Amaç :
Modelteknikleri.com forumu, isminden de anlaşılacağı gibi, bu hobiye gönül vermiş kişilerin, sevgi, saygı, ve hoşgörü çerçevesinde tanışma, paylaşma ve dayanışma amaçlarına hizmet için açılmış bir forumdur. Bu forumda pek çok yapım teknikleri, tanıtımları esas alınmış ve gerek bu ürünler gerekse başka ürünler ile yapılan çalışmalar ve teknikler başlıklar halinde sunulmuştur.
Forumun huzurunu korumak adına aşağıdaki kurallara uyulmasını önemle rica ederiz.
Üyelik başvurusu :
1. Başvuru sırasında “Kimlik Bilgileri” nin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması, uygun bir rumuz seçilmesi esastır. Takma isimler: Kullanıcılarımızdan, forumumuza üye olurken genel kabul gören ahlaki değerlere uygun olan bir takma ad almalarını rica eder, aksi durumlarda kullanıcıya haber verilmeksizin kullanıcı adları ve hesapları silinebilir.Alınan takma adlardan kayıt olan kişi sorumludur.“İmza ayarları” bölümünde adınız (soyadı zorunlu değil), katıldığınız şehir, doğum tarihiniz ve kan grubunuz belirtilmelidir. Bunlar yazılırken çok büyük harf ve şekil, ve adaba aykırı sözcük kullanılamaz. Foruma üye olurken girdiğiniz diğer kişisel bilgiler sadece forum adminleri tarafindan görülecektir. Girmiş olduğunuz bilgileri istediğiniz zaman, gerek kendiniz gerekse yöneticilere başvurarak değiştirebilirsiniz.

2. Başvuru sırasında verilen biligilerin doğru olmadığının saptanması halinde üyenin Forum ile ilişkisi derhal kesilir ve Foruma girişi engellenir.

3. Forumda sahte kimlikle birden fazla üyelik temin edilemez. Böyle bir durumun saptanması halinde üye Forumdan ihraç edilir ve üyenin tüm kayıtları silinir.

Konu açma ve ileti yazma :


4. Forumda yazılan iletilerden, tamamen iletiyi yazan Forum üyesi sorumludur. Şahısların yazdıkları yazılardan Modelteknikleri.com forumu ve yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağı gibi, sorumluluk kabul etmeyecektir.

5. Forum üyeleri yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun forumda mevcut olup olmadığını kontrol etmelidir. Bunun icin forumun arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı tartışmaları içeren konular açılamaz. Moderatörlerin sizin için arama yapması gibi bir görevi bulunmamaktadır.

6. Foruma yazılacak konular ilgili bölümlere yazılmalıdır. Yanlış bölüme açılan konular yöneticilerce ilgili bölüme taşınır. Tekrarı halinde silinir. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi, veya cevaplandırılması sorumlunun yetkisindedir.

7. Forumda din, dil, ırk, siyaset vb. konular hakkında ileti yazılamayacağı gibi, gerek T.C. yasalarını, gerekse Uluslararası yasaları, anlaşmaları, tüzükleri ihlal eder nitelikte yazı, resim, fotoğraf, vb kabul edilmez. Bu tür yazıların sahibi özel ileti ile uyarılır ve yazısı ve içerikleri derhal silinir. Bu uyarılara rağmen aynı tarzı devam ettiren kişinin üyeliğine son verilir.

8. Tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu veya tahrik edici yazı yazılması yasaktır. Hiçbir koşul ve halde üyelerin birbirini tahkir veya rencide etmelerine göz yumulamaz. Böyle bir davranışın görülmesi halinde ileti derhal silinir ve üye uyarılır.

9. Foruma boş ileti, konuyla alakası olmayan ileti, " ........ " , " ?????? " , “+1”, “bence de”, “güzel”, boş bir "smile" ( gülücük ) gibi belli bir amacı olmayan mesajlar yazılamaz
Mesaj sayısını arttırmaya yönelik ve kendi konu başlığının yukarıda kalmasını sağlama amaçlı ileti ve ifadeler gönderilemez, Kullanıcılar cevap yazdıkları konuya uygun içerikli paylaşımlar yapmalıdır. Konu içeriğini değiştirmeye yönelik karşılıklı laubali bir sohbet ortamı oluşturulamaz. Arzu eden Söyleşi ve Diğer Hobiler bölümünde sohbet ortamı oluşturabilir.
Bu tür iletiler uyarıya gerek kalmadan silinir
.


10. Forumda , size ya da bir başkasına ait bir siteye, blog vb yerlere yönlendirme yapılamayacağı gibi, sitenizde satılan veya aracı olunulan bir "ürünün" reklamı ve bunlar dışındaki tüm ticari içerikli iletiler yayınlanamaz, crack, warez, hack ve benzeri sitelerin tanıtımı yapılamaz.

11. Forum yöneticileri kurallara uymayan, polemik içerikli, gereksiz tartışmalara mahal vermesi muhtemel iletileri ve konuları, ileti veya konu sahibine haber vermeden değiştirme ve silme hakkına sahiptir. Bu kaygılarla veya başka geçerli sebeplerle silinen konu veya mesajların, "benim iletim/konum neden silindi ?" gibi, silinen iletiyle ilgili ayrı ve yeni bir konu açılamaz, yeni bir ileti yazılamaz. Silinen konu ve ileti ile ilgili sorular için sadece yöneticilerle görüşmeniz mümkündür.

12. Yöneticiler yazılan her iletiyi izlemeyebilir. Yöneticilerden önce uygunsuz bir ileti ile karşılaştığınızda lütfen o bölümden sorumlu olan veya çevrimiçi olan yöneticilere bildiriniz.

13. Özel günlerde (Resmi ve Dini Bayramlar vb) Forum yönetimi ilgili başlığı açar ve üyeler iletilerini sadece bu başlık altında yayınlarlar. Aynı konuda başka bir başlık açıldığı taktirde ileti (ler) bu başlık altına taşınır ve mükerrer başlık Yönetim tarafından üyeye haber vermeden silinir.

İletilerin yazılış şekli :


14. İleti yazarken büyük harf kullanmak internet kültürü içinde bağırmak anlamına geldiğinden–satırbaşı, özel isim ve yazım kuralları hariç- hiçbir koşulda büyük harf kullanılmamalıdır. Aynı şekilde yazılan genel yazı, ebat ve renklerinden farklı uygulamalar yapılmamalıdır.

15. Forum içersinde güzel Türkçemizi bozacak iletilere izin veremeyiz. O nedenle -zorunlu olmadıkça- yabancı sözcük ve alfabemizde olmayan “w”, “x” gibi harflerin kullanılmamasına özen gösterilmesi zorunludur. Bu tür sözcük ve ifadeler yöneticiler tarafından yazı sahibine haber verilmeden düzeltilir veya silinir.

16. Gönderilen iletilerin ekleri görüntünün sayfaya uyumunu sağlamak amacı ile 800 x 600 pikselden büyük olmamalıdır.

17. İmza ve profil bölümleri reklam amaçlı kullanılamaz. Modelteknikleri.com sitesi harici linkler reklam amaçlı kabul edilir. Profil alanına resim eklenemez. Site yönetimi tarafından müdahele edilerek silinebilir. Site yöneticileri bu kapasama girmemekte olup örnek gösterilemez.


Telif haklarını koruma ve izinler :


18. Forum dahilinde, Telif hakları yasası ile korunma altına alınmış ve bir bedel karşılığı temin edilen plan , yazılım ve programların lisans hakları ihlal edilemez, Planlar çoğaltılarak dağıtılamaz ve/veya ticari amaç için kullanılamaz , crack ve seri numaralarını paylaşılamaz ve/veya bu tür yasalara aykırı girişimde bulunulamaz. Site plan paylaşımında bulunmak isteyen modelcilerin http://www.modelteknikleri.com/gemi-...-okuyunuz.html bölümüne uygun kriterler sağlanması durumunda paylaşabilir.

19. Forumda yayınlanan yazı ve diğer içeriklerin forum dışına taşınması ve kullanımı yöneticilerin iznine tabidir. Foruma yazan her katılımcı, yayınlanan içeriğin forum çerçevesindeki sahipliğini münhasıran foruma devretmiş olur. Forum yöneticileri, bu içeriği uygun gördüklerinde değiştirme veya tamamen kaldırma hakkına sahiptirler. Bunun dışında, üyelerden yayınlanan içeriğin değiştirilmesi, silinmesi gibi haller için yapılan taleplerin değerlendirilmesi, forum yöneticilerinin tasarrufundadır. Bu madde, yayınlanan içeriğin forum dışı ortamlardaki kullanım haklarının içerik yazarına ait olduğu kuralını değiştirmez ve etkilemez.

20. Kaynak göstermek koşulu ile Forumda alıntı yazılar ve resimler yayınlanabilir. Alıntı yapılan sitenin yöneticisinden izin alındığı kanıtlanabilmeli ve istendiğinde üye tarafından Forum yönetimine iletilmelidir.

Bilgilendirme ve anlaşmazlıkların giderilmesi :


21. Forumun işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek forumun veya moderatörlerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

22. Bir üye veya yönetici ile sorun yaşanması halinde durum Adminlere bildirilir. Bunun dışında başvurulacak yöntemlere izin verilmez ve gerekli önlemler sadece Adminler tarafından alınır. Üyelerin bir başka üyeyi uyarması, ikaz etmesi ve bir konuda zorlaması kesinlikle yasaktır.

Üyelikten ayrılma :

23. Kullanıcılar forum’a üye olurken forum kurallarını okudum ve onaylıyorum seçeneğini aktif ederek üye olur. Yarın öbürgün üyelikten ayrılmak istediğiniz zaman benim mesajlarımın silinmesini istiyorum gibi taleplerinizin karşılanmayacağını bilmenizi isteriz. haberim yoktu ben bilmiyordum gibi durumlar yaşanılmaması icin site forum kurallarının dikkatlice okunmasını önemle rica ederiz Üyelik İptal talebi site
yönetime bidirmelidir. Tarafımıza ulaştığı zaman Forum Yönetimi olarak gerekli gördüğümüz şekilde uygalama yaparız . Bu uygulama ile dilediğiniz gibi yazmıs olduğunuz yazılardan dilediğiniz anda uzaklaşamazsınız. Tüm paylaşımlarınızı foruma devretmiş olursunuz
.


24. Forum kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı forum yöneticilerince her zaman saklıdır. Foruma üye olan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır. Üyelerin

25. Forumdan ayrılmak veya foruma geri dönmek için bilgi vermek amaçlı herhangi bir veda / davet konusu açılamaz.

26. Site yöneticilerinden ve üyelerinden plan ve telif hakkı ile korunan malzemelerin paylaşılmasını istemeyiniz.

Modelteknikleri.com Yönetimi


Yeni TCK ve Kullanıcılara Etkisi :

1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nun, internet üzerinden haberleşmeye bir takım etkileri olmuştur. Kısaca forumlar üzerinden yapılan bazı haberleşmelere de ceza verileceği belirtilmiştir.


Madde 125, 1. Fıkra:
"Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir."


Madde 125, 4. Fıkra:
"Ceza, hakaretin alenen işlenmesi halinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde, üçte biri oraninda artırılır."