Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: L

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart L

  TERİM ANALAMI

  L(Lima): Uluslararası işaret sancaklarından L harfi geminizi derhal durdurunuz anlamında kullanılır.

  L ANAHTAR : Alyen anahtar, gömme anahtar, altı-köşe L şeklinde anahtar.

  L KÖŞEBENT : 1. Bir yere fotoğraf yapıştırmaya yarayan, üçgen biçiminde zamklı küçük kağıt.
  2. Birleşen iki kereste vb.'yi tutturmaya yarayan, dik açı biçiminde bükülmüş demir, l demiriköşebent

  L.A.S.H. GEMİ : ( ing. “Lighters Aboard Ship – Gemide Layterler” in kısa yazılışı. Bunlara “Barge Carrier” da denmektedir).Yüklü layterleri yükleyerek gideceği limana götüren ve orada boşaltan, boşalanları alarak geri getiren gemi. Yükleme, boşaltma zamanından ekonomi sağlamak amacıyla yapılmış ve halen uygulanmaktadır.

  LA CREOLE : 38,2 metre boyunda 9,70 m eninde 3 direkli yelkenlerini tam açık hali 35 yelken taşıyan bu gemi,5 mayıs 1829 da inşasına başlanmış, 12 kasım 1832 yılında denize inmiştir. 20 adet 30 libre caronades tanımlı topu,4 adet 18 libre uzun menzilli topu vardır

  LA NİNA : La Nina ( İspanyolca için Girl ) üç biriydi gemiler tarafından kullanılan Kristof Kolomb'un gemisi aslında denirdi. 1492'de Hint Adaları'nda yolunda ilk yolculuğa Santa Clara , ancak değiştirildi La Niña . Adı Niña muhtemelen onun sahibi, adını bir cinas oldu Juan Niño ve Moguer . [ 1 ] O bir standart oldu caravel -tipi gemi.


  : La Nina ( / l
  ɑ ː n i ː n j ə / , İspanyolca telaffuz: [la niɲa] ) karşılığıdır bir birleştiğinde okyanus-atmosfer olgudur El Niño geniş parçası olarak El Nino-Güneyli Salınım iklim desen . La Niña bir dönemde, deniz yüzeyi sıcaklığı ekvator Doğu Orta genelinde Pasifik Okyanusu 3-5 ° C ile normalden daha düşük olacaktır Amerika Birleşik Devletleri'nde, bir görünüm La Nina La Nina koşullardan en az beş ay boyunca olur. Adı La Niña kaynaklanan İspanyolca anlamı El Niño benzer "küçük kız" anlamına "küçük çocuk."

  LAÇKA BOŞVER : Boşalt ; boşalmış gevşemiş anlamında.

  LAÇKA (LAŞKA) : Boş yada boşalmış anlamının yanı sıra koyver, bırak Bosver, bosalt anlaminda kullanılır.

  LAÇKA ETMEK : Boş bırakmak, gevşetmek.

  LOÇKA İSKOTA : İskotoların boş verilmesi, bırakılması.

  LAÇKA : Bos ver, boşalt, boşalmış gevşemiş anlamında.

  LADİN : Ladin (Picea), çamgiller (Pinaceae) familyasının Picea cinsinden Kuzey yarıkürenin ılıman ve soğuk bölgelerinde yayılış gösteren ağaç türlerinin ortak adı.Uzaktan bakıldığında göknara benzese de piramide benzer tepesi ve sarkık dalları ile ondan ayırt edilebilir. Boyu 40-50 m'ye kadar ulaşabilir. İğne yaprakları kısa, sivri uçlu ve kesitli dört köşedir. Olgunlaşmış kozalağının pulları dağılmaz.

  LAGON : Denizle birleşimi olan ve etrafı kara ile çevrili sığ su, göl. Açık denize doğru bir mercan kayalığı ile kapatılan su örtüsü.

  LAGÜN : ( DENİZ KULAĞI) Denizle irtibatlı ve denizin etkisi altında bulunan göller.

  LAĞ YEĞENİ : Serenlere bağlanan kareye benzer yelken. Bu yelkenlerin serenleri her tramolada aşağıya indirilir ve direkten aşırılarak tekrar basılır. Bu yelkenlere maynalı latin, hasır ve praçile de denir.

  LAHZA : Zamanın bölünemeyecek kadar kısa bir parçası, an lahza.

  LALE HALATI Dümenlerin denizli havalarda düsüp kaybolmamasi için dümen yelpazesinden geçip teknenin kiçina baglanan bir ince savlo.

  LAMA OMURGASI : Geminin inşa sırasında kızağa konan ilk kısmıdır. Geminin diğer elemanları omurga üzerine inşa edilir. Gemi dibinde baş bodoslamadan kıç bodoslamaya kadar uzanır. Lama omurga, levha omurga, kutu omurga gibi farklı yapıda olanları vardır. Ayrıca kontra omurga, yalpa omurga gibi değişik amaçları olan ve yine omurga adıyla nitelendirilen kısımlarda vardır.

  LAMA : Uzunluk eksenine dik kesitleri dikdörtgen olan, sıcak haddelenmiş çelik malzemedir

  LAMİNASYON : Baskı yüzeyini koruma amacıyla yapılan plastik (naylon) yüzey kaplama işlemi.

  LANDA DEMİRİ : Patrisaları ve çarmıkları bağlamak için bordalara konulan demir çubuklar.*

  LANDİNG GEAR : İniş takımı olan şasi arasında bir uçak veya uzay aracı ve genellikle bu tür olarak adlandırılır.

  Uçaklar için iniş takımı bu izin, uçmuyor zanaat destekler çıkarmak , arazi ve genellikle taksi zarar vermeden. Tekerlekler genellikle kullanılan ancak kızaklar, kayaklar, yüzen ya da bunların bir kombinasyonu ve diğer unsurlar yüzeyinde ve zanaat sadece (dikey çalışmadığını hem bağlı olarak dağıtılabilir VTOL ) veya yüzey boyunca taksi yapabiliyor. Hızlı genellikle hava direncini veya sürtünmeyi azaltmak için uçuş sırasında katlanarak geri çekilebilir alt takımlarını var.

  Için fırlatma araçları ve uzay Landers , iniş takımları genellikle araca sadece uçuş sonrası desteklemek üzere tasarlanmıştır ve kalkış ya da yüzey hareketi için kullanılmaz.

  LANGA LUNGA : Küçük ağaç kıyı yeknelerinde kullanılan ilkel ırgat. Karşılıklıu iki kişinin kolları sıra ile hareket ettirmesi sonucu demir zinirinin sarıldığı kütüğün döndürülmesi sonucu demirin vira edilmesi sağlanır

  LANTİYE : Kaldırılmakta veya indirilmekte olan bir cismin düzgün olarak inip lalkmasını sağlamak amacıyla cisme vurulan halat yada zincir tıraka, Zincir yada halat üzerine vurulan ve esnekliği sağlayan parça halat.

  LARMO :Floklarin açildigi istralya. ( Bazen flok larmosu da denilir).
  Larmo Flokların açıldığı istralya. ( Bazen flok larmosu da denilir).

  LARMO :Flokların açıldığı istralya. ( Bazen flok larmosu da denilir).

  LARMO ASTARI : Larmo yakasına dikilen ikinci kat ensiz bez astar.

  LARMO YAKASI : Floğun larmo tarafındaki yakası.
  Larmo Yakası Halatı Larmo yakasını kuvvetlendirmek için dikilen halat.

  LASTİK : Ham kauçuğun işlenmesiyle elde edilen esnek madde. Tabiî veya sun
  ’î kauçuk, kükürtle vulkanize edilerek lâstiğe dönüştürülür. (Bkz. Kauçuk)
  Lâstiğin elde edilmesi sâdece vulkanizasyonla gerçekleşmez. Bu esas işlemin yanında kauçuğa katılan katkı maddeleri de büyük ehemmiyet taşır. Çünkü lâstiğin geniş bir kullanılma sahası olup, bu sahaların gerektirdiği özellikler de farklıdır. Meselâ bir araba lâstiği ile su hortumu farklı özelliklere sâhiptir.

  LAÇİN : 1. Fırtınalı havalarda gemi içindeki yüklerin yerlerinden oynamaması için bunların gemi bünyesine bağlanması. 2.Sarp, yalçın, kayalık.

  LATEX : Temel, esas.Taban. Bir asitle birleştiğinde bir tuz oluşturan madde, esas.
  Bk. taban Alkali Nükleotid yapısını oluşturan moleküller.Herhangi bir şeyin temeli veya en küçük parçası, bileşiğin ana maddesi. Kimyada tuzun asit olmayan kısmı veya tuzların oluşumu için asitlerle birleşmiş madde veya bir çözeltide hidrojen iyonu (proton) alan madde.Suda çözündüğünde hidroksil yükünü OH Alkali.Suda çözünebilen, çözelti içinde iken ortama hidroksil iyonları veren, pH değerleri 7'nin üzerinde olan ve asitlerle tepkimeye giderek tuz oluşturan maddeler.

  LATİN BARKO : Üç köşe Latin yelkenli barko.

  LATİTUDE : Geniş olma durumu . En, genişlik.

  LAV : Yanardağların püskürme sırasında yeryüzüne çıkardıkları, dünyanın derinliklerinden gelen kızgın, erimiş maddeler, püskürtü.

  LAVA Çek,boş al. Bir yere yanaşacak bir teknenin kürek çekmeden, elle tanaşılacak yer tutulmak suretiyle yanaştırılması için verilen komut
  Lava Etmek Herhangi bir yere yanaşmış filikanın kürek çekmeksizin halatlar vasıtasıyla ilerletilebilmesi için verilen komut

  LAVA ETMEK :Bos al ve ger anlamında bir emir. (Boşunu al)
  Lava İskota : Yelkenle yapılan seyirlerde teknenin daha fazla orsalaması için rüzgaraltı iskotasının çekilmesi için verilen komut.


  LAVA YOMASI : Çekme işinde kullanılan halat, yoma

  LAVRA : Giz undasını kaldırmak için çubuk içine kandilisaların donanması için açılan dilli bastikalardır.
  Lavra Kandilisaların donatılmaları için çubukların üzerlerine açılan dilli bastika.

  LAVRA DELİĞİ :Bir teknenin içindeki suyu askıya alıp boşaltmak için açılmış delik. (Genellikle kıç tarafta havuzluğun altındaki kruzlu yerde). Lavra Etmek Ana armaların doldurulmaları, yelkenlerin rüzgarla dolmaları için boşunun alınması.

  LAYNA ALMAK : Bir şeyi uygun bir yerde düzleme oturtmak (örn: gemi bloğunun montaj öncesi layna alınması). bir mühendislik terimidir.

  LAYTER : Hafifletici,aktarmacı deniz aracı.Genellikle makineli,az su çeken geniş karinalı, yaklaşık olarak 250 ton yük taşıyabilen deniz aracı

  LAYTER Altı düz tekne. Genellikle, yük boşaltma ve yükleme esnasında kullanılan tekneler. (Yaklaşık 250 ton civarındadırlar). Önceleri hafifletici, aktarmacı deniz araçlarına verilen bu isim sonraları bu tür bütün deniz araçlarını kapsamına almıştır. Genellikle makineli, az su çeken, geniş karinalı, yaklaşık
  olarak 250 ton yük taşıyabilen deniz araçlarıdır. “Şat” ta denir.Bk. BARÇ, DUBA, MAVUNA, PONTON, ŞAT.

  LAYTER : Alt kısmı düz, geniş ve sağlam yapılı bir yük gemisi

  LAZER KESİM : Lazer ışını; karbondioksit lazer tezgahlarında, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgahlarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir.
  Lazer ışınının bu şekilde elde edilmesinin kolaylaşması ilede, uygulama alanlarında artışlar gözükmüştür. Lazer kesim ile üretim yapılmasında ki en büyük sebep, üretim hatasını minimum düzeye indirmek ve otomasyonu sağlayabilmektir. Mühendislikte ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır. Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat yapılabilmektedir ve seri üretim sağlanmasıyla maliyette azalmaktadır.

  Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır. İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur. Fason, ahşap, CNC kesim gibi çeşitli birçok lazer kesim yöntemi bulunmaktadır.

  Nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik, alüminyum ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle Autocad programının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde kesilebilmektedir.

  Lazer ışını; karbondioksit lazer tezgahlarında, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgahlarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir.
  Lazer ışınının bu şekilde elde edilmesinin kolaylaşması ilede, uygulama alanlarında artışlar gözükmüştür. Lazer kesim ile üretim yapılmasında ki en büyük sebep, üretim hatasını minimum düzeye indirmek ve otomasyonu sağlayabilmektir. Mühendislikte ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır. Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat yapılabilmektedir ve seri üretim sağlanmasıyla maliyette azalmaktadır.

  Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır. İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur. Fason, ahşap, CNC kesim gibi çeşitli birçok lazer kesim yöntemi bulunmaktadır.

  Nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik, alüminyum ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle Autocad programının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde :

  LAZİMECİ Gemi gereçlerini satan depo, dükkan

  LDT : Light Displacement Ton---Geminin Boş Ağırlığı

  LEĞEN . Genellikle, içinde bir şey yıkamak için kullanılan metal ya da plastikten,yayvan kap. bütün üstün yapılı omurgalılarda, gövdenin arka yapısı.

  LEHİM : İki metal parçasını birbirine bağlamak için erimiş halde kullanılan, tatbik edildiği metalden daha düşük sıcaklıkta eriyen, bir metal veya alaşım. Lehimleme, bir bağlantıdaki iki veya daha fazla metal parçayı, bir metal bağlantı alaşımı (lehim) ile ısı yardımıyla birleştirme tekniğidir. Lehim alaşımı, erime noktasının üstünde ısıtılarak eritilir ve bu sıvı parçaların birleşme yüzeyleri arasını doldurur. Bu işlem sırasında metal yüzeyleri de kısmen erir ve kimyevi bir değişme göstererek lehim alaşımı ile birlikte yeni bir alaşım meydana getirir. Erimiş alaşımın donması ile parçalar birleşmiş olur. Lehim bağlantılarının, kaynağa göre en önemli üstünlükleri kalıcı olmaları, istenildiğinde kolayca sökülebilmeleridir. Lehim, yumuşak ve sert lehim olmak üzere iki türlüdür.
  bkz ... http://www.modelteknikleri.com/lehim...lehimleme.html

  LANTİNYE :Bir dikme vasıtasıyla kaldırılmakta veya indirilmekte olan bir cismin sallanıp herhangi bir yere çarpmaması için birkaç yerine bağlanıp elle kontrol edilen halatlar.

  LEŞ : Enkaz. Gemi leşi. Kurtarılması ekonomik olmayan ve kaza yaptığı yerde bırakılan kazazede gemİ. Sığ suda batmış olan bir geminin enkazı veya su üzerinde yüzen parçaları.

  LEŞ BAĞI :Su üzerinde yüzen ve erişilmesi olanaksız olan bir cisme atılan ve çekildikce sıkışan izbarço bağı

  LEŞ MARKA ŞAMANDIRASI : Batık şamadırası.

  LEUDO Bkz.http://www.modelteknikleri.com/santa...html#post42968

  LEVANTA RENGİ : Morun pastel tonlarından birisi de lavanta rengidir. Lavanta rengi menekşe renginin daha soluk ve griye kaçan çeşidi olarak da tanımlanabilir

  LEVAZIM : Değişik iş kollarında gerekli olan şeyler, araç ve gereçler . Gerekli araç ve gereçleri sağlayan büro . Ordunun lojistik hizmetinde bulunan bütün malzeme veya bu malzemeyi sağlayan bölüm

  LEVAZIM ZABİTİ .Levend Osmanlı donanmasında deniz askerleri; Levendler, Tımar ve Zeamet,Tayfalar ve forsalardan oluşuyordu. Levendler, forsaların ve tayfaların düzenini sağlamaktan ve isyan etmelerini önlemekten sorumlu idile

  LEVYE : Bir şeyi kanırmak için kullanılan değnek veya araç, bir tür kaldıraç.
  Kaldıraç ilkesiyle bir yere güç uygulamak için kullanılan, uzun çelik kol.

  LIBERTY SHIP [liberti şip] i. (ing.k.). Liberti gemi. İkinci Dünya savaşında A.B.D. tarafından yapılan 2500 H.P. gücünde yaklaşık 7100 gros tonilatoluk şilep. // İkinci Dünya savaşında, Amerika Birleşik devletlerinin seri halinde inşa ettiği şilep tipi. 1941 Kasımından 1945 Ekimine kadar 2 710 liberty ship denize indirildi. Elektrik kaynağı sayesinde inşaat büyük bir hız kazandı. 133 m uzunluğundaki bu gemiler 2 500 beygirlik bir makineyle 10 mil sürat yapıyor 10 500 ton yük alabiliyordu. Savaşta çok işe yarayan ve kullanışlı olan bu gemilerin çoğu savaştan sonra yabancı memleketlere satıldı.

  LIBRE : Yarım kilogramlık bir ağırlık ölçü birimi.

  LIF Nebati halatin yapildigi malzemenin en ince parçasi

  LIGHT BOAT* Bekçisiz fener gemisi. Belirli yerlere demirlenen bu tekneler, gemilerin o bölgelerde seyir güvenliğini sağlamak amacıyla ışık, ses, radyo dalgaları v.b. verir.
  .
  LIMBO : Bir seyin bir taraftan diger tarfa aktarilmasi. (Marmara etmek sadece sivi içindir.)

  LINE FISHER Olta ya da oltalarla balık tutan balıkçı teknesi. Parakatçı.

  LINER : Saffıharp gemisinin eski adı.

  LİF :Nebati halatın yapıldığı malzemenin en ince parçası.

  LİF HALAT : Hindistan cevizi elyafından üç veya dört kollu olarak yapılan halat.

  LİF YAPISI : Ağaçta “Lif yapısı” denildiğinde hücrelerin ağaç boyu yönünde sıralanması akla gelmelidir. Boy eksenine paralel giden lifleri taşıyan ağaca, “Düzgün lifli malzeme” denir. Lifler boy eksenine paralel değil de bir açı meydana getirerek gidiyorsa bu malzemeye “ Spiral lifli malzeme” denir. Liflerin spiral yapısı; ağacın direnç ve esneklik özelliğini önemli derecede azaltmaktadır. Bu çarpık yapılaşma kereste ve diğer ağaç malzemelerinde depolama esnasında zamanla çarpılma ve burkulma gibi şekil bozukluklarına sebep olmaktadır.

  LİF : Nebati halatın yapıldığı malzemenin en ince parçası.

  LİFTİN USKURU : Dönger,Gergi. İki ucuna bağlanan halat ve zincirleri döndürüldükçe geren eleman. Donanılmları germek ve yükleri bağlamak için kullanılır Çarmık ve istiralya gibi donanımları germek için dişli bir kovan içine geçirilmiş viralı çubukların sağa ve sola çevrilmesi ile donanımları geren alet.

  LİGA : Üç deniz millik mesafe. Camadan vur emri Üç deniz mili, 5560 metre veya bir fersah boyundaki uzunluk Liga Yelkenleri camadana vurmak için camadana vur manasındaki terim

  LİGA CAMADAN : Yelkeni küçült, camadana vur demektir.

  LİGADORA Piyan bağlamak ; fuçuna yapmakta kullanılan ince iptir .

  LİGADORA Üçten dokuza kadar sayıda tellerin sağa bükülmesi ile yapılan
  tirnele türüdür. Piyan bağlamak ve façuna yapmakta kullanılır. Likatura da denir

  LİGNİN : Bileşiminde %20 bulunur. Selüloz fibrilleri içinde yer alır. Ahşabın
  basınca karşı mukavemetini sağlar. Bir fenol

  LİKİT : 1. Sıvı. 2. Kullanılması hemen olanaklı olan para likit.

  LİMAN : Gemilerin Güvenlikli olarak yük ve yolcu alıp verebilecekleri, yada kalabilecekleri, barınabilecekleridoğal yada yapay deniz yeri Liman Gemilerin yük ve yolcu alıp vermelerine elverişli tesis ve kolaylıkları bulunan tabii ve suni olarak rüzgar ve deniz tesirlerinden korunmuş sahil tesisi.

  LİMAN BAŞKANI :Liman mevzuatı çerçevesinde bütün liman hareketlerini yürüten görevli
  (Liman Cüzdanı) : Denizde çalışmak isteyenlere, liman başkanlıklarınca belli koşulların gerçekleşmesiyle verilen belge.

  LİMAN ÇIKIŞ BELGESİ Denize Elverişlilik Belgesine sahip olup, liman idari sınırlarını geçerek sefer yapacak her ticaret gemisinin limandan ayrılışında Liman Başkanlığı tarafından; gemiadamları ile donatımı, yolcu sayısı, yükün cinsi, yakıtı, kumanyası, can kurtarma, yangından korunma, yangın söndürme ve seyir donanımları yükleme durumu, zorunlu belgelerinin geçerliği bakımından, belgelerinde belirtilen durumlarına uygunluklarının tespiti neticesinde yolculuğa müsaade edildiğini gösteren harca tabi belgedir.

  LİMAN 2 : (YAPIMI ) ROMÖKÖR . Bkz . http://www.modelteknikleri.com/liman2/1302-liman2.html

  LİMAN FENERİ : Demirli veya aborda olmuş gemilerin limanda çektikleri fenerler.
  .
  LİMAN MOTORU : Liman başkanlıklarına ait motorlu deniz taşıtı.

  LİMAN RÖMORKÖRÜ : Bir geminin bir liman içinde yer değiştirmesini (limana giriş, yanaşma, limandan çıkış) sağlamak amacıyle kullanılan römorkör.

  LİMAN RUSUMU . Yola Elverişlilik Belgesi .

  LİMANLIK : Denizin çalkantısız ve sükunet halinde olduğunu belirten terim.

  LNG : Liquefied Natural Gas--Sıvılaştırılmış doğal gaz

  LOÇA Demir zincirinin akmasi için açilmis deliklere geçirilmis madeni oluk. Loça Demir zincirinin akması ve demir bedeninin yerleşmesi için baş tarafta açılmış madeni olukLoça Kovanı : Loçanın iç tarafına geçirilmiş dökme demirden yapılmış silindir şeklindeki kovan.LOÇA Demir zincirinin akması için açılmış deliklere geçirilmiş madeni oluk.

  LODOS : Güney-batı dan esen rüzgar.

  LOGGER :Tomruk gemisi. Tomruk kütük taşımak için özel yapılmış gemi

  LOKAL :Yöresel. Sınırlı bir yerle ilgili olan, yerel, mevzii.

  LOKMA : Zincirin baklalarinin ortasina takviye için konmus parça. Lokmalı Bakla Zincir baklalarının ortaları damaklı olanlarıdır.

  LOKOMATİF :Tren vagonları çeken, tekerlekli, buharlı, elektrikli, termik motorlu veya sıkıştırılmış havalı makine .

  LONG BOAT : Bir ticaret gemisi tarafından eskiden taşınan en büyük ve en geniş filika. Uzunluğu 32-40 kadem, genişliği 8-10 kadem arası olup armuz kaplama, düz döşek yapımındadır.

  LANGOZ : Deniz dibindeki kuyular.

  LOSTRA : Boyama .Lostra Etmek Boyası bozulmuş veya sıyrılmış yerleri hafifçe boyayıp kapamaya veya gemilerin bordaları ile su kesimlerini silip fırçalama işlemi.

  LOSTROMA : Ticaret gemilerinde baş tayfa.

  LOYD : Gemilerin, sigortacıların ve denizcilikle ilgili tüm konularda kontrol, idare, tescil ve sınıflandırma işlerini yürüten kuruluş. İlk önce 1770de ingilterede kurulmuştur.

  LPG Liquefied Petroleum Gas--Sıvılaştırılmış petrol gazı

  LUGGER : [laggır] i. (ing. k.). Atlas okyanusu ile Manş limanlarında kabotaj servisi yapan küçük gemi. Direk ve yelken donanımıyle Şar None tipine benzeyen ve alt yelkenlerinin direğe bağlandığı alt uçların (amoro yakası) biçimi ile ondan ayrılan yelkenli tekne. Alt yelken pıraçıra (veya lagen) biçimi yelkendir: Uzun süre kıyı koruması için filolara bağlı olarak kullanılan lugger’de birkaç tane büyük dökme kaval top vardır. Fransa’da Birinci İmparatorluk döneminde korsanlar tarafından kullanıldı. // Aşırmalı, pıraçıra yelkene sahip tek ya da çift direkli tekne, uskuna. İki yahut 3 floku da olabilir. MAC SHIP 1939-1946 savaşı esnasında ticaret gemilerinden yapılan uçak gemisi. Bu isim “Merchant Aircraft Carrier” kelimelerinin baş harflerinden alınmıştır.

  LUNBAR Yelken gemilerinde top namlularının bordadan dışarıya çıkmaları için açılmış olan kare şeklindeki kısım.

  LUMBAR AGIZI :Gemilere girip çikilan bordada açilan dört köse kapak. Lumbar Ağzı Gemilerin sancak ve iskele taraflarında bulunan borda iskelelerinin üst tavalarının bulunduğu yer hizasındaki güverte kısmı. Gemilere giriş ve çıkış yerini belirten lumbar ağzı terimi kara birliklerince de benimsenmiş ve birlik ve kurumların giriş ve çıkış kapılarına da lumbar ağzı denilmiştir.Lumbar Kapağı Lumbarları kapayan kapak. Top lumbarları güverteye paralel güverte lumbarları ise güverteye dik olarak açılıp kapanırlar. Güverte lumbar kapaklarının üzerlerinde güverte altına ışık girmesi için camlı sabit lumbuz bulunur.Gemilere girip çıkılan bordada açılan dört köse kapak.

  LUMBUZ : Gemideki pencereler.Lumbuz Kapağı : Gemi içinden dışarıya ışık sızmasını önlemek maksadıyla lumbuzlar üstüne konulan kapaklar. Lumbuz Kelebeği Lumbuz kapaklarını iyice şıkıştırmak için kullanılan metal echize. Lumbuz Manikası Lumbuzlar açık iken içeriyi havalandırmak için lumbuzlardan dışarı konulan saçtan yapılmış oluklar.

  LÜLE TAŞI : Doğal magnezyum silikat, lüle taşı, Eskişehir taşı, Magnezit.
  (Heykel) Heykel ve ağızlık gibi çeşitli eşyaların yapımında kullanılan, ıslatıldığında işlenmesi kolay bir çeşit taş.

  LWT Lightweight Ton---Donatılmış kuru tekne ağırlığı, tekne ağırlığı + makine ve teçhizat ağırlığı
  Konu 3qq tarafından (03.05.2015 Saat 13:31 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •