Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hava kaynakları ve Boya Tabancaları - 1. Bölüm

 1. #1
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Hava kaynakları ve Boya Tabancaları - 1. Bölüm

  Hava kaynakları ve Boya Tabancaları - 1. Bölüm
  M.Selim Öztunç Modelciliğe yeni başlayanların, ya da modellerini fırça ile boyayanların belki de en merak ettikleri konu pistole ile boyama, buna bağlantılı olarak da pistoleyi besleyecek hava kaynağının kullanımıdır. Okuyacağınız yazı, bu konularda genel bilgiler aktarmak içindir. Umarız zamanla, pistole kullanarak model boyama ile ilgili tüm alanları kaplayacak bir yazı dizisi halinde gelir.

  Öncelikle pistoleye boyayı atacak gücü veren basınçlı havayı nereden bulacağımızı inceleyelim.

  Basınçlı hava kaynakları

  Diyelim ki, bir pistole edindiniz. Ne yazık ki pistolenin çalışmak için basınçlı havaya ihtiyacı vardır. Bir modelcinin bu konuda, kompresörler de dahil olmak üzere, pek çok seçeneği vardır ve bazı açılardan hava kaynağı seçimi, pistole seçiminden daha kritik olabilir. Hiçbir şey, büyük keyifle boyamakta olduğunuz modelin yetersiz veya güvenilmez bir hava kaynağı yüzünden mahvolmasından daha sinir bozucu olamaz.  Endüstriyel kompresörler

  Pistole kullananların en çok tercih ettiği hava kaynağı kuşkusuz kompresörlerdir. Modelci, özellikle pistole için üretilmiş bir kompresör tercih edebileceği gibi, küçük boy bir endüstriyel kompresör de kullanabilir. Eğer cihaz fiyatlarını beygir gücü ile oranlarsanız, endüstriyel kompresörlerde aynı paraya daha çok beygir gücü ve depo kapasitesi satın aldığınızı görürsünüz. Ancak bunun bedeli daha gürültülü - inanın ÇOK daha fazla gürültü! - ve daha çabuk ısınmaya meyilli olmalarıdır.

  Çoğu endüstriyel kompresörün bir hava tankı ve basınç rölesi vardır. Tanktaki hava basıncı belli bir seviyenin altına düştüğünde motoru çalıştırır ve arzulanan seviyeye geldiğinde durur. Pistole için üretilen kompresörlere göre daha büyük hava tanklarına sahip olduklarından, küçük kardeşlerinden daha seyrek çalışırlar. Gürültüyü engellemek için bunlara yalıtımlı bir kutu yapma fikri akla gelse de, motor çok daha çabuk ısınacağından pek önerilen bir yöntem değildir, zaten işe yaradığı da pek söylenemez.

  Bu tür bir kompresör almadan önce, satıcıdan cihazı çalıştırmasını isteyebilirsiniz. Çünkü, genel olarak yüksek olsa da, gürültü seviyesi markadan markaya değişebilmektedir. Böylece cüzdanınızı boşaltmadan önce ne tür bir canavara para ödemeye kalktığınızı görme şansınız olacaktır.  Pistole kompresörleri

  Pistole için özel olarak üretilen kompresörler çok daha sessizdir ve genel kanıya göre daha az ısınırlar. Fiyatları 100$ civarından başlayıp, 1000$'a kadar çıkabilir. Ancak merak etmeyin; araba alan herkesin Ferrari'ye ihtiyacı olmadığı gibi, sizin de bu kadar pahalı bir profesyonel kompresöre ihtiyacınız olmayacaktır.

  Deposuz modeller


  Giriş seviyesi kompresörlerin çoğu deposuz cihazlardır. Bu tür bir kompresörün yapısı son derece basittir; piston veyaz diyafram tipi bir pompaya bağlı küçük bir elektrik motoru havayı direkt olarak pistoleye gönderir. Bu modellerin çoğu, neredeyse pistole kullanmaya ancak yetecek 20-30 psi arası basınç üretir. Bazı iyi modellerin ürettiği basınç sabit 45 psi'ye kadar çıkabilir.

  Bu tip kompresörlerde karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri, havanın pistoleye kesik kesik gelmesidir ki, bu şartlar altında makul bir boya atmak oldukça zorlaşabilir. Bunun nedeni motor ile pistole arasında bir deponun tampon hava stoğu oluşturmamasıdır. Bu problemi aşmak için bir hava regülatörü ve üç metre kadar hortum alıp; hortumu kompresöre, regülatörü hortumun ucuna, pistolenizin hortumunu da regülatörün çıkışına bağlayabilirsiniz. Hava regülatörünü kompresörün nominal basınç değerinin biraz altında bir seviyeye ayarlarsanız problem ya azalacak, ya da tamamen sona erecektir.

  Deposuz modellerde, pistoleyi kullanmadığınız zaman açacağınız bir tahliye valfi olabilir. Bazıları ise basınca duyarlı olarak çalışır. Bu cihazlar pistoleye giden hortumdaki basınç yükseldiği anda, yani püskürtme işlemini durdurduğunuzda motoru durdurur, basınç düştüğünde ise çalıştırırlar. Bazılarında ise ne tahliye valfi, ne de basınç rölesi vardır. Bu modellerde boya atmayı kestiğinizde cihazı da kapatmanız gerekir, aksi takdirde motora fazla yük biner ve motor yanabilir. Mümkünse bunlardan uzak durmaya çalışın.

  Ne tip kompresör kullanırsanız kullanın, eğer üzerinde gelmediyse cihazın hava çıkışına mutlaka bir nem tuzağı yerleştirmelisiniz. En uygun halinde ise bu nem engelleyici, regülatörün önüne yerleştirilmelidir. Problem şuradan kaynaklanmaktadır; kompresörler havayı sıkıştırdığı zaman, sadece havayı değil, içindeki nemi de sıkıştırmaktadır. Bir nem engeli kullanmazsanız, şaşkın bakışlarınız altında pistoleniz su püskürtüp güzelim modelinizi mahvedebilir. Emin olmak en iyisidir.  CO2 tankları

  Kompresörler dışındaki bir çözüm de, karbondioksit dolu tanklar kullanmaktır. Piyasada kolaylıkla bulunabilecek CO2 tanklarından bazıları kaynakçı tankları ve basınçlı içecek tanklarıdır. CO2 tankta sıvı şekilde korunur ve tankın üst kısmında gaz haline gelir. CO2 tankları için özel üretilen bir regülatör vasıtasıyla da dışarıya bırakılır.

  Hava kaynağı olarak CO2 tankı kullanmanın ana avantajı, elektrik ihtiyacı olmamasıdır. Bu yüzden açık havada elektriğe ihtiyaç duymadan kullanılabilir. 10 kg.'lık bir tank, ortalama regülatör değerlerinde yaklaşık 20 saatlik hava basıncı sağlar ve sanayi sitelerinde doldurulması da mümkündür.

  Ancak CO2 tanklarının avantajları yanında dezavantajları da vardır ve ne yazık ki bu dezavantajlar oldukça tehlikelidir. CO2 tankta soğuk sıvı olarak bulunduğundan, çok fazla gazı hızla çekerseniz regülatör donar ve çalışmayı keser, bunun üzerine dışarı bırakılan basınç yavaş yavaş tankın içindeki basınçla eşitlenecek şekilde yükselmeye başlar. Ne yazık ki tankın içindeki basınç genellikle 900 psi civarındadır ki, regülatör patladığı anda tankın içindeki basınç azalana kadar önünde hiçbir güç duramaz. Buna betonarme ve perde beton yapılar da dahildir. Ayrıca deprem riskinin yüksek olduğu ülkemizde böyle bir tank kullanacaksanız, devrilip regülatörün kırılmaması, ve yukarıdaki senaryonun gerçekleşmemesi için tankı bir yerlere sıkıca bağlamak yararlı olacaktır.

  CO2 tankı kullanacaksanız şu noktalara lütfen dikkat ediniz.


  • Bir tanktan sadece bir pistole hava çekmelidir,
  • CO2 tanklar ile büyük hava tabancaları ya da yüsek hava debisine ihtiyaç duyacak endüstriyel aletler kullanmayınız, sadece pistole kullanınız,
  • CO2 tanklarını soğuk ortamlarda kullanmayınız,
  • Regülatör olarak sadece CO2 tankları için üretilen özel regülatörleri kullanınız.

  Görüldüğü gibi, avantajlı ve ucuz görünse de, CO2 tankları kompresörlerin hiç başaramadığı bir şeyi başarıp uçabilirler. Böylece siz de modern bir torpidonun nasıl hareket ettiğini görme imkanına kavuşmuş olursunuz.


  Kutu aerosol hava kaynakları

  Pistole kullanacak modelciler için opsiyonların biri de, sprey boya kutuları şeklinde satılan aerosol hava kaynaklarıdır. Hem pahalı bir çözümdür, hem de Türkiye'de satılıp satılmadığından emin değilim. İçindeki hava miktarı boya ve sonrasındaki pistole temizliği için yeterli değildir. Bu tüpler de CO2 tankları gibi kullandıkça soğuyan ve basıncı düşerek verimsizleşen kaynaklardır. Üstelik içlerindeki itici malzemenin sağlığa zararlı özellikler taşımakta olduğu söylenmektedir.

  Buraya kadar sizlere kompresörlerle ilgili genel bilgiler iletmeye çalıştım, ancak gördüğünüz gibi herhangi bir marka işaret etmedim. Bu bilgiler ışığında şartlarınıza uygun kompresörü seçmek kişisel tercihinize kalmış bir olaydır. Gelecek bölümde pistole (airbrush) tiplerini inceleyeceğiz.

  İyi modeller dilerim.

  ALıntıdır
  M.Selim Öztunç
  http://www.modelsitesi.com/makaleler...lari/index.htm
  Konu Kutay KARA tarafından (15.08.2014 Saat 14:47 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.185
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Cevap: Hava kaynakları ve Boya Tabancaları - 1. Bölüm

  Günümüz modelciliğinin vazgeçilmez ekipmanı boya tabancası ve hava kaynağı temini memleketimin modelcilerinin üzerinde en çok düşündükleri, fikir yürüttükleri ve beyin fırtınası içinde boğulup "fırçaya devam" kararı aldıkları bir muammadır. Aslında ilk boya tabancasını elime aldığım zamanlar (sanırım 1988 yılı idi) ben de aynı paniği yaşayıp birkaç fantastik boya kaynağı tecrübesi yaşadıktan sonra doğru ve tek yol olarak yukarıda resmi görülen makina benzeri bir sisteme dönmüştüm.
  Kullandığım kompresör hırdavat piyasasında bulunan çoğunlukla ithal,20-25lt hava deposuna sahip, tek pistonlu bir pompa ile doldurulan tipten . Pistonlu kompresörlerin çalışırken çıkardığı gürültü evde ve çevremizde bizden başka yaşayan insanların pek tahammül edemeyecekleri seviyede olduğundan satın aldığımız şekliyle kullanmamız gereksiz gerginlikleri yaşamamıza sebep olabilir. Fakat fabrikasyon üretim olduğu için güvenlik açısından gerekli bazı testleri geçip, güvenliği onaylanmıştır ( en azından öyle olması gerekiyor) . Sonuçta sistem olarak üzerindeki gürültülü motor haricinde kendi imkanlarımızla yaptığımız yada yaptırdığımız kompresörlerden çok daha güvenli ve maliyet olarak da kafa kafaya gelir. Büyüklüğü de çok fazla sorun olmamalı, eğer masanızın altına depoladığınız 8-10 model kutusuna başka bir yer bulursanız bu mühim cihaza yer bulunur.
  Kompresörü satın aldıktan sonra bunu sessiz bir makinaya dönüştürmenin yolu üzerine buzdolaplarında kullanılan motorlardan (ekovat) bir tane takmaktır(1/4 veya 1/6 HP yeterli oluyor) . Bu şekilde kompresörünün bir buzdolabı kadar sessiz hale dönüşecektir. Bunu gerçekleştirmek için çok fazla bir işleme gerek yok ancak "ben anlamam bu işlerden" diyenler için önerim yakın çevrenizde kafası çalışan bir buzdolabı tamircisi bulmak olacaktır. Yaptığınız uygulamanın uzay aracı olmadığını kavrayacak bilgiye sahip bir teknik elemanın yapacağı ilk işlem depo üzerinde dört cıvatanın tuttuğu pistonlu motoru söküp yerine ekovatın oturacağı bir plaka (ben kalın bir tahta kullandım) yerleştirip bunun üzerine de ekovatı monte etmektir. Daha sonra depo üzerinde bulunan basınç şalterinden gelen kablolar (eskiden pistonlu motora bağlı olan) ekovata bağlanır. Ekovatın gaz çıkış borusu da kompresörün giriş borusuna kaynak yapıldığında işlem tamamlanmış olur. Piyasada satılan kompresörlerin genelinde bir manometre (basıncı gösteren saat) bulunuyor ama su tutucu filitre bulunmuyor. Bu manometre depo içindeki havanın basıncını gösterir. Ancak boya tabancasına gelecek hava miktarını ayarlayan, hava içindeki yağ/suyu tutacak ve kullanacağınız basıncı gösterecek manometresi olan bir ilave yapılması gerekir. Bu manometreli filitreyi de piyasadaki basınçlı hava ekipmanları satan yerlerden bulabilirsiniz.
  Montaj işlemleri tamamlandığında komresörünüz kullanıma hazırdır. Ekovat güçlü bir motor olmakla beraber 25 litrelik depoyu doldurması zaman alabilir . Satın aldığını kompresörün üzerindeki basınç şalterinin durma ve başlatma basıncı belli bir değerde ayar yapılmıştır . (Genelde depodaki basınç 3 bar civarına düşünce çalışır, 6 bar civarında durur) . Bu şalterin basınç değerleriyle kesinlikle oynamayın. Eğer bu konuya vakıf bir elektrikçi veya kompresör tamircisi bulursanız ayarlarınız ona yaptırınız. Kompresör üzerinde ayrıca bir emniyet ventili de vardır. Bu parça olası basınç artışlarında sisteme ve çevredekilere zarar verecek kritik basınç seviyesine gelmeden depo içindeki fazla havayı otomatik olarak tahliye eder. Bu ventil de fabrika tarafından ayar edilmiştir , kurcalamayınız. Kullanım sıklığına bağlı olmakla beraber kompresörün hava deposunda yağlı su birikebilir . Bu sıvının depodan alınması için deponun altında bir vana yada sibop vardır. Belli periodlarda (yılda bir kez) depodaki su miktarını kontrol edebilirsiniz.
  Kompresör parçalarında ve diğer bağlantı parçalarında kullanılan ölçü 1/4 (bir çeyrek)tür. Filitre çıkışına boya tabancanıza uygun hortum bağlantısını yine piyasadan temin edebilirsiniz.

  Yukarıda verdiğim sistem bizler gibi devamlı üretim yapan ama modellerini geceleri veya tatil günlerinde (yani normal insanların uyuduğu saatlerde) boyamak zorunda olan modelciler için önerdim. Bu cihaz olmadan da model yapılabilir. Eğer yılda bir adet model yapıyorsanız veya altı ayda bir kompresör çalıştırıyorsanız bu ekipman zaten bir lükstür. Sprey boya,fırça veya başka tür bir hava kaynağı (hava tüpü veya model firmalarının ürettiği "pahalı" ekonomik (!) kompresör benzeri şeyler) seçimleriniz her zaman var. Ama model boyamak aşkına hiçbir zaman can ve mal güvenliğinizi tehlikeye düşürecek garip ve/veya ekonomik hava kaynaklarına ilgi göstermeyiniz.( Kulaklar çınlasın bir arkadaşım piknik tüp kullanırdı !!!!)
  Bu arada çok sorulan sorulardan birine cevap olarak akvaryum motoru veya lastik şişirme pompalarından kullanılabilir bir hava kaynağı yapmak mümkün değildir . Sebebine gelince : Düzenli ve devamlı bir basınç sağlamak zordur. Depo olmadığından basıncın hepsi tabancaya gelir bu da çok değişik etkiler yaratabilir...
  Sorunsuz ve güvenli boyamalar,

  Alıntıdır.

  http://ozkanturker.brinkster.net/mak...esor/index.htm

  Paylaşımımıza izin verdiği için Özkan Türkere teşekkür ederiz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •