Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çiçek Tutkalı ile Deniz Yapımı

 1. #1
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Çiçek Tutkalı ile Deniz Yapımı

  Merhabalar,

  Yakla$ık 3,5 sene önce yaptığım 2. modeli suya yatırmaya karar verdim. Uzun ara$tırmalar sonucunda iki adet malzemenin kullanıma uygun olduğu sonucuna vardım..

  Bunlardan bir tanesi Çiçek Tutkalı olarak geçiyor. Diğeri ise ressamların kullandıkları Doku Jeli.

  Çiçek Tutkalı : 1 Lt'lik kutular içerisinde herhangi bir hobi malzemesi satan dükkanda rahatlıkla bulabilirsiniz. 10 ile 12 YTL arasında bir fiyatı var. En büyük özelliği kuruduktan sonra $effaf bir hale bürünmesi. Bu da maalesef %100 değil ama zaten boya olacağı için pek bir$ey farketmiyor. Üzerini herhangi bir su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Kuruma süresi oda sıcaklığına göre deği$ken olup, kuruduktan uzun bir süre sonra dahi çatlama ya da sararma yapmıyor. Strafor üzerinde kullanılabilir.


  Doku Jeli : Çiçek tutkalına göre biraz daha pahalı bir malzeme. 15 - 20 YTL arası deği$iyor. 100ml' lik $i$elerde hobi satan yerlerde bulabilirsiniz. Uygulamada daha kolay fakat yaptığım denemeler sonucunda, bir süre sonra sararma ve ufak çatlamalar meydana geldi. Aynı $ekilde $effafla$ıyor fakat strafor üzerinde tepkimeye girerek straforu eritebiliyor. Boya ile kullanıldığında çatlamalar haricinde sanmıyorum bir sorun olacağını.. Gerçi çatlaklar ba$lı ba$ına bir sorun

  Bu noktada seçimimi Çiçek tutkalından yana kullanıyorum. Maalesef çok fazla resim olduğu için bütün yapım a$amalarını bulamadım fakat ilk fırsatta diğerlerini de ekleyeceğim.

  Anlatmaya çalı$ayım..

  Ba$langıç noktasında seçilen straforun yoğun ( sert ) olmasında fayda var, i$lemesi kolay oluyor. Benim modelim yapılı olduğu için pek fazla seçeneğim yoktu ve istediğim yönde straforu yava$ yava$ oyarak yerle$tirdim. Yelkenli bir model yerle$tirecekseniz hafif bir eğim vermeniz ho$ bir görüntü olu$turacaktır. Daha sonra dilediğiniz bir uygulama ile straforu çerçeve içerisine alıyoruz.. ( Ben burada süpürgelik kullandım )

  Çiçek tutkalını strafor üzerine döktükten sonra bir spatula yardımı ile homojen olarak dağıtıyoruz. Çiçek Tutkalı'nın kuruma süresi yakla$ık 1 ila 4 gün arasında, oda sıcaklığı ve tutkal kalınlığına bağlı olarak deği$mektedir. Bu noktadan sonra spesifik süre vermek biraz zor. Kıvamını siz deneyerek bulacaksınız dalga efekti vermek için.

  Dalga efekti içinse, tutkal doğru kıvama geldikten sonra bir kağıdı tutkal üzerine koyup çekiyoruz.Sık dalgalar için bir kağıt parçası yeterli olurken daha seyrek dalgalar için A4 boyutunda bir kağıt i$inizi görecektir. Eğer tutkal fazla kurumu$ ise, görüntüsü pek ho$ olmayan pürüzlü bir yüzey elde ederken hala akı$kan bir kıvamda ise yaptığınız dalgalar sıfırlanacaktır.

  Bir diğer püf noktası ise, dalgaların yönü. Hangi yönde olmasını istiyorsanız, kağıdı o yöne çekerek dilediğiniz dalgaları elde edebilirsiniz ki girdap denemem bile gayet ho$ olmu$tu. Eğer gemiye sıçrayan dalgalar yapmak istersenizde ufak bir kürdan yardımı ile gemiye doğru çektirebilirsiniz.

  Tutkal tam olarak kuruduktan sonra, su bazlı herhangi bir boya ile boyayabilirsiniz. Ben bu a$amada Siyah ve Mavi boya karı$tırarak derin bir su görünümü elde ettim. Dalgalar için ise koyu kıvamlı beyaz boyayı bir fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz.

  En son olarak da tutkal üzerine Parlak Vernik atarak son görünümünü elde edebilirsiniz.

  Saygılar..


  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Çiçek Tutkalı ile Deniz Yapımı-image-16-.jpg   Çiçek Tutkalı ile Deniz Yapımı-image-15-.jpg   Çiçek Tutkalı ile Deniz Yapımı-30-09-06_0033.jpg   Çiçek Tutkalı ile Deniz Yapımı-30-09-06_0036.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •