Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amati Polacca Veneziana 1750

 1. #1
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Amati Polacca Veneziana 1750

  Merhabalar,
  Aşağıda son halini göreceğiniz 2 ci modelim Polaccadır. Basit bir Venedik ticaretini Ege ve akdeniz sularında korsanlardan korumakla görevli idi. Değerli bir ağbimiz Osmanlı ilede bağlantısının oldugunu olbileceğini belirtmişti. Açıkcası cok bilgiye rastlayamadım. Hazır kittir. Bu modelle karşılaşmış veya almayı düşünen gemi modelci arkadaşları şimdiden uyarayım. Tabiki yeni başlayanları. Tecrübeli ve gerekli tesisatı olanlar doğaçlama yöntemini daha tutarlı uygulayacaklarından benim kadar sorunla karşılaşmaz sorun yaratmazlar kendilerine.

  Yapım klavuzu neredeyse yok diyebilirim. 1 adet 4 sayfalık kullanım klavuzu ve 1 sayfa önlü arkalı geminin genel üstten yandan ve yelken ile ilgili bağlantı noktalarını gösteren iki parça bulunuyor içinde. 4 sayfalık olan klavuzun yarısı İtalyanca. Diğer yarısı ingilizce ancak tüm parçaların kodu italyanca yani italyanca bilmek gerekiyor.

  Benim gibi acemilere pek önermiyorum. Zaten 20 yıllık bir üretim ürünü. Çok bulunmaz ama ülkemize çok gönderilmiş olabilir.


  Enbüyük hatam yapım aşaması özellikle sarma kısmı sırasında evimde verdiğim bir arkadaş davetinde hobi odamı kilitlememiş olmamdır. Küçük haylazlar bir çok çıtamı ve geminin gövdesine zarar verdiler. Kalan parçalardan yama şeklinde devam ettim çünkü çıta bulacak yer bulamamıştım. Bu nedenle görsel olarak farkedeceğiniz kötü boyama yüzünde şimdiden özür dilerim.
  Saygılarımla

 2. #2
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750 3. #3
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Deniz Bey Merhaba ;

  Üzerinde çalı$makta olduğunuz gemi hakkında pek bilgiye sahip değilim. Fakat, bu dore rengi boya geminin orjinalinde var mı acaba ? Güverte kısmı çok ho$ görünüyor..

  Sizlere nacizane tavsiyem, yelken donanımına geçmeden önce güverte üzerinde biraz daha zaman harcamanız.. Ayrıca rica etsem, geminin sancak ve iskele tarafından birer fotoğraf görmemiz mümkün müdür ?

  Saygılar, Buğra

 4. #4
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Yorumunuz için teşekkürler. Geminin yönergelerinde ve ana kutu kapagında gold altın rengi boyanması gerekir deniyordu. Cok eski bir model 20 yıl kadar önce üretilmiş Amati tarafından bu nedenle rastlamamışsınızdır. Fotoları eklerim.

  Gemi üretim esnasında cok zarar gördü. Evde kutlama var iken dostlarımın haylaz çocukları mahvetti güzelim gövdeyi . Bu nedenle elimdeki kalan kırık kırık çıtalardan gövdeyi sardıgımdan zaten mecburen boyamak zorunda kalacaktım. Şu an işim gereği vakit bulamadığımdan çıta arayamadım satın almak için.Güvertede pek bir şey kalmadı yapılabilecek. Malzemede . Sadece toplar ve türkçesini bilmediğim eyebolt lar kaldı yerleştirilecek. Ama sizin tekrar gözden geçirmemi düşündüğünüz yer yerler var ise belirtirseniz sevin,r,m. Değiştiremeyeceğim ama öğreniyorum hatalarımı. İlerideki modellerimde mutlaka yardımcı olacaktır bana. Bildiğiniz gibi okuyarak olmuyor. El ağaça değmeden öğrenilmiyor. Buda hata yapmak ama aynı hatayı 2 kez yapmamaya çalışmaktan başka yol bırakmıyor bana .
  Bir sonraki modelim eşimin 14 şubat hediyesi 110 cm lik bir başka gemi . Onuda bu forumda paylaşacağım . Bundan çok daha büyük ama daha basit çünkü gemi büyüdükçe ayarlamalar kolay oluyor ama iş çoğalıyor. Gemilerimin hiç birinde yelken olmayacak çünkü rigging denen olayın tüm el emeğini saklıyor.

  İlginize teşekkür ederim

  Saygılarımla
  Deniz

 5. #5
  tarkanhakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  tarkanhakan Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  amati modeller nerde satılıyor bilginiz varmı yaptığınız tekne çok güzel olmuş ayrıca tebrik ederim

 6. #6
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Deniz Bey ;

  Biraz bakındım modele.. Tesadüfen, siz olduğunuzu tahmin ettiğim bir foruma rast geldim.

  http://modelshipworld.com/phpBB2/vie...51b5b3ab377887

  Daha detaylı inceleyeceğim.

  Benim buradan ilk gördüğüm geminin ba$ tarafından çekilen fotoğraflardaki dengesiz eğim. ( Ek 1 ) Biraz daha detaylı bir fotoğraf eklemeniz mümkün müdür?

  Bu arada $unu da belirtmek istiyorum ki yelken konusunu tekrar dü$ünün.. Nacizane fikrim, bizler gemi modeli yapıyoruz ve aslına uygunluk bence önemli. Konu ile ilgili olarak Sayın Yusuf Yüce üstadın söylediği birkaç cümleyi payla$mak istiyorum izniniz ile.

  İnanın bir iki model yaptıktan sonra bazı fikirleriniz değişecek ve çok emekle yaptığınız zor detayları, gerçeği yansıtmak için örtmenin doğruluğunu uygular hale geleceksiniz. Bazan gözle görülmesi mümkün olmayan ama bir yan duvar veya kamara içinde kalan detayın nasıl bir emekle yapıldığını sadece siz bileceksiniz. Yapım aşamalarını belgeleyip, iyibir gövde sarımı yaptıktan sonra aslına uygun boyamak gerekiyorsa bence de boyamalısınız. Özgün modellerde serbestlik olmasına karşın, yaşamış tekne ve gemilerin aslına uygunluğu bence değerini artırır.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Amati Polacca Veneziana 1750-bowviewh.jpg  

 7. #7
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Merhaba Hakan bey ,
  Yorum için teşekkürler.Ben Özhobbycenter var Kızıltoprakta oradan aldım. İstanbulda bu kadar çeşitin oldugu başka bir yer bulamadım.Yurtdışı ile karşılaştırdıgınızda fiyat biraz yüksek gözüksede yurtdışı hem kargosu pahalı oluyor birde gümrük limitlerini fiyatlar aştıgından hobi deyip gümrüksüzde alsak tee Davutpaşaya işimden gücümden ayırıp gitmek trafiğe girmek gereksiz. Bir tanıdıgınız yurtdışından gelirken getirmediği sürece. Bir çok modeli rahatlıkla orada bulabilirsiniz. Malzemede oldukça fazla. Sahibi beyfendi bilgi isterseniz vaktini ayırıp veriyor. Vaktiniz olursa gezin bir fikir edinirsiniz
  Saygılarımla

 8. #8
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Buğra bey,

  Eğim konusunda haklısınız. Bende farkındayım ama bu modele başladığımda elimde çok malzeme yok idi. Yapabileceğimi yaptım hele malzeme kıtlıgı çekince çıta gibi elden bu geldi. Dediğim gibi beğenmemi gerektiren bir modeli yapmıyorum. Elimde henüz başlamadığım 3 kit var. Sizin bilmediğiniz benim bahsetmediğim canımı zor kurtardığım bir ameliyat geçirdim. Uzun süre (4 ay)kıpırdamadan yattım. Kendime fizik tedavi ile yeni yeni geliyorum. Bu süreçte bu hobi en büyük yardımcım. Dostlarım ailem hediye olarak bana modeller aldılar beraber gidip seçtik Allah onlardan razı olsun. Bu küçük modeller sizin sayenizde hatalarımı gösteren ihtiyacım olan olabilecek alet edavatı bana gösteren modeller. Asıl bu hobiye tam iyileştiğimde verebileceğim o güne kadar sizin göz ve zevkinizden bu tür pek göze hitap etmeyen modeller için özür dilerim. Diğer yapılan modelleri görünce insan benimkisine bakası gelmiyor. Birde bunun yapım aşama kitapçığı bir işe yaramıyor pek. modelworldships i incelerseniz orada benimle aynı modeli yapan bir başka arkadaş var o bile ana dilinde olan bazı noktaları yapamıyor ve doğaçlama yapıyor çünkü çok az ve yetersiz bilgi var klavuzda. Fotolar yarına kaldı kusuruma bakmazsanız gün ışığı vurunca daha net çıkıyor beliriyor hatlar
  Sağlıcakla kalın
  Saygılarımla
  Deniz

  Not: tekrar mesajı okuyunca size serzeniş gibi gelebilir öyle algılamayın kendimle dalga gecebilecek kadar olgun bir insanımdır herhangi bir egom yok sadece zevk için bu hobi ile uğraşıyorum

 9. #9
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Deniz Bey ;

  Öncelikle geçmi$ olsun diliyorum. Umarım en kısa sürede eski sağlığınıza kavu$ursunuz. Kesinlikle dediğiniz gibi hobi bu konularda en büyük yardımcılardan biri haline gelebiliyor.

  O zaman bundan sonraki modellerinizi dörtgözle bekliyor olacağız. Birde modele yeni ba$layan biri için zor, caydırıcı ve dertli olabiliyor bu tarz detaylı modeller. Tavsiyem, bir dahaki projenizin daha basit bir tekne olması yönünde olacaktır. Yaygın bir tekne seçerseniz, daha önce bu modelleri yapan üstadlarımızdan da geni$ ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  Ayrıca özür dilenecek bir durum yok, aksine bahsi geçen forumdan sarım detaylarınızı inceledim ve sizleri gerçekten tebrik etmek istiyorum. İlk sefer için mükemmel bir i$ çıkartmı$sınız.

  Buğra


 10. #10
  nasuh turhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2009
  Yaş
  44
  Mesajlar
  34
  Konular
  2
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  elinize sağlık
  eyebolt : mapa

 11. #11
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Nasuh Bey çok teşekkürler. Teknik terimler konusunda çok cahilim henüz.

  Buğra bey lütfen her adımımda gördüğünüz hataları gördüğünüz gibi hemen belirtip nasıl bu hatanın bir daha olmaması gerektiğini veya düzeltebileceğimi belirtirseniz çok sevinirim. Sizinde öngördüğünüz gibi hata gözle görülüyor ama kimse nasıl düzelteceğimi yada tekrarlamayacağımı söylemiyor mesela o eğimin oldugu yer çıtaya hem içeri hem yukarı eğim verilmesi gereken ingilizcesi handrail denen yer. Ancak bu eğimi nasıl vereceğimi bulamadım . kendi yaratıcılıgım iki tane çıtayı üst üstte yapıştırıp gövdeye sabitledim sonra ısıtıp oraya uyacak şekilde şekli alınca ortadan kesip ikinci eğimi verdim.

  Saygılarımla

 12. #12
  savaş atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.01.2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  129
  Konular
  14
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Deniz bey merhaba,geçmiş olsun dileklerimi kabul edin lütfen.Bende sizinkine benzer bir durumda kaldıktan sonra bu hobiye başlamıştım halada devam ediyorum.Terapi gibi birşey oldu benim için.
  Buğra beyin bahsettiği hatanın olduğu yer ''küpeşte'' borda kaplamalarının ve postaların üstüne yapılır.Küpeşte çıtalarını (bütün halde) enine bükmek çok zordur.Örneğin planda 2x6 mm ölçülerinde görünen bir küpeşteyi 2x2 mm ölçülerinde çıtalardan imal ederseniz (ıslatıp ısıtarak)istediğiniz gibi bükebilirsiniz.Başka bir yolda,kaplama işlemi bittikten sonra bir kartonu güverte üzerine (yanlardan taşacak şekilde) koyup çizerek şablon çıkarmak ve bu şablonu uygun kalınlıkta bir papel üzerine uygulayıp kesmektir ama ilk bahsttiğim yöntem daha gerçekçi olduğundan öneririm.Saygılar.

 13. #13
  nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  70
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Sevgili deniz kardeş..kitlerin içinden çıkan yapım klavuzları zaten fazla bir bilgi vermez ..size ve diger yeni başlayan arkadaşlara nacizane bir tavsiyem var ...FAHRİ KAYTAZ beyin yazdıgı GEMİ MODELCİLİGİ diye bir kitap var ,yapılması gerekenleri resimleriyle çok güzel izah ediyor ...malesef piyasada pek bulunmuyor ..NADİR KİTAP .COM dan bulabilirsiniz (hatta şu an 2 tane var) ..
  sakın fahri beyle bir yakınlıgım oldugu gibi bir fikre kapılmayın..sadece 1 kere gemi sevenler dernegine fahri beye bu kitabı yazdıgı için gidip teşekkür etmiş idim ...kolay gelsin

 14. #14
  tarkanhakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  tarkanhakan Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için deniz bey

 15. #15
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Tüm değerlerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz öneriler not edilmiştir. Güncelleme olarak arka direğe başladım en zor direk bu.
  Saygılarımla

 16. #16
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Merhabalar,

  Tüm gemi direklerini gerekli şekili verip boyayıp o ismini bilmediğim içinden yelken ipi geçecek küçük tahta parçacıklarını yerleştirildim. Yerlerine yapıştırmadım. Hizalanmasına azami özen göstereceğim için. Yelken koymayı düşünmüyorum . Değerli tecrübeli ustaların herhangi bir tavsiyesi var ise direkler yapıştırılmadan memnuniyet duyarım. Bilinen bir model olmayabilir ama bazı genel kurallar var ise bilmediğim bu adımdan önce öğrenmek güzel olur. Bir sonraki adım çarmıklar olacak eğer türkçesi buysa şu ağ gibi yelken kenarlarından küpeşte kenarlarına inen örgü.

  Saygılarımla
  Deniz


 17. #17
  Quiver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Quiver Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Deniz bey ellerinize sağlık. Direklerde siyah görünen kısımlar boyama mı yoksa ahşabın kendi rengi mi? Sirkeli formülü mü denediniz yoksa?

 18. #18
  destinyends - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  destinyends Ziyaretçi

  Standart Ynt: Amati Polacca Veneziana 1750

  Teşekkürler Mehmet bey. Maalesef sirkeli deneye başlamadım görünen siyah boyadır. Rich marka akrilik boya.
  saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •