Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Beğeni(ler)

Konu: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

 1. #1
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Selamlar değerli modelciler,

  Tarihimizde önemli bir yer tutan çanakkale savaşları ile ilgili hazırladığım mini makaleyi aşşağıda beğenilerinize sunuyorum.

  konuya müteakip başlattığım ve çalışmalarına devam ettiğim diaroma projemim fotoğraflarını da yakın zamanda ekleyeceğim.

  konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler youtube linkini eklediğim videoyu izleyebilirler. Ayrıca Türk hava kuvvetleri resmi sitesindeki detaylı maili okuyabilirler. yine tatmin olmadıysanız https://scholar.google.com.tr/ linkinden ilgili konu hakkında çeşitli dökümanlara ulaşabilirsiniz

  herkese iyi çalışmalar dilerim
  ******************************
  Özet Makale

  Çanakkale savaşlarında görkemli deniz ve kara savaşları kadar olmasa da önemli ilklerin yaşandığı hava savaşları pek bilinmeyen yada önemsenmeyen, ancak savaşın kaderinde önemli etkileri olan hatıralar içermektedir. Osmanlılarda havacılık dünyadaki gelişmelere oldukça paralel hareket edecek şekilde gelişmiştir. Aralık 1903'te ilk uçak uçmuş, 1909 yılında ABD'nin ilk defa savaş uçağı envanteri oluşturmuş ve 1911 yılında ilk uçak gemisi envantere girmiştir. Bu savaş uçağı furyasına Osmanlı devleti 1911 yılında Mahmut Şevket Paşa öncülüğünde katılarak Yeşilköy'de ilk uçak tesislerini-birliğini kurmuştur. Ve ardından 2 pilot adayı Fransa'ya eğitime gönderilmiştir. Bundan sonra 2 eğitim uçağı alınmış ve balkan savaşları patlak verdiğinde 10 uçak envantere eklenmiştir. Ancak o dönemde yeteri kadar uçaklardan faydalanılamayarak istenen verim elde edilememiştir.

  Çanakkale cephesi açıldığında Osmanlının elinde 4 adet faal uçak bulunmaktaydı. Bunlar 3 adet Alman yapımı Albatros B1 ve 1 adet Rumpler B1 model uçaktı. 1. Dünya savaşı başladığında Osmanlı ordusu Alman havacılarından ciddi destek alarak mevcut envanteri ve bilgi birikimi ile hızla modern seviyeye gelmiştir. O dönemde müttefiklerin elinde başlangıçta 20 uçak varken savaşın 3 evresinde 48 uçaklık bir filo haline dönüşmüşler hatta filolarında ARK Royal isimli bir uçak gemisi bile barındırır hale gelmişlerdi.

  Özellikle 18 martta uçaklar ile yapılan gözlemler ile filo hareketi istihbaratı tam anlamı ile alınarak boğaz savunması güçlendirilmiş ve o günden sonra uçakların önemi daha belirgin hale gelmişti. Düşman birlikleri de uçaklarını genel olarak aynı amaçla kullanıyordu. Gözetleme ilk amaç olmakla birlikte top hedef tanzimi, hedef saptama, zaman zaman bombardıman (2-3 adet) ve haritalama-harita düzeltme görevlerini yerine getirmiştir. İlk defa hava destekli top hedef tanzimi yöntemi yine Çanakkale'de müttefikler tarafından denenmiş bir yöntemdir. Ayrıca bildiri atma, Türk askerlerine korku salma ve moral bozma amacı ile de (askeri güç üstünlüğü ispatı) faaliyetler göstermiştir.

  25 Nisan çıkarması öncesi ilk hava fotoğrafçılığı faaliyeti de İngilizler tarafından yapılmıştır. Çıkarma öncesi hemen hemen her gün Türk mevzilerinin üzerinde keşif hareketleri yapmışlardır. Türklerde uçaklarını İngilizler ile aynı amaçla kullanıyor ve adalara gidip geliyor bazen de bombalama yapıyorlardı. 25 nisan çıkarması ve sonrası yine uçaklar ile gözlemler yapılarak asıl çıkarmanın bu günkü Anzak koyu ve Seddülbahir burunları olduğu kesin olarak belirlenebildi. Bu bilgi ile kuvvetleri bu alana kaydırma anlamında önemli zaman kazanımı sağlamıştır. (Müttefikler Bolayır ve Kumkale bölgelerinde de gösterme çıkarmaları yapmışladır)

  Yoğun çatışmaların ardından Türk Ordusu Haziran sonunda Müttefiklerin yarımadadaki ilerleyişlerini durdurdu. Haziran sonu Temmuz başında 1 nci Tayyare Bölüğü Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığının emrinden 5 nci Orduya transfer edildi. Bölük, Galata’ya taşınan havaalanından, düşman elinde olan açıktaki adalara keşif yapmaya devam etti. 5 Temmuz’da Almanya’dan gelen 2 Gotha Deniz Tayyaresi ve Alman Deniz Tayyarelerinden kurulu küçük bir deniz birliği Müstahkem Mevki Komutanlığı emrine verildi.. 1 nci Tayyare Bölüğünün ilk komutanı Alman Teğmen Ludwig Preussner idi. Sonra Yüzbaşı Tahsin komutan olmuştur.
  Ağustos ayı savaş için önemli bir dönüm noktası oldu. Hem Türkler hem de müttefikler hem asker hem de mühimmat açısından önemli destekler aldı. Müttefikler 48 uçaklık bir envantere ulaşmışken Osmanlı ordusu 8 uçağa ulaşmıştı. Ana problem yedek parça ve bakım-onarımdı. İstanbul Bakırköy'de bir uçak yedek parça fabrikası vardı ancak parça temini ve yapımı zaman alıyordu. Yinede özverili çalışma ile cepheye ihtiyaçlarını gönderiyorlardı. Ağustos ayı içerisinde Osmanlı uçaklarına makineli tüfek monte edildiğini bile görmekteyiz. Bu tarihten sonra hava çatışmaları daha bir önem kazanmıştır.

  Aktif hava hizmetinin yoğun olması operasyonel uçakların sayısını azaltmıştır. Bu nedenle 1 nci Tayyare Bölüğü Eylül-Ekim aylarında ellerinde kalan Rumpler B-I lerini görevden çekti ve Yeşilköy’den 4 Albatros CI aldı. Daha eski bir model olan iki Albatros BI tipi uçaklar ise Kasım ayında gelmiştir. Eylül 1915 sonlarında, Çanakkale Boğazının güney kıyıları üzerinde yeni bir deniz uçağı istasyonu kuruldu. Orada, makineli tüfekle silahlanmış beş tane Gotha WD-2 deniz uçağı, Gökçeada ve Bozcaada’daki düşman hava üslerine ve kamplara geceleri bombardıman uçuşları düzenledi. Makineli tüfekler, gücü zayıf olan uçaklar için fazla ağır olduğunu kanıtlamış ve çıkarılmıştı. Bu uçaklarla toplam olarak 150 uçuş yapılmış ve 200 bomba atılmıştır.
  Eylül 1915’de 1 adet, Aralık 1915’te ise 3 adet Alman Fokker uçağı Çanakkale Cephesine ulaşmıştır. Staffeller , Gelibolu yarımadasındaki Galata üssünde Pilot Teğmen Hans Joachim Buddecke’nin komutası altında tertiplenmiştir. Bu uçakların pilotları Alman idi. Bu pilotlardan Teğmen Theodor Jakob Croneiss Seddülbahir’de 6 Ocak 1916 günü bir Farman uçağı tarafından düşürülmüştür. Bu uçaklar olağanüstü başarıyla görev yapmıştır. Teğmen Hans Buddecke 4 düşman uçağını düşürmüş, diğer pilotların (Schuz, Meinecke ve Muhra) düşürdüğü 5 uçak dahil edildiğinde Fokker’ler bir kayba karşılık 9 düşman uçağı düşürmüştür.
  Ocak 1916’da Fokkerler 5 nci Ordu emrindeki 6 ncı Tayyare Bölüğünün Harekat Komutasına verildi. Müttefik kuvvetlerin Gelibolu’dan çekilmesinden sonra bile Fokkerler İngiliz deniz hava uçaklarına büyük zayiat verdirmiştir. Sadece muharebenin son günlerinde 6 düşman uçağı düşürülmüştür. Toplamda savaş boyunca 22 düşman uçağı düşürülürken 4 Türk uçağı sadece arızalanarak geri dönmek zorunda kalmıştır. (kayıpla ilgili bilgi yok) Hatta bir düşman askeri hatırasında 1 tek Türk uçağının 5 müttefik uçağı arasına dalarak 5'inide düşürdüğü kayıtlara geçmiştir.
  Her anı ve her askeri kahramanlık anıları ile dolu olan Çanakkale savaşlarında kara ve deniz savaşları kadar havacılık adına verilen mücadele de asla unutulmamalıdır. Oldukça zor ve kıt şartlar altında görevlerini yerine getiren havacı dedelerimizi minnetle anıyoruz.

  diyor ve modelimizi anlatmaya başlıyoruz. modelimiz Alman yapımı Albatroz C1 modeli. bu model Albatroz B1'lerin bir üst modeli olup makineli tüfek takılabilir bir modeldir. teknik bilgilerini aşşağıda veriyorum.

  modelimiz bir diaroma çalışması olacak. küçük olması açısından bu sefer ölçeğimizi 1/72 olarak seçtik. piyasada WW1 uçaklarının kitinin olmaması ve bir kaç modelinde RC boyutlarında olması sebebi ile tüm modeli el ile yapmaya karar verdik. uzunca bir araştırmadan sonra kağıt modelini edinerek buradan hareketle parçaları yapmaya başladık. gövde tamamen ahşap olduğu için ahşap kaplama ile kaplama yaptık. kanatlara ise bez görünümü vermek için gereken patterni işledik. son resimler dolgu verniği verilmiş hali olup kanatlar kırmızı olacak şekilde boyanacak. Diaromamız figür ihtiva edecek olup halen uygun formlu 1/72 figür arayışı içindeyiz. bu uçağın birebir modelini Geliboluya giderseniz Kabatepe tanıtım merkezi bahçesinde görebilirsiniz. Aynı uçak son döneme çekilen "son mektup" filminde de kullanılmış hatıra amacı ile buraya konmuştur.

  herkese iyi çalışmalar dilerim


  ***************************

  Youtube linki


  Diğer Makaleler

  Çanakkale Savaşı’nda Türk Hava Harekâtı - Türk Hava Kuvvetleri
  https://www.hvkk.tsk.tr/TR/IcerikDetay.aspx?ID=20
  Konu furkanozkan tarafından (17.10.2015 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  çalışmalar başladı,
  bakalım daha neler göreceğiz
  önce tarlayı sürdük ektik çimlendirdik
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4111.jpg  

 3. #3
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  aaaa orda biri var
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4112.jpg  

 4. #4
  Kazım GÜRHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.03.2012
  Mesajlar
  3.473
  Konular
  25
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Figür HAT'mı Preiser'mi ???

 5. #5
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı Kazım GÜRHAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Figür HAT'mı Preiser'mi ???
  Airfix figürleri

 6. #6
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  bir takım eklentiler daha
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4128.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4129.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 7. #7
  İhsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.04.2012
  Mesajlar
  563
  Konular
  18
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Sevgili Furkan

  Çanakkale'de Mart ayı kış mevsiminden yeni çıkılmış
  Zemindeki otlar ortama uygun
  Kusura bakmada ....ağaçlık bölge cayır cayır bağırıyor
  Biraz ince uçlu makasla kırpıştırsan, bölgede farklı birkaç yeşil olsa(AB ile yapabilirsin)en sonunda tozlu görüntü için hafif bir gri atsan.....

 8. #8
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı İhsan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili Furkan

  Çanakkale'de Mart ayı kış mevsiminden yeni çıkılmış
  Zemindeki otlar ortama uygun
  Kusura bakmada ....ağaçlık bölge cayır cayır bağırıyor
  Biraz ince uçlu makasla kırpıştırsan, bölgede farklı birkaç yeşil olsa(AB ile yapabilirsin)en sonunda tozlu görüntü için hafif bir gri atsan.....
  estağfirullah
  doğru tespit,
  ancak yaptığım tarihi araştırmalara göre Albatros C1 model uçaklar yaz ortasında çanakkaleye intikal etmiş. onlardan önce Albatros B1 ve Rumpler B1 model uçaklar hizmet vermiş. benim Albatros C1 konusu olduğu için ortamı yazlık yaptım.

  Uçakların tip ve geliş faaliyet konularında bilimsel ve sosyal makalelerde bir çok tutarsızlıklar bulunuyor. ben bu çalışmayı aslında çanakkale hava kuvvetlerine dikkati çekmek için yapıyorum. son zamanlarda yayınlanan "Son Mektup" filminin malumunuz konusu çanakkale hava kuvvetleri. bu film bizim evin yanında çekildi. bende amatör bir çanakkale araştırmacısı ve sevdalısı olarak hava kuvvetleri konusunda detaylı bir araştırmaya girmiştim. ve gördümki bu konu hiç bilinmeyen ancak çok önemli bir yeri olan bir konu. bende bu diaroma konusunda çanakkaleyi bir daha hatırlatmak vatan için emek verenleri yad etmek için girdim.

  "Albatros C1 modeli" ölçekli model olup diğerleri kurgudur.

 9. #9
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Biraz daha çalıştık
  diaromanın ana teması olan Albatros C1 üzerinde detay ve eskitme çalışmaları yapıldı. bu modeli yapmadan önce kitini aradım. ancak istediğim kalitede bulamadım. buna ek olarak aslında gönlümden de %100 kendi imalim bir model olmasıydı. hem kendimi denemek hemde ortaya yerli bişi çıkarmak istedm. bu sebeple çalışmalara başladım. önce internette yoğun bir araştırmaya girdim. ne yazık ki çanakkale hava kuvvetlerimiz hakkında görsel döküman çok azdı. yazılı makale ve bildirilerden Albatros C1in tarihçesin içıkarabildim. (konu hakkında hazırladığım mini makalem konunun 1. mesajındadır) daha sonra internetten bulduğum albatros C1 kağıt modelini indirdim. bundan sonra modeli analiz etmek için "son mektup" filminde de kullanılan 1/1 ölçekli modelin yanına gidip çeşitli ölçüler aldım ve modelin boyutlarını çıkardım. gördüğüm kadarı ile kağıt modelle bire bir uyuyordu. (böylece bir planım olmuş oldu.) buna ek olarak türk hava kuvvetlerine has özellikleri not ettim. daha sonra inşaa çalışmasına başladım. malzme olarak %98 ahşap kullandım. fotoğraflarda gördüğünüz modelin %50 aksesuarı eksik olup kısa zamanda tamamlanacaktır. figürler için önce airfix marka figür aldım ancak çok memnun kalmayıp (britanyalı askerlerdi) hat marka osmanlı askeri figürlerini buldum. bunlarda boyanacak. pilotlara azami dikkat ettim yakaları dahi mavidir. onuda belirtiyim

  diaromanın ölçeği 1/72dir.

  uzun lafın kısası buda böyle bir model oluyor işte

  uçağın 1/1 modeli gelibolu tarihi alan başkanlığı tanıtım merkezi bahçesinde görülebilir.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4139.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4140.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4141.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4142.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4143.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4144.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4147.jpg   1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-dscf4148.jpg  

 10. #10
  Kazım GÜRHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.03.2012
  Mesajlar
  3.473
  Konular
  25
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Scratchbuilt 1. Dünya Savaşı Osmanlı havacılığı konusunda Özkan Türker'i takip etmenizi öneririm ....

 11. #11
  Fatih Yücelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.07.2010
  Yaş
  41
  Mesajlar
  2.404
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Re: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Furkan Bey tebrik ederim harika bir çalışma olmuş.

 12. #12
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı Kazım GÜRHAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Scratchbuilt 1. Dünya Savaşı Osmanlı havacılığı konusunda Özkan Türker'i takip etmenizi öneririm ....
  hemen bakacagim
  Tesekkurler

 13. #13
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: Re: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı Fatih Yücelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Furkan Bey tebrik ederim harika bir çalışma olmuş.
  Tesekkur ederim
  Pervane konusunda yorum alabilirmiyim boyut uyuyor ama Elle yapmadim hazir buldum

 14. #14
  mehmet yarali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  19.01.2009
  Yaş
  35
  Mesajlar
  403
  Konular
  16
  Aldığı Beğeni
  68
  Verdiği Beğeni
  50

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  elinize saglik kompozisyon cok hos olmus, eskitmeler de oyle. fakat bir önerim motor cevresine biraz yağ akıntısı yapabilirsiniz?

  Mehmet

 15. #15
  İhsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.04.2012
  Mesajlar
  563
  Konular
  18
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Kirletmenin dozu biraz daha artırılablir gibi

  O kule su deposu değil herhalde
  Gözetleme kulesi ise bir merdiven gerekebilir

  Birde merak ettim
  Zemindeki otların dik olması güzel olmuş
  Statik çim'mi kullandın

 16. #16
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  selamlar

  motor bölgesinde çalışmadım. çünkü o kısım metal kaplanacak. orjinali öyle dikkat ederseniz uç kısmı açık renk o kısımlar tamamen ısıdan etkilenmesin diye metalle kaplı. orayı metal yapınca yağ konusundaki önerinizi dikkate alacağım,

  İhsan bey selamlar,
  evet merdiven yapacağım inşallah daha kulede de eskime yapmadım. anca bu hızla ilerliyoruz. çim olayı ise evet ben statik çim kullanıyorum. ama çim dikleme aletim yok vernikle ve elle diktirebiliyoruz artık bir elektrostatik alete ihityaç var gibi zaten

  fotoğraflar iyi çıkmadı. çok ışık parlaması oldu. birdahakine daha güzel çekeceğim. (trimpodu kaybettimde )

  kazım bey bahsettiğiniz siteyin inceledim. daha önce o siteyi incelemiştim. gerçekten güzel çallışmalar var. makale kısmını benim gibi tüm modelcilere tavsiye ederim. güzel bilgiler var.

 17. #17
  İhsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  27.04.2012
  Mesajlar
  563
  Konular
  18
  Aldığı Beğeni
  26
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Statik çim makinaları ilk çıktığında bayağı pahalıydı
  Bir çok arkadaş kendisi makinayı yaptı
  Şimdi fiyatlar nasıl bilmiyorum
  O makine bendede yok

  Böyle bir rüzgar torbası konuya uygun olabilir
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması-100_5455.jpg  

 18. #18
  Kazım GÜRHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.03.2012
  Mesajlar
  3.473
  Konular
  25
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Re: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı furkanozkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Pervane konusunda yorum alabilirmiyim
  Olmamış ....

  Eğer söküp tekrar yapmayı göze alırsanız size 1. Dünya Savaşı uçaklarında genellikle kullanılan lamine ahşap pervane görüntüsü verme konusunda bir teknik tarif edebilirim ....

 19. #19
  furkanozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  06.06.2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3.730
  Konular
  126
  Aldığı Beğeni
  480
  Verdiği Beğeni
  303

  Standart Cevap: Re: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı Kazım GÜRHAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Olmamış ....

  Eğer söküp tekrar yapmayı göze alırsanız size 1. Dünya Savaşı uçaklarında genellikle kullanılan lamine ahşap pervane görüntüsü verme konusunda bir teknik tarif edebilirim ....
  göze aldım bile
  yok zaten içime sinmedi
  olmamış diyorum kendime

 20. #20
  Kazım GÜRHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  12.03.2012
  Mesajlar
  3.473
  Konular
  25
  Aldığı Beğeni
  6
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: Re: 1915 Çanakkale Hava Kuvvetleri-Albatros C1 Diaroması

  Alıntı furkanozkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  göze aldım bile
  yok zaten içime sinmedi
  olmamış diyorum kendime
  Fatura adresi alayım ......

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •