Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeni Başlayan - Üyelerin Dikkatine

 1. #1
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Exclamation Yeni Başlayan - Üyelerin Dikkatine

  Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
  Modelciliği öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu belirtmek isterim. Bizlerle zaman geçirip, paylaşımda bulundukça bir aile ortamı olduğumuzu göreceksiniz. Hiçbir soru saçma değildir, o yüzden çekinmeden sorularınızı sorabilirsiniz. Bizler modelcilik hobisinin yayılmasını, gelişmesini isteyen bir kitleyiz ve seni bu ilk adımından ötürü kutluyoruz. Modelcilik hobisini hiç terketmemen dileğiyle, Peki,


  HOBİ NEDİR ?

  Kişinin sosyal / kültürel / fiziksel özellikler, bilgi birikimi, becerileri veya karakter yapısı bakımından gelişmesini ve kendini tanımasını sağlayan ; aile veya iş yaşamı haricinde yapmak için ZAMAN ve PARA ayırdığı faaliyetlerdir.

  MODEL NEDİR ?

  Bir objenin oyuncak veya estetik değer taşıyan bir süs eşyası olmaktan çıkıp, model olarak değerlendirilebilmesi ve bu objeye belirli bir değer biçilebilmesi için şu asgari özellikleri taşıması gerekir :

  1. Belirli bir ölçeği olmalıdır.
  2. Bu ölçeğe göre genel şekil ve boyutlar olarak doğru olmalıdır.
  3. Bu ölçekle orantılı olan tüm detaylara sahip olmalıdır.
  4. Doğru malzeme ve tekniklerle üretilmiş olmalıdır.
  5. Model üzerinde yapılan tüm boyama ve işaretleme işlemleri, modellenen objenin aslına uygun ve üretildiği veya kullanıldığı yer, zaman ve şartlarla uyumlu olmalıdır.
  6. Ulaşılmak istenen sonuca göre gerekli görüldüğü takdirde; modellenen objenin kullanım amacı, kullanıldığı şartlar veya bulunduğu konum nedeniyle üzerinde oluşan eskime, yıpranma, kirlenme, şekil değiştirme, hasar v.b. etkiler modelde taklit edilmiş olmalıdır.

  MODELCİNİN AMACI NEDİR ?

  Temel olarak modelcinin amacı en DOĞRU ve en GERÇEKÇİ sonuca ulaşmaktır.

  MODELCİ KİMDİR ?

  Bir kişinin kendini modelci olarak tanımlayabilmesi için aşağıdaki özelliklere sahip olması veya bu özelliklere sahip olmaya çalışmak için kendini uygun, istekli ve hazır hissetmesi gerekir. Ayrıca bu özelliklerin sırası da büyük önem taşır çünkü ; bir üstteki özellik eğer kişide bulunmuyorsa, altta bulunan diğer özelliklerin varlığı bir şey ifade etmeyecektir.

  1. Modelci tam bir sabır ve kararlılık abidesidir.

  İstediği sonuca ulaşmak için gerekirse günlerce, haftalarca hatta aylarca bekleyebilir. İstediği sonucu alıncaya kadar aynı işlemi arka arkaya defalarca tekrarlayabilir. Uyguladığı bir teknik başarısız olduğu takdirde değişik yöntemler öğrenerek veya yaratarak hedeflediği sonuca ulaşmaya çalışır.

  2. El becerisi ve el-göz-beyin koordinasyonu yüksektir.

  Ancak hiçbir zaman bunun yeterli olduğunu düşünmeden yeni teknikler ve yaklaşımlar deneyerek bu becerilerini geliştirir.

  3. Bilgi sahibidir ve araştırmacıdır.

  Genellikle araştırmaya model yapmaktan daha fazla zaman ayırır. Çünkü modellenen objenin nasıl dizayn edildiği, nasıl çalıştığı, nasıl üretildiği, hangi amaçla hangi şartlarda ve nasıl kullanıldığı hatta tarihsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olmadan doğru ve gerçekçi modeller üretmek mümkün değildir. Ayrıca modelci üretim esnasında doğrudan veya dolaylı olarak ihtiyaç duyacağından, çeşitli modelleme ve model üretim tekniklerinin yanı sıra, fizik, matematik, geometri, kimya, metal/ahşap işleme teknikleri, malzeme ve alet bilgisi, anatomi, coğrafya, mekanik, elektrik/elektronik, mimari, resim, heykel, fotoğraf, tasarım, grafik, teknik resim, proje çizme ve okuma, bilgisayar destekli çizim programlarının kullanımı, yabancı dil ve terminoloji gibi konularda en azından temel bilgilere sahip olmalıdır.

  4. Zaman ayırır veya yaratır.

  5. Belirli bir bütçeyi gözden çıkartır.


  Bu madde esasen subjektif bir maddedir. Şöyle ki ... modelci olan veya olmaya niyetlenen bir kişi temel alet ve malzemelere sahip olduğu takdirde çok az bir harcamayla da gayet tatminkar ve model değeri taşıyan parçalar ortaya çıkarabileceği gibi; ulaşmak istediği sonuca göre yaptığı modele çok yüksek miktarlar da harcayabilir. Bu tamamen modelcinin tercihidir. Ancak durum ne olursa olsun diğer tüm hobilerde olduğu gibi belirli bir harcama kaçınılmazdır.


  Bu bilgiler ışığında hala model denen şeyin temelinde bir oyuncak ya da süs eşyası olduğunu düşünüyorsanız, yukarıda bahsedilen özelliklere sırasıyla sahip değilseniz veya bu özellikleri edinmek için uygun ve istekli olduğunuzu düşünmüyorsanız bu hobiye başlamayınız, başladıysanız da Modelci arkadaşlarım; sizlere bazı önerilerim olacak. Uyguladığınız takdirde yararlarını göreceksiniz.

  Bu önerileri şöyle sıralayabiliriz;

  · Öncelikle sitemizde ve internette araştırma yapıp olabildiğince döküman toplayın.
  · Bulunduğunuz ortam sakin ve havadar olsun.Hafif bir müzik sizi motive edebilir. Bilmediğiniz noktaları bilenlere danışın.Öğrene öğrene bilmedikleriniz azalacaktır.
  · Sinirli ya da gergin olduğunuzda sakın çalışmayın.Modelinize zarar verebilir,bir terslik yaşadığınızda daha da sinirlenebilirsiniz.Bu da işten soğumanıza neden olur.
  · Üzüntülü gününüzde çalışmanızı özellikle öneririm, kafanızı başka yere odaklamak ilaç gibi gelecektir.
  · Masanızda gerekli ekipman dışında hiçbir şey bulunmasın.Karmakarışık bir ortamda aradığınızı bulamaz,sinirlenir ve zaman kaybı yaşarsınız.
  · Daima sabırlı olun,asla acele etmeyin ve zamanla yarışmayın.
  · Asla plansız bir modele başlamayın. Plansız model yapmaya çalışmak boşa zaman harcamaktan başka bir şey değildir.
  · Yalnız kendinizle yarışın.
  · Modelcinin bir elinden zımpara eksik olmamalıdır. Zımparalanıp temizlenmemiş hiç bir parçayı yerine uygulamayın.
  · İlk modelinizin planı ne kadar ayrıntılı olursa size bir o kadar kolaylık sağlar.
  · Başlangıç için zor bir model seçmeyin. Kolay bir modeli daha az hata ile yapacağınızdan kendinize olan güveniniz artacaktır.
  · Sitemizde daha önceden yapılmış olup yapım aşamaları resimlenen modellerle başlamanız sizin yararınıza olacaktır.
  · Yapmış olduğunuz modelin yapım aşamalarını resimleyip sitemizle paylaşın. Böyle yaparak ustalarımızdan öneriler alabilirsiniz ve hatalarınızdan erken dönersiniz.
  · Bildiğiniz herşeyi paylaşın, bundan haz alacaksınız.
  · İlk model çok önemlidir. Güzellikleriyle ve kusurlarıyla modelinize sahip çıkın, ona asla küsmeyin. O sizin ilk göz ağrınız, karşısına geçip doya doya izleyin.
  · Beğenmediğiniz bir parçayı yerine monte etmeyin,gerekirse defalarca yeniden yapın.
  · Eleştirilere açık olup hatalarınızdan ders çıkartın. Siz de göreceksiniz ki, sonraki modelleriniz çok daha güzel olacak.
  Modelcilik Tarihi
  http://www.modelteknikleri.com/modelcilige-yeni-basliyorum-yardim/8233-modelcilik-tarihine-bir-bakis.html
  Modelcilikte 5S (Temizlik – Sınıflandırma – Düzenleme – Standartlaşma – Disiplin ve Eğitim)
  http://www.modelteknikleri.com/modelcilige-yeni-basliyorum-yardim/9011-modelcilikte-5s.html
  Modelcilikte Güvenlik
  http://www.modelteknikleri.com/modelcilige-yeni-basliyorum-yardim/9012-modelcilikte-guvenlik.html

  SSS – SIKÇA SORULAN SORULAR
  1. Yeni başladım planları nereden temin edebilirim?
  Öncelikle telif hakları nedeniyle site genelinde plan paylaşımına yapılmamaktadır. Ücretsiz planların paylaşıldığı kategoriyi inceleyiniz (BKN. http://www.modelteknikleri.com/gemi-model-planlari/) Ayrıca ücretli planlar konusunda çeşitli model üretici firmalarından temin edebilirsiniz (Tersane Model vb.)

  2. Yeni başladım hangi modeli yapmam gerekiyor?

  Yeni başlayan bir bireyin hem hobiye el yatkınlığını görmesi hemde modelcilikte gerekli malzemeleri tanıması için öncelikle hazır kitlerle başlaması uygun olacaktır. Bu şekilde hem detaylı yapım kılavuzlarına sahip olacak hemde tüm aksesuarları hazırlamasına gerek kalmayacaktır.

  Site genelinde yeni başlayan arkadaşların Sandal veya Taka modellerinden öneriyoruz. Bunun iki nedeni var hem başlangıç kitleri olması hemde site genelinde inceleyebileceğiniz yapım aşamalarının fazlalığıdır. Bu nedenle aşağı daki bölümleri inceleyerek TAKA- Sandal modelleriyle ilgili fikir elde edebilirsiniz.

  http://www.modelteknikleri.com/sandal-modelleri/
  http://www.modelteknikleri.com/karadeniz-takasi/
  http://www.modelteknikleri.com/surmene-takasi/

  3. Modelciliğe başlarken temin etmem gereken malzemeler nelerdir?
  Bkn. http://www.modelteknikleri.com/modelcilige-yeni-basliyorum-yardim/8165-yeni-modelcilerin-temin-etmesi-gereken-malzemeler.html
  4. Model Yapım aşamalarımı paylaşırken nelere dikkat etmeliyim?
  Başladığınız modelin Yapım aşamalarını paylaşırken;
  · Fotoğraflar desteklediğiniz takdirde sizin farkedemediğiniz hataların diğer modelciler tarafından farkedilerek düzeltmesine fırsat verdiğiniz unutmayın.
  · Konu başlığınız aşağıda ki kriterlere göre açmanız arşivleme için faydalıdır (Model Adı – Ölçek – Üretici Firma – Modelci ) Örn: Sandal – 1:16 – Tersane Model – Kutay KARA
  · Eleştirilere açık olup hatalarınızdan ders çıkartın. Siz de göreceksiniz ki, sonraki modelleriniz çok daha güzel olacak.
  5. Forum içersinde İmzamı nasıl düzenlerim?
  http://www.modelteknikleri.com/forum-kurallari-kullanimi-sikayet-oneri-yardim/3472-imza-ekleme-imzaya-link-ekleme-islemi-nasil-yapilir.html

  İmza oluştururken; Adınız, Yaşınız, Yaşadığınız şehir muhakkak yazınız. Bu neden önemlidir. Belki yaşadığınız yerde size yakın bir modelcinin size ulaşabilmesini sağlamak, size isminizle daha sıcak bir şekilde hitap etmesi ve yaşınıza göre uslübu belirlemek için gerekli olacaktır.
  Aramıza yeni katılan arkadaşlar;
  Forum sadece modelcilik- hobi üzerine bir site olup, Forum kurallarını çok dikkatli okumanızı rica ederim, aksi takdirde site yönetimi sorumlu değildir.
  Unutmayın ki sizlere yardımcı olmayı istediğimiz için bu forumdayız. Lakin Usta-Üstadların bu hobiyle uzun süredir uğraştıklarını, sizin sorduğunuz sorulara daha önceden de defalarca kere cevap verdiğini unutmayın. Hiçbir soru aptalca değildir, soruyu sormadan önce iyice araştırmadan kolaya kaçmak bencilliktir. Forum genelini inceleyerek bulamadığınız bir konu olduğunda detaylı bir başlık ile konuyu açıp sorularınızı sormaya gayret edin. Çünkü sizin açacağınız bir konuya gelen cevaplar ilerde başka insanlara da ışık tutacaktır.
  Site genelinde en önemli hususlardan biri saygı sevgi kuralları ışığında dialog sağlanmasıdır.
  Her türlü öneri, şikayet ve istekte çekinmeden site yönetimine başvurabilirsiniz ayrıca (http://www.modelteknikleri.com/forum-kurallari-kullanimi-sikayet-oneri-yardim/) ilgili kategoriye daha iyi olmamız için konu açabilirsiniz  Derleme:
  Kutay KARA

  Alıntılar-
  · http://www.filikam.com/gemi-modelcilerine-oneriler.asp
  · http://www.modelteknikleri.com/modelcilige-yeni-basliyorum-yardim/741-yeni-baslayan-arkadaslarimiza-oneriler.html
  · Modelciliklte Güvenlik – Özkan Türker
  · Makale - KAZIM GÜRHAN
  NOT: Konu dağılmaması için Kilitlenmiştir. Beğenilerinizi beğen tuşuyla sunabilirsiniz, konuda gördüğünüz hatalar veya eklenmesini istediğiniz soru-cevaplar digger herşey için tarafıma özel mesajla iletmenizi önemle rica ederim.
  Konu Kutay KARA tarafından (24.07.2014 Saat 12:14 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •