Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree4Beğeni(ler)

Konu: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

 1. #1
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Bir arkadaşın talebi üzerine yine kaşıntı tuttu ve plan çizmeye yine niyetlendik. Bu seferki Karadeniz Takası.
  Karadeniz Takasının ne olduğunu bilmiyordum dolayısı ile birkaç gündür konu ile ilgili çalışıyorum, buradan ve başka yerlerden bulabildiğim bilgiler ile bir noktaya geldim.
  Karadeniz takası ve Sürmene takası adı altında bazı çizilmiş planları da imceleme şansım oldu.
  Sonunda geldiğim nokta, ne kadar doğrudur tam emin olamıyorum ama şu şekilde.
  1. Ekteki dosyalarda Karadeniz Takasına ait olduğunu düşündüğüm fotoğraflar var, bir başka konu başlığı altında bu sitede yayınlanmış.
  2. Karadeniz takasına ait olduğunu düşündüğüm bir resim daha var, kaynağı bilinmiyor. (BAHRİ)
  3. Wikipediada Karadeniz Takasının 8-12 m boy arasında olduğu belirtiliyor yani 1/33 ölçeğide 9 metre olarak yaparsanız 300 mm boyunda 1/66 ölçeğinde 12 m yaparsanız 180 mm bir modeliniz olur.
  4. Buralarda bir üyemizin verdiği bilgiye göre daha büyük takalar da var, resimlerini gördüm ama kanımca onların adı Karadeniz Takası değil.
  5. Karadeniz Takasına benzeyen bir de Sürmene Takası var, aralarındaki en bariz fark burnunun eğimi, Karadeniz Takasında Burun aşağıya doğru Sürmene Takasına göre daha dik iniyor. Bir fark da Karadeniz Takasının daha kısa ve burun kısmının daha yuvarlak olduğu.
  6. Sinop Belediyesinin Karadeniz takası diye koruma altına aldığı tekne Sürmene Takası özellikleri taşıyor.
  7. Bütün takalar Karadenizde yapılıyor dolayısı ile hepsine Karadeniz Takası denebilir.

  Taka lafını karadenizde yapılan bir tekne adı olarak bilirdim ancak Karadeniz Takası'nın ne olduğu ve özellikleri hakkında birkaçgün öncesine kadar hiçbir bilgim yoktu. Burada yazdıklarım sadece kendi kanaatimdir, eğer yanlış bir şey varsa ikaz edebilirsiniz.

  Bir arkadaş taslağını çizdiğim bu geminin çektirme olduğunu belitti ama araştırıp incelediğim kadarı ile çektirmeler daha büyük ve kıç taraflarında ayna yok.

  Bir taslak çizdim, endazesi ile, sonra da bazı fotoğrafları üzerine yerleştirip ölçüleri belirlemeye çalıştım. Sakın Fotoların üzerindeki ölçüleri dikkate almayın, uzaklık faktörü ve fotoğraf açısı ile ile düzeltilmesi gerekiyor, ben kendime göre bir yöntem buldum, tam doğru değil ama iş görüyor.

  Taslak üzerindeki resimlerde iki kişi göreceksiniz, beraberce aynı fotoğraflarda yer almıyorlar, ilk başta boylarını 175 cm olara düşündüm, garip bir şey çıktı, sonra farkettim ki baş ve kıç taraftaki olan Karadenizlinin boyu çok küçük, 155-160 çıkıyor farkedince işler düzeldi.

  Teknenin taslağını Bahri adlı teknenin fotoğrafından tahmini olarak 9 m diye çizdim, sonra da diğer resimleri taslağın üzerine boyutlarını ayarlayarak yerleştirdim, göreceğiniz gibi birsürü ölçü aldım, hesaplayarak kontrol ettim, ufak tefek düzeltmeler gerekti, ciddi bir hata yapmıyorsam ölçüler yaklaşık doğru gibi gözüküyor.

  Taslağa yerleştirilen fotoğraflardan teknenin boyunu belirleme imkanı bulamadım, 9 m olarak kaldı, kafamda acaba 8 m daha mı doğru diye bir soru işareti var.

  Fotoğraflarda gördüğünüz gibi Karadeniz Takası olduğunu düşündüğüm her iki teknenin burnunda omurgada yükseklik ve gaga (nasıl adlandırılır bilmiyorum) yok ama ben daha yakışıklı gözüküyor diye taslağa koydum. İstenirse daha sonra kesilebilir.

  Model gönül işidir, nasıl zevk alacaksanız öyle yapabilirsiniz, kendiniz bir isim de koyabilirsiniz,Mutlaka tam olarak şekli, yapısı ve ölçüleri ile doğru olması da gerekmez, aslını andırması da yeterli olur ancak aslına ne kadar çok benzer ve ne kadar özelliklerini taşırsa o kadar parasal değerli olur. parayı bir kenara bırakırsak, herkesin yaptığı modele kendince muhtelif ölçülerle değer biçme hakkı vardır.

  Nasıl bir inşaa tekniği ile yapılacağına henüz karar vermedim, henüz bir fikrim de yok.

  Birkaç gün içinde çizmeye başlarız herhalde. ilerlemeleri burada takip edebilirsiniz.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Karadeniz Takası AutoCAD Planı-.jpg  
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  Ali Timucin bunu beğendi.

 2. #2
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Endazenin olduğu taslağı eklemeyi unutmuşum. Posta yerleri bir esasa göre belirlenmedi, Çabuk bir şey çizip şeklini görmek istedim, eğer yerleri bir sıkıntı yaratmayak olursa kullanılabilir gözüküyor.
  Nasıl çıkarttın diye sorarsanız kafadan atma yaptım, sonra gemi şekline gelecek şekilde su çizgilerini düzelttim, birkaç raunddan sonra bu hale geldi. Kıç tarafta biraz fark var gibi, bir önceki mesaj ekinde görebilirsiniz, tembellik etmez isem uğraşırım.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 3. cobretti
  #3
  cobretti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Selim abicim eklediğiniz taslağı inceledim, sizin çizmiş olduğunuzda çektirmeye daha çok benziyor, keşke özkasımın planını baz alarak çizseydiniz, tabi bu benim kişisel tercihim benim o plandan çıkan takalar daha hoşuma gidiyor, alttaki linkte benim yaptığım takanın resimleri var özkasımın planından yinede teşekkürler ellerinize sağlık kolaylıklar diliyorum
  http://www.modelteknikleri.com/karad...-taka-3-a.html

 4. #4
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Bir zamanlar ekte resmini göreceğiniz gemi modeline hayran olmuştum ve oturup planını çizmeye başlamıştım. Tabii herzaman olduğu gibi yarım kalmıştı, şu anda çizilenin nerede olduğunu da bilmiyorum zaten bulsam da bir işe yaramaz, biraz çizmeyi öğrenince o zamanlar bazı şeyleri yanlış çizdiğimi anladım.

  "Galleone Mercuri" adında bir Kalyon ismine de başka bir yerde hiç rastlamadım. Planı çizen , belki Merkür adında bir kalyonu temsilen çizdi veya sadece Kalyonu temsil ettiği için uydurma bir isim koydu. Ölçüler, şekiller ve geometrilerin neredeyse tamamı temsili dolayısı ile temsili olarak yapılan modeller için çok güzel bir örnek.

  Ben popüler olarak yapılan ve adı Karadeniz Takası olan modelin temsili bir model olduğunu düşünüyorum. Amacım bu isim altında bu temsil oranını azaltarak bu modeli yapacak olan arkadaşlara katkıda bulunmak.

  Ben uzman değilim ama taslağı çizilen modelin kesinlikle buralarda Çektirme olarak adlandırılan gemi olmadığını hatta çektirmeyi uzaktan yakından bile andırmadığını düşünüyorum. Bazen bazı kişi, grup veya yöreler bazı şeyler farklı isimler koyabiliyorlar, ben Zonguldaklıyım, anam Bartınlı, ben çocukken bu gemiler Bartında yapılırdı, hala yapılıyormu bilmiyorum, biz buralarda Çektirme denen tekneye Mavna derdik.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 5. #5
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Kıç taraf biraz fotoğraflara göre farklı çıkmıştı, fotoğraflara olabildiğince uygun şekilde düzelttik, eski posta şekillerini açık gri olarak görebilirsiniz. Zor gözüküyor veya ben yaşlandığım için zor görüyorum.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 6. #6
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Gemini kıç tarafının şeklinden tam tatmin olamadığım için biraz daha düzeltme yaptık biraz daha yatırdık. Baş taraftaki omurgadaki yüksekliği de kaldırdım, resimlerden sayabildiğim kadarı ile posta adedini belirleyip kucaklamalara göre pozisyonlarını da belirledim. 9 metre boy uygun gözüküyor, 8 metre kısa kalacakmış. Yükseklik konusunda hala kafamda soru işareti var, yüksekliği biraz az gibi gözüküyor, belki resimlerden yanlış hesap ettim. Resimlerde gözüken ustanın boyu 150 cm çıkıyor. Hakikaten kısa boylu bir adam ama çok kısa gözüküyor.
  Şüphelendiğim yerlerden birkaç posta daha çizdim, endazeyi aralıklı çizince farkedilmiyor ama 5 ve 6 nolu posta civarını biraz düzeltmem gerekti, tabii su çizgileri bozulunca çizgilere sinirlenip hepsini tekrar çizidim. Hala 2 numarada biraz sıkıntı var gibi.
  İnşaa tekniğine gelince hala düşünüyorum. şu anda buralarda yeni başlayanlara olabildiğince faydalı olması açısından olabildiğince kolay yapılabilecek parçası az bir model olması iyi olur düşüncesi var ama alternatif çok.
  Beykoz sandalındaki sarma tahtalarını girebilmesi için oyuk yapma tekniğine bir görüş gelmediğinden beğenilip beğenilmediğini bilemiyorum, kertikler için klasik yontma tekniği de olabilir.
  Postaların güverte üzerinde görünen kısmı 2 mm genişlikte yakışıklı oldu, 3 mm fazla gözüktü, tüm postaları çizip bir Çerçeve üzerine Kaplama (POF) model yapmak olabilir ama o zaman da bu modeli yapmak kolay olmaz. Popüler olan ve herkesin yaptığı az postalı Dolu posta üzerine kaplama (POB) daha kolay olur ama bu sefer de postaları en az 3 mm'den yapmak lazım. daha sonra bunlar 2 m''ye inceltilip sahte postalar da 2 mm olarak eklenebilir. veya bunlar kesilip daha sonra tüm postalar sahte yapılabilir.
  Başka alternatifler daha var aklıma gelen, Omurgaların güverte üzerine gelen kısmı da dolu yapılıp kaplama sonrası kırılabilir veya daha önce Beykoz sandalındaki her iki teknik de kullanılabilir ama bunda güverte var sadece postaların üzeri gözüküyor.

  Kafam karıştı

  Unutmadan yazayım, burada başka bir konudan alarak kullandığım resimlerin Buğra bey tarafından Gürcan Güldüler'e ait olduğu belirtilmiş. Kendilerine ve tüm plan ve resim konusunda yardımcı olan üyelerimize teşekkür ediyorum.

  Ankarada bir lokantada menüde Fransız Bifteği diye bir şey gördüm, garsona sordum, bu nedir diye, abi biz bifteği Fransız usulü yapıyoruz tavsiye ederim dedi. Biftek bir geldi, bizim bildiğimiz HARBİ BİFTEK, hiçbir özelliği yok. Garsona sordum, oğlum bu harbi biftek, Fransızı nereden çıkarttınız diye. Abi ben ustanın yalancısıyım o buna Fransız bifteği diyor dedi.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  Selim Özdil

 7. #7
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  10 adet posta istasyonu belirledim, postaları ve kıçtaki aynayı 3 mm yapalım diye düşündüm, aynayı sığdırmak için 10 numaralı istasyonu biraz öne almak zorunda kaldım, ama gördüğünüz gibi, 10 nolu posta ve ayna çok yumuşak dönüyor, altları da düz olmadı, pek takanın karakterine uygun bir kıç şekli değil.
  Bir an üşengeçliğimden KARAKTERSİZ bir taka olsun dedim ama sonra vazgeçtim.
  C seviyesindeki (açık yeşil) su çizgisini biraz dışarıya alırsak karakterine kavuşacak sanıyorum.
  Postalarda tamamında olmasa bile çoğunda çift çizgi görüyorsunuz, bunların biri 3 mm postanın ön tarafı diğeri arka tarafı yani biri kesme çizgisi diğeri de zımparalama çizgisi.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  Selim Özdil

 8. #8
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Geminin kıç tarafı ile epey uğraştık, sonunda resme tam uygun olmasa da geometrik olarak doğru bir şekil bulduğumu zannediyorum. Tabii bir de şu neticeye vardım resimdeki TAKA'yı yapan ustalar GEOMETRİ BİLMİYORLARMIŞ. Şaka bir yana babadan oğula geçen bu meslekte bu tekneleri yapan ustaların birçoğu okuma yazma bile bilmiyorlarmış, ölçü olarak da keser, parmak kullanırlarmış, zaten resime dikkatli bakarsanız aynanın altının yere paralel olmadığını görürsünüz.
  Çizdiğim planları takip eden arkadaşlar farketmişlerdir, Beykoz sandalında omurga ile kaplamanın birleştiği yerlerde kaplamanın gireceği bir kertik yapmıştım. Bunun sebebi de buraların düzgün yapılabilmesi idi fakat bazı tashihleri de modeli yapanın insiyatifine bırakmıştık.
  Bu sefer de bunu başka bir şekilde yapalım model yapanın insiyatifine daha az şey kalsın diye düşündüm. Yaptım ama buralarda hiçkimsenin alışık olmadığı, herkese GARİP GELECEK bir Sahte Omurga şekli çıktı. Sahte Omurganı altı BOMBELİ çıkıyor.
  Acaba birşeyleri yanlış mı düşünüyorum diye inceledim, insanların kendi yanlışlarını bulmaları zordur, buldukları zaman kabul etmezler, dolayısı ile ben de bir yanlış bulamadım.
  Buralarda arkadaşların yayınladıkları inşaa resimlerine baktım, doğru düşündüğüme daha fazla kanaat getirdim çünkü resimlerde gemilerdeki kaplamanın alt kısmı (omurga ile birleşen yer) geminin ortasında aşağıya doğru bombeli oluyor.
  Macun kullanımı buralarda kullanılan inşaa tekniklerinde çok yaygın, neredeyse herkes kaplama (sarım) sonrası teknesinin dış kısmını macun ve zımpara ile tesfiye ediyor. Bu nedenle, plandaki amaçlardan bir tanesi de bu uygulamayı yok etmek veya en az seviyeye indirmek olmalı diye düşündüm.
  Ben çizgi çizdiğim için becerebildiğim seviyede bunu planda halletmeye çalışacağım ama tekne yapan arkadaşların da KAPLAMA (Sarım) TEKNİĞİNE iyi çalışmaları lazım. Ben kaplama hiç yapmadım ama gördüğüm resimlerden KAPLAMA TEKNİĞİNDEN ÇOK FAZLA FERAGAT EDİLDİĞİNİ görüyorum.
  Bu konuda bazı ipuçları vermek istedim.
  1. Mutlaka sarım tahtaları ön büküme tabi tutulmalı, bunu birçok yöntem ile yapabilirsiniz, buralarda biryerlerde bunun ile ilgili kaynak yayınlamıştım, ama özetle sarım çıtasını MUTLAKA 3 boyutlu olarak ve şekli değişmeyecek şekilde bükmeniz ve kenarlarını bir önceki çıtaya oturacak şekilde tesfiye ederek yerine koymanız lazım ve yerine koyduğunuzda hiç ititrip kaktırmaya, eğmeye çalışmaya (mümkün mertebe) gerek kalmayacak şekilde yerine CUK DİYE oturması lazım. Eğer sarım çıtalarını tamamını stoktan aldığınız şekli ile kullanıyorsanız YANLIŞ YAPIYORSUNUZ demektir, sonlara doğru birsürü derdiniz çıkar, baş ve kıç tarafalara doğru çıtaların genişliklerinin (en azından bir kısmının) AZALMASI LAZIM, ikinci kat kaplayacaksanız teknikteki titizlikten bir miktar feragat edilebilir ama yeteri kadar titiz olursanız 1. sarımda antreman yapmış olursunuz.
  2. İnşaa tekniğine bağlı olarak sarım sonrasında veya sarım esnasında Omurgaya hiç tashih yapmamanız gerekir bu nedenle sahte omurganın MUTLAKA sarım bittikten sonra tashihe gerek vermeyecek şekilde olması gereklidir yani sahte omurga kenarlarının GEREKTİĞİ ŞEKİLDE meyillendirilmesi gereklidir. İstediğim bu planda bunun da gösterilmiş olması, tabii becerebilirsem. Beykoz sandalı planını inceleyenler farketmiş olabilirler, sarımın döndüğü yerlerde postaların kenarlarının nasıl eğik hale getirileceğini ZIMPARALAMA ÇİZGİLERİ ile belirtmiştik.
  3.Sarım yaptığınızda, doğru ve yanış aralığındaki derecelendirmeyi uyguladığınız macun ve zımpara işlemi belirler. Hiç macun ve yüzey düzgünlüğü haricinde zımpara yapmanıza gerek kalmıyorsa doğru yapmışsınız demektir. Boyayı macunsuz bir tahta üzerine atabilmeniz de doğru inşaanın bir göstergesidir.
  Buralarda MACUNA HAYIR kampanyası başlatmak lazım.
  4. İşlem adedi ve iş açısından sarım işi çok yavaş yürüyebilecek bir iştir. Eğer bir veya iki gecede bir sandalı kaplıyorsanız YANLIŞ YAPIYORSUNUNUZ demektir. Bana göre bir gecede 3-5 çıtadan daha fazla konamaz. Koyarsanız MACUN ve ZIMPARA popülerliğini korur. Bükme ve şekil verme düzeneğini geliştiriseniz bu biraz hızlanabilir.

  Bazen laflarla birşeyi açıklamaya çalışmak eksik veya yanlış olabiliyor, resim bulmaya çalıştım ama henüz bulamadım ama biryerlerde olduğunu daha önce görmüştüm, Bulduğumda yayınlarım.
  Selim Özdil

 9. #9
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Evet buldum. Güzel bir örnek oldu, gemi de bizim taka tipinde. Bu ticari bir kitin el kitabından alınma, TELİF HAKKI falan diye kimse kurcalamasın, internette bulunabiliyor, hatta kendileri yayınlıyorlar.
  Ben tabii konuyu bildiğim için sahte omurga resminde kenar kısımlara doğru meyillendirmeyi görebiliyorum ama konuya aşına olmayanlar için kıç kısmı görmek zor olabilir.
  Buralarda popüler olduğu için kaplama kalınlığını 1.5 mm sahte omurgayı da 3 mm düşündüğümden takanın sahte omurgasının burun ve kıç kısmı bıçak gibi keskin oluyor. Kaplama sonrası omurgayı yapıştırırız diye düşünmüştüm. Şu anda biraz daha düşünmem gerekiyor, 1.5 mm kaplama kalınlığı biraz fazla gözüküyor. Yine birsürü iş çıktı.
  Resimde gördüğünüz omurga ve sahte omurga 2.5 mm (3/32") kaplama kalınlığı da 0.8 mm (1/32")
  Sarım sonrası kaplamada gördüğünüz gibi MACUN yok.
  Bir diğer farkettiğim husus da sandal modeli yapan arkadaşlar üstten kaplamaya başliyorlar ve takriben ortala geldiğinde alttan başlayarak devam ediyorlar. üstten başlanan ile kaplamayı birleştirmek için yaklaştıkça tam boy çıta sürmek mümkün olmuyor. Gerçek sandalların resimlerinde de buna benzer bir teknik uygulandığını gördüm, dolayısı ile hangısı daha doğru ve daha iyi bilemiyorum, sanki bana bu resimdeki daha doğruymuş gibi geliyor.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Karadeniz Takası AutoCAD Planı-2.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-1.jpg  
  Ali Timucin bunu beğendi.
  Selim Özdil

 10. #10
  Sedat Narman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  15.09.2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  671
  Aldığı Beğeni
  32
  Verdiği Beğeni
  2
  Konular
  20

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Selim Bey elinize sağlık.
  Bu taka konusu açılınca uzak durmaya çalışıyorum ama yine duramadım. Bir zamanlar ismi lazım değil çok biliyorum diye buraların tozunu atan bir arkadaş vardı. Tek söylediği ben bir taka yaptım bakın oluyordu. Yine bir kaç arkadaş takaya başladı, aman Allah'ım söylesem bir türlü söylemesem bir türlü. Uzun süre sustum ama yok efendim 3. postanın boynuzuydu, yok efendim 4. postanın babasıydı, sarım desen evlere şenlik. Bu çok bilen arkadaş da "çok güzel oluyor devam edin, süpersiniz" dedikçe arkadaşların haline üzüldüm ve sonunda dayanamayıp "Aman arkadaşlar böyle bir taka yok napıyorsunuz" dedim. Demez olsaydım, o da ne vay efendim bunun planını rahmetli Gazali Mehmet Özkasım çizdi, bu plandan bunun modelini yapan arkadaşın modeli yarışmada bronz madalya aldı, istersen git sor falan filan. Tek bir şey demiştim onlara "Arkadaşlar bu plandan yapılan modeli değil, bu plana benzeyen bir tane gerçek taka gösterin ben bu işi bırakıcam" Abooow bir baktım özel mesaj kutusu bu herifin yalakalarının attığı hakaret mesajları ile dolmuş. Neymiş efendim bu adamları model yapmaktan soğutmuşum, buradan defolup gidecekmişim. İyi dedim nasıl biliyorsanız öyle yapın. Bir süre sonra bu çok bilen ve yalakaları kaybolup gitti. Bir yerde tesadüf etti, bu arkadaşın bahsettiği yarışmada madalya alan modelci arkadaşımızla karşılaştık ona sordum. Hatta yanımızda Tayfun Uzdemir abimizde vardı. Bu arkadaşı tanıyormusun ve aramızda böyle bir tartışma geçti bu taka planının hikayesini bir anlatabilirmisin. Aynen cümlelerini söylüyorum "Ben Rahmetli Özkasım'ın planından yaptım ve bronz madalya aldım ama o plandan yapmasaydım kesinlikle altın madalya alırdım. Çünkü o günkü jürinin yorumu "böyle bir taka yok" şeklinde idi, Rahmetli planlarını kendi çizerdi, artık bilmiyoruz hangi takadan ölçü aldı, o taka düzgünmüydü, ölçüleri düzgünmü aldı, neye göre nasıl çizdi, doğrusu yanlışını kendisi biliyor ama gerçek taka planı değil" şeklinde cevap vermişti.
  O gün o çok bilen arkadaşa bir taka resmi gösterip gerçek taka bu ve bunun modeli de budur demiştim anlamak işine gelmedi.

  Sözü çok uzattım biliyorum özür dilerim. Kısacası Rahmetlinin çizdiği plana ait gerçek bir taka varmıdır yokmudur bilmiyorum en azından ben görmedim. Kendisi evet çizdiği plandan taka ve tersane dioraması da yapmıştır hatta Sofya'da ödül almıştır.
  Ama ben hala gerçek Taka'nın aşağıdaki resimlerde görülen taka olduğunu düşünüyor ve modelinin de yapılmış en iyi örneğini paylaşıyorum. Şu anda çizilmiş en iyi plan bu taka planıdır. Model Yakup Kaya ya aittir.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Karadeniz Takası AutoCAD Planı-taka-1.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-4_10.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-0002taka.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-0005taka.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-0012taka.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-0006taka.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-0007taka.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-0003taka.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    
  Konu Sedat Narman tarafından (25.07.2014 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir.

 11. #11
  Sedat Narman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  15.09.2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  671
  Aldığı Beğeni
  32
  Verdiği Beğeni
  2
  Konular
  20

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Sizin resimlerde ve çizimlerde yer verdiğiniz resimler İzmir'den Sn.Gürcan Güldüler'in Karadeniz gezisinde rastlayıp resimlediği bir takaya aittir. Ben bu takanın tadilat gördüğünü ve yöresel değişikler taşıdığını düşünüyorum.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakabasustu.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakaileev.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakakamara3.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakakucaklamatahtasibite.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakakucaklamatahtasibite2.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakaparampetparacol.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakaparampetparacol2.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-gurcantakaparampetparacol3.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler              
  Ali Timucin bunu beğendi.

 12. #12
  Sedat Narman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  15.09.2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  671
  Aldığı Beğeni
  32
  Verdiği Beğeni
  2
  Konular
  20

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Bana göre gerçek taka bunlardır. 7. resimde Taka ile Çektirme bodoslamasının farkını çok net görebilirsiniz.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Karadeniz Takası AutoCAD Planı-5.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-6.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-11.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-1935kepek-yardimi.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-600800_10151647478102171_2110179961_n.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-trabzon-liman-1957.jpg   Karadeniz Takası AutoCAD Planı-1391808_10151929498272171_316865428_n.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    
  Ali Timucin bunu beğendi.

 13. #13
  Sedat Narman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  15.09.2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  671
  Aldığı Beğeni
  32
  Verdiği Beğeni
  2
  Konular
  20

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Bu da herkesin bildiği Rahmetli Mehmet Özkasım Beyin kendi çizimlerinden modellediği çalışmalarıdır.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    
  Konu Sedat Narman tarafından (25.07.2014 Saat 22:18 ) değiştirilmiştir.

 14. #14
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Sedat bey,

  Eğer niyetim modelciliğe katkı sağlamak ise, kişilerle ilgili ilişki ve düşüncelerim ve onların faaliyetleri, benim modelciliğe olabilecek katkımı engellemez.
  Ne kadar güzel işte bir paylaşım yaptınız, birleri de bundan faydalanacak, bana da çok katkısı oldu. Yayınladığınız resimlerde benim hiç görmediklerim de var. Bahsettiğiniz 7. ve onun altındaki 8. resmi hiç görmemiştim hatta Sn. Güldülerin resimleri arasında da görmediklerim var, bir tanesini görmemek beni çok uğraştırdı hakikaten Ustanın boyu 1.50 civarlarında imiş.
  Bahsettiğiniz 7.resme bakınca çektirmelerin yanında duran 3 takanın bodoslamalarının hepsinin birbirlerinden farklı olduğunu görüyorum. Bir de gemilerde çapa deliği (demir loçası) var dolayısı ile bunların en büyük taka yani 12 m olma ihtimalleri var. Acaba daha büyük taka varmı diye kafamda bir soru işareti de var.

  Bakın bir mesaj ve ekinde resimler attınız ne kadar faydalı oldu. Neredeyse kabası bitmek üzere olan planı belki yeniden çizeceğiz.

  Verdiğiniz bilgi ve yayınladığınız resimler için size teşekkür ediyorum
  Selim Özdil

 15. #15
  Sedat Narman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  15.09.2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  671
  Aldığı Beğeni
  32
  Verdiği Beğeni
  2
  Konular
  20

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Selim Bey sizin iyi niyetinizi bilmeseydim zaten bu TAKA konusunda ağzımı bıçak açmazdı. Neredeyse Taka dendiğinde bile tüylerim diken diken oluyordu. Sizin istediğiniz resim olsun elimde olan ne varsa her zaman gönderirim.
  Saygılar.

 16. #16
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Burada daha önce başka bir mesaj vardı. Bazılarınız görmüş olabilir ama daha sonra birtakım incelemeler yaparak mesajın YANLIŞ olduğunu düşünerekten sildim. Herkes zaman zaman yanlış yapabilir, önemli olan yanlışı yapmamak değil, yaptığınız yanlışı farkettiğiniz anda onu düzeltmektir. Ben de öyle yaptım diğer taraf da öyle yapmış.

  İnceleme yaparken de TAKA'lar ile ilgili aradığım dokümanı buldum. Sn. Salihoğlu sitesinde yayınlamış, daha önce farketmemiştim, belki de yeni koydu. Doç.Y.Müh Kemal Kafalı tarafından yazılmış ve 1955 senesinde gemi mecmuasının Nisan sayısında yayınlanmış, (doküman üzerine böyle not düşülmüş), benim aklımda daktilo ile yazılmış olarak kalmıştı, yaşlanıyoruz artık.

  Sedat beyin mesajı çok faydalı oldu, görmediğim resimler yayınlandığı gibi aradığım bir dokümanı da bulmuş oldum.
  Konu selim tarafından (26.07.2014 Saat 10:16 ) değiştirilmiştir.
  Selim Özdil

 17. #17
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  589
  Aldığı Beğeni
  152
  Verdiği Beğeni
  13
  Konular
  24

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Başa döndük, radikal yanlış yapmadan yaptıklarımızın arasından neyi kurtarabiliriz diye düşünüyorum.

  1. Sn.Kemal Kafalı yazısında takaların farklı şekil ve yapılarda olduğunu, bunun bir standardı olmadığından bahsetmiş, bana göre doğru bir tespit çünkü aşağıdaki Sedat beyin mesajında 8.resimde, yan yana duran 3 takanın üçünün de baş bodoslamasının farklı olduğunu görüyoruz.
  2. Takalar için üç adet gövde eğrisi (sheer) vermiş ve baş bodoslama dik iner demiş. Neticede model çizdiğimiz için bilimsel olmasa da bu eğrileri mukayese için çizdim. Ekte görebilirsiniz. Mavi ile çizilen bizim melez taka, verilen üç örneğe göre eğimi az ve baş bodoslama da bir miktar açı var. Bunları düzeltiriz ama ben resimlerden gövde eğimlerinin melez taka gibi düz takalar da olduğunu görüyorum. Demek ki 1955 senesinden sonra takalarda başka değişiklikler de olmuş. En güzel örneği Sürmene Takası sıfatı ile bazıları günümüze kadar gelmeyi başaran tekneler.
  3. Takalar için beş değişik endaze vermiş, karakter olarak aynı ama farklı. Demek ki EN AZ BEŞ DEĞİŞİK TAKA incelemiş, bizim endazemiz de inceleme şansı bulunamayan altıncısı olur. Melez taka endazesinde geminin orta kısımlarında alt kısım omurgadan itibaren düz çıkıyordu, Kafamda acaba diye bir soru işareti vardı ama verdiği endaze örneklerinde böyle bir endaze de var ayrıca kesit oranının çok yüksek olduğundan bahsetmiş, %80 mertebelerinde, ben de bundan geminin altı olabidiğince düz diye anlıyorum.
  4. Taka için bir sıfat kullanmamış (sürmene takası, karadeniz takası) gibi, sadece takaların en iyilerinin Sürmene, Rize, Ayancık, Ünye vs vs diye bahsetmiş. Hepsine birden karadeniz takası denebilir, veya yapıldığı yerin özelliklerine göre sıfatlandırılabilir. Sanıyorum günümüze kadar en yakın tekne yapımı Sürmenede sürdüğü için ve bu teknenin gerçek örnekleri olduğu için bu sıfat takılmış olabilir.
  5. Taka boyunun 8-16 metre olduğundan bahsetmiş, bu yeni bir bilgi, eski bilgi en fazla 12 m idi, yani büyük takalar da varmış ama 20 metre var mı, kayıt yok.
  6. Takaların hidrodinamiklerinin çok kötü olduğundan ve tekneyi yapan ustaların teknede sürekli değişiklikler yaptığından hatta aynı yörede yapılan takaların bile birbirinden farklı olduğundan bahsetmiş, buradan ben her ustanın kendine göre bir yoğurt yeme tarzı varmış ve zaman içerisinde gövde eğiminin, baş bodoslama eğiminin, baş vurma için baş tarafın yukarıya çıktıkça genişliğinin arttığını görüyorum.
  7. vs vs

  Edinebildiğim bilgiler itibarı ile KARADENİZ TAKASI sıfatı ile bir ÖZEL bir taka var mı diye düşünüyordum ama yok gibi gözüküyor. Daha önceki mesajlarda verdiğim biftek örneğindeki gibi, biri çıkıyor bizim harbi bifteğe fiyakalı olsun diye Fransız Bifteği diye bir sıfat takıyor. Tutarsa adı Fransız Bifteği olarak kalıyor ama aslında HARBİ bir biftek.

  Modelin adı Melez Taka'dan HAKİKİ TAKA'ya değiştirilmiştir. Tabii bu bir latife, çizim TAKA olarak adlandırılacaktır.

  Biliyorsunuz ben iki hafta önceye kadar TAKA'nın adından başka hiçbirşeyini bilmeyen bir kişi idim. Burada paylaştığım konular edinebildiğim bilgileri kendimce yorumlamaktan ibarettir, bilimsel veya tarihsel olarak TAKA'nın ne olduğu hakkında kanım olur ancak kesinlikle hiçbir iddiam olmaz.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  Selim Özdil

 18. #18
  Sedat Narman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  15.09.2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  671
  Aldığı Beğeni
  32
  Verdiği Beğeni
  2
  Konular
  20

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Erkut Abi merhabalar, sanırım bu resimdeki TAKA değil, bu resim benim arşivimde Çektirme olarak yer almış. Tek direkli Şahin Çektirme, direği kesilerek takanın işlevi kazandırılmış. İskelede direk hizasında bulunan landa demirleri duruyor ama direk kesildiği için halatlar da sökülerek iptal edilmiş. Bu tamamen benim yorumum olmakla beraber, herkesin yorumuna saygım var.
  Saygılar.
  Konu Sedat Narman tarafından (26.07.2014 Saat 18:02 ) değiştirilmiştir.

 19. #19
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.362
  Aldığı Beğeni
  12
  Verdiği Beğeni
  3
  Konular
  148

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Selamlar,

  Öncelikle konuyu Karadeniz Taka bölümüne taşıyıp orada sabitledim. (Bunu belirtiyorum özellikle sonra selim Abi'nin gazabından korkuyorum )

  Ayrıca Sedat abi, Selim abi, Erkut abi düşünceleriniz, sorun yaratmaya değil çözüm yaratmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Karadeniz Takası ve diğer çoğu modelde yılların getirdiği veya bölgelerin getirdiği değişiklikler (ihtiyaçlar çerçevesinde)mevcut olabilir ve bildiğim üzerede özellikle ustalar, üstadlar arasında hangisi orginal karadeniz takası hangisi değil gibi kavga çok veriliyor bunun önüne geçilebilmesi için Modellere yıllara(veya bölgelere) göre ayrıştırılmalı ya da yorumcusuna göre ayrıştırılmalı bunu mümkün kılacak ustalar üstadlar tartışmayı bırakarak bu sınıflandırma çalışmaları için bir araya gelse keşke

  Örnek Karadeniz Takası (Sedat Narman yorumu) (sedat abi samimiyetten senin ismini kullandım)
  Karadeniz Takası 1920 - 1930
  Karadeniz Takası [Marmara bölgesi]

  Ben sadece fikir adamıyım böyle ortaya atıyorum genelde ben bir fikir attığımda da herkes sustuğu için konu kapanıyor hadi bakalım hayırlısı

  Not: Aman değil o yıllarda taka yoktu, o bölge de karadeniz takası kullanılmadı demeyin ben tamamen örnekleme olsun diye yazdım herhangi bir bilgiye dayanarak yazmadım
  Konu Kutay KARA tarafından (26.07.2014 Saat 22:38 ) değiştirilmiştir.

 20. Emre BÜYÜKOK
  #20
  Emre BÜYÜKOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Profilim

  Standart Cevap: Karadeniz Takası AutoCAD Planı

  Karadeniz takaları yapıldığı yıllarda hepsi aynı tersaneden aynı ustanın ellerinden çıkmamış. Hepsi aynı bölgede kullanılmamış. Hepsi birkaç değişik amaç için şekil ve evrim geçirmiş.
  Örneğin "Savarona Yatı" gibi tek değil. Haliyle aralarında fark olması da olağan. Önemli olan genel anlamda ortak özellikleri taşıyan en uygun yapıyı elde edebilmek.

  Birkaç gün önce konuyu okurken Foça'da gördüğüm Taka'yı paylaşmıştım. Sonuçta Foça'daki tekne de Taka ama bildiğimiz takadan çok farklı bir hale bürünmüş resmen günümüz şartlarına uyarlanmış.


  http://www.modelteknikleri.com/karad...html#post99762

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •