Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şirket-i Hayriye'ye ait bilgi ve belgeler

 1. #1
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.354
  Konular
  551
  Aldığı Beğeni
  986
  Verdiği Beğeni
  1243

  Standart Şirket-i Hayriye'ye ait bilgi ve belgeler

  13 Ocak 1851"
  Sultan Abdülmecid Şirket-i Hayriye’nin kurulmasına ve gerekli iskelelerin inşa edilmesini onayladığına dair Sadrazam Mustafa Reşit Paşa’ya emir göndermiştir.
  Emirde:
  -Şirket-i Hayriye’nin halkın Boğaziçi’nde rahat ve emniyetli bir şekilde seyahat etmesini sağlayacağı
  -Şirket talep ettiği takdirde imtiyaz süresinin uzatılabileceği
  -Şimdilik 25 senelik imtiyaz süresi verileceği

  Bildirilmiştir…

  "13 Mart 1851"
  Şirket-i Hayriye’nin vapurları Londra’dan gelene kadar, Boğaziçi’nin Arnavutköy, Kandilli, Kayalar, Emirgan güzergahında işletmek üzere Tersane-i Amire vapurlarından biri tahsis edilmiştir.

  "16 Şubat 1852"
  Şirket-i Hayriye tarafından ilk kez satın alınıp, getirtilen “Rumeli” adlı vapurun, işletilmek üzere ihaleye verilmesi kararlaştırılmıştır.

  "30 Temmuz 1852"
  Şirket-i Hayriye vapurlarından biri, Ramazan ayı boyunca memurlara tahsis edilmiş..Buna göre vapur, memurların çalışma saatlerine uygun olarak İstinye, Kanlıca, Baltalimanı ve Bebek güzergahında çalışmış, memurların dışında halktan kimsenin binmemesi için direğinde “özel görevli” yazılı ve yeşil renkli bir sancak bulundurulmuş.

  19 Kasım 1852

  Üsküdar kayıkçılar esnafı tarafından, Üsküdar’da daha önce işletilen vapura ek olarak bir vapur daha konulmasının kendilerini perişan edeceğini bildiren bir dilekçe yazılmış, bunun üzerine konu görüşülmek üzere Meclis-i Vâlâ’ ya gönderilmiştir

  20 Eylül 1853

  Şirket-i Hayriye’ye ait vapurların ihalesinin feshedilerek, yeniden ihale edilmesine dair verilen padişah emrinde;

  -Şirketin sermayesinin masraflara yetmediği
  -Şirketin bir hayli bütçe açığı bulunduğu
  -Durumun düzeltilmesi için komisyon kararıyla vapurların götürü olarak ihale edildiği
  -Bu ihaleden beklenen faydanın sağlanamadığı
  -Yeni ihalenin, kararlaştırılacak bedel ve yapılacak kontrat şartlarının eksiksiz yerine getirilmesi şartıyla, ilk mültezimlerine teklif edileceği
  -Eğer mültezimler teklifi kabul etmezler ise açık artırma ile isteyenlere ihale edileceği

  bildirilmiştir.

  12 Ocak 1854

  Şirket-i Hayriye vapurlarında istihdam olunacak kaptanların imtihanlarının, Meclis-i Bahriye (Bahriye Nezareti tarafından oluşturulacak geçici komisyon) tarafından yapılması kararı alınmıştır

  "27 Nisan 1855"
  Şirket-i Hayriye tarafından memurlara tahsis edilip daha sonra işletme usulü bozulan "özel görevli" vapurların ne şekilde işletileceğine dair verilen padişah emrinde aşağıdaki maddeler yer almıştır.

  -Özel görevli vapurlar, yaz aylarında sabah İstinye'den kalkarak Emirgan, Kanlıca ve Bebek'e uğrayarak, Yalı Köşkü'ne yanaşacak,
  -Akşamları aynı güzergahtan geri dönecek,
  -Vapurun, bazı ileri gelen devlet adamlarına ait olan kamara ve köşk kısımlarında seyahat etmek için bir kuruş fazla ödenecek,
  -Diğer memurlar bu bölümlerde seyahat etmeyecek,
  -Özel görevli vapurlar, bu görevleri haricinde, normal seferini yapmak üzere sabah Büyükdere'den müşteri alarak, Galata Köprüsü'ne gelecektir.

  "29 Mart 1856"
  Vapurlarından birkaçı tamirde olan Şirket-i Hayriye'nin, Londra'ya sipariş ettiği yeni vapurların gelmesi uzun zaman alacağından, şirketçe duyulan ihtiyaç üzerine Yaver Bey'in "Rağbetiye" adlı vapurunun kiralanması hakkında padişah tarafından emir verilmiştir.

  "4 Ağustos 1856"
  Şirket-i Hayriye vapurlarının kazanlarının, tamir edilmesi ya da yenilenmesi durumunda zaman kaybedilmemesi için, iki adet kazanın imal ettirilmesi için padişah emri verilmiştir.

  "12 Aralık 1856"
  Şirket-i Hayriye vapurlarının ihale şartlarını belirlemek üzere bir komisyon kurulması hakkında verilen padişah emrine göre bu komisyon;

  -Şirket-i Hayriye'nin 10 hisseden fazlasına sahip hissedarları arasından ve bir de Tersane-i Amire' den tayin edilmek üzere yedi kişiden oluşacak,
  -Şirket vapurlarının taliplerine götürü olarak ihalesi veya resmi bir daire tarafından emaneten idaresi şıklarından birini tercih edecektir.

  "28 Ekim 1859"
  Şirket-i Hayriye'nin kuruluşu sırasında, idaresinde ve komisyonun müzakere kayıtlarının tutulmasında istihdam edilen kişilere, yaptıkları hizmetler karşılığında mükafat olarak verilmesi vaat edilen 10 hissenin, o zamanki değeri olan üçer bin kuruştan 30 bin kuruş olarak ödenmesi kararı alınmıştır.

  *** Bu başlık altında şu ana kadar verilen bilgilerin kaynağı Başbakanlık Devlet Arşivleri'dir.***
  Düzenlemeyi yapan Serhat Küçüközler Bey'den izin alınmıştır.

 2. #2
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.354
  Konular
  551
  Aldığı Beğeni
  986
  Verdiği Beğeni
  1243

  Standart Cevap: Şirket-i Hayriye'ye ait bilgi ve belgeler

  “18 Haziran 1860”
  Şirket-i Hayriye vapurlarında, birinci derece imtiyazlı Müslüman kaptanların istihdam edilmeleri buyrulmuştur. Bu karar; Giresunlu Kumanlıoğlu Hüseyin ve Kara Mustafa oğlu Hacı Osman kaptanlar ile, Tirebolulu Oflu oğlu Osman, Rizeli Küçük Hüseyin, Marnel oğlu İsmail, Samsunlu Mehmet, İskender oğlu Aziz, Amasralı Hüseyin kaptanların talepleri üzerine alınmıştır.

  “18 Ekim 1863”
  Tüm tüccar gemileri ile Hazine-i Hassa ve Şirket-i Hayriye vapurlarının sancak çekmeleri gerektiğinin yurt içinde ve yurt dışında ilan edilmesine dair padişah emri verilmiştir.

  “20 Ağustos 1868”
  Şirket-i Hayriye vapurlarında yasak olduğu halde devam ettiği görülen içki satışının önlenmesi ve uymayanların cezalandırılması hakkında karar alınmıştır.

  "19 Nisan 1871"
  Haliç'te işleyen römorkörlerle, Şirket-i Hayriye ve Feâid-i Aziziye vapurlarının bacalarına, kullanılan kömürden çıkan dumanın çevreye zaar vermemsi için Avrupa'dan getirilicek aletin takılması gerektiğine dair karar alınmıştır.

  "12 Mayıs 1879"
  Şirket-i Hayriye İdaresi tarafından, fakir halkın geçici olarak sabah-akşam Anadolu, Rumeli ve Üsküdar taraflarına nakledilmeleri için 3 adet vapur tahsis edimesinin uygun bulunduğu hakkında bir padişah emri verilmiştir.

  "1876-1880"
  Boğaziçi ve Haliç İskelelerine yolcu taşımakta olan vapurlar ile gemi çeken römorkör kaptanlarının ne şekilde hareket edeceklerine dair verilen talimatta şu maddeler yer almıştır:

  -Yolcuların vapura yalnız vapur iskelesinden bindirilmesi ve tehlikeli yerlerde oturtulmayarak herhangi bir kaza olayına meydan verilmemesi için her vapura bir zaptiye memuru tayin edilmiştir.
  -Zaptiye memuru, ikazlarını dinlemeyen yolcuları Zaptiye Nezareti'ne göndermek, memur ise bağlı bulundukları dairelere durumu bildirmekle görevlidir.
  -Her vapur yanaştığı iskeleden, çok fazla bile olsa taşıyacağı kadar yolcu alıp hemen hareket edecek, iskele çekildikten sonra binmeye çalışan müşteri kabul edilmeyecektir.Bu şekilde binen yolcular hakkında Zaptiye memurunca gerekli işlem yapılacaktır.
  -Vapurların taşıyacağı yolcu miktarı, tayin edilecek bir memur aracılığıyla, hava şartları, vapurun durumu ve büyüklüğü göz önüne alınarak tespit ettirilecek ve bu cetvellerdeki miktardan fazla yolcu alınmayacaktır.
  -Vapurlar iskelelerden hareketlerinde ve iskelelere yanaştıklarında, kaptanlar tarafından düdük çalınarak kayıkçılar ikaz edilecektir.
  -Vapurlar, Tophane önünden Büyükdere'ye kadar daima yarım yolla ve kıyıdan açık gideceklerdir.
  -Vapurlar, karşılaştıkları iki gemi arasından geçmeyip, alt veya üst taraflarından geçeceklerdir.
  -Talimat dışı hareket eden kaptanlar hakkında, para cezası ve kaza olması durumunda kanunun gerektirdiği cezalar uygulanacaktır.
  -Bu talimat Haliç ve Boğaziçi'nde çalışan vapurlar hakkında olduğundan tersane vapurları kaptanları da talimata uyacaklar, ancak bunlar Asâkir-i Bahriyey-i Şâhâne'de istihdam olunduklarından, talimat dışı hareketleri durumunda mahkemeleri Meclis-i Askerie'de yapılarak gerekli ceza verilecektir.

  "8 Temmuz 1887"
  Sadaret'ten Şehremaneti ve Zabtiye Nezaretine gece çıkacak yangınlarda ne şekilde davranılması gerektiği hakkında bir yazı gönderilmiştir.Bu yazıda aşağıdaki maddeler yer almaktadır:

  -Üsküdar ile Boğaziçi'nde gece çıkacak yangınlarda Zabtiye Nezareti tarafından tayin edilecek iki polis görevlendirilecek.
  -Polislerin kullanacağı el tulumbaları ile tulumbacıların yangın bölgesine nakilleri için, Şirket-i Hayriye Köprü'de bir vapur bulunduracak.
  -Üsküdar ve Kadıköy gibi deniz aşırı yerlerde yangın anında itfaiye alayının araba vapuru ile Kabataş'tan Üsküdar'daki iskeleye nakli şirket tarafından temin edilecek.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Şirket-i Hayriye'ye ait bilgi ve belgeler-sirketihayriyeluksseferler.jpg   Şirket-i Hayriye'ye ait bilgi ve belgeler-pasotalimatnamesi1.jpg   Şirket-i Hayriye'ye ait bilgi ve belgeler-pasotalimatnamesi2.jpg  

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •