Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi

 1. #1
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi

  Selamlar değerli Modelci Dostlar

  AMAÇ

  bu yazıda son bir haftada denemelerini gerçekleştirdiğim Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının kullanımı ile ilgili gerçekleştirdiğim denemerden söz etmek istiyorum. malumunuz diaromalarda ve özellikle deniz içeren planlarda deniz yüzeyi yapmak herzaman bir sorun olmuş ve özellikle avrupa menşeili malzemeler ile bu ihtiyaç giderilmeye çalışılmıştır. gerek pahalı oluşu gerekse uygulama zorluğu diaroma yapımında kötü sonuçlar doğuran çalışmaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. bu çalışmada alçı tabanı ile taban-dalga yapısı oluşturularak boyama işlemleri yapılmış ve çeşitli efektler eklenerek piyasada kolay ve ucuz temin edilebilecek kimyasal maddelerin performansı karşılaştırılmıştır.

  DENEME ŞARTLARI-YÖNTEM

  denemelerde taban alanı 10X10 cm olan 100 cm2 karton kalıplar kullanılarak hemen hemen benzer dalga özellikleri gösteren 4 farklı alçı deniz yapısı oluşturulmuş, gemi etkisi incelenmesi için orta alanına kağıttan bir gemi yerleştirilmiş ve kuruma sonrası bunlar derin okyanus mavisi ile boyanarak çeşitli efektlerle süslenmiştir.

  denemelerde 1. model kontrol grubu olarak baz hali ile bırakılmış, 2 model piaysada 100 kat vernik olarak satılan bir ürün ile kaplanmış, 3. model piaysada sır vernik diya satılan başka bir ürünle kaplanmış ve sonuncu olan 4. model ise şeffaf silikon ile kaplanarak kuruma sonrası beyaz boya ile dalga uçları detaylandırılmıştır. tüm modeller kuruma işlemine tabii tutularak sonuçlar ortaya konmaya çalışılmıştır. malzeme kullanımında ise 100 kat vernikten 15X15 ml toplam 30 ml, Sır vernikten 6X4 ml toplam 10 ml hazırlanmıştır. (30 ml'lik ürün deneme sonucunda 3/2 oranında artmıştır. takribi tüketim her iki ürün için 10 ml/100cm2dir.)

  GÖZLEMLER

  100 kat vernik yapı itibari ile çok sıvı bir üründür. ürün kolayca dökülebilir yada fırça ile uygulanabilir. en büyük dez avantajı uygulama alanında çabuçak akması ve çukurlukları kontrol dışı doldurmasıdır. 6 saatte dokunma 48 saatte tam kuruma meydana gelmektedir. bu denemedeki zeminde uygulaması zor olmuş ve sürekli çukur alanlar drene edilmek zorunda kalmıştır.dalga ucu efekti uygulanamamıştır

  Sır vernik ise daha kalın ve bu modelde çok daha kolay uygulanmaıştır. sır vernikte çukurları doldurmuş ancak akıcılığı az olduğu için engebeli alanda daha iyi verim alınmıştır. fırça ile uygulama yapılabilir. tam kuruma 24 saattir. dalga ucu efekti uygulanamamıştır

  Silikon ise son derece yoğun ve bulaşan yapısı ile en kolay uygulamaya sahip ürün olmuştur. uygulama el ile yapılarak hafifçe ayçiçek yağı ile yüzey ıslatılmış ve pürüzsüz alan oluşturulmuştur. dalga ucu geminin suyu yarma efekti kolayca uygulanmıştır. koku ciddi problem oluşturmuştur. kuruma süresi 24 saattir.

  SONUÇLAR

  1. Uygulama zorluğu açısından zordan kolaya: 100kat-Sır-Silikon
  2. Dalga ucu silikon ile yapılabilmiş diğerleri ile yapılamamıştır.
  3. Ortamda silikon çok koku çıkarmış diğerleri kokusuz uygulanmıştır.
  4.kuruma sırasında sürekli akması sebebi ile 100 katın yüzeyi hafifçe prüzlenmiş, sırda bu etki çok ama çok az görülmüştür. ancak kuruma sonrası sır yüzeyinde mikro çatlaklar oluşmuş 100 kat parlak kalmıştır.
  5.renkleri en iyi 100 kat ve sır göstermiş silikon matlaştırmıştır.
  6.yüzey parlaklığı ve gerçekçilik açısından çoktan aza:100kat-sır-silikon
  7.tutunma gücü açısından silikon kolayca boya ile alçıdan ayrılmıştır. diğerleri daha mukavemetlidir
  8.geminin dalgaları yarması efekti 100 kat ve sırda verilememiştir. silikonda değişik efektler eklenebilmiştir.
  9.dalga ucu beyazlatma efekti için silikon daha iyi sonuç vermiştir.


  ÖNERİLER:

  1.durgun deniz göl vb işlemler için 100 katın iyi sonuç vereceği düşünülmektedir. keza bu konuda bir çok çalışma mevcuttur.
  2. bu denemede konu olan engebeli alanlar için Sır kaplama daha iyi sonuçlar vermektedir. akma yapmamakta ve yüzeyi mukavemetli kaplamaktadır. dalga efekti alçı ile verilmelidir. sır ile dalga efekti verilememiştir. ancak sır belirli bir süre sonra hafif mikroçatlamalar yapmıştır. uygulamanın çok ince bir kat halinde yapılması gerektiği düşünülmektedir.
  3.silikon gerçekçilik açısından en düşük verimi versede uygulama ve dalga gerçekçiliği açısından en yüksek performansı göstermiştir.
  4. sır kaplama ile silikonun birleşimi bir teknik denenebilir.
  5. tüm malzemelr ucuz ve kolay bulunur.


  Saygılarımla

  NOT: Bu yazı Modeltekniklerinden İzin alınmadan kullanılamaz
  Konu furkanozkan tarafından (09.02.2014 Saat 15:47 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart

  Konu ile ilgili Resimler
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-1-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-2-1-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-2-2-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-2-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-3-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-4-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-5-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-7-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-8-.jpg  


 3. #3
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart

  Konu ile ilgili Resimler...
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-9-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-10-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-11-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-12-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-13-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-14-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-15-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-16-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-17-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-18-.jpg  


 4. #4
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart

  Konu ile ilgili Resimler.................
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-19-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-20-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-21-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-22-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-23-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-24-.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-1-25-.jpg  

 5. #5
  nechaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  03.12.2013
  Yaş
  47
  Mesajlar
  8
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Tebrikler Furkan bey çok güzel bir çalışma olmuş. Süper

 6. #6
  erdinç duran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.10.2010
  Mesajlar
  267
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Bu işte bir standart varsa eğer hakikaten yakalmışsınız...tebrikler anlatım ve görseller harika...

 7. #7
  onurb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  05.01.2011
  Yaş
  41
  Mesajlar
  176
  Konular
  11
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Furkan Bey, Emeğinize sağlık. Çok faydalı bir paylaşım.

 8. #8
  Aykut ANŞİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1.127
  Konular
  66
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  2

  Standart

  Furkan çalışma muhteşem. Bilgi paylaşımın için teşekkürler

 9. #9
  Alpay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.04.2010
  Yaş
  53
  Mesajlar
  49
  Konular
  4
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Eline sağlık, çok güzel olmuş.

 10. #10
  Taner ONAGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.06.2012
  Yaş
  54
  Mesajlar
  462
  Konular
  39
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Furkan bilgilendirme ve paylaşım için inanılmaz bir kaynak oluşturmuşsun... Ellerine sağlık.. Burada görsellerden fikir edinmeye çalışan arkadaşlar için ufak bir dipnot eklemek istiyorum izninle; Uygulamalarda dio çalışan arkadaşlarımın yaptığı modellerde benim izlenimim kesinlikle 100 kat ın verdiği sonuçtur... Düşünün ki 10x10 bir kalıp olmayıp ta 30x60 yada 40x80 bir çerçevede 100 kat ile ortaya çıkan sonuç muhteşem...

 11. #11
  Servet Öztan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.01.2010
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1.020
  Konular
  60
  Aldığı Beğeni
  151
  Verdiği Beğeni
  90

  Standart

  Tam dergilik bir konuymuş.Anlatım ve paylaşım için teşekkürler.

 12. #12
  İbrahim EMENLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  10.12.2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1.906
  Konular
  15
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Furkan detaylı anlatım ve paylaşımın için teşekkürler. Model Tekniklerinde her zaman başvurulacak kaliteli bir kaynak yapmışsın. Tebrikler.

 13. #13
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart

  tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
  bundan sonrada düz yüzeyde değişik uygulamalar konusunda bir çalışmam olacak. malzeme toplamaya çalışıyorum.
  yararlı olabildiysem ne mutlu bana

 14. #14
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart

  Revizyon Notu: Lütfen dikkat. uygulamaların üzerinden 5 gün geçtiğinde sır kaplamada yüzeyde çok ince mikro çatlaklar oluşmuştur. 100 kat vernik kaplamada ise parlaklaık daha da artmıştır. bu sebeple daha önce veriğim sonuçlar bölümünü revize ettim
  bilginize.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-dscf2516.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-dscf2517.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-dscf2518.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-dscf2519.jpg  

 15. #15
  erdgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  29.01.2014
  Yaş
  63
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  emeğine sağlık çalışmalarında başarılar

 16. #16
  İhsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.04.2012
  Mesajlar
  563
  Konular
  18
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Su efekti bence dünyada hala aşılamamış bir konu
  Ünlü firmalar bu konuda çok çeşitli ürünler çıkardılar
  Sonuçta olay tamamen kişsel tatmine dayanıyor
  Siz memnunsanız mesele yok ama....
  Benim yaptığım amasya yalı boyu evleri
  Burada alçı taban üzerine Woodland realistic water kullandım ama içime sinmedi
  Şimdi düşünüyorum acaba üzerine Faller kullansammı
  Ama dediğim gibi görüntüde problem olduğu kadar bu ürünlerin uygulamasıda çok sıkıntılı
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-100_4130.jpg   Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi-100_4131.jpg  

 17. #17
  Fatih Yücelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.07.2010
  Yaş
  40
  Mesajlar
  2.405
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  4
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Furkan Bey harika bir çalışma olmuş. Bu kadar emek verip zahmete katlanmanız da ayrı bir olay gerçekten. Ellerinize sağlık.

 18. #18
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.720
  Konular
  124
  Aldığı Beğeni
  459
  Verdiği Beğeni
  297

  Standart

  ihsan bey
  yazdıklarınızda haklısınız. aslında ortamın sıcaklığı bile sonucu etkileyebiliyor. bazen çok iyi diyorsun bakıyorsun olmamışvs.
  ben sizin modeli beğendim. ama tabii birnevi kişisel tatmin

  fatih bey tüm diğer arkadaşlar, beğinileriniz için çok teşekkür ederim

 19. #19
  e1hun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  29.01.2012
  Yaş
  47
  Mesajlar
  40
  Konular
  6
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart

  Furkan bey öncelikle emeğinize sağlık.Çok güzel resimli bir anlatım çoğumuzun aklında olan acaba nasıl olurların cevabı olmuş tebrik ederim ve teşekkürler.

 20. #20
  nereplas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  31.10.2013
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2.604
  Konular
  59
  Aldığı Beğeni
  4
  Verdiği Beğeni
  5

  Standart Cevap: Alçı Tabanlı Deniz İçeren Diaromalarda Değişik Kaplama Kimyasallarının İncelenmesi

  Furkan bey bir sorum olacak benim de. Teknik olarak biz inşaatçılar saten alçıyı 1-2mm den daha kalın attırmayız. Çünkü zamanla çatlamalar oluşur. Bunun yerine kaba alçı ile duvar düzeltilir üzerine saten gelir. Sizin yaptığınız modellerde de hala duruyorsa çatlama olup olmadığı hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •