Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu
Toplam 110 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 100 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree23Beğeni(ler)

Konu: Ynt: Osmanlı Kadırgası

 1. #81
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Önceki mesaj okunması zor bir şekil almış, başka biryerde yazıp kopyalamıştım, paragraflar kaybolmuş.

  Bulabildiklerimiz çerçevesinde KATİP ÇELEBİ'den önce yani 15 ve 16. YY'lar ile 17.YY hemen başlarında Osmanlı Kadırgasının özelliklerinin ne olduğu konusunda HİÇBİR BİLGİMİZ YOK gözüküyor. Yani bu tarihlere ait bir Kadırga modeli yapmak veya resmini çizmek isteyen arkadaşlar, belli bazı faraziyerle HAYAL güçlerini istedikleri kadar kullanabilirler, istediklerini kılavuz veya referans olarak seçebilirler.

  Ben ŞAHSEN bu tarihlerde Osmanlı Kadırgalarının, Venedik kadırgalarına benzediğini düşünüyorum. Gerekçesi de Venedikliler, kayıtlarında gemilerini genellikle Osmanlı gemileri ile mukayese etmişler ve Osmanlılar 15.YY'da Kadırga yapımı için Venedikli danışman ve mühendisler kullanmışlar ve kitaplarda kadırga ekolünden bahsedilirken genellikle Osmanlı ve Venedikliler beraber anılıyorlar.

  Ekte 1538 yılına ait bir Venedik Kadırgası resmi göreceksiniz, çizildiği tarih 1881. Resim ne kadar doğru ve gerçeği yansıtıyor bilemiyorum ama neticede bir BELGE niteliğinde. Gemide Alla-Zenzile kürek sistemi var, kürek sistemi detayı ve endaze tam olarak gözükmüyor, kıç henüz karpuz olmamış, henüz yukarıya yönlenmemiş ve yaşam mahalli güverte eğimini takip ediyor, teknenin altı düz, pruvadaki savaş platformu henüz gelişmemiş ve bir adet önden yüklemeli ağır bir top konmuş, 24 kürekli ve tek direkli. Akdeniz Kadırgasının gelişim tarihine UYGUN özellikler.

  Bence 15.YY ve 16.YY başları Osmanlı Kadırgasının ne olduğuna dair modelleme için bir fikir veriyor. En azından farklı bir ekol olan 17.YY Fransız Kadırgalarını örneklemekten daha iyidir diye düşünüyorum.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 2. #82
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Bir önceki mesajdaki Venedik Kadırgası ile ilgili kafama takılmıştı, boy/en oranı nedir diye.
  Bu oranın bu tarihlerde 6.5 civarında olması lazım. Biz mesajı yazarken henüz ölçememiştik, şimdi ölçtük, 6.6 çıkıyor. Yani tüm yönleri ile zamanının (16.YY başları) Kadırgasının birçok belki de tüm özelliklerini taşıyor.
  Barbaros Hayrettin Paşa sevenleri için söyliyeyim, gemileri buna çok benzer hatta aynı bile olabilir.

 3. #83
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Bir uğraşsak planı birkaç günde bitireceğiz ama bir türlü kendimizi veremiyoruz. Konsantre olmadan ÇİZİLMİYOR.

  Neyse başka bir hususla ilgi mesaj yazmaya niyetlenmiştim, bunları biryerlere yazmazsam unutuyorum.

  Ekte "Age of Galleys" kitabından alınma bir şekil göreceksiniz. Master Theodoro'nun tariflerine göre çizilmiş yani, çizim günümüze ait, ama tarifler 16.YY ortalarına ait. İki varyant (sağ ve Sol'daki kısımlar) gösteren Büyük Kadırga (Large Galley) gövde kesitleri. Gemilerin, askeri veya yük taşıma amaçlı olduklarına dair bir bilgi yok, çizen, tariflere göre ne kadar doğru anladı ve çizdi onu da bilemiyorum ama kitabın galiler hakkında en iyi kitap olduğu söyleniyor.

  Şekle bakınca,
  Sol tarafta, kol destekleri (colo della lata) kalın ve HER KOLUN altından kol kirişine (banda) kadar uzanıyor ve kol kirişi, kollar (baccalari) ve kol desteklerinin arasında ve tekne yan kısmı, güverte seviyesinde bitiyor, ayrıca güverte üzerinde düz bir platform (coperta) var, güverte boyuca da bir kiriş oturak desteklerinin (pede di bancho) altından gidiyor ve yürüme Yolu'nun (corsia) üzeri KAPALI.

  Bizim Istanbuldaki Kadırgamızın kollarını bazı farklılıklarla esas olarak sol tarafta çizilen düzen tarif ediyor ama Sağ taraftaki düzenden de alıntı var yani bir veya birkaç evrim geçirmesine rağmen sistem aynı. Tabii değişik olan kısımlarla ilgili, yapılan tadilatları ve bunlar konusundaki muhtemel bilgisizliği de gözardı etmemek lazım.

  Bu kol düzenleri, gördüğüm plan, modelleme ve resimler çerçevesinde (La-Real (153, La Fleur de Ris (1643), Juan de Austria (157 Fransız ve İspanyollarınkinden FARKLI.

  Tabii modellemede bu detay seviyesine ne kadar inilebilir, bu hedeflenen ölçeklilik niteliğine bağlıdır ama GERÇEK ÖLÇEKLİ bir modelde, kabul edilebilir faraziyerle bu detaylar olmalıdır.

  Bizim Kadırgamızdaki kürek düzeni, bu şekillerde tarif edilenlerden daha gelişmiş bir SİSTEM. Bunu detaya bakmadan, hemen 3 kürekten anlayabiliyorsunuz. 1550'li yıllarda Venedikliler hala alla-zenzile kürek sistemi kullanıyolarsa, çok büyük bir ihtimalle biz de aynı sistemi kullanıyoruz demektir.


  Osmanlı Kadırgasını ölçekli modellemek isteyen arkadaşlara için bir fikir verebilir amacı ile yazdım.

 4. #84
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Mesajın ekini koymayı unutmuşuz.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 5. #85
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Karşıma çıkan Kadırga kol kesitlerini bir çizip, hepsine toplu olarak bakarak birşeyler anlamaya çalışayım dedim. Kesitleri ekte bulabilirsiniz. Başka kesitler de var ama sistem itibarı ile buradakilere çok benziyorlar. Burada gemi büyüklükleri, tahta büyüklükleri, detay konstrüksiyon gözükmüyor, ben sadece şematik olarak çizdim.
  "Die Galeere" isimli olan Wolfram Mondfeldin aynı isimli kitabından alınma, neyi örneklediğine dair bir bilgi yok ama İtalyan/Osmanlı ekolünü andırıyor. "Chapman" isimli olan da tam emin değilim ama 17.YY Malta Kadırgası. İspanyollar ve Fransızlar, blinen modllerden alınma, gerisini konuyu takip ediyorsanız biliyorsunuz.
  Bu Kesitlerde bana iki tanesi GARİP geldi.
  1. İstanbuldaki Sultan Kadırgası:
  - Güverte ortasındaki yürüme yolunun
  (Gangway/Corsia)
  üzerini ben kapalı çizdim ama Kadırgada üzeri AÇIK. Bence Kapalı olması lazım. Zaten Ata Nutkunun raporunda kapalı gözüküyor hatta tahta ölçüsü bile var.
  - Oturakların alt destekleri (piede di banco), güverte üzerinde giden kirişe yandan bağlanmış. Yanlış tadilat veya kötü mühendislik/ustalık neticesi olabilir. Bence diğerleri gibi üzerine konması lazım.
  - Iskarmoz kirişi tarafında ve seviyesinde SÜREKLİ bir yürüme yolu yok, ben çizmedim ama buralarda belli aralıklarla tahtalar var. Bir yürüme yolu olması mantıklı gözüküyor ama, ya yanlış tadilat yapıldı veya hafif olması için ve zaten küreklerin üzerinden atlanarak gidildiği için böyle yapıldı.
  2. Venedik alt1 ve alt2 resimlerinde, kol desteğinin (colo della lata) altı açık gözüküyor. Kitap yazarı çizerken bir hata yapmış veya resmi başka amaçla çizdiğinden bu detayı resme işlememiş olabilir ama kapalı da olabilir, Sultan kadırgasındaki gibi de olabilir, veya resmedildiği gibi açık da olabilir. Kapalı olması en mantıklısı gözüküyor.
  3. Venedik alt1'deki güverte üzerindeki yatay platformun (copperta) varlığının ben bir mantığını bulamadım. Bu düzen Cezayir Şebeklerinde var, ama top koymak için. Belki bizim Mavna tabir ettiğimiz GALLEAS'larda böyle bir şekil var, yazar da eski İtalyancayı iyi bilmediği için anlamadı.

  Baktığınız zaman ekol farkını görebiliyorsunuz. Maltalılar zaten Fransız/İspanyol ekolüne dahil. Bu ekolde oturak destek kirişi kolların (baccalari) üzerinden gidiyor ve güverte dışında kol desteği (colo della lata) yok. Diğer ekolde kiriş güverte üzerinden gidiyor ve kol desteği var. Bizim kadırgamızdaki kol desteği herhalde en gelişmiş şekli, küçük ve hafif.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 6. #86
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Sonunda birkaç çizgi çizebildik. Tamamlanmamış genel görünüş ve postaları ekteki sayfalarda bulabilirsiniz.

  Ortadaki yürüme yolunun (coursier) üzerini yürünebilmesi için kapattık, İskarmoz kirişi yanına aynı seviyelerde bir platform yaptık. Sıra geldi ön tarafa. Savaş platformu yapalım mı? Top koyalım mı? diye düşünüyoruz. Kiçtaki yaşam mahallindeki tente düzeni kafamı kucalıyor. Savaş gemisinde, savaş esnasında sökülebilir olması gerektiği gibi bir düşünce oluştu, neticede buradan da rampa yapılacağı için savaşçıları engelleyen birşeylerin olmaması LAZIM.

  Ben neticede plan EĞER BİTEBİLİRSEM buralarda yayınlayacağım ama kendi kadırgasını çizmek isteyen arkadaşlar bu tamamlanmamış ve kontrol edilmemiş bu resimlerden ölçeklendirip faydalanabilirler. Genel sayfasındaki açık yeşil çizilmiş kısım da OMURGA. Ana kol kirişlerinin olduğu postalar 4 mm, diğerleri 3 mm kalınlığında. Postalar sayfasındaki en sağdaki endaze kısmı hala düzeltilmemiş bir çizim, yandaki "K" kirişi ile mukayese ettiğinizde kıç tarafın ne kadar havaya kaldırıldığını görebilirsiniz.

  Tekneye yandan baktığımızda bir GARİPLİK görüyorsunuz, ben bunu genel görünüşte KIRMIZI ile işaretledim. Bu işaretli yer ve yakın civarda kol kirişleri yüksek ve iskarmoz kirişi diğer taraflara oranla biraz yukarıdan gidiyor. Tabii bana göre ön taraftan başlayarak yaklaşık tekne boyunun 3/4'ünde hemen hemen güverteye (veya oturak veya kürekçi platformu yüksekliği)paralel giderek daha sonra arkaya gittikçe yüksekliğin güverteye (veya diğerlerine) göre AZALMASI lazım. Kürek sisteminin geometrisi bunu GEREKTİRİYOR. Tabii bu kol kirişinin de yüksekliğini garip yapıyor. İşin ilginç yanı, CAİQUE DE SULTAN planında da bu durum BENZER durumda.

  Önceki mesajlarda, ortadaki yürüme yolunun üzerinin KAPALI olması gerektiğini söylemiştik, CAİQUE DE SULTAN planında da yürüme yolunun üzeri AÇIK, dahası da var, Oturak destekleri güverte üzerinden giden kirişe ÜSTTEN bağlanması daha doğru demiştik ama CAİQE DE SULTAN planında da yandan bağlanmış. Tabii CAİQUE DE SULTAN planda omurga şekli bizim teknemizden farklı ama bu benzer olan GARİPLİKLER, birisinin bu planı bu tekneden esinlenerek HATTA ölçü alarak çizildiğini zannettiriyor, en azından bu izlenimi veriyor.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 7. #87
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Teknemizdeki kol elevasyonundaki garipliği düzeltelim dedik, zaten iskarmoz kirişi yanına yürüme yolu yapacaksak, kolların şekli de doğru olmuyor, yani anlayacağınız bu işteki en zahmetli işe tekrar başladık. Kolları 3. sefer yeniden çiziyoruz, 50 adet kol. İskarmoz kirişi ve kol kirişi hemen hemen aynı seviyelerde ve kolların üst kısmı düz olacak şekilde tashihat yapıyoruz. Tabii iskarmoz kirişi biraz aşağı indiğinden küreklerin suya ulaşma sorunu bir miktar çözülmüş oluyor ama tekrar ulaşıyormu diye kontrol etmiyeceğim.
  Ben çiziyorum ama tahtalar çok küçük çıkıyor. Mesela iskarmoz kirişi 3x3.5 mm, kol kalınlığı 2.5 mm, koldaki iskarmoz yuvası 0.5 mm, kaplama 1 mm vs vs. Bu küçüklük hem tahta bulmada hem de inşaatta zorluk yaratır. Tam hatırlamıyorum ama modelimiz 1/50 ölçeğinde idi, 40 mm gerçek iskarmoz çapına desek, iskarmozu 1 mm yuvarlaktan yapmamız ve bunu 3.5 mm genişliğindeki bir kirişe monte etmemiz gerekir. Yani zor bir model olacak gibi. Ben tabii teknenin kişiliğini çok etkilemeden bazı şeyleri düşünerek yapıyorum ama neticede benim böyle bir model yapabilme şansım yok, plan sizin planınız olacak, gemiyi ve planı severseniz modelini yapacaksınız, dolayısı ile bir düşüncesi ve fikri olanın bunları gündeme getirmesinde fayda var.
  Bence plana sahip çıkın, size faydası olabilecek bir şey olsun.

 8. #88
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Kolları 3. kez çizdik, umarım bu son olur çünkü çok meşakkatli bir iş. Ekteki resimde göreceğiniz şekilde iskarmoz kirişinin hemen yanından bir platform gidecek şekilde üstlerini düzleştirdik, bir miktar da aşağı indirerek yükseklikteki garipliği giderdik. Birçok plan güverteyi kolay olsun diye düz yapıyor bizimki BOMBELİ, bombe her yerde aynı da değil, bu nedenle tam düzeltmeye kalksak güverte ve üzerini hatta postaları tekrar çizmek gerekecekti.
  Montaj görüntüsünde kolları köşeli görüyorsunuz, aslında bir model için köşeli kalabilirdi ama biraz yuvarlatınca üstte kare içinde alınmış şekle geliyorlar, siz ne düşünürsünüz bilmem ama bana güzel gözüktüler, kesim planını çizerken kolları yuvarlatılmış hale getiririz.
  Kiçtaki yaşam mahallini yaptık ama baş tarafı nasıl yapacağımıza henüz karar vermedik. Gemi boyunca iskarmoz kirişi civarında bir de ok ve tüfek atışından korunmak için KALKAN'lar olması lazım. bazı çizilmiş resimlerde görüyoruz ama kimse modellememiş. Bazı resimlerde dik, bazılarında biraz yatık duruyorlar, nasıl bir şey ve hareketli olup olmadıkları konusunda hiçbir fikrim yok. Resmedilenlere de ne kadar itibar edilir bilemiyorum, bakınca birsürü garipliklr görüyorsunuz, küçüklük, büyüklük, geometrik şekil bir yana bana en garip geleni de bazı resimlerde kürekler iskarmoz kirişinin altından geçiyor olması.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 9. #89
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Kafama takıldı, daha önceki mesajda bahsettiğim gibi, birçok resimlemelerde kürekler iskarmoz kirişinin altından çıkıyor gibi gözüküyordu. Bunun bir sebebi olmalıydı, bir an ressamlar geminin şeklini bilmiyor olabilirler diye düşündüm ama böyle resim çok vardı kafama başka bir kürek kol sistemi var da biz bilmiyormuyuz düşüncesi takıldı.
  Ekte kadırganın burun kısmından bazı görünüşler göreceksiniz. 1879 yılında bir RUS tarafından yazılmış, GEMİLERİN TARİHİ isimli bir kitaptan alınma.
  Çok kapsamlı değil ama kısaca Kadırgaların (Galley) gelişmesinden bahsetmiş ve bazı resimlemelerin arasında ekteki resimlemeler de var.
  Her iki resim de, NEDEN bazı resimlemelerde, küreklerin İskarmoz kirişinin altında çıktığı konusunda ve geminin kalkanlarla korunması hakkında bir fikir veriyor.
  Kürek sisteminden gemilerin 16.YY'ın ikinci yarısına ait olduğunu tahmin edebiliriz. Yazar alle-zenzileden tek kürek sistemine değişikliğinin ne zaman nasıl ve ne zaman gerçekleştiğinin tam bilinmediğini fakat 1540'larda hala alle-zenzile'nin kullanıldığını tahmin ettiğini belirtiyor. Değişiklikleri tarih vermeden belirtmiş ve topların konmaya başlaması ile mahmuzun küçüldüğünden bahsetmiş.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 10. #90
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Kalkanların nasıl olduğunu araştırdığımızda, Fransız kadırgalarında Iskarmoz kirişinin üzerinde korkuluk dikmeleri var, Bir Fransız kadırgası olan Le Fleur de Ris tasvirlerinde bu kokulukların arası boş, fakat ölçekli tasvirlerde bu dikmelerin bir şekli var, ben de buradan bazı gemilerde kalkanların SÖKÜLEBİLİR/TAKILABİLİR olduğunu düşündüm.
  Osmanlı kadırgalarında bazı resimlemelerde dik, bazılarında teknenin içine doğru yatık tasvir edilmiş, bir önceki mesajda eklemiş olduğum resimde de dışa doğru devrilmiş gözüküyor, buradan da Osmanlıların bu kalkanlar için menteşeli bir sistem kullanmış olabilecekleri fikri ortaya çıkıyor. Tabii bu faraziyeler ne kadar doğru ve hangi tarihleri içeriyor bilemiyorum. Genellikle resimler 16 ve 17. YY'lara ait olduğu için zaman olarak da bu zamanları farzetmek doğru olur diye düşünüyorum.
  Belki de ilk başlarda mesela 13.ve 14. YY'larda, Vikingler gibi bu korkuluklara veya teknenin kenarına gerçek kalkanlar asıyorlardı, zaman içinde değişti. Biz resmedilmiş bir Osmanlı gemisinden esinlenerek kalkanları sabit ve dik yaptık, YANİ, Iskarmoz kirişinin üzerinde dik bir korkuluk var ve korkuluğun arkası tahta ile kaplanmış. Rus kitabında kalkanları böyle tarif ediyor.
  Kafamıza göre de bir platform ve Yaşam mahalli yaptık, ne kadar doğru bilemiyorum.
  Sıra geldi direğe, 15.YY sonlarında direk boyu tekne boyunun 0.47'si kadarmış, daha sonra azalarak 16.YY'da tekne boyunun 0.42'si civarına inmiş ve burada kalmış. Deniz tabirinde adını bilemiyorum (seren olabilir), bom 15.YY'a kadar tekne boyu kadarmış, bazen daha uzun bazen de daha kısa imiş, yazar 0.9 faktörünün çok yanlış olmayacağını söylüyor. 16.YY'ın sonlarında 0.72 seviyelerine inmiş ve bu civarda kalmış. 13.YY ve öncesinde en tepeye kadar kaldırılırmış daha sonraları aşağı doğru inmiş.
  Direk çapı, boyunun 0.025'i mertebelerinde ve yukarıya gittikçe inceliyor ve bom da boyunun 0.011'i mertebelerinde ve uçlara doğru, çapının %40 seviyelerine iniyormuş.
  Bizim gemimiz tek direkli olacak, bu bilgiler ışığında nasıl olacağını da bir çizip görelim.

 11. #91
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Kadırga Planına pek sahip olan çıkmadı, biz de kendi kendimize devam ediyoruz. İşin enteresan tarafı, size Şebek Planı çizeyim dedim, ilgilenen olmadı, IOM sınıfı RC yarış yelkenlisi planı çizeyim dedim yeteri kadar taraftar bulamadım.
  Genel hatları ile planımız bitti. Görünüşü ekteki çizimde bulabilirsiniz, şimdi inşaat planını çizmeye başlayacağız, Bazı kısımlar ve parçalar zaten çizilmiş durumda ama son haline getirmek ve tahta büyüklüklerini belirlemek lazım. Bu hali ile tahtalar çok küçük çıkıyor. Ne yapabiliriz göreceğiz. Dosyada adı hala Sultan Kayığı diye geçiyor ama 16.YY sonları ufak boy bir Savaş Kadırgası oldu.
  Yabancı Kadırgalar haricinde bizde çizilmiş bir Kadırga planı VAR MI? Bilgi veren olursa sevinirim.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 12. #92
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Çizimi yapmaya ve tanzim etmeye başladık. Bazı düzeltmeler haricinde geçen sene çizdiğim çizgiler vardı, kontrol ederek gitmeye başladık.
  Düz Panellerde bir sorun gözükmüyor, ekteki resimde görebilirsiniz. Garip veya hayret verici olabilir ama çizme tekniği ve kullanılan program nedeni ile muhtemel hata, çizim olarak 0.01 mm'den AZ, tabii ben bir düşünce yanlışı yapmadıysam. Gemini geometrisi Sn. Ata Nutku'nun Sultan kadırgası için hazırladığı rapordan alınan ölçüler çerçevesinde çizilen endazeden çıktı. Omurga ve yan takviyeleri 3 mm, çizimde en altta olan güverte omurgası ise 2 mm kalınlığında.
  Alışılagelmişin dışında bir gövde tasarımı oldu, bazı arkadaşlar ana omurgayı birkaç kat yapıp birbirine yapıştırıyorlar, bazıları postalar arasını tahta doldurup zımparalıyorlar ama bizimki değişik bir inşaat oldu. Genellikle Karton Modellerde kullanılıyor, be oradan esinlendim. Kenar dikme panelleri doğrusallığı sağlıyor, güverte omurgası ile birlikte mukavim bir yapı oluşuyor.
  Model gemicilikle ilgili malzeme seçimi konusunda bir bilgim yok ama bu parçalarda malzeme olarak sert ve kaliteli bir kontraplak (Aircraft Grade Birch Plywood) kullanılabilir. Yumuşak ve esnek bir kontraplak veya tahta kullanmanızı tavsiye etmem.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 13. #93
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Çizime devan ediyoruz, ana parçalar ortaya çıkmaya başladı. 1,2 ve 3 mm parçaları ekteki çizimlerde taslak olarak bulabilirsiniz. Bir SORUNUMUZ çıktı. 1 mm parçalar sayfasında OD markalı parçadan göreceğiniz üzere (alt taraf) geminin orta güverte yüksekliğinde +/- 1.2 mm civarında bir dalgalanma var. Güverte kenarları düzgün ama yürüme yolu boyunca güverte, geminin ortalarında olması gerekenden 2.1 mm yüksekten gidiyor. Omurganın üst kısmında posta kertikleri olduğu için bu dalgalanmayı bariz görememiştik ama oturak desteğini (OD) çizdiğimizde BARİZ GÖZÜKTÜ.
  Düzeltilebilir ANCAK bu bütün postaların üst kısmını ve bütün kol kirişlerinin alt kısımlarının da düzeltilmesi anlamına geliyor. Postaların üst kısımlarını düzeltmenin basit bir yolu var ama bu kürek kirişi kolları adamı mahfediyor.
  Bu eğrilik oturak ve yürüme yolu yüksekliklerini etkilemiyor, güverte kenarını da etkilemiyor, model bitince bu eğriliğin oturaklar altından görülmesi çok zor. DÜŞÜNELİM BİRAZ.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 14. #94
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Sorunumuzu inceledik ve SORUN OLMADIĞI kanaatine vardık.

  Osmanlılar genel kanının aksine kürek mahkumlarına iyi bakarlardı, neticede gemilerinin tahrik motorlarıydılar, sularını hiç eksik etmezler, iyi beslerler, gerekli durumlar haricinde kürek çektirmezler ve kırbaç kullanmazlardı. Kürekçiler tuvalet ihtiyaçlarını zincirli oldukları için oturma mahallinde giderirler ve geminin güvertesi alçak olduğu için, çok sakin sular haricinde güvertede ayaklarının altından su yürürdü. Gemileri güverte üzerindeki suyu çabuk boşaltmak için ÖZEL bir güverte tasarımına sahipti. Baş ve kıçta güverte ortası ve kenarı bir meyil ile aşağı inerken orta kısımlarda güverte kenarı bu meyili takip ettiği halde, güverte ortası uzunca bir boy düz ve yatay giderdi. Bu tasarım, güverte üzerindeki suyun gemi boyunca ilerlemesini engeller ve akış yönünü güverte kenarına çevirirdi. Bu şekilde güverte suyu daha çabuk boşalır, kürekçilerin ayakları daha az ıslanır ve güverteyi suyla temizleme esnasında da, suyun hemen güverte kenarlarına yönlenerek akmasını sağlardı. Genel inanışın haricinde Akdenizde Osmanlı kadırgaları en HİJYEN kadırgalardı.

  Tabii bu bizim tarihi palavralarımızdan biri, bunların böyle olup olmadığı konusunda hiçbir fikrimiz yok. Tarihçiler geçmişlerini haklı çıkarma temayülü taşırlar, biz de onlara benzemeye çalıştık.

  Tarihi bırakıp teknik tarafa geldiğimizde, güverte ortasında dalgalanma gibi gözüken gerçekte düz bir kısım. Güverte kenarları geminin ortalarına doğru baştan ve kıçtan meyilli indiği halde güverte ortası 5 ve 13 no'lu postalar arasında DÜZ gidiyor. Düzeltme yapmamak için kendimizi mi kandırıyoruz bilmiyorum ama güverte suyunun gemi boyunca yürümesini engelleyip bir an önce kenarlara yönlendirmek için gerekli bir şekil. Neticede bir sorun veya yanlış olmadığı kanaatine vardık.

 15. #95
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  40
  Mesajlar
  3.746
  Konular
  128
  Aldığı Beğeni
  533
  Verdiği Beğeni
  313

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  kitap gibi konu
  destekliyoruz takipteyiz

 16. #96
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Biz kendi kendimize çiziyoruz ama hedeflediklerimizden biri de çizdiklerimizin olabildiğince anlaşılır olabilmesi. Şu ana kadar yaptıklarımı kontrol ederken birkaç kesit çizdim, fakat kesitlerle herşeyi ifade edemededik. 45 senedir hiç ilgilenmemiştim bir de açılı perspektif çizelim diye, nasıl çizildiğini hatırlayamadım, kafa göz yara yara birşeyler çizdik. Kötü oldu, ölçüsüz ve yamuk ama birşeyler ifade ediyor. Ekte bulabilirsiniz.
  Tabii kontrol ettikçe yanlışlar çıkıyor, buldukça düzeltiyoruz ama çok MAJÖR bir hata henüz çıkmadı. En önemli yanlışımız, kalılıklarına göre bazı parçaları yanlış kalınlık paftalarına koyuyoruz. Zaten modeli yapmadan planın doğruluğu garanti edilemez. Çizim bitince bir cesaretli arkadaş yapar diye umut ediyorum.

  Lazer kesim yapan tanıdığımız biri var mı?
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  Konu selim tarafından (29.06.2018 Saat 19:19 ) değiştirilmiştir.

 17. #97
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  27 mart 1861 yılında bir Istanbul gazetesi olan ŞEHBAL'de, bir Fransız deniz mimarının Topkapı Sarayındaki kayıkevine gelerek bizim bu kadırgayı inceleyip raporlamış ve bu da 1908 yılında Amiral Paris'in "Souveriers Marine de Conserves" kitabında yayınlanmış olduğu haberi çıkmış. Ben Paris bir amiralmidir, veya kitabı nedir bilmiyorum ama internetten bulduğum "Caique de Sultan" Planı Fransızca ve üzerinde 31 Ocak 1861 tarihi ve Paris ifadesi var. Şehbal biraz YAVAŞ bir gazete imiş herhalde.

  Bazı benzerlikler nedeni ile bu planın bizim kadırgadan çizildiğini tahmin ediyordum, şimdi karşılaştığım bu bilgi ile, bu ihtimal çok daha arttı.

  Aslında konu başka idi. Başka bir şey araştırıyordum. Bu konuyu takip edenler bilir, biz aslında sergilenen kadırgamızın planını çiziyorduk ama kürekleri suya ulaşmayan bir kadırga çizmek yerine çizdiklerimizden faydalanarak bir Osmanlı Savaş Kadırgası Çizelim dedik. Epey de ilerlemiştik, planın daha anlaşılabilir olmasına çalışıyorduk ki, arka taraftan bir kesit almaya kalkınca yine HAYRETLER İÇERSİNDE KALDIK !!!!!!!

  Geminin gerçeğinin İNŞAA şekli itibarı ile, ön ve arkadaki ikişer bankodaki kürekçilerin en azından dıştaki 2 kürekçinin (postizzo ve terzichio) kürek çekme şansları yok. Sadece içtekiler (pianero) kürek çekebilir gibi gözüküyor. Önden ve arkadan üçüncü bankolardaki dış kürekçilernin (terzichio) kürek çekip çekemeyeceği ise tartışılır.

  Bunu bir izah edebilmek lazım, biraz düşünelim. Tabii çizdiğimiz SAVAŞ KADIRGAMIZI da tadil edecekmiyiz yoksa sergilenen kadırgamızdaki gibi kürekleri çekilemez halde mi bırakacağız onu da düşünelim. Burada bu gemiyi modelleyen arkadaşların fotoğraflarına baktım. Onlar sergilenen kadırgadaki gibi yapmışlar.

 18. #98
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Ekte baş taraftaki İLK oturağın kesitini göreceksiniz. Kırmızı olan kısımlar sınırlar, yani güverte, kol kaplaması, güverte omurgası, oturak, vb. Tabii çizim sergilenen Kadırgamızın TAM ölçülerini yansıtmıyor, tahta kalınlıkları ve şekiller biraz gerçeğinden farklı ama karşımıza çıkan şekil bu tartışmanın gereksizliğini ortaya koyacak kadar bariz gözüküyor. Kıç taraftaki ilk kürek isteasyonunu da benzer şekilde ve her iki taraftaki 2.Oturakları da bu durumdan biraz daha İYİ durumda fakat YİNE SORUNLU olduğunu düşünebiliriz. Üçüncüler tartışılır.

  Bizim bu gemi hikayesi ile ilgili faraziyemiz şu şekilde idi. Orijinal olarak gemide alla-zenzile (bir istasyona üç kürek ve üç kürekçi) sistemi vardı, daha sonra bunu alla-scaloccio (bir istasyona, bir kürek ve üç kğrekçi) sistemine değiştirdiler. Bu değişikliği yaparken de bir mühendislik hatası yaptıklarından bazı şeyleri yanlış yaptılar ve küreklerin SUYA ERİŞEMEME sorunu çıktı.

  Ortaya çıkan husus bu faraziyeye biraz destek verir gibi gözüküyor. Bir veya iki kişi 150-160 Kg ağırlığındaki alla-scaloccio küreğini çekemez ama alla-zenzile kullanıyorsanız buraya bir kürek ve bir kürekçi koyabilirsiniz. Ben hiçbir yerde böyle bir sistemden bahsedildiğini görmedim ama İYİ yazanlar sadece buldukları KANITLAR çerçevesinde yazıyorlar, resmedenler güzel resmetmeye çalışıyorlar, bu nedenle bahis konusu olmamış olabilir.

  Bir diğer muhtemel faraziye ise, kolların şekillerin YUKARI BÜKEY olmayıp, AŞAĞI BÜKEY olması ve üst kısmının kaplanmaması. Alt kısım kaplı olabilir ama bu durumda da güverte kenarlarının değişmesi gerekir.

  Bir başka faraziye ise, kollar güverte üzerinden değil, gövde yanından çıkabilir. Resimlenenlerde ben buna benzer veya bunu destekleyen ibareler gördüm gibi hatırlıyorum.

  Savaş kadırgamızın çizimi bitmeye yakınken böyle bir sorunumuz dolayısı ile bana yine birsürü MEŞGALE çıktı. Hiç fikir yürüten olmadığı için ben kimse KADIRGA BİLMİYOR diye düşünüyorum.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 19. #99
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Geminin sağını solunu incelemeden MODEL PLAN'ını çizelim diye niyetlenmiştik ama bazı şeyler gördüğünüz gibi incelemeden de karşınıza çıkıyor. Gayet güzel ve zevkli gidiyorduk ama YİNE sorun çıktı. Bu iş çok uzadı, planı çizmeye geçen sene başlamıştık, hala ortaya bir şey koyamadık. Neticede plan ile ne kadar ilgilenilip model yapmak için kullanılacak onu da bilmiyoruz.

  Biz planımızı bitirelim ve yayınlayalım, neticede bir MODEL planı çiziyoruz, en azından arkadaşlar bazı kısımlarını kullanırlar diye düşündük.

 20. #100
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  700
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  250
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Geçen sene, yaz başlangıcında birşeyler öğrenebilmek amacı ile Sn. Ahmet Güleryüzün iki kitabını da almıştım.

  Sn. Ahmet Güleryüz kitabında koyduğu bir Kadırga resmi için yazmış;
  "36 oturaklı, her kürekte 5 kürekçili, 3 direkli hafif kadırga 1691 yapımı Fransız "LA FERME" tipi olan kadırgalar, Osmanlı donanması için aynı planlar uygulanarak SIKÇA inşaa edilmişlerdi."
  Kitabındaki aynı tasvirdeki bir çizimde ise geminin boyu 47 metre gözüküyor ve La Ferme sınıfı olarak nitelendirilen bu kadırga "Kalita olarak Sınıflandırılabilir" diyor.
  Geçen seneden beri bu LA FERME SINIFI NEDİR? diye merak ederim.

  Birşeyler bulmuştum.

  - 1715 senesinde Cenova yapımı 260 kürekçili bir Kadırgayı Fransızlar Cenovalılardan kiralar ve LA FERME adının verir.
  - 1740 senesinde Marsilayada inşaa edilen ve neredeyse hiç yüzmeyen veya sefere çıkmayan bir Kadırga. Özelliklerini bilmiyorum.
  - Kalyon, Brig, vs, LA FERME isimli Fransızların bir sürü gemileri var.

  Sonunda buldum Fransız "LA FERME SINIFI" Kadırgalar,
  İlkinin adı LA FERME, 1723 yılında denize inmiş, 1723 de 2 adet, 1724'de 2 adet, 1739, 1742 ve 1746'da da birer adet olmak üzere toplam 7 adet MARSİLYA'da yapılmışlar. Boyları 47.1 m, genişlikleri 5.87 m ve 300 tonluklar. Mürettebatı 4 subay, 156 tayfa ve 260 kürekçiden oluşuyor, her küreği 5 kürekçi çekiyor, baş tarafta bir adet 36lb ve iki adet 18lb topu var.

  180/260 kürekçi farkından ziyade inşaa tarihleri dikkatimi çekti. Sınıf Fransada 1723 yılında oluşturulurken biz bu sınıftan kadırgaları Fransız planları ile 1691 yılında yapmaya başlamışız.

  Bir tarihçi gibi konuyu açıklamaya çalışalım.

  Osmanlıların çok iyi bir istihbarat teşkilatları vardı. 1690 yılında Korsika açıklarında ele geçirdikleri bir Marsilya yapımı Fransız kadırgasını incelediklerinde, çok mütekamil olduğu düşüncesine varırlar ve hemen Marsilya Tersanesinde casusluk organize ederler. Bu arada Marsilyada Fransız mühendisler yeni bir tip Kadırga tasarımı faaliyeti yürütmekte ve prototiplerini yaparak tecrübe çalışmalarını sürdürmekte idiler. Osmanlıların ele geçirdiği kadırga da bu prototiplerden biridir.
  Casusluk faaliyeti neticesinde Osmanlılar bu kadırganın 1691 yılında planını ele geçirirler ve hemen inşaata başlarlar. Denizcilik tecrübelerini de katarak gemiyi daha da iyileştirirler, Fransızların hantal yapılarında kurtularak HAFİF bir kadırga ortaya çıkarırlar. Tabii Kürekçilerinin rahatlığını ve güçlerini de düşünerek, bu gemiyi daha az kürek ile teçhiz ederler, 26 sıra yerine 18 sıra yaparlar. Hatta oturakların açısını ve şeklini de değiştirirler, 74 derece yerine 80 derece oturak koyarak ve oturakları genişleterek kürekçiler için daha verimli bir kürek çekme ortamı sağlarlar. Kadırga tarihinin sonlarına yaklaşıldığı bu dönemde, Osmanlılar bu değişiklerle hala zamanın yandan toplu gemilerine karşı etkin olabilen kadırgalar yapabilmekteydiler. Özellikle sığ sularda ve küçük koylarda çok başarılıydılar.
  Seneler sonra Fransızlar çalışmalarını bitirirler ve 1723 yılında gemilerini yapmaya başlayarak bu gemi sınıfına LA FERME sınıfı adını koyarlarlar. Sınıfa adını veren ilk gemileridir, LA FERME, aynı yıl yapılan ikinci geminin de adı La Hardie'dir. 1724 yılında bunu La Favorite ve La Perle isimli gemiler takip eder. Bu arada Osmanlıların planlarını çalarak bu gemiyi daha da geliştirdiklerini farkedince bu sınıf gemi yapımından vazgeçerler. Daha sonraları bu sınıftan 1739'da La Hardie, 1742'de La Duchesse ve 1746'da La Bravayı yaparlar.
  Osmalılarda gemi sınıflandırması farklı olduğu içi bu gemiler Kalita (veya kalite) Sınıfına girmekteydi ve genellikle LA FERME sınıfı gemiler olarak anılmaktaydı.

  Gördüğünüz gibi bazı bulgularda UYDURMA bir hikaye üretmek kolay. Ben yine hemen bir tane ürettim.

  Osmanlılar, LA FERME tipi kadırga yapmışlarmıdır, Fransızlarla teknik anlaşmaları varmıdır ben bilmiyorum ama 1700'lü senelere kadar 300 yılı aşkın savaş gemisi olarak neredeyse bir tek KADIRGA yapmış bir ülke olarak, bu tarihlerde bir FRANSIZ planına göre Kadırga inşaa etmenin garipliği herşeyden daha önemli.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •