facebook twitter youtube kanal?m?za abone oldunuz mu ?

Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 190 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nauticart 6

Quiver
    Ziyaretçi Quiver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Nauticart 6

Merhaba arkadaşlar. Sonunda ilk modelim için karar verip başlayabildim. Rasih Bey'in planından Nauticart 6 yı yapmaya çalışacağım. İnşallah sonunu getirebilirim.

Şimdilik sadece omurgayı ve postaları kesip sabitleyebildim. Bu aşamaya kadar eşimle beraber çalıştık Korktuğumun aksine, eşim, hadi beraber yapalım şeklindeki yaklaşınca, daha bir keyifli oldu başlangıç..

Dün, daha önceden temin ettiğim dikiş makinesi motoru ve 63 mm'lik ayna ile daire testere yapmaya kalkışık atölyede. Ama uygun rulman yatağı bulamayınca erteledik biraz. Çıtaları marangozda kestirmeye karar verdim. Sonrasında bir süre marangozları gezdim Karabağlar'da. Ama ayous yada ıhlamur da bulamayınca mecburen gürgen çıtalar kestirdim. 2x4 ve 2x5 mm.

Gürgen çıta ile sarmaya çalışsam sorun yaşar mıyım sizce ?

Kağan Turhan
    Ziyaretçi Kağan Turhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Ynt: Nauticart 6

bu teknede gürgen çıta kullanırsan tekne karpuz kıç olduğu için döndüremezsin.

Kağan Turhan

bende kı resımler.

Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Nauticart 6 -goruntu000.jpg   Nauticart 6 -goruntu001.jpg  

Quiver

Kağan bey modeliniz çok hoş olmuş. Ben malesef gürgen ile sarmaya başladım bile. Çıtaları ıslatınca tahminimden çok daha kolay şekil aldığını görünce Bismillah deyip başladım. İnşallah başarabilirim.

Forum Üyesi fatihcakalasma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    15
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

Mehmet bey modeliniz hayırlı olsun. Çalışmalarınızda başarılar. Bir abimin uyarısı ile sana bu maili yazıyorum. Ayous ve ıhlamur arıyorsan soğuksu taraflarına bakman gerektiğini hatta 3.sanayide maun bile bulabileceğini söylememi istedi. ;D Saygılar ve bol modeller. Gürgene dikkat et iyi fırınlanmış olması lazım yoksa istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Su tutkalı uygulamasını ihmal etme derim saygılar...
    Fatih ÇAKALASMA Yalova/1979-Tel:533476 32 77<br />www.yalovalimodelciler.blogspot.com Msn:[email protected]

Quiver

Fatih bey size ve "bir dost" abimize teşekkür ederim. Gürgen konusunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir demişsiniz. Biraz daha bilgi verebilir misiniz. Sonradan deforme falan mı olur? Şimdilik sadece sağlı sollu 2 sıra sarmıştım. Çok geç değil sanırım..

yusufsönmez
    Ziyaretçi yusufsönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Quixilver Nickli Üyeden Alıntı
    Fatih bey size ve "bir dost" abimize teşekkür ederim. Gürgen konusunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir demişsiniz. Biraz daha bilgi verebilir misiniz. Sonradan deforme falan mı olur? Şimdilik sadece sağlı sollu 2 sıra sarmıştım. Çok geç değil sanırım..
    Mehmet Bey, gürgen yapı itibariyle çalışan bi ağaçtır. Modelinizi bitirdikten sonra çatlamalara yol açabilir ve bir kere çatlama başlarsa kolay kolay düzeltemezsiniz. Çıtaları marangoza kestirmişsiniz. Ihlamur, ayous ve maun çıtaları istediğiniz ebatta konak postane arkasında kaçkar kırtasiyeden hazır olarak temin edebilirsiniz. Selamımı da söylerseniz Cengiz abi yardımcı olur size.
    kolay gelsin

Quiver

Yusuf bey teşekkürler. Bugün biraz daha araştırayım en iyisi ıhlamur ve ayous için.

Forum Üyesi alcar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

Planları nereden buldunuz?
    http://www.yachtturkiye.com/model/00093/
    plan çok kötü neyin ne olduğu belli değil. yada ben çok fazla inceledim.
    Ölçülerin verildiği çizim sanırım ölçekli değil. çizim kendi içinde tutarsız.
    çizim altına " Bu plan %50 küçültülmüştür" diye bir ibare eklenmiş.
    Alper Kuşcu İzmir 1979

Kağan Turhan

Tekne statikmi olacak abaca?

Birde teknenin kamaralarını kesmeden önce bir kartona çıkartın denedikten sonra kesin.

Çünkü kamara ölçüleri doğru değil bilginiz olsun ,karinada bir sorun yok
    Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Nauticart 6 -goruntu0553.jpg   Nauticart 6 -goruntu0586.jpg  

Konular
    5
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

Statik yapmayı düşünüyorum.
    Gözümü kararttım planı yeniden çiziyorum. Hataları düzeltebilirsem burada yayınlarım.
    Alper Kuşcu İzmir 1979

yusufsönmez

Alıntı alcar Nickli Üyeden Alıntı
    Planları nereden buldunuz?
    http://www.yachtturkiye.com/model/00093/
    plan çok kötü neyin ne olduğu belli değil. yada ben çok fazla inceledim.
    Ölçülerin verildiği çizim sanırım ölçekli değil. çizim kendi içinde tutarsız.
    çizim altına " Bu plan %50 küçültülmüştür" diye bir ibare eklenmiş.
    Statik yapmayı düşünüyorum.
    Gözümü kararttım planı yeniden çiziyorum. Hataları düzeltebilirsem burada yayınlarım.
    Alper Bey, Nauticart 6 isimli teknenin planı Sayın Rasih Verdigil tarafından çizilmiş ve pek çok modelci tarafından başarı ile yapılmış bir teknedir. Planı indirdiğiniz yerde teknenin yapım aşamaları da mevcuttur.
    Bir tekneyi yaparken modifiye etme şansınız her zaman mevcuttur. Mevcut planı beyenmez ve üzerinde kendinize göre değişiklikler yaparak teknenizi tamamlayabilirsiniz. Ancak bunları mevcut bir plan üzerinde modifiye ederek çizip tekrar yayınlayamazsınız. Kaldı ki Sayın Rasih Verdigil forum üyesidir. Planı değiştirmek yerine takıldığınız yerlerde kendisinden yardım istemek en doğru yol olacaktır.
    Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    Yusuf Sönmez

Konular
    5
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

Sanırım yanlış anladınız. Planı değiştirmek ile ilgili birşey yazmadım. Planı incelediniz mi bilemiyorum. Verilen Pdf planı A3 boyutlarında çıktı alabiliyorsunuz, ve üzerinde de %50 küçültülmüştür yazıyor. Yani çıktı alacaksınız, fotokopiciye gideceksiniz ve %200 büyüteceksiniz. Zamansal olarak külfetli bir iş. Birçok modelcinin elinin altında A4 yazıcı var. Planı A4'e uyacak şekilde ve ölçekli olarak çıktı alabilecekleri bir hale getirmek istiyorum. Verilen ölçülerde oransal olarak da hatalar var. Planı çizen ve dağıtan sayın Rasih Verdigil'e herhangi bir saygısızlık yaptığımı da düşünmüyorum. Planı modelcilerin daha kolay çıktı alabileceği bir şekle getiriyorum. Sadece format değiştiriyorum diyelim. Planın dwg veya pdf formatında olmasının sizin için ne gibi bir sakıncası olabilir ki?
    Alper Kuşcu İzmir 1979

Quiver

Alper Bey, planı plotter'a gönderirken iki kat büyütme şansınız olmalı diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz gibi planda iki pafta arasında orantısal bir uyuşmazlık var. Rasih bey, bu uyumsuzluğun (dergide baskıya hazırlayan servisin hatası olarak) planların eşit oranda küçültülmemesinden kaynaklandığını söylemişti.

Konular
    5
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

ploter her evde olan bişey değil.
    Pdf de çıktı alırken ölçeklemek sıkıntılı bir olay. Öncelikle çizimin ölçeğini bilmek lazım ki ona göre ölçekleyesiniz. Çizimdeki ölçek ile gerçekteki ölçek birbirini tutmuyor zaten.
    Alper Kuşcu İzmir 1979

yusufsönmez

Sanırım yanlış anladınız. Planı değiştirmek ile ilgili birşey yazmadım. Planı incelediniz mi bilemiyorum. Verilen Pdf planı A3 boyutlarında çıktı alabiliyorsunuz, ve üzerinde de %50 küçültülmüştür yazıyor. Yani çıktı alacaksınız, fotokopiciye gideceksiniz ve %200 büyüteceksiniz. Zamansal olarak külfetli bir iş. Birçok modelcinin elinin altında A4 yazıcı var. Planı A4'e uyacak şekilde ve ölçekli olarak çıktı alabilecekleri bir hale getirmek istiyorum. Verilen ölçülerde oransal olarak da hatalar var. Planı çizen ve dağıtan sayın Rasih Verdigil'e herhangi bir saygısızlık yaptığımı da düşünmüyorum. Planı modelcilerin daha kolay çıktı alabileceği bir şekle getiriyorum. Sadece format değiştiriyorum diyelim. Planın dwg veya pdf formatında olmasının sizin için ne gibi bir sakıncası olabilir ki?
    Alper Bey, planı dilediğiniz formata çevirebilirsiniz, benim için hiçbir sakıncası yok. Anlayamadığım şey neden önce yazıcıdan A4 çıktı alıp sonra büyütüyorsunuz. Sizin yazıcınız paftaları sayfaya sığdırmak için farklı oranlarda küçültür. Bu çıktıları tekrar büyütürseniz farklı oranlarda büyütülmüş paftalar elde edersiniz. Size lazım olan 2 paftayı cd yada taşınır bir bellek ile ozalitte %100 oranında büyütürseniz sorun yaşamazsınız. Size örnek vermem gerekirse, sizinde yapmış olduğunuz calaforıa ortak projesinde yapılan teknelerin herbirinin ölçüsü birbirinden farklı oldu. Calaforıa yı yanlışlıkla doğru ölçekte yapan sadece Sn Murat Vatan dır. Diğer teknelerin hepsi doğru plan büyütme işlemi yapılmadığından farklı ebatlarda oldu ve bazı teknelerin kamara grupları oturmadı yerlerine.
    O yüzden planlarınızı A4 çıktısı alarak büyütmeyin. Emeklerinize yazık olur.
    Kolay gelsin,
    yusuf sönmez

Konular
    5
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

Zaten amacım büyütmek değil. Amacım çizimi Autocad de yapıp ölçekli olarak çizmek. Yayınlamak istediğim de insanların emeklerini heba etmeyecek bir plan.
    Alper Kuşcu İzmir 1979

Kağan Turhan

Sayın Rasih Verdigil Çizdiği çizim doğru sadece kamar üzerinde oynama yapılabilir onuda belirteyim
    diyeceksinizki sen nerden biliyorsun, çünkü 2 tane yaptık dinamik modele çevirdik saygılarımla.

Forum Üyesi Rasih Verdigil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Etti
    0
    0 mesaja 0 te
    Mentioned
    0 Post(s)

Nauticart 6 çalışması yapan değerli modelci arkadaşlarıma bir açıklama yapma ihtiyacı duydum ve bu vesileyle ilk kez aranızda oluyorum.
    Öncelikle ,çizimlerini yapmış olduğum bu modele gösterdiğiniz ilgi ve ayrıca eleştirileriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
    Bu modeli çalışan arkadaşlarımın ,genellikle projelerini Yacht Türkiye sitesinden indirdiklerini ya da derginin ilgili sayısı ekindeki çizimleri kullandıklarını sanıyorum.Oysa benim orijinal boyutları ile çizip ,hiç bir maddi beklentim olmaksızın Sn.Mehmet ********* ve Sn.Cengiz Dumlupınar aracılığı ile piyasaya sunduğum çizimleri kullandıkları halde önemli bir problem yaşayana rastlamadım.Dergi ve sitenin yayınlamış olduğu çizimlerde ise karmaşıklığa ve bu konu ile ilgili olarak benim de çok sayıda mail almama neden olan ve bazı arkadaşlara ''planlar çok kötü'' dedirten hata şu idi. Çizimleri baskıya hazırlayan teknik ekipteki arkadaşlar her iki paftayı aynı ölçüde küçültmemişler,altına da % 50 küçültülmüştür diye bir not düşmüşlerdi.Oysa paftanın birine %50 ,diğerine de çizimler sığmadığı için belki de %55-60 gibi bir oran uygulanmıştı.Bu iki paftayı aynı oranda büyütünce de doğal olarak daha farklı bir uyumsuzluk ve anlaşılmaz bir tablo ortaya çıkıyordu.
    Sonuç olarak benim dışımda gelişen bu durum bana mal edildi ve orijinal planımı kullanmadığını unutan bazı arkadaşlarımın üzücü eleştirilerine kadar olayı sürükledi.
    Unutulmamasını dilediğim tek şey sitemde görmüş olduğunuz Nauticart modelini ben de aynı planlardan inşa ettim.(Dergi eki ile verilen ya da siteden indirilen şeklini kastetmiyorum).Bugün o planlarla inşa ettiğim model yurtdışından bile tebrik almaya devam etmektedir.
    Eleştiriye çok açık olmama rağmen ,elinde orijinal boyutlu çizimlerim olmadığı halde onları tukaka eden arkadaşlarımı biraz daha sağduyulu olmaya davet ediyorum.
    Tüm modelci arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyor,çalışmalarında başarılar diliyorum.

Rasih Verdigil

Rasih Verdigil

Kağan Turhan

Son nokta. Sayın Rasih Verdigil tarafından koyulmuştur.

Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler