Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu
Toplam 118 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree12Beğeni(ler)

Konu: Olta Sandalı (Sedat Narman)

Karakartal07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Karakartal07 Ziyaretçi

Standart Olta Sandalı (Sedat Narman)

Öncelikle modele başlarken benden tüm desteğini esirgemeyen Değerli Büyüğümüz Candan Uğurlu ağabeyime sonsuz saygılar. Daha sonra sitedeki tüm arkadaşlara paylaşımlarından dolayı çok teşekkürler.

Arkadaşlar istediğim modele ancak bugün başlayabildim. Ancak 5 saatte omurgayı kesip tesviye edebildim.
    Arkadaşlar inşallah model bitinceye kadar yapım aşamalarını resimleyip paylaşmaya çalışacağım. Bu esnada herkesin tavsiyesi ve yorumu benim için çok değerlidir. İsteyen herkes dilediği yorumu yapabilir. İnanıyorum herkesten öğrenecek çok şeyim vardır. Herkese saygılar.

Eklenen Resimler Eklenen Resimler                    

Karakartal07 Ziyaretçi

Standart Ynt: Olta Sandalı (Sedat Kartal)

Değerli arkadaşlarım desteğiniz için çok teşekkürler. Gerçekten bunları sizlerden duymak beni daha da heveslendiriyor. Çok teşekkürler.

Arkadaşlar daha önce omurgayı yapıp postaları da yarın kesip tesviye eder yapıştırırım demiştim. Ama tabi ki bu işin bu kadar kolay olmadığını bilmeden söylemişim. Postaların kesiminde bir de kıl testere sorunu yaşayınca daha da uzadı. Candan abinin verdiklerini kırınca Antalya'yı talan ettim ama nafile.

Postaların tesviyesi de bayağı bir zaman aldı. Plandaki postalarda bir sorun yok ancak üst mastarlarda (18,19 ve 20 No lu Parçalar) biraz eğim var, tabi bu da postalara oturmuyor ve oturtmaya çalıştığımızda yerlerine uymuyor. 19 Nolu mastarı tekrar çizip, kestim. Postalar sorunsuz oturdu.

Fotoğrafları ekliyorum. Bir kaç postada yükseklik sorunu var, (2, 4 ve 6 No lu postalar) ama simetri de sorun yok gibi görünüyor, ya da daha acemi olduğumdan bana öyle geliyor. Ölçülerinde de simetrik ölçü aldım, ölçülerde de sorun yok. Daha yapıştırmadım 18 ve 20 No lu üst mastarları da kesip yerlerine oturttuktan sonra postaları omurgaya yapıştırma işlemine başlıcam. Yapıştırdıktan sonra da sanırım biraz daha tesviye işim olucak.

Hoşçakalın.

Karakartal07 Ziyaretçi

Değerli arkadaşlarım;

Bu gün üst baş ve kıç mastarlarını da (18 ve 20 No lu parçalar) kesip yerlerine oturttum hiçbir sorun çıkarmadı. Daha sonra postaları plan üzerinden tekrar kontrol ettim. Kesim aşamasında çizgilerin dışından kestiğim için fazlalıkları traşladım ve plan üzerinden kontrol ettim. Daha önce bahsettiğim 2, 4 ve 6 No lu postalardaki fazla yükseklik sorununun tamamen benim kesimimden kaynaklandığını gördüm. Herhangi bir yükseklik sorunu yok. Yapıştırmadan önce postaları ve üst mastarları yerlerine oturtup simetrik olarak ölçüleri kontrol ettim. Sorun olmadığını görünce postaları yapıştırma işlemine geçtim. Postaları yapıştırdım, üst mastarları da (18, 19 ve 20 No lu Parçalar) yerlerine oturttum. Hiç sorunsuz yerlerine oturdu. İnşallah en kısa sürede sarma işlemine başlıyorum. Herkese saygılar.

Karakartal07 Ziyaretçi

Resimlerin devamı.

Karakartal07 Ziyaretçi

Değerli arkadaşlarım desteğiniz ve değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. İzine ayrılınca biraz ara vermek zorunda kaldım bu yüzden özür.

Modelimin baş ve kıç beslemelerini kesip yerlerine alıştırdıktan sonra yapıştırıp 0, 1, 2, 3, ,11, ve 12 nolu postalarla birlikte sarımda kavis yaratacak köşelerini traşlayıp pah kırdım. Bu arada kıç beslemesi 0 Nolu posta nedeniyle yerine tam oturmuyor. Bu nedenle kıç beslemesinin 0 Nolu postaya oturan kısmındaki kesimi dahada derinleştirmek gerekiyor. Baş ve kıç beslemerini bu nedenle yapıştırmadan yerlerinde kontrol etmenin faydası olacağını düşünüyorum. Sarma işlemine geçmeden önce sarma çıtalarından biri ile postaları kontrol ettim. Bir kaç hata yaptığımın farkına vardım. 5 Nolu postanın sol tarafını fazla traşlamışım. Sarma çıtası içe doğru bükülüyordu. Burayı çok ince bir parça ile beslemek zorunda kaldım.

En üstteki sarma çıtasını tek parça olarak yapıştırdım. Bu arada sonradan sökülecek olan postaların dış yüzeylerine vazelin emdirdim. Bu yöntemi saolsun Candan abim söylemişti. Balmumu süren yada bant yapıştıranlarda var ama bana vazelin sürme yöntemi daha kolay geldi. Baş ve kıç taraftaki yapıştırma işleminde ise çıtaya kavis verme işlemini sarılacak olan çıtayı ıslatarak lehim havyasının yuvarlak geniş tarafıyla bükerek yaptım. Yoksa kırılıyor. Islatma nedenim ise bükme işlemi sırasında hem yumuşama sağlıyor. Hemde çıtanın yanarak renginin siyahlaşmasını azaltıyor. Oluşan siyahlaşma zımpara ile kolyca ortadan kalkıyor. Bu anlattığım bükme işleminin fotoğrafının çekmemişim en kısa zamanda resimleyip eklicem. Arkadaşlar resimlediğim çalışmaları ekliyorum.

Herkese saygılar. Hoşçakalın.

Karakartal07 Ziyaretçi

Değerli arkadaşlar modelimin sarma işlemine devam ediyorum. Sarma çıtalarını diğer arkadaşların da söylediği gibi sıcak suda ıslattıktan sonra lehim havyasının geniş ve yuvarlak kısmıyla çok rahat bükerek şekil verebiliyorum. Bunu resimlerde de göstermeye çalıştım. Yanmadan dolayı biraz siyahlaşıyor ancak bu siyahlıklar zımparayla tesviye edilnce kolayca ortadan kalkıyor. Yanlız çıtalara şekil verirken çıtayı yapıştıcağım yere oturup oturmadığını sık sık kontrol edip ondan sonra yapıştırmaya başlıyorum. Bir de çıtaların üst kısımlarında içe gelen kısımlardan eğim vermesi için özellikle baş ve kıç kısımlara gelecek tarflardan köşe kısımlarına pah kırıp traşlıyorum. Bu sayede çıtalarda dışarıya doğru şişme yada üst üste binme gibi çirkin görüntüler ortadan kalkıyor. Yapıştırıcı olarak 502 japon kullanıyorum. Yapıştırıcıyı daha sonra sökülecek olan postalara daha az (Sadece tutturacak kadar) sürüyorum. Ama kalacak olan postalarda sıkıntı yok özellikle baş ve kıç taraftaki postalara daha çok sürüyorum, çünkü buralarda kavis olduğu için sonradan atmasını istemiyorum. Çıtalarda ek olan yerleri mutlaka ortadaki 7 Nolu sökülmeyecek olan sabit postaya denk gelmesine dikkat ediyorum. Çünkü ek olacak yerde daha çok yapıştırıcı kullanmam gerekiyor.
    Değerli arkadaşlarım inşallah en son aşamasına kadar mutlaka resimlemeye devam edeceğim bugünkü resimleri ekliyorum.

Herkese sonsuz saygılar. Hoşçakalın.

Karakartal07 Ziyaretçi

Resimlerin devamı.

Fatih MERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Üyesi
    Konular
    82
    Aldığı Beğeni
    2
    Verdiği Beğeni
    0

Sedat arkadaşım sitemizden birşeyler öğrenmekle kalmıyor birde diğer arkadaşlara yardımcı oluyorsunuz yapım aşamalarını resimleyip bizlerle paylaşarak.Titiz bir çalışma oluyor elinize sağlık. Bu hobi malumunuz sabır işidir aceleye gelmez. Saatlerin pek önemi yoktur işin başındayken. Çalışmanızda kolaylıklar diliyorum

Karakartal07 Ziyaretçi

Alıntı Fatih MERCAN Nickli Üyeden Alıntı
    Sedat arkadaşım sitemizden birşeyler öğrenmekle kalmıyor birde diğer arkadaşlara yardımcı oluyorsunuz yapım aşamalarını resimleyip bizlerle paylaşarak.Titiz bir çalışma oluyor elinize sağlık. Bu hobi malumunuz sabır işidir aceleye gelmez. Saatlerin pek önemi yoktur işin başındayken. Çalışmanızda kolaylıklar diliyorum
    Alıntı uguralt Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba sedat abi senin çalışmanı takip ediyorum ve benimkinden çok daha güzel ilerliyor gerçekten güzel bir model çıkaracağına eminim... allah kolaylık versin
    Fatih bey siteye vermiş olduğunuz emek için asıl ben teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar resimlemeye ve aktarmaya çalışıyorum. Söylediğiniz gibi biraz sabırlı davranmam lazım, Fatih arkadaşımında dediği gibi biraz temkinli gidiyorum, sizinde bildiğiniz gibi hata yapınca geriye dönüş biraz zor oluyor. İnşallah daha nice modellerin paylaşımlarında buluşmak üzere hoşçakalın.

Uğur bey kardeşim çok teşekkür ederim.

Karakartal07 Ziyaretçi

Değerli arkadaşlarım. Modelimin sarma işlemi tamamlandı. Ancak bir sorunla karşılaştım. Sarma işlemine başlamadan önce yeteri kadar araştırma yapmadığım için hatalı sarma yaptım. Biraz da acele ettim. Bu durumu, yukarıdan aşağıya doğru indikçe kavislerin çoğaldığı bölümde anladım. Geriye dönüş inanılmaz zor onun için durumu nasıl kurtarabilirim diye araştırma yaptım. Bu sitede bu modelin sarma işlemi ile hakkında usta bir modelcimizin yorumları vardı. Ama bulamadım. Tüm yorumları anlayamadığım bir nedenden dolayı silinmiş. Ama http://www.gemimodeli.com/ adresinde Faydalı Bilgiler bölümünde "Gemi Modeli Sarımına Giriş" başlığı altında istediğim bilgilere ulaştım. Sayfanın tam adresi http://www.gemimodeli.com/faydali/ge...lisarimi_1.htm Edindiğim bilgilerle alt kısımda durumu biraz toparladım. Ama modelin baş ve kıç kısımlarında aşağıya doğru inildikçe kavislerin oluştuğu bölümlerde çukurluklar oluştu. Bazı yerlerde de çıtaların üst üste bindiği bölümde dışarıya doğru taşmalar oldu. Bunları macun kullanarak ve iyi bir tesviye işlemi ile giderebileceğimi düşünüyorum.

Sarma işlemi bittikten sonra çıtaları tekrar kontrol ettim. 4.,5.,6.,8.,9. ve 10 No.lu postaları söktüm. Söküm yaparken postaları ileri geri hareket ettirerek hafif hafif yukarı doğru çektim kalan kısımları da karga burun yardımıyla aldım. Sarma işlemine başlamadan önce bu postaların sırtına vazelin sürdüğüm ve sarma çıtalarını postalara değilde özellikle birbirine yapıştırdığım için söküm işleminde sorun yaşamadım.

Postaları söktükten sonra traşlama hatamdan kaynaklanan 5.,6. ve 9. postaların dışarıya doğru vermiş olduğu şişlikler azaldı. Modelin dış kısmına su tutkalını sürmeyi özellikle postaları söktükten sonra yapmak istedim. Aksi takdirde postaların sökümü daha zor olabilir diye düşündüm.

Arkadaşlar resimlediğim işlemleri ekliyorum. Hoşçakalın.

Karakartal07 Ziyaretçi

Resimlerin devamı.

Karakartal07 Ziyaretçi

Değerli arkadaşlarım bugün modelimin dış yüzeyine POLİDOL su tutkalı uyguladıktan sonra gölgede kurumasını bekledim. Daha sonra macun uygulamasına geçtim. Macun olarak su bazlı ahşap macunu kullandım.

uguralt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Üyesi
    Konular
    1
    Aldığı Beğeni
    0
    Verdiği Beğeni
    0

eline sağlık abicim çok güzel gidiyor maşallah. kolay gelsin

nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Üyesi
    Konular
    52
    Aldığı Beğeni
    12
    Verdiği Beğeni
    0

sevgili sedat kardeş..evvele ellerine saglık ..daha sonra ..neden bu samet macunu kullandın pek bir halta yarayan bir mamul degil ..otolarda kullanılan çelik macunla yapsa idin (boşluk doldurmayı) daha iyi olmaz mıydı ..korkum daha sonra bu uyduruk macunun dökülmesidir ..ben balkon pergülesinde kullanmış idim (sameti) pek memnun kalmadım ..kolay gelsin

Karakartal07 Ziyaretçi

Alıntı nsuowner Nickli Üyeden Alıntı
    sevgili sedat kardeş..evvele ellerine saglık ..daha sonra ..neden bu samet macunu kullandın pek bir halta yarayan bir mamul degil ..otolarda kullanılan çelik macunla yapsa idin (boşluk doldurmayı) daha iyi olmaz mıydı ..korkum daha sonra bu uyduruk macunun dökülmesidir ..ben balkon pergülesinde kullanmış idim (sameti) pek memnun kalmadım ..kolay gelsin
    Ağzınıza sağlık Metin Bey. Evet böyle bir hata yaptığımı Candan Abimde söylemiş mesaj göndermiş, çelik macunu kullanmamı tavsiye etmiş. Aynen sizin söylediğiniz gibi şimdiden çatlaklar oluştu ve tıkır tıkır dökülmeye başladı. İşin aslı çelik macunu atmak bana biraz zor geldi malum çabuk kuruyor, ve çok sert ve ustalık istiyor onun için gözüm korktu, kolaya kaçmak istedim ama olmadı. İlgilendiğiniz için ve önerilerileriniz için çok teşekkürler. Hoşçakalın.

nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Üyesi
    Konular
    52
    Aldığı Beğeni
    12
    Verdiği Beğeni
    0

sevgili sedat kardeş ..bu yazıyı hem yazdım hemde acaba ukalalık mı ediyorum diye korktuydum .. ama samet macun beni utandırmamış.. ...iyiki boyamadan ne mal oldugu meydana çıkmış ...tahmin ediyorum su ile çıkması lazım ,ıslak bir süngerle bir köşesinden denesen ..tabi daha iyi bir yolu varsa ustalar söylerler..bu tip macun bauhausta var (samet tipi) su ile inceltile biliyor fakat biraz pahalı...gelelim çelik macuna ..korkmana hiç gerek yok yalnız iyi bir marka satın al ..(dyo gibi ,,standoks gibi) azar ,azar karıştırıp yaparsan,, yani bir seferde bütün tekneyi macunlamaya kalkma dondurursun ..yani sandalın bir tarafını diyelim 5-6 seferde macunlayacak kadar az karıştır (malum çelik macunun buyuk kutusundaki macuna tüpteki katalizatöründen sıkıp karıştırıyorsun) hatta hiç yapmadıysan istersen çok az yapıp bir portakal sandıgı parçasına çekip elini alıştırabilirsin ..çukurları bir kaç defada doldurman en iyisidir çünki çok kalın çekersen dışı sertleşir içi donmaz seni aldatır ,(oto boyacıları bile 2-3 seferde doldurur boşlukları) mümkün oldugu kadar düzgün çekmeye çalış,çünki çok egri bügrü çekersen zımpara da çok ugraşırsın ..zımpara işi bittikten sonra duplicolorun sprey astarı var onla astarlarsan bozuk yerler daha iyi gözükür ,varsa bozuk yerlere bir daha çelik macun çekip sonra boyarsın...

bu söylediklerimi lütfen ukalalık diye düşünme ..sadece ugraşıp çok güzel sardıgın tekne ,kendini göstersin diye yazıyorum .malum hayat kadınını gösteren boyadır diye bir söz vardır ,hakikaten kötü malzemeli boya bütün emeklerin heba olmasına sebep oluyor ..

kolay gelsin ,eline saglık....

Karakartal07 Ziyaretçi

Sevgili Metin Bey Kardeşim ukalalık ne demek verdiğin bilgiler çok işime yarayacak. Çok teşekkür ederim. Bugün bu konuda uzman bir değerli büyüğüme danıştım, saolsun oda sizin gibi bildiklerini benimle paylaştı sizin söylediklerinizin tıpa tıp aynısını söyledi. Sizde daha detaylı ve güzel bilgiler vermişsiniz. Sizin de aynı şeyleri söylemeniz içimdeki endişeleri tamamen ortadan kaldırdı. Bu konuda daha bir şey bildiğim söylenemez. Sizler gibi değerli arkadaşların görüşleri benim için yardımdan da öte çok büyük bir iyilik. Çünkü verdiğimiz emeklerin boşa gitmesi inan insanı çok üzüyor. Her zaman değerli görüşleriniz başımızın üstündedir. İnanın ilgilenmeniz beni çok mutlu etti. Size de işlerinizde başarılar dilerim. Hoşçakalın.

Bu arada yaşınızı bilmediğim için kardeşim, arkadaşım diye hitap ettim. Eğer büyüğümseniz kusuruma bakmayın, söylediklerimi abi olarak algılarsanız çok sevinirim.

tayfundinc26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Üyesi
    Konular
    4
    Aldığı Beğeni
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Sedat bey selam,
    Eğer imkanın varsa önce o macunu temizlemeye çalış ve ondan sonra çelik macun ile tekar yapmanı tavsiye ederim.Candan abi gerçi sana söylemiştir.Malum Antalya sıcak,eğer düzeltmezsen boyadan sonra tekrar çatlamalar olabilir.Sonra emeğine yazık olur ve düzeltmen daha zorlaşabilir.
    Saygılarımla
    Tayfun Dinç

Karakartal07 Ziyaretçi

Alıntı tayfundinc26 Nickli Üyeden Alıntı
    Sedat bey selam,
    Eğer imkanın varsa önce o macunu temizlemeye çalış ve ondan sonra çelik macun ile tekar yapmanı tavsiye ederim.Candan abi gerçi sana söylemiştir.Malum Antalya sıcak,eğer düzeltmezsen boyadan sonra tekrar çatlamalar olabilir.Sonra emeğine yazık olur ve düzeltmen daha zorlaşabilir.
    Saygılarımla
    Tayfun Dinç
    Merhaba Tayfun Abi haklısın. Şimdiden çatladı boyadıktan sonra kimbilir ne olacaktı. Temizlemeye başladım Candan Abim ve ilgilenen arkadaşlar saolsun bir yöntem söyledi. Süngeri ıslatıp hafif hafif bastırarak dışındaki sert yüzeyi alınca kolayca çıkıyor. İlgilendiğin için saol abi. Hoşçakal abicim.

tayfundinc26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum Üyesi
    Konular
    4
    Aldığı Beğeni
    0
    Verdiği Beğeni
    0

Sedat bey,
    Rica ederim.Daha öncede benim başıma geldiği için belirtmek isterim
    Candan abiyede selamlar.
    Tayfun

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler