Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: N

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart N

  TERİM AÇIKLAMASI

  N (November) : Uluslar arası işaret sancaklarından N harfi olumsuz yada evvelki grubun anlamı olumsuz olarak okunmalıdır anlamında kullanılır.

  NAHT SANATI : Yapılan araştırmalarda İslamiyet’ten önce Orta Asya’da yaşayan Türklerin heykel ve oyma süsleme eserlerine rastlanmıştır. Bu eserlerde Çin ve Hint sanatının izleri görülmektedir. Ancak İslam dininin heykeltıraşlık sanatına müsaade etmemesi, Müslümanlar ve Türkler arasında ahşap oymacılığı sanatında ilerlemesine yol açmıştır.
  bkz. http://www.modelteknikleri.com/naht-...ht-sanati.html

  NAKKAŞ : Gemilerin boya işleri ile görevli olan ve boyaların bulunduğu nakkaşhanenin sorumlusu.

  NAKKAŞHANE : Gemide kullanılan boya, vernik, fırça gibi malzemelerin depolandığı yer.

  NAKLİYE GEMİSİ : Askeri birlikleri ve gereksinmelerini (ikmal maddelerini, ihtiyaçlarını) taşımakta kullanılan askeri gemi. // Ticari maksatla yük taşıyan gemilerdir.

  NALBUR : At nalı yapan demirci. Nal, çivi vs. satan veya yapan kimse. Nalbur. (Osmanlıca'da yazılışı: na'l-bur). Çivi, kilit, menteşe gibi yapı işlerinde kullanılan şeyleri satan kimse, hırdavatçı.

  NAMLU : Namlu, ateşli silahların, saçma, barut ve barutu ateşleyen kapsülden meydana gelen fişeğin ucundaki saçma(lar) veya mermiyi hedefe göndermesi için gerekli; yivli veya yivsiz, uzun delikli metal borudur.Silahların sapından ucuna kadar olan kısım ve kurşunun fırlatıldığı yerdir. Namlu özellikle yivli silahlarda olmak üzere genellikle bir silahın en pahalı ve en maliyetli parçasıdır.
  .
  NANO TEKNOLOJİ :Nanoteknoloji maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimidir. Genel olarak 100 nm ve daha küçük boyutta malzeme, aygıt geliştirmekle ilgilidir. 1 nm, metrenin milyarda biridir.Bukminsterfuleren C 60 olarak da bilinen, "buckytopu" karbon allotroplarının temsili bir üyesi olarak bilinir.Nanoteknoloji birçok alanı kapsayan bir bilim dalıdır. Aygıt fiziği, malzeme bilimi, elektronik, kimya, biyoloji gibi dallardan bilim araştırmacıları, nanoteknoloji çalışmaları yapmaktadır.
  Nanoteknolojinin etkileri üzerinde çok tartışma olmuştur. Nanoteknolojinin tıp, elektronik ve enerji üretimi gibi alanlarda uygulanma potansiyeli vardır. Bunun yanında, her yeni teknolojide olduğu gibi, nanomalzemelerin de sağlık ve çevre üzerindeki etkileri merak edilmektedir.[1]
  Nanoteknoloji kelimesini ilk defa kullanan Tokyo Bilim Üniversitesi'nden Norio Taniguchi olmuştur. 1974'de yayınlanan bir makalede [2] Taniguchi'nin tanımı şöyledir: "'Nanoteknoloji' genel olarak malzemelerin atom ya da molekül işlenmesi, ayrılması, birleştirilmesi ve bozulmasıdır." Nanoteknoloji kelimesinin ortaya çıkmasından önce, fikir olarak dile getirilmiştir. Bunlardan en erkeni Richard Feynman'ın "Aşağıda Daha Çok Yer Var" adlı konuşmasıdır. Feynman bu konuşmasında atomları ve molekülleri kontrol etmeyi becerebileceğimizden, bunu yapabilmek için de yeni aletlere ihtiyacımız olduğundan bahsetmiştir. Atomik seviyede yer çekimi kuvvetinin öneminin azalacağına, Van der Waals gibi zayıf kuvvetlerin öneminin artacağını da belirtmiştir. Feynman'ın yanında bir başka bir bilim adamı ise Eric Drexler'dır. 1986'da yayınladığı "Yaratma Motorları: Nanoteknolojin Yaklaşan Devri" ve "Nanosistemler: Moleküler Mekanizmalar, Üretim ve Hesaplama" kitaplarında istediğimiz maddeyi atom atom dizerek oluşturan nanorobotların varolabileceğini ispat etmeye ve bu teknolojinin etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Ayrıca "Yaratma Motorları: Nanoteknolojin Yaklaşan Devri" yayınlanan ilk nanoteknoloji kitabıdır. Nanoteknolojinin gelişmesini sağlayan buluş ise Tarama Tünelleme Mikroskobu'nun keşfedilmesidir. Bu mikroskop sayesinde iletken bir yüzeydeki atomların yerleri değiştirilebiliyordu. Bu gelişmeyi 1986'da fullerinelerin ve karbon nanotüplerin keşfi izledi. 2000'de ABD'nin nanoteknolojiye yatırım yapması sonucu tüm Dünya'nın birçok ülkesinde nanoteknoloji araştırmaları başlamış oldu.

  NAR AĞACI : Ateş. Nargillerden, yaprakları karşılıklı, çiçekleri büyük, koyu kırmızı renkte, küçük bir ağaç (Punica granatum). Bu ağacın kırmızımtırak sarı sert bir kabukla örtülü, içinde çok sayıda kırmızımtırak, sulu taneler bulunduran yuvarlak yemişi.Nargiller (Punicaceae) familyasından, meyvesi için kültürü yapılan, yan ağaçsı, kırmızı çiçekli bir bitki

  NATÜRMORT : Natürmort, hareketsiz durgun doğa anlamına gelmektedir. Resim sanatında kullanılan bir terimdir aynı zamanda. Hareketsiz, yani dalından koparılmış meyve ve sebzelerin, bazı günlük eşyaların, vurulmuş kuşların, balıkların resimlerine de natürmort resim denir.

  NAUTİCART : BKZ. http://www.modelteknikleri.com/nauti...art-6-a-9.html

  NAVE EGİZİA : Mısırlılara ayit bir yelkenli kayık.

  NAVİ 1 : i. (fars. nāv veya ital. nave’den nāvî [?]). Eski dilde küçük gemi. Bk. BARKO BESTİYA.i. (lat. navîs). Yalnız pruva direği kabasorta, öbür direkleri sübye donanımlı olan, barko büyüklüğünde, genellikle üç direkli yelken gemisi. (BARKO bestiya da denir.) [Navi adı XIII. yy. da Akdeniz’de kullanılan büyük yelkenli gemilere verilmişti; Kuzey’de kullanılanlara ise NEF denirdi.] Bk. BARKENTİNE,BARKO BESTİYA.


  NAVIGA : NAVIGA, model gemi sporlarının herhangi birisiyle uğraşan herkese hitap edebilecek dünya çapında bir organizasyon' dur.

  NAVIGA' nın gayesiGemi modeli sporunu tanıtmak ve desteklemek, bu sporu yapanlar arasında, ırk, inanç, siyasi görüş ayırımını yapmadan, dostane ilişkilerin kurulmasına yardımcı olma

  NAVLUN : Bir yerden bir yere taşınmak üzere bir sözleşme (Navlun Sözleşmesi) ile gemiye alınan eşyaların tümü.

  NAVLUN : Yük sahiplerinin ( taşıtanın) gemi sahibine (taşıyana) taşıma karşılığında ödedikleri taşıma ücreti.

  NAVLUN POLİÇESİ : Navlun için yapılan sigorta poliçesi

  NAXOS : Bkz : http://www.modelteknikleri.com/naxos/787-naxos.html

  NAYLON :Naylon. İngilizce nylon sözcüğünden türetilmiş isim. Mecaz olarak, düzmece, sahte anlamı katmak üzere isim tamlamalarında da kullanılmakla birlikte, bu sözcük aslen kimyasal bir terimdir.Yüksek mol kütleli poliamitlerden oluşan, sıcağa, aşınmaya ve kimyasal maddelere karşı dayanıklı plastik malzeme. Genellikle lif halinde üretilen naylon, ilk kez 1930'da Amerikalı kimyacı Wallace H. Carothers'e bağlı bir araştırma grubu tarafından geliştirildi.Eriyik ya da çözeltisinden çekilerek, dökülerek ya da püskürtülerek lif, ince iplikçik, sert kıl ya da levha haline dönüştürülen naylon, ip halat ve dokuma üretiminde kullanılır veya doğrudan kalıplara dökülerek belirli bir biçimi olan ürünlere (mutfak gereçleri gibi) dönüştürülür . Soğuk çekme yöntemiyle elde edilen tok, esnek ve dayanıklı ürün ise genellikle ince ya da kalın iplikçikler halinde çorap, paraşüt ve fırça yapımında kullanılır. Ayrıca püskürtmeli döküm yöntemiyle bazı malzemelerin kaplanmasında da yararlanılabilir.
  Sanayide, özellikle otomotiv ve tarımda (seracılıkta) yaygın olarak kullanılmaktadır.

  NAYLON HALAT : Lif halatlara nazaran daha elverişli olan sentetik halat.

  NAZAR BONCUĞU : İnsanı kem gözlerden koruduğuna inanılan boncuk. Tarih boyunca, çoğu kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım

  NEGATİF : Olumsuz, menfi.Eksi, pozitif karşıtı.
  Gerçekteki aydınlık ve karanlık bölümleri tersine gösteren fotoğraf camı veya filmi
  Örnek: Bütün mahzuru otuz altı film bitmeden negatifi çıkaramıyorsunuz. H. Taner
  Eksi (- ) UÇ...
  Bu yolda kullanılmış fakat henüz işlemelikte işlenmemiş dolu film
  İşlemelikte işlenerek üzerindenegatif görüntü belirmiş olan film. 4.negatif görüntü
  (Genellikle) Doğadakinin ters renk tonunda görüntü veren duyarkatları ve bu görüntüleri anlatır. TV
  Uç değiştirme yoluyla almaçta oluşturulan ve doğadakinin ters renk tonunda olan görüntü.

  NEHİR GANBOTU : Az su çeken küçük savaş gemisi.

  NEM : Ağaç hücreleri arasında bol miktarda bulunan su üç ayrı şekilde bulunur.a)Yapısal(Bünye )su: Kimyasal yapısında olan sudur. Kurutma işlemleri ile değişmez. b)*Emme suyu (Absorbsiyon su): Selüloz suya karşı çok istekli(Hidrofil) bir madde olup, çok iyi su emerek ahşabın şişmesine sebep olur. Emme suyu oranı %28–30 dur . c)*Serbest su (Kapiler su): Hücre aralarında ve içlerinde bulunan sudur. Yaş odun ve tahtalardaki ıslaklık hissi bu suyun fazlalığıdır. Sonuç olarak ahşabın nemi denildiğinde “Emme suyu” ve “Serbest su” akla gelir.
  Ahşabın fiziksel özellikleri nem oranı ile etkilenir. Ahşap kururken hacım kaybına uğrar ve büzülür. Sertlik ve dayanımı artar ancak enerji tutma kapasitesi azalır.

  NEŞTER : Genel olarak tıbbi amaçla (cerrahide), ve kimi zaman çeşitli sanat ve zanaatlerde kesim yapmak için kullanılan ufak bıçak.
  Neşter, sivri kavisli dar pencere.
  Çok keskin, kendi ağırlığıyla bir deriyi rahatlıkla kesebilen cerrahi bıçak
  Scalpel.jpg Cerrahide kullanılan bıçaklar Gamma Işınları ile steril edilmişlerdir. Gamma Işın dalgaları denilen, çok sert cisimlere girebilen (çelik vs.) ve gözle görülmeyen bakteri,virüs gibi zararlı canlıları yok edebilen bir ışın dalgasıdır. Cerrahide kullanılan neşterler ağızları lazer ile inceltilir ve keskinleştirilir.
  Neşter kelimenin diğer bir anlamıyla da bilgi anlamına gelir.
  Örneğin; neşteri bir ameliyathanedeki hayat kurtarmaya çalışan bir doktorun elinde düşünelim, birde aklı yerinde olmayan tam bir cahil ve bir caninin elinde düşünelim.

  cm'nin %1'i kalınlığındadadır.
  Genel olarak karbon çeliğindem imal edilirler.
  11,13,17,21,22 boyutları vardır

  NET : Bütün çizgileri belirgin olan, gözün bütün ayrıntılarıyla algıladığı iyi görünen (şey); iyi duyulan. Safi ve karışıksız olan :

  NET HACİM : Geminin gros hacim veya tonilatosundan o geminin yürümesine ve yürütenlerin ihtiyacına ayrılan yerlere ait hacimlerin çıkarılmasından sonra kalan hacim.*

  NET TONİLATA : 2,83 m3 lük bir hacim birimidir.

  NETA : Muntazam, düzgün, tertipli veya emniyetli anlamına gelir.*

  NETA BATARYA : Gemi personelinin bulundukları yatma ve iş yerlerini temizlemeleri, buralarını düzene sokmaları.

  NETA ETMEK : Dağınık ve düzensiz bir yeri tertip ve düzene sokmak.

  NETWORK : İkiden fazla bilgisayarın birbirleriyle iletişim halinde olmasıdır. Bu iletişim internet üzerinden farklı kıtalardaki iki bilgisayar arasında da.

  NETWORK PENSESİ : Kobloyla konnektöre monte eden pense. Kabloyu soyup, tellerini eşit uzunluğa getirmek içinde kullanılır. Konnektörü düzgün yerleştirilmiş kabloyu pensenin konnektör bölümüne sokun çıt sesi geldiyse ve teller yuvalarına oturmuşsa başarılı olursunuz.

  NEVCET : Erat yatak brandalarına bağladıkları ince ipler veya hamak sarılan el inceleri.

  NEVESTER : Bkz : http://www.modelteknikleri.com/39-ne...-nevester.html

  NİKEL : Nikel paslanmaz çelik, mıknatıs, bozuk para ve özel alaşımlar gibi birçok endüstriyel ve son kullanıcı ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca cama yeşil renk vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Nikel herşeyden önce bir alaşım metalidir. Bu nedenle alaşım olarak birçok kullanım alanı mevcuttur. Bu alaşımlar bakır, krom, alüminyum, kurşun, kobalt, gümüş ve altın ile yapılan alaşımlardır.


  NİPEL : Nipel (İngilizce nipple), iki ağızı da dış dişli,tek tarafı dış dişli veya redüksiyon dişli olan metal boru bağlantı elemanıdır. 1/2",3/4",1" gibi çaplarda ve yaklaşık 5,10 cm boylarında kullanılmaktadır. çelik,( siyah veya galvaniz) paslanmaz çelik ve Pirinç,( sarı ) ve plastik esaslı malzemelerden imal edilmektedir.

  Siyah paslanabilir ama doğalgazda mecburi olarak kullanılır.Galvaniz siyah malzemenin elektrolizle çinko kaplanmış halidir. Ayrıca paslanmaz ve plastik olanları da mevcuttur.küçük çaplı hatlar üzerinde vana, çekvana, pislik tutucu,vb.veya büyük çaplı Hatlar üzerindeki branşman bağlantılarında, vana,emniyet vanası,ölçme enstrumanları,vb.elemanların bağlanması sırasında kullanılan hayat kurtarıcı elemandır.

  NİRENGİ : Nirengi veya üçgenleme, haritacılıkta bilinmeyen bir uzunluğu, yüksekliği veya koordinatı bulmak için bir alanı üçgenlere bölerek yapılan hesap. Nirengi hesabında kullanılan referans cisme nirengi noktası veya kısaca sadece nirengi denir. Bu nedenle nirengi sözcüğü Türkçede zaman zaman "referans" anlamında da kullanılır.

  Nirengi hesabı, deniz ve hava seyrüseferinde de yaygın olarak kullanılır. Örneğin bir taşıtın konumu birden fazla radyo istasyonu tarafından alınan sinyallerin oluşturduğu üçgen vasıtasıyla oldukça hassas olarak tespit edilebilir.

  Nirengi sözcüğü Türkçeye Farsça nirang ("hile", "sihir" veya "tasarım") sözcüğünden geçmiştir.[1]

  NİSBİ KERTERİZ : Bulunduğumuz mevki ile, belli maddeyi birleştiren hattın rota ile yapacağı açıdır. Puruvadan yada pupadan sancak ve iskeleye doğru yada bordadan sancak ve ya iskeleye doğru okunur.

  NİSBİ ROTA : Diğer bir geminin rotasına göre gidilen rota.

  NİSPİ KERTERİZ : Kara veya denizdeki bir maddenin, geminin pruvasına nazaran olan istikameti. Bu maddeden geçen kerteriz hattı ile geminin omurga hattı arasındaki açıdır.

  NİŞANGAH : Nişan hattını, nişan noktasını doğru tatbik edebilmek, iyi nişan alarak mermiyi hedefe isabet ettirebilmek için kullanılan top üzerindeki tertibat

  NİTRO : Nos, diğer adı*nitrous oxide*system*yani*nitro oksijen sistemi*olan maddedir. Bazı modifiyeli araçlarda*motor*gücünüartırmak için kullanılmaktadır. Nos, motorun yanma odasına direk püskürtülerek ya da hava filitresi girişinden püskürtülerek çalışır ve yanma odasındaki oksijen ile birlikte benzinin daha iyi yakılmasını sağlayarak motora ekstra bir güç verir. Kullanımı sisteme bağlı bir düğmeye basılması ile çalışır bu düğme direksiyon simidi, vites topuzu gibi yerlerde olabilir. Sürücü belirli aralıklarla düğmeye basarak sistemi çalıştırır. Her araç motoru nosu destekler. Nos ayrıca yanıcı bir madde değil yakıcı bir madde olduğu için herhangi bir tehlike arz etmez.Lakin fazla nitro arabayı patlatır.Bu sistem 1.500-2000 lira arasında değişebilir. İyice anlamak için Hızlı Ve Öfkeli 'yi izleyebilirsiniz.

  NOKTA KAYNAGI : Punta Kaynak demek nokta kaynak demektir. Esasen iki metalin bir noktadan kaynatılması işlemine puntalamak denir.

  NORDCAP : BKZ . http://www.modelteknikleri.com/nordc...i-teknesi.html

  NORDCAP : Nordkapp, güneşin ufuk çizgisini teğet geçip batmadığı noktadır. ... dünyanın kutup bölgelerinde sıra dışı ışık gösterilerine neden oluyor.

  NORDEN : Bkz. http://www.modelteknikleri.com/norde...i-teknesi.html

  NORTON ELEĞİ : Zımpara taneciklerinin büyüklüklerini saptama ve birbirlerinden ayırma işinde kullanılan elekler grubu. Çok sert alümin billurları kapsayan ve aşındırıcı olarak kullanılan doğal kaya. Korendon ve demir oksit karışımı.

  NOSYONEL GEMİ : Deniz lojistik planlamasında kullanılan hayali gemi.

  NOTOFON : Sis işareti olarak yüksek ses veren ve elektrikle çalışan alet

  NÖBET FİLİKASI : Gemilerde ani durumlar için kullanılmak üzere hazır tutulan botlardır.

  NTÖR : Nötr kavramı farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Elektrikte Nötr; Elektriksel yüke sahip olmayan, yüksüz anlamına gelmektedir. Kimyada Nötr; Ph'ı 7.0 olan ne asit ne de baz olan madde anlamına gelir. Ekonomide ise Nötr; ne pozitif yönde ne de negatif yönde bir artış olmadığını anlatmak için kullanılabilir .

  NUH’UN GEMİSİ : Boyunun 450 kadem, genişliğinin 75 kadem, derinliğinin 45 kadem olduğu söylenmektedir.

  NUMARA : Bir şeyin bir dizi içindeki yerini gösteren sayı, rakam.
  Ölçü, derece.Benzer şeyleri ayırt etmek için her birinin üzerine işaret olarak yazılan sayı.

  NUMUNE :Göstermelik.Örnek . Herhangi bir maddenin bütün özelliklerini içeren küçük bir kısmı

  NÜANS :Gözlem ya da ölçüm konuları arasında ancak duygun bir araçla saptanabilecek ince ayrım. bkz. duygunluk.
  Konu 3qq tarafından (15.06.2014 Saat 04:38 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •