Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu
Toplam 110 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree23Beğeni(ler)

Konu: Ynt: Osmanlı Kadırgası

 1. #41
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Hikaye doğrumudur bilemem. Bir yabancı kaynakta okudum.
  Fatih Sultan Mehmet takriben 3000 (üçbin) tonluk 2 yelkenli gemi yaptırmış. Geminin ne olduğunu bilmiyorum (Kogge veya Barça türü olabilir) ama denize indirilir indirilmez üzerine toplar yüklenince batmışlar. Mutlaka bilyorsunuzdur, İsveç Gemisi WASA’da benzer bir akıbetle karşılaşmış.
  Osmanlıların Kadırga türü kürekli gemilerle gemi teknolojilerini sürdürme kararına etkin olduğu söylenmiş.
  Elimde İTÜ’nün 1957 yılında Ata Nutku tarafından hazırlanmış bir Sultan Kadırgasına ait bir inceleme raporu vardı, içinde gemiye ait bazı çizimler de var. Bidiğim kadarı ile yaşayan tek Kadırga, bir aralar sergilemek için bir Müze hazırlıyorlardı, şu anda sergiliyorlar mı bilemiyorum. Bir de 1861 yılıda çizilmiş “Caique du Sultan” Çizimi vardı, üzerinde orijinalinin kopyası yazıyor, acaba bunlardan bir plan yapılabilirmi? diye incelemeye aldım.
  Her iki çizim de benzer olmakla beraber, aynı gemiye ait olup olmadıkları konusunda bir fikrim yok. Bir sürü Sultan Kadırgasının yapıldığını düşünmek daha mantıklı geliyor. Çizimlerin arasındaki en önemli fark geminin gövdesinde. Profilden bakarsanız İTÜ’nün çizdiğinin altı DÜZ, diğeri yaklaşık 650 mm bombeli. Tabii İTÜ modelleme yapıp bazı hidrodinamik testler de yaptığından, daha fazla itibar edilebilir konumda.
  Şu anda endaze çalışması yapıyorum. İTÜ raporunda bazı kesit bilgileri olmasına rağmen, bilgiler dıştan görünüş ile ilgili. Bazı videolar buldum izledim ama bazı detaylar hakkında henüz bir fikir sahibi olamadım.
  Bitirebilirmiyiz?, ne zaman bitiririz? Henüz bir fikrim yok ama takılınan noktada bir şekilde gemiye ulaşıp bakabilme imkanı var. Gerçi gemi bana 800 km uzakta ama olsun, en azından bir başkası gider bakar fotoğraflar vs. Henüz taahhüt edip de başlayamadığımız 1 m radyo kontrollü yelkenli inşaatı var. Başlamaya birkaç niyet gösterdim ama hava çok sıcak, atölyenin içinde sıcaktan mahfoluyorum o nedenle serin havalarda yaparız diye öteliyorum.
  Kadırga Planını bitirebilirsek, burada yayınlarız, herkesin yapacağı da bir Kadırga planı olmuş olur. Tabii ki ben süslemeleri ile ilgili bir şey yapmayacağım, o herkesin keyfinde olsun diyorum.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 2. #42
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  40
  Mesajlar
  3.746
  Konular
  128
  Aldığı Beğeni
  533
  Verdiği Beğeni
  313

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Güzel hikaye
  fatih sultan mehmet, gemiler batınca gemileri yapanı ne yaptı acaba

 3. #43
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Endazemizi 3 turda bitirdik. 3. Tur, çok az ve çok küçük değişiklikler gerektirdiğinden 4.Tura gerek duymadık. 15 istasyondaki sahte posta şekilleri neredeyse ITÜ raporu ile aynı çıktı.
  İşin zor kısmı, ıskarmoz taşıyıcı kirişlerin konum boyut ve şekillerin belirlenmesi. İTÜ veya Sultans Caique planında bunlar çok net değil ve bazı detaylar yok. Bulabildiğim resim ve Videolardan da çok net bir şey çıkaramadım. Ben birşeyler tahmin ederek çizdim. Ekte görebilirsiniz.
  Bu kadırga ile ilgili bir de rapor buldum. Nili Liphshitz diye biri tarafından hazırlanmış. Hem geminin yapısını açıklamış hem de hangi tarihte ve hangi tahtalar kullanılarak yapıldığını incelemiş. Özetle gemi inşaa tarihi yapılan radyokarbon analizlerinden %95 ihtimalle 1521-1655 yılları arasında çıkmış.
  Raporda nerelerde ne tahtalar kullanıldığı da var. Birileri geminin Venedik başkanı tarafından KİOSKSUZ olarak hediye edildiğini söylese de, kendisi bu geminin Istanbulda yapılmış olma ihtimalinin tahta cinslerinin belirlenmesi neticesinde yüksek olduğunu belirtiyor. Tahta tarihlerine göre geminin 1855 yınına kadar muhtelif tamirlerden geçtiğini söylüyor. Güverte kaplaması tahtaları 1855 yılına aitmiş.
  Videoda, güverte üzerinde baştan sona kadar giden ve oturakların dış kısmında geçen bir tahta gözüküyor, bu tahta Liphshitz raporunda ve Sultans Caique planında var ancak İTÜ raporunda yok. Herhalde İTÜ raporu hazırlarken bu tahta yoktu ve sonradan koydular.
  Lipschitz raporunda ana kuşakların (main wale) herbirtarafta 4’er parçadan oluştuğunu belirtiyor ancak başka bir yerde böyle bir şey belirtilmemiş.
  Gemini ortasındaki yürüme iskelesinin (gangway) üzeri İTÜ raporunda 60x350’lik tahta ile kapatılmış gözüküyor ancak videolarda, Lipshitz raporunda ve Sultans Caique çiziminde üzeri açık. Herhalde sonradan söktüler.
  Hiçbiryerde posta konfigürasyonunu bulamadım, geminin içeriden çekilmiş bir videosu ve resmi de yok, ancak Liphshitz raprunda ebat, konum ve adet vermeden posta ve güverte kirişlerinin tekli olduğu belirtiliyor.
  İşin en garip tarafı, Liphshitz referanslarında İTÜ raporundan bahsetmemiş.
  Hakkı bey bana çok kızacak ama “KADIRGA” ismi Yunancadan geliyormuş. Göke, Barça, Kalite vs vs de aynı şekilde hepsi Bizans Yunan orijinli imiş. BAŞTARDA’nın nereden geldiğini bulamadım.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 4. #44
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Ekte bir resim göreceksiniz, Bunlar Sultan Kadırgasının ortasından alınmış kesitleri gösteriyor.
  - ortadaki İTÜ raporundan (1957) alınma, bizim doğru olduğuna inandığımız, fakat bazı hususlar yorum gerektiriyor.
  - soldaki Liphshitz raporundan (2014) alınma, son durumu gösteriyor gibi ama ben doğru olduğu konusunda şüphelerim var. Lipshitz, bir profesörümüzün raporundan almış. Gövde formu ve ölçüleri, güverte eğimi yanlış gibi gözüküyor.
  - sağdaki Sultans Caique (1861) planından alınma.
  - Tabii bir de bu arada internette bir de videomuz (2010) var, bazı detayları göremiyoruz ama bir fikir veriyor.

  İTÜ raporu (1957) ile internetteki videoyu (2010) mukayese ettiğinizde, zaman içerisinde birtakım tadilatlar yapıldığı izlenimi elde ediyorsunuz. Örneğin, Iskarmozları daha derine çakmışlar, güverte üzerine oturak kenarı boyunca giden bir kiriş eklemişler, güverteyi destekleyen bazı dikmeleri çıkartmışlar.

  Benim tahminim, Sultans Caique planını bulmuşlar ve o plana göre tadilat yapmışlar ama ben bu kadırganın Sultans Caique planındaki tekne olduğunu düşünmüyorum.

  Lipshitz raporunda ise yanlış olduğunu düşündüğüm hususlar var,
  - Iskarmoz kirişini taşıyan kolların, güverte üzerine çakıldığını belirtmiş, İTÜ raporunda ise, güverteden içeri girerek, güverte kirişlerine bağlanıyor gibi gözüküyor.
  - Iskarmoz kirişi ile küpeşte arasında kolları taşıyan kirişin, küpeşteye paralel gittiğini belirtmiş, zaten böyle bir geometri olmayacağı gibi, videoda da bunun böyle olmadığını görüyorsunuz.

  Bunlar ölçekli bir model çizimi için önemli hususlar mı? Tartışılır. Bence neyi hedeflediğinize bağlıdır. Amatörce bir şey yapıyorsanız bence hiç önemi yok.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  • Dosya tipi: pdf Belge1.pdf (305,5 KB (Kilobyte), 109 Kez İndirilmiş)

 5. #45
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Bir önceki mesajdaki açıklamayı neden yaptığımı merak eden arkadaşlar olabilir. Ben burada belirteceğim hususun doğru olduğunu iddia etme şansına sahip değilim ama böyle olduğunu zannediyorum.

  ITÜ raporundaki kesit ve bilgiler GEMİNİN KENDİSİNDEN alınmış gibi gözüküyor.
  Liphshitz raporundaki kesit ve diğer bilgiler YAPILMIŞ BİR MODELDEN alınmış gibi gözüküyor, yani Lipshitz, gidip var olan bir gemiyi ölçüp biçmek yerine, bir video ve modelden raporunu tamamlamış gibi gözüküyor.

  Neyse biraz da ilerlememizden bahsedelim.

  Endazeyi bitirmiştik ve beğenmiştik ama yandan görünüş itibarı ile geldiğimiz noktayı beğenmedim. Yandan görünüşü tamamladık (yandan bakış ile) ama içime tam sinmedi, Planlardaki çizgilerin kalitesi, plan parçalarını eğri ve kaçık yapıştırılması, sekillerin doğruluğunu ve ölçülerini etkiliyor, bir de başka bir şekilde (önden bakış ile) yan görünüşü çıkarmaya çalışacağım. Hadi hayırlısı.

  Zor bir plan olduğunu tahmin ediyorduk, tekne kısmı sorun teşkil etmiyor ama güverte, buna bağlı olarak ıskarmoz kirişi, kol taşıyıcı kiriş yükseklikleri kolların şeklinin doğruluğu açısından önem arzediyor. Her birinin üzerinde kolların şekli ve ebadı için en az 48 nokta var. 48x48x48= hesaplamadım ama bana iyi vakit geçirttiriyor.

  Tabii ki bu kolları yontarak ve zımparalayarak yapmak çok daha kolay.

  Biz şu anda geminin şeklini çıkarmaya çalışıyoruz, dolayısı ile model tasarımı ile ilgili henüz bir faaliyetimiz yok.

 6. #46
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Kırlangıçla ilgilenen arkadaşlar için bir bilgi.
  Bir Osmanlı Kadırgası Kırlangıçla Uçmak.
  Ali Can Ertuğrul yazmış, ben kendisini tanımam ve bilmem, yazısını da henüz okumadım. Ne kadar doğru bilemem ama epey bilgi vermiş gibi.

  https://www.academia.edu/12733488/Bi...7la_U%C3%A7mak

 7. #47
  hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  20.01.2012
  Mesajlar
  135
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  171
  Verdiği Beğeni
  8

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Ali Hocaya yazdım,değerli araştırmasıyla prof.galinanın planı arasında farklar var,cevabını bekliyoruz.Bilgiye teşekkür.

 8. #48
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Ali Can Ertuğrul
  6 yasinda Optimist ile yelkencilige basladi, hala yelkencilige devam ediyor.
  22 yasinda Uludag Ünv. İşletme Fak. mezun oldu, 30 yıl çeşitli firmalarda denetim, danismanlık, yöneticilii görevlerinde bulundu.
  8 yasında ilgilenmeye basladıgı pul biriktirme merakı, 30 yasında filateli koleksiyonerliğine, 32 yaşinda Tematik Filateliye, 33 yaşinda Dünya Denizcilik Tarihi tematik filateli koleksiyonunu yapmasina yol acti, Yarışmalarda çesitli ödüller aldı. Filateli yaninda denizcilik ile ilgili kitap koleksiyonuna basladi halen devam ediyor. Hem fiilen denizci, hem de koleksiyoner olunca gerek denizcilik kültürü gerekse denizcilik tarihi ile eksiklikler rahatsız edici buyuta ulasınca çorbada benim de tuzum bulunsun babında ITÜ denizcilik fakültesi ögretim üyeleri ve ögrencileri ile deniz tarihi ve tekneleri üzerine çalışmaya başladı. Kırlangıc o çalısmanin ürünlerinden biri. Dunya Denizcilik Tarihinin 10000 yilini yazdi. Basımı icin çalışmalar sürdürülüyor. Kadirga, Mavna gibi Türk sularının tekneleri ve Cumhuriyet öncesi donem Karadeniz denizciliği ile ilgili çalışmalari devam ediyor. Bir yandan da Denizcilik Tarihi facebook sayfası ile denizcilik tarihi paylaşım ve bilgilendirmelerine devam ediyor.

 9. #49
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  İlk yan görünüşü, yan görünüş planından çizmiştik, elimdeki yan görünüş dokümanı kötü görünümlü olduğu için biraz içim rahat değildi. Birsürü düzeltme yapmıştım. Bir yan görünüş de ön görünüşten çizdik. Bir miktar fark çıktı ama bir model için çok önemli değil gibi gözüküyor. Farkları ekteki resimde görebilirsiniz.

  Kırmızı olanlar ikinci çizdiğim, takriben 1 metre model düşünülürse, arka tarafta ıskarmoz rayı 3 mm aşağıda kalıyor, diğer yerlerde de 0.5 mm'ye varan farklılıklar var. Herhalde ikinci çizdiğimiz ile devam edeceğiz.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 10. #50
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Artık geminin plan çizimine başlayabiliriz, gemimizin şekli ortaya çıktı, ekte görebilirsiniz. Bazı şekillendirmeleri planı çizerken yapacağız.
  Geminin orijinali 40 metre civarında, benim kafamda 1/40 ölçeğinde çizmek var, pek popüler bir ölçekleme değil ama bana göre mantıklı, yani modelimizin boyu 1 metre olacak. Benim için bir diğer alternatif, 2. öncelikli 1/50, bu durumda da gemimizin boyu 80 cm olacak. Biraz düşünelim.

  Tabii konstrüksiyon planı esnasında popüler tahta kalınlıklarına ve inşaa kolaylıklarına göre bazı ebat ve şekiller değişecek. Ben ilk aşamada hem popüler hem de inşaa kolaylığı olan "PLANK ON BULKHEAD", yani nerdeyse buralarda tüm modellerin yapıldığı şekilde bir model düşünüyorum. Plank on frame modeli yapmak hem zor, hem de ben posta konfigürasyonun şu anda bilmiyorum.

  Neticede plan sizlerin planı olacağı için bu konularda bir görüş bildirmenizde fayda var.

  Tabii geminin şeklinde bazı gariplikler var, ben bazılarını kafama göre düzelttim, bazıları hala belli değil, henüz tam bilemediğim şeyler var, onları da kafama göre şekillendirdim. Güvertenin güzel ve detaylı resimleri olmadığı için özellikle İskarmoz kirişi kollarının tam şekli ve yerleşimi, güverte boyunca giden kirişin de nereden başlayıp nerede bittiği tahmini.

  Bir de makul ve mantıklı düşünürseniz, iskarmoz kirişinin güverte veya oturak seviyesine paralel olması mantıklı ancak, hem Sultans Caique hem de İTÜ raporunda bu böyle değil. İnşaa veya tasarım hatası mı yoksa adam boylarına göre kürekçi mi konumlandırıyorlar bilemiyorum. Bazı yerler daha uzun boylu kürekçilerin oturması gerekiyor.

  Neyse, gemiyi yapıp da içine model adam koymak isteyen arkadaşlar adam boylarını ona göre yaparlar artık.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 11. #51
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  :
  Ali Can Ertuğrul'un, Kırlangıç Gemisi ile yazısını okudum. Şu ana kadar :yabancı kaynaklar haricinde ülkemizde benim görebildiklerim arasında, bir gemimiz ile ilgili en elle tutulur yazı olduğunu söyleyebilirim.
  ANCAK....
  Keşke vermiş olduğu bilgileri, numaralandırarak aşağıda belirttiği referanslar ile ilişkilendirseydi. Böyle yapılsaydı bilgilere itibar edilebilirlik artardı.

  Ben çizdiğimiz gemi ile hemen bir mukayese yaptım, mukayeseyi ekteki tabloda görebilirsiniz. Ölçülen olarak belirtilen değerler 1/10 ölçeğinde yaptığım çizimden alınmıştır.

  Tabii eğer bu ölçüler bir standart olarak kabul edilirse sanki bizim gemideki küreklerimiz 3 değil (ITU raporu) 2 kişi ile çekiliyor gibi gözüküyor.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 12. #52
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  İşin en zahmetli kısmını yapıyoruz. Iskarmoz kirişini tutan kollar. 1 saatte ancak 10 adet çizebildim, tabii eğri mi doğru mu diye kontrol ederek yaptığımız için biraz yavaş gidiyor.Kontrolleri de ekteki resmi çizerek yapıyorum. Tabii teknik olarak bir şeyi yapmışsanız başkasının kontrol etmesi daha doğru ama, hanım çizim bilmiyor başka da kimse yok.

  Karman çorman olan resimde kiriş ve güverte kenarlarının geldikleri yerlerin bir SPLİNE ile birleştirilmiş halini göreceksiniz. Yanlışlık varsa hemen sırıtır ve eğri büğrü yılan gibi çıkar. Bizde gayet düzgün çıktı, sadece 3 numaralı kirişte bir problem var, 1 metre bir model düşünürseniz, 3 numarada güverte kenarında 0.25 mm'lik bir hata var gibi gözüküyor, önemli değil ama düzelteceğiz tabii.

  Bu kirişleri çizerken güverteyi enlemesine düz ve gövdenin de güverte sonrası düz yukarı çıktığını farzettik, güverteye 1/24 bombe vereceğiz, nedense aklımda böyle bir rakkam kalmış, güverte üzerinde kalan gövde kenarını da bir miktar içe alacağız. Kolları güverte üzerine mi yapıştıracağız yoksa güverteyi delip içeri mi sokacağız henüz karar vermedik.

  Belki gerçek tekne üzerinde kolların şekli tam bu şekilde değil ama ölçüler için referans çizgiler doğru olursa şekillendirmek kolay.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 13. #53
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  HATA RAPORU:
  Kolların yarısını çizdik, gayet güzel oluyor diye düşünmüştük, bir kontrol edelim dedik, DURUM KÖTÜ.
  İskarmoz kollarını tutan kiriş gerçek gemi ebadına göre 12 cm, çizdiğimiz ölçeğe göre 11.7 mm, 1 metrelik bir modele göre 2.9 mm dışarıda kalmış.
  Ekteki resimde görebilirsiniz.
  Sebebini araştırıyoruz, ama düzeltilebilir bir şey.
  Bu arada Iskarmoz kirişini de yan koymuşuz.ve Kiosk plaformunun açısı yanlış gözüküyor!!!
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 14. #54
  Taner KALKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  04.12.2008
  Yaş
  81
  Mesajlar
  276
  Konular
  7
  Aldığı Beğeni
  7
  Verdiği Beğeni
  22

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Alıntı selim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kırlangıçla ilgilenen arkadaşlar için bir bilgi.
  Bir Osmanlı Kadırgası Kırlangıçla Uçmak.
  Ali Can Ertuğrul yazmış, ben kendisini tanımam ve bilmem, yazısını da henüz okumadım. Ne kadar doğru bilemem ama epey bilgi vermiş gibi.

  https://www.academia.edu/12733488/Bi...7la_U%C3%A7mak
  Ben indirdim ve zevk ile okumaya başladım. Bakalım bir gayret gelirse yapmaya bile çalışırım.
  Çok düzgün bir çalışma.

 15. #55
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Hata konusunda bendeki kabahat ITU raporundaki muhtelif görüntülerin uyumunu yeteri kadarı incelememekmiş. önden arkadan ve tepeden görünüşlerde farklılıklar var. Bazı hataları da ancak resimleri birbirine prova montaj yaparak bulabiliyoruz.
  Şimdi düzelttik, ekteki resimlerde görebilirsiniz. Bizim çizdiğimiz Kioskun eğimi doğru imiş, farklılık daha önce bahsettiğim husustan kaynaklanıyor.
  Kolların yarısının çizimini bitirmiştik, bulduğumuz hatayı düzelttik ve hala hatamız var mı diye bir prova montaj daha yaptık. Geminin ortalarındaki ve arkasındaki bir istasyon (sahte posta) görüntüsü çizdik. Onu da görebilirsiniz. Soldakiler çizdiklerimiz, çizdiklerimizin çok köşeli oladuğunu düşünen arkadaşlar olabilir, kolları ZIMPARALAYAK, sağdaki hale getirmem mümkün gözüküyor.
  Fikri olan söyleyebilir, bana makul gelirse ben kolları o şekilde çizebilirim.
  Geminin Videosunu birkaç kez inceledim, tabii çok tadilat gördüğü için kollar farklı farklı şekillerde. Güverteyi ise göremiyorum.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 16. #56
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Sunbeki ile ilgili olabilme ihtimali olan bir miktar daha bilgi buldum.

  1. Symi adasının adı, kökü anlamı MAYMUN (scimmia) olan bir kelimeden geliyormuş.

  2. İfadeyi Goggleda tercüme ettirdim. Bir başka yerde de geminin SUPER HIZLI olduğu ve posta işlerinde kullanıldığı belirtiliyor.
  ..........................................
  1652'de IV. Mehmed, 1721'de III. Ahmed, 1755'de Osman III, 1774'de ve 1775'de I. Abdülhamid, 1806'da III. Selim, ve 1813'de II. Mahmud'da II. Symiotların ayrıcalıklarını, adanın meşhur olduğu Muhteşem ekmek, süngerler ve diğer malları Süleyman'a sunarak elde ettikleri söylenir.
  Bu yıllarda, Symi halkı hızlı gemi (simbequirs) yapımı için bilinirdi; Bu da Osmanlı İmparatorluğunu 'Simbekild' olarak adlandırmaya itti. Denizcilik mesleğinde, deniz balıkçılığı ve sünger avcılığında ayırt edildiler ve imparatorluk içindeki her denize süngerleri sorunsuzca elde edebildik. Buna ek olarak, Symi limanı, Symiots'un Osmanlı görevini çok kısa bir sürede nakletmesini teklif ettiği hizmetler için ücretsiz ilan edildi. 1630 yılında Symi'yi ziyaret eden Flaman gezginlerinden Stochove, bize hız endişesi ile Symiot gemilerinin rakipsiz olduğunu, yelkenlerde 9 tezgah ve hızlı kürekçi, çok iyi inşaat ve yetenekli denizciler bulunduğunu bildirdi. Korsanların korkusuz davrandıklarını cesurca söylediğini de söylüyor.
  .................................................. ....

 17. #57
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  ITU raporuna ve gerçek tarihi Kadırgamıza sergilemek için yapılan tadilatlara sinirlendiğimiz için çizgi çizmeye biraz ara verdik. Keşke "Sultans Caique" Planının takip ederek çizseydik. Bu durumda herhalde plan bitmek üzere olurdu.
  Bu arada bazı kitaplar okuyorum. "AGE OF GALLEYS" (kadırgaların tarihi). meşhur bir kitapmış. Bir de yine tarihi bilgilendirme konusunda ünü olan "OSPREY" yayınlarından "RENAİSSANNCE WAR GALLEY (1470-1590)" (Rönesans savaş Kadırgası) isimli bir kitap daha buldum. Tabii tarihi altyapımızda, zamanın denizcilik bilgisinde ciddi eksikliklerimiz ve kitaplarda çok fazla Kadırga'ya (GALLEY) has tabirler olduğu için anlamakta zorluk çekiyoruz. Önemli noktalar var ama bahsetmeden biraz daha anlamam lazım ama özetle 15.YY sonları ve 16.YY başları kadırgaların kürek ve silah donanımlarında değişiklik olduğu bir dönem, kadırga şekil ve ebatları bu tarihlerde değişiyor. Dolayısı ile bir kadırga tasvirinde MUTLAKA BİR TARİH belirtmek gerekli gibi görülüyor.
  Bu arada Hakkı bey bana yine kızacak ama "BASTARDA" kelimesi de yabancı bir kökenden geliyormuş, Malta, Rodos gibi küçük ülkelerin kumanda kadırgalarına (flagship) deniyormuş, İtalyanların kumanda kadırgalarına "Lanterna", Fransız veya İspanyollarınkine "Real" deniyormuş.

 18. #58
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Alıntı Taner KALKAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben indirdim ve zevk ile okumaya başladım. Bakalım bir gayret gelirse yapmaya bile çalışırım.
  Çok düzgün bir çalışma.
  Sevgili Taner Ağabey,

  Bana göre de çok güzel bir çalışma ama DÜZGÜN'lüğü hakkında kafamda soru işaretleri var. Tabii biz hep Kadırganın tarifini, her yerde yazının şikayet ettiği gibi bulduğumuzdan, böyle bir bilgi bize ilaç gibi geliyor. Bana da ilaç gibi geldi ama bazı hususları belirtmeden geçemeyeceğim.

  1. Konunun içinde bir TARİH yok, yani ne zaman yapılmış bir gemiyi tarif ediyor bu belli değil. En az 350 senelik bir zaman içerisinde mutlaka birşeyler hatta bahsettiği standartlar bile değişmiştir.

  2. Bu tarz bir yazıda hangi bilgiyi, hangi kaynaktan aldığınızı ÇOK NET BİR ŞEKİLDE belirtmeniz lazım. Yazısının altında XXXX Kolleksiyonu diye bir liste var ama yazı içeriği ile ilişkiler gözükmüyor. Hatta bazı referanslar konu ile ilgili değil gibi gözüküyor.

  3.Ben uzman değilim ama bence tarih yazanlar için bir prensip vardır, kendi tarihinizi TARAFSIZ (objektif) olarak yazamazsınız. bazı kanıtlarla objektif hale getirmeye çalışırsınız ancak bir TARAF olduğunuz için bu zordur.

  Bir örnek:
  Birisi Kadırgalarla ilgili kitabında yazmış, (yabancı birisi), "Osmanlı Kadırgalarında Kölelere savaş zamanlarında çok kötü şartlarda kürek çektirirlerdi, yiyecek, su, son derece az verirlerdi ve köleler tuvalet ihtiyaçlarını oturdukları oturakta gidermek zorunda kalırlardı." Tabii referans olarak da Osmanlı Gemisinde kürek çeken (adı ve tarih de var) bir kölenin hatıralarını vermiş.

  Ama bu yazar, Bizanslılar, Romalılar ve daha önceki uygarlıklar, İspanya, Venedik, Fransa vs gibi zamanın devletleri için böyle bir şey yazmamış.

  Ben de düşündüm, Osmanlı haricindekilerinin gemileri herhalde savaşa giderken tuvalet molası veriyorlardı, menüde de her zaman biftek ve şarap olurdu ve Osmanlılar savaşa giden geminin motorunun performansını savaşta iyi çalışmasın diye düşürmeye çalışıyorlardı.

 19. #59
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  65
  Mesajlar
  699
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  249
  Verdiği Beğeni
  41

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Kadırga planı ile ilgili konumuza tekrar gelirsek, bazı hususları tam çözemedim, biraz da kafam bulandı, sanıyorum elimdeki plan ve ölçülerin bazılarında yanlışlar var. Neyin doğru olduğuna inanmışsam yanlışları çıkıyor veya ben doğru düşünemiyorum.

  Biz tabii İskarmoz kirişini tutacak kolları Franzo-İtalik Kadırgalarda olduğu gibi güverteye yayılarak bağlanacağını düşündük, bu YANLIŞMIŞ. Güverte üzerinde tekne boyunca giden bir kiriş var. Videodan tam göremiyorum, İTÜ raporunda yok ama Sultans Caique planında bu kirişin konumunu gösteriyor fakat planda kollar bu kirişe değmeden güverteye giriyor veya güverte üzerine bağlanıyor. Tabii kirişin konumu böyle ise, baş ve kıç kısımlarda tekne kenarı ile bu kirişin arasındaki mesafe çok az kaldığı için garip durumlar ortaya çıkıyor. Detayına girmeyeceğim.

  Ya teknenin arkası dar ölçülmüş veya kiriş konumlandırması yanlış, veyahut tabii ben de birşeyleri yanlış düşünüyor olabilirim.

  Neyse biz Ali Rıza beyin kadırgasındaki gibi, kirişi bir miktar içeri alacağız, bu durumda tek sorun kirişe bağlanan kürekçi oturak destekleri bazı yerlerde kirişe içten bazı yerlerde dıştan bağlanıyor olacak, dolayısı ile baş ve kıç kısımlarda bu destekler için düzgün bir hattan sapma olacak. Belki de gerçekten böyle bağlanıyor bilemiyorum.

  Tabii yine bir sürü iş çıktı, 48 adet kolun çizimini tekrar düzelteceğiz. Ha 48 kol çizmişsiniz, ha 48 posta çizmişsiniz, vakit açısından aralarında bir fark yok. Yani bu kadar harcadığımız vakte, Bir Plank-on-Frame Kadırga planı çizebilirdik.

  Şu kolları bir türlü geçemedik.

 20. #60
  Taner KALKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  04.12.2008
  Yaş
  81
  Mesajlar
  276
  Konular
  7
  Aldığı Beğeni
  7
  Verdiği Beğeni
  22

  Standart Cevap: Ynt: Osmanlı Kadırgası

  Alıntı selim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir örnek:
  Birisi Kadırgalarla ilgili kitabında yazmış, (yabancı birisi), "Osmanlı Kadırgalarında Kölelere savaş zamanlarında çok kötü şartlarda kürek çektirirlerdi, yiyecek, su, son derece az verirlerdi ve köleler tuvalet ihtiyaçlarını oturdukları oturakta gidermek zorunda kalırlardı." Tabii referans olarak da Osmanlı Gemisinde kürek çeken (adı ve tarih de var) bir kölenin hatıralarını vermiş.

  Ama bu yazar, Bizanslılar, Romalılar ve daha önceki uygarlıklar, İspanya, Venedik, Fransa vs gibi zamanın devletleri için böyle bir şey yazmamış.

  Ben de düşündüm, Osmanlı haricindekilerinin gemileri herhalde savaşa giderken tuvalet molası veriyorlardı, menüde de her zaman biftek ve şarap olurdu ve Osmanlılar savaşa giden geminin motorunun performansını savaşta iyi çalışmasın diye düşürmeye çalışıyorlardı.
  Selim Kardeşim çok güzel anlatmışsın. Biraz düşününce bizde yazma becerisi olmadığı için başkaları canı istediği gibi, o günki ruh haline göre bir şeyler yazıyor. Burada bile senin yazılarında dikkatimi çeken ölçek, mukayese gibi konularda pek dikkati çeken olmuyor. Senin yazıların AutoCAD çizimlerin dikkatimi çektiği için seni yakından takip ediyorum. Bu konulara önem vermekle beraber senin ulaştığın yerde değilim.Her zaman yerli yersiz bazen söylediğim şey çizimi olmayan şeyin yapılması doğru değildir. En güzel örneği de yapı inşaatları. Projesi yapılmış Belediyeden onaylanmış yapıya mal sahibi gelip be tavandan sarkan kirişler istemiyorum diyebiliyor. Yapı denetimcide paranın sahibinin isteklerine boyun eğiyor. Yoksa adı çıkacak bir daha iş alamıyacak diye. Bu gemi işinde de böyle çizim yapmak yaptırtmak pahalı olduğu için olsun böyle idare etsin diyebiliyor bir çok kişi. Nasıl olsa bu Maket ne olacak düşüncesi ile. Onun için kendim iyi bir modelci olmasamda ölçek ve doğru çizim benım için çok önemli. Mesela Liman 2 Romorkörü oertada duruyor, kitini yapan firma çok önemsemeden boşver diyebiliyor. Bu kadırga içinde böyle ssenin yaptığın çalışmaları yakından inceliyorum.

  Selim Kardeşim çok güzel anlatmışsın. Biraz düşününce bizde yazma becerisi olmadığı için başkaları canı istediği gibi, o günki ruh haline göre bir şeyler yazıyor. Burada bile senin yazılarında dikkatimi çeken ölçek, mukayese gibi konularda pek dikkati çeken olmuyor. Senin yazıların AutoCAD çizimlerin dikkatimi çektiği için seni yakından takip ediyorum. Bu konulara önem vermekle beraber senin ulaştığın yerde değilim.Her zaman yerli yersiz bazen söylediğim şey çizimi olmayan şeyin yapılması doğru değildir. En güzel örneği de yapı inşaatları. Projesi yapılmış Belediyeden onaylanmış yapıya mal sahibi gelip be tavandan sarkan kirişler istemiyorum diyebiliyor. Yapı denetimcide paranın sahibinin isteklerine boyun eğiyor. Yoksa adı çıkacak bir daha iş alamıyacak diye. Bu gemi işinde de böyle çizim yapmak yaptırtmak pahalı olduğu için olsun böyle idare etsin diyebiliyor bir çok kişi. Nasıl olsa bu Maket ne olacak düşüncesi ile. Onun için kendim iyi bir modelci olmasamda ölçek ve doğru çizim benım için çok önemli. Mesela Liman 2 Romorkörü ortada duruyor, kitini yapan firma çok önemsemeden boşver diyebiliyor. Bu kadırga içinde böyle senin yaptığın çalışmaları yakından inceliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •