Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: S

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart S

  TERİM AÇIKLAMASI.

  S (Sierra) Uluslar arası işaret sancaklarından S harfi Makinelerim geri çalışıyoranlamına kullanılır

  SAAT AÇISI .Bir mevkiden veya bir gök cisminden geçen meridyen ile Greenwich meridyeni arasında kalan ve batıya doğru ölçülen açıdır.

  SAAT DAİRESİ .Gök kutuplarından ve gök cisminden geçen büyük daire. Saat dairesi gök cismi ile beraber hareket eder.

  SAATLER . Bkz. Saatler - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  SABİT ARMA .Gemi üzerinde devamlı olarak sabit durumda bulunan direk, çarmık, giz, seren vb. gibi donanım.

  SABİT HAVUZ Gemilerin alt kısımlarının bakımlarının yapılması için tersanelerde karanın oyularak yapıldığı havuz.

  SABİT PRAÇİLERA YELKENİ. .Kandilisası serenin dörtte birine bağlanan ve tramolalarda karulası aşırılmayan, karulası direk dibine bağlanan yelken.

  SAÇ. .

  SAÇULE .Ağaçtan yapılmış dökmeci kalıplar

  SADELEŞTİRMEK.


  SAF .

  SAFRA Bir teknede denge saglanmasi için sintinesine konan agirlik. Geminin denize elverişli bir durumda bulunması için zorunlu koşullardan biri olan su çekimi ve dengeyi sağlamak amacıyla gemiye alınan ve gerektiğinde yüksüz olarak da yolculuk edebilmesine olanak sağlayan su, kum veya taş gibi fazla ağırlıklar.

  SAFRA OMURGA Yelkenli teknelerde denge için kullanılan omurga ağırlığI. Tekneye ek sağlamlık kazandırmak için omurga altına konan metal parça.

  SAFRA SARNICI. . Safra suyunun alındığı sintinelerdeki sarnıçlar.

  SAFRA TANKI Safra suyunun alındığı tanklar

  SAFRANBOLU EVLERİ .

  SAĞA DEVİRLİ Gemi ileri hareket ettiğinde, pervanenin üst kanadı sancak tarafa dönen pervane

  SAĞA DEVİRLİ PERVANE .2Kıç taraftan bakıldığı zaman sancak tarafa doğru devreden pervane. Tek pervaneli gemilerde pervaneler daima sancak tarafa doğru döner. Çift pervaneli gemilerdeyse sancak taraftaki pervaneler sağa devirli, iskele taraftaki pervaneler ise sola devirlidir.

  SAĞANAK ( CİVARİNA ) .Rüzgarın bölümler halinde şiddetli esmesi.

  SAĞLAM RÜZGAR .Herhangi bir yönden devamlı surette esen rüzgar.

  SAĞLIK LİSTESİ .Gemi kaptanına liman otoriteleri tarafından verilen ve bulunduğu liman ile seyir istikametlerinde uğrayacakları limanların sağlık durumlarını gösteren liste. Buna Sağlık Patentası da denilir.

  SAĞNAK Rüzgarin eserken birdenbire siddetli esmesi.

  SAĞRA ( SAKRA ) .Armuz kaplamada, kısa gelen kaplama tahtalarının uçlarının birleştiği yerdeki çizgi.

  SAHAF :

  SAHANLIK Kıyıdan denize doğru ortalama 200 metre derinliği olan kıyı kesimi.

  SAHİL ATEŞ DESTEK GEMİSİ Amfibi harekatta, çıkarma yapan birliklere ateş desteği sağlayacak sahile yakın mevkilenmiş alçak draftlı tekne.

  SAHİL FİLİKASI Denize atılması ve karaya çekilmesi kolay olan sahil filikası, sandalı.

  SAHİL GÜVENLİK BOTLARI : Bkz.. Sahil Güvenlik Botları - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  SAHİL İŞARETLERİ .Sahillere yakın seyreden gemilerin mevki tayin etmeleri için sahillerde bulunan Tepe, Cami, Kule, Harabe vb. gibi alametler.

  SAHİL ŞERİDİ .Kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak en az 100 metre genişliğindeki alan.

  SAKAL Gemi karinasında oluşan yosun,deniz kabukları,midye .Gemilerin karinalarında meydana gelen yosunlar.

  SAKALAVA i. Bk. ÇEKELEVE.

  SAKIZ BİRİKİNTİLERİ. Kalasın içindeki gözeneklerde ve yüzeyde birikmiş sakız birikintileri. Bu durum ağaç bir hasarla karşılaştığında oluşur. Isınma ile sakız açığa çıkar.

  SAKİN DENİZ .Ayna gibi düzgün durumdaki deniz şekli.

  SAKULEVA i. Doğu Akdeniz limanları arasında sefer yapan yelkenli gemi; bordaları çok çıkık, kıç üstü yüksektir; kıç direğine randa, grandi direğine düzey seren yelkeni açılır, öbür yelkenleri de Latin veya pıraçıra yelkenidir. Birçok doğu gemisinde olduğu gibi, sakuleva’larda da, küpeştenin orta kısmında, brandadan yapılmış ve sökülüp takılabilen bir küpeşte vardır. Bu teknelerin boyları ve yelken donanımları birbirinden çok değişik olabilir. Çeşitli sakuleva tipleri arasında, hemen hemen bir brik-gulet görünüşünde olan, ama grandi direğine brigantin yelkeni yerine bumbalı üç köşe yelken açılan scouna sakulev’i özellikle anmak gerekir (scouna, schooner [geolet] kelimesinin bozulmuş biçimidir).

  SAL i. (esk. Türk. k.). Gemi kazaya uğradığında kazazedelerin üstüne çıkacağı yüzer cisim. // Gemi ile rıhtım arasına konulan yüzer cisim. // Birçok kalın direğin yan yana birbirine bağlanmasıyla yapılan ve genellikle akarsularda taşıma işlerinde kullanılan, düz ve korkuluksuz taşıt. Halk dilinde Tabut denir. // Bidonlar veya yüzer sarnıçlar üzerine monte edilen platform. Sallar daha çok suda yapılır. Çünkü karada yapılacak olursa, ağaç parçalarının her birinin suya atılınca başka bir durum alması bunların bir araya getirilmesini güçleştirir. Bir sal yapmak için ağaçların kalın ve ince uçları bir kalın uç ve bir ince uç olmak üzere yan yana getirilir. Böylece, salın ön ve arka ucunda bir kalın uçla bir ince uç yan yana getirilmiş olur. Ayrıca, en uzun ağaçlar da orta sıralara konur. Bundan sonra, su üstünde yüzen bu ağaçlar yan yana getirilerek salın kenarına tutturulmuş bir iple sıkıştırılır, üstlerine, dikey durumda daha kısa ağaçlar konarak alttaki kütüklere saz iplerle bağlanır. Aradaki boşluklar da çalı demetleri veya dallarla doldurulur.böylece meydana gelen sal, çoğu zaman, sıkıca kapanmış varillerin üzerine oturtularak hızlı akıntılarda dengesinin bozulması önlenir. Bu sallarla, inşaatta veya yakıt için kullanılan ağaçlar taşınır. Etnografik. Sal, birbirine bağlanmış kalın dallardan (Avustralya), sadece yan yana getirilerek bağlanmış veya içi biraz oyulmuş kütüklerden (tasmanya catamaran’ı) yapılmış olabilir. Bu tür salların nehir ulaşımı veya karşıdan karşıya geçme olarak kullanılan ve daha büyük boyda olanları da vardır. Sal yapmak için, malzeme olarak, birbirine bağlı kamışlar veya ot demetleri de kullanılabilir. Bu çeşit bir sal, ortasının çukur olması dolayısıyla, sandal ve pirog arasında bir araçtır. (Güney Amerika’nın balsa’sı, tasmanya ve batı Afrika salları). Bunlar, bataklıklar veya göller gibi durgun ve az derin sularda kullanılan su üstü araçlarıdır.

  SALABURUN .Yelkenlerin gradin yakalarını serene kaldırmak için gradin yakalarına donatılan selviçeler.

  SALABURUN ASTARI .Salaburunların yelkene değdikçe yelken bezini aşındırmaması için yelkenin salaburunlar hizasına dikilen bez.

  SALAMBA Manila denizlerinde kullanılan direkli, yelkenli balıkçı teknesi.

  SALAMBA SALAPURYA i. (fr. chaloupe > ital. scialuppa’dan). Mavunadan daha küçük, yük taşıma işlemlerinde kullanılan teknelerdir. İstanbul sularında ve Marmara denizinde ticaret eşyası taşımada kullanılan 10-15 tonluk yelkenli ticaret kayığı; direği, dibine bağlanmış bir karşı ağırlıkla kolayca yatırılabilir ve böylece Haliç’e girmesi gerektiğinde köprü altından geçişi sağlanırdı; üçgen şeklinde olan yelkeni, direği üzerinde kasnaklarla (çemberler) açılarak indirilirdi: Sağ taraflarında Boğaziçi vapurları, kayıklar, salapuryalar yeşil suların üstünde oynaşıyor (H. E. ADIVAR). Bk. MAVNA.

  SALDIRMAK .Dar sularda demir alırken geminin pruvasını hareket istikametine doğru makine yardımıyla çevirmek.

  SALGI .

  SALLE MAN Eski Portekiz savaş gemilerinin adı.

  SALMA Bir teknenin rüzgara veya akintiya bagli olarak dönmesi. Salma Bir geminin başının çevrilerek istenen yöne doğru dönmeye başlayışı, demir üzerinde yatan veya şamandırada bulunan bir geminin akıntıya veya rüzgara tabi olarak yönünün ve mevkisinin değişmesi.
  SALMA KASASI. .Salma omurgalı teknelerde, salmanın hareket edebilmesi için omurga üzerine yerleştirilmiş, genelde kemere yönünde desteklenmiş, birleşik kaplar prensibine göre çalışan düzen, düzenek.

  SALMA OMURGA Yelkenli bir teknede içerden indirilip kaldirilan madeni veya agaç levha.Yelkenli bir teknede içerden indirilip kaldırılan "madeni veya ağaç levha. "centerboard"

  SALMA OMURGA. .Yelkenli bir teknede içerden indirilip kaldırılan "madeni veya ağaç levha. "centerboard"

  SALMAK Geminin demir üzerinde gezmesi

  Salmakasası Salma omurgalı teknelerde, salmanın hareket edebilmesi için omurga üzerine yerleştirilmiş, genelde kemere yönünde desteklenmiş, birleşik kaplar prensibine göre çalışan düzen, düzenek.

  SALPA Demirin deniz dibinden kurtulmasi, agirligini zincire binmesi.
  Salpa Demirin deniz dibinden kurtulması, ağırlığın zincire binmesi anı. Demir vira edilirken demir önce apiko sonra salpa durumuna gelir

  SALPA ETMEK. .Yan yana geçen ve aralarında mesafenin çok az olması durumundaki filikaların küreklerine topaçlarından tutarak lumbarlardan dışarı kıça doğru sarkıtmaları için verilen komut
  Salpa Kürek Yan yana geçen ve aralarında mesafenin çok az olması durumundaki filikaların küreklerine topaçlarından tutarak lumbarlardan dışarı kıça doğru sarkıtmaları için verilen komut

  SALPA.1 .Demirin deniz dibinden kurtulması, ağırlığın zincire binmesi anı. Demir vira edilirken demir önce apiko sonra salpa durumuna gelir
  Salta Volta edilmiş bir halata boşverilmesi için verilen komut.
  Salta Etmek Gergin bir vaziyette bulunan bir halatı biraz kaçırmak

  SALTABORİNA .Volta edilmiş bir halata boşverilmesi için verilen komut.
  Saltaborina Borinaları biraz boşaltmak veya süratle sıçrayıp çıkmak
  Salvo Gemide bulunan topların bir istikamete hep birden ateş etmesi.

  SALVO .Gergin bir vaziyette bulunan bir halatı biraz kaçırmak Sancak çekmek için kullanılan 1,5 burgatalık ince halat Salya Kullanılacak veya kullanıldıktan sonra artan halatların güverte üzerine sıra sıra uzunlamasına yatırılması.

  SALYA BASTON .Gemide bulunan topların bir istikamete hep birden ateş etmesi.
  Salya Baston Cunda yelkenlerinin açılması için serenler üzerinde bulunan cunda bastonlarının serenler üzerinden dışarıya doğru sürülmeleri için verilen komut.*

  SALYA ETMEK. .Kullanılacak veya kullanıldıktan sonra artan halatların güverte üzerine sıra sıra uzunlamasına yatırılması
  Salya Fora Zinciri ırgata vurmak veya ırgattan kurtarmak için zincirlikten yeteri kadar zincir çıkarmak.

  SALYA FORA : .Zinciri ırgata vurmak veya ırgattan kurtarmak için zincirlikten yeteri kadar zincir çıkarmak.

  SALYA FORA HALATI. .Salya forada kullanılan birer çımalarına kanca bağlanmış halatlar.

  SALYA FORA KANCASI : .Salya forada kullanılan birer uçları kancalı diğer uçları halkalı kancalar.

  SALYA. .Borinaları biraz boşaltmak veya süratle sıçrayıp çıkmak.

  SALYANGOZ DİŞLİSİ :

  SAMBUNK Alçak, yuvarlak, bodoslamalı yüksek kıçlı Arap teknesi.

  SAMPAN Çin, Cava, Madagaskar denizlerinde balıkçılık, yük taşıma ve diğer işler için kullanılan tekne.

  SAMUR FIRÇA :

  SAMURA SANCAK .Gemi safrası.

  SAMURA. Gemi safrası.

  SAN FELİPE . Bkz . http://www.modelteknikleri.com/san-f...an-felipe.html

  SAN FRACİSKO 2. Bkz. http://www.modelteknikleri.com/san-f...isco-ii-6.html

  SANAT : .

  SANATKAR :

  SANCAK 1) Bayrak, Bandıra 2) teknenin sag yarısı, sag tarafi Teknenin pruva-pupa hattının sağ yarısı, sağ tarafı.

  SANCAK ALABANDA Dümenin sancak tarafa dogru en çok basilabilmesi için verilen emir.

  SANCAK ALABANDA . .1Dümenin sancak tarafa azami olarak basılması için verilen emir.

  SANCAK BAĞI. .Sancakları ve işaret flamalarını savlolarına bağlamakta kullanılan bir nevi bağ

  SANCAK BAŞ OMUZLUK .Pruvadan itibaren sancak tarafa doğru 45 derece istikameti.

  SANCAK DOLABI. .İşaret sancaklarının muhafaza edilmeleri için köprüüstünün veya işaret köprüsünün sancak ve iskele alabandalarına konulan yirmi sekiz gözlü saçtan veya ağaçtan yapılmış dolap.

  SANCAK GEMİSİ .En yüksek makamın forsunu taşıyan gemi.

  SANCAK GÖNDERİ Kiç tarafa güverteden sancak çekmek için dikilmis gönder.

  SANCAK GÖNDERİ. .Kıç tarafa güverteden sancağı toka etmek için dikilmiş gönder.

  SANCAK KIÇ OMUZLUK . .Pruvadan itibaren sancak tarafa doğru 135 derece istikameti.

  SANCAK SALVOSU .Sancakları ve işaret flamalarını direklere veya serenlere çekmekte kullanılan 1,5 burgata kalınlığına kadar olan ince halatlar.

  SANCAK SELAMLAMA .Seyir halinde veya demirli bulunan bir harp gemisinin, yakınından geçen bir ticaret gemisi tarafından kendi milli sancağının mezestre edilerek selamlanmasıdır. Harp gemisinin bordası istikametine gelen ticaret gemisi milli sancağının mezestre eder. Bunu gören harp gemisi de kendi milli sancağını mezestre ve bilahare toka ederek selama karşılık verir. Sonra ticaret gemisi de sancağını toka eder.

  SANCAK TARAFI : 1.Geminin baş tarafına dönüldüğünde omurga hattından sağ tarafta kalan kısmı

  SANCAKTAR .

  SANDAL : Bkz..

  SANDAL AĞACI :

  SANDAL.1 i. (ar. şandāl’’dan). Küçük kürekli tekne. Liman içinde ya da güvenceli sularda insan taşımada, balıkçılıkta eşya taşımada kullanılır. Bıyu yaklaşık olarak 5/6 metre arasındadır. // Kürekle hareket ettirilen, kısa boylu ve genişçe küçük deniz teknesi: İster misiniz, sizi sandalla ta derenin nihayetine kadar götüreyim? (H. Z. Uşaklıgil). Sandalın geldiği günden beri Süreyya rüzgar buldukça fırsatı kaçırmıyor, hemen balkona çıkıp sandalcıya sesleniyordu (Mehmed Rauf).

  SANSABOSA .Fırtınalı havalarda tek demirde yatılırken demirin taraması ihtimaline karşı olduğu yerde atılan ikinci demirin bosaya vurulmamış ve kaloma verilmemiş durumu

  SANSON . Bkz. http://www.modelteknikleri.com/sanso...im-sanson.html

  SANTA LUCİA : Bkz . http://www.modelteknikleri.com/santa...-yardimci.html

  SANTİM :

  SANTİSİMA TRİNİBAD. Bkz .http://www.modelteknikleri.com/santi...-trinidad.html

  SANTRAL :

  SAP.

  SAPALLİ ( SAPELE) .Rengi dolayısıyla çok hoş bir görüntüsü vardır. Modelcilikte her aşamada rahatlıkla kullanılabilir. Düz lifli bir yapısı olduğundan Küçük ölçekli modellerde bile problem yaratmaz. Orta sertliktedir. Dayanıklıdır. Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir.

  SAPAN. .Makaraların ve tornoların tablaları etrafındaki halat veya demir kuşaklar. Yük almakta veya vermekte kullanılan muhtelif uzunluklarda iki uçları radansalı tel veya lif halatlar.

  SAPLAMA.

  SAPMA .

  SARAVELA .Yelkenin sarılması için verilen komut.

  SARDINERE Sardalye balığı avında kullanılan çeşitli tekneler.

  SARDİNAL . Bkz. http://www.modelteknikleri.com/sardi...li-sandal.html

  SARGI.

  SARI ÇAM :
  .
  SARI ZEYBEK Bkz.. 1. http://www.modelteknikleri.com/sari-...ri-zeybek.html

  SARIM : "Bkz.. GÖVDE SARIMTekne kaplama konusuna paralel olarak “Kaplama kemerleri” adı altında küçük bir açıklama yapmaya çalışacağım.
  Kaplama işlemine başlamadan önce tekneyi “Kenar kaplama= Üst kemerler” ve “Dip kaplama= Alt kemerler” olarak iki bölüm haline getirmekte büyük yararlar var. (Resim:7)
  a) Her sıra borda kaplamasındaki elemanlarının adetleri, boyları, enleri ve şekilleri daha kolay değerlendirilir.
  b) Kısa kaplama elemanlarının nerelerde kullanılacağı kolay belirlenir.
  c) Diğer bölüme göre daha küçük bir yapı sergileyen “Dip kaplama” bölümünün kavisli yapısı nedeniyle kaplama esnasında kaplamalarda büyük kırılmalar olabileceği ihtimaline karşı, daha kolay iş yapmaya ve beceriyi daha kolay elde etmeye olanak sağlar.
  d) Kemerler kendi bölgesinde, kamburlaşma, keskin dönüşler ve esnemelere meydan vermezler. Ayrıntılı kuralların uygulanması ile teknede hoş eğimler ortaya çıkarır ve sonuçta teknenin hoşa giden biçimini ortaya çıkarır.
  e) Her bir kemere isabet edecek kaplama sırası adedi kolayca bulunur. Her bir kemerde 3-10 kaplama sırası bulunabilir.
  17. 18. ve 19. yüzyıl gemileri dizaynlarında bu tip sorunlarla karşılaşırız ki bu sebeple kaplama yapılacak tekneyi, kemer şeklinde bölme işlemi bir gerekliliktir.
  Bkz : http://www.modelteknikleri.com/govde...i-linkler.html

  SARKAÇ :

  SARMAL

  SARNIÇ GEMİ Sıvı yükleri taşımak için özel olarak yapılmış gemiler. Bk. TANKER.

  SARNIÇLI TEKNE Tatlı su, mazot gibi sıvıların taşınmasında kullanılan küçük gemi veya duba.

  SARSIM.

  SATEN :


  SATRANÇ :
  .
  SAVARONAMV Savarona, 28 Mart 1931'de denize indiğinde dünyanın en büyük yatı olan, günümüzde de en büyükler arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin Ertuğrul yatı'ndan sonraki Cumhurbaşkanlığı yatı. Yatın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. 2038 yılına dek, 49 yıllığına armatör Kahraman Sadıkoğlu'na kiralanmıştır. bkz. http://www.modelteknikleri.com/savar...avarona-7.html

  SAVAŞ GEMİSİ Yaklaşık olarak 50.000 deplasman tonunda büyük vurucu kuvvete sahip ve korunmak için belirli süratte, ağır silah ve zırhla donatılmış savaş gemisi. // Savaş maksadına uygun olarak, hücum ve savunma için özel silahlar ile donatılmış gemidir.

  SAVLO Sancak çekmek için kullanilan 1,5 burgatalik ince halat

  SAVRUNTU. .Sert rüzgarların dalgalar üzerine çarparak su zerrelerini duman halinde kaldırıp, savurması

  SAYDAM :

  SAZ KAYIĞI Boğaziçi’nde düzenlenen mehtap gecelerinde, içinde saz takımının bulunduğu büyükçe kayık: Hele saz kayığının en yakınında bulunan kayıkçılar ellerini biraz uzatarak yanlarındaki sandal veya kayığın kenarlarını tutmakla bunları birbirlerine tamamen yapıştırmış ve adeta kenetlemiş olurlardı ve bu sıralarda sandallarını yerlerinde tutabilmek için bir teviye siya ederlerdi (A.Ş. Hisar).

  SAZ

  SCHOONER LA JACİNTHE. Bkz. http://www.modelteknikleri.com/schoo...25-1-48-a.html

  SCHUYT Yan yelkenlerle donatılmış bir veya iki direkli Hollanda balıkçı yelkenlisi.

  SCOW Karinası düz gemi. Genellikle kum, çakıl, çamur transferinde kullanılır. Geniş olanlara Barge (Barç) veya

  SCOW. Lighter (Layter) denir.

  SCULL Bir adam tarafından yürütülen küçük bot.

  SCULLER Küçük kürekle yürütülen bot.

  SEA BOAT Gereği halinde derhal denize atılmak üzere hazır bulundurulan tekne, filika. Bk. KAZA BOTU.

  SEALER Fok balığı avında kullanılan gemi.

  SEDEF .

  SEDEF KAKMA.

  SEFAİNİ HARBİYE. Harp maksatları için yapılmış her sınıf tekne

  SEFAİNİ TİCARİYE. Yolcu ve her cins malzeme taşıyan gemiler.

  SEGMAN .

  SEĞİM -ŞİYAR : Bkz. http://www.modelteknikleri.com/firka...firkateyn.html


  SEĞİRDİM. .Bir cihazın veya topun herhangi bir kuvvet tesiri sonrasında eski haline alması sırasındaki hareketi

  SELAMLAMA. .Donanma gemilerinin limanları ziyaretlerinde veya devlet ricalinin, Donanmayı ziyaret ve denetlemelerinde belli protokol kurallarına uygun olarak icra edilen selamlama şeklidir. (Top atışı, çımariva, boru ile düdükle vs.) Bu uygulama denizde karşılaşan gemiler arasında da, kıdem esası dikkate alınarak uygulanır.

  SELİLOZİK.

  SELÜLOZ : ( HEMİ. ) Selüloz: Bileşiminde %40-45 bulunur. Hücre duvarının ana katkı maddesidir. Ahşabın fiziksel özelliklerinden eğilime ve çekmeye karşı mukavemet veren madde budur. Hemiselülöz: Bileşiminde %20-35 bulunur. Pentoz ve heksos şekerlerinin kısa polimerileridir. Hücre duvarını güçlendirir, depo madde görevi yapar, geçit zarlarını ayarlar. Su emicidir.

  SELVİÇE Yelkenli bir gemi armasindaki hareketli halatlar.

  SELVİÇE BONCUĞU .Selviçelerin donatıldığı tek delikli boğatalar.

  SEMENTASYON. .


  SENKRONİZASYON .

  SENTETİK .

  SENTEZ .

  SEPET YAPIMI : Bkz .

  SEPHİYE Bir cismin su üstünde durmasını sağlayan yüzdürücü kuvvettir. ARŞİMET ABİ.

  SERAMİK

  SERBEST :

  SERBEST ÇITA İLE KONTROL Postalar yapıştırılıp sağlamlaştırıldıktan sonra serbest bir çıtayı postalar üzerinde sanki sarılmış gibi yukarıdan aşağıya doğru gezdirmek suretiyle postaların pozisyonunu kontrol edin. Bu kontrol işleminde tüm postaların yapıştırma yüzeyleri kontrol çıtasına değmelidir. Eğer posta çıtaya değmiyorsa posta yüzeyi içerde kalmış demektir. Bu durumda posta yapıştırma yüzeyine ince bir parça eklemek suretiyle postayı normal pozisyonuna getirmelisiniz. Veya postanın yapıştırma yüzeyi aşırı derecede çıtayı dışarı itmektedir. O zaman postanın yapıştırma yüzeyi dışarıda demektir. Zımparalamak suretiyle yapıştırma yüzeyi normal seviyesine indirilmelidir. Bu hatalar bazen postaların hatalı kesimi, hatalı yerleşiminden ve hatta planlardaki hatalardan kaynaklanabilir.

  SERBEST UÇUŞ : .Diecast Statik Modeller - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  SEREN . .Direkler üzerinde yelken açmak için ve işaret çekmek için yatay olarak bağlanmış gönder.

  SEREN VARDEVELESİ. .Yelkenlerin seren yakalarını serene bağlamak için serenin bir cundasından diğerine kadar seren üzerindeki mapalardan donatılan halat veya demir çubuklar. Yelkenleri sarmak üzere marsipetlere basan personel elleri ile serenin vardevelesine tutunurlar.

  SEREN YAKASI Yelkenlerin serene baglı üst kısımları. (matafyon yakası).

  SERGİ .

  serigrafi .

  SERT.

  SERTLEŞLEŞTİRİCİ.

  SERTLEŞLEŞTİRME.

  SERTLİK. Yoğunluk derecesine paralel olarak sertlik derecesi de değişir. Ağaçtaki lifler dik doğrultuda ise sertlik fazladır. İlkbahar odunu, yaz odunundan; dış odun iç odundan daha yumuşaktır.

  SERVİS GEMİLERİ Römorkör, tarak gemileri, SAR-karakol, çevre temizlik, acente ve ikmal tekneleridir.

  SES DUVARI :

  SES DÜZEYİ .

  SETTEE RIG İki direkli, dört köşe yelkenleri olan tekne.

  SEYFTİVALF . .Emniyet valfı

  SEYİR DEFTERİ / JURNALİ . .Gemi jurnali.

  SEYİR FENERİ .Gemi ve deniz araçlarının seyir halinde bulundukları zaman çekmek ve yakmak zorunluluğunda oldukları "Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğünde Belirtilmiş" fenerler.

  SEYİR JURNALİ. .Bütün gemilerde seyirde ve limanda bulundukları süre içinde olayların ve önemli işlemlerin günlük olarak kayıt edildiği kaptan tarafından veya yetki verilen personel tarafından tutulan ve denetlenen hukuki geçerliliği olan bir kayıt defteridir. Bu defterler ilgili makamları tarafından onaylanmış olarak gemilere verilirler.

  SEYİR KAMERASI. .Seyir ile ilgili hesapların yapıldığı, içinde harita masası ve dolapları (folyo dolapları) ile lüzumlu neşriyatın ve seyir malzemelerinin bulunduğu köprüüstünün gerisindeki kamara.

  SEYİR YARDIMCILARI .Deniz fenerleri, ışıklı şamandıralar, radyo sinyalleri, görünür seyir işaretleri ve elektronik mevki koyma tesis ve istasyonları gibi gerek milli gerek milletlerarası standartlara göre gemilerin seyir ve emniyet kolaylığına yardımcı olan tesis ve araçlar

  SEYİR. 2 .Bir gemi veya deniz aracının bir mevkiden gidilmesi istenilen diğer bir mevkiiye emniyetle götürülmesi.
  "

  SEYRETMEK ".Denizde bir istikamete doğru gitmek, seyir halinde olmak

  SEYYALE. Bkz . http://www.modelteknikleri.com/50-se...0-seyyale.html

  SEYYAR MAÇUNA Duba üzerine kurulmuş maçuna.

  SHENANBOAH . Bkz . http://www.modelteknikleri.com/shena...henandoah.html

  SHIP-OF-THE-LINE Yelken devrinde muharebe gemisi. 3 veya daha fazla güvertede topların bulunduğu alçak süratli ancak yüksek tonajlı yelkenli gemi.

  SIĞ SU Denizin (genellikle sahil kismina yakin) herhangi bir kisminda teknelerin seyretmelerine uygun olmayacak sekilde az su bulunan pek derin olmayan yerlere denir.


  SIĞLIK . .Derinliği az olan ve gemilerin seyretmeleri tehlikeli olan yerler.

  SIVAMA

  SIVI YÜK GEMİSİ Akaryakıt, asit, likit gaz taşıyan gemi. (Tanker de denir.)

  SIVIRYA .Filika hamlacılarının arkalarındaki ve pruvacılarının önlerindeki kürekçiler. (Hamla sıvıryası, pruva sıvıryası); Herhangi bir işe ara vermeden devamlı yürütmek.

  SIYIRMA .

  siemens

  SİĞİL. .Herhangi bir cismin altına bir şey sürmek için veya yara savunma malzemesi olarak kullanılan bir tarafı yontulmuş ve sivri ağaç takozlar

  SİLAHLI TİCARET GEMİSİ Savaş için donatılmış (silah ve adamlı) ticaret gemisi.

  SİLİKON . Bkz..

  SİLİNDİR.

  SİLİNDİR YÖNTEMİ. ". Çıtayı düz bir zemine yatırın, üzerinden yuvarlak bir cam şişe, boru veya silindiri yuvarlayarak geçirin. Bu yöntemde silindirin sert olması gerekli, zemin sertliğini ise ahşaba ve büküm eğrisine göre değişken seçebilirsiniz (sert zemin az eğim, yumuşak zemin çok eğim). Önce sert zemin ile başlayın, akabinde zemini (çok katlı gazete kağıdı gibi..) yumuşak seçerek eğimi arttırabilirsiniz.
  Silindirin çıtaya dik olarak çekilmesi, çıtanın doğrultusunda eğimini sağlar. Çıtaya açılı olarak silindir çekilmesinde ise; çıtaya dönerek eğim verir ki bu da sarma işleminde çok faydalı olabilir."

  SİLİNDİRİK.

  SİLİSTİRE : .Lumbarağzında selamlama veya gemi dahilinde yapılacak anonstan önce dikkati çekmek maksadıyla kullanılan kemikten veya madenden yapılmış tiz ses çıkartan bir cins düdük.

  SİLİSYUM.

  SİLME

  SİLONGO : .Cunda yelkenlerinin serenini, cundalarından kaldıran kandilisa.

  SİLYON FENERİ Gece ve karanlikta gemilerin seyir halindeyken pruva ve grandi direkleri cundalarinda yaktiklari ufkun 20 kertelik bir sahasindan berrak havada en az 5 milden görülebilen ve pruvadaki grandiye nazaran daha asagida olan fenerlerdir. (Beyaz renklidirler).


  SİMETRİ KONTROLÜ. Gemi üstü, yan tarafları, pruva ve kıç bölümlerinin uzaktan gözle nişan almak suretiyle bölümlerin simetrik görüntü kontrolü yapılması gerekir. Birbirine simetrik olması gereken parçalarda göze çarpan bir çarpıklık varsa düzeltilmeli.

  SİMETRİ.

  SİMOFOR. . İki gemi veya sahil istasyonu arasında kısa gönderli dört köşe sancaklarla yapılan görünür muhabere usulü.

  SİNARA. .Kalafatçıların armuzlara üstübü sıkıştırmakta kullandıkları bir çeşit demir siğil.

  SİNİS.

  SİNTİNE Teknenin su altında kalan iç kısmı, iç tabanı.

  SİNTİNE .2 .Gemi makine ve kazanlarının bulunduğu kısmın zeminin altında, genellikle ambar güvertesinin altında kalan ve gemi içinden sızan sularla makine ve kazan dairelerinden akan yağ yakıtların toplandığı en alt kısım.

  SİNTİNE DÖNÜŞÜ Bir geminin su kesimi altında olup baştan kıça doğru geçiş ekseni kavisi, sintine kavisi.

  Sintine Tulumbası/Pompası .Sintinede biriken sıvıların boşaltılması için kullanılan tulumba/pompa

  SİS AL HALAT. .Manila halattan çekme gücü daha zayıf olan bitkisel halat.


  SİS İŞARETİ. .Siste seyir halindeki gemilerin birbirlerine durumlarını belirtmek üzere düdükle verdikleri işaret.

  SİS KAMPANASI. .Demirde veya şamandırada yatan gemilerin siste mevkilerini belirtmek için çaldıkları kampana.

  SİVİL SİLAHLI GEMİ Savaşta askeri personelle donatılan sivil gemi.

  SİYA . .Filikalarda kürekleri baştan kıça doğru hareket ettirmek.

  SİYA KÜREK Kürek çekerekn tekneyi geriye itmek için verilen komut.

  SİYA KÜREK / SİYA ETMEK. İleri yolla giden bir filikanın durdurulması maksadıyla küreklerin ters tarafa doğru çekilmesi.

  SİYANÜR

  SİYAH İNCİ : Bkz .... http://www.modelteknikleri.com/yelke...iyah-inci.html

  SLOOP (ing. k.) Şalupa. Tek direkli, floklu, randa yelkenli tekne. // Tek direkli, cıvadralı floklu, yan yelkenli tekne. // Savaş zamanında refakat ve karakol işleri yaptırılan makineli tekne.

  SLOOP-OF-WAR Firketenden küçük ve daha süratli, ana bataryası tek bir güvertede olan tam armalı yelkenli tekne.

  SMACK Bir çeşit (yelkenli) balıkçı teknesi.

  SNIPE [snayp] i. Spor. Yelkenli bir tekne türü. (Uzunluğu en çok 4,73 m, genişliği 1,55 m’dir. 193 kg ağırlığında olan Snipe’ın 10,78 metrelik çift yelkeni vardır. İki kişi tarafından kullanılır. İşareti, su kuşu siluetidir. Snipe, Türkiye’de çok tutulan bir teknedir.

  SOĞRA [SOKRA] Armuz kaplamada, kısa gelen kaplama tahtalarının uçlarının birlestigi yerdeki çizgi.

  SOĞUTUCU AMBARLI GEMİ Taze hamüle taşıyan ticaret gemisi. // Dondurulmuş, soğuk yük taşımak için özel yapılmış gemi.

  SOĞUTUCU.

  SOLUGAN . .Uzun mesafelerden gelen fırtına sonrası ilerleyen dalgalar.

  SOMUN .

  SOYMA

  SOYMUK :

  SÖRVEY GEMİSİ Ölçme, mesaha gemisi.

  SPECİFİKASYON .

  SPEEDFİSH Bkz. http://www.modelteknikleri.com/surat...ish-600-a.html

  SPESİFİK :

  SPORTİF veya GEZİNTİ GEMİLERİ Genellikle, sportif ve gezinti maksatları ile bu alanda turistik gelir amacına yönelik yapılmış teknelerdir. Sportif maksatlar için yapılanlar milletlerarası, klasmanlarla belirlenmiş, olimpik veya olimpik olmayan özel yapıdaki, yelkenli veya yelkenli motorlu olan teknelerdir. Gezi maksadına yönelik tekneler ise, ya bireysel zevkler için veya turistik amaçlı geziler için tertip edilmiş teknelerdir. Bu tekneler çoğunlukla ağaçtan imal edilmiştir. Son zamanlarda sentetik maddelerin gelişmesine paralel olarak ağaç imalatın yerini FİBER GLAS tekneler almaya başlamıştır. Ayrıca saç ve alüminyum karışımı olarak yapılanlar görülmektedir. Bir gelişme şekli de beton tekne yapımındadır. Teknenin şekli demir çubuklar ile ortaya çıkarılarak, bunlar beton ile kaplanıp tekne oluşturulmaktadır.

  SPRAY BOSTAN Bkz. http://www.modelteknikleri.com/spray...at-narman.html

  SPREY BOYA.

  SPREY.

  STAGECOACH . Bkz . http://www.modelteknikleri.com/atli-...a-arabasi.html

  STANDART.

  STANDART SAPMA.

  STAR Bir çeşit yelkenli yarış teknesi.

  STATİK . . Bkz. Diecast Statik Modeller - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri.

  STEAMER Önceleri yalnızca stim ile hareket eden tekneye denilmişse de sonraları, denizde çatışmayı önleme tüzüğünde belirtilen ve genel anlamda bütün gemilere denilmiştir.

  STİMLİ GEMİ Üretilen stimle hareket eden ve açık denizlerde seyredebilen gemi.

  STONGBOW : Bkz... http://www.modelteknikleri.com/genel...strongbow.html

  SU ALTI TÜFEĞİ. .Sualtında balık avında kullanılan lastik veya metal yaylı, gaz veya hava basınçlı tüfekler.

  SU ÇEKİMİ. .Geminin su kesimi ile omurgası arasındaki dikey mesafe. Su çekimi miktarını göstermek üzere baş ve kıç bodoslamanın her iki tarafına rakamlar konulur, bu rakamlara kana rakamları denir.

  SU GEMİSİ Gemilere su veren, taşıyan gemi.

  SU HATTI Teknenin gövdesinde islak yüzeyle kuru yüzeyi arasinda meydana gelen çizgi.

  SU HATTI BOYU (LWL) Su kesiminin baş ve kıç bodoslamalarla temas ettiği noktalar arasında kalan mesafe.

  SU KESİMİ Bir geminin su üstü ve su altı bölümleri arasındaki çizgi. Teknenin gövdesinde ıslak yüzeyle kuru yüzeyi arasında meydana gelen çizgi. ...

  SU KESİMİ ÇİZİMİ. Bkz…http://www.modelteknikleri.com/prati...ak-yapimi.html

  SU ÜRÜNLERİ. .Denizler, iç sular ve suni olarak yapılmış havuz, baraj, gölet, dalyan ve çiftlik gibi tesislerde tabii ve suni olarak istihsal edilen, yetiştirilen su bitkileri, balıklar, süngerler, yumuşakçalar,memeliler, sürüngenler, kabuklular gibi canlılarla bunlardan imal edilen ürünler.

  SU VERME

  SUBPANAMAX Konteynırlarda 2000 ? 2999 TEU arası kapasiteye sahip gemi tipidir.

  SUCTION DREGGER Emerek tarayan tarak gemisi.

  SUEZMAX Tankerlerde 100.000 ? 149.999 DWT arası kapasiteye sahip gemi tipidir

  SUGARİ Vira edip sıkıştırmak. (Suga kastanyola, suga cıvata vb).

  SUGARİ ETMEK .2 .Irgat fenerine vurulmuş olan halatın ihtiyaç halinde gevşetilerek akıtılması. Bu terim yerine kaçır terimi de kullanılır.

  SUHULET. Bkz. http://www.modelteknikleri.com/26-su...6-suhulet.html

  SULTANİYE : Bkz. http://www.modelteknikleri.com/61-su...sultaniye.html

  SUNBEKİ : Bkz. Sunbeki - Gemi Modelciliği ve RC model teknikleri

  SUNİ .

  SUPER LINER Büyük tonajlı, hızlı hat gemisi.

  SURF BOAT Sahil dalga çatlağında çalışmak üzere özel yapılmış tekne. Bu sistem tekneler halen bazı kısıtlı durumları sebebiyle fazla yaygın halde değildir.

  SUYU SUYUNA DEMİRLEMEK. .Bir geminin çektiği su derinliğinden biraz fazla derinliğe kadar gelip demirlemesi.

  SÜBYE . .Hafif işlerde kullanılan ve yalnız herhangi bir ağırlığın aksi tarafa çekilmesine yarayan bir donanım

  SÜBYE ARMALI Direklerinde seren yelkenleri olmayip sadece yan yelkenleri bulunan tekneler.

  SÜLYEN .1 .Yeni konulan, veya raspa edilerek temizlenmiş olan çelik veya demir saçlar üzerine koruyucu olarak sürülen genellikle kırmızı renkteki astar boya

  SÜLYEN BOYA Yeni konan yada raspa edildikten sonra temizlenmis olan çelik veya demir saçlar üzerine koruyucu bir astar olarak sürülen genellikle kirmizi renkteki boya.

  SÜPAP

  SÜRASTARYA Geminin yükleme yada boşaltılması için anlaşılmış olan günlerin aşılması ve bunun için ödenen tazminat.

  SÜRDÜMEN / DÜMENCİ .Gemilerde veya teknelerde dümen tutan personel.

  SÜREKLİ. .

  SÜRGÜLÜ :

  SÜRME İSKELE Birbiri üzerine aborda olmuş gemiler arasında gidip gelmeyi sağlamak üzere uzatılan enli tahtalardan yapılmış iskele.

  SÜRME OMURGA . .Salma omurga da denilebilir. [Ana omurga bedenine açılan bir yarıktan aşağı yukarı hareket ettirilebilen tahta veya madeni levha şeklindeki omurga olup yelkenli teknelerde yelkenle seyir anında devrilmemek veya rüzgar altına düşmemek için kullanılır]

  SÜRMENE TAKASI .http://www.modelteknikleri.com/surme...ki-arikan.html

  SÜRTÜNME . .

  SÜRÜKLEMEK. .Herhangi bir sebep dolayısıyla hareket edemeyen teknelerin rüzgar ve akıntıya tabi olarak mevki değiştirmesi.

  SÜTÜNLÜ MATKAP

  SÜTÜS.
  Konu 3qq tarafından (01.07.2014 Saat 01:44 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •