Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Modelcilikte önemli konular ve boyama

 1. #1
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.739
  Konular
  127
  Aldığı Beğeni
  493
  Verdiği Beğeni
  309

  Standart Modelcilikte önemli konular ve boyama

  Bir başka hobi sitesinde okuduğum ve buradaki arkadaşlarınmında -özellikle yeni başlayanlar için- okumasından fayda gördüğümden dolayı aşağıda alıntı yaparak gemi modelciliğinde dikkat edilmesi gerekenler ve boya işleri konusunu yayınlıyorum. orjinal sitede alıntı yaparak yayınlayan Misek lakaplı arkadaşa buradan teşekkür ediyorum.

  MODELCİLERİN DİKKAT EDECEĞİ NOKTALAR
  NELERDİR ?

  Model yapımında kullanılan ölçek her zaman hatırlanmalı, her türlü parça bu ölçeğe sadık kalınarak ve o parçayı yaparken model ölçeği ile çarparak yapmalıdır. Örneğin 1/100 ölçekli bir yelkenli gemi modeli yapıyorsunuz. Güverte tahtalarını rapido ile çizerek yapıyorsunuz yada bir kontraplak üzerine tek tek güverte tahtalarını yapıştırarak yapıyorsunuz. Her ne şekilde olursa olsun bu tahtaların genişliği en fazla 2 mm olmalıdır. Uzunlukları ise en fazla 30 mm olmalıdır. Bu milimetre ölçülerini 100 ile çarpınca, karşımıza 200 mm en, 3000 mm boy çıkar. Bu da 20 cm en, 3 m uzunluk demektir. Eni, 4 mm, boyu 50 mm yapıyor iseniz bu eni 40 cm, boyu 5 metre olan bir ağaç demektir. Oysa hiçbir zaman eni 40 cm olan bir ağaç hiçbir yelkenli gemide tüm asırlar boyunca kullanılmamıştır. Günümüz teknolojisine göre yapılan motor yatlar ve guletlerde de güverte kaplamaları en fazla 15 cm ‘lik bir genişliğe sahiptir. Avrupa da muhtelif ülkelerde ve muhtelif firmalarca üretilen model gemi kit ‘leri ve planları (en fazla İtalya tarafından üretilir) tüm dünya ülkelerinde pazar payı bulmuş bir sektördür. İlginizi çeken , hoşunuza giden, evinizin bir köşesine koyup , ‘’ bu modeli ben yaptım’’ dedirtebilen o kadar güzel modeller sunulur ki, her şeyi ile görsel olarak gözlere hitap eden, maddi imkanları olan bir modelci o kit’ i alır ve modeli yapar. Kit in içinden çıkan prospektüse sadık kalarak. El becerisi var ise, hakikaten güzel bir model çıkar meydana. Hangi ülkeye ait olduğunu bilir, prospektüsten tarihçesini de okuyabilir. Bilgi sahibi olabilir bu konuda. Fakat, kit kutusundan çıkan ağacı kullanır gövde sarımında, ya da direklerde.. Veya kit içerisinde hazır olarak bulunan top namlularını (çok zaman pirinç ‘ten, otomatik torna tezgahlarında üretilmiştir) veya , yine kit kutusunda bulunan; onlar da pirinç’ten preslenerek yapılan top lombarları kapaklarının menteşeleri . v.s. hep hazırdır.

  Modelci, kutudan çıkan ve prospektüste tarif edilen şekilde modelini yapar. Demiştim ya, güzel bir model çıkar meydana. Fakat, gövde sarımı için verilen çıtalar, direkler için verilen yuvarlak çubuklar o geminin ait olduğu ülkede yetişir mi ??? Yada model güzel görünsün diye direklerin yapılacağı yuvarlak çıtalar büyük ihtimalle maun ağacından verilmiş olabilir. Oysa maun ağacından yapılan gemi direği yoktur...Top namluları, her devre göre değişiklik arz eden bir yapıya sahiptir. Bazı devirlerde işlemeli top namluları kullanılmıştır. Lombar kapakları menteşeleri de ülkelere ve yüzyıllara göre değişir.

  Burada anlatmak istediğim, modelci ,maddi imkanları elverdiği taktirde kit topluyor olsa dahi bazı şeyleri araştırmalıdır. Bu araştırmalar, günümüzde artık o kadar kolay bir hale gelmiştir ki İnternet sayesinde. Gemi modelciliği konusunda yayınlanan yabancı basın mecmualarına rastlamak çok kolaydır.

  Bütün bu olumlu gelişmeler olurken bizim daha yeni ulaşabildiğimiz teknikler Avrupa ülkelerinde, Amerika'da ve İngiltere'de seneler önce kullanılmakta olduğunu onbeş sene önce yaptığım bir modelden hatırladım. Model, kit bir modeldi. Kit ‘i toplarken o kadar güzel kesimler o kadar mikron ölçüsünde işlenmiş parçalar vardı ki hayret etmemek mümkün değildi. Bunu, laser kesimler, 2 ve 3 boyutlu CNC Tezgahlarıyla karşılaşınca anladım. Yani, 5-6 sene önce tanıştığım CNC tezgahları, laser kesimler yurt dışında o kadar revaçta olan ve model üreten firmaların haricinde modelciler tarafından da o kadar çok kullanılan makinalar ki, biz hala ‘’iğne ile kuyu kazıyoruz’’ deyimini hatırlamamak mümkün değil.... Tabii ki, her şeyden önce maddiyat önemli. Bu gibi makinaları almak amatör bir modelci için imkansızdır ülkemizde. Gerçi profesyoneller de alamıyor. Ancak bu makinalara sahip firmalara fason iş vererek mükemmeli yakalamaya çalışıyoruz.

  Hobilerin insanlar için çok önemli bir deşarj mekanizması olduğunu düşünüyorum. Çünkü o kadar yeknesak bir hayat yaşıyoruz ki. Evimiz, işimiz, ara sıra tiyatro-sinema, birkaç haftada bir arkadaş toplantıları ve hemen hemen her hafta tuttuğumuz takımın maçları. Sonra yine aynı şeyler. Daha sonra yine aynısı. Yazın birkaç hafta tatil. Sonra yine aynı tempo. Bu şekildeki yaşamsal bir kurala bağlı kalırsa insan, otomatik bir makinadan ne farkı kalır?

  Onun için hobiler çok önemli bir deşarj mekanizmasıdır diye düşünüyorum. Hobilerde el becerisi de önemli değildir. Önemli olan bir hobinin olmasıdır. En masrafsızı mesela pul biriktirmedir. Ya da çiçek kurutma, kalın kitaplar arasında. Biraz masraflısı ise fotoğraf çekmek. Yada hemen hemen artık tüm büyük alış-veriş merkezlerinde oyuncak reyonlarında bulunan plastik kit, gemi veya uçak modeli yapmak. Yukarıda bahsettiğim pul, çiçek, fotoğraf gibi hobiler için bir yorum yapamayacağım ama, plastik kit ile model yapmaya başlanırsa, sonuç muhakkak Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneğini'nin adresini bulmakla biter...

  Gemi modelciliği, plan okuma, el becerisi, sabır, araştırma, bilgi, malzeme bilgisi gerektiren bir iştir. Yani komplike bir olaydır. Buna rağmen gemi modelciliğine ilgi duyan ve gemi modeli yapmayı kafasına koymuş bir insanı da bu arzusundan vazgeçmeye zorlayamayız. Onun için elimden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırım (plan, bilgi, malzeme, hazır materyaller).

  Evet usta modelcinin söylediklerine katılmamak mümkün değil. Ülkemizde model ve maket malzemelerinin pahalı olması ve her aranan malzemenin bulunmaması eski günleri hatırlamama sebep oldu.

  1978 veya 1979 yılları arasında Ankara da Model Uçak uçuranların sayısı herhalde 10 kişiyi geçmezdi. Onların da ya Avrupa da ya da Amerika da yakınlarının bulunması veya yurtdışı seyahatleri sık olanlardı. Balsa ağacını bulmak çok zor bulursanız da oldukça pahalı idi, zamk yok, kaplama kağıdı yok, menteşe yok, vs… daha sonra AMUK (Ankara Model Uçak Klübü) kuruldu burada da aynı sıkıntılar yaşanıyordu. Bir süre sonra aramıza katılan Amerikalı ve bir Alman üye sayesinde kıtlıktan çıkmış gibi ha bire malzeme, motor ve diğer malzemeleri topluyoruz ki hiç unutmam. Daha sonra bize verilen uçuş pistinin çok uzak olması ve kulüp içindeki sürtüşmeler nedeniyle model uçakçılığını bıraktım, bu nedenle de elimdeki malzemelerin tümünü satmış ve o parayla bir otomobil satın almıştım.

  Bu üyelerin getirdiği katalogları her incelediğimizde Uçak veya Gemi maketi olsun parça ve aksesuar olarak zenginliği görünce gıpta etmemek mümkün değil. Halende öyle. Düşünün ki RC yelkenli için aradığımız bir vinç servosunu, makaraları bulmak mümkün olmuyor. İnternet vasıtası ile İngiltere ye verdiğiniz sipariş 15 gün içinde elinize geliyor. Evet Gemi sevenler, tekrarlamakta fayda görüyorum, maket ve model yapmak el becerisi gerektirmekte gerek kit gerekse el yapımı olsun maketler gerçeğine en yakınını yapmak olmalıdır.

  Güverte kaplaması konusunda Usta modelcinin açıklamasını okudunuz. Bir ilave de ben yapmak istiyorum. 1 / 100 bir modelde orijinal boy 112 metre ise yaptığınız model de 112 cm olmalı. Bu modelin merdiveni planda 5 mm verilmiş gözükse de 50 cm merdiven olmayacağı, dikkate alınmalıdır. 6 mm eni olan bir merdiven 60 cm ise o merdiveni kullanılmasının mantığa ters gelmemesi gereklidir buna merdiven küpeşteleri de dahildir. O nedenledir ki planları iyi okumak eğer mantık sınırlarını zorluyor ise hiç yapmamak ve planı iade etmek en güzeli olacaktır. Boyu 3 cm, eni 2 mm olan kaplama tahtalarının montesi ve çivi efekti için 1 mm lik pirinç tel kullanılırsa yapılan işlemin ne kadar doğru olur siz düşünün. veya 1 / 100 modelde iki kaplama arasındaki armuz ne kadar olmalıdır. 1 mm 10 cm demektir imkansız, 0,5 mm 5 cm buda imkansız o halde ne kadar yapılmalı diye sorduğumuzda ben hiç demek zorunda hissediyorum, Ne kaplama, ne ip, ne rengi koyulaştırılmış tutkal 0,1 mm 1 cm edeceğine göre bu incelikte bir şey bulmak gerekir ki gerisini siz düşünün.

  1- Plan

  2- Resimler ve belgeler.

  3- Gereken malzemelerin, ağaçların tespiti ve temini.

  4- Kullanılacak ekipmanların temini,

  5- Yardımcı diğer malzemeler.


  Dikkate alınacak diğer hususlar ise söyle sıralanabilir.


  1- Bu gemi için ayrılan bütçe,

  2- Süre

  Bu konu şu nedenle önemlidir. Ailenize muhakkak zaman ayırın ihmal etmeyin. Sağlığınızı bozacak her hareketten ve olaylardan kaçının. Çalıştığınız ortamın havadar olmasına dikkat edin, boya ve boyama işlerini bu mekandan ayrı bir yerde yapın, çok sık kullanılan ve piyasada Japon yapıştırıcı adı ile satılan zamkın dumanından uzakta kalın solumayın. Çalıştığınız ortamda muhakkak ilk yardım malzemesi bulundurun ve yardım istemeniz gerekirse ulaşabileceğiniz kolaylıkları hazırlayın. Şunu unutmayın

  " KİMSE İLE YARIŞMAYINIZ. ÇOK İDDİALI VE YARIŞMALARA KATILACAKSANIZ İTİNALI VE DÜZENLİ ÇALIŞINIZ AMA BU HOBİYİ PROFESYONELCE YAPMIYORSANIZ İŞİNİZMİŞ GİBİ ÇALIŞMAYINIZ. YAPTIĞINIZ İŞTEN ZEVK ALINIZ "

  Model Boyama:

  Hazırlık:

  Tesviyesini bitirdiğiniz modelinizin boyanmayacak kısımlarını dikkatlice maskeleyin. Boyamada kural açık renklerden başlayıp, koyu renklere doğru boyamaktır. Örneğin, modelinizin ana rengi beyaz, kırmızı bir şeridi var ve zehirli kısmı siyahsa; önce beyaz kısmı üstüne kırmızı şeridi en sonda siyahı boyamalısınız. Her aşamada bir önceki boyadığınız kısmı maskelemelisiniz.
  Gemi modelciliğinde genellikle “Enamel Boya” denilen piyasada kolaylıkla bulunan yarı sentetik boyalar kullanılır.
  Enamel Boyayı fırça veya hava tabancasıyla rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Akrilik boyalar ise, fırçayla uygulamak pek mümkün olmadığından yeni başlayanlara ve hava tabancası kullanmayanlara önerilmez. Enamel Boyanın incelticisi, sentetik tiner veya terebentindir. Bizim önerimiz, resim malzemeleri satan dükkanlardan veya hobi dükkanlarından bulabileceğiniz çam terebentindir.

  Boyadan önce süreceğiniz astarı da temin edin. Sentetik yada Selülozik astar işinizi görecektir. Astarınız beyaz renkli ise içine çok az miktarda siyah boya katarak uçuk bir gri renk elde etmenizi öneririz. Gri renk astar, modelinizdeki hataları daha iyi gösterecektir.
  Astar:

  Macun ve tesviye işleri biten modelinizi,alkollü veya kolonyalı bir bez ile güzelce silin. Bu işlem gözle göremeyeceğiniz zımpara tozlarını, elinizden bulaşan yağ ve kirleri götürecektir. Genel olarak fırça kullanan arkadaşlar için ilk seçenek dyo sentetik kivik astardır .Teknik olarak tüm selülozik boyalar boya tabancası yada airbrush veya sprey kutu ile atılmak zorundadır çünkü bu boyalar fırça ile uygulanırsa iz bırakır ancak selülozik astarı sonradan zımpara yapacağımızdan fırça ile sürebiliriz. Diğer ürünler ise Sprey astarlardır örnek: Tamiya.
  Kendi kutusu içinde iyice karıştırdığınız selülozik astarınızdan paletinize - palet olarak kullanacağınız bir kap da olabilir – bir miktar alın. Selülozik tinerle hemen hemen yarı yarıya inceltin. Astarınız fırçanın rahatlıkla kayabileceği kadar ince, ahşap üzerini kapatacak kadarda kalın olmalıdır. Hazır olup olmadığını bir yoğurt kabı üzerinde test edebilirsiniz. Paletinizdeki astarı fırça ile baştan kıça doğru olmak üzere sürün. Astar işiniz bittiğinde paletinizde kalan inceltilmiş astarı kesinlikle astar kutusuna katmayın. Unutmayın selülozik astar ve tinerle iyi havlandırılmış ortamlarda ve çocuklardan uzakta çalışmalısınız.

  Astar uyguladığınız modeli 24 saat kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra hatalı yerler meydana çıkacaktır. Bazı yerler çukur kalmıştır veya buna benzer hatalar olmuştur. Hatalı yerleri zımpara ile tesviye edin. Gerekiyorsa macun uygulayıp tekrar tesviye edin. Burada kullanılacak macun otomobil boyacılarının kullandığı çelik tabir edilen polyester macundur  Bu işlemi bitirdikten sonra tekrar astar uygulayın. Yine hatalı yerler varsa, çok düzgün bir zemin elde edene kadar, Tesviye-(macun)-astar işlemlerini uygulayın. Her astar uygulamasından sonra modelinizin 24 saat kemikleşmesini beklemeyi ihmal etmeyin. Boyalarda ve astarlarda kuruma süresi ile kemikleşme süresi farklıdır. Kuruma süresi 2 saat verilen bir boyanın kemikleşmesi 12-20 saat alabilir. “Boyaların kemikleştiğini nasıl anlıyoruz?” konusuna daha sonra değineceğiz.

  Boyama:

  Boya kabınız balkon gibi soğuk bir yerde duruyorsa bir müddet kalorifer üzerinde veya oda sıcaklığında bekletmenizde yarar var. Enamel boyanızı, kendi kabında bir çivinin başı veya çıta parçasıyla iyice karıştırın. Kullanacağınız kadarını paletinize alıp çam terebentin ile inceltin. Burada da astardaki uygulama geçerlidir. “Fırçanın rahat kayacağı kadar ince, astarı kapatacak kadar kalın.” Yoğurt kabında test edin.

  Boyayı da baştan kıça doğru sürün. Boya uygularken elinizi kesinlikle modele sürmeyin, parmak iziniz kalır. İşlem bitince kurumaya bırakın. Kuruyan modelinizi ince bir zımpara ile astara inmeyecek kadar, yumuşak bir şekilde zımparalayın. Amaç pürüzleri gidermek.Unutmayınız astar uygularken ne kadar düzgün zemin elde ederseniz boyanız o kadar düzgün olur Sonra ikinci katı uygulayıp kurumaya bırakın. Kuruması için 6-8 saat beklemeniz yeterli olacaktır.

  Bu kez daha ince bir zımpara ile (tercihen #1000) ovalar gibi zımparalayın. Düzgün zemini elde ettikten sonra son katı sürüp kemikleşmeye bırakın. Kemikleşme süresi yaklaşık 24 saattir. Bu süre içinde belirli aralıklarla modelinizi koklayın. Çam kokusu kaybolduğu zaman kemikleşmiş demektir artık modelinizi elleyebilirsiniz.
  Geldik ikinci renk boyaya. Burada maskeleme bandı kullanacağız. Boyanmayacak alanı iyi bir marka bant ile maskeleyeceğiz. Biz Tamiya’nın maskeleme bandını öneriyoruz. Maskelemeyi çok düzgün yapmalıyız zira bandın kenarlarından boya girebilir. Bandın kenarını kürdanla veya tırnağımızla iyice yapıştırmalıyız. Emniyet tedbiri olarak bandın kenarlarına fırça ile vernik sürebiliriz böylece vernik varsa açık kalan yere girecek ve şeffaf donduğu için sonradan iz bırakmayacak ancak boya sızıntısını önleyecektir.Bantlı alana boya uyguladıktan sonra, kemikleşmeden bandı dikkatlice sökmekte fayda var. Boya uygulaması sırasında meydana gelecek hataları, sonradan ince bir fırça ile rötuşla giderebilirsiniz.

  Gövde boyamasi bittikten sonra güverte üstüne geçebilirsiniz. Bu asamada küçük aksesuarlari dısarıda boyadıktan sonra monte etmeniz uygun olacaktır. Geminizin üzerinde muhtemelen boyanacak birden fazla yüzey vardır. Önce acık renk alanları boyayın, daha sonra boyanmıs kısımları maskeleyip diger alanları boyayın.

  Uyarı! Selülozik boya üzerine sentetik boya uygulayabilirsiniz ama sentetik boya üzerine selülozik boya asla uygulamayın. Zira üstteki selülozik boya alttaki sentetik boyayı bozar.

  Vernikleme:

  Boyadığımız modelimizi koruma altına almak için verniklemekte fayda vardır. Gemi modelciliğinde çoğunlukla mat vernik kullanılır. Klasik bir sandal , taka veya kalyon asla parlamaz. Modelde aslının aynısı olması gerektiğinden, parlak vernik kullanmamalıyız. Modern bir yat veya yelkenli yapmışsak belki parlak vernik kullanabiliriz ama klasik teknelerde bu konuya dikkat etmekte fayda var.
  Kullandığımız Enamel Boyanın markasından mat vernik alıp, sentetik tiner veya çam terebentin ile inceltip modele sürmeniz iyi çözümdür. Piyasada bulunan Saten verniği de kullanabilirsiniz. Burada tavsiye ettiğimiz vernikleri boyanmayıp ahşap olarak bırakılacak kalyon tipi modellerde de uygulayabilirsiniz.
  -alıntıdır-

 2. #2
  kemalyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  23.08.2010
  Yaş
  44
  Mesajlar
  72
  Konular
  4
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  çok faydalı emeğine sağlık, püf noktalarla dolu bir bilgi metni....

 3. #3
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.739
  Konular
  127
  Aldığı Beğeni
  493
  Verdiği Beğeni
  309

  Standart

  yayarlı olduysam ne mutlu bana

 4. #4
  Taner ONAGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.06.2012
  Yaş
  54
  Mesajlar
  462
  Konular
  39
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Süper bir bilgi paylaşımı.... Emeğinize sağlık...

 5. #5
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  54
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  183

  Standart bakır deneme

  furukan bey yazınızı daha önce okumamıştım ki keşke okusaymışım bakırda bu şekilde kirlenme ve minimal açıklıklar var bir öneriniz olabilirmi boyama yada macun.. veya benzer bir şey.. sağ olun şimdiden...
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Modelcilikte önemli konular ve boyama-dsc00621.jpg  

 6. #6
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  54
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  183

  Standart

  bakır ve hızlı yapıştırıcı reaksiyona girip kararma tarzı bir kirlilik yapıyor...galiba

 7. #7
  Kudret Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.05.2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.317
  Konular
  48
  Aldığı Beğeni
  56
  Verdiği Beğeni
  54

  Standart

  Sayın 3gg, Gemilerin karinasında kullanılan bakır levhalar "Zaman içinde" karama değil de "Yeşerme" olur, daha doğrusu "oksitlenme". Bazı firmalar ürettikleri kitlerde bu gemi için (Cutty Sark) yeşil boyalı ahşap parçalar verirler ki o efekt sağlansın diye. Pırıl pırıl bir Bakır kaplama modeli sadece güzel gösterir, halbuki bizim istediğimiz ise "Gerçekci" olmasıdır.

 8. #8
  3qq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  3qq
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  17.12.2013
  Yaş
  54
  Mesajlar
  705
  Konular
  86
  Aldığı Beğeni
  77
  Verdiği Beğeni
  183

  Standart

  kudret bey sağ olun israr ediyorum bakır yapacağım formdaki katkılarınıza beyeni ile izliyorum ellerinize sağlık geçen gün face bookta yaptığınız nuhun gemisinide ben yaptım espirinizde harikaydı ellerinize sağlık...

 9. #9
  Kudret Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.05.2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.317
  Konular
  48
  Aldığı Beğeni
  56
  Verdiği Beğeni
  54

  Standart

  Alıntı 3qq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kudret bey sağ olun israr ediyorum bakır yapacağım formdaki katkılarınıza beyeni ile izliyorum ellerinize sağlık geçen gün face bookta yaptığınız nuhun gemisinide ben yaptım espirinizde harikaydı ellerinize sağlık...
  Napıyım artık mevzuu kabak tadı verdi sürekli ısıtılıp ısıtılıp milletin önüne sürülüyor. Bu güne kadar pek cevap vermek istemiyorduk ancak bu durumu da " Bak suçlular ki ses çıkartamıyorlar" moduna sokulunca ister istemez cevap vermek durumunda kaldım. Fakat yine İmam bildiğini okuyunca bari gönlü olsun diye öyle yazdım yine olmadı. Anlamadığım şey ben yapmadım diyorum yaranamıyorum, bu sefer ben yaptım dedim yine yaranamadım. Neyse konuşmaya değmez sonucta rahatsız bir arkadaş. Onu bizler düzeltemeyiz. Gülüp geçiyoruz artık.
  Not: Takma isimle bu siteyi de takip ettiğinden şimdi buraya da laf yetiştirmeye kalkacaktır. Bahane de gecenlerde beni sevmeyen bir arkadaş kinayeli kinayeli sizin mesajınızı bana gönderdi benim şimdi cevap hakkım doğdu der.
  En iyisi boş verin gitsin. Dikkate alınacak biri değil.

 10. #10
  HiZiRReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  09.07.2014
  Mesajlar
  24
  Konular
  0
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Modelcilikte önemli konular ve boyama

  Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •