Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ş

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Ş

  TERİM AÇIKLAMASI

  ŞABLON .1. Üzerindeki harf ve şekillerin çevre çizgileri kalem ucu girecek biçimde oyuk olan, bu çizgilerden kalemle istenilen biçim elde edilen, metal ya da plastikten cetvel.
  2. Değişik alanlarda düzeltme, belirleme, ölçme, denetleme işlerinde kullanılan ve işlevine göre yapısı değişen aygıt.
  3. Körü körüne, üzerinde hiç düşünmeden onaylanan, öykünülen, çok kez yinelendiğinden kanıksanmış, basmakalıp.

  ŞAFT Gemi makinelerindeki krankın çevrimsel hareketini pervaneye ileten çelikten yapılmış silindir şeklindeki çubuk.

  ŞAFT BODOSLAMASI Üzerinde şaft kovanı bulunan bodoslama.

  ŞAFT GÖBEĞİ Pervane şaftının çıkması için bodoslama üzerine açılan delik

  ŞAFT KOVAN MONTAJ Bkz .

  ŞAFT KOVANI Şaftın dönmesi ile bodoslamanın aşınmaması için şaft göbeğine geçirilen kovan.

  ŞAFT YATAĞI Şaftın gemi içinde üzerine oturduğu ve döndüğü yataklar.

  ŞAFT YOLU Makine dairesinden şaft göbeğine kadar olan ve bir insanın rahatça hareket etmesi gereken genişlik ve yükseklikte olan su geçirmez kapalı yol.

  ŞAHESER .Kendi türünde mükemmel olan, üstün ve kalıcı nitelikte eser, başyapıt, başeser.
  Değeri üstün olan, üstün nitelikli
  Örnek: Herkes, mektep müdürü dâhil, bu resmin bir şaheser olduğuna kaniydi. S. F. Abasıyanık
  değerli, üstün nitelikli. kalıcı, değerli, üstün yapıt.

  ŞAHMERDAN Vurucu ağırlığın, mekanik olarak yükselmesi ve düşmesi sonucu dövme işlemi yapan makine.
  Bir yapının temel kazıklarını çakmakta kullanılan bir çeşit araç.
  Çok ağır bir çeşit tokmak veya çekiç.
  .
  ŞAHTUR i. (ar. şahtûr). İnce donanma gemilerinden biri. (“İşkampavya’dan” büyük, “Cekelve” den küçüktü.). // Teknesi çok ince tahtadan yapılmış, üzeri ziftle örtülü sivri kayık. (Teknesine mehuf adı verilen bu tür kayıklarla ırmaklarda taşıma yapılırdı.)

  ŞAKÜL .bir ip ve ucuna baglı ucgen sivri bir demir parcası. bunu dogrultuyu manuel olarak teyit etmek için kullanır haritacılar ve boyacılar.jalon u jalon sehpası ile saglamlastırdıktan sonra ipi asagıya dogru sarkıtarak izdüsümünden yararlanan adam jalonun dogru nokta üzerinde olup olmadıgını ve dogrultuyu sabitleme amacı ile kullanır bu aleti.

  ŞALİ Milli sancaklarla işaret sancak ve flamalarının yapıldığı yün kumaş.*

  ŞALOPA Filikadan büyük kürek ve yelkenle hareket eden tekne veya liman içinde malzeme taşımakta kullanılan küçük tekne.

  ŞALOPA veya ŞALOPE i. (ital. scialuppa’dan). Yük taşıma işlemlerinde kullanılan bir deniz aracıdır. // Bir ya da iki kürekle hareket eden küçük araç // Yelkenli küçük balıkçı teknesi, Tırata. // Eskiden kullanılmış iki direkli küçük tekne. // Filikadan büyük, kürek ve yelkenle hareket eden tekne. // Ambarsız, iki direkli ve on iki toplu yelken gemisi. // Küçük boyda, ambarsız, on iki topu olan ve yelkenle hareket eden savaş gemisi. (Brik’ten küçük, ateş gemisinden büyüktür. 20 Zıra* boyunda ve iki direkliydi; sübye denilen iki düz yelkeni vardı. Şalopanın personel kadrosu bir reis, bir yelkenci, iki reis muavini, bir katip, bir çavuş, bir kılavuz, 5 humbaracı, 7 topçu ve 43 kalyoncudan meydana gelirdi. // 27 zirâ boyunda (1 zirâ 68 cm’dir.) Sübye yelkenli (seren direği olmayan yelken tipi) 12 topu, 64 personeli olan iki direkli gemi. Bk. TIRATA.

  ŞALTER .Bütün elektrik akımlarını bir yerde toplayan elektrik kutusuna denir.
  Genellikle binaların girişinde bulunur ve elektrik akımları bu yoldan açılıp, kapanır. Kelimenin kökeni Almanca’dır. Türkçede ise argo kullanımı mevcuttur. Sinirlerin gerilmesi ve sabrın son noktaya gelinmesi anlamı taşır.

  ŞAMANDIRA Denizde bir konumu işaret etmek, durumu belirtmek veya gemilerin bağlama işlerinde kullanılmak üzere denize demirlenerek konulan yüzer cisim Kullanılış şekline göre değişik biçimlerde yapılmış ve su geçirmezliği temin edilerek yüzme kabiliyeti arttırılmış saç veya ağaçtan yapılmış sarnıçlar. Kullanıldıkları yerlere göre demir, sis, palamar, fener şamandırası gibi isimler alırlar.

  ŞAMANDIRA ÜCRETİ Şamandıraya bağlanan gemiler tarafından liman başkanlıklarına ödenen ücret.

  ŞAMANDIRALAMAK Denizde bir mevkiiyi şamandıra ile işaretlemek

  ŞAMROK BAĞI Direk cundasına, istiralya ve çarmıhları geçici olarak
  bağlamak için yapılan bağ. Ortada bir halka etrafında oluşturulan üç ilmikli bağ

  ŞAPKA Direklerin üst uçlarina geçirilmis yuvarlak tabla

  ŞAPKA KIRMIZISI Gemilerin en yüksek yerini belirtmek için şapka üzerine veya şapkaya yakın bir yere konulan ve ufkun her tarafından görülebilen kırmızı ışıklı bir fenerdir.

  ŞARJ . İngilizcesi charge. yüklemek. elektrik enerjisi yüklenebilen aletleri (akü, şarjlı pil) doğru elektrik akımı vererek doldurmak.

  ŞARPİ i. (ing. sharp’tan fr. sharpie). Uzun, dar, düz dipli yelkenli spor teknesi. // Üç köşe yelken açılan iki direkli amerikan (Conecticut kıyıları) balıkçı teknesi. // Bu balıkçı teknesinden örnek alınarak yapılmış, altı düz, bordası su hattında keskin olarak kıvrık, salma omurgalı spor ve yarış teknesi. (Tekneye bu biçimin verilmesindeki amaç, özellikle teknenin inşasını kolaylaştırmak, dolayısıyla maliyet fiyatını düşürmektir. Tekne, kontrplak gibi geniş yüzeyli levhalardan yapılabilir.) Spor. Şarpi , milletlerarası bir sınıftır. 1931’den beri yelken sporunda kullanılır. Uzunluğu 5,99 m, genişliği 1,43 m, ağırlığı ise 230 kg’dır. Tek direkli ve iki yelkenlidir. Yelkenlerin toplamı 12-14’m’dir. Dümen yekesi hilal biçimindedir. İki kişilik bir teknedir ve sınıf işareti “12” sayısıdır.

  ŞART . Olması başka durumların gerçekleşmesini gerektiren şey, koşul

  ŞARYO .1.) Şaryo, sinemada kullanılan bir aparat. Kameranın yatay düzlemde hareket etmesine yarar ve genellikle ray kullanılmaktadır. Bu sistem kameranın yatay düzlemde hareket etmesini sağlamasının yanı sıra sarsıntısız bir görüntü yakalamayı hedefler. 2.)Tekerlekleri birbirine 45 derecelik açıyla bakacak şekilde ayarlanmıştır ve tıpkı bir trenin raylarda hareket etmesi gibi işler.
  Mikroskop kullanımında tabla üzerinde yer şaryoya tespit edilen preparat, dişli sistem yardımıyla yatay eksende öne veya arkaya, sağa ve sola hareket ettirilerek tabla üzerinde dolaştırılır.
  Şaryo 150 kg civarlıkta bir ağırlıktadır. 3.)

  ŞASİ . Şasi ,otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulunduruan ve karoseriyi taşıyan temel yapıdır.Bir şasinin dayanıklığı ,hafif,rijit ve az parçalı,mekanik kısımları kolayca takılıp sökülen yapıda olması ,bunlara karşın maliyetinin deen az olması gerekir.
  Modern otomobillerin çoğunda,eskinin sert ve kalın şasi çerçevelerinin yerini ,tek kabuk yada blok halindeki kafes biçimli hafif yapılar almıştır. Gövdenin bir bölümü ise yolcu koruyucu kafes biçiminde geri kalan bölümleri ise kaza anında ezilebilecek biçimdedir.Bu bölümler kaza anında ortaya çıkabilecek enerjinin büyük bir bölümünü yutar ve kana enerjiyide yolculara zarar vermeyecek doğrultulara yönlendirir.
  Hareket halinde bir vasıtaya yolun düzensizliklerinden doğan reaksiyonlar gelir.Bunlar boyuna eğilme ve boyuna burulma şeklinde şekil değiştirmeler doğurabilir.Bu deformasyonlar genlikleri daima değişen ve kendilerine bağlı organların rijitliklerine bağımlı olan frekanslardaki titreşim hareketleri halinde açığa çıkar.

  ŞAŞIRTMALI KAPLAMA Bkz..

  ŞAT Mavna gibi eşya naklinde kullanılan büyük duba

  ŞAT i. (fr. chatte). Kamarası, motoru ve dümeni olmayan, saçtan yapılmış tekne. (Bu tekneler ikili veya dörtlü gruplar halinde yedekte çekilir.) // Liman içinde, gemilerle kıyı arasında yük taşımakta kullanılan güverteli duba. (Şat, İzmir limanında kullanılan bir terimdir.) Bk. BARÇ, LAYTER, MAVUNA.

  ŞAVK Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk
  Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç.
  Elektrik.
  Resim sanatında ışıklı, parlak yer.

  ŞAYKA i. (rusça ve macarca şayka, çete’den). İnce donanma ve nehir gemilerinin bir çeşidi. (Kancabaştan büyük, işkampavyadan küçüktü. Altı düzdü ve büük bir kayık biçimindeydi.; 20-50 savaşçı alırdı, üç topu vardı. Osmanlılar tarafından kıyıların korunmasında kullanılırdı. Kazaklar da aynı adı taşıyan gemileriyle Karadeniz’de korsanlık yaparlardı.)

  ŞEBEK Bkz..

  ŞEBEKE .Ülke çapında yaygınlaştırılmış ulaşım ve iletişim örgüsü, ağ.
  Üniversite öğrencilerinin kimlik kartı.
  Birbiriyle bağlantılı ve gizli çalışan kimselerin tümü
  Örnek: Bütün dünyaya eroin gönderen geniş bir şebekenin peşindeydiler. R. Enis
  Bk. ağ, optik ağ
  Bk. ağcık
  Bk. ağ

  ŞEFFAF .İçinden ışığın geçmesine ve arkasındaki şeylerin görülmesine engel olmayan (cisim), şeffaf .
  Üzerindeki resim ve şekilleri beyaz bir zemin üzerine yansıtmak amacıyla tepegöz ve projeksiyona konan şeffaf, ışığı geçiren kâğıt veya madde, slayt.
  Diyapozitif.
  Asetat.
  Açık seçik, belirgin.
  Ardındaki nesnelleri belirgin biçimde gösteren ışık geçirici ortam.
  Ardındaki nesnelleri belirgin biçimde gösteren ışık geçirici ortam.
  Işığın saçılmadan geçişine olanak veren (özdek).
  İçinden ışığın geçmesine ve arkasındaki şeylerin görülmesine engel olmayan nesne. 2. Parlak.

  ŞEHDİYE i. Denizc. Bk. ÇİTİHA.

  ŞEKİL . Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, biçim; bir kavramın, düşüncenin. olayın ya da eylemin değişik oluş biçimi.
  2. Bir konuyu açıklamaya yarayan resim; toplumsal bir bütünün örgütleniş biçimi.
  3. Davranış biçimi, tutum, yol, tarz; olma biçimi, durum, halşekil

  ŞEKİL BİLGİSİ. Yapı bilgisi.
  .
  ŞEKİLLENDİRMEK . Biçimlendirmek Bir sonuç elde etmek, herhangi bir şey ortaya koymak için güç harcayarak yapılan etkinlik, çalışma

  ŞEMSİYE DEMİRİ Şamandıraları sabit tutmada kullanılan iç tarafları boş yarım küre şeklindeki demirler

  ŞERİT TESTERE . İki kasnağı üzerinde dönen, uçları kaynatılmış testeresi ile kesme işlemi yapan ağaçişleri makinesi.
  Bk. şerit testere makinesi

  ŞERİT. .Dar, uzun parça ve özellikle dokuma veya kumaş parçası .
  Dar, uzun kıyı parçası.
  Herhangi bir maddenin dar, düz, ince ve uzun parçası.
  Bir kara yolunda trafik çizgileri ile ayrılmış bölümlerden her biri.
  Tayfta birbirine yakın iki dalga boyu arasında kalan parça.
  Şeritgillerden, vücudu yassı, birbirine kenetlenmiş boğumları bulunan ve bazısı metrelerce boyda olan bir bağırsak asalağı, tenya, sığır tenyası, sığır şeridi, abdestbozan.
  Koşut ve birbirine yakın iki çizgi arasında kalan alan parçası; tayfda birbirin yakın iki dalga boyu arasında kalan parça.
  Bk. mıknatıslı kuşak
  Bk. saydam resim kuşağı
  Bk. kuşak
  Şeritgiller sınıfından yassı solucanların ortak adı; tenya.
  Genellikle pamuk ya da ipek ipliğinden dokunmuş, 1-2 cm. eninde kumaş. Döşemede kumaş kenarlarını örtmede kullanılır

  ŞEYTAN ÇARMIHI İki halat arasına ağaç basamaklarla yapılan bordadan sarkıtılan merdiven

  ŞIKKA Halattan örülmüş ağ.

  ŞIRINGA .Şırınga, bir tüp, tüpün içerisinde hareket eden bir piston ve ince bir ağızlıktan meydana gelen, gaz ve sıvıları basınçla içine emerek ince bir hat halinde püskürten cihaz.[1] Ucuna iğne takılmış şırınga kısaca iğne olarak adlandırılır. Daha çok tıpta kullanılan şırınga, zaman zaman bahçe işlerinde ve mutfakta da kullanılır.

  ŞİFRE .1 . Gizli haberleşmeye yarayan işaretlerin tümü, kod:
  "İstanbul mümessilliği şifresiyle Mustafa Kemal Paşa'ya bekledikleri malumatı iletmiştim."- Y. K. Karaosmanoğlu. 2 . Gizliliği olan kasa, kapı, çanta vb. şeylerin açılması için gereken rakam.

  ŞİFTİNG Bir yere bağlı, yanaşmış yada demirli olan bir geminin yerini değiştirmek. Bir yükün yerinin değiştirilmesi

  ŞİLEP i. (alm. Schleppen, çekmek, sürüklemek > Schlepp’ten [schiff]). Yük taşımağa yarayan gemi. Değişik tarzda yükleri taşımak maksadı ile kullanılan gemilerdir. Bk. YÜK GEMİSİ.

  ŞİMŞİR (BOXWOOD) Sert, sarı, ince grenli, düz damarlı ve güçlü. Sert olmasına rağmen işlemesi ve oyma çalışması için iyi bir malzeme fakat çivi çakılacağı zaman yonga atması söz konusudur. (Tüm delikleri, matkap ile açınız.) Küçük parçalar, özellikle oyma, makara, boğata (deadeye) , yüzük ve benzeri işler hatta gözle görülür iskelet, çıta sarma ve benzeri parçalar için idealdir. Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir.

  ŞİRKETİ HAYRİYE VAPURLARI Bkz . Şirketi Hayriye Vapurları - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  ŞİŞ .Şişmiş olan yer, şişlik.
  Şişmiş, şişkin, kabarık.
  Bir ucu sivri, demir veya ağaçtan, bazen silah gibi kullanılabilen ince uzun çubuk.
  Örgü örmekte kullanılan, metal, ağaç, kemik vb.nden yapılan uzun çubuk
  Şişe geçirilerek veya şişte pişirilmiş olan (et).

  ŞİŞEDE GEMİ Bkz..

  ŞİŞİRİLEBİLİR CAN SALI Denize atılınca şişmek üzere gemilerde ambalajı içinde bulundurulan can kurtarma aracı.

  ŞİŞİRME. .Baştan savma, kötü (iş)
  Şişirmek işi.
  Tanelerin nişasta kısmının jelatinleştirilmesi için nem, basınç ve ısıya maruz bırakma işlemi. Yemlere ekstrüzyon işlemi uygulandığında, basıncın birdenbire düşmesi nedeniyle hacmin artması gibi.
  Dövme işleminin yandan vurularak yapılanı.

  ŞİYAR VE SEĞİM AYARI . : Bkz. .http://www.modelteknikleri.com/firka...firkateyn.html


  ŞNORKEL .Dizel motorlu denizaltının su altında uzun süre kalmasını sağlayan düzen.
  Solukluk.

  ŞOSE . Bir tür yol. silindirle düzlenmiş küçük taşlardan oluşan yoldur. neredeyse anadoludaki tüm köylerin ana yolla bağlantısını oluşturan yoldur.

  ŞÖMİNE .Şömine (Fransızca: cheminée) mekânları ısıtmak, ve bazen yöresel olarak yemek pişirmek vb. amaçlarla içinde ateş yakılan bir bölmeye sahip olan mimari yapı ..

  ŞÖVOLE .Şövale Ressamların tuvallerini koydukları ahşap sehpa veya üzerinde resim fotoğraf tablo sergilemek için koydukları üç ayaklı ahşap isterseniz dekor olarak ta kullanabilirsiniz
  Konu 3qq tarafından (17.06.2014 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •