Resim

1.1. KATEGORİ I
1914 - 1945 arası Dünya Savaşları Askeri Kara Araçları (Kod: 1K)
1914 ile 1945 yılları arasında dünyanın herhangi bir bölgesinde görev yapmış tüm askeri kara araçları kapsar. Bu kategoriye her ölçekteki, hazır olarak satılan, plastik / reçine (rezin) /metal gibi temel malzemelerle üretilmiş, her türlü detay setiyle detaylandırılmış maketler katılabilir. Referans olarak maket yapım kılavuzunu göstermek şart değildir. Maketler üzerinde her türlü figür kullanılabilir. Ancak kullanılan figürler değerlendirmeye alınmayacak, tüm değerlendirme sadece araç üzerinden yapılacaktır.
Yarışmaya katılacak araçlar için zemin şartı bulunmamaktadır. Kullanılacak zeminler değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır. Jüri tarafından gerek duyulursa ustalar kategorisi eklenebilir.

1.2. KATEGORİ II
1945 den günümüze Askeri Kara Araçları (Kod: 2K)
1945'den günümüze arasında dünyanın herhangi bir bölgesinde görev yapmış tüm askeri kara araçları kapsar.Bu kategoriye her ölçekteki, hazır olarak satılan, plastik / reçine (rezin) /metal gibi temel malzemelerle üretilmiş, her türlü detay setiyle detaylandırılmış maketler katılabilir. Referans olarak maket yapım kılavuzunu göstermek şart değildir.Maketler üzerinde her türlü figür kullanılabilir. Ancak kullanılan figürler değerlendirmeye alınmayacak, tüm değerlendirme sadece araç üzerinden yapılacaktır.Yarışmaya katılacak araçlar için zemin şartı bulunmamaktadır. Kullanılacak zeminler değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır. Jüri tarafından gerek duyulursa ustalar kategorisi eklenebilir.

1.3. KATEGORİ III
Askeri Figürler (Kod: 3K)
Yarışmaya tüm tarihsel dönemlere ve milletlere ait plastik, resin ve metal gibi temel malzemelerden üretilmiş, 1/35 ve üzeri ölçeklerdeki askeri figürler katılabilir. Büstler, fantastik ve sci-fi figürleri sergilenebilir ancak değerlendirme dışıdır.
Figür sunumu birden fazla figür içermemelidir ancak çocuk veya hayvan gibi tamamlayıcı figürler eklenebilir ve değerlendirmeye dahildir. Figürlerin sunumunda zemin şartı bulunmamaktadır. Ancak figür sunumunu zenginleştiren zeminler 6x6 (cm) boyutlarını aşmamak koşuluyla değerlendirmeye tabi tutulur.Referans olarak yapım veya boyama kılavuzu göstermek şart değildir. Değerlendirme temel yapım, detaylar, boyama ve bitirme, sunum gibi kriterler üzerinden yapılır.

2. KURALLAR
2.1. Daha önceki "Askeri Kara Araçları Plastik Maket Yarışmaları'nda" ödül alan maketler bu yarışmaya katılamazlar. Ancak, daha önce bu yarışmada ödül alan maketler, sergi bölümünde sergilenebilir.

2.2. Jüri üyeleri, emin olmadıkları durumlarda yarışmacılardan referans isteyebilirler.

2.3. Yarışma kurulu, yarışmacının, eserini yanlış kategori grubuna yerleştirdiğini tespit etmesi halinde, bu eseri doğru kategoriye kaydırma ve katılım durumuna göre, yarışma kategorilerini bölme veya birleştirme hakkına sahiptir.

2.4. Maketçiler aynı anda bütün kategorilerde yarışmaya katılabilirler. Ancak birden fazla kategoride yarışmaya katılan maketçilerin, katıldığı kategorideki en yüksek dereceyi alan maketi ödüllendirilecektir. Diğer maket/maketleri ise değerlendirme dışında brakılacaktır. Bu sayede potansiyele sahip, diğer modelcilere de dereceye girme olanağı sağlanmış olacaktır.

2.5. Yarışmacılar; yarışma koşullarını, şartname hükümlerini ve jüri kararlarını aynen kabul ederler.

3. YARIŞMANIN YERİ
Litai TBB Konuk Evi
Oğuzlar Mahallesi İlhami Soysal Sokak No: 3 Balgat / Çankaya / Ankara
Telefon: 0 312 287 87 90

4. MODELLERİN TESLİM SÜRESİ ve YERİ
Yarışma Alanı:
02 KASIM 2013 Cumartesi günü saat 09:00-13.30'a kadar.

(Yarışmaya katılmak istemeyen modelciler, modellerini sergi bölümünde yarışma dışı olarak sergileyebilirler.)

5. YARIŞMA TARİHİ
Yarışmaya katılan modellerin değerlendirilmesi:
02 KASIM 2013 Cumartesi günü 13.30'dan sonra,

Ödül töreni ve sergi:
03 KASIM 2013 Pazar günü saat 14.00'da


6. MODELLERİN GERİ ALINMASI
Yarışmada ödüle hak kazanan tüm modeller 03 KASIM 2013 tarihinde saat 16:00'dan itibaren modellerini yarışma alanından teslim alabilirler.


7. YARIŞMA SONUÇLARININ İLANI
03 KASIM 2013 tarihinde Litai TBB Konuk Evinde düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak olan yarışma sonuçları, 04 KASIM 2012'de; PlasticBattle.com - Üretim Esaslı Modelcilik internet sitesinden yayınlanacaktır.

bilgi@plasticbattle.com