Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Plastik Uçak Değerlenmedirme

 1. #1
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Plastik Uçak Değerlenmedirme

  IPMS(IPMS) TİPİ DEĞERLENDİRME
  Hakkıyla bir modeli değerlendirmek oldukça zor bir iştir keza bu süreç genelde değerlendiren kişinin bilgi ve tecrübesiyle sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle bir modeli değerlendirirken hangi temel kıstaslar göz önüne alınıra eğilmek gerekir. Bu derlemenin amacı hem juri görevi gören katılımcıları bilinçlendirmek, hem de bir yarışmaya katılım amacıyla model yapan kişinin yapımda nelere dikkat göstermesi gerektiğini anlatmaktır. Bunlar modelciliğin temeli olduğu için yarışma vesaire gibi dertleri olmayanların da kendilerini geliştirmelerine vesile olabilirler.

  Aşağıdaki kriterler IPMS'in temel modelcilik çalışmasından alıntıdır.

  Uçaklar:
  Temel Yapım:
  1. Çapak, kalıp izi, kalıptan kaynaklanan dolgu ve itici izleri, tescil işaretleri (Monogram ve bazı Revell kitlerde görülebileceği üzere) ve benzer kalıptan kaynaklanan hataların giderilmesi.
  2. Gerçek uçakta olmayan birleşim izlerinin yok edilmesi
  3. Hatalı kontür çizgilerinin düzeltilmesi (olması gereken ölçüden daha ince radom, hücum kenarı yanlış çizgide ilerleyen kanat vb)
  4. Dolgu ve düzeltme esnasında kaybedilen detayların modelin genel detay seviyesiyle aynı noktaya getirilecek şekilde baştan yapılması
  5. Hizalama
  A. Kanatlar ve yatay stabilizeler : Uçaktan kaynaklanan özel bir durum yoksa önden bakıldığında simetrik açılarda olması
  B. Üst görünüm : Kanat ve stabilizelerin uçağın merkez hattı baz alınarak iki tarafta da aynı hizada olmaları
  C. Çoklu dikey stabilizeler : Önden bakıldığında gövdeye simetrik açılarda, yandan bakıldığında ise aynı hizada yerleştirilmiş olmaları.
  D. Hava girişleri ve motor çıkışları. Ön, arka, yan ve üstten bakıldığında doğru hizalanmış olmaları.
  E. İniş takımları : Elemanların ön, yan ve alt görünümlerinde birbirleriye ve gövdeyle düzgün hizalanmaları
  F. Muhimmat vs : Birbirleriyle ve uçakla doğru hizalanmaları
  6. Kanopi ve diğer saydam parçalar:
  A. Saydam ve yapıştırıcı yada tesviyeden kaynaklanan yüzey problemlerinin olmaması.
  B. Güneşlik, kanopi ve diğer saydam parçaların gövdeyle birleşim yerlerinde oluşabilecek boşlukların doldurulması.
  C. Bütün saydam parçaların çiziksiz ve maskeden kaynaklanan boya lekelerinden arındırılmış olması.
  7. Dekaller; ister sulu ister kuru olsun çıkartmaların yüzeyde boyanmış gibi durmaları; hava kabarcıklarının yok edilmesi, yüzey çizgilerinin yedirilmesi, mat yüzeyden kaynaklanan parlamaların olmaması.

  Detaylar:
  1. Kit tarafından kalın verilmiş parçalar inceltilmeli veya değiştirilmeli; misal, kanatların firar kenarları, mühimmatların finleri, iniş takım kapakları, açık kapakların kenarları vb.
  2. İniş takım yuvaları, hava alığı, egzos çıkışı gibi açıklıkların uygun şekilde modelin içi görünmeyecek şekilde kapatılması.
  3. Namlular, çeşitli hava kanalları gibi detayların delinip açılması.
  4. Modele eklenen detayların ölçekli ya da çok yakın olarak imal edilmesi.
  5. Modele takılan mühimmat türevi ekstra parçaların detay seviyesi olarak modelin genelini yakalaması ve yüklemenin gerçek uçakta yapılan yüklemelere uygunluk göstermesi.
  6. Kullanılan detay setlerinin (metal, PE, resin) modele düzgün uygulanması, özellikle PE'lerin modelin yüzeyine uygun olarak şekillendirilmesi.

  Boyama ve Bitirme
  1. Modelin yüzeyi boyama aşamasından sonra yapım aşamasına dair izler taşımamalı (yapıştırıcı, zımpara, parmak izi vb)
  2. Modelin finişi düzgün olmalı. Eğer baz alınan gerçek uçakta bulunan düzensizlikler modele yansıtıldıysa belgelerle desteklenmeli.
  A. Fırça izi, tüylenme, fırça kılı olmamalı
  B. Boyada portakal kabuğu efekti, çatlama veya tozlanma (kanat kökleri, dik açılı bağlantılar vb gibi yerlerde) olmamalı.
  C. Vernik tabakasının hatalı uygulamasından kaynaklanan parlaklık farkları olmamalı.
  3. Boya geçişlerinin gerçeğe uygun olması, maskelemedeki hatalardan kaynaklanan dumanlamanın olmaması. Geçişlerin belgelere uygun olarak aşırı püskürtmeden kaynaklanan tükürmelere mahal vermeden ölçekli yapılması.
  4. Saydam parçaların çerçevelerinin keskin, net ve düzgün hatlı olması.
  5. Atmosferik etkilerin yansıtılması (eskitme, yıpratma) durumunda ölçeğin göz önüne alınması, belgelenmiş gerçek uçağın referans alınması (kullanıldığı bölge, şartlar vs) ve bu efektlerin modelin genelinde bütünlüğünü muhafaza etmesi (fabrika çıkışı bir dış boyaya aşırı eskitilmiş bir pilot mahalli koymamak gibi). Modeli yapılan uçağın özel bir durumu söz konusuysa bunun belgelerle desteklenmesi.
  6. Yapıştırmalar
  A. Düzgün hizalanmaları (eğer modeli yapılan uçağın bu tip işaretlerde özel bir durumu söz konusuysa belgelenmesi dolayısıyla modelcinin hata yapmadığının ve mevcut özel durumu birebir yansıttığını kanıtlaması).
  B. Bazı uçak modellerinde bu tip işaretlerde boyama yerine hazır çıkartmalar kullanılmaktadır. Gerçek çıkartmalarda uygulamadan kaynaklanan bir gariplik söz konusuysa ve bunlar modele yansıtıldıysa belgelendirilmesi.
  7. Renkler.
  Boyaların renkleri, aynı firmaya ait olsa bile, aynı şekilde üretilmelerine rağmen seriden seriye ton farklılıklarına sahip olabilmektedir. Değişik kullanım mecraları boyayı değişik şekillerde etkilemektedir. Bütün boyalar gerek atmosferik şartlardan gerekse güneş ışığından dolayı ton kaybına uğramaktadır. Bunun yanı sıra baktığınız mesafe de boyanın tonunu algılamanızı etkilemektedir. Kötü uygulama ve bakım gerçek uçaklarda renk konusunda problemlere sebebiyet vermektedir. Bu nedenle büyük hatalar (Red Arrows uçağını yeşile boyamak gibi) haricinde kabul edilebilir ton farkları modelin gerçeğe uygunluğunu etkilemez. Buna rağmen modelde eğer olması gereken renge oranla ciddi ton farkı gibi hususlar varsa belgelendirilmelidir.

 2. #2
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Cevap: Plastik Uçak Değerlenmedirme

  Modelcilik bireysel bir hobi faaliyetidir ama bazen bireysellikten kurtulup insanları ve modellerini bir araya getiren etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler büyük ölçüde "yarışma" adını alır çünkü modelciler her ne kadar "maksat spor olsun" olarak tanımlansa da kendi modelinin ne kadar iyi olduğu sorusuna cevap bulabildikleri tek yer yarışmalar olmaktadır.
  Peki modelinizin ne kadar iyi olduğunu başkaları nasıl bilebiliyor ? Siz neden bilmiyorsunuz veya gözünüzden kaçırdığınız bazı noktalar mı var ? Modelinizi eleştirmesini yada değerlendirmesini istediğiniz insanlar (jüri olarak adlandırılan modelciler) neleri yorumlayarak sizin modelinizi diğerlerinin arasında bir sıralamaya koyuyor ?
  Ülkemizde yaklaşık yirmi yıldır plastik model uçak yarışması yapılmasına rağmen bugüne kadar açıklamalı değerlendirme kriterlerinin yazılı olarak hazırlanmadığını görüyoruz . Yarışma sonrasında sözlü olarak yapılan "genel değerlendirmeler" o atmosfer içinde ya duyulmaz ya da yanlış yorumlanır. Bir sonraki yarışmada o rutin hatalar ve değerlendirmeler tekrarlanır durur.
  Bu yazıda sizlere uçak modeli yaparken dikkat emeniz gereken bazı önemli teknik noktaları sıralamak istiyorum. Bunlar dünyanın herhangi bir yerindeki "objektif" plastik model yarışmasında jürinin ilk elemeyi yaparken dikkate aldığı noktalardır. Eğer bu özellikleriniz modelinizde varsa değerlendirmelerde modelinizin iddialı bir konumda olmasını bekleyebilirsiniz. Bütün bunları yerine getirmenize rağmen modeliniz dereceye girememiş olabilir . Bunun birçok nedeni olabilir. Ancak bu nedeni öğrenmek için şansınızı çok zorlayıp jüri üyelerine "benim modelimin nesi vardı?" şeklinde sorular yöneltmeyin. Çünkü değerlendirme anındaki "makul" sebepler unutulup size çok garip veya saçma gelebilecek cevaplar verilebilir. Unutmamanız gereken iki önemli noktayı hatırlatıp olayın teknik kısmına geçiyorum :
  1- Yarışmalarda dereceye girmek kadar girememek de çok doğal bir sonuçtur

  2- Jüri kararları kesindir, ama jüri üyelerine modeliniz hakkında ne kadar bilgi sunarsanız yorumları o derece doğru olur
  Şimdi gelelim bu işin can alıcı ama nedense "es" geçilen kısmına . Model uçak yaparken amaç elinizdeki modeli , uçağın gerçeğine mümkün olduğu oranda benzetmektir. Temel olarak plastikten yapılan bu modelde istediğiniz sonuca ulaşmak için başka tür malzemeler de kullanabilirsiniz (metal veya resin-reçine detay setleri gibi) . Yaptığınız modele ne kadar emek,zaman ve malzeme (yani para) harcarsanız harcayın eğer temel montaj standartlarını yerine getirmediyseniz modelinizde kusurlar var demektir...


  Temel montaj standartları
  1.Çapak,kalıp izi,çöküntü,tescil yazıları,kalıp itici izleri v.b. gibi plastik kalıplama işlemiyle ilgili ama uçağın gerçeğinde bulunmayan izlerin yok edilmesi gerekir.

  Heller 1/48 RF-84F'in hava frenlerinin hemen önündeki iki adet çöküntü... Doldurulup düzeltilmesi gerekiyor.
  Revell 1/32 P-47D'nin kanadında yer alan firma tescil yazısı... Bu tipteki görülebilen her tür yazının etrafındaki detayları bozmadan silinmesi gerekir.
  Trumpeter 1/32 Mig-17'nin iniş takım kapaklarının içindeki kalıp iticileri. Bu tür görülecek boşluklar doldurulmalı yada parça değiştirilmelidir .

  2. Gerçek uçakta bulunmayan yüzey birleşme izlerinin doldurulması ve bu yüzeylerin bir bütünmüş gibi görünmesi gerekir.
  Pek çok hatayı bir arada bulundurabilecek bir bölge : Kanat-gövde birleşimi... Modelinizin parçaları birbirine pek uyumlu değilse bu türden pek çok düzeltilmesi gereken kusur kalabilir. Silinen detayların yeniden düzgün ve eskisine uygun açılması (1-2) , hatalı çizgilerin silinmesi (3) , iki parça arasına yapılan ilavenin boyandığında seviye farkı yaratmayacak şekilde tesviye edilmesi (4), dolgu macunu ile yapılan seviye düzeltmesinin boyamadan sonra belli olmayacak şekilde yapılması (5), tesviye yapılırken gözden kaçan fazla macun kalıntılarının temizlenmesi (6) ve aşırıya kaçmış zımpara ve eğe izlerinin yok edilmesi gerekir.

  3.Modelin tasarımında veya montaj sırasında oluşabilecek şekil bozukluklarının da düzeltilmesi gerekir.
  4. Yukarıdaki maddelerdeki işlemleri yaparken model üzerinden silinmiş , kaldırılmış olan detayların tekrar ve mevcut diğer detaylara uygun biçimde yerlerine konması gerekir.
  5. Hizalama, merkezleme ve simetri :

  A. Önden bakışta kanat ve kuyruk parçaları merkez hattının her iki yanında da aynı eşit açıda olmalıdır .
  B. Üstten bakışta kanat ve yatay dümenlerin doğru ve birbirleriyle simetrik olmaları gerekir.
  C. Çok dümenli modellerde açıların doğru ve birbiriyle önden ve yandan görünüşe göre doğru hizalanmış olması gerekir.
  D. Motor kaportası/kapakları her yönden doğru şekilde görünmelidir.
  E. İniş takımını oluşturan parçalar kendi aralarında ve gövde/kanat ile düzgün hizalanmış olmalıdır. F. Mühimmat (bomba,roket,pilon v.s) kendi arasında ve uçakla düzgün yerleştirilmelidir
  6. Kanopiler ve diğer şeffaf kısımlar :

  A. Bütün şeffaf parçaların temiz,berrak ve vernik/yapıştırıcı kullanımından kaynaklanan sislenme-beyazlaşmanın olmaması gerekir
  B. Ön cam, kanopi ve diğer şeffaf parçaların arasındaki boşluklar doldurulmalıdır. C. Şeffaf parçalarda çizik,leke veya boya taşması olmamalıdır.
  7. Çıkartmaların model üzerinde belirgin durmaması gerekir (çıkartmalar boya ile yapılmış gibi görünmeli; parlama, hava kabarcığı veya film tabakası olmamalıdır)
  Detaylar :
  1. Ölçeğe göre model üzerinde kalın görünen parçalar inceltilmeli yada uyğun daha ince parça ile değiştirilmeli (kanat firar kenarları, iniş takımı yuvalarının kapakları , roket kanatçıkları v.s) 2. İniş takım yuvaları ,hava alıkları ,jet girişleri gibi boşlukların arkası kapatılarak modelin içinden arkasının görünmesi engellenmelidir
  3. Top namluları,eksoz çıkışları,jet girişleri ve benzeri delikler açılmalıdır

  4. Modele ilave edilen detaylar modelin ölçeğine uygun olmalıdır 5. Kanat ve gövde altındaki taşıma podları ve üzerinde yüklerin tipi,dizilişi ve miktarı uçağın gerçeği ile uyuşmalıdır . Yüklü pozisyondaki uçakların lastik ve dikmelerdeki basıç etkisi gösterilmelidir.


  6. Model üzerinde kullanılan resin,metal veya diğer ticari detay seti ve aksesuarlar modelin temel yapısına tam olarak uymalı ve bütünleşmelidir . 7. Burundan tekerlekli uçakların modellerinin büyük çoğunluğunda kuyruk tarafı ağırdır,burun kısmına ağırlık ilave edilmezse model kıç üstü oturur. Bu işlem modele başlarken dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve ileri aşamalarda düzeltmesi zor hatta imkansız olabilir. Kuyruk kısmına şeffaf bir çubuk ile destek verilmiş model ise yarışmada puan kaybeder.
  8. Model üzerine uygulana çıkartmaların altında kalan detay çizgilerinin tekrar çizilerek belirgin hale getirilmesi gerekir (1,2) . Çıkartmanın tam olarak örtmediği yüzeylerin çıkartmadaki renge uygun bir boya ile düzeltilmesi gerekebilir (3) . Model üzerindeki lambaların uygun renklerde boyanması gerekir.

  Boya ve Bitiş :
  1. Boyanmış model üzerinde yapım sırasında oluşan herhangi bir iz görülmemelidir (yapıştırıcı izi,macun kalıntısı,eğe veya zımpara çizikleri,parmak izi ve boya ile dolgu macununun birleşim yerindeki bozukluklar)
  2. Boya düzgün ve pürüzsüz olmalıdır . Eğer gerçek uçaktaki düzensiz boyamayı temsil etmek istenmişse jüri bu düzensiz boyamanın dökümanını görmek isteyecektir
  A. Boyada fırça izi,kıl,tüy gibi yabancı maddeler olmamalıdır
  B. Portakal kabuğuna benzeyen bir yüzey veya hatalı vernik uygulamasından kaynaklanan beyaz tozlanma olmamalıdır
  C. Model üzerinde yanlış vernik uygulamasından kaynaklanan bölgesel mat-parlak ayrımları olmamalıdır
  3. Keskin geçişli boyamalarda uygulama keskin ve taşırma olmadan uygulanmalıdır. Gerçek uçakta yumuşak geçişli boyama söz konusu ise bu uygulama modelin ölçeği ile orantılı biçimde yapılmalı ve boya taşmamalıdır.
  4. Şeffaf parçaların çerçevelerindeki boyama keskin ve düzgün olmalıdır
  5. Model üzerinde eskitme uygulanmışsa bu uygulamanın gerçek uçağın kullanıldığı ortam ve koşullar dikkate alınarak yapılmalıdır ( örneğin dışı eskitilmiş bir uçağın kokpitinin "sıfır kilometre" temiz yapılması hatalıdır)
  6 . Çıkartmalar düzgün yerleştirilmeli, gerçek uçakta olan hizalama hatalarını temsilen çıkartmalar da ona göre yapılmış ise buna ait dökümanlar jüriye sunulmalıdır
  Bazı modern uçaklarda standart işaretler boyama yerine çıkartma şeklinde yapılmaktadır. Bunların uygulamasından kaynaklanan hatalar da model üzerinde temsil edilmiş ise buna ait dökümanlar jüriye sunulmalıdır. Aksi hallerde juri bu uygulamayı modelcinin hatası olarak değerlendirip puan kırar.
  7. Renkler . Gerçek uçakların renkleri belli bir standarta göre uygulansa bile boyanın kimyasal yapısı, kullanım şartları, atmosferik etkiler, tamir veya değişim gibi müdahalelerin sonucunda değişikliklere uğrar. Bütün bu renk tonlamalarındaki farklılıkları göz önünde bulunduran jüri eğer olması gereken renklerin haricinde çok farklı bir renkte boyanmış modelle karşılaşırsa (örneğin kırmızı P-38 Lightning gibi) bu boyama ve renk ile ilgili döküman talep eder.

  Bu yazının hazırlanmasında IPMS yarışma kitapçığında belirtilen kıstaslar dikkate alınmıştır. Modeliniz düzgün şansınız bol olsun...


  Alıntıdır.

  Degerlendirme

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •