Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: T

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart T

  TERİM AÇIKLAMASI

  T (Tango) Uluslar arası işaret sancaklarından T harfi Benden açık bulununuz, çift trol çekmekteyim anlamına kullanılır.

  T BORU Bir yerden başka bir yere sıvı, gaz vb. aktarmaya yarayan, içi boş, uçları açık, uzun ve dar silindir.t şeklinde boru Kullanım yerine göre çapı değişebilen genellikle camdan yapılmış içinde üşekler bulunan, havası alınmış ya da amaca uygun uçunlarla doldurulmuş yuvak biçimli kapalı gereç. Temel parçacıkları algılayan Geigerborulanndan televizyon görüntüborusuna ve eksicikborularına değin değişik kullanım yerleri vardır.

  T CETVELİ Bir kenarını çizim yapılan yüzeyin kenarına dayayıp diğer kenarıyla birbirine paralel yatay çizgiler çizmeye yarayan T biçimindeki cetvel.
  Türkiye'de bütçede kurumların satın alacakları taşıtların azami satın alma bedellerini gösteren cetvel.

  T.E.U 20 lik kanteyner.

  TABAKLAMA Sepileme olarak da bilinen tabaklama (bazı yörelerde dabaklama), deri liflerinin yani deri kollegeninin bozunmalara, mikroorganizmalara ve parçalanmalara karşı dayanıklılığını arttıran bir işlemdir. Tabaklama, deri işleme yöntemidir, yani derinin fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutulup endüstriyel bir ürün olarak kullanılacak hale getirilmesidir.
  Deri yapısının bozunabilirliği kıllanımında ciddi problemlere yol açarken kalıcı dayanıklılık ve aynı zamanda kullanılabilirlik sağlamada temel aşama tabaklamadır. Tabaklama işleminde kollegenin amino ve karboksil grupları çeşitli maddeler ile (mineral, bitkisel, kimyasal kökenli) aralarında bağlar kurmak sureti ile dayanıklı hale getirilir.
  Deri, tabakhanede işlendiği için tabaklamak tabiri kullanılır. Tabakhanede yapılan işe tabakhanecilik denir ken her dericilik yapanın tabakhaneci olamayacağı önemli bir ayrıntıdır çünkü dericilik tabiri deri üretimi dışında deri konfeksiyon, deri ayakkabıcılık ve diğer deri ürün üretimlerinide kapsar. Tabaklayan kişiye sepici ya da tabak denir.

  TABELACITabelacılık mesleği yurdumuzda ilk zamanlar diğer bazı sanat dallarında olduğu gibi yahudi,rum ve ermeni vatandaşlarımız tarafından icra edilmeye başlanmış daha sonraları bu sanatkarların yanlarında yetişen ve eli bu mesleğe yatkın olan türkler tarafından meslek ilerletilmiştir. Tabelacı dükkanları o zamanlarda bir fırça ve bir kutu boyayla açılabiliyordu hatta bazı tabelacılar cebinde fırçası ile türkiyeyi karış karış dolaşıp hem sanatını icra eder hemde para kazanırdı.

  TABİİ doğal; yapmacık olmayan.
  olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan; katıksız, saf.
  sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan; elbette, doğal olarak, işin gereği olarak.

  TABLA Makaraların dış yüzeylerini oluşturan bölüm.

  TABLO 1 . Bez, tahta, kâğıt vb. maddeler üzerine yapılmış yağlı boya, sulu boya, pastel veya kara kalem resim2 . Birbiriyle olan ilgilerine göre düzenlenerek yazılmış şeylerin hepsi:"Çarpım tablosu. Kronolojitablosu."- .3 . (mecaz) Yaşanan, var olan olay ve olguların hepsinin genel görünüşü, manzara:4 . (tiyatro) Bir perdenin dekor değişikliğiyle belirlenen alt bölümü.

  TAÇ Soyluluk, iktidar, güç veya hükümdarlık sembolü olarak başa giyilen, değerli taşlarla süslü başlık.
  Gelinlerin başlarına takılan süs.
  Genellikle göz düzeyinden yüksek mobilyaların üstlerindeki kabartmalı, oymalı, süslü bölüm.
  Çiçeğin dıştan ikinci halkasında bulunan yaprakların hepsi.
  Bazı tarikatlarda şeyhlerin giydikleri başlık.
  Futbol veya hentbolda, topun, alanın yan çizgileri dışına çıkması, yan
  Örnek: Dündar koşmuyor ve topu taca bırakıyor. A. İlhan
  Genellikle göz düzeyinden yüksek mobilyaların üstlerindeki taşkın ve girinti çıkıntılarla süslü bölüm.
  Bk. taç
  Bk. yan dışı.
  Bk. yandışı
  Hükümdarların başlarına giydikleri mücevherli başlık.

  TADİLATDeğişiklikler, değiştirme, değişiklik.

  TAHLİSİYE SANDALI Tahlisiye işlerinde kullanılmak üzere özel olarak yapılmış, çok sayıda kürek ve aynı zamanda yelkenle yürütülen deniz aracı. (Baş ve kıç tarafları çok geniş hacimli sephiye tankları haline getirilmek suretiyle devrilse dahi batmazlığı sağlanmış bulunan bu sandallar,*artık yerlerini gene özel yapılı tahlisiye motorlarına bırakmış bulunmaktadır. Tam armalı gemi Direklerinin hepsinde seren yelkenleri bulunan üç direkli gemi.Tahlisiye Kazaya uğrayan gemilerin yolcu ve personelini kurtarma işi. Tahlisiye Sandalı Tahlisiye işlerinde kullanılan tüm gemilerde bulunan özel sandal.Tahliye Bir geminin yükünü boşaltması.Bir bölmede biriken suyu dışarı basmak.

  TAHMİL Bir gemiye yük yüklemek.

  TAHNİT Tahnit cesedin bozulmaması için yapılan birtakım işlemlerdir. Cesedin DNA’sının bozulmaması için belirli bir uygulama dahilinde, cesedin iç organlarının çıkarılarak, ilaçlanıp çabuk bozulmayacak hale getirilmesidir. Bu işlem cesedi 5 yıl koruyabilir. Bu uygulama tam bir mumyalama işlemi değildir.

  TAHNİT SANATI İçi doldurulmuş süs hayvanı maketi yapma sanatı.

  TAHRİK

  TAHRİP

  TAHTA

  TAHTA BİT

  TAHTA KURDU

  TAHTELBAHİR taht, alt ve bahr, deniz’den taht-el-bahr). Eski dilde denizaltı. Bk. DENİZALTI.

  TAKA i. (onomatope tak’tan [?]). Doğu Karadeniz bölgesine has yelkenli bir tür kıyı teknesi: Ay ışığı denizin yüzüne düştü. Arada bir hışır hışır takalar geçiyor (Kemal Tahir). Taka, 8-10 m boyunda ve 5-6 t yük taşıma kapasitesindedir. Güverte hattı oldukça çalımlıdır. Baş omuzluk hizasından başlayan küpeşteleri, güverte çalımına paralel olarak kıça kadar uzanır. Bodoslama, güverte düzeyine yaklaştığı yerde, dışarı doğru keskin bir dönüşle kıvrılarak, gagayı andıran bir biçimde ileri uzar. Ayna kıçlıdır. Ortasında küçük bir ambarı vardır. Takanın istenildiği zaman yatırılabilen direğine sabit pıraçıra yelkeni çekilir. Rüzgarsız havalarda kullanmak üzere kürekleri vardır. Son yıllarda bütün takalar motorlu duruma getirilmektedir. Taka, genellikle yük taşımakta ve balıkçılıkta kullanılır.

  TAKA YAPIM AŞAMALARI : Bkz. http://www.modelteknikleri.com/karad...html#post13599

  TAKAS EDİYORUMBkz. Takas ediyorum - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  TAKAS

  Takatuka Sigara külü silkmek için kullanılan bakır veya çinko yahut teneke kapalı kutu.

  takeometre.


  TAKI TASARIMI

  TAKI

  TAKIM TAKLAVAT

  TAKLİT

  TAKMA

  TAKOMETRE

  TAKOZ

  TAKRİBEN

  TAKSİM.

  TAKSİMETRE.

  TALAŞ

  Talazlık Postaların üstleri ile kaplama tahtalarının en üstünde bulunan kaplama tahtasının üzerine konulan tahta

  Talim Muhtelif gemi hizmetlerinin görülmesi için personel tarafından yapılan eğitiTalim Başlığı Eğitim için atılan torpidolara koşulan başlık.

  TALK

  TALVEG HATTI Boğazlarda ortadan geçtiği varsayılan hat.

  Talvek Hattı Boğazlarda veya iki ülke arasındaki deniz mesafesinin karasularından daha kısa mesafede olması halinde ortadan geçtiği varsayılan hat.

  TALVEK HATTI (Orta hat) Bogazlarda ortadan geçtigi varsayilan hat  TAM ARMALI GEMİ Üç direkli ve cıvadralı, yelkenlerinin hepsi kare yelkenli olan yelken gemisi. KABASORTA ARMALI GEMİ de denir.Tam Armalı Direklerinin hepsinde seren yelkenleri bulunan gemiler.

  TAM GAZ

  TAM SİPER

  TAM YOL

  Tam Yük Ağırlığı Bir geminin taşıyabileceği bütün yüklerin ağırlığı.
  TAM

  TAMALAMAK

  TAMAMLAMAK

  TAMBUR

  Tambura Halat dolabı

  Tamburata Arasında tek veya çift fırdöndü bastika bulunan kurtağızları veya Mayın Tarama gemilerinde manyetik kablonun üzerinde aktığı makara

  TAMİMİYE BANTI

  TAMİR veya TAMİRAT GEMİSİ Gemi tamirlerini yapabilecek şekilde donatılmış gemi. // Sahildeki tamir merkezlerinden uzakta bulunan gemilerde çıkan arızaların giderilmesi için gerekli makine ve aletlerle donatılmış olan ve yeterli personeli bulunan gemi.

  TAMİYA . Bkz. http://www.modelteknikleri.com/elekt...html#post86671

  TAMPON

  Tan Alacakaranlık

  Tan Süresi Akşam güneşin batışı ile karanlığın başlangıcı veya sabah karanlığın bitimi ile güneşin doğuşu arasındaki süre.

  TANE .

  TANECİKLİ

  TANIMSIZ.

  TANJANT

  TANK Bkz...http://www.modelteknikleri.com/asker...tton-tank.html

  TANK BARGE Makinesiz, sıvı yakıt taşıyan duba, layter. Yük alıp verme işlemini kendi tulumbası ile yapar.

  TANK SAVAR

  Tanker Dökme olarak yanıcı özellikte sıvı yükleri taşımak için inşa edilmiş veya dönüştürülmüş ve bu amaçla kullanılan ticaret gemisi.

  TANKER i. (ing. k.). Ham ya da işlenmiş petrol ürünlerini, sıvı yükleri taşımak için özel olarak yapılmış gemiler. Sarnıç gemisi. // Petrol ve petrol ürünleriyle sınai yağlar, şarap v.b. dökme sıvı yükler taşımak üzere özel olarak inşa edilmiş ve yük hacmi enine ve boyuna perdelerle çok sayıda tanklara bölünmüş gemi. // Yük olarak petrol ya da petrol ürünleri taşıyan gemi, tanker. // Sıvı yükleri, akaryakıtları taşımak üzere özel olarak inşa edilmiş sarnıç gemisi. Tanker terimi, petrol ürünlerinin denizaşırı nakliyata girdiği 1886’yı izleyen yıllarda kullanılmağa başlandı. Önceleri 3 000 ton hacminde inşa edilmeğe başlanan tanker gemiler, İkinci Dünya savaşına kadar çok yavaş bir gelişme gösterdi. Amerikalıların İkinci Dünya savaşına katılmasıyla başlayan ikmal hareketleri sırasında inşa edilen dedveyt tonluk T2 tipi tanker gemileri, bu tür taşımada hızlı bir gelişme gösterdi. İkinci Dünya savaşından sonra, tankerler dünya petrol üretimine paralel olarak önceleri oldukça yavaş, son yıllarda da çok önemli gelişmeler gösterdi. Bu gün 100 000 tona kadar olan tankerlere küçük, 200 000 tona kadar olanlarına orta boy, 300 000 tona kadar olanlarına jumbo, 300 000’in üstündekilere mamut tanker denir. Bk. SARNIÇ GEMİ.

  TANKLAR TATLI SU, BALAST, YAKIT GİBİ SIVI YÜKLERİN KONULDUĞU BÖLMELERDİR.

  TAPA

  TAPU

  TAR

  TARAF

  TARAK GEMISI Limanlari ve geçitleri derinlestirmek için kepçeli olarak yapilmis özel gemi Limanları ve gemilerin seyir yollarını kazarak derinleştiren gemi. // Deniz dibini derinleştirmek için yapılmış tekne.

  Tarak Tutmak Hisa veya mayna edilmekte veya askıda tutulmakta olan bir vasıtanın istenilen yönden farklı bir yöne dönmesini önlemek üzere vasıtaya halat bağlayıp çekmek veya bir yere volta etmek.

  Taret Top aksamının ve top personelinin içinde bulunduğu çelikten yapılmış döner kule.

  TARETLİ GEMİ Ana silahlarını taret veya taretler içinde taşıyan savaş gemisi.

  TARİF

  TARTMAK

  TARZ

  TASARIM .

  TASVİR

  TASVİYE

  TAŞ

  TAŞLAMAK

  TAŞLI SOMUN

  TAV

  Tava Borda iskelelerinin altında ve üstünde durulacak yer [İskele tavası]

  TAVA

  TAVA YAPIMI Bkz . http://www.modelteknikleri.com/akses...va-yapimi.html

  TAVAN

  TAVLAMA

  TAVLON GÜVERTE Çok güverteli gemilerin üsten itibaren asagiya dogru besinci güvertesi. Eski harp gemilerine ait bir güverte kati.

  TAYFATayfa Geminin güverte, makine ve kamara bölümlerinde çalışan gemi kaptanı, gemi zabiti, yardımcı zabitleri ve stajyerler dışında kalan gemiadamları Ticaret gemilerindeki gemiciler.

  TAYYARE

  TEBEŞİR

  TECRÜBE

  TEÇHİZAT

  TEF

  TEFERRUAT

  TEFLON

  TEHİR

  Tehlike Hattı(Kurtarma Kerterizi) Gemileri seyir açısından tehlikeli mevkiden uzak tutmak için, belirli bir noktadan geçen tespit edilmiş bir kerteriz hattıdır. Gemiler bu hattın tehlikeli olan tarafından seyretmezler.

  TEK

  TEK SIRALI Beher oturakta bir kürekçi olan tekne.

  TEKDÜZEN


  TEKER

  Tekne Su üstünde kalarak seyreden ve deniz uçakları dahil, su üzerinde taşıma aracı olarak kullanılmakta olan veya kullanılmaya elverişli bulunan her türlü deniz aracı.

  TEKNİKER

  TEKNİKLER. ( BAZI ) Bkz. Teknikleri ve Kullanımı - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri


  TEKNOLOJİ
  .

  TEKRAR.

  TEKTAŞ.

  TEL ÇEKME

  Tel Sapan ük kaldırmada kullanılan her iki çıması kasalı veya radansalı tel halat.

  TEL

  TELEKS

  TELEOBJEKTİF

  TELESİYEJ
  .
  TELESKOP

  TELESKY

  TELGRAF GEMİSİ Denizaltı kablosu döşemek için özel olarak yapılmış gemi.

  TELGRAF

  TELİF ( HAKKI)

  TELSİZ.

  TEMAS

  TEMEL

  TEMİZLİK SETİ YAPIMI. Bkz. http://www.modelteknikleri.com/akses...zlik-seti.html

  TENDER Büyük gemi veya gemilerin işlerine bakan küçük gemi.

  TENEKE

  Tensip Uygun görme.

  TENTE Güverteyi yagmur ve günesten korumak için güverte üzeriene açilan branda veya baska bir malzememden yapilmis örtü.
  Tente Kemeresi Tente Kemeresi . Tentelerin aşağı doğru sarkmasını önlemek için bir ucu tente gönderi üzerine diğer ucu alabandadaki tente punteli üzerindeki yuvasına oturan, omurgaya dik ağaç kütükler.Tente Kulağı Tenteleri gergin tutmak için tentelerin köşelerinde bulunan kamçılar.Tente Lentiyesi Filikalarla botların üzerlerine açılan tentelerin düzgün durması için tentelerin kenarlarına bağlanıp alabandaya alınan ince savlolar.Tente Matafyonu Tentelerin yakalarına açılmış bulunan radansalı delikler.Tente Omurgası Tentenin orta kısmına ve altına konulan ağaç.TENTE OMURGASI Tentenin orta kismina ve altina konulan agaçTente Punteli Tente vardevelesinin borda etrafında dolaştırılması için belirli aralıklarla güverteye dik olarak konulmuş punteller.Tente tirnelesi Tentelerin yan yakalarını vardevele zincirlerine veya halatlarına bağlamakta kullanılan ve birer çımalarından tente matafyonlarına dikilmiş olan savlolar.

  TEPE AÇISI

  TEPKİLİ UÇAK

  TEREBENTİN

  TERMİNOLOJİ

  TERMİT

  TERMOS

  TERMOSTAT

  TERRADA 16’ıncı asrın bir ya da iki direkli, şark yelkenli teknesi.

  TERSANE Gemi yapilan fabrika, tezgah veya sanayi merkezi. BKZ.. http://www.modelteknikleri.com/tersa...atolyelerimiz/

  tersane kethüdasi

  TERTİBAT

  TERVCİH

  TESBİH YAPIMI . Bkz. Tesbih Yapımı - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  TESLİM ORDİNOSU Kaptana yükün verilmesi, teslim edilmesi için verilen ordino, belge.

  TESTERE

  Tesviye Şişesi Kazan veya sarnıçların seviyelerini gösteren cam tüpler.

  TETİK

  Tevzi Tablosu Elektriğin dağıtımının yapıldığı tablo.

  TEZ

  TEZGAH

  THK


  TIBBİ

  TIKAÇ

  Tıraka Gemi bordasında boya veya temizlik yapmak için halat ile bordalara güverteden sarkıtılan tahta.

  TIRAKA Hamakları yatılabilir duruma getirmek için baş ve ayak taraflarına konulan ağaç

  TIRAMOLA Yelkenle seyirde rüzgarin bir kontradan diger kontraya alınması.

  TIRAŞLAMAK

  TIRATA Balıkçılık için yapılmış ortaları havuzlu şalopa. Bk. ŞALOPA.

  Tırfil Palangası Biri sabit ve kamçılı diğeri hareketli ve kancalı iki tornodan oluşan bir palanga.


  TIRHANDİL TIRHANDİL*veya TIRANDİL i. (yun. trekhantiri, bir çeşit küçük ve hafif gemi’den). Yelkenle ve kürekle hareket ettirilen bir çeşit tekne. // Ege denizi tipi küçük yelkenli tekne. İki direkli ve cıvadralı latin yelkenli olabilir. // Ege Denizi tipi küçük yelkenli.TIRHANDİL İki direkli ve civadralı ege denizi tipi küçük yelkenli.
  Bkz.

  Tırnak Demirin kollarının ucundaki tırnak şeklindeki kısım.

  Tırpanto Tel halatlar üzerine vurulan palanga sapanlarının tel üzerinde kaymaması için halat üzerine sarılan ip.

  TIRTILLI

  TIRTILLI SOMUN


  TİCARET GEMİSİ Ticari nakliyata tahsis edilmiş gemi. // Denizde kazanç elde etme maksadıyla tahsis edilen veya fiilen böyle bir maksat için kullanılan gemi. // Denizde yük, yolcu taşıma ve ticaret işlerinde kullanılan tekne, gemi.Ticaret Gemisi Denizde ve iç sularda kazanç sağlamak amacıyla kullanılan gemi.

  TİCARET MUHRİBİ Ticaret gemilerini zaptetmek için kullanılan sür’atli muhrip.


  TİK -TEAK - AĞACI. Bkz.. http://www.modelteknikleri.com/agacl...eak-agaci.html Tik ağacı Gemi veya yat inşasında kullanılan Hint meşesi.Rengi dolayısıyla çok hoş bir görüntüsü vardır. Gerçek gemilerde güverte kaplamasında kullanılır. Düz lifli bir yapısı olduğundan Küçük çlçekli modellerde bile güverte kaplamasında rahatlıkla kullanılabilir. Orta sertliktedir. Dayanıklıdır.Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir.

  TİNER

  Tirenti Bir halatın çekilen çıması

  Tirgüverte Tirgüverte : Tezgahlarda ağır armadorluk işleri yapan sanatkar veya bu işlerin yapıldığı yer.

  Tirim Bir geminin baş ve kıç taraflarında çektiği suyun farklı olması hali. Kıçtan çektiği su fazla ise kıçlı,baştan çektiği su fazla ise başlı denir.TİRİM Geminin başı ile kıçında çektiği sular, kana rakamları arasındaki fark.
  Tirim Tutturmak Bir gemiyi istenilen trimde yüklemek
  Tirim Yapmak Dökme katı yükleri ambarlara yayarak düzlemek.
  Tirimli Gemi Baştan ve kıçtan çektiği suları farklı olan gemi.

  Tirinket Pruva direğinde en altta bulunan ana seren.
  Tirinket Yelkeni Tirinket sereni üzerine çekilen yelken.
  Tiriz Çarpma ve sürtmelerden korumak için güvertesiz teknelerin direk ve dubaların dış kenarlarına takılan tahta yada halat örgüsünden yapılmış çıkıntı.
  Tirnele Tente yakalarını vardevele zincirine veya teline bağlamak için birer çımaları yakaların üzerindeki matafyonlara dikilmiş tel ve mürnellerden örülmüş kısa kamçılar.

  TİTANYUM

  TİTREŞİMSİZ

  Tize Etmek Halatı germek.
  Tize Tizeye Halatın bir yere ucu ucuna erişmesi.

  Toca Bir halat veya zincirin dolaşıp kördüğüm olması.

  TOK


  TOKA ETMEK Bir seyi yerine kadar kaldirmak [Sancak toka etmek, isaret toka]Toka Etmek Bir şeyi yerine kadar kaldırmak yukarıya çekmek.
  Toka Sancak Harp gemilerinde sabahları saat 08:00'da sancağın kıç göndere veya gize merasim töreni ile çekilmesi

  TOKAÇ

  TOKAÇLAMA

  TOL

  TOLERANS

  Tomar Topların haznelerine hartuç ve mermiyi sürüp yerleştirmekte kullanılan ucu takozlu bir gönder.(5 pusluk toplarda kullanılır)

  TOMRUK

  TON FARKI

  TON

  Tonaj Bir ticaret gemisinin iç hacminin hesaplanması ile bulunan taşıma kapasitesi.

  TONAJ

  TONER .

  TONİLATO Gemilerin iç hacimlerinin ifadesinde kullanılan 2.83 metre küpe eşit hacim birimine denir.

  Tonoz Demiri Gemileri belirli bir istikamette tutmak için gemilerin kıç taraflarından bir tele bağlı olarak attıkları demir. Tonoz demirleri göz demirlerinin üçte biri ağırlığındadır.

  Top Dirisası Bir topun sağa veya sola döndürülmesi.

  Top Kundağı Topun beşiğini kürsüye bağlayan tertibat.

  Top Palangası Ağır işlerde kullanılan iki dilli iki makaradan yapılmış palanga.

  TOP YAPIMI .

  Topaç Filika küreklerinin filikadan içeride kalan ve tutulan kısımları.

  TOPAL

  TOPAZ

  TOPRAK RENGİ

  Topuk Dik vaziyette duran direk çubukların güverteye bakan alt tarafları. Kanca gönderlerinin kancasız olan alt tarafları
  Topuk Atlamak Seyir halindeki bir geminin bir sığlıktan omurgasının sığlığa sürtünerek geçmesi
  Topuz Resmi günlerde alay sancakları ile beraber veya alay sancağı çekilmeksizin yalnız olarak direk şapkalarına çekilen milli bayrak.Topuz Bayrağı mezestre edilmez
  .
  TORANA. .Bkz. http://www.modelteknikleri.com/elekt...-cevaplar.html

  TORK

  Tornaçark Uzun müddet makine/cihazlar çalıştırılmadığı zamanlarda makine /cihazların aksamının tutmaması ve alışması ve olabilecek arızaların tespiti maksadıyla makine ve cihazların çalıştırılması işlemi.

  TORNADO

  TORNAVİDA

  Tornistan Gemi veya teknelerin makinelerini çalıştırarak geriye doğru gitmeleri.

  TORNİSTAN Makinenin tekneyi geri istikamette hareket ettirmek için verilen komut.

  Torno Bir dilli makara

  TORPİDO BOT Ana silahı torpidolar olan küçük fakat süratli savaş gemisi. // Hücum botu. Görevi hücum etmek ve ana silahları torpidolar olan küçük fakat çok hızlı savaş gemileri. Ayrıca keşif, karakol ve denizaltıları avlama görevlerini de yaparlar. // 1875 yılında Whitehead Torpidosu’nun ciddi bir silah olduğunun anlaşılması üzerine, torpido taşıyan tekneler yapılmaya başlamıştır. İngilizler ilk kez 1877’de White Head Torpidosu taşıyan ve 19 mil sürat yapan (Lightning) isimli bir torpidobot yaptılar. Fransızlar, Almanlar bu ucuz ve çok tehlikeli silaha hemen gereken önemi verdiler ve onlar da süratli torpidobotlar inşa etmeye başladılar. 1888’de 1’ci sınıf büyük, 2’ci sınıf küçük torpidobotlar yayıldı, sürat 27 mile kadar çıktı. Torpidoların menzilinin artması, infilak maddelerinin daha etkili hale gelmesi, hem torpidonun hem bunları atan teknelerin önemini arttırdı, hem de torpido atan teknelere karşı savaşacak yeni tekneler yapılmasını da sağladı. Böylece torpidobotlar, hücumbotlar, torpidobot destroyerleri meydana geldi.

  TORPİDO

  TOZ

  TÖNBEKİ

  TÖRPÜ

  TRAKTÖR Çıkarma gemi ve teknelerine ait genel terim.

  TRAKTÖR Bkz .

  Tramola Yelken seyrinde rüzgar üstüne çıkarak kontra değiştirmek.

  TRAMP GEMİ Düzenli hatlar üzerinde çalışmayan ve herhangi bir yükün bir yerden bir yere taşınması için kiralanan gemi. // Seferlik, nerede uygun yük bulursa onu taşıyan gemi. Düzenli sefer yapmayan gemi. (Tramp gemileri genellikle kömür, maden cevheri, tahıl v.b. dökme yükler taşıdığı gibi, demir ve çelik mamullerini de parti yükler halinde taşır. Yapılışı ucuz, görünüşü oldukça sade, işletmeciliği ucuzdur.)

  TRAMVAY. .

  Trandil Ege/Akdeniz balıkçı/süngerci yelkenli teknesi.

  TRANDİL YAPIMI .(Erkut YALMANYALGIN) Bkz. .. http://www.modelteknikleri.com/tirha...pexanthpi.html


  TRANSATLANTİK s. (fr. transatlantique). Atlantik denizini aşarak Eski ve Yeni Dünya arasında çalışan gemi.Transatlantik Okyanuslar ötesi, okyanuslar arası..  TRANSİSTOR

  Transit Gemi Yabancı bir limandan başka bir yabancı limana gitmek üzere ülke karasularından(durmaksızın veya dursa bile yük/yolcu indirmeden) geçen gemi.

  Transit Kerterizi Değişik iki mevkide bulunan maddelerin bir doğru üzerinde bulunduğu an ve bu iki maddeden alınan kerteriz.

  TRANSPORT Asker taşımak için kullanılan gemiler. // Özellikle askeri taşıma araçları için kullanılır. Nakliye, taşıt gemisi.

  Trata Balıkçılık için yapılmış ortaları havuzlu şalopalar.

  TRAVERS Fırtınalı havada teknenin hırpalanmaması veya hasar görmemesi , yelkenle seyirde ise rüzgarı verimli kullanmak için yapılan zig zag seyir.

  TRAVERS

  Travers Yapmak Açıkta eğlenmek.

  TRAWLER Balıkçı gemisi. Balık yakalamak için deniz dibini ağ ile tarayan tekne. Trol.

  TREN FERİSİ Tren vagonlarını karşıdan karşıya taşıyan gemi. Bu taşıma ile eşya, vagondan çıkarılmadan yolculuğuna devam edebilir.

  Tren

  Tren-modelleri-markalar Bkz…. Tren Modelleri / Markalar - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  TRENT

  TRIME Üç sıra kürekçisi olan eski Yunan, Roma, Kartaca savaş gemisi.

  TRİERES i. (yun. treis, üç ve eretes, kürekçiden). Eski Yunan’da ilk olarak Korinthos’ta yapıldığı sanılan yunan savaş gemisi. (Trieres’te üst üste üç sıralı bir forsa takımı vardı ve pruva bodoslamasında borda bordaya gelmeyi kolaylaştıran iki mahmuzla donatılmıştı. Uzunluğu 40 m’ye yakın olan tekne 200 kadar tayfa alırdı.)

  TRİO .

  TROL
  TROL BALIKÇI Trol ağını sürükleyen balıkçı teknesi.
  TROL GEMİSİ Trol. Sürütme ağ ile balık tutan gemi.
  TROLEYBÜS

  TROOP SHIP Asker taşıma gemisi.

  TROOPER Askeri taşıma gemisi. Bk. TRANSPORT.

  TROTOMARES Bkz.. http://www.modelteknikleri.com/troto...en-goktas.html

  TRT Türkiye radyo televizyon kurumu.

  Tuca Halatların, merkezden çevreye doğru tek kat olarak roda edilme şeklidir.

  TUGS Türk Uluslararası Gemi Sicili.

  TUĞ YAĞI

  TUĞRA

  TUHAFİYE

  Tul Boylam

  TULUM

  TULUMBA

  Tumba Herhangi bir şeyi altüst etmek.
  Tumba Tirinket Orsa alabanda tramola manevrasında pruva serenlerinin pırasya edilip bir kuntradan diğer kuntraya geçmesi için verilen komut.

  TUNÇ

  TUR

  TURBO

  TURGOR

  TURGUT REİS. Turgut Reis, Osmanlı İmparatorluğu donanmasında amirallik yapmış, Trablusgarp fatihi olarak anılan Türk denizcisi ve korsanıdır. Beylerbeyi olarak görev yapmış, ayrıca Trablus Beyi olmuştur.

  TURİZİM

  TURNİKE

  TURNİNG. Bkz. http://www.modelteknikleri.com/r-c-s...-kullanan.html

  TURUNCU

  TURUVA

  TUSUNAMİ

  TUTAMAK

  TUTKAL

  TUTKU

  TUTTURMAK

  TUTUCU

  TUZ

  TUZAK

  TÜF

  TÜFEK

  TÜKENMEZ

  TÜL

  TÜLBENT

  TÜMEN

  TÜNEL

  TÜP

  TÜRBÜLANS. Türbülans veya Çalkantı (Latince turbare - dönmek, şaşmak) bir sıvının ya da gazın hareket halindeki düzensizliğidir. Akışkan dinamiklerde, türbülans veya türbülanslı akışı, kaotik, stokastik özellik değişimleriyle tanımlanmış bir akış rejimidir. Bu uzay ve zamanda düşük moment difüsyon, yüksek moment konveksiyon, ve hızlı basınç ve hız varyansyonları içerir. Türbülanslı olmayan akışa katmanlı akış denir. Akış koşullarının katmanlı veya türbülanslı akışa sebep olup olmadığını (boyutsuz) Reynolds sayıları tanımlar; örneğin boru akışı için yaklaşık 2300 türbülansın üstünde olan bir Reynolds sayısıdır.

  TÜRBÜNTürbin, bir akışkanın enerjisini işe çevirmek için kullanılan alettir. Türbin bir mil ve üzerinde kanatçıklardan oluşur. Kullanılan akışkana göre türbinin yapısı değişir. Çalışma prensibi şu şekildedir. Akışkan türbinin kanatçıklarına çarparak türbin miline hareket verir, hareket milin çıkışında mekanik işe dönüşür..Kullanım alanları oldukça geniş ve yaygındır.

  TÜRKTERMAP Türkiye Tersaneler Master Planı

  TÜRKUAZTurkuvaz, türkuvaz ya da turkuaz, yeşile çalan açık mavi renktir. Turkuaz kelimesi, Türkiye'nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir. Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türemiştir. Turkuaz ya da "Türk mavisi", camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Rengin isminin turkuaz taşından (firuze) geldiği de söylenmektedir. Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastahaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır. Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengidir. Pek çok cami bu renkte üretilmiş çinilerle bezenmiştir. İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için günışığında bu renge bürünür. Ayrıca bu renk aralık ayını simgeler.

  TÜTSÜ Dinî törenlerde çevrenin güzel kokmasını sağlamak, büyü veya ilaç yapmak amacıyla yakılan kokulu madde. yardımıyla uçabilen maddelerin koklatılması.
  Buhar ve pulvarize ilaçların tedavide kullanılması, fumigasyon.

  TÜYİnsan ve hayvan derisi üzerinde bulunan ince kıl
  Kuşların gövdesini örten ince ve tel gibi uzantıların her biri veya tamamı.
  Bazı bitki ve meyvelerle bazı dokumalar üzerinde görülen ince, kısa, yumuşak ve sık uzantılar.
  İplik biçiminde olan herhangi bir deri uzantısı, kıl.
  Trikom.
  Kuştüyü.
  Yalnızca kuşlarda bulunan ve vücudu örten, izolasyon, uçma, savunma, kur yapma ve diğer fonksiyonları sağlayan boynuzumsu epidermal yapı.

  TWİTTER . ( MT.) Bkz. https://twitter.com/alitimucin
  Konu 3qq tarafından (12.05.2015 Saat 22:10 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •