Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ç

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Ç

  ÇALIM Geminin bas ile kıçı arasında inik meyil veya kıç tarafta su kesiminin altındaki dar kesim.

  ÇAMÇAK Teknede biriken suyu toplamak için tahtadan yapılmış bir cins kepçe

  ÇAMLICA veya ŞEHDİYE Tuna ırmağında işleyen çektiri cinsinden eski Osmanlı taşıt gemisi. Boyu 28-30 arşın kadardı. // 27-35 zirâ boyunda, 200 personeli olan büyük ve küçük tipleri bulunan bir savaş gemisidir.

  ÇAMUR DUBASI Tarak gemilerinin deniz dibinden taradıkları maddeleri koydukları duba.

  ÇANAKKALE : Bkz 1..http://www.modelteknikleri.com/diora...diaromasi.html
  Bkz 2... http://www.modelteknikleri.com/diora...i-diorama.html
  ÇANAKLI FENER.:Komutan gemisini belirtmek için çanaklık üzerinde yakılan fener. Daha ziyade yelken gemilerinde kullanılırdı.

  ÇAPA Gemilerin dalgalara, akıntılara kapılarak yer değiştirmemesi için suya atılan, zincirle gemiye bağlı bulunan, ucu çengelli ağır demir araç, çipo, demir...

  ÇAPAK Metal eşyada bulunan pürüz.

  ÇARMIK Direklerin her iki bordasına bağlanabilmesi için gerilmiş tel halatlar.

  ÇATANA i. (Çetene kasabasının adından). Küçük (filika) büyüklüğünde) motorlu gemi: Kiminiz çatanadır, kırdığı gibi bacayı / Şıp diye geçen Köprü’nün altından (Orhan Veli).

  ÇAYKA i. Esk. denizc. Osmanlı imparatorluğunda kullanılan bir gemi çeşidi. (Şayka da denir. Altı düz olan çaykalar 20-50 er alırdı. Genellikle üç topu bulunurdu. Osmanlılar Karadeniz kıyılarını korumak, Kazaklar ise kıyı bölgeleri vurmak için çayka kullandılar.)

  ÇEKDİRİ veya ÇEKTİRİ i. (çektirmekten çek-ti-ri) Eskiden kürek ve yelkenle yürütülen savaş ve ticari maksatla kullanılan bir tür teknedir. // Yelkenli olduğu halde kürekle de yol alabilen, savaş ve ticarette kullanılan eski gemi çeşitlerinden biri: Ehl-i İslam donanması cümle yüz yirmi iki parça çektiri gemi idi (Katip Çelebi). // Vasıfları oturak sayısına göre değişen yelkeni olmakla birlikte esas, kürekle hareket eden teknelerin genel adı. Osmanlı imparatorluğunda deniz kuvvetlerinde kürek devri savaş ve taşıt gemisi olarak kullanılan çektiriler kürekle hareket eder ve yelken ancak yardımcı olarak kullanılırdı. Boy, yükseklik ve hacim bakımından değiştikçe artan kürek yani oturak sayısına göre özel adlar alırdı. Kürek ve yelkenle hareket edenler on dokuz çeşit idi: Karamürsel, Aktarma, Üstü açık, Brolik, Celiyye, Çamlıca, Kütük, Kancabaş, İşkampaviye, Sahtur, Çekelye, Kırlangıç, Firkate (10-17 oturaklı), Kalite (19-24 oturaklı), Pergandi (18-19 oturaklı), Mavna, Girab, Kadırga (25-28 oturaklı), Baştarde (26-36 oturaklı). Yalnız kürekle hareket edenler ise şunlardı: Uçurma, Varnabeş çiftesi, Çete kayığı, At kayığı, Şayka (Çayka). Çektiriler sonraları brik denilen iki direkli tekne biçimine sokuldu, aslında bunlar brikten daha küçük tonajdaydı ve arma donatımı biraz farklıydı. Çektiri tipi gemi XIX. yy. ın ilk yarısından sonra bırakıldı.

  ÇEKTİRME Yaklaşık olarak 30/50 gros tonluk yelkenli ya da motorlu ağaç yük taşıma deniz aracı.

  ÇEKELEVE veya SAKALAVA i. (ital. sacaleva). Kıç tarafı yüksek, hızlı giden yelkenli.

  ÇENE Omurga ile bodoslamamın birleştiği köse.

  ÇETE KAYIĞI Eskiden nehirlerde top çekmekte kullanılan çektiri türünden hafif donanma gemisi. Üstü açıktan büyük, brolik’ten ise küçüktü.

  ÇİFİTA: Geminin inşası veya havuzlanması esnasında gemi kızakta iken gemi dengesini sağlamak amacıyla genellikle geminin baş ve kıç taraflarına konulan payandalar.

  ÇITA : Düzgün biçilmiş uzun ve ensiz tahta.
  Yüksek ya da sırıkla atlamada aşılması gereken yüksekliği gösteren tahta, maden vb. özdekten yapılmış yuvarlak, yerine göre üçgen kesitli uzun ince çubuk.
  Genellikle dikdörtgen ya da kare kesitli, uzun tahta çubuk.

  ÇITA BÜKME : http://www.modelteknikleri.com/prati...e-pensesi.html

  ÇIKARMA ARACI Çıkarma yapılacak kıyıya asker ve cephane taşımakta kullanılan, altı düz, az su çeken, küçük deniz aracı. // amfibi harekatta kullanılan personel ve malzeme çıkarma teknesi.

  ÇIKARMA BOTU Çıkarma hareketinde kullanılan ve çıkarma yerine kadar gemide götürülen özel yapılmış çıkarma teknesi.

  ÇIKARMA GEMİSİ Amfibi harekatta, kuvvetlerin düşmanın daha önceden tespit edilmiş sahillerine, çıkartılması için özel şekilde yapılmış gemi tipidir. Çok az su çeken ve sığ sahillere baştan kara yaparak, baş tarafındaki kapağı açarak, taşıdığı asker ve malzemeyi en kısa zamanda istenilen mevkiye çıkarırlar. Taşıyacağı personel ve araç kapasitesine göre değişik büyüklükte inşa edilirler. // Çok az su çeken Uzun sefer yapabilme olanağı olan ve özel çıkarma işi yapabilen gemi. // İkinci Dünya savaşında Müttefikler çeşitli tipte çıkarma gemileri kullandılar, bu gemiler iki ana kategoriye ayrılabilir: 1. Piyade çıkarma aracı veya piyade çıkarma gemisi. Bunlar 30 km hızında 250-404 tonluk küçük gemilerdir. Kıyıda kolayca karaya oturtulabilir, personel ve malzemenin karaya çıkarılması için baş taraflarında indirilebilir rampaları vardır.; bunlarla 200 kişi ile 32 ton malzeme taşınabilir. 2. Açık deniz çıkarma gemileri. Başlangıçta tankların taşınması için düşünülmüş olan araçlardı. Bunlar da 20 km hızında 150-4 000 tonluk küçük gemiler veya hafif zırhlılardır; iki güvertesi olan en büyükleri, 80 tank ve 300 kişi taşıyabilir, bir kısmı hafif çıkarma araçlarını yüklenebilecek şekilde metafora düzenlidir, bir kısmı da deniz araçlarını üzerinde taşıyan yüzer havuz halindedir. Taşıt araçlarının karaya çıkarılması da pruva bodoslamasına yerleştirilen bir rampa vasıtasıyla yapılır. 1941’den itibaren İngiltere ve Amerika’da inşa edilmiş olan bütün bu gemiler, Müttefiklerin 1942’den 1944’e kadar devam eden çıkarmalarında kullanıldı. Fransızlar da 1946’dan 1954’e kadar Çin hindi harekatında çıkarma gemileri kullandılar. Bu gemilerin bazı modelleri, helikopterleri taşımağa elverişli duruma sokuldu.

  ÇIMA Halat, elincesi veya yomaların uç kısmi.

  ÇIMARIVA Personelin tekne boyunca yan yana selamlama için dizilmesi.

  ÇIPO Özellikle admiralti demirinde bedenin üst kısmından anelesinin altında geçen kollara dik olarak bağlanmış hareketli veya sabit ağaç veya metal kollar.

  ÇIRNIK Tek direkli, üç floklu, çektirmeden büyük yelkenli tekneler olup, 200 tona kadar inşa edilirler.

  ÇİFT DİREKLİ İki direkli yelkenli gemi.

  ÇİFT SIRA KÜREKLİ Üst üste iki sıra kürekli Eskiçağ roma gemisi.

  ÇİFT YÖNLÜ Birbirini tamamlayan iki tekten oluşan sistem.

  ÇİFTE KAYIK Bir kayıkta bulunan kürek sayısına göre kayıklara verilen ad: Eyvâh o üç çifte kayık aldı karârım / Şarkı okuyup geçti bir âfet var içinde (nedim).

  ÇİTİHA veya ŞEHDİYE i. Tunus kıyılarına has, üç direkli yelkenli. Grandi direğine çekilen tek parça büyük yelken özelliğini teşkil eder. Çitiha’lar ortalama 50 tonluk teknelerdir.

  ÇÖP DUBASI Limanlarda gemilerden çöp toplayan duba.

  ÇÖRDEK HALATI: Giz cundasını kaldırmak için kullanılan halatlardan meydana getirilen donanım.

  ÇÖRDEK YAKASI Seren yakalarının geriye bakan kısımları, üç köse yelkenlerdeki en üstteki pik yakası

  ÇUBUK Ana direklerin üzerine konulan ekleme direk

  ÇİMENTO
  killi kalkerleri, özel fırınlarda pişirip ezmekle elde edilen, çamuru çarçabuk katılaşıp sertleşen ve yapılarda harç olarak kullanılan külrenginde ya da beyaz toz.

  ÇAP genellikle cisimlerin genişliği, kutur; bir kimsenin niteliğinden kaynaklanan gücü, değeri, ağırlığı.büyüklük, ölçü; yapının ya da arsanın boyutlarını ve sınırlarını gösteren harita.değer, düzey, önem; uç noktaları dairenin çevresi üzerinde bulunan ve çemberin merkezinden geçen doğru parçası.

  ÇAP: değer, düzey, önem; uç noktaları dairenin çevresi üzerinde bulunan ve çemberin merkezinden geçen doğru parçası

  ÇAPRAZ. eğik olarak birbiriyle kesişen.-güreşte hasmının koltuk altından kol geçirip sarma oyunu; bir ya da iki kolla yapıldığına göre "tek çapraz" ve "çift çapraz" denir.

  ÇEKME kısalma.çekmek eylemi.masa, dolap gibi şeylerin dışarıya çekilen gözü, çekmece.

  ÇARK bir eksenin döndürdüğü tekerlek biçimindeki makine parçası.herhangi bir kıtanın, biçimini ve düzenini bozmadan, kanatlarından biri çevresinde dönerek yön değiştirmesi.


  ÇEKİÇ atletizm yarışmalarında fırlatılan demir küre biçiminde araç.çivi çakmak, madenleri dövmek gibi işlerde kullanılan ve bir sapla, dövecek bir maden bölümden yapılmış araç.

  ÇAVUŞ DİŞLİ: bir dişli türüdür. İsmini üzerinde bulunan dişlerin helis yönlerinin çavuş armasını andırmasından almaktadır. Genellikle iki helis dişlinin sırt sırta vermesi.

  ÇELİK Çelik Demir elementi ile genellikle %0,2 ila %2,1 oranlarında değişen karbon miktarının bileşiminden meydana gelen biralaşımdır.Çelik alaşımındaki karbon miktarları çeliğin sınıflandırılmasında etkin rol oynar.

  ÇUKURİZ Sertlik ölçer.Bir sertlik deneyinde kullanılan sertlik ölçerin yük uygulanması sonucu, sertliği ölçülen yüzeyde bıraktığı iz.

  ÇÜRÜK SU Seyir halindeki geminin dümenine yakın oluşan ve pervane üst kanadının içinde çalıştığı su.

  ÇİVİİki şeyi birbirine tutturmak için çakılan, ucu sivri, başlı, metal ya da ağaçtan yapılmış ufak çubuk.

  ÇÖKELTME İki karışımdan birinin bir kapta dinlendiriken diğerinin dibe çökmesi.
  Çökertme ağları Bir çeşit balık ağı
  Konu 3qq tarafından (11.07.2015 Saat 00:32 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •