Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: B

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart B

  B

  TERİM AÇIKLAMASI

  B (Bravo) Uluslar arası işaret sancaklarından B harfi Tehlikeli yük yüklüyorum , tahliye ediyorum veya taşıyorum anlamında kullanılır.

  BABA Halatı volta etmek için(gemileri bağlamak) ağaç veya metalden yapılmış sabit silindirik biçim(takoz)(Babalar)Halat ve tel bağlamak için gemi güvertesine bağlı demir sütunlarıdır. Tekneyi rıhtıma veya başka bir tekneye bağlamak için genellikle babalardan yararlanılır. Mukavemet
  hesapları belirlenen çekme gücüne dayanabilmesi prensibine göre yapılır. Konstrüksiyonu
  sac levhalardan içi boş olarak yapılır. Baba başları döküm de olabilir.

  BABADALYA: Güverteye yüklenen kereste yükünün denize gitmemesi için prampetlere yerleştirilen sabit, seyyar ağaçtan veya demirden yapılmış dikmeler.

  BABAFİNGO Yelkenli bir teknede eğer direk üç kısımdan ibaret ise; en üstteki parça.
  Babafingo Çarmıkları: Babafingo çubuklarını bordalar yönünde tutan armalar.
  Babafingo Çördeği. Babafingo yelkenini yerine kaldırmak için kullanılan palanga. Palanganın alt tornosu güverte üzerindeki bir mapaya, üst tornosu ise serenin kandilisasına bağlanmak üzere uzun bir sapanı ve çeliği olan palangadır.
  Babafingo Çubuğu: Direklerin güverteden itibaren üçüncü çubuğudur. Üzerlerinde bulundukları ana direklerin isimleri ile anılırlar.
  Babafingo Patrisası: Babafingo çubuğunu şapkasından geminin bordaları yönünde ve geminin kıçına doğru tutan halatlardır.
  Babafingo Prasyası: Babafingo serenini rüzgarın estiği tarafa çevirmek için seren cumbasından donatılan selviçe.
  Babafingo Rilileri: Çanaklığın her iki tarafına bağlanan gabya çarmıklarının gerildiğinde çanaklığı esnetmemesi için çarmık boğatalarının çanaklık altlarına gelen kilitleri ile direk üzerindeki rili çemberi arasına donatılan kısa çarmıklardır.
  Babafingo Sereni: Babafingo çubukları üzerindeki yatay serenler. Bulundukları ana direklerin isimleri ile anılırlar.
  Babafingo Velenası: Babafingo istiralyaları üzerlerine açılan üç köşeli yelken.
  Babafingo İstiralyası: Babafingo çubuklarını şapkalarından başa doğru tutan halatlardır.
  Babafingo Yelkeni: Babafingo serenleri üzerlerine açılan kare yelkenler. Üzerlerinde bulundukları .
  babafingo serenlerinin isimleri ile anılırlar.

  BABBİTT METAL Beyaz metal olarak da bilinmektedir. Alaşımın yüzeyinde kaplanması sonucu yüzeyde meydana gelmektedir. 1839 yılında Isaac Babbitt tarafından bulunmuştur. Babbit metalinin ağırlık ve basınca dirençi oldukça fazladır.Babit metalinin alaşımları:%90 kalay – %10 bakır%89 kalay%7 antimon %4 bakır%80 kurşun %15 antimon %5 kalay.

  BALL BEARİNG Rulman yatak.

  BALLAST Uçağın dengesini ayarlamak için konan ağırlık.

  BADAN Küçük bir arap teknesi .

  BADARNA ETMEK Bir halatın aşınmaması için üstünün halat veya koruyucu bir malzeme ile sarılması.

  BAĞLANMAK Bir gemi veya deniz aracının şamandıra, iskele, rıhtım gibi yerlere yatmak maksadıyla halat verilmesi.

  BAĞLANMA LİMANI Ticaret gemilerinin kayıtlı olduğu ve her türlü tescil işlemlerinin yapıldığı limanlardır. Bağlama limanının ismi gemilerin kıç aynalıkları üzerlerine ve gemi isimlerinin altlarına yazılır.

  BAKIR Bakır, 1B geçiş grubu elementi. Bakıra tarihte ilk defa Kıbrıs'ta rastlandığından tüm dillerdeki isimlerinin Cyprium kelimesinden türediği tahmin edilmektedir. Simyacılar tarafından Venüs aynası ile gösterilmiştir

  BAHR Deniz.

  BAHREN Deniz yolu ile; deniz ile.

  BAHREYN İki deniz.

  BAHRİ Denize ilişkin, denizsel .

  BAHRİ - İ AHMER Kızıldeniz

  BAHR - İ MUHİT Büyük deniz, okyanus

  BAHR - İ SEFİT Akdeniz.

  BAHR - İ SİYAH Karadeniz

  BAHRİYE Deniz Kuvvetleri

  BAKLA Zincirin bir halkası .

  BALANDRA (“Bilander”den). 1- Takriben 100 tonluk, tek direkli Güney Amerika teknesi. 3- Tek direkli, yelkenli bir Çin teknesi.

  BALC YAWL (BAULK YAWL) Kürekli ve praçıra yelkenli küçük balıkçı teknesi.

  BALIK KAYIĞI Balıkçı teknesi .

  BALIKÇI FABRİKA GEMİSİ Balık tutan, işleyen, konserve yapan gemi

  BALIKÇI GEMİSİ Balık tutmak için özel surette inşa edilmiş ve donatılmış gemilerdir. Balık avlayan, avladığı balıkları limanlara taşıyan veya içinde balık konservesi yapılan gemi. Hizmet gemileri sınıfında bulunmakla beraber kendine özgü bir tip oluşturan en önemli gemi tiplerinden birisi de Balıkçı gemileridir. Bu gemiler sahil balıkçılığında kullanılanlardan başlayıp, Okyanus balıkçılığına kadar uzanan gemiler grubunu oluşturur. Okyanus balıkçı gemileri avlama ve işleme işlemlerini birlikte yürüten filolar halinde çalışırlar. Avlama gemilerinin tuttuğu balıkları ana gemide mevcut konserve ve balık unu tesislerinde işleyerek, limana dönmeden avlanan balıklar ekonomik değerini kaybetmeden değerlendirilir. Açık denizlerde balık avında kullanılan, çeşitli tertibatı bulunan ve denizlere dayanıklı olarak yapılmış gemi.

  BALAST GEMİ Ambarlarında yük bulunmayan ticaret gemisi.

  BALTIK DENİZİ: Kuzey Avrupa'da 53° ile 66° kuzey enlemleri ve 20° ile 26° doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyinde Botni Körfezi vardır.
  Baltık Denizi, Beyaz Deniz'e Beyaz Deniz Kanalı ve Kuzey Denizi'ne Kiel Kanalı ile bağlanmıştır.
  Rusya'nın St. Petersburg şehrine kıyısı vardır ve kış aylarında donan bu deniz üzerinde yürümek hatta araba sürmek mümkündür.

  BALD Gemilerin baş bodoslamalarının su içindeki kısmında bulunan şişkinlik. Yeni gemi inşa tekniği olan Balb'lar, geminin ileri hareketi ile meydana gelen dalgaları küçültmeye ve suyun gemi karinasına olan basıncını azaltmaya yarar.

  BALIKÇI TEKNESİ Özel olarak balık avlamak için yapılmış ve balık avlama işinde kullanılan tekne.

  BALİNA AVCI GEMİSİ Balina avına çıkan avcı gemisi; güney denizlerinde buzlar arasında ve her türlü hava şartlarında seyir edebilmek için yapılır. Denize dayanıklıdır ve yetkin manevra kabiliyeti vardır, rahatlıkla 14 deniz mili hız yapar. Boyları 45 m kadardır. Mizana direğinde bir çanaklık vardır, balinagillerin yerini tespit etmekle görevli gözcü burada durur. Üst güvertede baştan kıç’a geçmeyi sağlayan yol, kaptan köşkünü, üzerinde zıpkın topunun bulunduğu öndeki sahanlığa bağlar. Bu sahanlıktaki özel bir vinç gemiyi balinaya saplı zıpkına bağlayan üçlü halatı gerer veya gevşetir ve balina öldüğü zaman onu bordaya çeker. Bundan sonra özel bir boruyla midesine sıkıştırılmış hava verilen balina, avcı gemisi tarafından balina işleme gemisine yedekte çekilir ve orada parçalanır.

  BALİNA BOTU 1- Küçük, denize dayanıklı bot. 2- Balina avında kullanılan tekne. 3- Kurtarma gemilerinde vasıta motoru olarak da kullanılan üstü açık tekne

  BALİNA GEMİSİ Balinayı avlamak, yakalamak, yedekte çekmek, balinanın yerini belirlemek için donatılmış gemi. Balina avında kullanılan tekne.

  BALİNA İŞLEME GEMİSİ İlk balina işleme gemileri büyük şilep veya yolcu gemilerinin değiştirilmesiyle yapıldı. En yenileri tam yüklü olarak 20 000 tondan ağırdır. Güvertenin tamamen boş olması için kaptan köprüsü baş uca yapılır. Özel biçimli kıç taraf, su kesiminden yukarıya kadar açıktır ve üst güverteye uzayan eğik bir rampası vardır. Avcı gemilerin getirdiği balinalar vinçlerle rampadan üst güverteye çekilir ve burada mekanik testlerle parçalanır. Parçalar otoklavlara atılır, burada balina yağına dönüşür ve haznelere gönderilir. Bu çalışma çok sayıda insan gerektirir. Bu gemiler aynı zamanda avcı gemilerin ikmal gemisi görevini de yapar. Bazı gemiler, balina sürülerinin yerini bulmak veya buzların durumunu anlamak için bir deniz uçağıyla donatılmıştır.

  BALL LİNK REAMER Ball linklerin sökülüp takılma esnasında iç yüzeylerde oluşan pürüzlerin giderilmesi için kullanabilirsiniz.Bu urun helikopter ballinklerini hassas bir sekilde sikmadan vede bosluk olmadan hareket etmesini saglar.Servosu buyuk ve guclu helikopterlerde bu okadar onemli degildir.Ama 450 serisi ve daha kucuk helikopterlerde kucuk servolar kullanildigi icin servolara fazla yuk bindirmemek icin bu urunun kullanilmasinda fayda vardi.

  BALMUMU Balmumu, arıların peteklerini yapmak için karın halkalarında (segmentlerde) bulunan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak sarı veya daha koyu madde. Genellikle balmumu deyince arının hazırladığı petekteki mum anlaşılır. Bunun yanında sanayide hazırlanan maddeye de balmumu denir. Balmumun içine, tebeşir, iç yağı ve kola gibi maddeler katılınca bunların tesbiti çok güçtür. Sarı balmumu parke cilalamasında, heykel, bazı boya ve mum yapımında kullanılır. Saflaştırılmış, temizlenmiş beyaz balmumu ise ilaç sanayiinde, kremlerin yapımında kullanılır. Kiliselerde yakılan mumlarda en az %32 oranında balmumu bulunması gerektiğinden mum yapma sanayiinde de ciddi miktarlarda kullanılır.

  BALON (-Usturmaça -) Halattan, hasırdan veya sentetik malzemeden yapılmış, içi doldurulmuş veya şişirilmiş balon biçimli bir usturmaça çeşidi*.(bordolama veya iskeleye yanaşma simitleri,lastikleri)Usturmaça (Balon)
  Gemiler yanaşırken ya da kalkarken rüzgâr, akıntı ya da yanlış manevra nedeniyle
  yanaşıp kalkacakları maddelere temas edebilir, değebilir ve hatta onlara bindirebilir. Bu
  durumlarda gemilerde ve temas ettikleri maddelerde hasarlar meydana gelebilir. Bu
  durumlarda baş üstünde ya da geminin diğer başka yerlerinde bulunanlar ilgilinin uyarısını
  beklemeden, gemi ile madde arasına "usturmaça" ya da "balon" denilen içi mantar, halat
  eskisi ya da benzeri maddeler doldurulmuş cisimler koyarak hasarın önüne geçebilir. Son
  zamanlarda plastikten usturmaçalar yapıldığı gibi rıhtımlarda, gemilerde traktör lastiği vb.
  usturmaçalar da kullanılmaktadır. Şehir hatları gemilerinde "yumru" denilen sabit ağaç
  koruyucular bordalarda koruyucu olarak kullanılmaktadır

  BALSA Güney Amerika’da kullanılan balıkçı salı.

  BALSA WOOD Balsa ağaç.Modelcilikte en çok kullanılan hafif sağlam işlemesi kolay ağaç.

  BALSA Balsa ağacı, Güney Amerika'nın tropik ormanlarında doğal olarak yetişen geniş yapraklı (90 cm. eninde yapraklar) bir ağaçtır.

  BALSA RAFT İngiliz donanmasında borda boyası için kullanılan sal.

  BAKIR KAPLAMAK Bkz...http://www.modelteknikleri.com/gazal...morkoru-3.html

  BAMBOT (ing.k. bumboat’tan). Harp gemilerinin yanına yaklaşıp malzeme, hediyelik eşya vs. satan seyyar satıcı tekneleri. Manav, pazarcı kayığı. Gemi yanına gelerek alış veriş yapan kayıklar.

  BAMBU Sıcak ülkelerde yetişen, mobilya, merdiven, baston gibi birçok eşyanın yapımında kullanılan bir tür kamış. Hint kamışı olarak da bilinir

  BANCA Çin denizinde balık avlamak üzere kullanılan içi oyularak yapılmış küçük tekne.

  BANDIR BOT Malakar sahillerinde kullanılan, dalga çatlaklarında seyredebilen kayık.

  BANDIRMA VAPURU http://www.modelteknikleri.com/bandi...html#post33747

  BANDO Tutulmakta veya sağılmakta olan bir halatı aniden koyvermek veya indirilmekte olan bir cismi, bot, motor veya filikayı birden bire indirmek için verilen komut.

  BANDO ETMEK Mayna edilmekte olan filika, motor, bot gibi araçların suya 0.5-1 metre kala bando komutası ile suya oturtulmasıdır. Burada dikkat edilecek konu , bando komutası ile birlikte her iki tirentinin aynı anda elden bırakılmasıdır.

  BANDRA Milliyeti gösteren sancak.(hangi ülkeden sorusuna verilen bayraklı cevap)

  BANKER New Foundland’daki Grand Bank’de morina balığı avlayan balıkçı teknelerine verilen isim.

  BANK Deniz yüzeyine yakın ve zaman zaman tepeleri su yüzeyine çıkan sığlık ve kayalık yerlerdir. Deniz haritalarında bu gibi sığlıklar artı işareti konulmak suretiyle belirtilir.

  BANK ŞAMANDIRASI Bankların sınırlarını veya yerlerini belirtmek için konulmuş olan ışıklı şamandıra

  BARBAROS HAYRETTİN Bkz ..http://tr.wikipedia.org/wiki/Barbaro...ddin_Pa%C5%9Fa

  BARBAROS HAYRETTİN : Bkz.. http://www.modelteknikleri.com/barba...in-1910-a.html

  BARBAR ISKA Tutulmakta olan bir halatın kaymaması için yapılan bir bağ çeşidi.
  Barbarişka Tutulmakta olan bir halatın kaymaması için yapılan bir bağ çeşidi.

  BARCE Bk. BARKA

  BARCOLONGO Güvertesiz, dar, uzun İspanyol teknesi. Kürek ya da yelkenle hareket eder.

  BARÇ i. (ing. barge’dan). 1- Taşıma kapasitesi 50 ila 1000 ton arasında olan altı düz ve yük taşımasında kullanılan tekne. 2- Körfezlerde, iç sularda yük taşımasında kullanılan yaklaşık olarak 100 tonluk altı düz yelkenli tekne. 3- İngiliz Donanmasındaki çift sıra, 14 kürekli tekne. 4- Komodoru taşıyan servis motoru. 5- Gösteri yapan eğlence teknesi. // Üretim bölgelerinden nehir ve kanallar yoluyle limanlara ticaret eşyası taşıyan saç veya ahşap tekne. (Makineli olanları veya makinesiz olarak yedekte çekilen tipleri vardır. İnce uzun yapılıdır; az su çeker. Genellikle kıç taraflarında oturulabilecek yeri olan bir üst yapısı vardır.) // Altı düz şat, mavuna. // Amiral botu. Bk. DUBA, LAYTER, MAVUNA, PONTON, ŞAT.

  BARÇA veya BARCA ( aşağı lat. barga’dan ital. bargia). Ortaçağda kullanılan kürekli ve yelkenli nakliye gemisi. İngiltere’de geçit törenlerinde kullanılan süslü tekne. Eskiden asker taşımasında kullanılan savaş gemisi. // Askeri nakliye hizmetlerinde kullanılan altları düz ve az su çeken yelkenli tekne. Kalyon cinsinden küçük savaş gemisi: Barçalardan top fındığı yağmur gibi yağardı (Katip Çelebi). Nehirde balık tutmak için yapılmış dört köşe yelkenli tekne. (Barçe’de denir.) Eskiden personel naklinde kullanılan, altı düz, az su çeken teknelerdir. Karinası düz olup göl ve nehirlerde kullanılan bir cins kalyondur, 2-3 direkli 80 topludur. Osmanlı donanmasında kalyon cinsinden olan bir tür nakliye ve savaş gemisi. Önceleri Hollandalılar, sonra diğer Avrupa devletleri tarafından da kullanıldı. Barçalar iki veya üç direkli olarak yapılırdı. XV. yy. kayıtlarına göre bir barça’da irili ufaklı seksen üç top bulunurdu. Bu toplardan otuz beşi pranka topu, on ikisi baş topu, on ikisi büyük zarbazen, yirmisi büyük zarbazen ve dördü de şayka topuydu. BARKA i. (ital. barca). Büyük sandal: .barka derler bir gûna gemi’lerle . (Evliya Çelebi).

  BARDARİŞKA Tututlmakta olan bir halatın kaymaması için yapılan bir bağ çeşidi

  BARK veya BARKO i. (esk. province dilinde barco; halk lat. bareo; aslı belli değil; ital. barco, Türkçeye İtalyancadan geçmiş olabilir). Üç veya dört direkli yelkenli tekne, barko. Üç direkli yelkenli gemi. Güverteli veya güvertesiz, çeşitli tip yelken kullanan ufak tonajda, genellikle 100 tondan ufak ve üç direkli yelkenli gemilere verilen ad: Arabalardan indik, büyük bir barkoya bindik (Ahmed Rasim). Pruva ve grandi direkleri kabasorta, mizana direği sübye donanımlı üç direkli yelkenli tekne. Eskiden genel anlamda bütün yelkenli tekneler için bu deyim kullanılırdı. Pruva ve grandi direkleri kabasorta, mizana direği sübye arma ile donatılmış 100 tondan büyük güverteli veya güvertesiz olarak yapılan yelken gemisi. Bu tip gemiler 4-5 direkli olabilir. Bu durumda kıç direkleri sübye armalı diğer direkleri kabasorta armalı olur. Barko kelimesi önce bir tekne biçimi için kullanıldı. İngiltere’nin doğu kıyısında Durham ile Londra arasında kömür taşıyan gemilere barko (ing. bark) denirdi. Cook’un ilk gemisi bu tiptendi ve Endeavour Bark adıyla vaftiz edilmişti, fakat dört köşe yelkenli üç direği vardı. Daha sonra bu kelime üç direkli barko arma donanımlı gemiler için kullanıldı. Dört, hatta altı direkli birçok barko da yapıldı. Bu tip gemilerin içinde France-II dünyanın en büyük yelkenlisidir.

  BARKENTİNE Bk. BARKO BESTİYA.

  BAROMETRE Basınç-ölçer. Hava basıncını kıyaslam yöntemi (Cıva basıncı, hava basınç farkları) ile ölçen aygıt.

  BARKO BESTİYA veya BARKENTİNEYalnız pruva direği kabasorta, diğer iki direği sübye donanımlı yelken gemisi (navi de denir). Pruva direği kabasorta, grandi ve mizana direkleri sübye arma ile donatılmış üç direkli yelken gemisi. Pruvası kabasorta, diğerleri sübye olan üç direkli gulet. Barko kelimesi önce bir tekne biçimi için kullanıldı. İngiltere’nin doğu kıyısında Durham ile Londra arasında kömür taşıyan gemilere barko (ing. bark) denirdi. Cook’un ilk gemisi bu tiptendi ve Endeavour Bark adiyle vaftiz edilmişti, fakat dört köşe yelkenli üç direği vardı. Daha sonra bu kelime üç direkli barko arma donanımlı gemiler için kullanıldı. Dört, hatta altı direkli birçok barko da yapıldı. Bu tip gemilerin içinde France-II dünyanın en büyük yelkenlisidir. Bk. NAVİ.

  BASTİNA Palangalarda kullanılan bir nevi dilli makara (Karnıyarık bastika)

  BASTON Ana cıvadranın üzerinde ileriye doğru uzatılmış çubuk.
  Baston Brakili: Ana cıvadra üzerindeki bastonun sabit tutulması için cıvadra ile baston üzerine sarılan zincir veya halat.
  Baston Bosası:Büyük bastonu yerinde tutmak için cıvadra destamorasından alınıp bastonun topuğundan dolaştırılan doblin zincir.
  Baston Ağı:Flokların indirilmesi sırasında, flokların denize doğru sarkmaması ve cıvadra üzerinde çalışan gemicilerin denize düşmelerini önlemek amacıyla cıvadra altına gerilen ağ.

  BAŞ Bir teknenin ön ve ileri kısmi

  BAŞ BODOŞLAMA Omurganın bas tarafından teknenin basını meydana getirmek için yukarı istikamete doğru konulan ağaç parçası.

  BAŞ KASARA Genellikle gemilerdeki bas taraftaki yüksek kısım.

  BAŞ OMUZLUK Kemere ile baş bodoslama arasındaki yuvarlak kısım.

  BAŞ PARIMA Bir botun bas üzerindeki ana leye bağlanmış kısa halatı.

  BAŞ ÜSTÜ Bir botun bas tarafında oturabilecek ve ayakta durulabilecek platform.

  BAŞ Bir teknenin ön ve ileri kısmı.

  BAŞ-KIÇ BODOSLAMA TEKNENİN BAŞ, KIÇ TARAFINDA OMURGANIN YÜKSELDİĞİ KISIMLARA DENİR. OMURGAYLA YEKPARE OLABİLEÇEĞİ GİBİ ,OMURGAYA İLAVE EDİLEN PARÇALARDAN DA OLUŞABİLİR.

  BAŞL Baştarafın kıça nazaran daha batık olması .

  BAŞTAN KARA Tekneyi bir sahile beya kumsala baş taraftan yanaştırmak .

  BAŞTANKARA ETMEK Tekneyi bir sahile veya kumsala bas taraftan oturtmak veya yanaştırmak.

  BAŞTARDA veya BAŞTARDE (ital. galea bastarda: melez kalyon). Osmanlı donanmasında kullanılan kadırga cinsinden bir çeşit savaş gemisi. // Kürekli eski bir savaş gemisi. // Her küreği 6 veya yedi kişi ile çekilen 26’dan 36 çifte kürekle çekilen, genellikle kıç tarafları yuvarlak (karpuz kıçlı) ve su kesiminden yukarı kısmı çok yüksek olan eski bir savaş gemisi tipidir. Baştarda-i hümayun, padişaha ait olan baştarda. Orta ve yarım olmak üzere iki sınıfa ayrılan baştardalar 20-36 oturaklı ve çift kürekliydiler. Kürekçi ve savaşçı olarak mevcudu 800 kişiyi bulurdu. Çektiri’den büyüktür.

  BATARYA Pil ve akümülatör gibi kimyevi enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren üreteçlerin seri ve paralel olarak gruplanması (Bkz. Pil ve Akümülatör)
  Bataryalar.bkz...( bakınız.)
  - Şarj Aletleri
  - Li-Po Çantaları
  - 3.7V Li-Po Bataryalar
  - 7.4V Li-Po Bataryalar
  - 11.1V Li-Po Bataryalar
  - 14.8V Li-Po Bataryalar
  - 18.5V Li-Po Bataryalar
  - 22.2V Li-Po Bataryalar
  - Nicd ve Nimh

  BATEAU Boyuna göre dar yapılmış hafif tekne.

  BATTERY ELİMİNATOR CİRCUİTRY Kısa olarak BEC denir.Elektrikli modellerde alıcı ve servolar gerekli olan elektrik akımını motorla birlikte aynı bataryadan alır.Ancak bataryanın gücü azaldıkça voltaj düşüşü yapar.Eğer batarya tamamen biterse uçağı havada kontrol edecek güç kalmayacaktır.Bu durumu engellemek için uçağın hız kontrol devresi batarya gücü kritik değere düştüğünde motor giden akımı keser ve tüm elektrik akımını sadece alıcı ve servolara verir.Böylece uçak bu kalan güç ile yere indirilir.İşte hız kontrol ünitesinin bu özelliğine BEC denir.

  BATIL Çin denizlerinin 2 direkli yelkenli teknesi.

  BATİSFER i. (fr. bathysphère). 1,45 m çapında, 2 300 kg ağırlığında, yukarıya kablo ile bağlı çelik küre. Batisferi ilk olarak Amerikalı William Beebe kullandı ve 1934 yılında, Bermuda adaları civarında, 906 m derinliğe indi.

  BATİSKAF (yun. bathus, derin, skaphes, kayık’tan fr. bathyscaphe). Denizlerin derinliklerinde gözlem yapmağa yarayan araç. Profesör A. Picard tarafından icat edilen batiskaf, bir kablo ile su yüzüyle irtibat halinde olmaması*bakımından, Beebe ve Barton’un yaptıkları batisferden farklı dır. Araç su yüzüne bağlı olmadığı için de dalgaların meydana getireceği sarsıntılardan etkilenmez. Ayrıca, taşıyıcı kablonun kopması gibi bir tehlike de söz konusu değildir. Batiskaf küre biçiminde bir kamarayla yayvan bir yüzücünün birleşmesinden meydana gelir. Gözlemcilerin çalışma yeri olan kamara, denizaltındaki büyük basınçlara dayanacak şekilde çelikten yapılmıştır. Taşırdığı sudan daha ağırdır ve yüzücü tarafından taşınmak zorundadır. Yüzücü sudan daha hafif olan benzinle dolu olduğu için su yüzünde kalabilir. Oldukça ince saçtan yapılan yüzücünün alt kısmında ısı ve basınç değişikliğine karşı benzinin hacim değiştirmesini dengede tutacak olan deniz suyunun girip çıkabileceği bir delik vardır. Bu, yüzücüyü ağır denizaltı basıncı dolayısıyla ezilmekten korur. Batiskafta, dalış ve çıkış manevraları için bie supap bulunur. Bu supap pilotun benzin boşaltmasına yarar. Ayrıca, istenilen miktarda safra atacak bir cihaz bulunur. Bu safra atma işi, ayrıca benzinin sıkıştırılabilme özelliği yüzünden batiskafın iniş sırasında kaybedeceği yüzme imkanlarını yeniden sağlamak için de gereklidir. Safra olarak demir talaşı kullanılır. Bu talaş bir elektrik akımının magnetik alan yardımıyla silo’larda tutulur. Pilot safra atmak istediği zaman akımı keser. Bir elektrik arızası olduğu zaman batiskaf derhal su yüzüne çıkar. Deniz dibine yakın yerlerde, batiskafın dengede kalması ve yönetilmesi için, balonlarda kullanılan iniş ipinden (guide rope) yararlanılır. Yatay hareketler ise, elektrik motorlarıyla çalışan iki pervane yardımıyla gerçekleşir. Gözlemler, kalın plexiglas lombozlar gerisinden yapılır ve görüş alanı kuvvetli farlarla aydınlatılır. İlk batiskaf olan FNRS 2 A. Picard tarafından Belçika Bilimsel Araştırma Milli fonu yardımıyla, Belçika’da gerçekleştirildi. Bu alet 1948’de, otomatik pilotla 1 380 metreye indi. Su üstüne çıktığı zaman yüzücü, dalgalar yüzünden ağır hasara uğradı. FNRS 2 bu haliyle fransız deniz kuvvetlerine devredildi; sonradan yeni bir yüzücü yapıldı ve araca FNRS 3 adı verildi. A. Picard ve oğlu Jacques, bundan sonra İtalya’da Trieste adı ile yeni bir batiskaf yaptılar. 1953’te FNRS 3, deniz binbaşısı Huot ve deniz istihkam mühendisi Willm kumandasında 2 100 metre derinliğe indi. Arkadan a. Ve J. Picard Trieste ile 3 150 metreye indiler. 1954’te FNRS 3 yine Huot ve Willm kumandasında Dakar açıklarında 4 050 metreye, ocak 1960’ta, Trieste Mariannes çukuru yakınlarında 10 911 metreye indi. Arşimed 11 000 adıyla yapılan yeni bir batiskaf da 1961’de kızaktan indirildi.

  BEC -BATTERY ELİMİNATOR CUİRCUT Farklı voltajlardaki pillerden gelen akımın alıcı, servo ve esc için gerekli voltaj seviyesine dönüştürülmek için kullanılan voltaj düşürme devresidir. Genelde bir çok esc devresi içerisinde bec üniteside bütünleşik olarak bulunmaktadır.

  BAYRAK YAPIMI http://www.modelteknikleri.com/katil...ikcisi-15.html

  BAWLEY Taymis nehrinde karides ve ringa balığı avlayan yelkenli tekne.

  BEMBRIDGA TYPE Flok ve randa yelkenli, kotra donanımlı yat .

  BERMUDA ARMA Uzun bir direk üzerine yelken açmak için düşünülmüş arma tipi [Marconi arma] Bu tip armada yelken sereni yok ancak bumbası vardır.

  BERMUDA ARMA Uzun bir direk üzerine yelken açmak için düşünülmüş arma tipi (Marconi arma)

  BEŞ ÇİFTE Beş oturaklı, kürekle yürütülen deniz aracı.

  BEŞ DİREKLİ BARKO GEMİSİ Baştan dört direği kabasorta, beşinci direği sübye donanımlı yelkenli tekne.

  BEYAZ TUTKAL PVA Esaslı emülsiyon tutkaldır.ÖZELLİKLERİ :Tahta kaplama, formika ve sunta gibi ahşap malzemelerin yapıştırılmasında kullanılır.UYGULAMA : Yapıştırılacak yüzey temiz ve kuru olmalıdır. Uygulama, tutkal iyice karıştırıldıktan sonra yapılmalı ve tutkal sürüldükten sonra preslenmelidir. İdeal bir yapışma için ortam 12°C üzerinde olmalıdır.KURUMA SÜRESİ : Kuruma süresi, yapıştırılan malzemenin cinsine, kullanılan tutkalın miktarına, ortamın nem ve ısısına göre farklılık gösterebilir. Normal şartlarda 1,5 – 2 saattir.DEPOLAMA : Güneş ışığı almayan , ağzı kapalıambalajında 5 °C - 35 °C’ de saklanmalıdır.GÜVENLİK UYARILARI : S2: Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutunuz

  BEYKOZ KAYIĞI Bkz. Kayık modelleri

  BİLEY Bir şeyi keskin hale getirmek....

  BİPLANE Çift kanatlı uçak.

  BIBIS Çin denizlerinde çalışan tek direkli yelkenli

  BILANDER İlk önceleri iki direkli Hollanda yelkenlisine verilen bu isim sonraları dünyaya yayılmış olup Fransızlar “Belendre”, İspanyol ve Portekizliler “Balandra” demişlerdir

  BILLY BOY 1- Humber nehrine özgü, geniş bodoslamalı küçük tekne. 2- Sahil seyri yapan yelkenli.

  BİR SANTİM BATMA TONASI Gemiyi paralel olarak bir santim batırmak veya bir santimetre yükseltmek için, konulması veya çıkarılması gereken ağırlık miktarı. Ağırlığın miktarı T = [ A (WL) / 100] x 1,025 formülü ile bulunur. Burada T, bir santimetre batma tonası; A konulacak veya çıkarılacak ağırlığı; (WL) metrekare olarak su sathının mesahasını; 1,025 deniz suyunun yoğunluğunu gösterir.

  BIREME Bir tarafında çift sıra kürekçileri olan Roma teknesi.

  BITA Madeni babaların bir tanesine, halat ve zincirlerin volta edilmesi için kullanılan silindirik madeni eleman

  BİTKİSEL HALATLAR Kendir halat . Maila halat (Abaka denilen bir bitkinin liflerinden yapılır. Yeni manila halatının-bünyesinde %15 oranında yağ bulunur.) Pamuk halat-Keten halat-Sisal halat-Hasır halat
  Bitkisel halatların ölçülmesi : Pus olarak ifade edilen çevre ölçüsü 2,54 cm ise
  1 burgatalık halat denir (1 Pus =2,54cm =1Burgata).Yarım burgatadan küçük
  halatlara ince halat denir. Genelde kullanılan halatların burgataları 5-16 arasında
  değişmektedir. Halatlar roda denilen yuvarlak kangal biçiminde satılır. Bir
  burgatadan küçük halatlar çeşitli isimlerle adlandırılır.

  BİNDİRME KAPLAMA Armuz kaplamanın birebir üzerine konularak yapılma sekli [Bama tiriz]

  BİNDİRME KAPLAMA (BAMA TİRİZ) Armuz kaplamanın biribir üzerine konularak yapılma şekli.

  BİRGENDE Yabancı donanmalardaki Brigantin adlı gemiye Osmanlıların verdiği isim. Birgendeye, perkendi, pergendi, birgendi veya birgende de denilirdi. Birgende, çektiri cinsinden bir gemi olup kalitadan büyük ve mavnadan küçüktü. Baş tarafında topları bulunan ve hızlı hareket eden bir gemiydi.

  BİRLEŞTİRME KAMASI İncelen iki veya daha fazla kaplama tahtasının bittiği noktada birleşme görevi yaparak kıç ve pruvaya doğru uzanan bir tek birleştirme kaması.

  BİTA Gemi halatların veya yelkenlerin iskotalarını volta etmek üzere güverte üzerine konulmuş

  BLACK PEARL ( SİYAH İNCİ ) Bkz http://www.modelteknikleri.com/yelke...iyah-inci.html Siyah inci. Bkz.. Sinama... diaomara…model….

  BLACK&DECKER Elektirikli el aletileri markası.

  BLACKBIRDER Afrika’dan Amerika’ya tutsak zenci taşımada kullanılmış gemilere verilen isim.

  BLAZER Küçük Hollanda balıkçı teknesi.

  BLİMP İçi havadan daha hafif helyum gibi gazla doldurulmuş ancak zeplin gibi iç iskeleti olmayan hava aracı

  BOCOLAMAK Gemilerin fırtınalı ve denizli havalarda ilerlemeyip, yalpa yapmasını önlemek ve uygun bir zamanda aksi rotaya dönmek suretiyle denizleri kıçtan almak.*

  BOÇİ Yelkenli teknelerde pruvanın rüzgaraltına döndürülmesi ve rüzgarın kıçtan alınması için verilen komut.

  BOCURUM Yelkenli teknelerde kıç bodoslama / kıç aynalık üzerinde bulunan direğe çekilen yelken.

  BODRUM GULETİ Türkiyede imal edilen ayna kıç ve karpuz kıç guletler modeli olarak bilinen ahsap ve sac guletler.
  Bkz..

  BOĞAZİÇİİstanbul Boğazı ile iki kıyısını içine alan kent parçası.

  BOGOTA : bkz : http://www.modelteknikleri.com/gemi-...ta-yapimi.html

  BOOM İran körfezinde kullanılan bir çeşit kayık.

  BORDA BOTU Borda temizlenmesinde, boyanmasında v.b. işlerde kullanılmak üzere yapılmış hizmet filikası, faça botu, patalye. Gemilerin su kesimlerine yakın olan borda kısımları ile karinalarını temizlemede, lostra etmede ve faça boyası çekmede kullanılan 10-15 fit boyundaki ağaç teknelerdir. Gemilerin borda ve su kesimlerini temizlemek için, altı düz kıçı başı kesik küçük botlardır. Bk. BORDA PATALYASI.

  BORDA FENERİ Sancakta yeşil, iskelede kırmızı olarak yakılan 112,5 derec açılı fener.

  BORDA İSKELESİ Bir tekneye girip çıkmak için inip kalkabilen ve içeriye alabora olabilen bir merdiven tipi [Pasarella]

  BORDA İSKELESİ Bir tekneye girip çıkmak için inip kalkabilen ve içeriye alabura olabilen bir merdiven.

  BORDA PATALYASI Gemiye girip çıkmak, borda veya karinayı temizlemek için kullanılan, patalyadan küçük, filika biçiminde tekne. (Bunlar kıçtan karaydı, kıyıya iskele olmazdı.) Bk. BORDA BOTU. BOT Sandal, kayık, filika. Kısa mesafelerde kullanılan açık denizlerde, devamlı barınma olanağı olmayan, genellikle kürekle yürütülen araç. Bir veya iki çifte kürekle hareket eden, güvertesi olmayan ayna kıçlı ufak tekne. Ağaç veya fiberglas gibi maddelerden yapılır. Iskarmoz kürekli, güvertesiz, aynalıklı küçük filika. Bir gezi teknesinde gemicilerin kıyıya gidiş geliş için kullandıkları ağaç, plastik veya kauçuktan yapılmış küçük sandal. // Bot, sandal, filika, küçük tekne, gemi vasıtası, vasıta motoru. (Savaş gemilerinde bunlara patalya denir. Küçük savaş gemilerinde sınıflarını gösteren kısma eklenerek adlandırılır: Torpido botu. BK. TORPİDOBOT. Hücum botu. Bk. HÜCUMBOT. Avcı botu.)

  BORDA VE KARİNA KAPLAMASI Teknenin dış yüzeyini örten ve kabuğu oluşturarak yüzmesini sağlayan parçalar

  BORDA Teknenin su kesiminden yukarıda kalan kısımları Su kesiminden yukarıda kalan kısım .

  BORDAİSKELESİ Bir tekneye girip çıkmak için inip kalkabilen ve içeriye alabura olabilen bir merdiven tipi [Pasarella]

  BORBALAMAK Denizdeki bir geminin veya sahildeki bir mevkiin, seyretmekte olan bir geminin kemeresi veya 090-270 nispi istikametinde bulunmasıdır.

  BORİNA Dört köşe yelkenlerin gradin yakalarının iskota yakasına yakın yerlerinde bulunan borina patasına İzbarço kasa ile bağlanan halat.

  BORİNATA PATASI Kare yelkenlerin gradin yakalarındaki matafyonlara halattan yapılan kaz ayakalrı.

  BORİNATA Trinket yelkeninin borinasına verilen isim.

  BORU Boru, genelde tesisat yapımında kullanılan, içi boş silindir şeklinde bir malzemedir. Kullanım yerine göre seramik, plastik, metal gibi malzemelerden imal.

  BORU ANAHTARI Armatür anahtarları, kademeli anahtarlar, kayışlı anahtar, .

  BOSA DEMİRİ Loçaya oturduktan veya zincire yeteri kadar kaloma verildikten sonra zincir veya demirin ağırlığını ırgat ile alma .

  BOSA/BOŞA TUTMAK Bir halat veya zincirin bedeni üzerine boşa tutarak abramak.

  BOŞ ALMAK Gevsek bir halatı germek için fazlasını çekmek.

  BOŞ VERMEK Halatı kaçırmak

  BOŞA ALAMAK Gevşek bir halatı germek için fazlasını çekmek….

  BOŞA VERMEK Halatı kaçırmak .

  BOŞLUK DOLDURMA KAMASI. Baş ve kıçta bulunan iki veya daha fazla kaplama tahtasının yelpaze şeklinde açılmasından meydana gelen boşlukları doldurmak için kullanılan kama şeklindeki kaplama öğeleri.

  BOŞLUK. Uzayda belli hacmi, kütlesi olmayan

  BOTKEN Ortaçağda kullanılan küçük tekne.

  BOTTER Tek direkli, floklu, istralya yelkenli Hollanda teknesi.

  BOWSER BOTU Gemi, uçak veya vasıtaların yakıt ikmalinde kullanılan tekne.

  BOY TENDIR (ing. buoy tender’dan). Seyre yardımcı olmak gayesi ile hizmet veren gemi sınıfı. Şamandıra bakımı yapan gemi.

  BOYA Boya, herhangi bir nesnenin renk vermek için veya koruma amaçlı olarak uygulanan kaplamaya denir. Boya hemen hemen tüm malzemelere uygulanabilir. En çok kullanıldığı alanlar sanat, tasarım, endüstriyel kaplamalar, ulaşım (şerit çizgileri) ve korumadır (su veya hava temasını kesme amacıyla. Boya kimyasal özelliği*bakımından ana olarak yaş boya ve toz boya olmak üzere ikiye ayrılır. Boyama konusu çok titiz ve ayrıntılı bir konudur iyi İNCELENMELİDİR..
  Modelcilikte kullanılabilecek başlıca boyalar;
  1- Enamel tür boyalar
  İncelticisi sentetik tiner olup, uygulandığı yüzeylerde gerilerek kuruma özelliğinden dolayı fırça izi bırakmayan boyalardır. Fırça ile uygulamaya en uygun boya tipidir.
  2- Selülozik ve Akrilik Boyalar
  Bu tip boyalar, hızlı kuruma özelliklerinden ötürü, fırça ile uygulanamazlar. Uygulamaları genellikle basınçlı hava altında boya tabancaları veya airbrush vasıtası ile yapılmaktadır.Boyamada dikkat edilmesi gereken konular;
  1- Boya uygulaması yapılacak ortamın, iyice havalandırılmış ve tozdan arındırılmış olması
  2- Sentetik Boya üzerine asla Selülozik Boya uygulanmaması
  Kullanılacak sentetik boya, ambalajında iyice karıştırılarak, kullanılacak kadar miktar, temiz bir kaba alınıp sentetik tinerle uygulama akışkanlığına getirilir. Bahsedilen akışkanlığı şu şekilde tespit etmek mümkündür; inceltilmiş boyaya, çıplak ahşap çubuğu daldırıp çıkardığınızda çubuk boyayla kaplanmamışsa çok ince, çubuk görünmeyecek kadar kaplanmışsa çok kalındır. Ayrıca, fırçanızı en rahat kullandığınız boya akışkanlığı da uygun akışkanlıkla ilgili iyi fikir verecektir.
  Modelin başından kıç istikametine doğru, sürekli olarak aynı yöndeki fırça darbeleri ile boyamak, istenmeyen fırça izlerinin ve kötü boya formlarının ortaya çıkmasını önleyecektir. Boyama tamamlandıktan sonra, modelin tam kuruması beklenir. Boyası tam kurumuş modele, farklı ışıklar altında ve farklı açılardan dikkatle bakılarak fark edilmesi zor pürüzler olup olmadığı kontrol edilir. Yüzeyde yine hafif pürüzler mevcutsa, 1000-1200 kum zımpara ile bastırılmadan zımpara yapılarak giderilir. Bkz.....http://www.modelteknikleri.com/model...akkinda-2.html

  BKZ... http://www.modelteknikleri.com/plast...html#post96730

  BOYUNA YAPI ELEMANLARI OMURGAYA PARALEL GÖVDEYİ KUVVETLENDİREN ELEMANLAR.

  BOYLAM Bir mevkiin boylamı, o mevkiden geçen boylam ile başlangıç boylamı arasındaki doğuya veya batıya olan ekvator yayı veya açısıdır. Başlangıç boylamı sıfır derece olup Greenwich'ten geçtiği kabul edilir. Boylamlar doğuya doğru eksi değerde olup, 0 dereceden 180 dereceye; batıya doğru artı değerde ve 0 dereceden 180 dereceye kadar ölçülür. 15 derecelik iki boylam arası bir saat olarak kabul edilir.

  BÖLME PERDELER ALABANDADAN ALABANDAYA, SİNTİNEDEN GÜVERTEYE UZANAN, TEKNEYİ BÖLMELERE AYIRAN PERDELERDİR.

  BRANDA Eskiden yelken yapılan bir cins kumaş yada kumaştan yapılan ve gemicilerin hamak olarak kullandıkları yatak.

  BREAK BULK SHIP Karışık yük taşıyan gemi.

  BRİG veya BRİK i. (ing. brigantin’in kısaltması brig’den fr. brick). İki direkli, tam armalı (Kabasorta) d,ğer bir deyimle seren ve seren yelkenli tekneler. İki direkli, tam serenli ve arması kabasorta donanımlı (seren yelkenli), birkaç top taşıyan yelkenli. İki direkli ve kabasorta armalı yelken gemisi. İki direkli tam armalı yelkenli gemi. İki direkli ve iki direğinde kabasorta gemi. İki direkli, çok süratli bir gemi tipidir. Her iki direği de kabasorta donanımlıdır. (Kabasorta direk donanımları serenli demektir) 78-80 personeli olur. Boyu 10-22 metre, eni 7-9 metredir. Tipine göre 20-30 topu olur. Brik yelken donanımı, XVIII.yy.ın ikinci yarısında ortaya çıktı. Savaş gemisi olarak çok kullanıldı. 500 ton ağırlıkta olanları vardır. Bunlar, refakat, istasyoner gemi ve gambot görevlerinde kullanıldı ve islimli gemilerden sonra kullanılmaz oldu. Ticaret gemisi olarak brikler XX. yy. başına kadar Brik-Gulet şeklinde devam etti.

  BRİGANTİN (GULET) İlk önceleri korsanlar (Brigands) tarafından kullanılan yelkenli tekne tipi. İki direkli olup; pruva direği tam armalı, grandi direği randa ve pik (sübye) yelkenli olup, iki direk arasına yan yelkenleri (velena) açılan yelkenli tekne tipi. Pruva direği kabasorta arma, grandi direği sübye arma olan ve brik tipi yelkenli gemilerden daha küçük gemi. Bunlara uskuna brik de denilir. Pruva direği kabasorta, grandi direği sübye donanımlı, brik’den küçük yelkenli tekne. Bk. GULET.

  BRİK-GULET İki direkli yelken gemisi. (KABASORTA USKUNA da denir.) Bu tip gemilerin yalnız mizana direğinde dört köşe yelken açılır. Grandi direği (ikinci direk) eşit kenarlı olmayan dört köşe randa yelkeni ile donatılır ve bunun üstüne grandipik yelkeni denilen üç köşe yelken açılır. Bu donanım geminin daha az sayıda denizci ile idaresini sağlar.

  BRONZ Tunç, bakırın önemli bir alaşımı. Önceleri bakır ve kalaydan meydana gelen bakır alaşımlarına bronz denilmekteydi. Bununla birlikte bronz terimi modern kullanımda bakırın bakır-nikel, bakır-berilyum ve bakır-çinko (pirinç) alaşımı dışındaki bütün alaşımları için kullanılmaktadır.

  BURNT UMBER Yanmış koyu kahverengi demir oksitleri kurutur ve daha kırmızımsı kısmen onları değiştirir ham koyu kahverengi, ısıtarak yapılır hematit . Yağ ve su renk boya ikisi için de kullanılır

  BURNT SİENN Yanmış koyu kahverengi susuz demir oksidin büyük bir oranını ihtiva etmektedir. Bu, demir oksit kurutur Raw Sienna, ısıtma kısmen hematit bunu değiştirerek, o zengin kırmızımsı kahverengi renk vererek yapılır. Pigment de kırmızı toprak, kırmızı aşı boyasıyla ve terra rossa olarak bilinir

  BRUCE ÇIPASI Üç tırnaklı, yuvarlak hatlı bir demirdir. Hareketli parçası yoktur. Ağırlık merkezi çok iyi dengelenmiştir. Başlangıçta deniz dibine yan düşer, yük bindikçe bu tırnaklar, orta tırnağı
  zemine gömme eğilimindedir. Geniş tırnak yüzeyleri, yük bindikçe zemine gömülme eğilimi
  ve sivri olmayan tırnak uçları nedeniyle balçık ve kumda en iyi tutan demirlerden biridir.
  Yosunlu bölgelerde, tırnakları zemine saplanamadığından tutunma sağlayamaz. Kullanımı
  pratiktir.

  BROLİK Kürekle çalışan sığ su gemisi.

  BUG Bkz. http://www.modelteknikleri.com/gemil...html#post30528

  BUGGALOW Doğu Hint adalarında kullanılan tek direkli bir çeşit yelkenli tekne

  BUHAR MAKİNESİ.. Buharın içinde var olan ısı enerjisini, mekanik enerjiye dönüştüren bir dıştan yanmalı motordur.Buhar makineleri, lokomotifler, buharlı gemiler,

  BUMBA Yan yelkenlerin alt yakalarını germek için kullanılan bir cins seren.Yük gemilerinde yük aktarmak için ucuna palanga takılan seren.

  BUMBA YAKASIYelkenlerin bumba destekli olsun veya olmasın alt yakaları Direk yakası, Bumba yakası, Güngörmez yakası

  BURANDA BOT Çerçevesi ağaç eğriler, kaplaması buranda olan küçük sandal, bot.

  BURANİCE i. (islavca k.). Balkan balıkçılarının kullandığı kütükten oyulmuş kayık.

  BURÇ Kale duvarlarından daha yüksek, yuvarlak, dört köşe ya da çok köşeli kale çıkıntısı; dallardaki taze yaprak ve filiz. zodyak üzerinde yer alan on iki takımyıldıza verilen ortak ad.
  ökseotu.

  BURGATA Halat ve zincir ebadını ölçmek için kullanılan bir ölçü.(Halat ve zincir ebadını ölçmek için kullanılan bir ölçü 25,4 mm (10 inch) Bitkisel halatlarda çevre, çelik tel halatlarda çap ölçüsü.)

  BURLOTA Ateş gemisi. Eski deniz savaşlarında kullanılan bir silahtır. İçi yanıcı maddelerle dolu bir tekne.

  BURMA TAHTALARI Omurganın her iki tarafında ve bitişik olan baştan kıça uzanan ilk kaplama tahtaları.

  BURTUN Bir çeşit büyük savaş gemisi.

  BURULMA MOMENTİ Yapılarda ya da cisimlerde "burulma"ya neden olan moment; en az bir kolu ) mesnetlenen diğer kirişe burulma momenti olarak etkiyecektir

  BUZ DEVRİYE GEMİSİ Buzların oluşlarını, buzdağlarının seyirlerini takip eden ve bunları yayınlayan gemiler.

  BUZ KAYIĞI Donmuş nehir ve göl üstünde seyredebilen kızaklı ve yelkenli tekne.

  BUZKIRAN blş. i. Bodoslaması buz kırmak için özel olarak yapılmış gemi. // Bir geçitten geçişi önleyen buzları kırmak için yapılmış gemi. // Buzla kaplı deniz, göl ve ırmaklarda buzları kırarak ulaşımı kolaylaştıran gemi. // Baş tarafı özel şekilde dizayn edilmiş, pervaneleri korunmalı güçlü makineleri olan buz kıran gemi. İlk buzkıran, Rus amirali Makarov’un hazırladığı planlara göre 1898’de İngiltere’de Armstrong tezgahlarında yapılmış olan Ermak adındaki gemidir. Bu tip gemilerin ıskarmozları daha sık, borda kaplama saçları da su kesimi.

  BUJİ İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Bujiler yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluştururlar. Silindir içinde basınç altında yanma noktasına yaklaşmış yakıt bu kıvılcım sayesinde ateşlenir. Motorun "yanma zamanı" böylece gerçekleşmiş olur. Bujiler birçok çeşitte ve değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde üretilir. Genellikle 4 bölümden oluşurlar.
  Elektrik bağlantı ucu
  Porselen yalıtıcı (izolatör)
  Bağlantı gövdesi ve dişleri
  Elektrotlar

  BÜKÜN Halatın veya bir yomanın sağa veya sola doğru kollarının bükülmesi.

  BÜKÜN Ateşlenerek düşman gemisi üzerine sevki suretiyle onun yakılmasını sağlardı. Bk. ATEŞ GEMİSİ. Akdeniz devletleri, genellikle Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Kalyon sınıfındandır. 30-40 top çekecek büyüklüktedir, yelkenlidir. İlk defa yaklaşık olarak 1664 yıllarında yapılmıştır.
  hizasında daha kalın ve dayanıklıdır. Baş taraf altının “kaşık” adı verilen özel biçimde olması, geminin buz üstüne tırmanarak buzu ağırlığıyla parçalamasını sağlar. Baş bodoslama ile omurga arasındaki bir pervane gemi baş tarafının üstüne çıktığı buzun altında bulunan ve buza tabii bir dayanak görevi yapan suyu çektiği için buz daha kolay parçalanır. Ermak üç mille seyrederek dört metre kalınlığında bir bankizi, makinelerini bir ileri bir geri çalıştırarak da altı metre kalınlığında bir diğerini kırmayı başarmıştı. Yirmi metre kalınlığı olan bir başka bankizi kırmak için de denendi ama bundan dolayı da oldukça önemli bir hasara uğradı. 7 900 Tonilatoluk olan bu dikkate değer gemi Sovyet donanmasının 1956 listesinde hala mevcuttu. Boyu 97, genişliği 22 metreydi. Almaşık sistemli olan makineleri ise 9 500 beygir gücündeydi. Bu geminin niteliklerini aşmak mümkün olamamıştır. Yeni rus buzkıranları ise 16 000 tonluktur. Atom gücüyle işleyen Lenin buzkıranı yakıt ikmali yapmaksızın 1 yıl seyredebildiği için seyir alanı çok geniştir. Amerikan donanmasında da buzkıranlar vardır. Bunlar Amerikan sahil muhafaza teşkilatına bağlı orta tonajlı gemilerdir. Eastwind tipi uzunluğu 3,22 m; genişliği 1,27 m; su kesimi 0,75 m ; ağırlığı 80 kg’dır), hafif bir römork veya oto üstünde taşınmağa elverişlidir.

  BIYIK Büyük ve kontra baston ventolarını, bu bastonlardan açık bulundurmak için ana cıvadranın her iki tarafına destamoraya yakın olmak ve kemerelere paralel olarak bulunmak üzere konan serenlerdir. Bıyığın cıvadraya gelen tarafı çatallı olup, çatalbağı yapılmak suretiyle cıvadraya bağlanır.
  Konu 3qq tarafından (10.05.2015 Saat 18:39 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: B

  B (Bravo) Alphabetical flag B of international code of signal

  BABA Bollard, Bitt

  BABA Bollard

  BABADALYA Gallow bitts, Gallow stanhions, Upwright

  BABAFINGO Topgallant

  BACA Funnel


  BACA YOLU Uptake

  BAÇ UCU* Zenith

  BADARNA ETMEK Parcelling, Keckling

  BAGAJ* Baggage

  BAGIRSAK Intestine

  BAGLAMA LIMANI Port of registry

  BAGLAMA* Mooring

  BAGLANMIŞ ADAMSIZ GEMİ Laid up

  BAĞLANTI NOTU Booking note

  BAKANLIK Ministry

  BAKIM Maintenance, overhaul

  BAKLA Chain link

  BALIK UNU* Fish meal

  BALIKÇI GEMİSİ* Trawler

  BALMUMU Beeswax

  BALON-USTURMAÇA Round fender

  BANDIRA Flag, Colors


  BANDO (ET) Let go, Let fly

  BARBARİŞKA Rolling hitch, Stopper

  BARINAK GÜVERTE Shelter deck

  BARINMAK Shelter

  BAROMETRE DÜŞMESİ/YÜKSELMESİ Gradient

  BARUT* Gun powder

  BAS BODOSLAMA Stem, Stempost, Fore stem

  BAS KAMAROT* Chief steward

  BAS KASARA Forecastle

  BAS MUHENDIS* Chief engineer

  BAS OMUZLUK Bow, Shoulder

  BAS PARİMASI Bows painter, Bow fast

  BAS TARAF Fore

  BASINÇ Pressure

  BAS-KIÇ DRAFT AYNI Even keel

  BASTAN KARA ETMEK Ashore stem on

  BASTİKA Block

  BASTON Flaying jib boom, studding sail boom

  BAŞ Stem, Head, Bow, Fore part of the vessel

  BAŞ AŞAĞI ETMEK Upside

  BAŞ DEPLASMAN* Light displacement

  BAŞ KASARA* Forecastle

  BAŞ KOLTUK HALADI Bow breast

  BAŞ PALAMAR HALADI* Head rope, fast bow

  BAŞ PERVANE* Bow thruster

  BAŞ PİK* Forepeak

  BAŞ UCU* Zenith

  BAŞ ÜSTÜ Forecastle deck

  BAŞ/KIÇ KANALAR ARASI FARK* Trim


  BAŞLANGIÇ* Initial*

  BAŞLI GEMİ By the head, Bowed

  BAŞTA Afore

  BATAKLIK KUM* Quick sand

  BATIK Sunken

  BATMA* Immersion

  BATMAK* Sink

  BAYILMA Heel

  BAYILMA AÇISI* Angle of heel

  BAYILMIŞ GEMİ* Listed ship, alist

  BAYRAK Flag


  BEDEL Cost

  BEL VERME Sagging

  BELGE Certificate

  BENZIN Gasoline

  BENZİN GİBİ UÇUCU Volatile

  BERMUDA ARMA Mudian

  BERRAK Fine

  BESLEME TANKI Feed tank

  BETON RIHTIM Quay

  BEYGİR GÜCÜ Horse power

  BILYALI YATAK Roller bearing


  BIR DAIRENIN DÖRTTE BIRI Quadrant

  BIR DÜZEYDE* Flush

  BIR GEMIYI HALATLARLA BAGLAMAK Moor

  BIRINCI KAT BOYA* *Primer

  BİLET Ticket

  BİNDİRME KAPLAMA Clincher built, clench built

  BİR PUS BATIRMA TONU Tons per ınch

  BİR TEHLİKEYİ ATLATIP YAŞAMA Survival

  BİTA Bitt, Pawl bitt

  BLOK KAT SAYISI Block coefficient

  BLOKE ETMEK* Blockade

  BOCURUM Jigger, Spanker, Driver spanker

  BODOSLAMA* *Stem

  BOĞAZ* Strait

  BORA* Storm, squally

  BORÇ Debit, debt

  BORDA Side of the vessel, Board, Outside face of the shell plattings above water line

  BORDA Side

  BORDA BORDAYA Abreast

  BORDA ÇALIMI Sheer

  BORDA FENERİ Side lights

  BORDA ISKELESI Side ladder, Aommodation ladder

  BORDA İSKELESİ Accommodation Ladder

  BORDA İSTİKAMETİ Abeam

  BORDALAMA To be at abeam

  BORDASINDA* Alongside

  BORU* *Pipe, tube

  BOS Slack, empty

  BOSA* Stopper

  BOSA/BOSA TUTMAK Stopper, Stoppage, Holdfast

  BOSALTMAK Discharge, drain

  BOŞ ALAMAK To take in the slack, To tauten

  BOŞ KOYMA* Paying, slackaway

  BOŞ KOYMAK To slack away, To release, To loose, Paying

  BOŞALTMA Unload, discharge

  BOŞLUK Vacuum, gap

  BOYA Paint

  BOYA ÇIKARICI Paint remover

  BOYLAM Longitude, meridian

  BOYUT Dimension

  BOZULMAK Breakdown

  BÖCEK Insect

  BÖLGE Zone

  BÖLME Cofferdam

  BRANDA Canvas

  BRANDA Canvas, tarpaulin

  BRANDA AMBAR MANİKASI* Windsail

  BUHAR Steam

  BUHARLI GEMİ Steamer

  BULAŞICI* Infectious

  BULGULAR* Finding

  BULUT Cloud

  BULUTLU* Aloud

  BUMBA Boom, Derrick, Gib

  BUMBA Boom, derrick


  BUMBA KAMÇISI Preventer

  BUMBA KAZBOYNU* *Gooseneck*

  BUMBA TAŞIYAN DİREK Samson post

  BUMBARTA Bomb ketch

  BURGATA Inch

  BURUN Cape

  BUYUK AYI TAKIM YILDIZI Great bear


  BUYUK KORFEZ Bay

  BUZ DAĞI Snow berg

  BUZKIRAN GEMI* Icebreaker

  BUZLU BÖLGE* Zone frigid

  BÜKÜLEBİLİR* Flexible

  BÜKÜLMÜŞ Twisted

  BÜKÜM Laid

  BÜYÜK DAIRE* Great circle

  BÜYÜK SAVAS GEMİSİ Battleship
  .................................................. ..........................KELİME HAVUZU............................................ .................................................. ..
  1.
  3.
  5. Aparat
  6. CALAFURIA
  7. Çam
  8. Çıta
  9. Çelik
  10. Cam
  11. Tik
  12. Testere
  13. Devir

  14. Sprey
  15. Küpeşte
  16. Bükümlü
  17. Eğim
  18. Pruvan
  19. Freze
  20. Aksesuar
  21. Motor
  22. Teknem
  23. Parça
  24. Vardavela
  25. Tabla
  26. Maun
  27. Mat
  28. Paslanma
  29. Düzgün
  30. Lazer
  31. Çektirme
  32. Çerçevel
  33. Kromajl
  34. Eloksal
  35. Teknik
  36. Merak
  37. Kesinlik
  38. Acıklamıyacam
  39. Mengene
  40. Sabitleme
  41. Kullanışlı
  42. Eksik
  43. Detay
  44. Ayrıntılı
  45. Resim
  46. Ortopedi
  47. Ameliyat
  48. Nızam
  49. Miktar
  50. Extarne
  51. Fixatör
  52. Kamara
  53. Kaplama
  54. Parlak
  55. Vernik
  56. Mat
  57. Kazıdım
  58. Hata
  59. Dolgunun
  60. Mükemmel
  61. Masif
  62. Havalandırma
  63. Panjurlarını
  64. Efekt
  65. Özen
  66. Rengi
  67. Macun
  68. Eğrileri
  69. Karton
  70. Monte
  71. Geçici
  72. Kalıntı
  73. Kat
  74. İz
  75. Metal
  76. İskele
  77. Sancak
  78. Komple
  79. kod farkı
  80. mobilya
  81. vites
  82. topuzu
  83. dişbudaktan
  84. hafif
  85. zımpara
  86. tamırhanede
  87. ayna
  88. eşit
  89. montaj
  90. forex
  91. Irgatı
  92. Aluminyum
  93. Eğe
  94. Zincir
  95. Halat
  96. Çark
  97. Merkez
  98. Mili
  99. Krom
  100. Form
  101. Kıçtan Takmalı Motora
  102. Model
  103. Sergi
  104. İnce
  105. İşçilik
  106. Çıpa
  107. Tabela
  108. Plastik
  109. Tesviye
  110. Sefer
  111. Motive
  112. alt yapıyı
  113. zemin
  114. tesviye
  115. hissetme
  116. incele
  117. puntelllere
  118. dip
  119. flanş
  120. consepte
  121. paslanmaz
  122. çubuk
  123. punta
  124. matkabı
  125. quantum
  126. quantum
  127. digital
  128. devir
  129. kızak
  130. organik
  131. kılavuz
  132. bertaraf
  133. olumsuzluk
  134. derece
  135. GÖKE
  136. Barbaros Hayrettin Zırhlısı
  137. kuru yük gemisi
  138. budamak
  139. zincirli (elektrikli)
  140. stil
  141. 20-50 motor yagı
  142. Kılavuz
  143. Dişlerin
  144. Talaş
  145. yağ sökücül
  146. ıspatula
  147. takım
  148. Usturmaç
  149. Sabır
  150. Beceri
  151. Dikkat
  152. Sanat
  153. İnat
  154. Ceviz
  155. Elektrik
  156. Kütük
  157. Temrin
  158. Eğele
  159. Yöntem
  160. Üretmeye
  161. Çaba
  162. Enstitüs
  163. Endüstri
  164. Marangozhane
  165. demir hane
  166. değer
  167. hobici
  168. cins
  169. budak
  170. 50 gram çekiç
  171. lata
  172. rijit
  173. likra
  174. radikal.
  175. sofT
  176. 170. 50 gram çekiç
  177. Döner Alet
  178. Zımpara Bandı
  179. Zımpara takozu
  180. Bez Disk
  181. Keçe
  182. Keçe Disk
  183. Keçe Disk Ucu
  184. Lastik Zımpara Diski
  185. Parlatılmış
  186. Yüksek Devir
  187. Çelik
  188. Matkap Ucu
  189. Uçlu Zımpara
  190. Elmas Kesici
  191. Aluminyum Oksid Taşlama Diski
  192. Uçlu
  193. Slikon
  194. Karbid Taşlama Diski
  195. Naylon Fırça
  196. Paslanmaz Çelik Fırça
  197. Pirinç Fırça
  198. Parlatma Pastası
  199. Ağır Hizmet Kesme Diski
  200. Normal Kesme Diski
  201. Krom Kaplama Toplayıcı
  202. Diski İçin Mandrel
  203. Bez Mandre lKeçe Diski
  204. Mandrel
  205. Fiberglas
  206. Kesme
  207. Diski
  208. Anahtar
  209. Kanatlı Disk
  210. Bileyleme Taşı
  211. Akü Tipi
  212. Voltaj
  213. 230 Volt
  214. Maksimum
  215. Tork
  216. Nm Aksesuar 87 Güç90 Watt Sağ / Sol
  217. dönüşYok
  218. Yüksüz hızı
  219. kademeli
  220. değişken
  221. Zımparalama hızı
  222. dev/dak
  223. Kablo uzunluğu
  224. Kauçuk
  225. kavram
  226. Hırdavat
  227. El Aletleri
  228. Kategori
  229. Anahtarlar
  230. Lokma Takımları
  231. İş Güvenliği
  232. Malzemeler
  233. İş Makinaları
  234. Akülü vidalamalar
  235. Daire Testereler
  236. Takım Çantaları
  237. Matkap
  238. Gravür makinaları
  239. Remorkörler
  240. Yangın Söndürücüler
  241. Merdiven
  242. Y gibi
  243. Maestro
  244. Bosch
  245. Makita
  246. Dewalt
  247. Black&Decker
  248. Federal Power
  249. Macroza, Dbk,
  250. Mactec
  251. Orbis
  252. Eclipse
  253. çini
  254. alçı
  255. şiyar
  256. notebook
  257. enstantane
  polivax
  pva
  Adaptörler
  Anahtarlar
  Cırcır Kolları
  Dedektörler
  Dekupaj Testereler
  Freze ve Taşlamalar
  Gravür Cihazları
  Koordinat Sehpaları
  Lokmalar
  Matkaplar
  Mengene ve Standlar
  Mikro Aletler
  Sütunlu Matkaplar
  Tork Anahtarları
  Tornalar
  Yardımcı Ürünler
  Zımparalar
  Hobi Aletleri
  Vikin
  cam elyafı
  fiber
  mukavemet
  karbon elyafı
  fiber kumaş
  silikon kalıp
  düğmeci polyester
  gelcoat
  coupling coat
  endaze.......
  feet...
  yelkenler...
  naviga....
  sandal....
  gemi modeli yapımı...
  enine posta....
  eksen...
  şakül...
  tiriz....
  yekpare
  111111111111111111111111ABLİ - Guy
  ABLUKA - Blockade
  ACENTE MEMURU - Water clerk
  ACENTE - Agent
  ACENTELİK ÜCRETİ - Agency fee
  ACENTELİK - Agency
  AÇİK DENİZ - High seas
  AÇIK DÜŞMEK - Fall away
  AÇIK GEÇMEK - Steer off
  AÇIK OL - Keep off
  AÇIK YOL - Fairway
  AÇILMAK - Bear off
  ADA - Island
  AGANTA - Avast
  AGANTA - Hold on
  AĞIRDAN - Easy
  AGIRLI K MERKEZI - Center of gravity
  AĞIRLIK - Weight
  AĞIZ - Mouth
  AGIZ - Nozzle
  AĞ - Net
  AĞAÇ KAVALYE - Sword
  AĞAÇ - Tree
  AĞAÇTAN YAPILMA - Wooden
  AĞIR HAVA - Heavy weather
  AĞIR - Heavy
  AKIM - Current
  AKINTI - Current, Stream drift
  AKINTIYA KARŞI - Stream up, upstream
  AKIŞKAN - Fluid
  AKIŞKANLIĞI AZ - Viscous
  AKIŞKANLIK - Viscosity
  AKMA - Leaking
  AKSAM ALACA KARANLIGI - Dusk
  AKTARMA - Transhipment
  AKÜ TAKIMI - Battery
  ALABANDALAR - Beam ends
  ALABORA OLMAK - Capsize
  ALABORA - Upturn
  ALAMET - Beacon
  ALARGA - Off shore
  ALARGADA TUT - Keep away
  ALARM AYGITI - Alarm device
  ALARM ZİLİ - Alarm bell
  ALÇAK BASINÇ ALANI - Low
  ALÇAK SU - Low water
  ALESTA - Ready, Standley
  ALET - Device, Tool
  ALETLERDE DUZELTME - Calibration
  ALEV , ATEŞ - Flame
  ALGAMA - Shear legs
  ALLAHIN İŞİ - Act of God
  ALMAN LOYD’U - Germinator Lloyd
  ALT,ALTINDA - Under
  AMBAR AGZI - Hatch
  AMBAR ALABANDASI - Wing
  AMBAR ÇADIRI - Hatch tent, rain hood
  AMBAR KAPAGI - Hatch cover
  AMBAR MERDİVENİ - Hold ladder
  AMBAR MEZAMASI - Hatch beam
  AMBAR TAHTASI - Hatch board
  AMBAR FARŞ TAHTASI - Floor ceiling
  AMBAR ÜST KALKIK AGZI - Hatch coaming
  AMİRAL GEMİSİ - Flag ship
  ANA ANAHTAR - Master key

  ANA CAYRO PUSULA - Master compass
  ANA DİREK - Main mast
  ANA GÜVERTE - Main deck
  ANA İSTASYON - Terminal
  ANA MAKINA - Main engine
  ANA VALF - Master valve
  ANA YELKENLER - Lower sails
  ANA - Main
  ANAHTAR - Switch
  ANELE - Ring
  ANİ SAĞNAK - Fall wind
  ANLAŞMA FESHİ - Sign off
  ANTEN - Antenna
  ANTREPO,MAĞAZA - Warehouse
  APİKO - Apeak
  ARA BELGE - Interim certificate
  ARA SÖRVEY - Survey intermediate
  ARA TELI - Pendant (Pennant)
  ARA - Interval
  ARACI - Intermediate
  ARAÇLAR - Means
  ARAMA VE KURTARMA - Search and rescue
  ARAP SABUNU - Soft soap
  ARASINDA - Between
  ARAŞTIRMA - Inspection
  ARITICI - Separator
  ARIZI SAPMA - Deviation
  ARKA - Back
  ARKADA - Abaft
  ARMADOR MAGAZASI - Masting house
  ARMADOR - Rigger
  ARMUZ - Joint
  ASÇI - Cook
  ASINMA - Corrosion
  AŞINMAK - Chafe
  ASTSUBAY - Petty officer
  AŞILAMAK - Vaccinate
  ATEŞ - Fever, Fire
  ATEŞLEME - Ignition
  ATIL - Inert
  ATLANTIK SICAK SU AKINTISI - Gulf stream
  ATÖLYE - Workshop
  AVARA ETMEK - Bear off, put off
  AVARYA - Average
  AY - Moon
  AYAK - Foot
  AYAKLANMA - Rebellion
  AYARLAMA - Setting
  AYARLAYICI - Adjuster
  AYAZ - Frost
  AYDINLATMA - Illuminate
  AYKIRI - Transversal
  AZ ÇIRPINTILI DENİZ - Slight sea

  B
  BABA - Bollard
  BACA YOLU - Uptake
  BACA - Funnel
  BAÇ UCU - Zenith
  BAGAJ - Baggage
  BAGIRSAK - Intestine
  BAGLAMA LIMANI - Port of registry
  BAGLAMA - Mooring
  BAGLANMIŞ ADAMSIZ GEMİ - Laid up
  BAĞLANTI NOTU - Booking note
  BAKANLIK - Ministry
  BAKIM - Maintenance, overhaul
  BALIK UNU - Fish meal
  BALIKÇI GEMİSİ - Trawler
  BALMUMU - Beeswax
  BARINAK GÜVERTE - Shelter deck
  BARINMAK - Shelter
  BAROMETRE DÜŞMESİ/YÜKSELMESİ - Gradient
  BARUT - Gun powder
  BAS KAMAROT - Chief steward
  BAS MUHENDIS -Chief engineer
  BAS TARAF - Fore
  BASINÇ - Pressure
  BAS-KIÇ DRAFT AYNI - Even keel
  BAŞ AŞAĞI ETMEK - Upside
  BAŞ DEPLASMAN - Light displacement
  BAŞ KASARA - Forecastle
  BAŞ KOLTUK HALADI - Bow breast
  BAŞ PALAMAR HALADI - Head rope, fast bow
  BAŞ PERVANE - Bow thruster
  BAŞ PİK - Forepeak
  BAŞ UCU - Zenith
  BAŞ/KIÇ KANALAR ARASI FARK - Trim
  BAŞLANGIÇ - Initial
  BAŞTA - Afore
  BATAKLIK KUM - Quick sand
  BATIK - Sunken
  BATMA - Immersion
  BATMAK - Sink
  BAYILMA AÇISI - Angle of heel
  BAYILMA - Heel
  BAYILMIŞ GEMİ - Listed ship, alist
  BAYRAK - Flag
  BEDEL - Cost
  BEL VERME - Sagging
  BELGE - Certificate
  BENZİN GİBİ UÇUCU - Volatile
  BENZIN - Gasoline
  BERRAK - Fine
  BESLEME TANKI - Feed tank
  BETON RIHTIM - Quay
  BEYGİR GÜCÜ - Horse power
  BİLET - Ticket
  BILYALI YATAK - Roller bearing
  BIR DAIRENIN DÖRTTE BIRI - Quadrant
  BIR DÜZEYDE - Flush
  BIR GEMIYI HALATLARLA BAGLAMAK - Moor
  BİR PUS BATIRMA TONU - Tons per ınch
  BİR TEHLİKEYİ ATLATIP YAŞAMA - Survival
  BIRINCI KAT BOYA - Primer
  BLOK KAT SAYISI - Block coefficient
  BLOKE ETMEK - Blockade
  BODOSLAMA - Stem
  BOĞAZ - Strait
  BORA - Storm, squally
  BORÇ - Debit, debt
  BORDA BORDAYA - Abreast
  BORDA ÇALIMI - Sheer
  BORDA FENERİ - Side lights
  BORDA İSKELESİ - Accommodation Ladder
  BORDA İSTİKAMETİ - Abeam
  BORDA - Side
  BORDASINDA - Alongside
  BORU - Pipe, tube
  BOS - Slack, empty
  BOSA - Stopper
  BOSALTMAK - Discharge, drain
  BOŞ KOYMA - Paying, slackaway
  BOŞALTMA - Unload, discharge
  BOŞLUK - Vacuum, gap
  BOYA ÇIKARICI - Paint remover
  BOYA - Paint
  BOYLAM - Longitude, meridian
  BOYUT - Dimension
  BOZULMAK - Breakdown
  BÖCEK - Insect
  BÖLGE - Zone
  BÖLME - Cofferdam
  BRANDA AMBAR MANİKASI - Windsail
  BRANDA - Canvas, tarpaulin
  BUHAR - Steam
  BUHARLI GEMİ - Steamer
  BULAŞICI - Infectious
  BULGULAR - Finding
  BULUT - Cloud
  BULUTLU - Aloud
  BUMBA KAMÇISI - Preventer
  BUMBA KAZBOYNU - Gooseneck
  BUMBA TAŞIYAN DİREK - Samson post
  BUMBA - Boom, derrick
  BURUN - Cape
  BUYUK AYI TAKIM YILDIZI - Great bear
  BUYUK KORFEZ - Bay
  BUZ DAĞI - Snow berg
  BUZKIRAN GEMI - Icebreaker
  BUZLU BÖLGE - Zone frigid
  BÜKÜLEBİLİR - Flexible
  BÜKÜLMÜŞ - Twisted
  BÜYÜK DAIRE - Great circle
  BÜYÜK SAVAS GEMİSİ - Battleship


  C , Ç
  C BAYRAĞI - Affirmative
  CAM KAPORTA - Skylight
  CAM - Glass
  CAMADAN BAGI - Reef knot
  CAMADAN HALADI - Reef points
  CAN FİLİKASI - Life boat
  CAN HALADI - Life line
  CAN KURTARMA ARACI - Survival craft
  CAN SALI - Life raft
  CAN SİMİDİ - Lifebuoy
  CAN YELEĞİ - Life belt-Jacket
  CAN YELEĞİ - Life vest
  CAYRASKOP - Gyroscope
  CAYRO PUSULA GÖSTERGESI - Repeater
  CAYRO PUSULA - Gyro compass
  CEPHE - Front
  CİLA - Varnish
  CILALAMA - Polishing
  CIVADRA - Bowsprit, JİB BOOM
  CONTA - Packing
  ÇAĞRI - Call
  ÇAĞIRMA İŞARETİ - Call sign
  ÇAKAR - Flashing
  ÇAKIL - Gravel
  ÇAKMAK - Flash
  ÇALIŞMA ANLAŞMASI İMZALAMAK - Sign on
  ÇALPARA - Storm flap
  ÇANAKLIK KORKULUĞU - Toprail
  ÇANLI ŞAMANDRA - Bell buoy
  ÇAPARIZ OLMA - Cross
  ÇAPARİZ - Hamper
  ÇAPRAZ - Athwart
  ÇARK - Impeller
  ÇARPIŞMAK - Collide
  ÇARPMA - Strike
  ÇATIŞMA - Collision
  ÇATIŞMA - Run down
  ÇEKI LISTESI - Packing list
  ÇEKİÇ - Hammer
  ÇEKİRDEK PERSONEL - Skeleton crew
  ÇEKME - Suction
  ÇEKME, ÇIKMA - Withdrawal
  ÇEKMEK - Haul
  ÇELİK - Steel
  ÇENTİK - Indent
  ÇEVİRME - Swinging
  ÇIKARMA - Deletion
  ÇİG NOKTASI - Dew point
  ÇIKIŞ - Output
  ÇİFT - Twin
  ÇİMENTO - Cement
  ÇİNKO - Zinc
  ÇİPOLU DEMİR - Stocked anchor
  ÇOK ŞİDDETLİ FIRTINA - Storm
  ÇÖP - Garbage
  ÇUBUK - Spar
  ÇUVAL - Sack


  D

  DAIMI - Permanent
  DALGA KIRAN - Breakwater
  DALGA - Wave
  DALGADA HIZLI KALKINAN GEMİ - Stiff
  DALGALANDIRMA - Fly, Uçurma
  DALGIÇ - Diver
  DAMLA BAŞ - Bulbous bow
  DAR GEÇİT - Strait, Narrows
  DAVA - Lawsuit
  DAVACI - Claimant
  DAVALI - Respondent
  DAYANIR - Proof
  DEGER - Cost
  DEĞİŞEN FENER - Alternating light
  DEĞİŞKEN - Variable
  DEĞİŞMEYE ELVERİŞLİ - Tendency
  DELİK AÇARAK BATIRMA - Scuttling
  DELİK - Vent, hole
  DELİLLER - Findings
  DEMİR APİKO - Anchor apeak
  DEMIR ATMAK - Drop anchor
  DEMİR KAMPANASI - Anchor bell
  DEMİR KİLİDİ - Anchor shackle
  DEMİR SALPA - Anchor atrip, aweigh
  DEMİR TARAMASI - Anchor dredging
  DEMİR YERİ - Anchorage
  DEMİR - Anchor, iron
  DEMİRİN DİPTEN KOPMASI - Aweigh
  DEMIRIN TARAMASI - Drag
  DENEY - Test, trial
  DENGE - Stability
  DENGESİZ - Unstable
  DENIZE AIT - Marine
  DENİZ ANASI - Jelly fish, medusa
  DENIZ DİBİ - Ground
  DENİZ FENERİ BİNASI - Light house
  DENIZ HARITASI - Chart
  DENIZ SIGORTASI - Marine insurance
  DENIZ KAZASI - Marine casualty
  DENİZ KENARI - Water front
  DENIZ KIRLENMESI - Pollution
  DENIZ RAPORU - Sea protest
  DENIZ SUYU - Salt water
  DENIZ ŞAMANDRASI - Cable buoy
  DENIZ TICARET GEMILERI - Merchant navy
  DENIZ TICARET HUKUKU - Maritime law
  DENIZ TICARET KANUNU - Maritime code
  DENIZ TICARETI - Merchant marine, SHİPPİNG
  DENIZ TUTMASI - Sea sickness
  DENİZ VALFI - Sea cook
  DENİZALTI - Submarine
  DENIZCI - Mariner
  DENIZCILERE ILANLAR - Notice to mariners
  DENIZCIYI VATANINA GÖNDERME - Repatriation
  DENİZDE CAN GÜVENLİĞİ - S.O.L.A.S.
  DENIZE ADAM DUSTU - Man overboard
  DENIZE ÇIKAN - Sea going
  DENİZE DOGRU - Seaward
  DENİZE ELVERİŞLİ - Seaworthy
  DENIZE ELVERİŞLİLİK - Seaworthiness
  DENIZMİLİ - Knot
  DENIZSEL-DENIZCILIK - Maritime
  DEPLESMAN - Displacement
  DEPO ÜCRETİ - Wharfage
  DEPO - Store
  DERECE - Degree
  DERINLESTIRMEK - Deepen
  DERINLIK - Deep, depth
  DESTEK - Support
  DESTERE - Saw
  DEVAMLI SURVEY - Continuous survey
  DEVİR İÇİN KUMANDA MEKANİZMASI - Governor
  DEVIR - Revolution
  DEVIRDAIM TULUMBASI - Circulating pump
  DEVRE BİRLEŞTİREN PARÇA- Flange
  DEVREN KİRALAMA - Subletting
  DİBE OTURMAK - Lie on the bottom
  DIK SAHIL - Cliff
  DİKEY - Vertical
  DİKİŞSİZ - Seamless
  DIKKATLICE - Easy
  DIKME - Post
  DİKME - Stanchion
  DİKMELER ARASI BOY - L.B.P.
  DIP KALINTISI - Residue
  DIREK CEVRESINDEKI YAPI - Mast house
  DIREK ISKAÇA YUVASI - Mast socket
  DİREK ISKAÇASI - Step
  DİREK ISKAÇASI - Shoe
  DIREK - Mast, spar
  DIŞ BÜYÜK FLOK - Outer jib
  DIŞ LİMAN - Outer harbour
  DIŞ TİCARET - Foreign trade
  DIŞARDAN MUAYENE - Superficial inspection
  DIŞARI DOĞRU - Bound outward
  DİŞLİ KUTUSU - Gear box
  DİŞLİ POMPA - Screw pump
  DİŞLİ TAKIM - Gear
  DIZI - Row
  DOGAL KANAL - Channel
  DOGU - East
  DOGUDAN - Easterly
  DOGUYA DOGRU GIDEN - East bound
  DOGUYA DOGRU - Eastward
  DOĞAL SAPMA - Variation
  DOLAY - Region
  DOLU FIRTINASI - Hail storm
  DOLUNAY - Full moon
  DON - Frost
  DONANIM - Installation
  DONANIM - Rigging
  DONANIMCI - Rigger
  DONANIMSIZ (VİNÇSİZ) - Gearless
  DONANMA - Navy
  DONATILMIS - Rigged
  DONDURUCULU AMBARLI GEMI - Reefer
  DONDURULMUŞ - Refrigerated
  DONMA NOKTASI - Freezing point
  DONMAK - Freeze
  DONMUS - Frozen
  DÖŞEK TAHTASI - Ceiling
  DOUBLE BOTTOM ÜSTÜ - Tank top
  DOYMA - Saturation
  DÖNDÜRME - Swinging
  DÖNME - Turn
  DÖNÜŞ - Turning
  DÖRT ZAMANLI - Four cycle
  DÖŞEK - Floor, foundation
  DUÇAR OLMAK - Sustain
  DUMANLI - Misty
  DURGUN - Inert, static
  DÜDÜK SESİ - Blast
  DÜDÜK - Horn, whistle
  DÜMEN DOLABI,TEKERLEK - Wheel
  DÜMEN DONANIMI - Steering gear
  DÜMEN TUTMAK - To Steer
  DÜMEN - Rudder
  DÜMENCİ - Helmsman
  DÜMENDE ALABANDA - Hard
  DÜMENE YARDIMCI YELKEN - Steering sail
  DÜMENİ ORTALA - Amidship
  DÜNYA - Earth
  DÜRBÜN - Binocular
  DÜZ - Flat, flash
  DÜZENLEYİCİ - Adjuster
  DÜZENLİ SEFER - Liner trade
  DÜZENLI - Regular
  DÜZENSİZ - Irregular
  DÜZEY - Level  E
  EGRI - Curve
  EGZOST - Exhaust
  EĞİK ONARIM/İNŞA KAZIĞI - Slipway
  EĞİLME - Bending
  EĞİM - Inclination
  EĞRİ - Frame
  EKLEME,EKLENTİ - Fitting
  EKONOMİK HIZ - Cruising speed
  EKSANTRIK MIL - Camshaft
  EKSİK BOŞALAN YÜK - Short landed
  EKSİK YÜKLEME - Short loading
  EKSPER - Surveyor
  EKSPERTİZ - Survey
  EL INCESİ - Handline,heaving line
  EL TUTUNMA HALADI - Grab rope
  ELEKTRIK DEVRESI - Circuit
  ELEKTRIK SANTRALI - Power plant
  ELEKTRIKCI - Electrician
  ELEKTRIKLI ISKANDIL - Echo sounder
  ELEKTRONIK CİHAZ AYARI - Tunning
  ELK/TEL SAHİL BAĞLANTISI - Shore connection
  ELLEÇLEME - Handling
  ELYAF - Fiber
  EMIR - Order
  EMME BORUSU/AGZI - Manifold
  EMME - Suction
  EMME-EMICI - Intake
  EMNIYET - Safety
  EMSAL - Coefficient
  EN ALT GÜVERTE - Lower deck
  EN ÜST GÜVERTE - Sundeck
  ENGİN - High seas
  ENİNE - Athwart
  ENİNE - Transversal
  ENSPEKTOR - Superintendent.Inspector
  ERIME NOKTASI - Melting point
  ESAS - Main
  ETRAFI DENIZLE ÇEVRILI - Sea bounded
  F
  FAÇA - Boottop
  FAÇAYA SÜRÜLEN BOYA - Boottoping
  FAÇUNA ETMEK - Lash
  FARE HUNISI - Rat guard
  FAREDEN ARINDIRMA - Deratisation
  FARK - Difference
  FATURA - Invoice
  FAZLA MESAİ - Overtime
  FAZLA YÜKLEMEK - Overload
  FENER KİTABI - Light list
  FENER KULESİ - Light tower
  FENER RUSUMU - Light dues
  FENER - Lantern, light
  FIAT - Cost
  FİLİKA - Boat
  FİLİKA GÜVERTESİ - Boat deck
  FILIKA HALADI - Painter
  FİLİKA MATAFORASI - Boat davit
  FİLİKA TALİMİ - Boat drill
  FİLİKADA OTURULACAK SIRA - Bench
  FİLO - Fleet
  FIRCA - Brush
  FIRDÖNDÜ - Swivel
  FIRTINA IHBARI - Gale warning
  FIRTINA - Gale, SQUALLY
  FLOK - Jib
  FOOT’UN ÇOĞULU - Feet
  FORSMAJÖR - Forsemajeure
  FREKANS - Frequency
  FREN - Brake
  FRENGI DELIGI - Scupper
  FRENGİ HASTALIĞI - Syphilis
  FRIBORD MARKASI - Plimsol mark
  FRİBORD - Freeboard
  FUNDA - Let go
  F

  GABYA ÇUBUĞU - Topmast
  GABYA YELKENİ - Topsail
  GARANTİ - Security
  GAZ GEÇİRMEZ - Gas tight
  GECE YARISI - Midnight
  GECE - Night
  GEÇERLİLİK - Validity
  GEÇİCİ - Temporary
  GELGİT HK,ÇİZELGELER - Tide tables
  GEL-GİT ILE İLGİLİ - Tidal
  GELGİT - Tide
  GELISTIRMEK - Develop
  GEMİ ACENTESİ - Ship’s agent
  GEMİ ADAMINA ÖDENEN ÜCRET - Wages
  GEMI ADAMLARI YETERLILIGI - Manning scale
  GEMİ ALTINA KONAN TAKOZ - Skid
  GEMI AMBARI - Hold
  GEMI BAŞ KAPTANI - Master
  GEMİ BAŞI - Head
  GEMİ BOZUCU - Shipbreaker
  GEMI IPOTEGI - Mortgage
  GEMİ KAFASI - Stem
  GEMI KATIBI - Purser
  GEMİ KOMİSYONCUSU - Shipbroker
  GEMİ KUMANYACISI - Ship chandler
  GEMİ LEŞİ,BATIK GEMİ - Wreck
  GEMI MAK.KULLANILAN YAG - Marine engine oil
  GEMI MEVKII KOYMAK - Fix
  GEMI MUTFAGI - Galley
  GEMI ORTASI - Midship
  GEMİ SATIŞ SENEDİ - Bill of sale
  GEMI SEYRI - Navigation
  GEMİ TAMİRCİSİ - Ship repair
  GEMİ YAPIMCISI - Shipbuilder
  GEMİ YAPIMI - Ship building
  GEMİ - Vessel
  GEMI.MAK.ISLETME MUH. - Marine engineer
  GEMICI FENERI - Jack lantern
  GEMİCİ - Ordinary seaman
  GEMICI - Sailor
  GEMİCİLİK - Seaman ship
  GEMİDE,GEMİ İÇİNDE - Aboard
  GEMİDEN AKARYAKIT SIZMASI - Spill
  GEMIDEN ÇIKMA - Debarcation
  GEMIDEN KARAYA ÇIKMAK - Disembark
  GEMILERDE TÜTSÜ - Fumigation
  GEMİNİN ALIKONULMASI - Arrest
  GEMININ AZAMI YUKU - Deadweight
  GEMININ BAS VURMASI - Pitching
  GEMİNİN BAŞ KISMI - Bow
  GEMİNİN BAYILMASI - Heeling
  GEMININ BEKLETILMESI - Detention
  GEMİNİN BOYU - Length
  GEMININ DALGALARLA DÖVÜNMESİ - Pounding
  GEMININ ILERLEMESI - Proceeding of vessel
  GEMININ KANA RAKAMLARI - Draft Marks
  GEMİNİN SALMASI - Swing
  GEMİNİN TESCİLLİ SAHİBİ - Owner
  GEMİNİN YANA YATMASI - List
  GEMININ YALPAYA DÜŞMESI - Rolling
  GEMİNİN YANASTIĞI YER - Berth
  GEMI ISLETEN FIRMA - Managing owner
  GEMIYE BINMEK - Embark
  GEMIYE ÇIKMAK - Board
  GEMIYE YUK BAGLAMAK - Fixture
  GEMİYE YÜK YÜKLEMEK - Load
  GEMİYİ ALIKOYMAK - Seizure
  GEMIYI HAVUZLAMA - Docking
  GEMİYİ TERKETMEK - Abandon Vessel
  GENISLIK - Beam, breadth
  GERDEL - Pail
  GEREÇLER - Outfit
  GEREKEN ÖZEN - Due diligence
  GERİ AKMA VALFI - Valve by pass
  GERİ DÖNDÜRMEZ VALF - Non-return valve
  GERI TESLIM - Redelivery
  GERİ - Back
  GERİLME - Stress
  GERİLME - Tensile
  GERİSİNDE - Astern
  GERİYE - Astern
  GERME-GERİLME - Tension
  GEVŞETMEK - Slacking
  GEZEGEN - Planet
  GEZER KREYN - Travelling crane
  GEZINTI GEMISI - Pleasure boat
  GIDILECEK LIMAN - Port of destination
  GİRDAP - Whirlpool
  GIRIS - Entrance
  GİRİŞ YERİ - Openning
  GLADORA - Tweendeck
  GM, i KÜÇÜK GEMİ - Tender
  GOKSEL - Celestial
  GÖÇMEN - Immigrant
  GÖÇÜK - Indent
  GÖK GÜRÜLTÜSÜ - Thunder
  GÖK - Sphere
  GÖNDERME - Despatch
  GÖREV - Duty
  GÖRÜNEN UFUK - Visible horizon
  GÖRÜNÜR - Apperent
  GÖRÜŞ - Visibility
  GÖSTERİCİ - Index
  GÖZ DEMİRİ - Bower anchor
  GÖZCÜLÜK - Look out
  GÖZETME - Supervision
  GÖZLE GÖRMEK - Sighting
  GÖZLEM - Observation, sighting
  GREENWINCH MEAN TIME - G.M.T.
  GRES - Grease
  GREV - Strike
  GRI YAGMUR VE KAR BULUTU - Nimbus
  GRONLAND ADASI - Greenland
  GROUP FLASH’IN KISASI - Gp Fl
  GROUP’UN KISALTILMIŞI - Gp
  GUMRUK VERGISI - Duty
  GUN AGARMASI - Daybreak
  GUVERTE ZABITI - Mate
  GUZEL HAVA - Fair weather
  GÜÇ - Output
  GÜMRÜK - Custom
  GÜMRÜKSÜZ MALZEME - Bonded goods
  GÜNEŞ - Su n
  GÜNEŞİN BATIŞI - Sunset
  GÜNEŞİN DOGUŞU - Sunrise
  GÜNEŞLE İLGİLİ - Solar
  GÜNEY KUTBU - South pole
  GÜNEYE GİDEN - South bound
  GÜNÜ GEÇMİŞ - Over due
  GÜVENILIR - Safe
  GÜVERTE LOSTROMOSU - Boatswain
  GÜVERTE SEYIR JURNALI - Deck log book
  GÜVERTE - Deck
  GÜZEL - Fine
  H
  HACİM - Space, volume
  HACİZ - Lien
  HADDELENMİŞ - Rolled
  HAFIF RUZGAR - Gentle breeze
  HAFİFLETMEK - Lighten
  HAKEM - Arbitrator
  HAKEME BAŞVURU - Arbitration
  HAKİKİ - True
  HAKIM RUZGAR - Prevailing
  HALADI VOLTA ETMEK - Make fast
  HALAT BAĞLAMA BABASI - Bitt
  HALAT DİKİŞİ - Splice
  HALAT KASASI - Eye
  HALAT UCUNDAKI DİKİŞ - Tail splice
  HALAT YA DA GEMİYİ BAGLAMAK - Secure
  HALAT - Rope
  HALATLARI TEKLEMEK - Singling up
  HALKA - Ring
  HARAP ETMEK - Destroy
  HARÇ - Dues
  HAREKET ETME - Departure
  HAREKET HALINDE - In transit
  HAREKET - Motion
  HAREKETLİ DONANIM - Tackle
  HARIÇ TUTMA - Exemption
  HARITA KAMARASI -Chart room
  HARITA - Map, chart
  HASAR TAZMINI - Compensation
  HASAR - Average, damage
  HASIR - Mat
  HASTANE - Hospital
  HASTANEYE YATIRMA - Hospitalisation
  HAŞARAT - Insect
  HAVA - Weather
  HAVA BORUSU - Vent
  HAVA FİLTRESİ - Air purifier, filter
  HAVA FİRAR BORUSU - Air pipe, Air vent
  HAVA GEÇİRMEZ KAPI - Air tight door
  HAVA GEÇİRMEZ - Ait tight
  HAVA ISITICISI - Air heater
  HAVA KOMPRESÖRÜ - Air compressor
  HAVA MUSLUĞU - Air cock
  HAVA PÜSKÜRTME - Air blast
  HAVA SICAKLIĞI - Air temperature
  HAVA SOGOTUCUSU - Intercooler
  HAVA SOĞUTUCU - Air cooler
  HAVA TAHMİNİ - Forecast
  HAVA TÜPÜ - Air bottle
  HAVA - Air
  HAVALANDIRMA - Ventilating
  HAVAYI DÜZELTMEK - Air condition
  HAVUZ - Dock
  HAVYA - Soldering iron
  HAYDUT - Robber
  HAZIR - Ready, SPOT
  HAZIRLIK MEKTUBU - Notice of readiness
  HEDEF - Target
  HESABINA - On behalf of
  HİDROLİK - Hydrolic
  HIRSIZ - Robber, thief
  HIRSIZLAR - Thieves
  HIRSIZLIK - Theft
  HİSA - Hoist
  HIZ - Speed, velocity
  HOPARLÖR - Loud speaker
  HORTUM BAŞI - Nozzle
  HORTUM - Hose
  HOUR ANGLE’IN KISASI - H.A.
  HUKUM - Clause
  HURDA İÇİN BOZMA - Break up
  HURDA - Scrap

  I
  İAŞE - Victualling
  IC VE DIS SIRA SAÇ ARASI - Double bottom
  İÇ - Inner
  İÇERDE - Inside
  İÇERİ DOĞRU - Bound ınward
  İÇTE BOYUNA KİRİŞLER - Stringer
  IDDIA - Claim
  İHALENİN GERİ ÇEKİLMESİ - Withdrawal of Tender
  İHBAR, İHTAR, İKAZ - Warning
  IİRAMIYE - Bonus
  İKİNCİ - Second, sub
  İKİZ - Twin
  IKLIM BOLGELERI - Climatic zones
  İKMAL ETMEK - Supply
  ILAÇ DOLABI - Medical cabinet
  İLERİ YOL - Speed ahead
  İLERİ - Ahead
  ILETISIM - Communication
  İLETMEK - Handover
  ILIMLI - Moderate
  İLK HAREKET HAVASI - Starting air
  İLK YARDIM - First aid
  İLK - Initial
  İMBAT RÜZGARI - Sea breeze
  İMDAT - Help
  İNCE HALAT - Line
  İNCE - Fine
  INDIRIMLI - Discounted
  INSAAT - Construction
  İPLİK - İĞ - Yarn
  IRGAT KASTANYOLASI - Pawl
  IRGAT - Capstan, windlass
  İRSALİYE - Waybill
  ISE SON VERME - Pay off, sign off
  ISI - Heat
  ISIK - Light
  ISITICI - Heater
  ISITMA KANGALLARI - Heating coils
  İSKANDİL - Sounding
  ISKARMOZ - Post
  ISKELE ALABANDA - Hard to port
  ISKELE BAŞ OMUZLUK - Port bow
  ISKELE BAŞI - Gangway
  İSKELE PUNTELİ HALADI - Guard rope
  ISKELE TARAF - Port side
  İSKELE - Ladder, pier
  ISKONTO - Rebate
  ISLAK - Moist
  ISLAKLIK - Moisture
  ISTE ÇABUKLUK - Despatch
  ISTEK - Claim
  ISTEMEK - Request
  ISTEYEN - Claimant
  ISTIF TAHTASI - Dunnage
  İSTİF - Stow,stowage
  İSTİFLEME - Stowing
  ISTIRALYA - Jib stay
  ISYAN - Rebellion
  İŞARET EL LAMBASI - Aldis signal lamp
  İŞARET FİŞEĞİ - Flare
  İŞARET TABANCASI - Rocket
  İŞARET - Beacon
  İŞARET - Signal
  IŞARİ BEYGIR GÜCÜ - Indicated H.P.
  İŞBAŞI ELBİSESİ - Working uniform/cloth
  IŞIKLI ŞAMANDRA - Light buoy
  İTFAİYE - Fire brigade
  İTFAİYECİ - Fireman
  ITHALAT - Import
  ITICI KUVVET - Propulsion
  İTME - Thrust
  IYI DEMIR TUTAN DENIZ DİBİ - Holding ground
  IYI NIYET - Goodwill
  İZİN - Leave

  J,K
  JENERATÖR - Generator
  JEOGRAFIK - Geographical
  JÜT HALAT - Jute rope
  KABARMA ALÇAK SUYU - Neap
  KABARMAYÜKSEK SUYU - High water
  KABASORTA - Gun tackle
  KABLO DOSEYEN GEMI - Cable ship
  KABLO ŞEBEKESİ - Wiring
  KAÇAK YOLCU - Stowaway
  KAÇAKÇI ADAM/TEKNE - Smuggler
  KAÇAKÇILIK - Smuggling
  KAÇINILMAZ - Inevitable
  KADEM - Foot
  KADIN KAMAROT - Stewardess
  KALABALIK - Hamper
  KALAFAT - Caulk
  KALDIRMAK - Heave
  KALICI - Constant
  KALIN DALGALI DENIZ - Rough sea
  KALINLIK - Thickness
  KALIP DERINLIGI - Moulded depth
  KALIP GENIŞLIGI - Moulded breath
  KALIP - Mold (Mould)
  KALOMA - Slack
  KAMARA - Cabin
  KAMAROT - Cabin boy
  KAMAROT - Messboy, steward
  KAMÇI - Tail
  KAMER - Moon
  KAMPANA - Bell
  KANAT - Blade
  KANCA KULLANMAYINIZ - Use no hook
  KANCA - Hook
  KANDİLİSA HALADI - Yard rope
  KANGAL - Coil
  KANUN - Law
  KAPAK - Flap, cover
  KAPLAMA SAÇI - Plate
  KAPLAMA TAHTASI - Plank
  KAPLAMA - Lining
  KAPMA - Grab
  KAPORTA AGIZ - Coaming
  2. KAPTAN - First officer
  KAPTAN - Master mariner
  KAPTANIN DENIZ PROTESTOSU - Note or protest
  KAPTANIN GECE EMIRLERI - Night orders
  KAR - Snow
  KARA İŞARETİ - Land mark
  KARADA - Ashore
  KARAKOL GEMISI - Patrol boat
  KARANTINA - Quarantine
  KARARMA,KARARTMA - Black out
  KARARMIŞ HAVA - Overcast
  KARASULARI - Maritime territory
  KARAYA ÇIKILACAK YER - Landing place
  KARAYA ÇİKMA - Landing
  KARAYA GITMEK - Run ground
  KARAYA OTURMA - Strand
  KARAYA OTURMUŞ - Aground
  KARAYA VURMUŞ - Stranded
  KARE - Square
  KARİNA - Bottom
  KARİNENİN DİBE DEĞMESİ - Grounding
  KARISIK - Confused
  KARIŞIK YÜK - General cargo
  KARPUZ KIÇ - Stern cruiser
  KARŞILAŞMAK - Experience
  KARTERDE BİRİKEN TORTU - Sludge
  KASARA - Castle
  KASIRGA - Hurricane
  KASTANYOLA - Brake
  KATRANLI - Tarred
  KAVALYE - Sword
  KAVRAMA - Clutch
  KAVRAMA - Coupling
  KAYA DÖKÜNTÜSÜ - Reef
  KAYA - Rock
  KAYALIK - Rocky
  KAYAYA BİNDİRMEK - Strike a reef
  KAYDEDICI - Recorder
  KAYDETME - Booking
  KAYGAN - Slippery
  KAYIK - Boat
  KAYIP - Loss
  KAYNAK MAKINASI - Welding machine
  KAYNAK YAPMAK - Weld
  KAYNAKÇI - Welder
  KATSAYI - Coefficient
  KAZA - Accident, Casualty
  KAZAN - Boiler
  KAZAN/TANKA GIRIS DELIGI - Manhole
  KEDI KÖPRÜSÜ - Cat walk
  KEFALET - Guarantee, warranty
  KEFİL - Guarantor
  KEM - Cam
  KEMANE BAŞ - Raked stem
  KEMERE BRAKETI/PRAÇOLU - Beam knee
  KEMERE GERİSİNDE - Beam,abaft the
  KEMERE ÖNÜ - Before the beam
  KEMERE - Beam
  KEMERENİN GERİSİNDE - Abaft the beam
  KEMERE-PUPA ARASI RUZGAR - Fairwind
  KEMİKSİZ SIĞIR ETİ - Beef
  KENAR LEVHASI - Margin plate
  KENDİ KENDİNE - Self
  KENDİLİĞİNDEN - Spontaneous
  KENDİR - Hemp
  KEPÇE - Grab
  KERESTE - Timber
  KERTERİZ - Bearing
  KERTIK - Indent
  KESIN MEVKİ - Fix position
  KESİNTİLİ - Interrupted
  KESİT - Section
  KESME - Cutting
  KIÇ BODOSLAMA - After rake
  KIÇ BODOSLAMA - Sternpost
  KIÇ DİKME - After perpendicular
  KIÇ GERİ SPRING - After bow spring
  KIÇ GÖNDER - After flag staff
  KIÇ GÜVERTE - After deck
  KIÇ KASARA - After castle
  KIÇ KASARALI GEMI - Quarter deck type
  KIÇ OMUZLUK - Quarter
  KIÇ PALAMAR - Fast stern
  KIÇ PİK - After peak
  KIÇ TARAFTA - Abaft
  KIÇ ÜSTÜ GÜVERTESI - Quarter deck
  KIÇ ÜSTÜNDEKI FILIKA - Quarter boat
  KIÇ YELKENLER - After sails
  KIÇ - Aft, back, poop
  KIÇLI GEMİ - By stern
  KIÇLI, KIÇA YATMIŞ GEMİ - Stern by the
  KIÇTAN BAGLI GEMI - Quarter fast
  KIÇTAN KARA - By stern
  KIDEMSİZ ZABİT - Junior officer
  KILAVUZ GEMISI - Pilot cutter
  KILAVUZ HALADI - Guide rope,leading rope
  KILAVUZ ISTASYONU - Pilot station
  KILAVUZ - Guide, pilot
  KILAVUZLUK - Pilotage
  KILAVUZU ÇIKARMAK - Drop pilot
  KİLİT - Shackle
  KİLİTLEME TERTİBATI - Locking device
  KİLİTLİ DOLAP - Locker
  KINISTIN SANDIGI - Sea chest
  KİRADAN ÇIKMA - Off hire
  KIRAĞI - Frost
  KIRAYA GIRME SORVEYI - On hire survey
  KIRIK - Fracture
  KIRILİR MAL - Fragile
  KIRILMA - Refraction
  KIRLI - Dirty
  KIRMIZ SÜLYEN BOYA - Red lead
  KISA DEVRE - Short circuit
  KISA DÜDÜK - Short blast
  KISA SEFER YAPAN GEMI - Coaster
  KISMI - Partial
  KIŞ - Winter
  KİŞİŞEL EŞYA - Personal effect
  KIYI SEYRI - Coastal navigation
  KIYI - Coast
  KIYIDAN UZAK - Off shore
  KIZDIRICI - Superheater
  KLAS KURULUSU - Classification society
  KLAS’IN PERİODİK SÖRVEYİ - Special survey
  KLASDAN ÇIKMA - Withdrawal of class
  KİNİSTİN VALF -Sea suction valve
  KİNISTIN - Inlet
  KOÇ BOYNUZU - Cleat
  KOLTUK HALADI - Breast
  KONSERVE EDILMIS - Canned -preserved
  KONSOLOS - Consul
  KONSOLOSLUK ÜCRETI - Consular fee
  KONŞİMENTO - Bill of lading
  KONTRA FLOK - Jib flying
  KONTRA OMURGA - Slide keel
  KONTROL ETMEK - Survey
  KONUM - Position
  KOPMA KUVVETİ - Breaking load
  KORKULUK - Guard
  KOROZYON - Pitting
  KORSAN - Pirate
  KORUMA HALADI - Man ropes
  KOSUL - Clause
  KOŞULLAR - Terms
  KOTRANIN KIÇ TARAFI - Cockpit
  KOYU - Dark
  KÖPRÜÜSTU - Bridge
  KÖPÜK - Foam
  KÖRFEZ - Bay
  KÖŞEBENT - Angle, bracket,profile
  KRIKO - Screw jack
  KULAÇ - Fathom
  KULLANILAN ZAMAN - Time used
  KULLANMA KILAVUZU - Instruction book
  KUM SAATI - Minute glass
  KUM - Sandy
  KUMANDA ALTINDA DEGIL - Not under command
  KUMANDA - Command
  KUMANYA - Provision, victualling
  KUMANYACI - Store keeper
  KUMLU DİP - Sandy bottom
  KURAL - Procedure
  KURT AGZI - Fairleader
  KURTARMA ÜCRETİ - Award
  KURTARMA - Rescue, salvage
  KURU HAVUZ - Dry dock
  KUSUR - Negligence
  KUŞAK - Zone
  KUTBA AIT - Polar
  KUTUP - Pole
  KUTUPLAR ARASI - Interpolar
  KUVVET - Strength
  KUVVETLI RÜZGAR - Fresh breeze
  KUZEY KUTBU - North pole
  KUZEY - North
  KÜÇÜK ANLAMINA KULLANIL IR- Monkey
  KÜÇÜK AVARYA - Particular average
  KÜÇÜK MASRAFLAR - Petty expenses
  KÜÇÜK ZABIT VEYA TAYFA - Rating
  KÜPEK BALIGI - Shark
  KÜPEŞTE - Hand rail
  KÜRE - Globe, sphere
  KÜREK ÇEKMEK - Row
  KÜREK PALASI - Oar blade
  KÜREK - Oar
  KÜRESEL - Spherical
  KÜTÜK - Register

  L
  L KÖŞEBENT - Angle bar
  LAÇKA ETMEK - Slacking
  LAÇKA - Slack away
  LAMA OMURGASI - Keel bar
  LAMA - Profile
  LATİTUDE KISA YAZILIŞI - Lat
  LAYNA ALMAK - Alignment
  LAYTER - Lighter
  LEHİM - Solder
  LEŞ MARKA ŞAMANDIRASI - Wreck buoy
  LEVAZIM ZABİTİ - Supply officer
  LIBRE - Pound
  LİFTİN USKURU - Lifting screw
  LİMAN BAŞKANI - Harbour master
  LIMAN DISI SAMANDRA - Farewell buoy
  LIMAN GIRISINDEKI SIGLIK - Port bar
  LIMAN GIRMEK - Put in
  LIMAN IDARESI - Port authority
  LİMAN İŞÇİSİ - Longshoreman
  LIMAN NÖBETI - Port watch
  LİMAN RUSUMU - Harbour dues
  LIMAN TEMIZ KAGIDI - Port clearance
  LİMAN - Harbour
  LIMANA GELEN - Inbound
  LIMANDA FORMALITE - Clearance
  LIMANDAKI OLANAKLAR - Facility
  LİMBO - Transhipment
  LOÇA - Hawse
  LONGİTUDE KISA YAZILSIŞI - Long
  LUMBAR AGZI - Gangway
  LUMBUZ KÖR KAPAĞI - Airport cover
  LUMBUZ - Port hole, Bull’s eye
  LÜZUMLU GEREÇLER - Store

  M
  MAAŞ BORDROSU - Pay roll
  MACERA - Adventure
  MADDE - Clause
  MAGAZA - Locker
  MAĞAZACI - Store keeper
  MAHKEME - Court
  MAKAM - Rank
  MAKARA DİLİ - Sheave
  MAKARA - Block
  MAKINA ALETLERI - Machine tool
  MAKINA LOSTROMOSU - Donkeyman
  MAKİNA MANEVRA JURNALİ- Bell book
  MAKİNA YATAĞI - Bearing
  MAKINA - Engine
  MAKİNASIZ LAYTER - Tank barge
  MAKINAYI YAGLAMA - Lubricating
  MAKİNE - Machine/Machinery
  MAKINEYI YAGLAMA - Oiling
  MALZEME MÜDÜRLÜĞÜ - Supply department
  MALZEME - Material
  MANEVRA - Manoever
  MANEVRASI KOLAY - Handy
  MANIFESTO - Manifest
  MANİVELA - Lever
  MANTILY A - Lift
  MAPA - Eyebolt, ring
  MARANGOZ - Carpenter
  MARKALAMA - Marking
  MARUZ KALMAK - Sustain
  MASRAF - Disbursement
  MATAFORA - Davit
  MAVNA - Lighter, barge
  MAYIN TARAMA GEMISI - Minesweeper
  MAYIN - Mine
  MAYNA ETMEK - Lower
  MED - High tide
  MED-CEZİR AKINTISI - Lee tide
  MEKANIK GÖSTERİCİ - Indicator
  MELTEM - Breeze
  MENDIREK - Mole
  MERCAN KAYASI - Reef coral
  MERCAN - Coral
  MERDİVEN - Ladder
  MERKEZ - Center
  MESAFE - Distance
  METASANTIR YUKSEKLIGI - Metacenter
  MET-CEZIR - Rise and fall
  MET-CEZİR’DE DURGUN SU - Slack water
  METTEN CEZIRE GECIS - Ebb tide
  MEVKI IÇINRADYO VERICISI - Radio beacon
  MEVKI - Position
  MEVKIIN HESAPLA BULUNMASI - Reckoning
  MEYİL - Heel
  MIDYE - Mud bottom
  MIKNATISI PUSULA - Magnetic compass
  MİKNATISI - Magnetic
  MIYAR GÜVERTE - Flying bridge
  MİZENA DIREGI - Mizen mast
  MK,NIN BAĞLANDIĞI LEVHA- Bed plate
  MOLA - Let go
  MONTAJ - Installation
  MORSDA UZUN IŞIKLI HAT - Dash
  MOTORIN - Diesel oil
  MUAFİYET - Deductable
  MUAYENE - Inspection
  MUHATARA - Peril
  MUHENDIS - Engineer
  MUTEDIL - Moderate
  MÜCEVHERAT - Jewellery
  MÜKAFAT - Award
  MÜŞTEREK AVARYA - General average
  N
  NAMINA - On behalf on
  NAVLUN ANLASMASI - Charter party
  NAVLUN - Freight
  NAYLON HALAT - Nylon rope
  NEFT - Terebentine
  NEHIR - River
  NEM - Damp, humidity
  NEMLI - Moist
  NEMLILIK - Moisture
  NET TONILATO - Register tonnage
  NETA - Clear
  NEZARET - Supervision
  NISPI KERTERIZ - Relative bearing
  NOMONIK HARITA - Gnomonic chart
  NORMAL ESKİME VE AŞINMA - Wear and tear
  NÖBETÇİ KAMAROT - Bell boy
  NÖBETÇİ - Guard, watchman
  NUMUNE ALMAK - Sampling


  O

  O ANLIK - Instant
  O ORANDA - Pro-rata
  OPSİYON - Option
  OKSİDE ETMEK - Oxidize
  OKUL GEMİSİ - Training ship
  OKYANUS - Ocean
  OLAYLAR TUTANAĞI - Statement of facts
  OLCULMUS MESAFE - Measured distance
  OLMASI GEREKEN TARIH - Due
  OLUMLU - Affirmative
  OMURGA - Keel
  OMURGAYI KIZAGA KOYMAK - Lay down
  ONARIM - Overhaul,repair
  ONSUZ - Without him
  ORAN - Ratio
  ORTA - Intermediate
  ORTADAKİ KOLTUK HALADI - Waist breast
  ORTALAMA SU CEKIMI - Mean draft
  OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRÜCÜ - Sprinkler
  OYNAK YÜZEY - Free surface
  Ö

  ÖDEME - Payment
  ÖDENEBİLİR - Payable
  ÖĞLE - Midday, noon
  ÖĞLEDEN EVVEL - Forenoon
  ÖĞLEDEN SONRA - Post meridiem,afternoon
  ÖKSÜZ KEMERE - Half beam
  ÖLÇEK - Scale
  ÖLÇME - Gauging
  ÖLÇME ALETİ - Gauge
  ÖLÜ DENİZ - Swell
  ÖLÜ - Inert
  ÖN TARAF - Forward
  ÖNDE - Afore
  ÖZGÜL AGIRLIK - Specific gravity
  ÖZGÜRLÜK - Liberty
  P
  PAKET SIPARIŞI - Package deal
  PALA - Blade
  PALANGA - Gun tackle, purchase
  PALET - Mat
  PAPUÇ - Socket
  PARAKETE ATMAK - Stream the log
  PARAKETE SAVLOSU - Log line
  PARAKETE - Log
  PARAMPET - Bulwark
  PARAŞÜTLÜ IŞARET - Parachute flare
  PARÇALI GÖKYÜZÜ - Broken sky
  PARLAMA NOKTASI - Flash point
  PAROLA - Pass word
  PAS KIRMA - Scaling
  PAS ÖNLEYİCİ - Anti rust,anti corrosive
  PAS - Oxide, rust
  PASLANMA - Corrosion
  PASLANMAZ - Stainless,inoxidable
  PASLI - Rusty
  PATENTA - Bill of health
  PATLAK - Pail
  PATLAYAMAZ - Inexplosive
  PATLAYCI MADDE - Explosive
  PAYANDA - Support
  PAZAR/TATİLLER HARİÇ - Shex
  PERÇİN - Rivet
  PERDE - Bulkhead
  PERVANE KANADINDA AŞINMA - Cavitation
  PERVANE ŞAFTI - Shaft
  PERVANE - Impeller
  PERVANE - Propeller
  PERVANE - Screw
  PILOTLAMA HARITASI - Plotting chart
  PİRİNÇ - Brass
  PİS SU TANKI - Sewage tank
  PISTON SEGMANI - Piston ring
  POLIÇE - Policy
  POLITIKA - Policy
  POMPA - Pump
  PORTUÇ - Bow locker,store room
  POSTA - Frame, post
  PROFİL - Shape
  PRUVA DİREĞİ - Foremast
  PRUVA SİLYON FENERİ - Head light
  PRUVA - Head
  PUNTEL - Stanchion
  PUPA RÜZGARI - Tail wind
  PUPA SEYRI - Running
  PUPA - Back, poop
  PUS - PARMAK - Inch
  PUSULA - Compass
  PUVANTÖR - Tallyman
  PÜRMEÇE - Spring
  PÜSKÜRTME - Injection
  R
  RADAR ANTENI - Scanner
  RADARDA EKO KARIŞIKLIĞI - Clutter
  RADYO CIHET BULUCUS - Direction finder
  RADYO YAYINI - Broadcast
  RADYO - Receiver
  RAPOR ETMEK - Report to
  RASPA GOZLUGU - Chipping gogle
  RASPA KESKISİ - Scraper
  REHBER - Guıde
  RIHTIM - Dock, pier, water front,wharf
  RIHTIMA AÇILAN KAPAK - Ramp
  RISK,RIZIKO - Peril,risk,adventure
  RODA - Coil
  ROLE CETVELI - Muster list
  ROMORKOR - Tug boat
  ROTA TAKİP ETMEK - Take a course
  ROTA - Course, ROUTE
  RULMAN - Ball bearing
  RUTUBET - Damp
  RUTUBETLİ HAVA - Wet air
  RÜSUM - Tax
  RÜTBE - Rank
  RÜZGAR ALTI - Lee
  RÜZGAR ÇİZELGESİ - Beaufort scale
  RÜZGAR DEĞİRMENİ - Wind mill
  RÜZGAR GÜLÜ - Rose
  RÜZGAR SAĞANAĞI - Blast
  RÜZGAR ÜSTÜ - Wind side
  RÜZGAR - Wind
  RÜZGARI KOLLA - Keep the wind
  RÜZGARIN GİTTİGİ YÖN - Leeward
  RÜZGARLI - Windy
  RÜZĞARA DOĞRU - Windward


  S
  S.O.S - Save our soul
  SAAT AÇISI - Hour angle
  SABAH - Morning
  SABIT ISARET - Fixed beacon
  SABİT - Permanent
  SAÇ ÇATLAMASI - Crack
  SAFRA ALMA - Ballasting
  SAFRA OMURGA - Ballast keel
  SAFRA SUYU - Ballast water
  SAFRA TANKI - Ballast tank
  SAFRA VEYA SIVI YÜK TANKI - Deep tank
  SAFRA - Ballast
  SAGA DEVIRLI - Right handed
  SAGLIK MEMURU - Sanitary clerk
  SAĞANAK - Squally
  SAĞLAMLIK - Strength
  SAHIL KORUMA - Coast guard
  SAHİL SAĞLIK YETKİLİSİ - Health officer
  SAHIL - Coast
  SAHİLE YAKIN - Inshore
  SAKAL - Marine growth
  SAKATLAMAK - Injure
  SAKİN - Calm, smooth
  SAKLAMA - Storage
  SAL - Raft
  SALDIRMA - Swinging
  SALMA OMURGA - Keel drop
  SALMASTRA - Gland, packing
  SALON - Lounge
  SAMANYOLU - Galaxy
  SANCAK ALABANDA - Hard to starboard
  SANCAK DİREGİ - Flag staff
  SANCAK - Flag
  SANDAL - Boat
  SANTRIFUJ - Centrifugal
  SAP - Handle
  SAPAN - Sling
  SARFIYAT - Consumption
  SARI DÖKÜM - Brass
  SARI HUMMA - Yellow fever
  SATIN ALMA - Purchase
  SAVLO - Line
  SAYMAK - Tally
  SEDA İŞARETİ - Sound signal
  SEFER - Trip
  SEFER - Voyage
  SEHIM - Camber
  SEL - Flood
  SENE - Year
  SEPHİYE - Buoyancy
  SERAP - Mirage
  SERBEST - Free
  SERDÜMEN - Steer man
  SEREN VARDAVELASI - Jack stay
  SEREN - Spar
  SERPİNTİ - Spray
  SERT RÜZGAR FIRTINASI - Tempest
  SERTIFIKA - Certificate
  SEVİYE - Level
  SEYAHAT PROGRAMI - Itinerary
  SEYAHAT - Travel
  SEYIR DEFTERİ - Journal
  SEYİR JURNALİ - Log book
  SEYIR TECRÜBESI - Sea trial
  SEYİR YARDIMCILARI - Aids to navigation
  SEYİR ZABITI - Navigator
  SEYIRE ELVERİŞLİ SU YOLU - Waterway
  SEYİRLE İLGİLİ - Nautical/Naval
  SEYRE ELVERIŞLİ DEGİL - Innavigable
  SEYRE ELVERIŞLI SU - Fairway
  SEYREDILEBILIR - Navigable
  SICAK CEPHE - Warm front
  SICAK - Hot
  SICAKLIK - Heat,temperature
  SİCİL MEMURU - Registrar
  SIG SU - Shallow water
  SIGINMAK - Refuge.to take
  SİGORTA EDİLEBİLİR - Insurable
  SIGORTA EDILMIŞ - Insured
  SİGORTA - Assurance,insurance
  SİĞİL - Skid
  SIĞLIĞA ÇAKILAN GÖNDER -Spar buoy
  SIĞLIK - Bank, shoal
  SIKI YÖNETIM - Martial law
  SİLAH - Weapon, gun
  SİLİCİ - Wiper
  SILINDIR - Cylinder, roller
  SİLKİNTİ - Jerk
  SILYON FENERI - Masthead light
  SINIFLANDIRMA - Classification
  SINIR - Boundary
  SINTINE DONUM BRAKETI - Margın braket
  SİNTİNE DÖNÜMÜ KAPLAMASI - Bilge strainer
  SİNTİNE FARS TAHTASI - Bilge board/ceiling
  SİNTİNE FARŞ TAHTALARI - Limber boards
  SİNTİNE KUYUSU - Bilge well
  SİNTİNE TULUMBASI - Bilge pump
  SİNTİNE - Bilge
  SIPARİŞ - Order
  SİPERLİK - Screen
  SIRA - Row
  SIRAST - Thrust
  SİREN - Syren
  SİS BANKI - Fog bank
  SİS DÜDÜĞÜ - Fog horn
  SİS KAMPANASI - Fog bell
  SİS ÖRTÜSÜ - Fog patch
  SIS PUSU - Misty
  SİS - Fog
  SİSLİ - Foggy
  SIVI YAKIT AKIŞKANLIK ÖLÇÜSÜ - Redwood
  SIVI - Fluid, liquid
  SIVILARIN KARISMASI - Contamination
  SIVILAŞTIRILMIŞ GAS - Liquified gas
  SIVININ AKMA NOKTASI - Pour point
  SIZ - Without
  SIZINTI - Leakage
  SIZMA - Leaking
  SIZMAZLIK - Tightness
  SOGUTMA SUYU - Cooling water
  SOGUTUCU - Cooler
  SOGUTULMUS - Chilled
  SOLA DÖNÜŞLÜ - Left hand
  SOMUN - Nut
  SON KAT BOYA - Final coat
  SOPA - Spary
  SORUMLULUK - Liability,Responsibility
  STAJYER - Apprentice, cadet
  STARYA GÜNLERİ - Time allowed
  STİM - Steam
  SU ÇEKIMI - Draught
  SU ETMEK - Leak
  SU GEÇİRMEZ - Watertight
  SU İLE BERABER - Awash
  SU - Water
  SURSTARYA - Demurrage
  SURUKLENMEK - Drift
  SUSTURUCU - Silencer
  SUVARI - Master mariner
  SUYA BATIRMAK - Submerge
  SÜBAP - Flap
  SÜLYEN BOYA (ANTİPAS) - Paint.lead
  SÜLYEN - Primer
  SÜPÜRME HATTI - Stripping line
  SÜPÜRME - Scavenging
  SÜPÜRMEK - Sweep
  SÜRGÜ VALF - Slide valve
  SÜRME İSKELE - Gangboard
  SÜRME KAPI - Sliding door
  SÜRÜKLENME - Adrift
  SÜZGEÇ - Filter


  Ş
  ŞALTER - Switch
  ŞAMANDIRA - Buoy
  ŞANZIMAN - Gear box
  ŞANZIMAN - Reduction gear
  ŞANZIMANLI - Geared
  ŞARTLAR - Terms
  ŞAT - Barge
  ŞEKİL DEĞİŞTİRME - Deformation
  ŞEMA - Scheme
  ŞEMSIYE DEMIRI - Mushroom anchor
  ŞEYTAN ÇARMIHI - Jack ladder
  ŞEYTAN ÇARMIHI - Jacob’s ladder
  ŞİLTE - Mattress
  ŞİMŞEK - Lightning
  ŞİRKET BAYRAĞI - House flag
  ŞİŞİRİLEBİLİR - Inflatable
  ŞİŞİRİLMİŞ - Inflated
  ŞİYER - Sheer


  T
  TABLO - Panel
  TAHIL VE TOHUMLAR - Grain
  TAHMİNİ - Approximate,estimated
  TAKIM - Tool
  TAKOZ - Chock
  TAKVIM AYI - Month
  TAKVIM - Calender
  TALEP - Claim
  TALİ - Sub
  TALİM - Training
  TALİMAT - Instruction
  TALIMATNAME - Regulation
  TAM BOY - Length overall
  TAM KAYIP - Total loss
  TAM KIÇTA - Right astern
  TAM PRUVADA - Right ahead
  TAM PRUVADAN ESEN RÜZGAR - Head wind
  TAM ZIYA - Constructive total loss
  TAMIR HAVUZU - Basin
  TAMİR - Overhaul, repair
  TAMIRLE YENILEMEK - Recondition
  TAN VAKTİ - Twilight
  TANINMA İŞARTİ - Signal letters
  TANK TEMIZLIGI - Gas free
  TANK VEYA BOŞ KISIM - Ullage
  TARAK GEMISI - Dredger
  TARAMAK - Sweep
  TARİFESİZ ŞİLEP - Tramp
  TARIH - Date
  TASIYICI BAND - Conveyor
  TASIYICI - Carrier
  TAŞIMA - Transport
  TAŞINTI BORUSU - Over flow
  TAŞLAMA - Grinding
  TATLI SU - Fresh water
  TAVAN - Overset
  TAYFA DEFTERI - Muster roll
  TAYFA - Crew
  TAZMIN ETMEK, TAZMİNAT - Indemnify
  TECRIT EDILMIŞ - Insulated
  TECRUBE - Experience, test,trial
  TEÇHIZAT - Equipment
  TEHLIKE ICINDE OLMAK - Distress
  TEHLİKE - Danger, adventure
  TEHLİKELİ İŞ - Venture
  TEHLIKELI YER - Unsafe
  TEHLIKELI - Dangerous
  TEHLIKESIZ - Safe
  TEK DİLLİ MAKARA - Single block
  TEK TESİRLİ - Single acting
  TEKLIF FATURASI - Proforma invoice
  TEKLİF VERMEK - Tender
  TEKNE - Hull
  TEKNENİN DALGA TEPESİNE OTURMASI - Hogging
  TEKNENIN DIŞ KAPLAMASI - Shell plate
  TEKNEYI DENIZE INDIRMEK - Launch
  TEKRAR YÜZDÜRÜLME - Refloat
  TEL FIRÇA - Wire brush
  TEL HALAT DOLABI - Wire reel
  TEL HALAT - Wire rope
  TEL - Wire
  TELEFON ALICISI - Receiver
  TELGRAF - Telegraph
  TELSİZ MEMURU - Radio officer
  TELSİZ ZABİTİ - Wireless Operator
  TELSİZ - Wireless
  TEMİNAT VEREN - Guarantor
  TEMİNAT - Assurance,guarantee
  Security, warranty
  TEMIZ - Clean
  TENTE PUNTELI - Jack rod
  TEPELİK - Topmark
  TERCIHE BAGLI - Option
  TERKETMEK - Leave
  TERKIN - Deletion
  TERSANE - Dockyard
  TERSANE - Shipyard
  TERTIBAT - Device
  TESCIL LIMANI - Port of registry
  TESCİL - Register
  TESİSAT - Installation
  TESLIM ETMEK - Handover
  TESLIM LIMANI - Port of delivery
  TESLIM - Delivery
  TEYIT ETMEK - Confirm
  TİK AĞACI - Teak
  TIKANMA - Congestion
  TIRNAK - Cam
  TİTREŞİM - Vibration
  TOKA ETMEK - Hoist,Close up
  TOKMAK - Hammer
  TONİLATO 2.83 CBM - Tonnage
  TONOZ DEMİRİ - Kedge anchor
  TOP - Gun
  TOPLANMA - Muster
  TOPUK - Shoal
  TORNAVİDA - Screwdriver
  TORNO - Block
  TRAMOLA - Heave about
  TRANSIT HATTI - Leading line
  TROL - Trawl
  TUFAN - Flood
  TUFEK - Gun
  TULUM AMBARLI GEMİ - Single decker
  TULUMBA - Pump
  TUNA NEHRI - Danube
  TUT - Avast
  TUTAMAÇ - Handle
  TUTKAL - Glue
  TUTMAK - To Hold
  TUTUM - Maintenance
  TUTUŞABİLİR - Flammable, inflammable
  TUZ - Salt
  TUZLULUK - Salinity
  TÜRBİNLİ MAKİNA - Turbine engine
  TÜZÜK - Regulation
  U
  UÇAK GEMİSİ - Air craft carrier
  UÇMA - To Fly
  UÇURTMA ANTEN - Antenna kite
  UFKA PARALEL - Horizontal
  UFUK - Horizon
  UGRAMAK - Call
  UGRANILACAK LIMAN - Port of call
  ULUSAL SANCAK - National flag
  USKUNA - Schooner
  USKUR ŞAFT - Tail shaft
  USKUR - Screw
  USTA GEMİCİ - Able seaman
  USTABAŞI - Foreman
  USTURMAÇA - Fender, mat
  UYARI - Caution
  UYGUN - Convenient
  UYUŞMA - Syncronism
  UZAK BULUNUNUZ - Keep clear off
  UZAKTAN KUMANDA - Remote control
  UZUN SAPLI YUVARLAK FIRÇA - Striker
  ÜCRETSİZ - Free of charge

  Ü
  ÜÇ AYDA BIR - Quarterly
  ÜÇ DİLLİ MAKARA - Triple block
  ÜS - Base
  ÜST YAPI - Super structure
  ÜST, ÜST KISMI - Upper
  ÜSTÜBEÇ - Lead white
  ÜSTÜPÜ - Waste


  V
  VAKUM - Vacuum
  VALF RODU - Spindle
  VALF SANDIĞI - Valve chest
  VALF - Valve
  VAPUR İSKELESİ - Jetty
  VARAGELE HALADI - Guess wharp
  VARDAKOVA - Grab rope
  VARDASİLO - Side screen
  VARDAVELA - Rail
  VARDEVELA ÜST SIRASI - Guard rail
  VARDİYA MÜHENDİSİ - Assistant Engineer
  VARDİYA TUTMA - Watch keeping
  VARDİYA - Watch
  VARDİYACI - Watchman
  VARILACAK YER - Destination
  VARIŞ - Arrival
  VERGİ - Dues
  VERGİ - Tax
  VERİCİ - Transmitter
  VERIM - Efficiency
  VERNİK - Varnish
  VIDA - Screw
  VINÇ TELI - Fall
  VINÇ - Crane
  VİNÇ - Whinch
  VİNÇÇİ - Winchman
  VİRA ETMEK - To Haul, to heave
  VİRA - Heave
  VİYA,VİYA BÖYLE - Steady
  VOLTA AL EMRİ - Take a turn
  VOLTA ETMEK - Fast
  VURMA - Strike


  Y
  YABANCI - Foreign
  YAGCI - Greaser, oiler
  YAGDANLIK - Oil can
  YAGLAMA MADDESİ - Lubricant
  YAGMUR OLÇER - Ombrometer
  YAKIN DÜŞMEK - Fall on
  YAKIT ALMA - Bunkering
  YAKIT IKMALI - Fuel supply
  YAKIT - Bunker fuel
  YAKITIN SUDAN AYRILDIGI TANK - Slop tank
  YAKITN KULLANILDIGI TANK - Service tank
  YAKLAŞIK - Approximate
  YAKLAŞMA - Approaching
  YALPA OMURGASI - Bilge keel
  YALPA - Roll
  YALPAYI GOSTEREN ALET - Clinometer
  YANA YATMIŞ - Alist
  YANABİLİR - Inflammable
  YANAŞMA (Emir) - Keep off
  YANGIN ALARMI - Fire alarm
  YANGIN BÖLMESİ - Fire bulkhead
  YANGIN HORTUMU - Fire hose
  YANGIN İHBAR CİHAZI - Fire dedector
  YANGIN İSTASYONU - Fire station
  YANGIN KÖPÜĞÜ - Fire foam
  YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI- Fire extinguisher
  YANGIN SÖNDÜRME GEMİSİ - Fire boat
  YANGIN TULUMBASI - Fire pump
  YANGIN - Fire
  YANGINA DAYANIKLI - Fire resisting
  YANGINDA DUMANLI İHBARCI - Smoke detector
  YANGINLA SAVAŞ AYGITI - Fire appliances
  YANGINLA SAVAŞMA - Fire fighting
  YANKI - Echo
  YANLIS BEYAN - Mispresentation
  YANMAK - To burn
  YANMAZ - Incombustible
  YANSIMA - Reflection
  YAPI - Structure
  YAPIDA ZORLAMA - Structural stress
  YARALAMAK - Injure
  YARDA , 0.9144 METRE - Yard
  YARDIM ÇAGRISI - Mayday
  YARDIM - Rescue
  YARDIMCI TULUMBA - Booster pump
  YARDIMCI - Auxiliary
  YARIÇAP - Radius
  YARIK - Fracture
  YARIM TANKI DOLDURMAK - Topping off
  YARIM YOL - Half speed
  YARIMADA - Peninsula
  YAS PUSU - Misty
  YASA - Law
  YASAL - Lawful, legal
  YAŞ - Moist
  YAŞ, ISLAK - Wet
  YAŞAM MAHALLİ - Accommodation
  YAT - Pleasure boat, yacht
  YATAK - Mattress
  YATMIŞ GEMIYI DÜZELTMEK - Right a ship
  YAZ MEVSİMİ - Summer
  YAZILI IZIN - Permit
  YEDEK GÖZ DEMİRİ - Waist anchor
  YEDEK - Spare
  YEDEKLEME HALADI - Towing hawser
  YEDEKLEME - Towage/Towing
  YEDEKTE CEKMEK - Tow, haulage
  YEKE - Helm
  YELKEN İNDİRMEK - Take in
  YELKEN - Sail
  YELKENİ MAYNA ETMEK - Strike the sail
  YELKENLE SEYIR - Sailing
  YELKENLERI FORA ETMEK - Put the sails
  YEMEK SALONU - Mess room
  YEMİNLİ BEYAN - Affidavit
  YENI BIR GEMININ ILK SEFERI - Maiden voyage
  YER AYIRTMA - Booking
  YER ÇEKİMİ - Gravity center
  YER DEĞİŞTİRMEK - Shifting
  YER KURE - Earth
  YER - Position
  YEREL ZAMAN - Local time
  YERİNE BAŞKA BİRİNİ KOYM - Substitute
  YERSEL - Terrestrial
  YETERSIZLIK - Deficiency
  YETİŞMEK - Overtake
  YIL , SENE - Year
  YILDIRIM - Lightning,thunderbolt
  YILDIRIMLI FIRTINA - Thunderstorm
  YILDIZ - Star, North
  YILLIK SÖRVEY - Annual Survey
  YILLIK - Yearly
  YOGUN SIS - Dense or thick fog
  YOGUNLASMIS - Condenced
  YOGUNLAŞTIRICI - Condenser
  YOGUNLUK - Density
  YOĞUNLAŞMA - Sweating
  YOL - Route
  YOLCU - Passenger
  YOLUNDA - Enroute
  YOSUN BAĞLAMA - Fouling
  YOSUN - Marine growth, sea moss
  YÖN - Direction
  YÖNELMEK - Bound
  YÖRE - Region
  YÖRÜNGE - Orbit
  YUK DONANIMI - Cargo gear
  YUKLEME ORDINOSU - Mate’s receipt
  YURT İÇİ - Inland
  YUVA - Socket
  YUZDURMEK - Afloat
  YÜK İLGİLİSİ - Supercargo
  YÜK KAYMASINA BÖLME - Shifting boards
  YÜKTE TERLEME - Sweating
  YÜKLEME SINIR HATTI - Load line
  YÜKLEME - Loading, shipment
  YÜKLÜ - Laden, loaded
  YÜKSEK FREKANS - High frequency
  YÜKSEK SU - High tide
  YÜKSEKLİK - Altitude, height
  YÜKSELTMEK - Heave
  YÜKSÜZ - In ballast
  YÜKÜ YERİNDE BAGLAMAK - Lashing
  YÜKÜN KAYMASI - Shifting
  YÜRÜRLÜLÜK - Validity
  YÜZDÜRÜCÜLÜK - Buoyancy
  YÜZEN - Floating
  YÜZER HALDE - Afloat
  YÜZER VİNÇ - Shear legs
  YÜZERLİK HALİ - Float


  Z
  ZABIT - Officer
  ZAMAN CETVELİ - Time sheet
  ZAMAN ÜZERİNE KİRALAMA - Time charter
  ZEHIRLENME - Poisining
  ZEHİRLİ BOYA - Antifouling paint
  ZİGZAG SEYRİ - Traverse
  ZIMPARA - Abbrasive
  ZİNCİR BAKLA LOKMASI - Stud
  ZİNCİR BAKLASI - Link
  ZINCIR BOSA - Ring stopper
  ZINCIR BOSASI - Cable stopper
  ZINCIR KILIDI - Cable shackle
  ZINCIR SERTIFIKASI - Cable certificate
  ZINCIR - Chain
  ZINCIRLIK - Cable locker
  ZIYAN - Damage, loss
  ZOR DURUM - Emergency
  ZORLAMAK - Overload
  ZORUNLU ILACLAR DOLABI - Medical chest
  ZORUNLU KILAVUZLUK BÖGESI - Pilotage district
  ZORUNLU
  Konu 3qq tarafından (21.05.2014 Saat 23:50 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •