Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: F

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart F

  TERİM AÇIKLAMASI

  F( Foxtrot ) :.Uluslar arası işaret sancaklarından F harfi Hareket kabiliyetine sahip değilim benimle irtibatta bulununuz anlamında kullanılan işaret sancağı.

  Faça Bir geminin yüklü veya boş olduğu durumlarda borda hattı ile su hattı arasında kalan bölüm.

  FAÇA BOTU BEKÇİSİZ Belirli yerlere demirlenen bu tekneler, gemilerin o bölgelerde seyir güvenliğini sağlarlar. Işık, ses, radyo dalgaları verirler.

  Faça Boyası Teknenin saçlarını paslanmaktan koruyan özel boya.

  Faça Çekmek Boyama sırasında façanın üst sınırlarını düzgün bir biçimde çizmek.

  Faça Etmek Seren yelkenlerin bir taraftan prasya olduğu halde kapatılması.

  FAÇA 1. Yüklü geminin bordasındaki su düzeyi ile boş geminin bordasındaki su düzeyi arasında kalan bölüm.

  Façuna Halatların fazla sürtünme ve temasa maruz kalan kısımlarının mürnel veya gırcala sarılarak korunması

  Façuna Etmek Bütün yelkenleri camadan vurmaksızın kullanılabilcek dercedeki sert rüzgar.

  Façuna Tokmağı Façunalık halatların, halat üzerine sıkıca sarılmalarını temine yarayan bir tarafı oyuk tokmak.

  Façunalık Halatları façuna etmekte kullanılan gırcıla, mürnel veya tel gibi ince halatlar.

  Falaka Bir yere bağlanmış olan halatın oradan çıkartılması [Sivil denizcilikte: MOLA]

  Falaka İki matafora cundaları arasında bulunup can halatlarının bağlandığı tel halat.

  Falez Kıyılardaki dik ve yüksek yar, uçurum.

  Fan Genellikle gemi içinde hava sirkilasyonunu sağlayan sistem.

  Fanya Balık ağlarının bir taraftan vuracak balığın girebilmesi maksadıyla kalın iplikten seyrek olarak örülmüş kısmı.

  Faril Balık ağlarının alt ve üst kenarlarında bulunan ve keçi kılından yapılan ipler.

  Farş Sintineler üzerine konulan ensiz tahtalar. Ticaret gemilerinde dabılbatımlar üzerine konulan kalın kalaslara da Farş denir.*

  Farş Tahtaları Ağaç bir teknenin sintine üzerindeki aralıklı tahtaları.

  FEEDER Konteynerlarda 500 TEU?dan az kapasiteye sahip gemi tipidir.

  Federal Power Alet edavat markası.

  FEET 1. Ayırmak, tarakla ayırmak, ayrılmak, kopmak, elden çıkarmak.

  FETHİYE BALIKÇISI SANDALI Bkz...http://www.modelteknikleri.com/fethi...takurunta.html

  Felek Ufak deniz araçları ile filika ve kiklerin sahile çekilmesi için omurgaları altına konulan yuvarlak kütükler.

  Fem Top namlularının ön taraflarındaki ağızları.

  Fem Kapağı (Başlığı) Yağmurlu ve serpintili havalarda namluya su girmemesi ve rutubetten korumak maksadıyla fem üstüne konulan meşinden yapılmış kapak.

  Fener Halat çımalarına yapılan cevizler bittikten sonra geriye kalan halat kollarına yapılan düğüm.

  Fener Gemiden bir yere verilmiş olan halatların ırgat üzerinden boşunu almak veya fora edilmiş bir halatı gemiye almak için halatın gemide kalan kısmının sarıldığı alt ve üst tarafları şişkince silindir şeklindeki echize

  FENER DUBASI i. (ing.*ferry, taşıyıcı ve boat, tekne’den, ferry-boat). Araba vapuru. Yüklediği arabaları, tren vagonlarını taşıyan gemi. Genellikle karşı karşıya bulunan sahiller arasında yük ve yolcu taşır. // İki sahil arasında yolcu ve kara aracı taşıyan özel surette yapılmış gemi. // Nehir, körfez, boğaz ve göl gibi suların iki yakası arasında taşıma işi yapan gemi. Şimdi açık denizlerde de çalışmaktadır. Bk. ARABALI, ARABA VAPURU.

  FENER DUBASI.. Açık denizlerden sahillere yaklaşmada, belirli mevkilere demirlemiş fener görevini yapan gemilerdir. // Tehlikeli bir bölgeyi belirtmek için belirli bir yerde demirli fener gemisi. Işık, ses v.b. işaretler verir, gösterir. “Light ship” makineli, “Light*vessel” makinesiz teknelerdir. // Fener kulesi yapmaya elverişli olmayan sığlıklar ile tehlikeli yerlere demirlenen ve üzerinde feneri ile*bakıcı personelin ihtiyaçlarını karşılayacak imkanları olan ufak gemi. Fener gemilerinin üzerlerinde sis düdükleri ile radyofarlar da bulunur. Genellikle kırmızıya boyanmışlardır. // Fener kulesi dikmeye imkan bulunamayan tehlikeli sığlıkların yakınına özel bir çapayla demirler. Sis düdüğü, çoğu zaman da bir radyofar’ı vardır. Genellikle kırmızıya boyanmış, adı beyaz harflerle teknesine yazılmıştır. Nehir ağızlarına ve seyrüsefere elverişli boğazlara da demirleyebilir. Bazılarında mürettebat vardır, otomatik donanımı olan bazıları ise, şamandıralar gibi palamarlanmıştır.

  FENER DUBASI Nehir, boğaz ya da bir geçitte karşıdan karşıya yolcu taşıyan gemi ve bu çeşit taşıma. Bk. FERİBOT.

  FENER GEMİSİ Birinci Dünya savaşına kadar Çanakkale’de demirli bulunarak, yabancı gemilerin giriş için izni olup olmadığını incelemekle görevli Osmanlı savaş gemisi.

  FERİ 1- Eski savaş gemilerinin sınıflandırılmasında kullanılan bu deyim 100 ya da daha fazla topu olan gemileri ifade ederdi. 2- Üç ambarlı gemi /eski bir deyim).

  FERİBOT [fifti-fifti] i. (ing. k.) Aynı anda hem motor, hem yelken itişiyle çalışan açık deniz yatı. Genellikle yelkenli yatlarda çekiş gücü yelken takımıyla sağlanır ve gerektiği zaman kullanmak üzere yardımcı motorlar eklenir. Motorlu yatlarda ise, normal çalışma motorla olur ve gereğinde kullanmak üzere yelken takımıyla donatılır. Fifty-fifty bu iki tip deniz motorunun arasında yer alan oldukça kullanışlı bir açık deniz teknesidir. Gerek tekne, gerek borda biçimi, tekne içinde rahat bir kamara düzeni kurmağa elverişlidir. (L)

  FERMAN GEMİSİ i. (ar. fulk, gemi > ital. feluca, küçük yelkenliden). Gemilerde kullanılan güvertesiz, kürek veya yelkenle yürütülen küçük teknelerdir. // Harp ve ticaret gemilerinde bulunan, kürek ve yelkenle yürütülür güvertesiz küçük tekne. // Genellikle gemilerde bulunan küçük, güvertesiz, kürekle yürütülen araçlar. Geminin gündelik işlerinde kullanıldığı gibi, can kurtarma (tahlisiye) işlerinde de kullanılır. Buna can filikası denir. Modern gemilerde kürek yerine motorla yürütülenler vardır. // Eski gemilerde personelin sahile gidip gelmeleri ve ikmal işleri için kullanılan ağaçtan yapılmış kürek ve yelkenle hareket eden büyük tekne. Filikalar her oturakta iki kişi ve her küreği bir kişi çekmek suretiyle hareket eder. Oturak sayılarına göre üç çifte, beş çifte ve yedi çifte olmak üzere isimlendirilirler. Yedi çifteden büyük olanlarına İşkampavya denir. // Güvertesiz, kürek veya yelkenle yürütülen gemilerin kullandığı küçük tekne. Filikaları eski korsanlar kullanırlardı. Gerek kürek gerekse yelkenle ve hızlı giden bu tekneler güverteli olurdu ve öne eğik iki direklerinin üzerinde tantana’larınkine benzer yelkenler bulunurdu. Ağırlıkları 30-50 ton kadardı. Filikaların her oturağında, adam başına bir kürek düşmek üzere iki kişi yer alır. Büyüklükleri oturak sayısına göre değişir. Böylece bir filikanın büyüklüğü boyutlarından çok, üç çifte, beş çifte, yedi çifte gibi oturak ve kürek sayısını birlikte kapsayan terimlerle belirtilir. Yedi çifteden büyük filikalara işkampavya denir.

  FERSAH : Üç deniz miline eşit mesafe ölçüsü, 5556 metre.

  FEYEZAN.:Suyun taşması, suyun coşması.

  FIÇI : BKZ : http://www.modelteknikleri.com/akses....html#post8378

  FIFTY-FIFTY i. (yun. Aphrakta [naus], savunmasız [gemi], ar.fırkata, ital. fregata [?]’dan). Buharlı gemilerden önce Osmanlıların da kullandıkları 10-17 oturaklı firkateyn tipi savaş gemileri. Osmanlılar önceleri Karamürsel adını verdikleri Marmara tipinde gemiler yaptılar. Daha sonra, bunları Venedik gemilerini örnek alarak değiştirdiler. Firkateler donanma yanında bulunarak karakol hizmeti görür, haberleşmeyi sağlardı. Bu sınıfa giren gemilere Kuzey Afrika denizcileri Yefan ve Selose adını verdiler. İtalyanların fregata, Fransızların fregat, İngilizlerin frigate şeklinde adlandırdıkları bu gemiler uzun ve dar kürekle ve yelkenle yol alırdı. Güvertelerinin altında bir batarya topu bulunur. XVIII. ve XIX. yy. da avrupalılar bu gemileri biraz değiştirerek içine 20-25 top koydular. Osmanlılar da Avrupalıların geliştirdikleri bu gemileri sonraları olduğu gibi alarak donanmada kullandılar.

  FIRÇA : Modelcilikte kullanılabilecek fırçalarKıl türlerine göre;A- Doğal kıllardan üretilen fırçalar (at,porsuk,samur,gelincik,domuz vs. kılları)B- Sentetik kıllardan üretilen fırçalar.Şekillerine göre fırçalar;
  A- Yuvarlak: Uzun ve sık demetlenmiş kıllardan oluşurlar, model üzerindeki detayların boyanmasında kullanılırlar.
  B- Düz: Düz veya çapraz kesimli fırçalardır. Geniş kılları boyanın kısa vuruşlarla uygulanmasında ve geniş alanlara yayılmasında, fırçanın dar kenarları ise ince çizgileri yapmakta kullanılır. Güverte köşelerinde ve güverte üzerinde kullanım kolaylığı sunar.
  C- Yelpaze: Genişçe dışa doğru açılan kıllara sahip olup, yeni renkler denenirken boyaların homojen karışmalarını sağlamak amaçlı kullanılırlar.
  D- Samur: Samurun kuyruk kıllarından yapılmaktadır. Fırçanın esnek olması, çalışırken fırçaya hakimiyet sağlar ve boya kontrollü biçimde uygulanabilir. Modelcilikte kullanılmaya en uygun fırça tipidir.
  E- Fibert: Oval uçlu fırçalardır. Düz fırçalara benzerler ama detayları boyamada düz fırçalardan daha elverişlidirler. Güverte köşelerini boyamada kolaylık sağlarlar.
  F- Detay: Hassas boyama işlemlerinde kullanılabilecek, uzun kıllı ince uçlu fırçalardır. Modeller üzerine çok ince çizgiler belirlenmesinde veya model üzerine ince motifler nakşedilmesinde kullanılabilir.
  Önerilen Fırçalar
  Model üzerindeki geniş alanların boyanmasında, ½", ¼" ve 1/8" dekoratif yağlı boya fırçaları kullanılabilir. Bahsedilen alanlara örnek olarak ; güverte üzerleri, aynalar, su hatları ve gövdeler verilebilir.
  Büyük boyutlu modellerdeki detayların boyanmasında, küçük ölçekli modellerde ve model aksesuarlarının boyanmasında ise ; 0-24 numaralar aralığındaki sanatsal yağlı boya fırçaları kullanılması uygundur.
  Kullanılacak fırçanın ebadının tespitinde, boyanacak parça ebadı belirleyicidir. Fırça ucu, boyanacak parçadan en az/çok 2 kat dar olmalıdır.

  Fırdöndü incirin gamba almaması için aralara konan bir eksene bağlı olarak dönen iki yarım bakladan oluşa.


  FIRDÖNDÜ ZİNCİRİ : Gamba almaması için aralara konan bir eksene bağlı olarak bağımsız dönen iki yarım bakladan oluşan kilit.

  FIRDÖNDÜ BASTİKA (Tamburata): Kurtağızlarında bulunan ve bir eksen etrafında dönen silindirik madeni echize

  FIRST RATE Küçük, monotip tek kişilik yarış teknesi. İlk olarak İsveç’te yapılmış olan bu tekne 1952 Helsinki, 1956 Melburn, 1960 Napoli olimpiyatlarında yarıştı. Finn yarışçısının çok becerikli bir sporcu olması gerekir. Finn catboat tarzında donatılmıştır. Teknesinin ve dümeninin kalıplanmış ağaçtan yapılmış olması ona büyük hareket yeteneği verir: suyun üstünde sıçrayabilir, boyuna göre büyük sürat yapar. Bir büyük yelken’i vardır; bu yelken halatla çekilmeden dönebilen bir direğe gömülü bir serene bağlıdır. 3 mm’lik kalıplanmış ağaçtan yapılan üç katlı tekne oldukça pahalıdır. Bir otomobilin tepesinde rahatça taşınabilir. Özellikleri: uzunluk 4,30m; genişlik 1,40m; su kesimi 0,13 m; yelken yüzeyi 10m²; su çekimi 100 kgr.

  FİBERGLAS Cam elyafı (fiberglas), çok ince cam telciklerinden üretilen bir maddedir. Yalıtım ile dokuma ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

  Filador Çarmıhların gerilmesi için kullanılan sistem.

  Filasa Liflerin bir tarafa bükülmesi ile halatı meydana getiren ana eleman.

  Filender Çubuğu Manyetik pusulaların hatalarını düzeltmekte kullanılan çubuk.

  Filika Halatların fazla sürtünmeye maruz olan kısımlarının yıpranmalarını önlemek için bu kısımlar üzerine gırcıla veya mürnel

  Filika Geminin içinde veya yedeğinde birlikte götürdüğü hizmet ve can kurtaran sandalları

  Filika Bosaları Filikaların mataforada askıda kaldıkları bosalar.

  Filika Matafora Ventoları Filika mataforalarını istenilen vaziyette bulundurmak için matafora cundalarındaki mapalara donatılmış uzun halatlar.

  Filika Mataforası Filikaların sudan kaldırılarak gemiye alınması için kullanılan matafora.

  FİLİKA. Bkz... yapım .http://www.modelteknikleri.com/flika...nikleri-2.html
  XVI. yy da kullanılan kalyondan daha küçük (hafif) , korvetten daha ağır, yelkenli savaş gemisi: hafif firkateyn, zırhlı firkateyn. // Eskiden, yelkenli ve kürekli olan bu savaş gemilerine, sonraları refakat ve devriye görevleri verilmiştir. // Günümüzde bazı deniz kuvvetlerinde (özellikle İngiliz donanmasında) süratli bir tip refakat gemisine verilen ad. // Dünya donanmalarında, muhripten küçük, daha yavaş, uçak gemisi haricindeki konvoylara refakat görevi yapabilecek tip çok maksatlı gemi. A.B.D. Donanmasında uzun süre büyük tonajlı muhriplere bu isim verilmiştir. // Esası kürekli ve yelkenli bir Akdeniz teknesi. Sonraları 30-50 toplu iki güverteli kabasorta yelkenlilere denilmiştir. // Daha çok keşif görevi yapan 3 direkli bir gemidir. Korvetten büyük, Kalyondan küçüktür. Boyu 45-50 metre, eni 10-12 metredir. 10-12 mil sürat yapar, üst güvertesinde başka bir batarya topu daha olur. Güvertesinde genellikle sıra halinde 35-50 top bulunur. Sonradan 74 toplu firkateynler de yapılmıştır. XVI. yy. da firkateyn, kürekli, küçük, az silahlı ve keşif harekatı ile evrak, posta, taşımak için yapılmış küçük bir gemi idi. XVI.yy. da 200-300 tonluk, otuz metre ve bir düzine kadar topu bulunan gemilere hafif firkateyn adı verildi. XVIII. yy.dan itibaren firkateyn artık küçük bir kalyon olmuştu. Fakat kalyondan daha hafif, daha narin yapılı ve daha süratli idi, kırk kadar da topu vardı. Yelken devri sonunda firkateynlere iki sıra (çift ambar) halinde 40-60 top yerleştirildi; bunlardan biri tamamen açıkta (ambar dışında, güvertede) idi. Boyları 45-55 metreyi bulan bu firkateynlerde 400-500 kişilik mürettebat bulunurdu. Zırhlı firkateyn adı, 1860’ta ilk zırhlı gemi olan Gloire zırhlısına verildi, çünkü onda da firkateynler gibi bir tek batarya vardı. Firkateyn terimi, zırhlılardan yelkenli direklerin kaldırılması ile terk edildi. İkinci Dünya savaşı firkateyni yeniden ortaya çıkardı. Bu terim zamanımızda çok kere özel silahlarla donatılmış hafif gemileri (füze firkateyn’i) belirtir. Bunlar bazen muhripler kadar hızlıdır, ama denizaltılarla savaşmağa yarayan silahlarla donatılmış olduğu için muhripten farklıdır. Osmanlı bahriyesinde 9 çift kürekli (9 oturaklı) firkateyne kırlangıç, 10-17 oturaklı firkateyne fırkata, 18-19 oturaklı firkateyne perkende, 20-24 oturaklı firkateyne kalite, 25 oturaklı firkateyne kadırga, 26-36 oturaklı firkateyne baştarda denirdi.
  FİLO 1. Bir arada ve bir komuta altında bulunan savaş gemilerinin veya uçaklarının bütünü.

  Filo Aynı tipteki filotillalardan oluşan deniz birliği.

  Filo Etmek Rüzgarı başa olarak yelkenleri boşaltmak.

  Filotilla Aynı tipteki harp gemilerinin tek bir taktik komuta altında, kullanılması maksadıyla oluşturulan deniz birliği

  Filotilla Komodoru Bir filotillanın sevk ve idaresinden sorumlu taktik komutan.

  FİNN Çok ince yapıda kürek yarışları için kullanılan teknelerdir.

  Firar İskelesi Bir kaza veya yangın sırasında personelin bir üst güverteye ulaşabilmesini sağlamak maksadıyla güverteler arasına konulan dik iskeleler

  Firar Kaportası Firar yolunun bir üst güverteye açıldığı kaporta.

  Firar Yolu Bir tehlike anında makine veya kazan dairelerinde bulunan personelin güverteye çıkmaları için bu daireler ile güverte arasındaki silindir şeklindeki dik yol.

  Firaşkon Çok ağır malzemeleri kaldırmak için kullanılan üç dilli iki makaradan oluşan palanga.

  Firengi Herhangi bir dikmeyi, sereni veya mataforayı istenilen durumda bulundurmak ve sağa sola dönmesine mani olmak,

  Firengi Güvertedeki suyun denize akıtılabilmesi için yalı kütükleri üzerinden bordaya açılan oluklu delikler.

  Firengi Çalparası

  FİRKATE Ambarlarında dondurulmuş ve soğutulmuş gıda taşıyan gemi. // Et, meyve, balık, yağ, yumurta v.b. yükleri taşımak üzere özel olarak yapılmış, bütün ambarlarında soğutma tesisi olan gemi.

  FİRKATEYN 1- Az su çeken savaş gemisi. 2- Taymis nehrinde kömür taşıyan yelkenli tekne.

  Fistan Flandralar, Türk bahriyesinde gemilerin komutanı subay olduğu zaman tek direkli gemilerde pruva direğine, çift direkli gemilerde grandi direğine çekilen kırmızı şaliden yapılmış ve uçkurluk tarafında ay yıldız bulunan alamettir.

  Fistan Güverteye dik olarak konulmuş direk, baca gibi aksamın güverteye giren kısımlarından içeriye su girmemesi için güverte ile temas eden yerlerinin etrafına çepeçevre konulmuş ve sızdırmazlığı temin edilmiş ağaç veya demirden yapılmış çerçeve.
  .
  FİTA Kapalı sularda yolcu ve yük taşımasında kullanılan sür’atli tekne.

  Fitil Geceleri ışıkla muhabere yapmak için direk şapkalarının veya serenlerin cundalarına konulan fener.

  Fitil Tel halatların kolları arasına konan kendirden bükülmüş kınnap.

  FİYORD: Özellikle norveç ve kuzey deniz ülkelerinde denizlerin kara içlerine doğru girmesinden dolayı oluşan dar ve uzun kıvrımlı körfezler.

  FİXATÖR Tespit eden, bağlayan

  Flador Ağaç bir teknenin sintine üzerindeki aralıklı tahtaları.

  Flama Savaş gemilerindeki kürekli veya yelkinli tekneler.

  Flama Bir yere volta edilmiş olan halatın çıkartılması.

  Flama Görünür muhaberede kullanılan üçgen şeklindeki sancaklar.

  Flandra Sarılı bulunan ve yağmurdan ıslanmış bulunan yelkenleri kurutmak maksadıyla açmak için verilen komut.

  FLANŞ iki makine veya tesisat elemanının sızdırmaz şekilde birleştirilmesine yarayan genelde standart olarak üretilen bir konstrüksiyon elemanıdır.

  Flasa Güvertedeki suyun denize akıtılabilmesi için yalı kütükleri üzerinden bordaya açılan oluklu delikler.

  FLAT IRON Bir yere bağlanmış olan halatın oradan çıkartılması.

  Fleyşın Ağın bir tek atılışı ile tutulan balık miktarı.

  FLY BOAT Halatı meydana getiren incecik ipler.

  Fora Etmek Çarmıhların gerilmesi için kullanılan*sistem

  Fora Etmek Dalyanlarda balık çıkarmakta kullanılan küçük kayık

  Foravele Gemide fors sahibi bir makamın bulunduğunu belirten üzerinde yıldız veya şekillerin bulunduğu bayrak şeklindeki alamet. Forslar gemilerde, tek direkli ise pruva, çift direkli ise grandi direğinin şapkasına toka edilir.

  FOREX Foreks yani bilinen ismi ile dekota. 2mm kalınlıkta başlayıp 20 mm kadar ebatları rahatlıkla bulunabilen, üzeri ölçülerde de temin edilecek olan reklam malzemesidir. PVC esaslı bir malzemedir. El ile yada CNC Routerlarda kolaylıkla işlenebilmektedir. Ayrıca üzerine direkt olarak dijital (digital) baskı yapılabilmektedir. Hafif bir malzeme olduğu için iç mekanlarda özellikle tercih edilmektedir. Pürüzsüz yüzeyi ile kaplama işleri içinde son derece uygundur. Uygun maliyeti ile piyasada en çok kullanılan ürünlerden birisidir.Pürüzsüz yüzeyi ile*kaplama*işleri içinde son derece uygundur. Uygun maliyeti ile piyasada en çok kullanılan ürünlerden birisidir Bkz ....http://www.modelteknikleri.com/model...e-bulunur.html

  FORM Biçim, şekil; Bir şeyin istenilen ve olması gereken durumu; İstenilen şeylerin yazılması, doldurulması için hazırlanmış basılı belge*gibi anlamlara gelir.

  Foroz Eskiden harp gemilerinde bir ayaklarından güverteye bağlı kürek çektirilen harp esirleri.


  Foroz Kayığı Düşmana ait bir deniz geçidini zor kullanarak geçmek.

  Fors Bir ticaret gemisinin su hattı üstünde kalan bölümü

  Forsa Bütün yelkenleri camadana vurmaksızın kullanılabilecek hızı saniyede 5-12 m olan hafif rüzgar.

  Forsalamak Derin bir yere demirleneceği zaman fundo edilen demirin birdenbire zincir üzerine binerek zinciri kesmemesi için zincirlikten güverteye çıkarılan ve güverte üzerine Fransız rodası şeklinde yerleştirilen zincirler. Buna Salyaforalık zincir de denilir.

  F-READY TO FLY:Uçması için gerekli tüm malzemeleri içeren ve uçuşa hazır model anlamına gelir.

  FOTOBLOKTAN FUN FLY : BKZ : http://www.modelteknikleri.com/elekt...n-fun-fly.html

  FREZE Tornacılıkta, bir deliğin ağzını genişletmeye yarayan çelik alet.Gemilerde, üzerine halat veya ip geçirip tutturmaya yarayan, ağaç veya metalden yapılmış kısa değnek.

  Fribord Demirlemek için verilen komut.

  FRİBORD Yüklü gemi bordasının ortasında su yüzeyinden ana güvertenin üst çizgisine kadar olan yükseklik.

  FRİBORD MARKASI : Gemilerin bordalarında bulunan ve geminin yükleme sınırlarını gösteren işaretler.

  FRİGORİFİK GEMİ Bütün yelkenleri camadan vurmaksızın kullanılabilcek dercedeki sert rüzgar.

  Frişka Zincirin gamba almaması için aralara konan bir eksene bağlı olarak dönen iki yarım bakladan oluşan.

  Frişka Üç köşeli sancak.

  Frişka Çok ince enli, uzun, narin ve hafif filika. İki küreği tek kişi tarafından çekilenlere tek çifte, iki küreği birer kişi tarafından çekilenlere iki tek denir.

  FAÇUNA .: Bkz... http://www.modelteknikleri.com/genel...sil-denir.html

  FUNDALIK BORDA BOTU, BORDA PATALYASI

  Fundo Deniz feneri taşıyan makinesiz tekne. // Irmak ve kanal ağızlarına, tehlikeli kıyı önlerine ve denizlerde gerekli noktalara yerleştirilen; beyaz, kırmızı, yeşil veya karışımı renkte fenerleriyle gemilere rehberlik eden duba. // Üzerinde bir deniz feneri bulunan ağaçtan veya saçtan yapılmış duba.

  Fundo Demirlemek için verilen komut.*Funda

  FUTA Fener gemisinin aynı olup, itici kuvvete sahip değildir
  Konu 3qq tarafından (05.10.2015 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •