Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ü

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Ü

  TERİM AÇIKLAMASI

  ÜCRETSİZ :Bir karşılık ödemeden alınan. Parasız olarak. ( Free.)Bkz.http://www.modelteknikleri.com/gemi-...ri-sitesi.html

  ÜÇ ANBARLIEski bir savaş gemisi tipi. En üst güvertesinden başka altında üç batarya top taşıyan savaş gemisi. // Ana güvertesinden itibaren, birbiri altında üç sıra top taşıyan eski bir savaş gemisi tipidir. // Üç güvertesinde top olan eski tip bir savaş gemisi.

  ÜÇ BOYUTLU Üç boyutlu uzay (3D); en, boy ve derinlik algılarının hepsinin birden var olduğu ortam. Cisimler; uzunluk, genişlik ve derinliği ile gösterebiliyorsa bu durumda üç boyuttan bahsedilebilir.Boyut kavramını daha iyi anlayabilmek için tek boyuttan, yani doğrudan başlanılır. Bir doğru üzerindeki herhangi bir noktanın konumunu tek bir sayıyla ifade etmek mümkündür.İki boyuta örnek ise düzlemdir. Bir masanın üstü (idealde) iki boyutlu bir düzlemdir. Masanın üzerindeki herhangi bir noktayı en ve boy koordinatları olarak iki sayıyla ifade edilir. Bu düzleme dik olarak bir de yükseklik eklendiğinde üç boyut elde edilir. Üç boyuta örnek olarak bir küp verilebilir. Küpün içindeki herhangi bir noktanın konumunu tarif etmek için, belli bir köşe sıfır noktası (orijin) olarak referans alınır ve noktanın konumu x, y, z eksenlerindeki üç sayı ile ifade edilir.

  ÜÇ ÇEYREK Dağılımın, 3. çeyrek veya 75. yüzdeliğini gösteren değer, üst kartil. sinemada kullanılan bir kamera açısıdır, üç çeyrek. yakın plan bir yüz çekimi yaptığınızda oyuncunun hem iki gözünü hem de yüzünün yanını .
  ne yarım ne tam ekmek olan tam ortasında kalan porsiyon. ekmek arası köftecilerde bol bol bulunur bunlardan. gayet doyurucudur. 1 ekmek yiyince öküz olursunuz da bunu yiyince açıkmış olursunuz falan. daha fazla anlatamam.

  ÜÇ DİREKLİ BARKO Baştan üçüncü direğinde yatay seren yelkeni olmayan, yan yelkeni bulunan barko.

  ÜÇ DİREKLİ GABYALI USKUNA Pruva direğinde yalnız gabya ve babafingo yelkeni bulunan ve iki direği sübye donanım olan uskunalar.

  ÜÇ DİREKLİ GULET Pruvası kabasorta, diğerleri sübye olan üç direkli gulet.

  ÜÇ DİREKLİ SÜBYE USKUNA Üç direği de yan yelkenleri ile donatılmış yelken gemisi.

  ÜÇ KASARALI GEM Başüstü(başkasara) ,Köprüüstü(ortakasara) ve kıçüstü(kıçkasara) sı birbirine birleştirilmemiş ve ana güverteden yüksek olan gemi tipi.

  ÜÇ TEKER 3-5 yaş grubu çocuklar için olan, ikisi arkada birisi önde olmak üzere 3 tekerleği olan bisiklet türü.

  ÜÇGEN Bir üçgen, düzlemde birbirine doğrusal olmayan üç noktayı birleştiren üç doğru parçasının birleşimidir.
  Düzlem geometrisinin temel şekillerinden biridir. Bir üçgenin üç köşesi ve bu köşeleri birleştiren doğru parçalarından oluşan üç kenarı vardır. Bir üçgenin iç açılarının toplamı 180°, dış açılarının toplamı 360°'dir.

  ÜÇGEN BAĞI Çımaları olmayan halatların bedenlerine yapılan bağ. Bu bağ izbarço bağının kullanıldığı bütün işlerde kullanılır.

  ÜÇGEN PİRİZMA Prizma, genelde en boy ve yükseklik kavramlarına sahip cisimler olarak adlandırılır. Ancak bazı cisimlerin (küre) en ve boyu tam olarak ifade edilememekle çap ve çevre de bu nicelikleri belirtmek için kullanılır. Prizmalar alt ve üst tabanları birbirine eş ve paralel çokgensel bölgelerden oluşan, yan yüzleri ise dörtgensel bölge olan geometrik cisimlerdir. Prizmalar tabanlarına göre isimlendirilir.

  ÜÇGEN YELKEN Üst parçaları orsa, alt parçaları altobaşo yakasına paralel olan üçgen yelken.

  ÜFLEMELİ .Üflemeli çalgılar havanın titreşmesi sayesinde ses çıkaran çalgılardır. Çıkan sesin tiz (ince) ya da bas (kalın) olması borunun uzunluğu ile doğru orantılıdır. Boru kısaldıkça ses tizleşir, boru uzadıkça ses baslaşır.

  Üflemeli sazlar kendi içerisinde bakır üflemeliler ve tahta üflemeliler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Ancak bu sınıflandırma günümüzde biraz yanıltıcı olabilir. Çünkü bugün bakır nefesli olarak kullandığımız bazı çalgılar, tahta üflemeli sınıfında yer almaktadır. Bunun sebeplerinden biri olarak bugün kullanılan bazı bakır üflemeli çalgıların ilk olarak tahtadan yapılarak kullanılması, adını da o dönemden alması gösterilebilir. Bu çalgılar günümüze ses aralıklarını genişletmek için geçirdiği evrimlerle, bakır üflemeli olarak gelmiştir. Örneğin; yan flüt ve obua, bugün bakırdan yapılarak kullanılsalar da tahta üflemeliler sınıfında yer almaktadırlar.

  ÜLGER Kadife, şeftali vb.nin üzerinde bulunan ince tüy

  ÜLKER Ülker veya Süreyya (M45, Yedi Kız Kardeş, Peren veya Pervin olarak da anılır, ing. The Pleiades) bir açık yıldız kümesidir. Boğa takımyıldızında (Taurus) bulunur (Yahudilerce kutsal olduğu kabul edilir). Dünya'ya en yakın açık yıldız kümelerinden ve büyük ihtimalle de en ünlü ve çıplak göze en güzel gözükenlerdendir. Ülker yıldız kümesinin yaklaşık 440 ışık yılı (135 parsek) uzaklıkta olduğu bilinmektedir.

  Yıldız kümesinde son 100 milyon yıl içinde oluşmuş sıcak mavi yıldızlar başı çekmektedir. Astronomların hesaplarına göre Ülker yıldız kümesi gelecek yaklaşık 250 milyon yıl boyunca varlığını sürdürdükten sonra dağılacaktır.

  ÜLTRASON . Ultrason veya yansılanım, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen addır,İngilizce Ultrasound sözcüğünden oluşturulmuş bir kelimedir,bu kelimde Yüksek ses anlamına gelir.

  Ses bir enerji türüdür ve cisimlerin titreşimi sonucunda meydana gelir. X ışınları nın tersine ses elektromanyetik değildir. Ultrases, katı, sıvı veya gaz ortamda akustik bir dalgadır. Sesin iletilebilmesi için bir ortam (madde) gereklidir v yayılımı, bir yerden başka bir yere enerji taşınımı şeklindedir. Ses dalgalarının yayılma hızı, ortamın yoğunluğuna bağlıdır.

  Ses dalgaları üçe ayrılır.

  Infrasound (sesötesi): Frekansı 20 hertz veya altındaki sestir.
  İşitilebilir ses: Frekansı 20-20.000 Hertz arasında olan ve insanların işitilebileceği sestir.
  Ultrason: 20.000 Hertz üzerinde 2 ilâ 15 MHz frekansa sahip işitilemeyen sestir.

  ÜNİFORM .Değişmez şekilli,aynı şekilde olan,hepsi bir şekilde
  Muntazam
  Yaknesak,Bir kararda,benzer aynı tarzda
  Üniforma giydirmek, aynı yapmak, standartlaştırmak

  ÜNİFORMA .Aynı işi yapanların giydikleri, tüzükle belirtilmiş, bir örnek giysi.
  Silahlı kuvvetlerin resmî giysisi

  ÜNİTE.Birlik, birleşmiş olma durumu.
  Bir kümenin her elemanı veya bir çokluğu oluşturan varlıkların her biri, birim.
  Dersin bölümlerinden her biri.
  Biçim.
  Birim
  Bk. birim
  İnternasyonal ünite.
  Bir ders programının ya da bir ders kitabının başlıca bölümlerine verilen ad.
  Öğretmenin gözetim ve denetimi altında öğrencilere belirli bir süre içinde ve eğitim amaçlarına uygun olarak birtakım bilgi, beceri ve anlayışlar kazandırmayı öngören, belli bir konu ya da sorun çevresinde düzenlenmiş olup türlü etkinlikleri, öğrenme yaşantılarını ve değerlendirme çalışmalarını kapsayan ayrıntılı ders planı.
  (en) Unit.

  ÜNİVERSAL .Evrenle ilgili.
  Bütün insanlığı ilgilendiren, âlemşümul, cihanşümul, üniversal.
  Dünya ölçüsünde, dünya çapında.
  Tüm insanlığı ilgilendiren.

  ÜNİVERSİTE Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul vb. kuruluş ve birimlerden oluşan öğretim kurumu
  Genellikle fen, edebiyat, hukuk, tıp, mühendislik gibi alanlarda eğitim ve araştırma yapan fakültelerden oluşan yüksek öğretim kurumu.

  ÜNLÜ .Ün salmış olan, şöhretli, meşhur, şanlı, namlı, namdar
  Örnek: Kimsenin üzerinde durmadığı birkaç ünlü kişiden birisi de, kesinlikle o idi. T. Buğra
  Ses yolunda bir engele çarpmadan çıkabilen ses, vokal, sesli, sesli harf: a, e, ı, i, o, ö, u, ü.
  (Derleme., sesli, vokal) Ağız boşluğunda bir engele çarpmadan çıkan ses: o, e, ı, i, o, ö, u, ü. (bk. kısaünlü ve uzunünlü) .

  ÜRE .Azotlu besinlerin vücutta yanmasıyla oluşan, erimiş bir durumda idrarla dışarı atılan azotlu madde.
  Yapay reçine verniği ve tutkalı üretiminde kullanılan temel gereçlerden beyaz, billursu toz.
  Memelilerde ve diğer hayvanlarda amino asitlerin yıkımı ile oluşan boşaltım maddesi; idrarın esas organik maddesi.
  Yapay reçine verniği ve tutkalıüretiminde kullanılan temel gereçlerden beyaz, billûrsu toz.
  Bk. üre
  Formülü (NH2)2C=O, e.n. 132
  Başlıca amino asitlerin deaminasyonundan ve nükleik asit, aminler gibi diğer kaynaklardan oluşan amonyaktan karaciğerde üre döngüsü yoluyla sentezlenen, böbrekler yoluyla atılan, idrardaki sıvı olmayan kısmın yaklaşık yarısını ve kandaki serbest azotun büyük bölümünü oluşturan, azotlu bir son ürün veya protein yıkımının esas son ürünü, karbamid.
  Geviş getiren hayvanların yemlerine protein kaynağı olarak belli oranlarda katılan, en az % 45 azot içermesi gereken madde.
  Azotlu besinlerin vücutta yanmasıyla oluşan, erimiş durumda dışarı atılan azotlu madde.

  ÜRETİCİ.Üretici Ototrof, kendi besinini yapan canlıdır. Üretici canlılardan olan bitkiler fotosentez sayesinde inorganik moleküllerden, glikozu sentezler. Sonra bu glikozdan yapılarındaki öteki organik molekülleri oluştururlar. Heterotrof canlılar, başka canlıların organik yapılarını besin olarak kullanır. Oysa, ototrof beslenen bitkilerin inorganik moleküllerden organik molekül sentezi yapabilmesi için yalnızca enerjiye gereksinimleri vardır. Bu enerji güneş enerjisidir. Bitkiler hücrelerindeki klorofil sayesinde güneş enerjisini soğurarak, besin sentezi için gereken bu enerjiyi sağlar.
  Üretici: Üretimle uğraşan kimse, yetiştirici,

  ÜRETİM .İktisadi fayda, yani insan ihtiyaçlarını tatmin etme kabiliyetini artıran her türlü faaliyet. Daha dar manada, fikren veya bedenle belli bir emek veya sermaye sarf ederek, karşılığında elde edilen hasılat veya hizmet üretim

  ÜRİK ASİT Ürik asit (Moleküler ağırlığı 168g/mol), (IUPAC ismi 7,9-dihydro-1H-purine-2,6,8(3H)-trione) karbon, oksijen, nitrojen ve hidrojen'den oluşan organik bir bileşiktir.
  Ürik asit, Ksantin oksidazın oksipürünleri (ksantin, hipoksantin gibi) oksitlemesi ile oluşur. İnsan ve gelişmiş primatlarda pürin metablozmasının son ürünüdür. Diğer birçok memelide ürikaz enzimi ürik asidi allontoin'e oksitler.

  ÜRÜN.Ürün, doğadan elde edilen, üretilen yararlı şey, mahsül.
  Ürün, bir tutum ve davranışın ortaya çıkardığı şey.
  Ürün ağacı, ekonomide ürün sürecini gösteren bir şema.
  Ürün (ekonomi), İnsan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilen, maddi olan (mal) ve maddi olmayan (hizmet) üretilmiş unsurların genel adı.

  ÜSBir kuvvete yükseltilmiş bir sayının üzerine yazılan ve kaçıncı kuvvete yükseltildiğini gösteren sayı: 53 anlatımında 3 rakamı üstür.
  Kök, asıl, temel, esas.
  Bazı görevleri yürütebilmek amacıyla kurulan, özel yapıları, donatımları, atölyeleri, onarım yerleri, servis alanları olan, sürekli veya geçici olarak konaklanılan yer
  Örnek: Memleket sağlam bir hareket üssü hâlinde kalmalıdır. F. R. Atay
  Harekâtın yürütülebilmesi için gerekli birliklerin, her türlü gereçlerin tamamlandığı, teçhizatın toplandığı, dağıtıldığı bölge

  ÜSKÜDAR 72http://www.modelteknikleri.com/72-us...2-uskudar.html

  ÜST Bir şeyin yukarı, göğe doğru olan yanı, fevk, alt karşıtı
  Örnek: Köyün üst tarafında, saman, taş ve yangın arasında, üstü sazlarla örtülmüş bir kulübenin önünde ateş yanıyor. H. E. Adıvar
  Bir şeyin görülen yanı, yüzü
  Örnek: Bu sefer taşın üstünden inip yere oturdu. M. Ş. Esendal
  Bir şeyin dış yüzü, yüzey
  Örnek: Ağzında lokmayı birdenbire yutmaya kıyamıyor, dilinin üstünde gezdiriyordu. Ö. Seyfettin
  Giyecek, giysi.
  Birine göre yüksek aşamada olan kimse, mafevk.
  Vücut, beden.
  Artan, geriye kalan bölüm
  Örnek: Bir liranın üstü olarak uşağın getirdiği yetmiş beş kuruşu masanın üstünden kaldırmaz. A. Ş. Hisar
  İlgilenilen, üzerinde durulan konu.
  Bir niceliğin sağüst köşesine, kaçıncı kuvvete yükseltileceğini göstermek için yazılan sayı.

  ÜST KUART parçacık fiziğinde Standart Model'de tanımlanan bir parçacık. +2/3 elektrik yüküne sahip üçüncü kuşak kuarktır. 171,2 GeV/c2 kütleye sahip temel parçacık.

  ÜST TAVA Borda iskelelerinin güverte hizasında bulunan düz kısmı.

  ÜST ÜSTE . Birbirinin üstüne konulmuş . Çok kalabalık, sıkışık.

  ÜST YAPI . Bir şeyin yukarı, göğe doğru olan yanı, fevk, alt karşıtı
  Birbiri arkasından .

  ÜSTAT . Bilim veya sanat alanında üstün bilgisi ve yeteneği olan kimse . Genellikle erkekler arasında senli benli konuşmada kullanılan bir seslenme sözü.

  ÜSTÜN. Benzerlerine göre daha yüksek bir düzeyde olan, onları geride bırakan . Birine veya bir şeye göre nitelik bakımından daha yüksek, daha elverişli olan, faik . Arap harfli metinlerde bir ünsüzün a, e seslerinden biriyle okunacağını gösteren işaret, fetha.

  ÜSTÜN KÖRÜ. İnceliklerine inmeden, özen göstermeden, gelişigüzel, şöyle bir, baştan savma

  ÜSTÜPÜ 1 Makine ve boya işlerinde temizlik için kullanılan pamuk ipliği artıklardır.

  ÜSTÜPÜ. 2 Katranlı halat eskilerinin didiklenmiş hali.Paspas,temizlik veya kalafat yapmakta kullanılır.

  ÜTME Az kavurmak, ateşe tutmak.Tüyleri yolunmuş tavuğun kalan ince tüylerini ateşle yok etmek

  ÜTOPİK Gerçekleştirilmesi imkânsız görünen tasarı ve düşünce"

  ÜTÜ Kumaş ve bezden yapılmış giyim ve ev eşyalarının buruşukluklarını gidermek, düzgün durmalarını sağlamak için kullanılan alet. Ütü ısıtılıp kızdırılarak kullanılır. Ütüyle yapılan düzeltme işlemine ütüleme denirütü.


  ÜYE Herhangi bir topluluğu oluşturan bireylerden her biri, aza.


  ÜZENGİ Ata ve buna benzer hayvanlara binenlerin eyer üzerindeki oturuşlarını veya duruşlarını sağlamlaştırmak için kullanılan eyerin iki yanında asılı, altı düz madeni halka. Orta kulak kemiklerinden biri üzengiye benzediği için buna da üzengi kemiği ismi verilmektedir. Bunun gibi üzengi kelimesi çeşitli yerlerde kullanılarak değişik isim ve manalara gelmektedir; "üzengi kası", "üzengi tabanı", "üzengi yatağı", "üzengi taşı", "üzengi ağası" vs. gibi manalarda kullanılması da böyledirüzengi

  ÜZERİNE DÜŞMEK Rüzgar yada akıntı veya yanlış manevra sonucu bir deniz vasıtasının başka bir deniz vasıtasına çarpma durumuna gelmesi.
  Konu 3qq tarafından (02.12.2014 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •