Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HAMİDİYE KURUVAZÖRÜ Genel Bilgi- Fotograflar

 1. #1
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.186
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  20
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart HAMİDİYE KURUVAZÖRÜ Genel Bilgi- Fotograflar

  Not: Elinizde Hamidiye Kuruvazörü detay fotografları mevcut ise bu konu altında paylaşmanızı rica ederiz

  ÖZELLİKLER

  GEMİNİN ADI:Hamidiye
  SINIFI:Kruvazör
  YAPILDIĞI YIL:1904
  TON:3,800
  SÜRAT:22 mil
  SİLAHLARI:
  2 x 150 mm. top
  8 x 120 mm. top
  2 x 47 mm. top
  2 x 37 mm. top
  3 x 450 mm. torpido kovanı


  Balkan Savaşı sırasındaki başarılı deniz çarpışmalarıyla ünlenen Osmanlı savaş gemisi. İngiltere'de yaptırılarak 1905'te İstanbul'a getirildi. II’ nci Abdülhamid'in donanmaya duyduğu kuşku nedeniyle 1908'e değin Haliç'te demirli kaldı. Balkan Savaşı başlayınca Hüseyin Rauf Bey (ORBAY) komutasında Karadeniz'de görevlendirildi. Aralık 1912'de Varna'yı ve öteki Bulgar limanlarını bombaladı. 20 - 21 Aralık 1912 gecesi bir Bulgar torpil gemisince vuruldu. Baş tarafı tümüyle suya gömülü olarak İstanbul'a gelmeyi başardı ve Haliç'te onarıma alındı. Ocak 1913'te bu kez Ege Denizi'ne açıldı. Yunanistan'ın Syrus Adası'ndaki barut ve dinamit fabrikasını yok ettikten sonra Yunan donanmasının ünlü "Makedonya" kruvazörünü ve 11 Mart 1913'te Adriya Denizi'ne girerek bir Yunan kuru yük gemisini batırdı. Dıraç'taki (Durres) Sırp kuvvetlerinin karargâhlarını bombaladı ve büyük kayıplar verdirdi. Shëngjin'de beş Sırp nakliye gemisini batırdı.


  1 NCİ DÜNYA HARBİ'NDE HAMİDİYE KRUVAZÖRÜ
  a) Hamidiye’nin Tuapse Bombardımanı ;

  18 Kasım 1914 tarihinde Tuapse'yi bombardıman görevini alanHamidiye, 20 gün sonra saat 06.00'da bu limanın önünde bulundu. Bir saat kadar 1500 - 2000 metre mesafeden 80'e yakın mermi atmak suretiyle petrol tanklarını, diğer tesisleri ve telsiz istasyonunu tahrip etti. Bu arada bir yangının çıkmaması, petrol tanklarının boş olduğunu göstermişti.
  b) Hamidiye ve Midilli Harekatı ;

  Ruslar, kendi bölgelerindeki deniz gidiş gelişini sürdürmeleri dışında, Batum'da üslenmiş olan muhripleriyle de Hopa - Rize kıyılarını topa tutmaktaydılar. Bunlara karşı harekatta bulunmak üzere 2 Ocak 1915'te, öğleden sonraMidilli,HamidiyeveBerkisatvet, bir mayın arama - tarama takımının arkasından denize çıktılar. Bunlar aynı zamanda, Zonguldak'a yerleştirilecek olan topları taşıyan,Yeşilırmakvapuruna da eşlik edeceklerdi. Saat 18.40'ta, havanın karardığı bu saatte, mayın arama - tarama takımı, bir mayın patlatmış ve durmak zorunda kalmıştı. Bu sırada yoluna devam eden taşıt gemisine bindirme tehlikesiyle karşılaşanBerkisatvet, izlenen yolun dışına çıkmasıyla bir mayına çarptı ve iki mayın arama - tarama gemisiyle Boğaz'a getirildi.MidilliveHamidiyeise harekata devam emrini aldılar. Olaydan sonra Boğaz'a dönmüş olan taşıt gemisi, ertesi günü korumasız olarak Boğaz'dan çıktı; dört adet 120 mm.lik top ile cephane ve personelini Zonguldak'a bıraktıktan sonra yine aynı şekilde geri döndü.

  YaralıBerkisatvet'i çekerek götüren iki mayın arama - tarama gemisi geri dönünceye kadar demirli kalanHamidiye, 3 Ocak'ta tekrar denize açıldı. Ertesi gün öğleyin Sinop'un batısında bulunduğu sırada, batıya seyredenKagulkruvazörü ve dört muhriple karşılaştı. Bunların ardında görülen düşman harp gemilerinin duman bulutlarını Rus ana kuvveti sananHamidiye, Rus kruvazörü ve muhriplerini bir keşif hattı kabul ederek önlerine geçti ve batı rotasına seyre başlayarak bunları ana kuvvetlerinden ayırmaya çalıştı. Büyük hızla seyredenKagul, mesafe 11,000 metreye inince, ateş açtı. Buna katılan muhripler deHamidiyetarafından karşılık görmeye başladı. Düşman etkili olan atışıyla mermileriniHamidiyeüzerinde toplamaya başlamıştı. Bu arada kıç tarafına, zırh güverte üstüne isabet eden bir 150 mm.lik mermi, diğer bordadan çıkıp gitmiş, su altında da mermi saçıntıları küçük yaralar açmıştı. Buna karşılık, bir Rus muhribine bir mermi isabet ettirilmişti. Saat 16.00'ya doğru kuzeybatı rotasına dönen düşman, biraz sonra bir yağmur sağnağı içinde kayboldu. Rusların bu harekatının nedeni anlaşılamadı.

  Saat 17.00'de doğu rotasına dönenHamidiye, kıyıya yakın seyrine devam etti. Bu sırada Kerç boğazı güneyinde Novorosiski hizalarında buluşulmasını isteyenMidilli'nin telsizi üzerine buraya yönelerek 6 Ocak saat 07.00'de randevu yerindeMidilli'ye ulaştı. Bir süre beraber seyrettikten sonra ayrılarak saat 15.00'te tekrar buluştular. Saat 18.30'da Yalta önlerinde iken, sancak tarafından şiddetli bir ateş baskınına uğrayınca hemen karşılık verdiler. Bu sırada 60 derece kadar iskeleye gelenHamidiye, sancak tarafından yine aynı şekilde karşılandı. Tekrar eski rotasına dönerekMidilli'nin peşine takıldıysa da hızının azlığından ötürü bir süre sonra kaybetti. Anlaşılan her iki kruvazör, bunların harekatını haber alarak denize çıkmış olan Rus filosunun içine düşmüştü. Karanlıktan yararlanarak düşmandan kurtulabilen her iki kruvazör, 7 Ocak saat 13.00'e doğru Şile önlerinde buluşarak Boğaz'dan girdiler. Ertesi günü Haliç'te kömür almakta olanHamidiye'yi ziyaret eden Amiral Suşon, bu son muharebedeki başarılı hareketinden ötürü gemi personelini kutladı. 10 Ocak'ta havuza giren gemi, 21 Ocak'a kadar burada kaldı.

  Bundan sonra, yine düşmanın yaptığı kıyı bombardımanlarına bir karşılık olmak ve aynı zamanda ticaret harbi yapmak üzere,MidilliveHamidiyekruvazörleri Doğu Karadeniz'e ve filotilla da Odesa - Romanya kıyıları arasına gönderildi. Kruvazörler 24 Ocak,Peykişevket,YadigarımilletveNumune'den ibaret olan filotilla da 26 Ocak'ta Boğaz'dan çıktılar. Kruvazörler, 26 Ocak sabahı Poti'yi bombardımandan sonra Trabzon'a gelecekler,HamidiyeSinop'a giderek burada telsiz istasyonunu kuracak personeli alacak ve 27 Ocak sabahı Sinop önlerindeMidilliile buluşacaktı.

  Hamidiye, 26 Ocak saat 08.00'deMidilli'den ayrılarak Sinop'a yollandı.MidilliTrabzon'a gelirken, beş muharebe gemisi, iki kruvazör ve üç muhripten kurulu Rus filosunun batı ve karayel rotalarında seyretmekte olduklarının Anadolu kıyılarından görüldüğü hakkında haberler almış bundan, düşmanınMidilliveHamidiye'nin Boğaz'a dönüş yollarını kesmek isteyeceği anlamını çıkarmıştı. 26 / 27 Ocak gece yarısı Sinop önlerine gelen gelenHamidiye, Rus filosunun öğleden evvel Sinop açıklarında görüldüğü ve batı rotasıyla gözden kaybolduğu haberini aldı. Bunun üzerine Sinop'un doğusunda kalarak, Rus filosunun nerede bulunduğunu kesin olarak öğrendikten sonra, batıya geçmek kararını verdi.
  Hamidiye, 27 Ocak saat 07.00'deMidilli'yi görüp üzerine döndüğü zaman bunun gerisinde, teması muhafaza eden düşman gemisine ait olduğu anlaşılan dumanlar gördü. 1.5 saat sonra dumanların artmasıyla her iki kruvazör, Rus ana kuvveti karşısında olduklarını anladılar. Bu sırada Amasra'nın altı mil batısında bulunuyorlardı.

  İki Rus kruvazöründen biri, hemenHamidiye'nin peşine takıldı.Midillisürati az olanHamidiye'yi bu iki Rus kruvazöründen kurtarmak için, bunları üzerine çekmek girişiminde bulunduysa da başarı sağlayamadı. İki düşman gemisinin takibi ile,Hamidiye'nin durumu önem kazanmıştı. Ancak 20.5 mil hızla seyredebilenHamidiye'yi düşman bir mil fazla hızla takibini sürdürüyordu. 6.5 saat süren bir kovalamadan sonra, düşmanın, güneş batmadan önce 18,000 metrelik bir mesafeye yanaşacağı hesaplanmıştı.

  Hamidiyeöğleyin, kritik durumunuYavuz'a bildirdi. Saat 15.00'te Boğaz'dan çıkanYavuz,HamidiyeveMidilliile karşılaşacağı bölgeye geldi.Hamidiye, saat 14.50'de takipten kurtulmuştu. Anlaşılan Rus kruvazörleri, yapılan telsiz konuşmasındanYavuz'un gelmekte olduğunu anlamışlar, onunla veya filotilla ile karşılaşmamak için takipten vazgeçmişlerdi.Hamidiye, 28 Ocak saat 06.50'de veMidillide bundan bir saat sonraYavuz'la buluştular.

  Midilli,Hamidiye'nin takibi sırasında, onu bu durumdan kurtarmak girişimi sonuçsuz kalınca, Rus muhripleriniHamidiye'den uzak tutmak yoluna gittiyse de, buna gerek kalmadan düşman saat 15.45'te gözden kaybolmuştu.

  Saat 18.20'deNumuneveYadigarmuhripleriyle karşılaşılmış, bunların mehtaplı bir gecede Rus Filosu üzerine hücum etmeleri uygun görülmediğinden,Peykişevket'te bulunan Komodor'un emrine geri verilmişlerdi. Bundan sonra,MidilliveHamidiyeYavuz'la birlikte Boğaz'dan girmişlerdi.
  c) Hamidiye’nin 1918 Yılındaki Harekatı;

  Kerç'teki Alman harekatına yardım etmek üzere 15 Mayıs 1918'de Sivastopol'dan hareket edenHamidiye, Yalta önlerindeyken Rus gemisi sanılarak yanlışlıkla kıyıdan ateşe uğradıktan sonra, Kefe'ye demirledi. 16 Mayıs'ta buradan ayrılan gemi, aynı gün öğleden sonra Kerç limanı dışına demirledi. Ertesi günMuavenetveNumunemuhripleriHamidiye'ye katıldılar.

  20 Mayıs'ta Kerç'ten hareket eden gemiler, Kisala burnuna yol verdiler. Büyük çapta top taşıyan bir duba batırıldıktan sonra, muhriplerle birlikte Azak denizine girilirken Ruslar'ın ateşine uğranıldıysa da karşılık verilerek susturuldular. Yola devam eden gemiler, içinde beş Rus erinin bulunduğu üç direkli bir yelkenliyi müsadere ederek yedeğe aldıktan sonra, akşam üstü Mariupol'a demirlediler.

  22 Mayıs'ta tekrar Kerç'e gelenHamidiye'nin Azak'taki harekatı, haziran ortasına kadar sürdü. 11 Haziran'daMuavenet'le birlikte Deyski'nin 10 mil açığında iken,Muavenet'i, limandaki gemilere açılacak ateşi idare etmek üzere oraya gönderdi. Attığı 30 mermi ile beş gemi batıranHamidiyeKova'ya giderken, Taygan'a gitmekte olanMuavenet'ten, düşman gemilerinin görüldüğü haberini alınca bunların üzerine yöneldi. Düşman gemileri,Muavenet'e ateş açtıkları sıradaHamidiye'nin gözükmesiyle, Azak denizi içerlerine doğru uzaklaştılar. Fazla su çektiğinden dolayı bunları kovalayamayanHamidiye, akşamleyin Mariupol'a demirledi. Bundan sonraki günleri Kova, Başaltı Feneri ve Akuca önlerinde geçiren kruvazör, 16 Haziran'da tekrar Mariupol'a geldi. 22 Haziran'da beş şilebin himayesini alarak Kerç'e yolverdiği sırada, Nagatuf önünde Rus gemilerinin bulunduğu haber verilince, şileplere yalnız başlarına yollarına devam etmelerini bildirerek, adı geçen bölgeye gitti. 25 Haziran'a kadar burada dolaştıktan sonra aynı günde Kerç'e demirledi. 1 Temmuz'a kadar;Hamidiye,BasraveTaşozdışındaki muhripler ileBerkKerç'ten bazı Azak denizi limanlarına yapılmakta olan nakliyatı korudular. Bu sırada Rus kıyı bataryalarıyla mücadele ettikleri gibi bazı gemileri de batırdılar. Yüklü bazı yelkenlileri de Kerç'e getirdiler. Bundan sonra muhripleri Kerç'e bırakanHamidiye, 1 Temmuz'da Novrosiski önündeYavuz'a katılmak emrini alarak aynı tarihte buraya vardı.


  KAYNAKLAR:

  www.angelfire.com
  www.denizhaber.com
  tr.wikipedia.org

  Hazırlayan - Derleyen: Cenk Uzman

 2. #2
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.186
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  20
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Cevap: HAMİDİYE KURUVAZÖRÜ Genel Bilgi- Fotograflar

  Hamidiye Fotografları

  Sizinde değerli fotograflarınızı bekliyrouz.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri HAMİDİYE KURUVAZÖRÜ Genel Bilgi- Fotograflar-0484_0019_1755-1024x714.jpg   HAMİDİYE KURUVAZÖRÜ Genel Bilgi- Fotograflar-800px-kreuzer_hamidiye.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler      

 3. #3
  Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.186
  Konular
  141
  Aldığı Beğeni
  20
  Verdiği Beğeni
  3

  Standart Cevap: HAMİDİYE KURUVAZÖRÜ Genel Bilgi- Fotograflar

  Alıntı : Ottoman cruiser Hamidiye - Wikipedia, the free encyclopedia

  Hamidiye[Note 1] was an Ottoman cruiser that saw extensive action during the Balkan Wars and World War I. Initially named Abdül Hamid, it was ordered by the Ottoman Navy in 1900 to the British shipbuilding company Armstrong Whitworth.[1] It was laid down in Elswick, Newcastle, in April 1902; launched on 25 September 1903; its sea trials began on 17 December 1903; and it was commissioned in April 1904.[1] It weighed 3,904 tons; was 112m long with a beam of 14.5m and a draught of 4.8m; and was named after the Ottoman Sultan Abdülhamid II.[1]
  It had two 150mm L/45 quick firing guns, eight 120mm L/50 quick firing guns, six 47mm L/50 quick firing guns, six 37mm quick firing guns, and two 457mm torpedo tubes.[1] Hamidiye was powered by two sets of 4-cylinder triple expansion steam engines providing a top speed of 22.2 knots and carried a nominal complement of 400 (in 1904) and 355 (in 1915).[1]
  Its name Abdül Hamid was changed to Hamidiye after the 1908 Young Turk Revolution. Under the terms of the Treaty of Sèvres, which ended the First World War between the Allies and the Ottoman Empire, the ship was to be handed over to the United Kingdom as war compensation. However, the ensuing Turkish War of Independence culminated in the abrogation of the Treaty of Sèvres; it was replaced by the Treaty of Lausanne, which permitted the new Turkish republic to retain its fleet, including Hamidiye, which became a training ship.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •