Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: boya hakkında

 1. #1
  bugrahansezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.11.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  395
  Konular
  37
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  1

  Standart boya hakkında

  Selamlar bir sorum olacaktı ben yapacağım modelimi sprey boya kullanmadan güzl bir şekilde nasıl boyayabilirim?Birde kaplama bittikten sonra bana neer yapılacağını (macun,astar,boya vs.) gibi konuları aşama aşama yazabilrmisiniz?(resimli olursa sevinirim
  Konu bugrahansezgin tarafından (12.11.2012 Saat 12:28 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  bugrahansezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.11.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  395
  Konular
  37
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  1

  Standart

  pardon konuyu yalnış yere açtım galiba

 3. #3
  Sinan BAYAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  25.01.2010
  Yaş
  32
  Mesajlar
  477
  Konular
  30
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  MODEL BOYAMA AŞAMALARI
  MACUNLAMA
  Kaplama işleminden sonra tesviyesi bitirilmiş olan model için yapılacak uygulama macun işlemidir.
  Piyasada satılan ve yerine göre modelcilikte kullandığımız macun türleri :
  1. Su bazlı ahşap macunu (Marshall veya dyo )
  2. Sentetik Macun
  3. Polyester bazlı çelik macun ( özellikle tavsiyemiz )
  4. Epoksi macun.
  Modelcilerin belki de en çok zorlandıkları kısımlar macun-astar ve boya aşamalarıdır.
  Macun işlemi : Tesviyesi bitmiş model üzerine macun uygulaması yaparız. İlk kat macun sürüldükten sonra modelimizi biraz da mevsimsel özellikler göz önüne alınarak ama genellikle de bir tam gün kurumaya bırakırız. Macun kutularının üzerinde yazan el sürme süreleri ile tam kuruma sürelerine dikkat ediniz. Elinizi sürdüğünüzde kuruduğunu zannettiğiniz macunun iç kısımları kurumamamıştır. Bu yüzden sabırlı olmayı öğrenmeli ve ileride doğabilecek ve bize çok zor anlar yaşatacak sakıncaları baştan önlemeliyiz.
  Macun tam sertleştikten sonra yapacağımız önce kalın ve daha sonra ince bir zımparadan sonra hatalı yüzeyleri görme imkanımız olacaktır.
  Hatalı yüzeylere tekrar bir yoklama macunu ile işlem yaptıktan sonra modelimizi tekrar kurumaya bırakacağız. Modelin kurumasından sonra yapacağımız ince bir zımpara sonrasında modelimizi hafif tinerli bir tezle temizleyip astar boyaya hazır hale getireceğiz.
  ASTAR BOYAMA :
  Macunlama işleminden sonra hertürlü tozdan arındırdığımız modelimize astar boya uygulamasına geçeceğiz.
  Astar boyamızın koyu tonda olmasına hataları görebilmek için dikkat etmeliyiz. Astar boya için en uygun renk gri'dir. Piyasada her boyacıda rahatlıkla bulunabilir.
  İster sentetik,enamel selülozik hangi tür astar olursa olsun astar boyamızı fırça ile sürebiliriz. Boyanın iz yapması sizi korkutmasın çünkü astar boya sonrasında mutlaka ince bir zımpara(400-600 kum) ile zımparalayacağız. Astarımızın kuruması sonrasında modelimizin yüzeyi tekrar kontrol edilir.Eğer varsa boşluklar tekrar yoklama macunu ile doldurulup tesviye edilir veya varsa pürüzler zımpara ile giderilir. Düzgün yüzey elde etmek işin belki de en zor kısmıdır. Bıkmadan sıfır bir yüzey elde edene kadar zımpara-macun-astar işlemine devam edeceğiz.
  BOYAMA :
  KURAL 1 : BOYA ATACAĞINIZ ALAN İYİ HAVALANDIRILMIŞ VE TOZDAN ARINDIRILMIŞ OLMALIDIR "
  Her türlü macun-astar-zımpara uygulaması sonrasında yapacağımız ilk iş modelimizin boyanmasını istemediğimiz kısımlarını maskelemektir. Maskeleme esnasında modelci titiz çalışmalı ve maskelenecek alanlar dikkatle kapatılmalıdır.
  Boyama esnasında uygulayacağımız basit bir kural var. Öncelikle boyanacak kesimler açık renkli kısımlardır. Açıktan koyu tonlara doğru uygulama yapılmalıdır.
  MODELCİLİKTE KULLANACAĞIMIZ BOYA TÜRLERİ :
  1. Enamel tür boyalar :
  Genellikle boya konusunda yeteri kadar tecrübesi olmayam modelcilere elde fırça ile uygulayabilecekleri enamel tür boyaları tavsiye ediyoruz.
  boyanın incelticisi , terebentin veya bildiğimiz sentetik tinerdir.
  2. Akrilik Boyalar :
  Genellikle tazyikli hava altında boya tabancaları veya airbrushlarla uygulama için uygun tür boyalardır.
  3. Selülozik bazlı boyalar (oto boyaları )
  Bu tür boyalarda fırça ile uygulanamaz . Çabuk kurudukları için uygulandıkları alanda iz bırakabilirler. Bu yüzden tabanca ile atılmaları gerekir.
  KURAL 2 "ASLA SENTETİK BOYA ÜZERİNE SELÜLOZİK UYGULAMA YAPMAYINIZ "
  Boya işlemine başlarken dikkat edeceğimiz bir husus daha önce de söylediğimiz gibi açıktan koyu tonlara doğru gitmektir. Modelimizde önce beyaz olan kısımları boyamalı ve daha sonra koyu tonlara doğru ilerlemelidir.
  Kullanacağınız boyayı iyice karıştırınız, kullanacağınız kadar bir miktarı temiz bir kaba alınız ve uygun inceltici ile inceltiniz. Boya tam kıvamında olmalı ne su gibi akmalı ne de macun kıvamında olmalıdır. Fırça ile uygulamada fırçayı tutmayacak rahat bir sürüm temin edilmeli tabanca ile atılacak ise tabancanın memesini tıkamayacak ve rahatça akış sağlayacak bir incelikte olmalıdır. Boyanın bir süzgeçten geçirilmesi düzgün bir boya atmada önemli bir avantaj da sağlayacaktır.
  Boyama işlemi ne kadar anlatılsa anlatılsın, ancak modelcinin deneyimleri ile iyi sonuç alınabilecek ve ne kadar çok uygulama yapılırsa o kadar iyi sonuç alınacak bir işlemdir. Kendi doğrularınızı kendiniz zaman içerisinde tecrübe edinerek bulacaksınız.
  Boyamaya modelinizin başından kıçına kadar düzgün fırça darbeleri ile devam ediniz. Boyama işleminin ertesinde modelinizin tam kurumasını bekleyiniz.
  Kuruma sonrasında modelinizde görebileceğiniz kusurları çok çok ince (1000-1200 kum) zımpara ile çok bastırmadan zımparalıyarak düzeltebilirsiniz.
  Tüm kontrollerden sonra ( burada bir parantez açarak kontrol meselesinide bir açıklık getirelim.) Modelinizi değişik ışıklar altında ve değişik açılardan kontrol ediniz. Örneğin bir lamba ışığı altında göremediğiniz kusurları gün ışığında daha rahat farkedebilirsiniz. Buna mutlaka önem veriniz.(Tecrübelerle sabittir).
  Ve finiş .. artık son kat boya uygulamasından sonra modelimizi kurumaya bırakarak bu zahmetli süreci sona erdiriniz.
  MASKELEME :
  Biraz da maskeleme işlemlerinden bahsedelim. Maskeleme için mutlaka iyi cins bir maskeleme bandını tercih ediniz. Reklama girecek belki ama o kadar özenip uzun bir süreç içerisinde elde etttiğiniz sonuçların bir anda heba olduğu görmek insanı gerçekten kahrediyor. Bu yüzden Tamiya marka maskeleme bantlarını önemle öneriyoruz.
  Maskelenecek yüzeye bantı uyguladıktan sonra mutlaka kenarlarını, zemine zarar vermemeye dikkat ederek tırnağınızın dış kenarı veya bir kürdan kullanarak iyice bastırınız, boşluk kalmamasına dikkat ediniz. Bantı işlem sonrasında sökerken yavaşca kaldırınız ve boyanın tam kemikleşme sürecinden önce bantı sökünüz. Bu işlemleri yaparken çok dikkat ediniz, sonra kabahati başkalarında arayıp birilerine rahmet okumayınız :-))))
  VERNİKLEME :
  Modelimizin her tür boya ve aksesuarlarını yerleştikttirdikten sonra modelimizi dış etkenlere karşı korumak için vernik vernikliyoruz. Vernikleme esnasında dikkat edeceğimiz şey kullanacağımız verniğin türüdür. Parlak vernik kullanarak tüm modelimizi berbat etmeyelim. Tercihan yarı mat ve ya mat vernikleri tercih edelim.
  Piyasada ipek mat vernik adı altında dyo tarafından çıkarılan vernikler ile Dupli color markalı spray mat vernikleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Epeyi reklam yaptık ama ne yapalım ki modelci arkadaşlarımızın üzülmelerini istemiyoruz.


  KAYNAK: Pınar Hobi Atölyesi
  Konu Sinan BAYAT tarafından (12.11.2012 Saat 13:29 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  bugrahansezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.11.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  395
  Konular
  37
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  1

  Standart

  zahmet oldu kardeşim çok teşekkür ederim aşamalar için maskeleme için kullandığımız bata ozaman kısaca kağıt bant desek?

 5. #5
  Sinan BAYAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  25.01.2010
  Yaş
  32
  Mesajlar
  477
  Konular
  30
  Aldığı Beğeni
  1
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Her kağıt bant aynı sonucu vermez forumda genelde tamiya maskeleme bandı kullanan abilerimiz var aynı zamanda bir yazıda Fatih Abi' nin elektrik bantı kullandığınıda okumuştum. Daha rahat esnediği ve istenilen kavisi verebildiği için. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

 6. #6
  bugrahansezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.11.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  395
  Konular
  37
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  1

  Standart

  haklısın izole bant evet ya hakkatten bende tavsiye ederim çünkü izole bantın yapışma sorunu yok ve esnek olduğu doğrudur teşekkerüler

 7. #7
  stajyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.10.2012
  Yaş
  46
  Mesajlar
  25
  Konular
  4
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Bilgiler super tecrubenize saglık

 8. #8
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  bir sorum olacakti, bu konudan devam etmeyi uygun buldum.
  pirinci siyaha boyamak icin enemel boya aldim ama boyayı direk sürünce tutmadı tabi. teflon tavada kayar gibi gezindi boya. öncesinde
  astar boya mı kullanmak ve onunda enemel astar mı olması gerekiyor?
  evde 1 kutu 3 senelik bir enemel astar boya buldum ilk modelim albatrostan kalma.
  kutunun üstü oldukca kurumuştu altında kalan boyayı cıkartıp karıştırdım pirincin üzerine sürüp kuruduktan sonra boyayı sordum ama gene olmadı. astar boya bozulmuş olabilir mi?

 9. #9
  nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Aldığı Beğeni
  11
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  yüzeye çok ince zımpara sürüp,parlaklıgını al,bauhaustan dubli color un astarını al birde öyle dene....

 10. #10
  Fatih Yücelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.07.2010
  Yaş
  41
  Mesajlar
  2.404
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Abi pirinci çok ince zımparayla zımparaladın mı ?

 11. #11
  Fatih Yücelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.07.2010
  Yaş
  41
  Mesajlar
  2.404
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Metin Abi benden önce davranmış

 12. #12
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  abi bir de enemel metal astari buldum, bu da spey gibi. yarin firsatim olursa dedigini bauhausdan bakayim

 13. #13
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  zimparaya neden gerek var? astar suruyoruz zaten degil mi, nereyi anlamiyorum?

 14. #14
  Nejat Çelenk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  28.04.2010
  Yaş
  56
  Mesajlar
  1.522
  Konular
  13
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Aykut metal yağlı yada çok parlatılmışsa boya su damlası gibi olur akar, aynı şey çok ısıtılmış metal içinde geçerli.
  Çek bir foto metali görelim böyle çok ezbere oluyor.
  Metal yüzeyine boya tutunamıyorsa ince zımpara ile çizmek, yada aliminyum tel (bulaşık teli) ile çizilmesi aderansı arttırır, aynı zamanda kir-pas-cila- is-vs varsa bunlardan yüzeyi arındırır.

 15. #15
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  aldigim enemel mat siyah boya dediginiz gibi metale tutunamiyor.
  bunun icin once zimpara yapip sonra tekrar surecegim.
  esas merak ettigim, astar olarak sürdüğüm boyanin üzerine siyah boyamı sürdüm astarın üzerinde de tam bir tutunma olmadı. yarın gündüz gözü ile resim cekip göstereyim, tşkler :-)

 16. #16
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  merhaba, resimleri ekliyorum
  ince ve kucuk metali enemal astar ile, diger buyuk metal parcayi dupli color ile boyadim sonra kuruduktan sonra enemal siyah boya surdum, tam tutmadi
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri boya hakkında-rps20130605_225753.jpg   boya hakkında-rps20130605_225932.jpg   boya hakkında-rps20130605_225911.jpg   boya hakkında-rps20130605_225841.jpg  

 17. #17
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  birde tamiya metal astar aldım
  bunu da denedim kurumasini bekliyorum. bu astar şefaf gorunuyor, boya tutarmi bilemedi m
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 18. #18
  Şafak OKVURAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.10.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  862
  Konular
  27
  Aldığı Beğeni
  4
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  tamda ben tamia dene diyecektim ben beyaz astarını kullanmıştım tüm yüzeylerde iyi sonuç vermişti

 19. #19
  Şafak OKVURAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.10.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  862
  Konular
  27
  Aldığı Beğeni
  4
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  aykut aklıma geldi enamel boyanda bir sorun olabilirmi. birde boyanın içine az bi yumurta akı karıştırmayı dene bence... tutumunu kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum

 20. #20
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  boyada bir sorun sanmiyorum, hobbytime dan enemel humbroll siyah mat boya aldim yeni 2 hafta once

  Hobbytime Türkiye'nin En Büyük Hobi Mağazası- MAKET YRD. MALZEMELER-HUMBROL-HM-MATT BLACK

  ne yapacagimi şaşırdim, hobbtime a da mail attim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •