Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Z

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Z

  TERİM AÇIKLAMASI


  Z (Zulu) Uluslar arası işaret sancaklarından Z harfi Romorkör istiyorum anlamına kullanılır.

  ZAAF Düşkünlük, eksiklik, yetersizlik, zayıflık, dayanamama . İrade zayıflığı

  ZABİT Ticaret gemilerinde kaptan ve tayfa dışında kalan güverte ve makine personelini tanımlamaktadır.

  ZAFİR Zafer kazanan, üstün gelen.

  ZAGİ Bkz .. http://www.modelteknikleri.com/elekt...anat-zagi.html

  ZAHİRİ RÜZGAR Hakiki rüzgarın sıfır olduğu bir ortamda hareketin aksine bir rüzgar oluşur. Seyir halindeki bir geminin hareketi ile oluşan böyle rüzgara geminin rüzgarı denir. Geminin rüzgarı ile hakiki rüzgarın birleşimi ile oluşan ve gemide hissedilen rüzgara da (ZAHİRİ RÜZGAR) denir.

  ZAHMETLİ Zahmetle yapılan, yorucu, sıkıntılı, eziyetli, güç
  Sıkıntı veren .

  ZAMAN AYARLI Zamana uyumlu olarak hazırlanmış olan. Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit .

  ZAMAN ÇİZELGESİ Kira sözleşmesinin koşullarına göre yükleme ve boşaltmadaki çalışma ve bekleme süreleri ile geminin varış, kalkış zamanlarını gösteren çizelge. Dispeç ve demoraj süreleri bu çizelgeye göre hesaplanır.

  ZAMAN DİLİMİ Zaman dilimi; hukukî, ticarî ve sosyal gerekçelerle dünyanın bölündüğü dikey zaman şeritlerinden her birine verilen ad. Her bir zaman dili yaklaşık 15 derecelik boylama göre dizilmiştir. Zaman dilimleri Greenwich, İngiltere'deki 0 derece boylamından başlar (bakınız UTC) ve doğuya doğru artarak, batıya doğru azalarak devam eder.
  Zaman dilimleri genellikle hükümetler veya bazı astronomi enstitüleri tarafından belirlenirler ve 3 veya 4 harfle gösterilirler.

  ZAMAZİNGO Adı hatırlanmayan veya söylenilmek istenmeyen ufak ve değersiz bir şeyi anlatmak için kullanılan bir söz, zırıltı, zamazingo, zamkino

  ZAMBUK Kızıldeniz’de ve Basra Körfezinde işleyen Latin yelkenli bir sınıf kayıktır. // Kızıldeniz ve Basra Körfezinde görülen latin yelkenli mahalli bir tekne tipidir.

  ZAMK Zamk, ağaçların kabuklarından sızarak donan, eriyiği yapıştırıcı olarak kullanılan, renksiz veya sarı kırmızımtırak renkte biçimsiz madde . Zamk, polisakkarit veya türevleri olup hidrofilik moleküllere sahip olmaları nedeniyle düşük konsantrasyonlarda dahi yüksek vizkosite gösteren çözelti yapmalarıdır. Bitkisel zamk maddeleri birçok bitkide yaygın olarak bulunmaktadır. Zamklar genelde gıda alanında kıvam artırıcı olarak kullanılır. Akasya, kitre, sütleğen gibi kimi ağaçların kabuklarından sızarak donan, renksiz ya da sarı kırmızımtırak renkte camsı madde eriyiği yapıştırıcı olarak kullanılır. Türlü hayvansal proteinlerden elde edilen, boyacılıkta, mobilyacılıkta, kontrplak yapımında kullanılan yapıştırıcı maddedir.

  ZANAAT . El uzmanlığı isteyen işler.
  2. İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte deneyim ve ustalık gerektiren iş, sınaat zanaat .

  ZAR İnce perde veya örtü.
  İnce ve yumuşak yaprak biçimindeki organlar ve organ bölümleri, çeper.
  Birbirine sımsıkı yapışık hücre veya moleküllerden oluşan ve bitkilerin çeşitli bölümlerini bir kın gibi saran ince tabaka, cidar, çeper.
  Tavla ve başka oyunlarda kullanılan kemik, fil dişi, plastik vb. maddelerden küp olarak yapılan ve altı yüzünde, birden altıya kadar benekler bulunan oyun aracı.
  Kadınların örtündükleri çarşaf, car (II).
  Titreşerek ses üreten ince metal yaprak.
  Anatomide makroskopik ya da mikroskopik boyutlu, az ya da çok farklılaşmış ya da karmaşık yapıda, geniş ve yassı katman biçimli oluşumların genel adıdır.
  Sestoplarda, sesyayarda üzerine gelen ses dalgaları ya da elektrik akımına uygun titreşimler yapan parça.
  Hücrezarı.
  Bir dokuyu saran ince tabaka.
  Dokunun çeşitli tabakalarını ayıran kat.
  Hücre içi organelleri saran kılıf. Membran.
  Geçirimsiz ya da yarıgeçirgen duvar, ayırma perdesi.
  Hayvansal veya bitkisel bir yapıyı kaplayan veya bir kısmı saran, yumuşak ve ince bir doku tabakası, membran.
  Bir yüzeyi örten, bir boşluğun iç yüzünü döşeyen veya iki oluşum arasında bölme oluşturan ince doku tabakası, cidar, çeper, membran.

  ZARF Fiilleri çeşitli yönlerden niteleyen, sıfatların ve diğer zarfların anlamını kuvvetlendiren kelimelere “zarf” denir.

  ZARİF Çekicilik, biçim, görünüş, durum, konuşma ve davranışlarıyla hoşa giden, beğenilen .
  Beğenilir ve nükteli (dil, konuşma vb.).
  İnce, albenili.
  Güzel, şık, yakışıklı, ince.
  1. nazik ve hoş konuşan, ince ve hoş tavırlı olan kimse, kibar. 2. inceliği, latifliği ile hoşa giden.

  ZARURURİ Zorunlu
  Gerekli.
  Zorunlu.

  ZEPLİN Zeplin[1], bir tür hava gemisi olup, ulaşım aracı olarak kullanılan itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yönlenmesini sağlayan dümenleri olan puro biçiminde ve altında yolcu kabini bulunan güdümlü balonların genel adıdır. Omurgalı güdümlü balonların en başarılı yapımcısı olan Kont Ferdinand von Zeppelin adlı Alman güdümlü balonların isim babasıdır. İlk zamanlar hidrojen ile dolu olmasına karşın 1937'de Hindenburg faciası üzerine içine hidrojen yerine helyum kullanılmaya başlanmıştır.

  ZEHİR - Lİ - SİZ Zehir, hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddeye verilen isimdir. Zehrin en tipik özelliği bu zararlı etkisini en küçük dozlarda bile göstermesidir. Ağız yoluyla alınma ya da bir şekilde emilmeyle biyolojik sistemlerde hasar veya ölüm oluşturan maddeler zehir ya da toksin, bu maddeleri inceleyen bilim dalına ise toksikoloji denir.

  ZEHİRLİ BOYA Deniz yaratıklarının gemi karinasına tutunmalarını, üremelerini önlemek için kullanılan boya.

  ZEKA Anlak, zihnin birçok yeteneğinin uyumlu çalışması sonucu ortaya çıkan bir yetenekler birleşimidir.[3] En geniş anlamıyla, genel zihin gücü olarak da tanımlanabilir.[4] Zihnin algılama, bellek, düşünme, uslamlama, öğrenme gibi birçok işlevini içerir.[2] Sözcük çok geniş anlamda kullanılsa da psikologlar tarafından yaratıcılık, kişilik, bilgi ve akıl gibi değişik kategorilere ayrılmıştır.
  Zekâ araştırmacılarının asıl alanı insanlardır, fakat hayvanların da öğrenme, anlama vs. yetenekleri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

  ZEMBEREK Zemberek, saat yapımcılığında ve mekanik makinelerin yapımında kullanılan, bir merkezden hareketle kendi üzerine sarılan çelik uzun şeritten oluşan bir çeşit yaydır. Kinetik enerjiyi depolamak için önceki yüzyıllarda kullanılan tek araçtı.

  ZEMİN Taban, döşeme, yer
  Kumaş, süslü kâğıt, halı, yer muşambası, tablo vb. desenli nesnelerde, biçimlerin üzerinde yer aldığı renk.
  Temel, dayanak.
  Yeryüzü, dünya.
  Bir şarkının, sahnede az sayıda çalgıyla icrasını sağlamak amacıyla, arka planda kullanılmak üzere canlı icra edilecekler dışındaki seslerini içeren önceden kaydedilmiş hali .
  Yer, yeryüzü.
  Temel, dayanak.
  Konu, tema.

  ZENGİN Verimli. Gösterişli. Parası, malı Eklendi çok income, varlıklı.

  ZERK Bir sıvıyı şırınga ile verme, içitme, içitim.

  ZERZEVAT Genellikle pişirilerek yenen bitkiler veya bunların taneleri, göveri, göverti, sebzevat, zerzevat.
  Çürümeye bırakıldıklarında mantar oluşturan, genellikle yeşil renkli, pişirilerek ya da pişirilmeden yenen, bitkinin kök, gövde, yaprak, çiçek ve meyve gibi organlarına verilen genel ad.

  ZEVAL Öğle zamanı.

  ZEVK - Lİ -SİZ Hoşa giden veya çekici bir şeyin elde edilmesinden, düşünülmesinden doğan hoş duygu, haz .
  Güzeli çirkinden ayırt etme yetisi, beğeni.
  Tat, lezzet
  Eğlence

  ZIMBA VARAKOLASI Zımbaları çakmakta kullanılan büyük çekiç .

  ZIMBA Zımba, kâğıtları bir arada tutmak amacı ile metalden bir tel ile tutturan araç. Birden fazla kâğıt zımbanın arasına yerleştirildikten sonra mekanik basınç uygulandığında mekanizmada bulunan metalik telin iki sivri ucu kâğıtları delerek geçmekte ve alt bölümde eğilerek kapanmaktadır. Böylece kâğıtlar metalik tel aracılığı ile birbirine eklenmiş hale gelmektedir.

  ZIMPARA TAŞI Zımpara taşı, aşındırıcı taneciklerin çeşitli bağlayıcılarla birbirlerine bağlanması sonucunda oluşur. Çok kesicidirler. Genellikle metal endüstrisinde kullanılırlar. Metal endüstrisi dışında ise cam ve seramik sanayiinde kullanılırlar.

  ZIPKIN Eskiden büyük balıkları avlamada, günümüzde ise dalarak avlanmada kullanılan bir ucu damaklı diğer ucu savlo ile tüfeğe bağlı kargı.

  ZIPKINCI Büyük balık avlamada zıpkın atanlar.

  ZIRH GÜVERTE Eski zırhlı harp gemilerinde mermilerin delip geçmemesi için konan çelik güverte.

  ZIRH GÜVERTELİ KRUVAZÖR* Kazan, makine, cephanelik gibi önemli bölümleri üzerine zırh döşenmiş kruvazör.


  ZIRHLI KRUVAZÖR Kısmen bir zırhla korunmuş kruvazör. // Önemli kısımları zırhla kaplanmış kruvazör. Bk.KRUVAZÖR.

  ZIRHLI Büyük bir kısmı mermilere ve uçak bombalarına karşı bir zırhla korunmuş, genellikle büyük tonajlı açık deniz gemisi. // Genellikle önemli bölümleri, yerleri, güverteleri zırhla kaplanmış bir sınıf savaş gemisi. // Genellikle; hayati yerleri zırhla korunmuş bir sınıf savaş gemisidir. // Bordaları demirle kaplanmış savaş gemisinin eski adı. Bu isim sonraları çelik olarak inşa edilmiş teknelere de verilmiştir. // Zırhla muhafazalı büyük savaş gemilerine genellikle zırhlı denilmektedir. Denizcilikte tek başına “zırhlı” bir gemi tipi değildir.

  ZIVANA Dik olarak durması gereken direk veya dikmelerin topuk kısımlarının kare veya yuvarlak şekilde yontulması ile meydana gelen kısım. Zıvanalar ıskaçalara geçirilmek suretiyle oturtulurlar.

  ZIVANA (Fars. zebane'den) Etimolojik anlamı "dil" dir. Birbirine geçecek olan iki parçaya biri erkek, diğeri dişi olmak üzere yapılan dil ve onun gireceği delikten oluşan tertibat. Bunun erkeğine zıvana dili (Fr. Tenon) ve delik kısmına zıvana deliği (Fr. Mortaise) ve her ikisine zıvanalı geçme (Fr. Assemblage a tenon et mortaise) denir. Fr Tenon et mortaise.

  ZİFİR Tütün dumanının bıraktığı yağlı kir

  ZİFOS Kuntra kapelesinde şapkaya kadar olan direk veya çubuk kısım.Direk şapkası ile kontra babafingo çubuğu arasındaki genellikle beyaza boyanan kısım.

  ZİFT KAYIĞI Gemilerin karinalarına zift sürmek için, ziftin kaynatılıp eritildiği kazanları taşıyan kayık.

  ZİFT Katran ve diğer organik maddelerin buharlaşmasından veya damıtılmasından elde edilen, kolay kırılan, az ısı ile eriyen, katı, siyah, parlak madde, karasakız:

  ZİL Zil, Türk müziğinde ve diğer birçok Orta Doğu ülkesinin müzik kültüründe var olan bir usul vurma çalgısıdır. Yuvarlak biçimlidir ve genellikle pirinçten yapılır, ama imalatında başka alaşımlar da kullanılabilmektedir. Ortasında deriden ya da ipten yapılmış tutamaklar bulunur. Bu tutamaklarla iki zil birbirine çarpılarak çalınmaktadır. Oryantal müzik icrasında kullanılan küçük zillerin çapı 5 cm civarındadır. Ayrıca mehter müziğinde kullanılan çeşitli boylarda ziller de vardır.

  ZİNCİR Baklaların birbirine eklenmesiyle suretiyle meydana gelen ve çeşitli maksatlar için kullanılan çekme gücü kuvvetli madeni halkalar dizisi.

  ZİNCİR BOSA Demirledikten sonra zincir ağırlığının ırgata binmemesi için bir çıması güvertedeki bir mapaya sağlamca kilitlenmiş üzerinde liftin uskuru ve bosa kilidi bulunan kısa zincir.

  ZİNCİR BOTU Limanda kopan demir ya da zinciri çıkaran tekne.

  ZİNCİR BOYA İŞARETLERİ Her kilit zincirin sonunda bulunan açılır baklaların her iki tarafındaki baklalara vurulan boya.

  ZİNCİR GÜVERTE LOÇASI Demir zincirinin, zincirliğe ırgattan aşağıya inerken içinden geçtiği sağlam yapılı boru.

  ZİNCİR KALOMA Demirlenen demirin zincirinin istenildiği kadar gemiden denize verilmesi için verilen komut.

  ZİNCİR KALOMASI- 2 Demir üzerinde bulunan gemilerin denizde bulunan zincir miktarına denir. Kaloma, demir mevkiine göre verilir. Bu da genel olarak çok derin olan yerlerde derinliğin 5 misli, çok derin olmayan yerlerde derinliğin 3 misli olarak kabul edilir.

  ZİNCİR KİLİDİ Zincirlerin bakımlarına ve gerektiğinde değiştirilmelerini kolaylaştırmak amacı ile yekpare zincir yerine kullanılan 12,5 veya 15 kulaçlık uzunluğa ayrılmış zincir bölümüne (BİR KİLİT ZİNCİR) denir.

  ZİNCİR MANİKASI Zincirlikten güverteye çıkan zincirin çevreye hasar vermemesi için yapılmış kalın saç boru .

  ZİNCİR SAPAN Ağır yüklerin kaldırılması için yapılmış sapan.

  ZİNCİRLİK Teknelerin bas tarafinda basaltında demir zincirlerinin muhafaza edildigi yer.

  ZİPPO Üretim Şirketi (İngilizce: Zippo Manufacturing Company) tarafından üretilen, yeniden doldurulabilir, metal çakmaklara verilen addır. 1933 yılından beri binlerce farklı dizayn ve şekilde üretimi yapılmaktadır. II. Dünya Savaşı'nda ABD ordusunda popüler hale gelmiştir. Zippo çakmakları ömür boyu garantiyle tanınırlar.[1] Eğer bir Zippo çakmak bozulursa daha önce kaç kişi tarafından kullanıldığı ya da kaç yıllık olduğu önemli olmaksızın şirket çakmağı tamir eder ya da yenisini temin eder.[2] Zippo çakmaklar popülerliklerini rüzgarda yanmalarıyla daha da arttırmışlardır. Ayrıca üst kapağın kapatılmasıyla çıkan yüksek ses Zippo çakmakların tanınmasında etkili olmaktadır.

  ZİRKONYUM Zirkonyum metali korozyona dayanıklılığı ve nötron absorplama özelliğinin az olması nedeniyle nükleer reaktörlerin yapı malzemesi olarak,
  Yanıcı özelliğinden dolayı askeriyede,
  ZrO2, erime noktasının yüksek olması nedeniyle ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, cam ve seramik endüstrisinde,
  Düşük sıcaklıklara süperiletken özelliği nedeniyle zirkonyum-niobyum alaşımları süperiletken mıknatısların yapımında,
  Korozyona dayanıklılığı nedeniyle birçok aletin yapımında,
  Rengi dolayısıyla estetik diş hekimliği uygulamalarında altyapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.

  ZİRVE Doruk. Bir işte ulaşılan en üst aşama.

  ZİYAN Bir şeyin, bir olayın yol açtığı çıkar kaybı veya olumsuz, kötü sonuç, dokunca, ziyan, mazarrat

  ZODYAK : Zodyak, ekliptiğin iki yanında, aşağı yukarı 10 derece genişliğinde, içinde Güneş'in ve gezegenlerin döndüğü bir gökkubbe kuşağıdır. Ekliptik, dünyadan bakan birinin gözüktüğü şekliyle Güneş'in Yeryüzü çevresinde bir yılda çizdiği görünür yörüngesinden başka bir şey değildir; diğer bir deyişle yer-merkezli sistemin bir verisidir.

  ZODYAK BOT BOTLA DENİZE AÇILMADAN ÖNCE MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER
  • Hava durumunu gidilecek bölgedeki akıntı ve rüzgar durumunu araştırınız
  • Mutlaka karada bir kişiye geriye dönmeyi planladığınız zamanı bildiriniz
  • Sizinle gelecek herkeze bot ve yapılacak seyehat, dalış vs ilgili bilgileri veriniz
  • Sizinle gelecek kişilerden en az birinin bot işleyişi konusunda bilgili olduğundan emin olun
  • Botunuzun hava basıncının ideal düzeyde olduğundan emin olun
  • Hava vanalarını kontrol edin
  • Motorunuzun bota olan bağlantılarını ve bunu sağlayan aparatları kontrol edin
  • Benzin ve yağ düzeylerini kontrol edin
  • Eğer motordan bağımsız bir yakıt tankı kullanıyorsanız içindeki benzin düzeyinin yeterli olduğundan ve botda doğru yere yerleştirildiğinden emin olun
  • Güvenlik ekipmanları
  o Botda seyehat edecek her bir kişi için bir can kurtaran yeleği
  o Hava pompası ve kürekler
  o Onarım ekipmanı ve temel alet çantası
  o İlk yardım seti
  o Cep telefonu veya telsiz
  o Botunuzun resmi evrakları ve/veya lisansı
  GENEL UYARI
  • PATLAMA VEYA YANGIN RİSKİNİ ÖNLEMEK İÇİN YAKIT SİSTEMİZİN İYİ DURUMDA OLDUĞUNDAN EMİN OLUNUZ. BOTUNUZDA ÜRETİCİ FİRMANIN MANUELİNDE BELİRTİLENDEN YÜKSEK BEYGİR GÜCÜNE SAHİP MOTOR KULLANMAYINIZ.

  ZOKAUç tarafında sarımsak dilimi biçiminde kurşun bulunan bir çeşit balık iğnesi [olta]

  ZOM Olgun (kimse). Çok sarhoş.

  ZON Kuşak
  Benzer fauna ve flora ile belirlenen bir alan; bazı türlerin münhasıran bulunduğu bir alan.
  Bölge.

  ZONE Bölgelere ayırmak, kuşatmak, çevirmek
  Kuşak
  Yöre, mıntıka
  Çevirmek, kuşatmak
  Bölgelere ayırmak

  ZOR Sıkıntı, güçlük, rahatsızlık .
  Yüküm, mecburiyet
  Baskı
  Sıkıntı veya güçlükle yapılan, kolay karşıtı
  Güçlükle, zorla
  "Yapamazsın" anlamında kullanılan bir söz.

  ZUHUR Ortaya çıkma, görünme, belirme, baş gösterme, meydana çıkma.

  ZULA Kaçak ve yasak şeylerin saklandığı gizli yer.

  ZÜHAL (Satürn)

  ZÜHRE Güneşten itibaren ikinci gezegen. Venüs gezegeni

  ZÜMRE İsim Topluluk, takım, grup, camia

  ZÜMRÜT Işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, yakın değerdeki diğer değerli taşlara oranla fazla parıldamaz. Britanya Kraliyet Mücevherleri de dahil, en kaliteli zümrütler Kolombiya'dan ihraç edilmektedir. Burada zümrütler damarlar içinde kalsit ve pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadirdir, zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller (kapanımlar) ve küçük lekeler içerir. Bunun sonucunda sentetik zümrüt üretimine istek artmıştır. Bu sentetik zümrütlerin özgül ağırlıkları ve refraktiv indeksleri doğal zümrütlere göre biraz daha düşüktür.
  Ural zümrütü diye tanınan taş aslında zümrüt değil, grenadır. Brezilya zümrütü ise aslında yeşil turmalin, Cape zümrütü ise prehnittir. Ayrıca akşam zümrütü olarak da anılan taş peridottur ve zümrüt değildir.

  NOT : İYİ VE BOL MODELLİ GÜNLER - HERKEZE BAŞARILAR DİLERİM KOLAY GELSİN.
  not GEMİ İNŞATI İLE İLGİLİ YARDIMCI BİR SİTE :http://www.themodelshipwright.com/pr...uilding-terms/
  Konu 3qq tarafından (03.12.2014 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •