Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

 1. #1
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Modelciliğe başladığımız çok eski yıllardan bu yana bulabildiğimiz pek çok boya markası ve türünü kullandık, kullanmak zorunda kaldık. Yaşlıların deyişiyle "bizim zamanımızda yoktu böyle boyalar..." İmkansızlık ve yokluklarla başlayan modelcilik serüvenleri günümüzde farklı ürün yelpazesiyle yerini kavram karmaşasına, kullanım zorluğuna ve bazen forumlarda atılan fikirlerle "çorba" ya dönüşmekte. Sizlere genel hatlarıyla ve sadece kendi deneyimlerimizle bir "nedir bu model boyası olayı" yazısı hazırlamıştık . Aldığımız e-postalar ve forumlarda rastladığımız ısrarlı boya soruları aslında bu konunun yeterince anlaşılamadığını gösteriyor. Ne yapalım ufak bir hatırlatma başlığıyla yazıyı tekrar güncellemeye aldık. Kolay gelsin. ÖT
  Plastik model yapımında kullandığımız boyalar bu amaca uygun olarak üretilmiş boyalardır. Model yapımında başka boyalar genel olarak kullanılmaz. Model boyaları iki başlık altında toplanır :

  Enamel Boyalar Akrilik Boyalar

  • Çözücü/inceltici olarak petrol türevi maddeler kullanılır (tiner,terebentin,neft gibi)
  • Fırça ve boya tabancası ile kullanılabilir
  • Yüzey kuruması hızlıdır ama tam kuruması uzun zaman alır
  • İçerdiği maddeler nedeniyle kokusu kötüdür,mutlaka havalandırması iyi bir ortamda kullanılmalıdır
  • Plastik yüzey üzerine iyi yapışır,kimyasal maddeler kullanılmadan sökülmesi zordur
  • Renklerin zaman içinde tonlarında değişiklikler olabilir  • Çözücü/inceltici olarak su/alkol kullanılır
  • Fırça ile çok iyi sonuç vermez ama boya tabancası ile çok ince ve kapatıcı kullanılır
  • Kokusu enamellere nazaran daha azdır
  • Enamellere göre daha çabuk kurur
  • Plastik yüzeylere tutunması çok iyi değildir,yüzeyin bir astar ile hazırlanması daha iyi sonuçlar verir
  • Tam kurumadan temizliği su ve sabun ile yapılabilir ancak tamamen sertleşen akriliklerin temizliği enameller gibidir.
  • Renk tonları zaman içinde değişmez

  Boyalarla çalışmaya başladığınıza göre, aşağıdaki notları da her zaman aklınızda veya gözünüzün önünde bulundurmakta fayda var :
  Bunları Yapmayın :
  Boyaları karıştırmadan kullanmayın. Beklemiş boya kutusun içinde boyayı oluşturan pigmentler dibe çöker , vernik kısmı üstte kalır. Düzgün karıştırılmadan kullanılan boyaların tam rengi oluşmaz ve parlak görünür. Boyanın (özellikle çok uzun zaman beklemiş boya) tam anlamıyla karışması için bir çubuk kullanıp çökelmiş pigmentlerin hareketlendirilmesi gerekir . Çalkalamak veya sallamak yeterli karışımı sağlamaz. Eğer attığınız boya yer yer şeffaf veya parlak ise bilin ki boyanız tam karışmamıştır.  Farklı boyaları birbirine karıştırmayın . İstediğimiz rengi her zaman hazır olarak bulmamız zordur, bazen karışım yapmanız gerekebilir. Böyle durumlarda aynı marka ve özellikteki renkleri kendi arasında karıştırabiliriz ama tersi durumlarda sürprizlere açık olun ! Farklı kimyasal özellikler karışımın hemen bozulmasına veya model üzerinde çatlamasına sebep olabilir (ki bu daha kötü bir sonuç) . Aynı inceltici ve çözücüleri kullanıyor olsa bile farklı markaların karışımları da bozulmalara neden olabilir (Revell ile Humbrol enamel olmalarına rağmen karıştırılınca bozulur) .
  Boyaları kutusunda inceltmeyin . Boyalar genel olarak kutusunda iken kullanılabileceğinden daha koyudur. Özellikle boya tabancası ile kullanılacağı zaman inceltilmesi gerekir. Kullanacağınız miktarda boyayı damlalık veya fırça ile ayrı bir kap veya palete aktarıp burada inceltici ekleyin. Kutu içersine eklenmiş inceltici veya inceltilmiş boyalar boyanın kısa sürede bozulmasına neden olur.
  Boyalarınızı sadece uygun incelticiler ile inceltin . Aksine uygulamalar olsa bile risk almamak için (eğer sonuçlarından emin de değilseniz) boyalarınızı inceltmekte sadece tavsiye edilen incelticileri kullanın.
  Boya İncelticileri
  Model boyaları için en iyi incelticiler üretici firmaların hazırladığı veya tavsiye ettiği ürünlerdir. Ancak bu ürünlerin piyasadaki alternatif incelticilere göre daha pahalı olması veya her zaman bulunmaması gibi nedenlerden dolayı aşağıda verilen tablodaki alternatif malzemeleri de kullanabilirsiniz.

  **TABLO (2Mesajda ) AŞAĞIYA EKLENMİŞTİR.

  Bunları yaparsanız iyi olur :

  • Karışımlarda temiz bir cam boya şişesi kullanıp; üzerine karışım oranlarını , numaralarını v.s yazarsanız iyi olur.
  • Boya kutularının kapaklarını temizleyerek kapatırsanız hem hava alıp kurumasını önlersiniz hem de bir dahaki sefere kolay açılır. Açılmayan kapakları zorlamayın; ters çevirip birkaç damla sellülozik tiner damlatıp 4-5 dakika bekletin... kolayca açılır.
  • Açılıp kullanılmış, ama bitmemiş kutuları uzun süre saklayabilmek için, ağzı sıkı kapalı ve ters olarak ısı ve ışıktan uzak bir yerde tutmalısınız.
  • Boya karışımlarını önce mutlaka plastik bir yüzey üzerinde ( yıkanmış yoğurt kutuları ideal) denemesini yapın. Bu karışımın kıvamını ve renk tonunun tam olarak oluşması için tamamen kurumasını bekleyin ki, sürpriz renklerde modelleriniz olmasın.


  Biraz da ülkemizde bulunabilen boyalara ve özelliklerine değinelim .

  HUMBROL ENAMEL
  En yaygın kullanılan ve renk yelpazesi oldukça geniş enamel serisi Humbrol'dadır. Fırça ve boya tabancası ile çok iyi uygulanır . Mat renkleri çabuk kurur . Birçok standarta uygun renk karşılığı bulunur. Parlatılabilen metal boyaları vardır. Enamel olması sebebiyle kokusu ve dumanı kötüdür. Kutu kapakları iyi kapatılmazsa kısa süre içinde bozulabilir.

  REVELL ENAMEL
  Model dünyasının bir diğer enamel boyası olarak Revell de Humbrol ile aynı özellikler taşır. Revell'de çoğunlukta RAL (modern Alman renk kodu) karşılığı renkler mevcuttur. Diğer standartlara uygun renkler genelde karışım yaparak elde edilmek zorundadır . Bu da Revell boyalar için bir olumsuz bir yöndür. Ancak o da piyasada bulunabilen bir boyadır.

  MODEL MASTER/TESTORS ENAMEL
  Cam şişede olması kullanım kolaylığı getirse de çok çabuk bozulabilen bir enameldir. Son yıllarda aynı firmanın akrilik boyaları da çıkmıştır. Özellikle boya tabancası ile iyi sonuç verir. Kokusu nispeten azdır . Şişeleri yeniden kullanılabilir . Parlatılabilen metal serisi de vardır.

  GUNZE SANGYO AKRİLİK
  Ülkemizde her zaman bulunmasa da bir kullananın devamını aradığı bir akriliktir. Renk çeşidi birçok standart uygun renk üretir ve karışım yapmaya pek gerek kalmaz. Çok ince ve örtücüdür. Ama fırça ile kullanılması sorunludur. Karışım ve inceltilmiş boyalar bozulmadan saklanabilir. Fiyat olarak da diğer boyalara göre pahalıdır ama boya verimliliği düşünülürse bu sorun olmaz. Özel eskitme boyaları mevcuttur.

  TAMIYA ENAMEL-AKRİLİK Birçok renk üretmesine rağmen (özellikle askeri renkler) standart renk karşılıklarına tam olarak uymayan bir markadır. Bu yüzden pek çok rengin karışımla hazırlanması gerekir. Her iki grupta da (akrilik-enamel) boya kalitesi yüksektir. Ancak fırça ile uygulaması biraz problemlidir. Şişeleri yeniden kullanılabilir. Kokusu hafiftir. Karışım boyaları uzun süre bozulmadan saklanabilir. İnceltilmiş boyayı şişesine geri dökseniz de bozulmaz.

 2. #2
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  İlk mesajda eklenemeyen tablo aşağıda ki gibidir.

  Boya ve incelticileri (İlgili boya türünün karşısında BEYAZ alanlar kullanılacak incelticilerdir)
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar-boya-ce-itleri.jpg  

 3. #3
  mkeskiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.04.2014
  Mesajlar
  1.955
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  22
  Verdiği Beğeni
  19

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  İkinci posttaki , tabloda belirtilen Boya-İnceltici ilişkisini KIRMIZI hücreleri UYGUN DEĞİL, BEYAZ hücreleri de UYGUN olarak değerlendirilirse doğru karışımlar olur Birinci posttaki açııkamalarda inceltici konusunda doğru bilgilendirme verilmiş ..

 4. #4
  aleventb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.11.2008
  Yaş
  66
  Mesajlar
  120
  Konular
  3
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  iyi günler, mig jimenez adlı bir ispanyol firmasının akrilik boyalarıyla ilgili olarak sormak istiyorum, kullanan modelci arkadaşımız var mı, bu markayı ülkemizde bulmak mümkün mü? saygılarımla

 5. #5
  Leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.02.2015
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2
  Konular
  0
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Bilgiler için teşekkürler, yeni başlayanlar için özellikle.

 6. #6
  ceb76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  08.05.2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.506
  Konular
  108
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Alıntı aleventb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  iyi günler, mig jimenez adlı bir ispanyol firmasının akrilik boyalarıyla ilgili olarak sormak istiyorum, kullanan modelci arkadaşımız var mı, bu markayı ülkemizde bulmak mümkün mü? saygılarımla
  Selam, geç gördüm kusura bakmayın.

  Jimanez, MIG adıyla kurulan şirketten ayrılıp, AKA olarak yeni bir firma oluşumuna gitti. Pigment olarak yıllardan beri kullanıyorum. MIG olarak bildiğim kadarıyla artık bu malzemeler getirilmese de hem o zamandan kalan bir iki ürün hemde AKA markalı yeni ürünün birçok çeşidi, Ankara Hobbytime'da mevcut

 7. #7
  Muratkoçan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.02.2015
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  merhabalar herkese kolay gelsin sorum modelimizi boyamak için illa maket boyası mı almak gerekiyor boyacılarda ki enamel yada lüx enamel boyalar ile sonuç alamaz mıyız?

 8. #8
  mkeskiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.04.2014
  Mesajlar
  1.955
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  22
  Verdiği Beğeni
  19

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Merhaba, model için geliştirilen boyalar, pigment yapıları, örtücü özellikleri, kuruma süreleri, airbrush uygunlukları ile öne çıkar. Diğer taraftan yağlı boya ile model boyayanlar da yok değildir. Bu sizin ne yapmak istediğiniz ile doğrudan orantılı... Model mi yapmak istiyorsunuz, boyalı tahta parçası mı yoksa sanat mı icra etmek istiyorsunuz... Üçü de farklı klasmanlar ... Diyelim ki bateri çalıyorsunuz, ve davul seti yerine çeşitli ebatlarda boş kova kullanmak istediniz ... ses çıkar mı, evet çıkar .. ! Güzel ses çıkar mı ? ... Yeteneğinizin boyutuna bağlı ... Kullanmayı becerebiliyorsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz, ama her zaman değil ... Bilmem ifade edebildim mi ?

 9. #9
  Kazım GÜRHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.03.2012
  Mesajlar
  3.473
  Konular
  25
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Alıntı mkeskiner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba, model için geliştirilen boyalar, pigment yapıları, örtücü özellikleri, kuruma süreleri, airbrush uygunlukları ile öne çıkar. Diğer taraftan yağlı boya ile model boyayanlar da yok değildir. Bu sizin ne yapmak istediğiniz ile doğrudan orantılı... Model mi yapmak istiyorsunuz, boyalı tahta parçası mı yoksa sanat mı icra etmek istiyorsunuz... Üçü de farklı klasmanlar ... Diyelim ki bateri çalıyorsunuz, ve davul seti yerine çeşitli ebatlarda boş kova kullanmak istediniz ... ses çıkar mı, evet çıkar .. ! Güzel ses çıkar mı ? ... Yeteneğinizin boyutuna bağlı ... Kullanmayı becerebiliyorsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz, ama her zaman değil ... Bilmem ifade edebildim mi ?
  Bir kompresör ve airbrush nelere kadir ......

 10. #10
  mkeskiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.04.2014
  Mesajlar
  1.955
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  22
  Verdiği Beğeni
  19

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  ..... di mi ama... sen söyleyene değil söyletene bak ... Burada HAYAL'in de hakkını yemeyelim...

 11. #11
  Kazım GÜRHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.03.2012
  Mesajlar
  3.473
  Konular
  25
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Alıntı mkeskiner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ..... di mi ama... sen söyleyene değil söyletene bak ... Burada HAYAL'in de hakkını yemeyelim...
  Aydınlanma çağı gibi değil mi....?????.....

 12. #12
  mkeskiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.04.2014
  Mesajlar
  1.955
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  22
  Verdiği Beğeni
  19

  Standart Cevap: [Boyama Teknikleri] Modelcilikte Kullanılan Boyalar

  Halen fener ışığında aydınlanıyoruz, kısmetse daha da aydınlanacağız ilerledikçe...Ama doğrudur, yeni bir dönem başladı..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •