Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6
Toplam 110 adet sonuctan sayfa basi 101 ile 110 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree23Beğeni(ler)

Konu: Ynt: Osmanlı Kadırgası

 1. #101
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  SAVAŞ KADIRGA'mızın planının son ilerlemesini ekte bulacaksınız. Bunun haricinde daha önceki bir mesaj ekine koyduğum gibi parça çizimleri olacak. Belki bir pafta da İpleri yaparız, bilemiyorum, ipleri hiç çalışmadım ama zaman içinde ve ülkelere göre pek değişikliği olmadığı bahsediliyor. Belki isteyen istediği gibi yapsın diye düşünüp bir şey çizmeyiz.
  Herhalde kimse KADIRGA NEDİR? bilmediği için konuya karışmıyor, dolayısı ile eksik ve yanlışımızı kendimiz bulmaya çalışıyoruz.
  -Konstrüksiyon olarak bazı yanlışlar var, bir kısmını düzeltiyorum ama düzeltemediklerim de var, mesela iskarmoz pimlerinin konumlarının bazıları kollara denk geliyor.
  -İlk çizdiğimiz savaş platformu biraz kalabalık olduğu için basitleştirdik.
  -Güverteye göre iskarmoz kirişi yüksekliği matematiksel olarak bazı yerlerde yanlış, bir miktar düzelttik, bir miktar da oturakları iskarmoz kirişi seviyesine paralel koyarak düzelttik. Bu da matematiksel olarak doğru değil ama model için İDARE EDER diye düşündük.
  - Ön ve arka ikişer oturaktaki dış ve orta kürekçilerin, kürek çekememelerine gönlümüz elvermedi, biz de kolları değiştirerek, kolların altını kaplamaya karar verdik. Ön tarafı hallettik (resimde kesik ve perspektifte görebilirsiniz), arka tarafı da benzer şekilde düzelteceğiz.
  Kırmızı işaretli olanlardan gördüğünüz gibi kontrol edince birsürü eksik ve yanlış çıkıyor, meraklı olanların katkısı olursa sevinirim.
  Neticede plan bitince tamamını yayınlayacağız ama faydası olur düşüncesi ile referans açısından resme bir de cetvel koydum. Zaten kullanılacak bütün resimlere koyarım. A0 paftaya 1:1 ölçekli olarak görüyorsunuz.
  PDF dosyasını DXF'e çevirmek isteyen arkadaşlar olabilir. Arzu eden olursa ben DXF veya DWG de yayınlayabilirim ama konu ile ilgilenenler genellikle ZULA'dan ve sessiz izlemeyi tercih ediyorlar. PDF'yi DXF'e INKSCAPE isimli bir programla dönüştürebilirsiniz. Bedava bir program ama hala var mı veya nerede var bilemiyorum. PDF olarak açıp, DXF olarak kaydettiğinizde dönüştürmeyi yapıyor.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 2. #102
  Kudret Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.05.2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  1.315
  Konular
  48
  Aldığı Beğeni
  60
  Verdiği Beğeni
  53

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş.

 3. #103
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Denenmemiş planlar bölümünde bir konu açarak Kadırganın tarihini anladığım çerçevede ve olabildiğince özetlemeye çalışırken, Sn İdris Bostan Hocanın kitabı aklıma geldi. Garip ifadelerle dolu. Burada da biraz bahsedeyim istedim. Üşenmeden arayıp bir tane buldum, benzer birsürü garip ifadeler var. BİR ÖRNEK
  Kitabında yazmış:
  "Aslında Kadırgalar örnek alınarak yapılan ve daha uzun bir gövdeye sahip olan KALYON'lar manevra kabiliyeti olmayan ve süratli hareket edemeyen gemilerdi. Bu sebeple 16.YY ortalarında itibaren gemi mühendislerinin gayretleri bu büyük gemilere üstünlük sağlayan yeni özellikler kattı. KALYON adının da işaret ettiği gibi İspanyol menşeili idi ve çok geçmeden İngiliz ve Hollandalılar tarafından benimsenerek geliştirildi."
  Devamını okursanız bu KALYONLARIN KÜREKLİ olduğundan bahseder.

  1. KALYON'un İspanyol menşeili olduğu ve İngiliz ve Hollandalılar tarafında geliştrildiği DOĞRUDUR.
  2. Kadırga "UZUN GEMİ" (long ship), Kalyon "YUVARLAK GEMİ" (round ship) ailesine dahildir, Kalyon pek bilmem ama en azından kadırga tarafında bir miktar bilgim olduğu için birbirleri ile hiç alakaları olmadığını NET OLARAK söyleyebilirim.
  3. 15. veya 16.YY'larda Kadırgalardan türetilen (Baştarda hariç) ancak daha büyük 2 gemi vardır. GALLİA GROSSE ve GALEEASS. Bir faraziye de GALLEASS'ın 16.YY'da GALLİA GROSSE'den türetildiğidir ve her iki geminin de KALYON'larla hibir alakası yoktur.
  4. Bazı kaynaklar, ticari amaçlı büyük ve şişman bir Kadırga olan Gallia Grosse'ye "GALİON" ifadesi kullanmaktadır ama bunun İspanyol menşeili GALLEONNE gemisi ile hiçbir alakası yoktur.

  Özetle yazar gemileri karıştırdığı için ortaya garip bir anlam çıkmaktadır. Kitabın adı da Osmanlı'da "KADIRGADAN KALYONA"!!!!!

  Kitabı okursanız Kalyon'u, COG, CARRACK vb gemilerle de karıştırdığını görürsünüz. Neyse ki onların KALYON ile bir akrabalığı var.

 4. #104
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Birkaç gündür çizgi çizemiyoruz, kafama bir şey takıldı, doğrusunu bulmaya çalışıyorum. Hemen hemen tüm KADIRGA'dan bahseden kitaplar veya bölümleri İNEBAHTI (LEPANTO) savaşından da bahseder. Osmanlıların ağır bir yenilgiye uğratıldığı, yenilmez olmadıklarının kanıtlandığı, Hristiyanlığın kurtarıldığından vb hususlardan bahsederler. En az 50 tane Batılı kaynaklardan İnebahtı savaşı hikayesi okudum, tabii 8-10 tane de bizden. Bence nerdeyse hiçbiri TAM DOĞRU olanı yazmıyor.
  Kafama da ULUÇ ALİ'nın (Bazıları Kılıç Ali der), nasıl kurtulduğu takılmıştı. Tüm hikayelerde savaşın kaybedildiğini anlayınca Istanbula doğru kaçtığından bahseder. Kimi 15 kadırga ile, kimi 12 kadırga ile kimi de 30 kadırga ile kaçtığını ve Osmanlıların ancak bu kadar Kadırga kurtarabildiklerini söylerler.
  Bir yerde savaş sonrası MALTA amiral gemisi sancağı ve 70'İN ÜZERİNDE GEMİ İLE ISTANBUL'A geldiğinden bahseder. Bulabildiğim en itibar edilir kaynak BBC Radyosunun İngiliz tarihçilerle yaptığı bir söyleşi programı. Uzmanlardan birisi Uluç Ali'nın Istanbula 80 kadırga ile geldiğini ve savaş ile ilgili yazılanların TAM DOĞRULARI yansıtmadığından bahseder.
  Ben de kendimce doğru olan bir İnebahtı savaşı hikayesi yarattım ve sizinle paylaşmak istedim.
  Bir sonraki mesajda hikayeyi okuyacaksınız.

 5. #105
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Uluç Ali Calabrialıdır yani bir İTALYAN veya o adada kimler yaşıyorsa onlardan. 5 Yaşında Cezayirli korsanlara esir düşmüş ama kabiliyeti ve zekası sayesinde yükselmiştir. Kurnaz ve entrikacı biri olarak bilinir. Avantası olmayan işlere bulaşmayı da pek sevmez. Bazı entrikaları Padişah veya Sadrazamlar tarafından farkedildiği halde başına bir şey gelmemesi İLGİNÇTİR. Padişahın "Ölene Kadar Savaşacaksınız" diye buyurduğu bir savaştan kaçmasının neticesinde de başına bir şey gelmemiştir.
  İnebahtı savaşında düşman donanmasını takip ve istihbarat görevi Uluç Ali'ye aittir ancak düşmanın Yüzer kale olarak yaptığı Galleass'lardan, KAPTANI DERYA Müezzinzade Ali paşayı hiç bilgilendirmediği gibi, İnebahtında burunlarının dibine kadar gelmiş olan düşmanı "HALA MESİNADALAR" diye bildirmiştir.
  Savaş öncesi koydan dışarı çıkmama konusunda ısrarcı olup, ancak padişahın buyruğu karşısında fikir değiştiremeyen Müezzinzade Ali Paşanın yerini alabilmesi için bir kurnazlık yapmayı tercih edebileceği ihtimaller arasındadır. Savaş esansında da Kara tarafını değil, DENİZ TARAFINI seçmiş olması da ilginçtir.
  Savaş esnasında Sülük Paşa komutasındaki sağ cenahtaki grupta işler iyi giderken, 15 düşman gemisi ele geçirilmiş veya batırılmışken beklenmedik bir şey olmuş, Sülük paşa komutasındaki kürekçiler zincirlerinden kurtularak isyan çıkarmışlar, isyan diğer gemilere de sıçramış, Sülük paşa öldürülmüş ve sağ cenah tamamen imha olmuştur. Rivayetler göre bir ihtimal, bu isyan düşman casusluk faaliyetleri neticesinde çıkarılmış ancak yardımcı destekçi olanların kimler olduğu hiç gündeme gelmemiştir. Yani günümüzün deyimi ile içeride bir KRİPTO veya GURUBU olma ihtimali vardır.
  Devam ediyoruz.
  Savaş başladığı anda, Uluç Ali karşısındaki Andrea Dorya, Galleass'ları önüne almakta gecikmiştir. Bu çok ciddi avantajdan faydalanmak için saldırmak yerine, ortadaki gruba yönelerek, onlara saldırmış, formasyonu bozulan orta gruptan 15 kadırgayı da hakladıktan sonra yolunu açmak için Savoy Ve Malta Amiral gemilerini ele geçirdikten sonra KAÇMIŞTIR. Burada bir ilginç nokta daha vardır. Bu hareket esnasında Andrea Dorya önünü kesmek yerine arkasına geçtiği gibi, Destek grubuna komuta eden De Bazan da önüne geçmek yerine hareketsiz kalmayı tercih edip, iş işten geçtikten sonra hareketlenmiştir.
  Biz uzman Uluç Ali için demiş ki: "Savaşın küllerinden bir ZAFER çıkarma ihtimali olduğu halde o kaçmayı seçti"
  Istanbula 80 Kadırga ile ulaşır, savaştan kaçtığı için cezalandırılmaz ve Müezzinzade Ali Paşa bu savaşta şehit olduğu için Uluç Ali, Kaptanı Derya olur.

 6. #106
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Bazı arkadaşlar düşünebilir, burası TARİH forumu mu, model forumu mu diye ama tarihi doğruları ve gemilerin hikayelerini bulamazsanız modeliniz de doğru olmaz.
  Bu tarihi hikayeden bir de ÖNEMLİ konu çıkıyor. Gallea Grossa, Galleas ve bunların Osmanlıda karşılığı olan MAVNA isimlerindeki kavram kargaşası.
  Bir teoriye göre Galleas'lar İnebahtı savaşı için icat edilmişlerdir, bir teoriye göre 1530'larda vardır, hatta İspanyollar Venediklilerden kopya etmişlerdir, bir başka teoriye göre de Gallea Grossa'lar savaş zamanlarında tadilat yapılarak Galleass haline getirilirler, bir başka teoriye göre de Baştardalar Galleass'lardan türetimiştir.
  İnebahtı savaşında birçok kaynak Osmanlıların Galleass'ların nasıl bir gemi olduğunu anlayamadığından bahseder, BENCE DOĞRUDUR, eğer anlamışsanız kadırga ile yanından geçmeye çalışmazsınız veya onlara saldırmazsınız ve savaşı onlar çok yavaş hareket ettikleri için başka bir bölgeye çekersiniz ama savaşta böyle olmamıştır.

  Ahmet Güleryüzün kitabındaki Katip çelebinin MAVNA açıklamasından, Osmanlılarda 17.YY'da Galleass veya benzer bir gemi olduğunu anlıyorsunuz ve İnebahtı savaşından da 1571 yılında Osmanlıda böyle bir gemi olmadığını anlıyorsunuz.

  Ortaya bir başka gemimiz konusunda yine çoklu bir bilmece çıkıyor. Mavna tarihler itibarı ile Nasıl bir gemidir?

  Kafaya SUNBEKİ'yi taktık, varlığına veya nasıl bir gemi olduğuna dair HİÇBİRŞEY bulamadık, kafaya KADIRGA'yı taktık, birşeyler bulduk ama eksik tarafı ÇOK FAZLA, Mavnayı kafaya takarsak pek biryere varamayız diye tahmin ediyorum.

 7. #107
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Osmanlı Savaş kadırgası modelinin ilk nüsha resimlerini ekte bulacaksınız. Ekteki resimler A0 paftaya basılacak şekilde yapılandırılmıştır, cetvelden ölçüleri kontrol edebilirsiniz.
  Elimden geldiği kadar kontrol ederek var olan yanlışları giderdim ancak bu modeli yapmadan hiçbir doğruluğu sağlamaz. Kürek, yelken ve direk vb bazı eksikler var ancak bunlar ile ilgili bazı bilgiler bu konu başlığının altında var diye hatırlıyorum, oralardan (veya başka kaynaklardan) bilgi edinebilirsiniz.
  Parçalar ve çıtalar küçük, olabildiğince büyütmeye çalıştım. Elektrikli testere ile kesmek zor diye tahmin ediyorum, ben Lazer kesim için kesim parça kesim paftaları da koydum, arzu ederseniz DXF Olarak da yayınlayabilirim. Daha önceki mesajlar içerisinde PDF'nin nasıl DXF'e çevrileceğini de açıklamıştım diye hatırlıyorum.
  İnşat ile ilgili de bazı gariplikler var, bazı kirişler belli noktalarda sonlanıyor. Tabii başlangıç başka niyetle yapılıp da daha sonra bazı tadilatlar yapınca ben düzeltmek için en kolay yolu seçtim. Kadırga ZOR bir model, hele böyle küçük olunca daha da zor oluyor ama ben olabildiğince ve bulabildiğimce kolay bir inşaat tarzı seçtim tabii planları istediğiniz şekilde kullanmakta serbestsiniz.
  İstatistiki olarak böyle bir plan çizdiğimde birkaç yanlışım çıkar ancak bunlar TADİL EDİLEBİLECEK niteliktedir, umarım bu plan da aynı durumdadır.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 8. #108
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Modelimizin nasıl yapılacağının özetini de DENENMEMİŞ AMATÖR PLANLAR konusunda açıklamaya çalıştık.
  http://www.modelteknikleri.com/denen...tml#post153049

 9. #109
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Şu anda nerede yazdığımı bulamadım ama sanıyorum bu konu içinde bir yerlerde bu gemimize KALİTA (veya KALİTE) denebilir demiştik, tabii YANLIŞ'ımızı daha sonra farkettik ama size aktarmayı unuttuk.Osmanlıda birçok gemide olduğu gibi, KALİTA İtalyanca (veya yunanca)'daki GALLİOT gemisinden türetilmiş bir isim gibi gözüküyor. Bizdeki genel açıklama ise KADIRGA'nın (galley) KÜÇÜĞÜ, şu anda kürek sayısı aklıma gelmedi, sanıyorum 20-22 civarında. Tabii TARİHİ GEMİLERİMİZ kültüründeki eksikliğimiz neticesinde biz de KELEĞE GELEREK bu yanlışı yapmışız. Kadırga'da ÖNEMLİ özelliklerden bir tanesi kürek gücünün arttırılması için yüzer kısmın üzerine konan bir ÇERÇEVE'ye sahip olması FAKAT GALLIOT'da bu çerçeve YOK. Literatürümüzdeki birçok Osmanlı gemisi ismi ve türündeki karışıklık nedeni ile, KALİTA adının GALLIOT'tan geldiğini farzedersek, bizim bu gemimiz bir KALITA DEĞİL, az bir ihtimal ama, eğer biz KADIRGA'nın küçüğüne KALİTA diyorsak, o zaman sınıflandırmamız DOĞRU.

 10. #110
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Bir Rus sitesinde bir kitap sayfası çıktı karşıma. Sayfayı ekte görebilirsiniz.

  Ahmet Güleryüzün kitabında bahsettiği 1691 tarihi ve LA FERME kadırgaları ile ilgili.
  Sitenin adresi: Сообщения с картинками в теме «Чертежи парусных кораблей» (airbase.ru)

  Muhtemelen bu "1691 tarih" ve "La Ferme" kadırgası bilgisinin ortaya çıktığı bir KİTAP. Sayfalara baktım, kimin kitabı olduğunu ve kitabın adını bulamadım, almanca ama fransız kadırgaları ile ilgili. KİTABIN NE OLDUĞUNU BİLEN ARKADAŞ VAR MI?

  Acaba bu kitaptaki bilgi doğru da, bizim "LA FERME" sınıfı bilgilerini bulduğumuz yer mi YANLIŞ.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Ynt: Osmanlı Kadırgası-la-ferme.jpg  

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •