Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ah$ap Renklendirme ( Sn. Nezih Özikiz Özel Yazısı )

 1. #1
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ah$ap Renklendirme ( Sn. Nezih Özikiz Özel Yazısı )

  Merhabalar ;

  A$ağıdaki yazı Sn. Nezih Özikiz'e ait olup kendisinden telefon ile izin alınarak yayınlanmı$tır. Konunun ba$ka herhangi bir yerde payla$ılması için lütfen kendisi ile ileti$ime geçiniz..

  Saygılar, Buğra


  Değerli Modelci Arkadaslarım.
  Çok yüksek rakamlı paralar ödeyerek hazır satın aldığınız(Pinotex benzeri boyalar) genel amaçlar için üretilmişlerdir. Bu yüzden belki size asla lazım olmayacak bir takım özelliklere de sahiptirler. Hatta bazı özellikleri, eğer bilseniz kullanmak dahi istemeyeceksinizdir. Aslında onların kullandıkları malzeme ve yöntemler de bu belgede yazılı olan malzemelerden (veya bu malzemelerin sentetik olarak elde edilenlerinden) ve uygulama yöntemlerden baska bir sey değildir. Bu belgelerde sizlere doğal yoldan ahsaba renk verme usûllerini aktaracağım. Belgenin hazırlanmasında benim senelerdir bas vurduğum, meslek okullarında okutulan ders kitaplarından yararlandım. Belgeyi iki bölüm halinde hazırladım. Birinci bölümü, kullanılan ham maddelerin tanıtılması ve özelliklerini anlatmak üzere Malzemeler adıyla düzenledim. İkinci bölümde ise ahsap malzemelerin özelliklerine göre bu renklendirici kimyasalların yaptıkları etkileri ve neyi nasıl kullanmak gerektiğini anlatan bilgileri derledim. Ayrıca bu bölümde bazı reçeteler de verdim. Ki bu reçetelerden bazıları tarafımdan denenmistir.

  Önerim; buradaki reçetelerden birini yapmaya karar verdiğinizde gerek malzemeler bölümünden, kullanılacak malzeme hakkında her türlü bilgiyi gerekse kullanacağınız ahsabın özelliklerini ve ona yapılması gerekenleri tekrar okumanızdır. Malzemeler bölümünde anlatılan malzemeleri Ben İstanbul da Eminönü meydanın da ki Mustafa Balmumcu ‘dan temin ederim. Burada anlatılan malzemelerin pek çoğunu semtinizdeki aktarlarda veya ecza depolarında da bulabilirsiniz. Aktarlardan alırken bir sorununuz olabilir. Ki bura da teknik adı yazan malzemenin (Aktarca ‘sını) öğrenmek.


  ÜST YÜZEY İŞLEMLERİNDE KULLANILAN KİMYASAL GEREÇLER

  Bu bölümde ağacın boyanmasında,tutkal çıkarmada, renk açmada, reçine
  çıkarmada kullanılan kimyasal gereçler basit olarak ve üst yüzey islemleri
  açısından anlatılacaktır.

  (Bu bilgiler Nazım Sanıvar tarafından yazılmıs Ağaç İsler Üst Yüzey İslemleri İsimli Kitaptan Alınmıstır.)

  3.1. Tuz asidi HCl

  Klorlu hidrojenin sudaki eriyiğidir. Keskin kokuludur. San 1enkli tuz asidi ağaç islerinde kullanılmaz. Saf tuz asidi su görünüsündedir. Tuz asidi, ağaç yüzeyindeki kimyasal olaylar için değerli bir nötrlestirme gerecidir. Bol su ile yıkanırsa yüzeyde artık bırakmaz. Ağacı ağartmak ve yağlı boyaları sökmek için kullanılır. Kimyasal boya ile boyanan ağacın rengi koyu olmussa, tuz asidi ile rengi açılabilir.

  Hayvani ve bitkisel- ürünleri parçalar. Yoğun tuz asidi solunum organları yolu ile zehirlenme yapar.
  İnceltmek için su ile karıstırırken, dikkatli olmalıdır. Asit, ince bir iplik gibi suyun üzerine dökülmelidir.

  Tersi yapılırsa yüksek sıcaklık meydana gelebilir, patlama da olabilir. Tuz asidi (Rodajlanmak) taslanmak suretiyle tam kapanabilen tıpalı siselerde saklanmalıdır. Zehirlidir.

  3.2.' Oksalikasit(COOH).

  Organik asitlerin en etkili olanlarından biridir. Renksiz prizmalar biçiminde kristallesir. Açık havada bırakılınca suyu buharlasır ve parçalanır. Kristal halde iken ve sudaki eriyiği zehirlidir. Çok değerli bir renk açma ve tutkal çıkarma gerecidir. Ağaçtaki pas lekelerini de giderir. Cam siselerde saklanmalıdır. Zehirlidir.

  3.3. Sirke asidi (Asetikasik) CH2COOH

  Renksiz bir sıvıdır. Keskin kokuludur. Sirke gibi kokar ve bol su alır. Kimyasal boyaların hazırlanmasında kullanılır. Tuz asidi gibi ağacın üzerinde artık bırakmadan uçar. İyi bir nötrlestirme gerecidir. Cam tıpalı siselerde saklanmalıdır.

  3.4. Gallikasit (Tanen) Cu.HıoO.

  Tabakat asitlerinin en önemlisidir. Toz haline getirilen mese palamudu sıcak su ile karıstırılırsa, tanen sıvısı elde edilmis olur. Mese ağacının kabuğundan da elde edilebilir. Ecza depolarında, beyaz veya hafif san bir toz halinde satılır. Sıcak suda kolay erir. Sudaki eriyikleri, kimyasal boyalarda ilk boya olarak kullanılır.

  3.5. Pirogallikasit C6Hs (OH) s

  Benzolden elde edilir, kristal iğnecikleri halindedir. Beyazdır. Suda kolay erir. Kuvvetli bir zehirdir. Baz etkili cisimlerle birlikte ağaçta kahverengi. renkler ya.par. Önemli bir ilk boya gerecidir.

  3.6. Plrekatesln 1,2 C6H4 (OH)

  Pirogallikasit grubundadır. Renksiz, kristal iğnecikleri halindedir.Havada bırakılan kristalleri kahverengi renk alır. Suda kolay erir. zehirlidir. Piyasada beyaz toz halinde bulunur. Baz etkili gereçlerle kullanılırsa mavi siyah renkler verir. İlk boya olarak çok kullanılır. Eriyik halde saklanamaz. Bayatlamıs eriyiği kullanmak hatalıdır. Cam tıpalı, kahverengi siselerde saklanır.

  3.7. Amonyak NHa

  Renksiz bir gazdır. Gözyası getirecek kadar keskin kokuludur. Solunum organlarını rahatsız eder ve bozar. Eldeki amonyak yaraları sirke asidi sulandırılarak iyi edilir. Amonyakla çalısanların, burunlarını pamuk bir maske ile kapamaları iyi olur. Suda kolay erir. Ticarette satılan türü genellikle % 25 - 28 oranında suda eritilmis halidir. Sudaki eriyiğinin kimyasal adı amonyumhidroksittir. (NH40H) İspirtolu, neftli ve
  demir tuzları ile hazırlananların dısındaki bütün ağaç boyalarına katılabilir. Boya sıvısının, ağacın derinliklerine girmesini sağlar. Çabuk buharlasır. Amonyak buharında bırakılan tanenli ağaçların renkleri grilesir, hafif grilesir. Asit lekelerinin giderilmesinde, metallerin parlatılmasında ve yağlı esyaların temizlenmesinde kullanlır. İyi kapanan siselerde ve serin yerlerde saklanır.

  3.8. Sodyumhidrokit (Kostik Soda) NaOH

  Çubuk, parça veya levha halinde satılır. Beyazdır. Suda ve alkolde kolay erir. Organik ürünleri parçalar. Yağları, yağlıboyaları, vernikleri eritir ve söker. Ciltte yaptığı yaralar acı verir ve zor iyilesir. Gözün dıs zarında iyilestirilmesi güç yaralar açar. Kauçuk (Lastik) tıpalı siselerde saklanır. Zehirlidir.

  3.9. Kalsiyumhidroksit (Sönmüs Kireç) Ca(OH)2

  İnce, beyaz bir tozdur suda erir, asındırıcı olarak etkisi kuvvetlidir. İnsaat kirecinin suda söndürülmesi ile elde edilir. Kireç sütü denilen sulu kıvamdaki eriyiği çam, ceviz, maun, mese ağaçlarına sürülürse renkleri koyulasır. Bu koyuluk ağaçlarda zamanla ve kendiliğinden
  olusan renk tonunu andırır. Zehirlidir.

  3.10. Soda (Sodyumkarbonat) N&2COa

  İki türü vardır. Susuz soda (Kalsine veya solvey soda) beyaz, kırıntılı. bir haldedir. Sulu soda (Kristalize soda) renksiz kristaller halindedir. Kuru havada bünyesindeki suyu verir. Çiçeklenir. Susuz, kırıntılı sodaya dönüsür. Susuz sodanın etkisi, kristal haldeki sulu sodadan daha kuvvetlidir. Suda kolay erir. Eriyik keskin baz etkisi gösterir. Dağlayıcı dır. Kristalize soda cam tıpalı kavanozlarda saklanmalıdır.

  3.11. Potasyumkarbonat (Potase) K2COa

  Saf ve temiz potasyum karbonat, beyaz kırıntılar halinde satılır. Havada, su alarak hızladağılır.Kuvvetli eriyiklerini boyalarda kullanmak doğru değildir. Ham potase beyazdır. Arı potase suda kolay erir. tık boya1arda kuvvetlendirici olarak kullanılır. İyi kapatılmıs kaplarda saklanır.

  3.12. Demirasetat (Sirke asitli Demir) Fe (CH3COO)2 .4H20

  Yesil kristaller halindedir. Suda kolay erir, gri, mavi ve siyah renklerin hazırlanmasında kullanılır. Atölyede, sirke asidi ve demir talasından yararlanılarak hazırlanabilir. Mantar tıpalı cam siselerde saklanmalıdır.

  3.13. HidrojenPeroksit (Perhidrol) H202

  Renksiz ve kokusuz bir sıvıdır. Renk açma gereci olarak çok kullanılır. Kuvvetli yakıcı, dağlayıcı etkisi vardır. Mantar! mumlanmıs kahverengi siselerde, serin ve karanlık yerlerde saklanır.

  3.14. SodyumPeroksit Naı02

  Kirli san renktedir. Kolay tozlasır. Su ile karıstırılınca yoğun oksijen çıkar. Bu kimyasal olayda çıkan sıcaklık oldukça fazladır. Biraz su ile karıstırılan sodyum peroksit ağaç, kağıt gibi organik cisimleri yakabilir. Ağaçta renk gereci olarak kullanılır. Sodyum peroksitle yapılan bir islemden sonra yüzey, sulandırılmıs .sirke asidi veya tuz asidi ile yıkanmalıdır. Taslanmıs cam tıpalı siselerde veya
  teneke kutularda saklanır. Zehirlidir.

  3.15. Potasyumkarbonat K2CrO

  Portakal sarısı renkte küçük kristaller halindedir. Suda san renkte eriyik yapar. Kimyasal boyalarda, son boya olarak kullanılır. Kahverengi siselerde saklanmalıdır. Zehirlidir.

  3.16. Potasyurobikromat K2Cr207

  Portakal kırmızısı renktedir. Kalın ve büyük kristaller halinde satılır. Sudaki e~iyiği de aynı renktedir. Hemen bütün ağaçlarda, kimyasal boya gereci olarak kullanılır. % 4 den kuvvetli eriyikler vernik filminde, özellikle polyester vernikte bozulmalar yapar. Cam tıpalı kahverengi siselerde saklanmalıdır. Zehirlidir.

  3.17. Paramin (Para - Fenilen - Diamin) C6H •. (NH2).

  Kırmızı, siyah renkte, kırıntılıdır. İlk boya olarak kullanılır. Katı paramin doğrudan gaz haline geçer. İlkboya olarak sürülen paramin henüz kurumadan son boya sürülmelidir. Tek basına açık ve koyu kahverengi renkler verir. En dayanıklı, kimyasal siyah renk paraminle hazırlanır. Taslanmıs (Rodajlanmıs) tıpalı, kahverengi siselerde saklanır. Zehirlidir.

 2. #2
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: Ah$ap Renklendirme ( Sn. Nezih Özikiz Özel Yazısı )

  Konuyla ilgili olarak dökümanları PDF'ten Word ortamına aktardığımda, 2. Bölüm burada yayınlanacaktır.

 3. #3
  Nedim Yüzseven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  01.07.2010
  Mesajlar
  13
  Konular
  2
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: Ah$ap Renklendirme ( Sn. Nezih Özikiz Özel Yazısı )

  Teşekkürler verdiğin bilgiler için buğra abi aklıma kimya dersi geldi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •