Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree9Beğeni(ler)
 • 3 Post By Ali Timucin
 • 3 Post By Ali Timucin
 • 3 Post By Ali Timucin

Konu: Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri

 1. #1
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.403
  Konular
  555
  Aldığı Beğeni
  1082
  Verdiği Beğeni
  1357

  Standart Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri

  Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri

  Rahmetli Yaşar Köksal ve Gürcan Güldüler Hocalarımızın kendi çizdikleri plandan yapılmış Palamar Motoru Modeli
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-c.jpg   Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-d.jpg   Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-.jpg   Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-b.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 2. #2
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.403
  Konular
  555
  Aldığı Beğeni
  1082
  Verdiği Beğeni
  1357

  Standart Cevap: Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri

  Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-p1010005.jpg   Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-p1010006.jpg   Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-p1010007.jpg   Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri-p1010008.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 3. #3
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.403
  Konular
  555
  Aldığı Beğeni
  1082
  Verdiği Beğeni
  1357

  Standart Cevap: Palamar Motoru Bitmiş Model Resimleri

  LİMAN HİZMET MOTORU (PALAMAR)
  YAPIM KILAVUZU
  • Sunum
  • Palamar Motorlarının Tanıtımı
  • Postaların Hazırlanması
  • Postaların Yerleştirilmesi
  • Kaplamaya Başlama
  • Pilot Kabini iç Yapımı
  • Güverte Kaplaması
  • Pilot Kabini Yapımı
  • Güverte Detayları ve Direk
  • Boyama  Sunum : Öncelikle plan ve detaylar çok dikkatlice incelenmeli.Model yapım sırası
  özenle takip edilmelidir.
  Modeli tamamlama aşamalarındaki anlatımımız modelciliğe yeni başlayanlar içindir,
  ileri modelciler okumadan geçe bilirler.
  Modelinize yetecek kadar ahşap malzeme verilmiştir, yinede özellikle kaplama çıtalarını dikkatli kullanınız.
  Modelinizin metal parçaları prinç malzemeden özenle imal edilmiştir.
  Ülkemizde benzer kitlerle verilen en kaliteli aksesuar olma özelliğini taşımaktadır.
  Modeli bir an önce bitirerek ortaya nasıl bir geminin çıkacağı merakı, bazen giderilemeyecek hataların yapılmasına sebep olabilir.
  Çalışmaların sonucunu görmek için acele etmeden sabır ve özenle bütün etapları
  sırası ile sürdürün.
  Modeli yaparken ZAMAN –SABIR –ÖZEN Prensibi hep yanınızda olsun.
  İyi Modeller

  Yaşar Köksal – Gürcan Güldüler
  www.gemimodel.org


  Liman Hizmet Motorları:

  Palamar Motorları limana gelen gemilerin Palamarlarını (Büyük halatları) yedeğine
  alıp bağlanmak üzere rıhtıma ulaştıran,liman ve mendirek içinde kullanılan küçük sac teknelerdir.Palamar Motorları inşa amaçlarına uygun olarak, diğer liman hizmet motorları (Römorkörler,deniz ambulansları,deniz itfaiyesi,gümrük muhafaza motorları v.b.) gibi liman dışında görev yapmazlar.
  Sadece limana bağlı, görevleri gereği olarak, pek fazla konfora sahip değildirler ve yatacak yerleri bulunmaz.
  T.D.İ. ve özel tersanelerde çok sayıda imal edilmişlerdir.
  Modelini yapacağınız teknemiz T.D.İ. İzmir Alaybey tersanesinde inşa edilmiş ve İzmir liman başkanlığı emrinde Pilot 12 adı altında görevine devam etmektedir.

  Postaların Hazırlanması:

  Yapacağınız model hangi gemi olursa olsun öncelikle yapılacak iş,postaların ve omurganın düzgün kesilmesi ve yerlerine düzgün yapıştırılmasıdır.Yapılacak olan yanlışlar bazen, giderilemeyecek hatalar zincirini başlatabilir.

  Karbon kullanarak 2 no’lu paftadaki omurgayı ve postaları kontrplak üzerine kopyalayın. Kopyalama sırasında ucu çok sivriltilmemiş (Paftayı yırtmamak için) sert kurşun kalem (2H-6H) kullanarak ve çizgilerin çok kalın olmamasına dikkat ederek çizin..
  Veya omurgayı ve postaları makasla keserek kontrplak üzerine prit cinsi bir yapıştırıcıyla yapıştırın.(Ağaç tutkalı kullanmayın)

  Orta kalınlıkta kıl testeresini parçaya dik olarak tutarak çizgilerin hemen dışından, kesin. Omurganın ve postaların birbirlerine geçeceği kanalları çizgilerin içinden kesin.

  Kanalları eski bir ıspatula üzerine yapıştırılmış 120-150 numara zımpara ile tesviye edin.

  Baş bodoslamanın iki yanına (çizim 1)’de görüldüğü gibi 10x10 mm ve 70 mm uzunluğunda iki parça çıta yapıştırın ve yine çizimde görüldüğü gibi önce bir törpü ile sonrada zımpara ile bu çıtaları güverte hizasında yuvarlak , aşağı doğru indikçe keskinleşerek şekillendirin.

  Gürgen veya benzeri sert ağaçtan yapılmış iki çıta arasına omurgayı çizim 2’de görüldüğü gibi monte edin.

  Postaların Yerleştirilmesi:

  Geminin postaları omurgaya zorlanmadan geçecek biçimde olmalıdır.Eğer gerekirse postalarda ve omurgada yapılacak düzeltmeler postalar omurgaya yapıştırılmadan önce yapılmalıdır.
  Baş tarafta 9,10,11,12 no’lu postaların ön kenarlarını, zımpara ile alarak çıtaların keskin kenar yerine, bütün yüzeye oturmasını sağlayın.Aynı işlemi kıçta 1,2,3,4 no’lu postalara da uygulayın.(Çizim 1 detay “A”)
  Her şeyin tamam olduğuna emin olduktan sonra postalar omurgadan çıkarılıp , yapıştırıcı sürülerek numara sırasına göre yerlerine aynı özenle monte edilmelidir.(Omurgaya postaların montajında ve daha sonra başlanacak çıta sarma işleminde ağaç tutkalı kullanılacaktır.)
  Baş besleme parçalarını sağlı sollu yapıştırıp çıtaların geliş açılarına uygun şekilde tesviye edin.(Çizim 2 Detay “B”). Sarma işlemi sırasında omurganın eğrilmesini önlemek için, postaların üzerine baştan kıça doğru iki adet çıtayı çakın.

  Kaplamaya Başlama:

  Artık sarma işlemine başlayabiliriz, önce çıtamızın ucunu (Çizim 2 Detay “B”) de görüldüğü gibi öndeki kavise uyacak şekilde yontalım. Sancak tarafı postalarında çıtanın geleceği yerlere tutkal sürerek ilk çıtayı toplu iğnelerle çakalım, aynı işlemi iskele tarafında tekrarlayalım. Çıtaları hem birbirlerine hem de postalara yapışacak şekilde tutkallayın.İlk çıtaları sancak–iskele postaların güverte hizalarından çakınız.Çakma işlemini 28 numara toplu iğne ile yapınız.
  Şimdi iki çıta sancak ,iki çıta iskele olacak şekilde altışar çıtaya tamamlayıncaya kadar devam edelim.
  Bu aşamada çıtaların baş tarafta bir öncekinin üstüne çıkmaya çalıştığını göreceğiz. .

  (Bu arada bilmeyenler için anlatıyoruz geminin kıç tarafında durup başa doğru baktığınızda sağ taraf sancak sol taraf iskeledir)

  Çıtamızı tırmanmaya çalıştığı noktadan başlayarak yanaşacağı çıta tarafından baş bodoslamaya doğru önce keskin bir maket bıçağı ile sonrada zımpara ile alıştıralım.(Çizim 2)
  Kıç tarafta çene dediğimiz keskin köşeye kadar sarma işlemine devam edelim.
  Bu aşamada artık omurgayı tutan kızakları çıkarıp omurgadan güverteye doğru sarmaya başlayabiliriz.
  Sarma işlemine devam ettikçe başta ve kıçta çıtaların kavuştuğunu ,ortalarda ise açık kaldığını göreceğiz.Aradaki boşlukları bundan sonraki çıtaların her iki başını yontarak alıştıracağız.(Çizim 2 Detay “C”)

  Pilot Kabini iç Yapımı:

  2 No’lu paftadaki pilot kabini iç parçalarını ölçülerine uygun olarak kesin ve yerlerine alıştırın.Bu aşamada parçaları yerlerine yapıştırmayın.Kabin giriş merdiveni,gösterge panosunu, yangın söndürme tüpünü (Kit ile verilmiştir),ilk yardım dolabını,ve gaz kolunu hazırlayarak bir kenara koyun.
  Ayrıca kıç havuzluk parçalarını da hazırlayın ve yerlerine alıştırın.
  Kıç havuzluğun her iki yanına dolap kapakları yerleştirebilirsiniz.

  Güverte Kaplaması ve Tesviye işleri:

  Çıtaları hem birbirlerine hem de postalara yapışacak şekilde tutkallayın.
  Güverteyi ortadan başlayarak iki çıta sancak sonra iki çıta iskele olacak şekilde kaplayın Kaplama sırasında pilot kabini ve kıç havuzluğun üstlerini kaplamayın.

  Kaplama işlemi tamamen bittikten sonra tutkalın iyice kurumasını bekleyin ve ertesi gün zımparalama işlemine geçin .
  Önce 100 kum daha sonra 150 kum zımpara ile hem teknenin gövdesini hem de güvertesini zımpara ile tesviye edin.
  Boyama işlemi için ;Boyama kılavuzunu okuyun.

  Pilot Kabini Yapımı:

  Pilot Kabininin yapımını kolaylaştırmak amacıyla önce (Çizim 4)’ de anlatılan kalıbı yapın.Kalıbın yapımı için çizimdeki 38-42 no’lu parçaları kontraplak üzerine kopyalayın, kıl testeresi ile kestikten sonra alt ve üst parçaların ön taraftaki üç kenarını kabinin ön yüzündeki eğime uygun şekilde zımparalayın. Parçaları yine resimde görüldüğü şekilde monte edin.

  2 No’lu Paftadaki 29 dan 37 ye kadar olan parçaları 2 mm kalınlıktaki kontraplaktan önce pencere içlerini sonrada dış hatlarını özenle kesin.Parçaların dış yüzlerini gerekiyorsa önce macunlayın sonrada son zımparasını tamamlayın Birbirlerine birleşecek parçaların yapışacak kenarlarını açılı bir şekilde zımpara ile alıştırın.

  Yapmış olduğunuz kalıbın yardımı ile pilot kabininin parçalarını 34 no’lu ön parçadan başlayarak sancak ve iskeleye doğru yapıştırın. Daha sonra arka parçayı (Çizim 6) ve en son olarak üst parçayı yapıştırın.Parçaları yapıştırırken kalıba yapışmamasına dikkat edin.
  Kabini kalıptan ayırın ve birleşen kenarları içerden 2x2 mm çıta ile sağlamlaştırın.Borda fenerlerinin oturacağı yerleri küçük parçalarla kapatın.Kabinin arka tarafına havalandırma kanalları ile bunların dışına gelen üçgen parçaları yerlerine yapıştırın .
  Montajı bitmiş olan kabini karar verdiğiniz boya ile (Sentetik veya akrilik) beyaza boyayın. Pencere çerçevelerini yerlerine yapıştırın .Asetattan keserek camları yapın ve yerlerine yapıştırın.

  Direk, Can Simitleri ve manikaların yapımı ile güverte detayları:

  Kit içinde verilen prinç parçaları kullanarak (Çizim 3)‘de anlatıldığı şekilde Direği yapın ve portakal sarısı rengine boyayın . Fenerleri ve Kornayı yerlerine yapıştırın.

  Kit içinde verilen parçaları kullanarak (Çizim 5)’deki ölçülere göre Manikaları yapın ve içinin görünür tarafını siyah dışını portakal sarısı rengine boyayın.

  5 no’lu ÇİZİM de verilen ölçülere göre Can Simitlerini 4 mm kalınlıkta ahşaptan keserek iç ve dış kenarlarını zımpara ile incelterek oval bir kesit olacak şekle getirin.
  180 no’lu zımpara ile tesviye ettikten sonra halatların geçeceği yerleri alttan ve üstten inceltin.Bu kısımlara 1mm matkapla iki delik delin.Bu hale gelmiş olan Can Simitlerini portakal-kırmızı renge boyayın.Boya kuruduktan sonra 4 mm eninde alüminyum folyo keserek çizimde görüldüğü gibi yapıştırın . Halatları da yerlerine taktıktan sonra üç adet Can Simidini üst üste yapıştırın.

  5 no’lu ÇİZİM de görüldüğü gibi baş üstü zincirlik kapağı ile kıç üstü dümen bölmesi kapağını verilen ölçülere göre yapın ve güverteyi boyayacağımız aynı renge (Nefti yeşil) boyayın , yine aynı çizimde gördüğünüz menteşeleri 2 mm eninde prinç şeritten yaparak kapakların üzerine yapıştırın.(Makine dairesi üzerindeki kapağı açılır yapmak modelciye bırakılmıştır.)

  Irgat kaidesi 5 mm gürgenden yapılacak ve makaraların takılacağı yerler 1.5 mm matkapla delinecek . Kit ile verilen makaralar içlerinden geçirilen 1.5 mm çapındaki alpaga veya prinç tel ile kaideye monte edilecek .(Çizim 5)

  Bodoslama yumrularını 4x4 mm kalınlığındaki 50 cm uzunluğundaki çıtadan zımpara ile aşındırarak yarım yuvarlak şekle getirin.Aynı yöntemle bir adet de 12 cm uzunlukta hazırlayın.Bütün parçaları mat siyah boya ile boyayın.Baş bodoslamayı bu çıtalarla dönmek olanaksız olduğundan bu kısım için ayrı bir parça çizimde gösterildiği gibi yapılarak yerine monte edilecek. (Çizim 2, Detay “B”)

  Boyama:

  Boyanacak hale gelmiş olan teknemizin su hattını 1 no’lu PAFTA da işaretlendiği yerden çizin .
  Su hattında aşağıda kalan kısmı zehirli kırmızı (Kırmızı boyaya az miktarda siyah katarak elde edebilirsiniz) üst tarafı ise mat siyah ile boyayın.
  Boyama işlemini kaliteli bir fırça ile ince katlar halinde ve her katın arasında boyanın cinsine göre yeteri kadar kuruma zamanı bırakarak üç kat boyayın.
  Güverteyi aynı kurallara uyarak nefti yeşil renge boyayın.
  Boyamız kuruduktan sonra daha önce hazırlamış olduğumuz parçaları yerlerine monte edebiliriz.

  Montaj:

  Pilot kabini içi ahşap parçalarını yerlerine yapıştırıp kuruduktan sonra renksiz pinoteks uygulayın.Giriş Merdiveni,Göstergeler Panosu,Yangın Söndürme Tüpü,İlk Yardım Dolabı ve Pilot Koltuğunu yerlerine yapıştırın.

  Pilot kabinini yerine monte etmeden önce Şaft,Şaft Kovanı,Pervane ve Dümeni
  Yerlerine monte edin.

  Boyası kurumuş olan Pilot Kabininin parçalarını, Borda Fenerleri, Can Simitleri, Direk,Cam sileceği,Kapalı kapıyı ve yarım açık arka kapıyı yerlerine monte edin.
  Yukarı çıkış merdivenini ,pilot kabini yerine konduktan sonra monte edin.

  Makine Dairesi büyük kapağını (Çizim 6) , ve diğer kapakları yerlerine monte edin. Kit ile birlikte verilmiş bütün prinç parçaları Yerlerine monte edin.Irgatı yerine yapıştırın. Komple halde bir kenarda bekleyen Pilot Kabinini yerine monte edin.
  Kit ile beraber verilmiş olan 1.5 mm çapında Alpaga (Parlak krom görünümünde malzeme) veya prinç telden Vardevelaları yapın. (Bunun için gümüş kaynağı yapacak takımlarınız varsa Alpaga yoksa Prinç kullanarak lehim ile yapın).
  Vardevelaların uçlarına kit ile verilmiş olan yüksükleri takarak ait oldukları yerlere yapıştırın.
  Tamamen bitmiş olan modeliniz için çizimi verilmiş olan kalastrayı kullanabileceğiniz gibi Kendiniz tercihinize göre bir kalastra yapabilirsiniz. .(Çizim 7)

  Modellerin en çok etkilendiği şey doğrudan güneş ışığı ve TOZ dur.Bu kadar emek verdiğiniz modelinizi tozdan korumak için Etrafına camdan bir koruyucu yapmanızı öneririz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •