Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Likes
 • 1 Post By selim

Konu: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

 1. #1
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Sayın Arkadaşlar,

  Uzun zamandır bir gemi model planı çizmek düşüncem vardı, kendi kendime birçok denemeler yaptım, ilk başlarda Popüler Markaların planlarını çevirici programlarla, DXF'e çevirerek bazı denemeler yaptım ama doğru ölçülere sahip olabilmesi için vektörler üzerinde çok çalışma daha gerektiğini farkettim.
  Üçbuçuk sene önce bu düşünce Kadırga içindi, zaman içinde değişti ve birbuçuk ay önce Ruslar tarafından 1700 senesinde imal edilen ilk kalyonun 1710 senesinde Osmanlılara satıldığını öğrendim. Geminin adı Goto Predestinacia, internette gezinen üç tane planını buldum, ikisinin kaynağı bilimiyor ama üçüncüsü bir GDANSK planı. Planları inceleyince İYİ BİR MODEL için yeterli bilgi olduğu kanaatine vararak modelim planlarını çizmeye başladım ve burada hem benim için zorlayıcı hem de bilgili arkadaşların bilgilerinden yararlanmak için bir forum açtım.
  http://www.modelteknikleri.com/vekto...cad-plani.html
  Mayıs ayı ortalarına doğru akşamları işten sonra çizdiğim planlar bakılabilir hale geldi. Gelinen noktayı mesajın devamında iki taksit halinde bulacaksınız.
  Planları AutoCAD'de çizdim. bu programı iyi bildiğim söylenemez ama çizgi çizebiliyorum ve mühendis olduğum için uzman seviyesinde olmasa bile gayet iyi seviyede teknik çizim bilgim vardır.
  Aslında ben model uçakçıyım, ama 3-4 senedir o konu ile de çok az faaliyetim oldu. Modelciliğin çizimi bizim bildiğimiz teknik resimden farklı, hata gemi ile uçak arasında bile ciddi bir fark var. Model gemi çiziminin teknik yorumunu tam anlamış değilim, yapılacak işi genellikle çizimler ile değil, fotoğraflar ile anlatıyorlar, dolayısı ile, eğer model gemi inşaasını ve özellikle planı yapılan geminin ve yapısının en azından benzer tip gemilerin özelliklerini iyi bilmiyorsanız, planın anlaşılması konusunda sıkıntınız olabiliyor.
  Çizilen plan lazer kesim ile kesilerek inşaa edilmesi düşünülmüş bir plan, ancak lazer kesim ile detaylı bilgim olmadığı için kesilecek parçaların şekil ve boyutları geometrik ölçülerinde. Normal olarak "kerf" denilen lazer kesme payının hatta kesme ışını konikliğinin de kesilecek parçalara eklenerek çizilmesi lazım. Bu kerf tahta kalınlığına göre 0.15-0.3 mm civarında olması lazım ama bugüne kadar bu rakkamları tutturabilen lazer kesimci göremedim.
  Planlar gemi modelciliğine ilgi duyanların amatörce ve serbestçe kullanılması amacı ile çizilmiştir, yani planları ticari amaç haricinde her şekilde kullanabilirsiniz. Çizgileri kullanarak yeni gemiler bile çizebilirsiniz.
  Şu anda planda hala bazı eksiklikler vardır, kullanmak isteyenlerin İnternetten GDANSK'ın Goto Predestinacia planını bulmaları ve yukarıda bağlantısı verilen forumu okumaları tavsiye edilir. Yorum yapmak tabii ki gerekir ancak inşaa tekniğinde birçok alternatifler vardır, örneğin bir ambar ızgarası yapmanın en az 5 değişik tekniği vardır ancak bu modelde göreceğiniz üzere ambar ızgaraları güverte lazerle kesilirken ızgaralandırılıyor dolayısı ile yorumların kişisel zevklere değil, yanlışlara, eksiklere ve anlaşılmayan noktalara yönelik olması daha yapıcı olur.
  Model uçak inşaası konusunda tecrübeli olduğum için, birçok konu bana yabancı gelmedi ama gemi modeli ve uçak modeli arasında çok ciddi bir fark var. Ben model uçak yaparken belli sınırların ve gerekli yerlerin dışında zımparalamayı ve özellikle macun kullanmayı modelcinin ayıbı olarak düşünürüm ama planı çizerken model gemi geometrisinin çok karmaşık olması nedeni zımparalamanın birçok noktada elzem olduğu anlaşılıyor, hatta birçok modelde zımparalama işin yapım tekniği. Bu projenin amaçlarında biri de tahta tozu imalatını en düşük seviyede tutmaktı.
  Bu arada ben bir şey daha farkettim, buralarda çok küçük dosyaların dışında bir şey yayınlama şansınız yok, veya var da be bilmiyor veya bulamıyormuyum. Dolayısı ile Planları PDF olarak yayınlıyorum, yayınlayabilmek için de çözünülürlüğü düşürmek zorunda kadım, mutlaka bunun çizgilere bir etkisi vardır dolayısı ile patlatarak vektöre çevirmenizi tavsiye etmem.
  Planı ay sonuna bitirme düşüncem vardı, temel olarak geminin kayığı, çapa ve istralyalar eksik, en azından ben öyle zannediyorum, ipleri şimdilik çizmeyeceğim, şayrıca metal akşamlarda da menteşelerden başka birşeyi şimdilik yapmamayı düşünüyorum.
  Ay sonundan sonra Beykoz kayığı modeli çizimine başlayacağım, popüler ve ekonomik bir model, bir sandal çizeriz ancak gerçekten Beykoz kayığı mı olur bilemiyorum, Bu sizlerin desteğine bağlı.

  Saygılarımla,

  1. Taksit Planlar
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  • Dosya tipi: pdf UOG 01.pdf (155,0 KB (Kilobyte), 2764 Kez İndirilmiş)
  • Dosya tipi: pdf UOG 02.pdf (28,0 KB (Kilobyte), 1744 Kez İndirilmiş)
  • Dosya tipi: pdf UOG 03.pdf (76,6 KB (Kilobyte), 1777 Kez İndirilmiş)

 2. 4 ki
  A.Tolga (29.06.2014), denizxtr (26.06.2014), Hüseyin YILDIRIM (26.06.2014), omer-1 (17.01.2015)

 3. #2
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Planlar bitince buralarda biryerde DWG olarak yayınlayabiliriz, eğer böyle bir imkan yok ise ne yapacağımızı tartışır neticelendiririz. Planı bana da yollarmısınız kapısını açmak istemiyorum, böyle olunca forum kirleniyor ve bana birsürü angarya çıkıyor. DXF'e çevirmeyi denedim ama dosyalar büyüyor, dolayısı ile DWG daha uygun gözüktü.

  Şu anda görmüş olduğunuz planların tamamı A1 Oversize kağıda basılı yani, tam ölçeğinde bastırırsanız A1 oversize kağıda sığar, ayrıca planların köşelerinde cetvel göreceksiniz, buradaki kalın çizgiler cm, ince çizgiler de mm'yi gösteriyor. Benim model yapma anlayışım farklı olduğu için bu planı küçülttüğünüzde veya büyülttüğünüzde, tahta kalınlıklarını da aynı oramda küçültmeniz veya büyütmeniz gerekir. Plan küçültürken veya büyütürken tahta kalınlıklarını aynı oranda değiştirmezseniz, birçok parçayı veya oturacağı yerleri eğelemek ve zımparalamak zorunda kalırsınız , hele böyle bir plan ile çok uğraşırsınız.
  Örneğin böyle bir planı %80 yapmaya niyetlendiniz, 5 mm yerine 4 mm, 3 yerine 2.5(2.4) mm, 2 yerine 1.5 (1.6), 1 yerine 0.8, 0.8 yerine de 0.6 (0.64) kullanabilirsiniz. Tahta kalınlıklarını da yuvarladım, çünkü tahta kalınlıklarının da bir toleransı vardır, bir miktar zımpara veya eğe ile halledebilirsiniz.
  Modelcilik keyfe keder bir konudur, mutlaka plana göre de yapılması gerekmez, gönlünüzden nasıl geçiyorsa öyle yapabilrsiniz ben sadece planın dışında birşeyler yaparsanız neler olur onun izahatini yapmaya çalışıyorum.
  2.Taksit
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
  • Dosya tipi: pdf UOG 04.pdf (113,9 KB (Kilobyte), 1353 Kez İndirilmiş)
  • Dosya tipi: pdf UOG 05.pdf (155,0 KB (Kilobyte), 1164 Kez İndirilmiş)
  • Dosya tipi: pdf UOG 06.pdf (117,3 KB (Kilobyte), 1183 Kez İndirilmiş)
  Konu selim tarafından (25.06.2014 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik bilgi

 4. #3
  Forum Üyesi nereplas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.10.2013
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.768
  Konular
  61
  Etti
  0
  7 mesaja 9 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Ellerine sağlık abi ve geçmiş olsun... Yapmayı düşünen arkadaşlara söyleyim demin bende çıktı alarak kontrol ettim ölçüleri herhangi bir sıkıntı yok projede. A0 çıktı alırsanız gemi boyu 80cm A3 çıktı alırsanız 28 cm yapıyor...
  Alperen GÖKTAŞ
  -ANKARA-


  Devam Eden Modeller
  Yok öyle bişi

 5. #4
  Moderatör Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.379
  Konular
  148
  Etti
  6
  12 mesaja 16 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Selim abi, ne iyi ettinde geldin katıldın bize.. Herkese örnek olacak bir paylaşım sevdası var sende.. Umarım hiç kaybolmaz sen yeni konuşar aç ki bende abuk sabuk yerlere taşıyım konuları seni çileden çıkartayım. Planlarla ilgili telif hakkı olmaması nedeniyle (ki dosya içine ekliye biliosan ismini ekle) bence hotmail(onedrive) apple(icloud) gibi online veri saklama sitelerinden link paylaşabilirsin bı konunun altında. Sen bitirdikten sonra bana ulaş ben ister nasıl yapcağını anlatırım ister yardımcı olurum..

 6. #5
  Forum Üyesi İbrahim EMENLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  2.038
  Konular
  18
  Etti
  3
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Selim Bey Emeğinize sağlık. Modelciler olarak en büyük sıkıntımız olan düzgün plan olayına katkıda bulunduğunuz için sonsuz teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar.
  Saygılarımla
  İbrahim EMENLİ İzmir 1962

 7. #6
  Forum Üyesi zekeriya42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.10.2011
  Yaş
  31
  Mesajlar
  753
  Konular
  42
  Etti
  1
  4 mesaja 4 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Teşekkürler, çok ayrıntılı güzel bir plan.
  Zekeriya
  Biten Modellerim:
  Albatros
  Top Kesiti
  Kesit Model
  Sardinal

  https://www.facebook.com/pages/Ah%C5..._type=bookmark

 8. #7
  Yönetici Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5.230
  Konular
  531
  Etti
  11
  36 mesaja 53 te
  Mentioned
  1 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Selim Bey çizimlerinizi ve çalışmalarınızı yakından inceliyorum , bir model yapmak ne kadar güzel bir duygu ise model planı çizebilmekte insanı o kadar mutlu eder diye tahmin ediyorum. Bu konuda verdiğiniz bilgiler ve paylasımlar icin tesekkür ederiz.
  Model ucak konusunda ki tecrubelerinizden de faydalanmak isteriz. Forumda son zamanlarda ucak konusu oldukca rağbet görmektedir. Bol modelli günler dileriz.
  Ali Timucin
  Kocaeli / 1976
  Mail : laguna1903 at gmail.com
  Msn : [email protected]
  Yapımı Devam Eden Rc Sahil Güvenlik Botu SAR 33
  Yapımı Devam Eden Mini Malibu F3P RC Model Uçak

 9. #8
  Forum Üyesi Servet Öztan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.01.2010
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1.025
  Konular
  60
  Etti
  1
  6 mesaja 6 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Selim bey uğraşlarınız için çok çok teşekkürler.ellerinize ,gözlerinize sağlık.

 10. #9
  Forum Üyesi Servet Öztan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.01.2010
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1.025
  Konular
  60
  Etti
  1
  6 mesaja 6 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Omurga üzerinde posta numaraları yok.Acaba baştan mı yoksa kıçtanmı başlıyor.

 11. #10
  Forum Üyesi nereplas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.10.2013
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.768
  Konular
  61
  Etti
  0
  7 mesaja 9 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Alıntı Servet Öztan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Omurga üzerinde posta numaraları yok.Acaba baştan mı yoksa kıçtanmı başlıyor.
  Ben denedim baştan başlıyor
  Alperen GÖKTAŞ
  -ANKARA-


  Devam Eden Modeller
  Yok öyle bişi

 12. #11
  Forum Üyesi Mehmet YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.01.2014
  Yaş
  38
  Mesajlar
  197
  Konular
  3
  Etti
  1
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  yapmaya başladım deme alperen
  MUĞLA / Fethiye

 13. #12
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Alıntı Servet Öztan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Omurga üzerinde posta numaraları yok.Acaba baştan mı yoksa kıçtanmı başlıyor.
  Omurga üzerinde posta numaraları var Sanırım kesme paftasındaki omurgaya baktınız. kesim planına deği gemi planına bakmanız lazım.
  Konu selim tarafından (26.06.2014 Saat 16:12 ) değiştirilmiştir.

 14. #13
  Forum Üyesi nereplas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.10.2013
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.768
  Konular
  61
  Etti
  0
  7 mesaja 9 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Alıntı Mehmet YILMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yapmaya başladım deme alperen
  Yok abi aldım elime cetvel yuvaları ölçtüm
  Alperen GÖKTAŞ
  -ANKARA-


  Devam Eden Modeller
  Yok öyle bişi

 15. #14
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Alıntı Ali Timucin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selim Bey çizimlerinizi ve çalışmalarınızı yakından inceliyorum , bir model yapmak ne kadar güzel bir duygu ise model planı çizebilmekte insanı o kadar mutlu eder diye tahmin ediyorum. Bu konuda verdiğiniz bilgiler ve paylasımlar icin tesekkür ederiz.
  Model ucak konusunda ki tecrubelerinizden de faydalanmak isteriz. Forumda son zamanlarda ucak konusu oldukca rağbet görmektedir. Bol modelli günler dileriz.
  Ali bey,

  AMUK'taki model uçakçı arkadaşlar henüz burada faaliyet gösterdiğimi fark etmediler herhalde, fark ettikleri anda beni mahvederler ve hain ilan ederler. AMUK'ta model gemi yapanlara benim yaptıklarımı bilseniz beni buradan atarsınız.
  Ben model uçak ile ilgilenen arkadaşlara bir model uçak sitesine üye olmalarını tavsiye ederim, hala işletiyorlar mı bilemiyorum ama çok güzel siteler vardı. Mesela Fahrettin Gökmenin sitesi. AMUK sitesine veya linklerde verilen adreslerdeki sitelere üye olup daha fazla yararlanabilirler.

 16. #15
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Sayın Arkadaşlar,

  Beğeni mesajları için çok teşekkürler ediyorum, beklentim başka arkadaşların da benzer paylaşımlara niyetlenmeleri. Birkaç gün sonra Beykoz sandalına başlayacağız , sanırım Haziran sonu da bitmiş olur.

  Bir şey dikkatimi çekti, bu forumdaki plan indirme sayısı, esas foruma göre çok fazla, tabii bunun bazı sebepleri var ama konuyu takip eden arkadaşların, ŞİDDETLE esas konuyu takip etmelerini tavsiye ederim. Konu öbür tarafta devam ediyor, değişiklik ve güncellemeler ile ilerlemeleri ve ayrıca en önemlisi plan gargaraya gelmesin diye plan üzerinde yaptığımız şıkeleri orada yayınlıyoruz.

  http://www.modelteknikleri.com/vekto...cad-plani.html

  Burası sadece esas konunun reklamı amacını taşıyor.
  Konu selim tarafından (16.07.2014 Saat 14:59 ) değiştirilmiştir.

 17. #16
  Forum Üyesi Servet Öztan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.01.2010
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1.025
  Konular
  60
  Etti
  1
  6 mesaja 6 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Esas forum nerede ben bilemedim.

 18. #17
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Plan çizim aşamaları ve detaylarını bu konu başlığı altında bulabilirsiniz.

  http://www.modelteknikleri.com/vekto...cad-plani.html
  Konu selim tarafından (16.07.2014 Saat 14:51 ) değiştirilmiştir.

 19. #18
  Forum Üyesi omer-1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.12.2014
  Mesajlar
  5
  Konular
  1
  Etti
  2
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Teşekkürler Selim Bey

 20. #19
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Bu gemi ile ilgilenenler için bir bilgi vermek istedim.
  Osmanlılar, ne gemiler kullanmışlar diye araştırırken, Polacca diye bir gemi çiktı karşıma, Genç Murat Reis (Jan Janzoon) tarafından Kuzey Afrikada ve Akdenizde kullanılmış,
  Konuyu araştırırken buralara girdiğimde bu adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu GOTO PREDESTINACIA'nın, Kunt Müzesi tarafından İKİ AMBARLI ARSLAN BAŞLI OSMANLI KALYONU adı altında planının ve tarihçesinin yayınlandığını fakettim, hatta bir arkadaşımız bu planın modelini yapıyor ve bu forumda aynı isim altında yayınlıyor.
  Selim Özdil

 21. #20
  Forum Üyesi selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  64
  Mesajlar
  590
  Konular
  24
  Etti
  0
  4 mesaja 8 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Adı ve akibeti bilinmeyen Osmanlı Kalyonu

  Bulduğumuz bir bilgiyi yazmayı unutmuşuz. Geminin akıbetini hala bilemiyoruz ama adı MAVİ ASLANBAŞLI KALYON olma ihtimali yüksek.
  Selim Özdil

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •