facebook twitter youtube kanal?m?za abone oldunuz mu ?
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree18Likes

Konu: KALYON ve TARİHÇESİ

 1. #21
  Yönetici furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.855
  Konular
  128
  Etti
  0
  10 mesaja 12 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: KALYON ve TARİHÇESİ

  bilgiler için teşekkür ederim
  kazasız belasız yelken basın inşallah


  17. Yüzyıl Kalyonu
  17. Yüzyıl Kalyonu Kesit
  1915 Nusrat Mayın Gemisi - Boyuna Kesit (1/75)
  1915 Çanakkale Mecidiye Tabyası Diaroma (1/72)

  1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri Albatros C1 (1/72)
  HmHs Britannic Batığı Diaroma (1/400)

  R.M.S. Titanic Batığı Diaroması (1/400)
  Challenger Tank Diaroma (1/72)
  15 Temmuz Diarması (1/72)


 2. #22
  Yönetici Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5.218
  Konular
  530
  Etti
  11
  36 mesaja 53 te
  Mentioned
  1 Post(s)

  Standart Cevap: KALYON ve TARİHÇESİ

  En büyük hayallerimden biridir bu
  kendi yaptığım tekne de gezintiye çıkmak çok farklı bir duygu , düşünmek bile insana keyif veriyor.
  Hele bir de balık yakalarsanız bu tekne de of
  Ali Timucin
  Kocaeli / 1976
  Mail : laguna1903 at gmail.com
  Msn : [email protected]
  Yapımı Devam Eden Rc Sahil Güvenlik Botu SAR 33
  Yapımı Devam Eden Mini Malibu F3P RC Model Uçak

 3. #23
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: KALYON ve TARİHÇESİ

  Bu konu yarım kalmış, en önemli bilgiyi vermeyi unutmuşuz. Önce biraz daha genel olarak bahsedelim, ilk başlarda İngilizlerin kalyonları küçük, onlar savaş amaçlı kullanıyorlar, İspanyollarınki ise büyük, onlar nakliye amaçlı kullanıyorlar, İtalyanlar ortada yok ama Hollandalılar var, bir anda yaptıkları kalyonlarla denizlerin hakimi oluyorlar, Küçük olanların kalyonlarının ebatları 16.YY ortalarına hatta sonlarına kadar büyüyor fakat daha sonra küçülmeye başlıyorlar. Bazılarında toplar kızaklı, bazılarında 2 tekerlekli, hatta İspanyollardaki ilk toplarda araba tekerleği gibi 2 büyük tekerlek var, daha sonra neredeyse tamamı, 4 tekerlekli oluyorlar. İngilizler ve Hollandalılar, 17.YY ilk çeyreğinin sonlarında Kalyon yapmaktan VAZGEÇİYORLAR, İspanyollarda kalyon yapımı 1660'lara kadar devam ediyor ve sonra onlar da Kalyon yapmaktan VAZGEÇİYORLAR. Yani özetle 17.YY sonlarına doğru ortalıkta artık KALYON tabir edilen bir GEMİ YOK, ortaya çıktıklarından sonra ömürleri ancak bir buçuk yüzyıl oluyor. Bazı tarihçiler, Kadırgalar ile Kalyonların YOKOLMALARININ aynı döneme denk geldiğinden bahsederler. Her ne kadar bazı tarih kaymaları olsa bile bu bilgiler bize, "KADIRGADAN KALYONA" ifadesinin, son derece YANLIŞ ve YANILTICI olduğunu gösteriyor. Biz de bu bilgisizliğin kurbanı olaraktan, bazı gemilere "adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu", "Arslanbaşlı mavi Kalyon" gibi tarifler yapmışız veya isimlendirmişiz.
  Selim Özdil

 4. #24
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: KALYON ve TARİHÇESİ

  İlk rastlanan kalyon bilgileri, 1510'larda Portekizlilerin kürekle teçhiz edilmiş olan Hint Okyanusundaki gemileri, Fransız kaynaklarında da korkulan İspanyol yağma gemileri. Bence İngilizler İspanyollardan çalmışlar ama yazar İngiliz olduğu için İngilterede kalyon'un İtalyan "Galleasse" ile hiç alakası olmayan "Galliasse" isimli silme güvertesi olan 1520-1550 arasında kürekli bir gemiden türetildiğini belirtiyor. 1567-1568'de de İspanyollar, Atlantik Ticari hattını korumak için kürekli 12 küçük Kalyon yapıyorlar, Portekiz envanterinde 1525 yılında Hint Okyanusunda bulunan 21 kalyondan ve 1538 Preveze Savaşında İtalyanların bir kalyonundan bahsediliyor, ve bunlar KÜREKSİZ. 1570'lerde kalyon gerçek şekli büyüklüğü ve kişiliğini alıyor, Portekizliler "Galeao" diyor ve savaş amaçlı, İspanyollar "Galeon" diyorlar, ticari amaçlı fakat silahlı, İngilizler diğer ülkelerin bu tip gemilerine "Galleon" diyorlar, kendilerinkine ne diyorlar bulamadım ama "Man of WAR" olabilir, Hollandalılar da bu gemiye "Galjoen" diyorlar. Kalyonların Civadraları ve bunun alt kısmında ileri doğru çıkan bir burun var, genellikle üç direkliler fakat büyükleri 4 direkli olabiliyor, cıvadrada bir yan yelken (spritsail), ön ve ana direkte dörtgen yelkenler, ve arkadaki bir veya iki direkte (mizzen) üçgen yelkenler var. Ön güverteleri alçak, gövde boy/en oranı takribi 4:1 ve gövde yukarı çıktıkça daralıyor, Baş güvertenin hemen arkasında ve kıçta kaleler (castle) var. Baş taraf alışılagelmişin dışında top taşıyabilmek için şişman yani savaşan esas toplar BAŞ KISIMDA. Daha sonra yanlardaki toplar çoğalıyor, ancak yan taraflara konabiliyor, bunları taşımak için gemi büyüyor ve büyüklük sorun yarattığı için tekrar küçülmeye başlıyor ve savaşan kısım YAN TOPLARA geçip, başka bir gemi oluyor.
  Selim Özdil

 5. #25
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: KALYON ve TARİHÇESİ

  İfadeyi yanlış yazmışız, gemi adı "Man of War" değil "Man o War" imiş ve İngilterede ticari gemilerle, savaş gemilerini ayırd etmek için kullanılırmış, yani bir diğer anlamda "kralın gemileri" veya "savaş gemileri" ve anlamı da bir gemi için değil, kullanıldığı alan içinmiş. Silahlandırılmış nakliye gemisi olan "KALYON"ların yokolmasından sonra, ortaya çıkan gemi "SHIP OF THE LINE", çeşitli tercümeleri var, hat gemisi, savaş gemisi, çizgi gemisi, pruva hattı kalyonu veya gemisi gibi. Gemiyi tarif etmek için, bazen güverte sayısı bazen de top sayısı veriliyor. Bu tariflerin birçoğu yanlış, bazıları da anlamsız. Almancası "Kriegsshiff", "Schlachtshiff", "grosskampfshiff", İspanyolcası "buque de guerra", Rusçası "линейный корабль". Bu isimleme de bir gemiyi tarif etmiyor, ama en doğrusu bu gemilere "SAVAŞ GEMİSİ" veya tercümeye biraz daha bağlı kalacaksak "SAVAŞ HATTI GEMİSİ" demek daha doğru gibi gözüküyor. Bu gemiler 1'den 6'ya kadar sınıflara(rate) ayrılıyor ve sınıfı da gemilerdeki top sayısı belirliyor. Bazıları güverte sayısını da dahil etmiş ama bunu dikkate alırsanız sınıflandırmada bazı karışıklıklar oluyor. Örneğin HMS Victory, 1.sınıf bir savaş gemisi, 3 güvertesi ve 104 topu var. Genellikle 1-4 sınıflar Savaş gemisi, 5-6. sınıflar da Firkateyn (Frigate) olarak nitelendiriliyor. Bu gemilerde bir önemli özellik daha var, o da en az 3 direkli olmaları ve TÜM yelkenlerin dikdörtgen olması. Bu "SHIP OF THE LINE" tabirinin kullanıcısı İNGİLİZLER, başka isimlendirme var mı bilmiyorum ama birçok ülke bunları İngilizceden tercüme ederek "Hat(line) Gemisi" veya kendi tabirleriyle "Savaş Gemisi" demiş. Biz niye "KALYON DEMİŞİZ" bilmiyorum, Bu da "SUNBEKİ" isimlendirmesine benzer bir konu.
  Selim Özdil

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •