatam olduysa affola.
  Herkese sevgiler saygılar.

 11. #11
  ceb76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  08.05.2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.500
  Konular
  107
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Arkadaşlar, anlatmak istediğim şu. Amaç ne?

  Toplum içerisinde bir şekilde takdir edilmek mi? Yoksa ortak bir zevk üzerinde paylaşımda bulunmak mı?

  Eğer birincisi ise, zaten bunu isteyen/talep eden arkadaşlarla aynı ortamda bulunmayı istemem. Ama eğer ikincisi ise, o zamanda kantarın topu, kim tarafından nereye kadar kaçar veya ego tatmini ne kadar yaşanır? Yada ortak bir paydada buluşup, sinir sitresten uzak, keyifli zaman geçireceğim ne kadar arkadaş bulabilirim?

  Şu an samimi, herkesin birbirini tanıdığı, çizgi ve seviyesi belli bir arkadaş topluluğuyuz. Ali kalkıp bana, 'olmamış' derse bile takılıyor, kinaye yaptı der, dediği yere bakıp düzeltip geçerim. Ama yarın, kendisini hiç tanımadığım veya öylesine bildiğim birisi kalkıpta 'OLMAMIŞ' derse, açık söyleyeyim irite olurum. Ve açık söyleyeyim, ben irite oluyorsam, daha yeni modelciliğe başlamış bir arkadaş haydi haydi 'hımmmmm....' der.

  Atlanılan nokta şu. Kimse burada silah zoruyla durmuyor. Ortak bir konudan zevk aldığımız veya alacağımıza inandığımız için buradayız. Eğer bu ortamdan faydalanmak istiyorsak zaten faydalanırız. O konuya bakarız, teknikleri okuruz ve alacağımızı alırız. Zaten gel geç hevesliysekte bir iki yazar, öylesine dolanır gelir geçeriz.

  Ama birde, gerçekten niyeti bozuk olup, yeni modelciliğe başlayıp, yolun başında olup, az biraz iteklenmesi gereken arkadaşlar var. Peki böyle bir arkadaşı ne yapacağız. İlk modeli taka. Postaları kesmiş, kendisine göre süper. 500 zımparayla tesviye ve hatta bir yerden öğrenmiş, 2000 zımparayla postaya bile rötuş geçmiş. 4/4LÜK. Ama ölçüleri yanlış almış. 5. 6. sarmada sıkıntı ortaya çıkmaya başladı. Ama konuyu açmış arkadaş ve ilk yorum geliyor. !Olmadı! At çöpe, baştan başla. Kaç kere yaparki bu arkadaş bu modeli.

  Yada dahada kötüsü, 2.veya 3. model. Artık modelciyim, yapıyorum diyen bir arkadaş. Attı model fotolarını ve açtı konuyu. Hatalar ortada ama elden gelen o an için bu. Gelen yorumlarda gümbür gümbür. 1 veya 2 model daha gider ve bu hobi burada biter.

  Bakın, anlatacağım olayı ben şahsen yaşadım. Teknelerimden birini yüzdürürken, 10 yaşlarında bir oğlan, önce nereden aldığımı sordu, sonrada babasına aynısını yapmasını için böğüre böğüre ağladı... Ben, o zamanlar 2,5 yaşındaki oğlumun pervaneyle motoru, şaft ve kaplinle (adlarını bilmiyordu tabikide ) nasıl bağlanlandığını bildiğini söylediğimde de bozulup (anında susup) gitti. Emre (oğlum), nereden öğrendi motorla pervanenin nasıl bağlanıldığını? Ama konu zaten nasıl bağlandığı değil. O mekanik mantığının öğretilmesi. Hatta daha doğrusu, o çocuğun o imkanı bulabilmesi.

  Yada daha da acısı. Benzer bir tartışmada, arkadaşlardan birinin yazdığı. Torunu/yeğeni/arkadaşının çocuğu/kendi çocuğu, boyama kitabını boyamak için kalemini bilgisayar mausu gibi sayfanın üzerinde çift tıklıyormuş. Ve sayfa kendiliğinden boyanmadığı içinde şaşırıyormuş.

  Bunlar yaşı ufak olanlar. Emekli olup kahvede bezik, biriç oynayan. Kupa kızını kovalayanlardan, kısacası kayıp zamanlardan bahsetmiyorum bile.

  Eleştiri konusunda da yanlış anlamayın. Benim demek istediğim, herkese ŞAKIR ŞUKUR el çırpılması değil. Yanlışlar tabiki söylesin. Hatalar tabiki gösterilsin. Ama uygun tarzda. Eleştirilmeden, zamanı geldiğinde. Hatta bazen, yeri geldiğinde bu yanlışları yutarak, söylemeden. Bir sonraki fırsatı bekleyerek. Üzgünüm ama genelde biz yapamasakta, örnekleri yurtdışında bolca mevcut. Bizde de azda olsa var. Demekki olabiliyormuş.

  Korkum, bazı forumlarda olduğu gibi sazı eline alanların işin cılkını çıkarmaları. Ve sakın kimse bizde olamaz demesin. Şu kısa, 5-6 postluk konu başlığına yazanlar bile unutmasınlar ki dışarıda onlar kadar iyi niyetli, modelciliği onlar gibi anlayan kişiler çok az. Hala ben en iyisini bilirim, haydi benim dümen suyuma girin diye ortalarda dolaşan bir tomar sözde usta var. Kimsede aksini iddia etmesin.

  Kusura bakmayın, epey uzun yazdım. Hatta daha da uzun yazmak isterdim ama bu kadarı bile yeter. Ama bunlarda benim düşündüklerimin bir kısmı ve hala eleştiriye karşıyım. Almak isteyen zaten alır, öğrenmek isteyen zaten öğrenir. Bizlerde arada kalanlara bu şekilde daha fazla yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

 12. #12
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Emrah Abi ,

  Özür dileyerek halen daha anlayamadığımı söylemek istiyorum. " $u sazı, sözü eline alanlar " kısmını biraz daha transparan bir $ekilde anlatabilir misin ?

 13. #13
  nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  70
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  emrah kardeşin dediklerinin hepsine aynen katılıyorum ,zaten iyi olmayan bir modele aramızda kimse aaa şahane olmuş demez zannederim..zaten insanlar güzel yapılmış bir modeli görünce her halde kendininkinin kötü oldugunu anlarlar ..mesela ben daha evvel plastik modelleri boyadıgımı zannediyordum ...burada yapılan boyaları görünce ,,dilimiz kayboldu... ;D ;D ;D

 14. #14
  ceb76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  08.05.2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.500
  Konular
  107
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Buğra, herkes herşeyi elbette bilmek ve yapabilmek zorunda değil. Hatta zaten bilememeside normal. Ama maalesef öyle modelci arkadaşlarımız varki, üretim sıfır olsa bile, klavye başında aslan kesiliyor. Tanımayan, tanıyamayacak derece yeni arkadaşlar, haliyle bu arkadaşların tarzından etkileniyor ve her dediklerine inanıyor. Yerden yere vuruyorlar onlarla beraber veya yeri geliyor yanlışlarına bile eyvallah çekiyorlar.

  Bilgi gerçekten derya bu arkadaşlarda, okuya okuya, araştıra araştıra yetiştirmişler kendilerini. Zaten kendi kendilerine ego tatmini yapabilecekleri tek noktada bu hobi. Dedikleride işin kötüsü gerçekten doğru veya zihin bulandırıyor. Tamam üretim sıfır veya çok az ama reklam sıkı. Ama diğer taraftan, eleştiri yapılan arkadaşın da adı Hıdır, elinden gelende o an için budur. Belki 2-3 model sonra bırak yazılanları, seni beni modelcilikte geçecek. Fakat damgayı yer o anda.

  Bu hikayeleri dahada uzatabiliriz. İşte bu arkadaşlardan çekiniyorum ben.

  Diğer taraftan, sevgili nsuowner sizin yaptığınız dumanlıyı yapabilecek imkan ve yeteneğim olabilmesi için, açık söyleyeyim sabahtan akşama kadar dükkanın karşısında canı gönülden 'ŞAKIRDUR ŞUKUR' dardım Ve hatta düşündümde.... pişmanda olmazdım

 15. #15
  nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  70
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  bugra kardeş,emrahın kast ettigi sazı,sözü eline alanlar ,,anladıgım kadarı ile her yapılana şurası olmamış,burası egri olmuş,orası orjinalinde böyle degil ,bak benim yaptıgım dogru diyenlerdir .........
  arkadaşlar insan oglu tenkit edilmeyi sevmez ,ben dükkanı yeni açtıgımda ...müşteri geliyor "usta bu arabayı şu kadara yeni aldım nasıl diyor" bende pahalı almışınız,yahut bu araba iyi bir araba degil "diyordum aaa baktım adamlar küsüyor birdaha gelmiyor ,başladık hayırlı olsun güle güle kullanın demeye... ;D ;D ;D

  bu arada boya konusunda dilimin nereye kayboldugu konusunun müsebbibi (gençler için =sebep olanı) emrah kardeştir biline...
  insan biraz utanır ...biz yapmışız u boot type xxı i güzel fırçalarla ugraşıp boyamışız,kıymışız paraya üstüne camdan koruma yapmışız...
  sen boyadıgın maketlerin resimlerini koy buraya ,bizim gözümüzden u bootu düşür ..şimdi bu allahtan revamı ;D ;D ;D
  sen dua et ankarada uzaktasın yoksa yaptıklarımı kapıp zorla sana boyatırdım ;D ;D ;D
  hadi kalın saglıcakla..............

 16. #16
  nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  70
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  bak sevgili emrah sana almanyada başımdan geçeni anlatayım....
  bir rektifiyeci buldum adam dogu almanyadan kaçmış aksi nalet ihtiyar bir adam (sene 1979) ufacık bir dükkanı var (zaten almanyada rektifiyeci yok ) karısıda yanında ,,adam alıyor eline bir parça uzatıyor karısına "şunu 10 mm e torna et diyor" kadın geçiyor tornanın başına zart,zurt işi yapıp adama veriyor ..ben aptallaştım ve kadına (kafa göz yara yara lisanı ile) bravo size,sizin gibi bir kadın bulsam hemen evlenirdim dedim...kadın bana ...bak genç adam insan isterse bu dünyada yapamıyacagı iş yoktur dedi...
  ben tornayı aldıgımda (1990) cebimdeki bütün parayı verdim bir 5 liram kaldı onuda otoparka verip dükkana döndüm ,kesseler bir liram kalmadı... ;D ;D ;D tornayı kullanmayı senelerce tornacı arkadaşımı seyrederek ögrendim(bildigim kadarı ile)
  zannetmeki buhar motoruna verdigim 270 sterlini para bollugundan verdim (bir nevi manyaklık) ayagımda metrodan 2 sene evvel aldıgım kot pantolon var ,altımda suzuki minübüs var (1990) model
  ama ben bu işten zevk alıyorum ,almanyaya gittim millet kıyafet alır ben alet edavat aldım (daha tamirci degildim) rahmetli arkadaşım denizin lafıydı "gene gördün paslı demirleri "derdi ...ne yapayım yaradılış paslı demir gördümmü dayanamıyorum.. ;D ;D ;D
  sen gelde seni dükkanın karşısında bırakmam baş köşede yerin var.. ;D ;D

 17. #17
  ceb76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  08.05.2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.500
  Konular
  107
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Bi mukabele, Tunalıda sıcak esnaf çayı, köpüklü kahve herzaman hazır, bekleriz sizi

  Hepimizin durumu zaten üç aşağı beş yukarı aynı. Şu şitireşli dünyada, az biraz kaçamak yapıyoruz aramızda. Onda da kasmayalım birbirimizi, 2-3 tahta/plastik/demir parçasından zevk alıp hep beraber keyifle vaktimizi geçirebiliyorsak ne ala


 18. #18
  fatihcakalasma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.05.2008
  Yaş
  41
  Mesajlar
  383
  Konular
  14
  Aldığı Beğeni
  3
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Ali bende sana katılıyorum. Kendimizi geliştirmemiz için eleştri önemli ama eleştrinin yanında doğru yolda gösterilmelidir. Olmamış deyip kesip atmak yerine doğru yolunun gösterilmesi modelği yapanın pozitif yönde motive edecektir.

 19. #19
  halukozdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  28.01.2009
  Yaş
  66
  Mesajlar
  558
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  7
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  merhaba arkadaşlar sevgili ali kardeşimin eleştirilerle ilgili düşüncesini olumlu bir adım olarak degerlendiriyorum ama ,bu başlık altında okudugum yorumlara bakarak (kral çıplak ) demenin pekte hoş karşılanmadıgını ,( midasın kulak;larından ) .yalnızca bir kuyuya bahsedebilecegimizi. görüyorum forumda zaten kalmamış olan ustaların zararlı eleştirilerinden kimsenin endişe etmesine mahal yoktur sevgiler.

 20. #20
  yusuf yüce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.12.2009
  Yaş
  72
  Mesajlar
  545
  Konular
  17
  Aldığı Beğeni
  29
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Özeleştiri

  Sözlerim, bu foruma gönül vermiş gerek yönetici ve gerekse paylaşımları ile iz bırakan, geriye, yerinde veya ileriye hareketimizi belirleyen model-insan sevenleredir.Tartışmaya açılan konu, önce yönetim olarak oluşturulup tam bir fikir ve gönül birliği sağlandıktan sonra foruma duyurulmalıydı. Şimdi üzerinde durulan konu genelleşip tartışma gibi görününce 24 saat bekledikten sonra ben de hissettiklerimi yazma ihtiyacını duydum. Tüm yönetici arkadaşların bildiği gibi bu konu, önce Ali Timuçin'in siteyi daha aktif ve üyelere daha çok yardımcı olunması istemi için yöneticileri uyarmasına karşın verdiğim cevaptadır. Bu iyi niyetine karşı arkasında benim durduğumu ve sonuna kadar destek çıkacağımı herkesin bilmesini isterim. Bir iki rütuş ile yönetici arkadaşların da aynı görüşte olmaları sevindiricidir. Konu açık oturuma dönüştüğünden çok detaya inmeden, sistemin nasıl olması gerektiği noktasında inandıklarımı ifade etmeye çalışacağım. Tüm kurumlar eğer herşeyi olduğu gibi kabul edip ilerleme kaydetmiyorlarsa, aslında bu gerilemenin ve küçülmenin başlangıcıdır. Severek yapmış olduğumuz, bizi günün stresinden kurtaran bu güzel hobi ile kazanılmış arkadaşlıkları da gözardı edemeyiz.Ben, falanca usta şöyle konuştu, filanca acemi böyle dedi diye tartışmayı farklı yerlere taşıtmadan sistem üzerinde görüşlerimi açıklıyorum.Sitemizin üye çeşitliliği bize zenginlik kazandırır, elbette bu bir zevk ve amatörce yapılan bir uğraştır. Hiç model yapmayan da eleştirsin, çok iyi yapan da dilerse hiç eleştirmesin, çünkü bu gönülden gelmelidir. Burada seçilmiş, görev kabul etmiş yönetici durumunda olan arkadaşlarımızın inanması ve uygulamaya koyması ile yine hiçbir kimseyi üzmeden kırmadan yapıcı özeleştiriler ile kısa zaman sonra daha nitelikli, model yapanların çoğalacağına inanıyorum.. Bunda kesinlikle bir zorlama tabi ki olamaz, ama hiç değilse sorumluluğu olan ve tesbit ettiği henüz dönülebilir kısmında olup yardım isteyen arkadaşlara yaptırım değil yardım amaçlı olarak doğruyu iletmemiz bu işin altın kuralı olmalı.Bu özeleştirileri gerçek anlamda isteyen çok arkadaş olduğunu ben şahsen biliyorum. Yine de özeleştiriyi kaale almadan devam edecekler de bu sitenin değerli üyeleri ve arkadaşlarımızdır.Hiçbir zaman onlar için "Salla!"diyemeyecek kadar basiret sahibi olduğumuza inanıyorum.Paylaşımların bu zenginliği, özellikle modelciliğe ben dahil yeni başlayanların içinden daha iyisini yapmak ve Batılı modelcilerin seviyesinde model yapmak isteyenlerin önünü açacak ve sahiplendiğimiz bu site, olması gereken yere doğru sıçrama yapacaktır.Son olarak kendi bilgisi doğrultusunda sadece yönetici değil, bilgilerin paylaşımı ile değer kazanılacağı erdemliliğini gösterecek ustaların da bu yeni yapılanmaya destek vermelerini gönülden dilerim. Saygılarımla.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •