Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: C

 1. #1
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart C

  Terim Açıklaması

  C ( Charlie) .Uluslar arası işaret sancaklarından C harfi Önceki gurubun anlamı olumlu olarak okunmalıdır anlamında kullanılır.

  Cadmium reddeep:

  Cadmium yellow :

  ÇALPARA VALF : Bir yüzü kösele ile kaplı olabilen, geri döndürmez özelliği olan, tek yönlü akıma müsaade eden bir valf. Pompaların emme borularının alt ucu. Pis su ecekterlerinin denize çıkış tarafları gibi yerlerde kullanılan parça.

  ÇAMÇAK: Filika ve sandalların sintinelerinde, farş tahtalarının altlarında biriken suları dışarıya atmak için kullanılan metal, plastik veya ağaç dan yapılmış maşraba.

  ÇAPARİZ :1)Yapılmakta olan bir işin yada manevranın engellenmesi.2) Demir zincirlerinin birbirine karışması, dolaşması.

  ÇARMIK Ana direklerini ve gabya çubuklarını kapelesinden güverteye veya küpeşteye tutturmak için her iki yan taraflarından gerilmiş kalın halatlar.

  CAMADAN Camadan vurmak. Yelken alanının küçültülmesi

  CAMADAN BAĞI Bu küçültmeyi yapmada kullanılan bir bağ çeşidi.

  CAMADAN KALÇEALARI Bu bağı yapmak için yelken üzerinde sıralanmış ve yelkenin her iki yüzünde bulunan bağcıklar.

  CAMADAN KAMÇISI Yelkenleri camadana vurmak gerektiğinde, camadana vurulacak camadan astarı hizasında ve yelkenlerin gradin yakası üzerindeki morize .

  CAN FİLİKASI Batmak üzere olan bir gemiden, ya da karaya gittiği sırada içindeki gemi adamlarını ya da yolcuları kurtarmak için geminin taşımaya zorunlu olduğu özel yapılmış ve donatılmış filika. // Sahillere bindiren, karaya giden deniz araçlarından gemi adamlarını ve yolcuları kıyıdan kurtarmak için özel olarak yapılmış, batma olasılığı çok az olan can kurtarma deniz araçları. Bugün bunlara uygulamada makinesizlere “Tahlisiye sandalı” makinelilere “Tahlisiye motoru” denilmektedir

  CAN SALI Gemilerde tehlike anında denize atılan ve üzerinde belirli miktarda insan tutabilen yüzer sal.

  CANETON [kanöton], yelken yarışlarında kullanılan küçük tekne. 1931’de gemi inşaat mühendisi V. Brix’in yaptırdığı, karina çizgisi köşeli olan bu teknenin maliyeti başlangıçta çok düşüktü. 19472de bu tekne örnek alınarak daha üstün nitelikte Caneton’lar yapıldı. Bunlardan biri, ingiliz Westll’in izlediği modeldir. “505”, “beş yüz beş” veya “beş sıfır beş” denilen bu model, yeni bir tek tip serinin doğmasına yol açtı. Bu modelin boyutları: uzunluk 5,05 m, genişlik 1,90 m, su içi derinliği 1,30 m, yelkenlerin yüzeyi 14 m², taşırdığı su ise 130 kg’dır.

  CANKURTARAN FİLİKASI Denizde, can kurtarma maksatları için ağaç veya saçtan yapılmış yüzücü gücü fazla olan tekne. // Ticaret gemilerinde can emniyeti bakımından bulundurulması zorunlu deniz aracı. // Harp gemilerinde gece veya gündüz şartlarında kurtarma maksadı ile kullanılan emniyet botu. Genelde vasıta motoru bu maksatla kullanılır. // Bu teknelerin yüzücü güçlerini artırmak için tekne içinde hava sarnıçları bulunur. Cankurtaran filikaları veya motorlarının içerlerinde teknede bulunan kazazedelerin yaşam ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda yiyecek maddeleri ile kazazedelerin yaralarını tedavi için tıbbi malzeme ve işaret tabancaları gibi diğer lüzumlu malzemeler bulunur. Cankurtaran filikaları kürekle yürütüldüğü gibi motorla da çalışırlar. Bazı filikalarda pervaneyi döndürmek için pedal tertibatı bulunur.

  CANKURTARAN GEMİSİ Batma tehlikesi geçiren veya karaya oturan gemileri kurtarmağa yarayan gemi.

  CANKURTARAN SALI Denizdeyken kazaya uğramış bir gemideki personelin kurtarılması için saçtan veya yüzücü gücü fazla olan ağaçlardan yapılmış sal. Cankurtaran salları gemilerin denize bakan taraflarında bulunurlar. Bunların denize bırakılmaları ya mekanik'i bir tertibatla veya gemi battığı zaman kilit kısmındaki kimyevi maddenin erimesi suretiyle fora kancası açılır ve sal sephiyesi sebebiyle deniz sathına çıkar. Cankurtaran sallarının içerlerinde, kapalı kutular içinde yiyecek maddeleri ve diğer lüzumlu malzemeler bulunur. Salların etrafında daha çok personelin kurtarılması için can halatları vardır.

  CANKURTARAN SİMİDİ Denize düşenleri kurtarmak için çok hafif ve yüzer maddeden yapılmış, yuvarlak simit biçiminde ve bir salvoya bağlı aygıt.

  CARAVELA karavela] i. (portekizce k., lat. carabus’tan). Özellikle XV. ve XVI. yy.larda keşif gezilerinde kullanılan yollu gemi. Caravela’nın nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Kelimenin de nereden geldiği belli değildir. Bazı yazarlara göre, bu kelime oldukça yüksek tonajlı arap gemilerini belirtmek için kullanılan carabus’tan, bazı yazarlara göreyse de carabo’dan gelmiştir. Portekizliler bu tür gemileri ilk yapanların kendileri olduğunu iddia ederler. XV. yy. caravela’ları hakkında bilgi yoktur. Latin yelkenleriyle donatıldığı tahmin edilir. Kolomb’un Nina adlı gemisi de aynı şekilde donatılmıştı. O zaman bu gemilere caravela latina denirdi. XVI. yy’da dört direkli ayrıca bir de cıvadralı caravela redonda’lar ortaya çıktı. Bu tür gemiler, mizana direğinde kare şeklinde iki yelken taşır, öteki üç direkte latin yelkenleri vardır. Caravela, devrinin öteki gemilerine oranla daha zarif bir görünüşe sahipti. Buna rağmen çok sağlam bir gemiydi. Kolomb’un Santa Maria’sının bir caravela olduğu kesin şekilde belli değildir, çünkü Kolomb gemisini nao adıyle anar.

  CAT-BOAT [ket-bot] i. (ing. cat, kedi ve boat, kayık’tan). Tek bir büyük yelkeni olan, flokasız küçük tekne. Yelken dengesi serenin baş tarafa çok yakın olmasıyla sağlanır. Moth ve Finn, cat-boat türü teknelerdir.

  CATAMARAN Kütüklerden yapılmış sal. Çift tekneli kayık.

  CATMAX: :

  CAYRO PUSULASI: Cayroskop esasından faydalanılarak yapılmış olan ve hakiki kuzeyi gösteren pusula. Cayro pusulalar arzın mıknatisiyetinden ve pusula yakınında bulunan madenlerin tesirinden ve elektrik akımlarından müteessir olmadığı için daima hakiki kuzeyi gösterir. Ana cayrodan alınan kollar ile geminin muhtelif yerlerine yavru cayro (Repeiter) pusulalar konulabilir. Bu faydaları dolayısıyla gemilerde kullanılması yarar sağlar.


  CAYRO HATASI:Hakiki kuzey ile cayro pusulanın gösterdiği kuzey arasındaki açı.

  CEHVER Genel bir tarifle, madencilik usulleriyle çıkarılan, esas itibariyle minerallerden meydana gelen ve işlenmesi bir kar temin eden cisimler

  CELİYYE İnce donanma gemilerindendir. Nehirlerde kullanılırdı.

  [B]CELGOT: Jelkot, kompozit malzemelerin özellikle cam elyaf takviyeleli plastiklerin (CTP), en üst katmanında yer alan ve yüzey görünüm kalitesini artırmanın yanında, CTP ürünün dış ortam performansını sağlayan malzemedir. Genel olarak jelkotlar, epoksi veya doymamış poliester reçinesi esaslıdır.
  Kimyasal açıdan jelkot, modifiye edilmiş yüksek performans poliester reçinelerinden elde edilmektedir. CTP ürün eldesi sırasında kalıp yüzeyine sıvı formda: fırça, püskürtme veya havasız püskürtme yönetimi ile uygulanır. Sıvı formdan katı forma, eklenen MEK-P (Metil Etil Keton-Peroksit) sayesinde kürlenerek ulaşır. Kürlenme (sertleşme), polimerler arasında oluşan çaprazbağlar ile meydana gelir daha sonraki katmanlarla takviyelenerek, klasik kompozit matris meydana gelir. Bu takviye malzemeleri genellikle polyester, epoksi ve vinil ester reçinelerinden, takviye elyafları da cam elyafı, karbon elyafı veya aramid(kevlar) elyafından oluşmaktadır.
  Üretilen parça yeteri kadar sertleştikten sonra kalıptan çıkartılır. Ürün kalıptan ayrıldığında gözüken yüzey jelkot katmanını temsil eder. Jelkot yüzeyi genellikle pigment pasta içerdiğinden dolayı farklı renklerde ürün alınabilmesini sağlar. Suni mermer üretiminde pigment eklenmemiş şeffaf renkte jelkot kullanılması yüzeyde derinlik hissini kazandırır.
  Günümüzde birçok deniz aracı (yat, katamaran, vb.) hafif ve korozyon direncinden dolayı kompozit malzemeler ile üretilmektedir. Bu araçların dış katmanları (kabukları) genellikle 0.5mm-08.mm kalınlıklar arasında jelkottur. Yüksek performans jelkotlar tasarlanırken, kimyasal dayanım, UV (Morötesi) dayanımı, ve hidroliz dayanımları göz önünde bulundurularak tasarlanmaktadır. Kompozit ürünlerin kalıplarında kullanılan jelkotlarsa, üretim sırasında oluşabilecek sıcaklık ve mekanik gerilimlere dayanabilecek yapıdadır.
  [/B]
  CENDERE Bir şeyi sıkmak, ezmek gibi işlerde kullanılan düzenek.

  CEP DENİZALTISI Küçük denizaltı.

  CEP ZIRHLISI Birinci dünya savaşından sonra, deniz silahlarını azaltma konferansının savaş gemilerinin ağırlığını sınırlandırması üzerine Almanların yaptığı savaş gemisine verilen ad. (Konferansta Almanya için konulan sınır 10 000 tondur. Almanlar bu ağırlıktaki gemilere 28 sm’lik altı top yerleştirdiler ve üç gemi yaptılar. Dretnot ve muharebe kruvazörüne benzemediği için bunlara cep zırhlısı adı verildi.) Yelkenli gemiler zamanında ağaçtan yapılmış bazı küçük tekneler (msl. Havan topu atan kalyonlar) güllelere karşı bordaya sallandırılan zincirlerle veya demir levhalarla korunuyordu. Bunlar, yüzer bataryalardan başka bir şey değildi. Modern çağın ilk büyük zırhlısı, mühendis Dupuy de Lome’un planlarına göre 1860’ta yapılan Gloire isimli bir Fransız gemisidir. Tamamen demirden yapılmış olan bu gemi 6 000 tondu; 100 mm kalınlıkta bir zırhı vardı, topları yelkenli kalyonlardaki gibi, bir sıra batarya halinde dizilmişti; her top, bir top lombarının içinden ateş ediyordu. O zamandan bu yana, toplar bir zırhlı bölmeye, sonra taretlere yerleştirildi. Zırhın kalınlığı ve dayanıklılığı arttırıldı ama, topların gücü ve mermilerin ağırlığı da aynı zamanda artmıştı. 1914-1918’in zırhlıları 18 000-30 000 tonluktu; topları 305 ile 381’likti; süratleri de 21 ila 24 deniz miliydi. Hücreli bir ara bölmeyle ayrılmış iki zırhlı güverteleri vardı. Dikey borda zırhı 270 ila 300 mm kalınlıktaydı. Kuvvetli bir şekilde zırhlanmış olan blokhavs ve taretler, gemileri top mermilerine karşı koruyordu. Modern zırhlıların zırhı ise, ayrıca bombaları geminin önemli kısımlarına ulaşmadan önce patlamaya mecbur eden zırh güvertelerin takviyesiyle uçaklara ve su altındaki patlamalara (mayınlar, torpidolar) karşı da koruyucu bir rol oynamaktadır. Bazı zırhlıların dışarıya doğru şişkin bir karina bordası vardır. İyi yapılmış ve iyi yetişmiş bir personelle donatılmış bir zırhlı, saf dışı olmaksızın birçok mermi isabetine dayanabilir. Günümüzde iyi bir hava savunması olmadan bir zırhlının kullanılması düşünülemez. Hava kuvveti ve füzeler, topun tahribini aynen yapabileceklerine göre, geleceğin zırhlısı yani zırhlanmış ve büyük bir ateş kudretine sahip olan büyük harp gemisi muhtemelen büyük uçak gemisi veya füze atom gemisi olacaktır. Bununla beraber İkinci Dünya savaşı sonundan beri hiç bir milletin büyük bir zırhlıyı tezgaha koymamış olması anlamlıdır. Bugün hizmette olan en büyük zırhlılar, Amerikalıların 1943-1944’te suya indirdikleri Missouri sınıfı gemilerdir. Bunlar tam yüklü olarak 58 000 tondur, 33 deniz mili hızı ve 9 tane 406 mm’lik topları vardır. Büyük zırhlılar 1960’ta faal kadrolardan çıkarılarak ihtiyata alınmış veya okul gemisi olarak kullanılmıştır.

  CEVHER GEMİSİ “Madenci” de denir. Maden cevheri taşımak üzere özel olarak yapılmış gemi.

  CEVİZ Halatların ucuna tutabilmek için veya süs olarak yapılan bir cins düğüm şeklindeki
  işleme.

  CİDE : Bkz.. http://www.modelteknikleri.com/tersa...html#post37787

  CIVADRA Teknenin bas tarafında dışarıya doğru eğik olarak uzanan sabit seren, genellikle yelkenli teknelerde flokları açmak için kullanılır.

  CİVATA birbirine bağlanmak istenen parçaların üzerine delik açılarak ucuna somun takılarak sıkıştırılan bir bağlantı elemanıdır. Genellikle somun ile birlikte kulanılır

  CİLA : Çeşitli eşyaların üzerine sürülerek onlara parlaklık veren, dış tesirlerden koruyan ve şeffaf bir tabaka meydana getiren madde. Cila yapı bakımından, bir esas cila maddesi ve bir de eritici olmak üzere iki unsurun birleşmesinden meydana gelir. Esas cila maddesi reçinedir. Gomalak da kullanılır. Eritici olarak muhtelif çözücüler (alkol, eter, benzen ve benzin gibi) kullanılır. Reçine daha çok ağaçlardan elde edilir. Sarı, kahverengi ve açık kırmızı renkte olabilircila
  Gomalak ise tropikal bölgelerde yetişen bir nevi ağacın, su yürüdüğü zaman özsuyunu emen bir tür böceğin öldükten sonra ağaç gövdesine yapışarak teşkil ettiği tabakadan elde edilir.
  Cila çeşitleri: Yapım şekli, maddeleri ve kullanılma sahalarına göre çok sayıda cila türü mevcuttur. Başlıca cila türleri şunlardır:
  1. Ağaç cilası: Rengi açık sarıdan kahverengi ile kırmızı arasında değişebilir. Cila, sürülmeden yapışkan bir sıvı halindedir. Gomalak veya reçinelerin çeşitli yağ ve alkoller içerisinde eritilmesi ile yapılır.
  2. Mum cilası: % 60 balmumu, % 30 terebentin, % 5 ispirto, % 5 ispermeçet mumu karışımından hazırlanır. Mobilyada, muşambalarda, lambiri ve parke işlerinde kullanılır.
  3. Vernik :Reçinelerin aseton, eter, terebentin, alkol vb. içinde eritilmesi ile elde edilen bir ciladır. Yapım şekli ve kullanılan malzeme özelliklerine göre; yağlı vernik, selülozik vernik ve sentetik vernik olmak üzere üç çeşiti vardır.
  Yağlı vernikler, eritici maddeleri yağ (terebentin vb) olan verniklerdir. Selülozik vernikler, barut pamuğu ilavesiyle çabuk kuruma özelliği kazandırılmış verniklerdir. Vernik cilaları mobilyada, madeni eşyada, izole maddesi olarak, macun yapımında kullanılır.
  4. Maden ve taş cilaları: Maden cilalarının esasını, ince tebeşir tozu, zımpara, arena, Trablus taşı, alçı taşı, ince çakmak taşı ve kuvars tozu, sünger taşı tozu gibi aşındırıcı maddeler teşkil eder. Bunlar toz halinden başka merhem ve macun şeklinde de kullanılabilir.
  Maden cilalarının başında "Viyana kireci" ve "kuyumcu kırmızısı" denilen maddeler gelir. Bütün kıymetli metaller için kullanılan muhtelif terkiplerde cilalar bilinmektedir.
  5. Deri cilası: Terkibi şöyledir: 25 kısım yapışkan laka, 4 kısım reçine sakızı, 100 kısım saf alkol, 1 kısım biberiye yağı ve 20 kısım gomalak. Lakalarla reçine alkolde eritildikten sonra biberiye katılır. Bir kaç gün bekletilip filtreden geçirilir.
  6. Ayakkabı cilası: Terkibi şöyledir: 40 gr ozo kerit, 250 gr seresin, 40 gr carnauba palmiyesi balmumu, 15 gr beyaz balmumu, 0,5 litre terebentin yağı, 7,5 gr muhtelif renkte anilin boyası ve bir koku maddesi. Deri ve ayakkabı cilası yüzey üzerinde su geçirmez, aşınmaya dayanıklı, parlak .

  ÇIMA : Halat, elincesi veya yomaların uç kısmı

  ÇIMACI: İskeleye yada rıhtıma yanaşan, avara eden gemilerin halatlarını alıp volta yada mola eden gemici.

  ÇIMARIVA: 1)Gemicilerin, eratın armaya çıkması için verilen komut 2)Personelin tekne boyunca yanyana selamlama için dizilmesi.

  ÇIPO : Özellikle admiralti demirinde bedenin üst kismindan anelesinin altinda geçen kollara dik olarak baglanmis hareketli veya sabit agaç veya metal kollar.

  ÇIRÇIL : Fıçı, varil gibi yükleri yüklemede veya tahliye etmede kullanılan iki tarafı da kancalı olarak yapılmış sapan.

  CLIPPER i. (ing. k.). XIX. yy.da çok kullanılmış olan yollu, yelkenli gemi. // İnce ve uzun bir yapısı olan gezinti yelkenlisi. // Sür’atli teknelere verilen isim. Eski yelkenli ticaret gemileri hantal yapılıydı, yollu değildi. Geçen yüzyılın başında o zamana kadar kanuni sayılan bazı alışverişler, mesela zenci ticareti yasaklanınca, tekne kısmı uzun, baş ve kıç tarafı ince, uzun direkli gemiler yapılmağa başlandı. Bunlar genellikle çok yollu, iki direkli gemilerdi. Bunların en yolluları adlarını yapıldıkları şehirden alan Baltimore Clipper’lerdi. 1850’ye doğru Clipper’lerin yerini daha büyük ve daha yollu, dört köşe biçimde üç direkle donatılmış gemiler aldı. Bunlar San Fransisco ile Avustralya ve Çin arasında çay ticaretinde kullanıldı. Lightning adlı gemi tipleri saatte 21 deniz mili hız yapabiliyordu. Clipper’ler buharlı gemileri...........

  CNS: (SİENSİ):Bir dairenin veya bir küre yüzeyinin her noktasından aynı uzaklıkta bulunan iç nokta.Bir kapalı eğrinin veya bazı çokgenlerde köşegenlerin kesişme noktası.

  COCK BOAT Barınak limanda çalışan tekne


  COREL DRAW: Corel Draw serisi profesyonel tasarımcı ve çizimcilerin en çok kullandığı programların başında geliyor. Özellikle hassas araçları ile yüksek kaliteli içeriği ile yaptığınız çalışmalar çok daha profesyonelce olacak.BKZ...http://www.modelteknikleri.com/surat...ish-600-a.html.

  CONTA. geçirmezliği sağlamak için, sıkıştırılmış iki yüzey arasına yerleştirilmiş, genellikle kauçuk ve kurşundan yapılan ince parça.

  CONCORDE Bkz .... http://www.modelteknikleri.com/sivil...de-revell.html

  COPPER PUNT Kraliyet donanmasında bakır kaplı gemilerin karinalarını temizlemek için eskiden kullanılmış sal.

  CORALCLE Bir tür küçük padıl bot.

  COROCORE Doğu Arşipeldeki gemi tipi. Eskiden korsanlar tarafından kullanılırdı. Tek direkli 60 kişiye kadar adamı olan çift sıra kürekli tekne.

  CÖNK; i (Malezya dilinden). Malezya’da kullanılan büyük yelkenli gemi. Cönk’te omurga yoktur. Bazılarında omurga görevini tabana çivilenen basit bir tahta görür. Ön tarafta pruva bodoslaması yoktur; kare biçimindedir ve eski nehir mavnalarına benzer, ama daha kavislidir; suyu yaracağına üzerinde kayar. Arka taraf aynalıklıdır, bu aynalık değişik biçimlerdedir. Dümen teknenin altında olabilir. En büyük cönkler Petchili’lerinkidir; uzunlukları 50 m’dir ve beş direklidir. Ötekiler iki, üç direklidir. Direkler dikdörtgen biçimi yelkenle donatılır ve bambu latalarıyla desteklenir; bu latalar direkleri sağlamlaştırır. Burnun iki yanında teknenin üzerine bir göz resmi yapılır. Balıkçı cönkleri daima ikişer ikişer gider. Bugün pek çoğu motorludur.

  CRAYER Tudor zamanında üç direkli yelkenli.

  CUNDA Uç demektir. Direk cundası, seren cundası, bumba cundası. Cunda yakası: yelkenin seren yakalarına gelen uçlarına denir.

  CUPOLA SHIP Eski tip taretli savaş gemisi. Küçük fribordlu olup ağır silahlarla donatılmıştı. U.S.A. “Monitor” bunun ilk örneğidir.

  CUTTER 1- Tek direkli, cıvadralı, iki yan yelkene sahip tekne. 2- 12 kürekli, yelkenli bir tekne (eski donanmada). 3- Yarış teknelerini takip eden tekne. 4- Kılavuz verip alan tekne (pilot cutter). 5- Devriye gezen tekne (coast guard cutter).Gövde üzerinde bir büyük yelken, bir “flok” ve bir “spinnaker” olmak üzere üç yelken bulunur. Kazandığı büyük başarı yüzünden bu tekne, milletlerarası tek tip olarak kabul edilmiştir. Yelken yarışları için ideal iki kişilik teknedir. Alabolara olması halinde, tamamen su geçirmez yüzme sandıkları yardımıyla tekneyi doğrultmak ve hız etkisiyle açılan arka kapaklar yardımıyla de suyu boşaltmak mümkündür gelişmesiyle ortadan kalktı.

  cyclone moror yat : http://www.modelteknikleri.com/surat...html#post64323

  CYNANOACRİLATE : HIZLI YAPIŞTIRICI + SI - Sİ Model uçak yapımında Japon Yapıştırıcı (Cynanoacrilate-Cyanoacrilic, tam tabiri buna benzer bir şey) çok yaygın kullanılır, özellikle ince olanı. İnce olanın kullanılmasının en önemli sebebi de akışganlığı çok yüksek olduğu için bulduğu her kılcal deliğe nüfuz eder, yani sadece yüzeyleri yapıştırmaz aynı zamanda tahtanın yapısındaki boşlukları doldurarak derinlemesine bir yapı oluşturur, özellikle balsa ağacında ( gözenekli ve çok az nemi olduğu için) çok etkilidir. Birkaç tipi vardır, İnce, Orta, Kalın ve Jel. Orta ve Jel olanlar pek yaygın kullanılmazlar, Kalın olanları da bazen bir kürlenmenin hızlandırılması için spray katalizör ile birlikte satılır. İnce olanın boşluk doldurma özelliği olmadığından, (yani yapıştırılacak parçalar birbirine tam temas etmelidir) arada boşluk olan yapıştırmalarda kalın veya jel kullanılır.
  Bir raf ömrü vardır, yani belirli bir süre kullanmazsanız bozulurlar, bozulma saklandığı ortamın sıcaklığına bağlıdır, sıcak ortamlarda (yani yazın) çabuk bozulur bu raf ömrü de takribi olarak 3-6 aydır, uzun süreli saklamalarda buzdolabında muhafaza edilmesi bu süreyi uzatır.
  Bu kadar uzun bir hikayeden sonra sorunun cevabına gelelim.
  1. Sert ağaç, ve kontraplak için ince uygun değildir, etkili olabilmesi için parçaların birbirine tam oturması gerekir ama içlerinde nem olduğundan bu nem yapıştırma özelliğini olumsuz etkiler. Kullanılması gerekiyorsa kalın veya Jel kullanılmalıdır. Kalın ve Jelin kürlenme sürelerini kısaltmak için kullanılan katalizör sprey, yapıştırıcı kürlendiğinde kırılgan hale getitirir. Kırlgan bir yapıştırıcı bir dezavantajdır.
  2. İnce olan boşluklara nüfuz edeceğinden ve kürlendiğinde sert bir yapı oluşturacağından zımparalama sorunu çıkar. Yani yapıştırıcı bulaşmamış tahta kısımlar daha yumuşak olacağından, kolay zımparalanır, yapıştırıcı bulaşmış olan kısımlar sert olacağından zor zımparalanır dolayısı ile düzgün bir zımparalama elde edemezsiniz, önlegin kaplama yaparken sarmaların arasını japonla yapıştırdığınızda, kaplamayı zımparalarken, yapıştırıcı olan yerler daha zor aşınır dolayısı ile yüksek kalir.
  3. İnce olan çok akişgan olduğu için kullanılan miktarı kontrol edemezseniz istemediğiniz birsürü yere gider ve oraları da yapıştırır, özellikle ince kullanıldığında, kullanımı kontrol edebilmek için çok küçük deliği olan uçlar vardır, kullanımı kontrol için bu uçlarla kullanılmalıdır.
  4. Kürlenme esnasında zararlı bir gaz ortaya çıkarırlar, bu da sağlığa zararlıdır (siyanür içerir) yani bütün gün kullanırsanız akşamları kendinizi kötü hissedersiniz ve başınız ağrır.
  5. Nem kürlenmeyi hızlandırdığı için, elinize bulaştığında kürlenir ve iyi yapışır, bütün bir akşam elinizden yapıştırıcı temizlemeye çalışırsınız hatta bazen yapışrıcı elinizden ancak deriniz ile beraber çıkar, Aseton çözer, elinize bulaşmışsa, asetonlu bir bezle (elinize aseton dökerseniz derinizin daha derin yerlerine nüfuz etmesini sağlar) silip daha sonra sıcak su ve sabunla temizlenmelidir.
  6. Elbise, gömlek, kazak vs gibi yerlere bulaştığında çıkarma şansınız yoktur, Sert ve lekeli bir giysiniz olur. Hanımdan fırçayı yersiniz.
  7. Piyasada bulunan birçok yapıştırıcı bozuktur, yapıştırma özelliği çok olduğundan bozuk olup olmadığı yapıştırırken ve sadece bu konuda bilgi ve tecrübesi olanlar tarafından anlaşılır, bozuk olanlar yavaş kürlenir ve daha kırılgan olurlar. Biryerlerde birzamanlar bunun için bir test okumuştum ama ben bozuk japonu anladığım için bu teste gerek duymadığımdan unuttum.
  8. Kalın ve jel daha az kırılgandır, tam bilmiyorum ama ben bazı markaların kürlendikten sonra esnek kaldığını da gördüm, bu da zımparalamayı olumsuz etkiler.

  Beyaz tutkal yavaş kurur, kuruma içindeki suyun buharlaşması nedeni ile olacağından kurudukça küçülür, bu küçülmenin olumsuz etkisini yoketmeniz için biraz fazla kullanmanız gerekir ama kuruyunca tahta ile benzer bir sertliği olduğundan zımparalaması kolaydır, nüfuz etme özelliği azdır, dolayısı ile yapıştırıcı bulaşmış yerleri tahtaya kadar zımparaladığınızda, sadece tahta kalır. Sıcaklık kurumasını hızlandırır ve yapıştırma özelliklerini olumsuz etkilemez.

  Bazı arkadaşlar elinde nem olunca iyi yapıştırıyor da tahtada nem olunca neden iyi yapıştırmıyor diye merak edebilir, sormasınlar tam olarak bilmiyorum.

  Ben japon kullandım, çok iyi yapıştırıyor, hiçbir olumsuzluğunu da görmedim, herkese tavsiye ederim, en iyi japon yapıştırıcı, başka büyük yok diyen arkadaşlar da olabilir. Böyle görüşe sahip arkadaşlar varsa bir konu açıp orada tartışabilirler.
  Konu 3qq tarafından (24.09.2014 Saat 12:08 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  55
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  209

  Standart Cevap: C

  C ( Charlie) Alphabetical flag C of international code of signal

  C BAYRAĞI Affirmative

  CAM KAPORTA Skylight

  CAM Glass

  CAMADAN Reef point

  CAMADAN BAGI Reef knot, Right knot

  CAMADAN BAGI Reef knot

  CAMADAN HALADI Reef points

  CAN FİLİKASI Life boat

  CAN HALATI Life line


  CAN KURTARMA ARACI Survival craft

  CAN KURTARMA ARAÇLARI Life saving appliances(apparatuses)

  CAN SALI Life raft

  CAN SİMİDİ Life buoy, Life ring

  CAN SİMİDİ Lifebuoy

  CAN YELEĞİ Life belt-Jacket

  CAN YELEĞİ Life vest


  CAYRASKOP Gyroscope

  CAYRO PUSULA Gyro compass

  CAYRO PUSULA GÖSTERGESI Repeater

  CEPHE Front

  CEVİZ Knot

  CILALAMA Polishing

  CIVADRA Bowsprit, JİB BOOM

  CİLA Varnish

  CİVADRA Bowsprit

  CONTA Packing


  CUMBA Strap, cover point

  CUNDA Peak, Arm end of a yard
  Konu 3qq tarafından (10.05.2014 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •