Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Beğeni(ler)

Konu: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

 1. #1
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  1 Metre RC yelkenli konusunda bir tane 1 metre bir tane de daha küçüğü bir yelkenli yapalım diye sizleri bilgilendirmiştim. Küçük olarak RG65 Sınıfı bir tekne yapmaya karar verdik, birkaç gündür de geceleri çalışıyorduk.
  Teknenin inşaası için bir plan gerektiğinden konuya burada başladık.
  Biraz yelken çalıştım ama, oturup sıfırdan bir şey tasarlamak için daha çok ekmek yemek gerekiyor, ben de hazır birilerinin yaptığı birşeyden yola çıkalım diye düşündüm. Bir miktar planım vardı, belki daha fazla plan bulmak mümkün ama benim bulunduğum yerde internet çok yavaş ve USA sitelerinin bazılarına girmiyor.
  Yapılacak tekne bir müsabaka sınıfı olsun istedik, tabii bu bir yarışa girildiği zaman ilk sıralarda yer almayı garanti edecek bir tekne olmayacak, ama bir yarışmaya girebilecek özellikleri ve yeterliliği olsun, tekneyi inşaa ederken bir miktar işçilik olmasın, olabildiğince kolay yapılabilsin diye düşündük.
  Elimdeki planlar arasında ilk namzetler, JIF65 ve XL25 idi, bunlarla ilgili dokümanlar, çok fazla ek çaışmaya gerek duyulmadan yapılabilecek nitelikte idi ama bir anda her ikisinden de vazgeçmiş, daha hidrodinamik bir tekne olsun diye düşünmüştüm. Zaten XL25'in boyu bu sınıf için uygun değildi, Bir diğer husus da bu teknelerin boy/en oranları çok düşüktü. Benim kafamda modeller için uygun olan 1/10 civarında bir rakkam vardı, JIF65, 1/4'den az geliyordu, icelemelerin neticesinde de 1/7'nin üzerine çıkan bir model bulamadım. Yani anlayacağınız gittik geldik ve ik modelimiz biraz şişman olsun dedik ve JIF65'de karar kıldık ve çalışmaya başladık. Çizmeye başladık, ve başlayınca planda verilen panel açılımlarının boylarının yanlış olduğu düşüncesine kapıldım, benim hesap ettiğime göre paneller, 9 mm kısa geliyordu, oturdum panellerin açılımını çalışmaya başladım, hem beceremedim, hem de üşendim, sonradan jeton düştü, ben çizerken teknenin boyu 637 mm olduğu için 650 mm'ye düzeltmiştim. Ekteki resimde göreceksiniz, meğerse plandaki panel boyları doğru imiş. Tekrar geri döndük ve JIF65 diyoruz.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 2. #2
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Ben daha önce belirtmiştim, bu yelkenli konusu ile ilk defa ilgileniyorum, bazı arkadaşların daveti üzerine bir kere bir RC yelkenli tekne yüzdürmştüm, aradan da en az 15 sene geçti, zaman zaman niyetnmiş ama bir türlü elim gitmemişti. Kısmet Türkiyeden çok uzakta iken bu işe el atmakmış.
  1/10 oranından başka kafamda ağırlık en fazla 1 kg olacak, 600-650 gm salması ve 300 mm civarında fin boyu olması vardı. RG65'de ağırlık (1 kg) fin boyu (291 mm) tutuyor, ama salma ağırlığı biraz az (460 gm).
  Becerebilecek miyiz bilemiyorum ama hem swing rig, hem de klasik donanım taşıyacak, planlar sadece klasik donanımı veriyor.
  Teknenin genel görünüşünü ekte görebilirsiniz, nereden ve ne şekilde sahip olduğumu hatırlamıyorum, ama Copyright'ı olduğunu falan da zannetmiyorum, zaten biz tüm detayları tekrer çizeceğiz.
  Bu jib bomdaki karşı ağırlıkla ilgili ne benim ne de planda bir bilgi var, yelkenler ne bulabilirsek, mylar veya mica film olacak, bazı arkadaşlar yelken için paraşüt bezi tavsiye ediyorlar, paraşüt bezi gözenelkli ve dolayısı geçirimli olduğundan yelken için uygun değildir. Tekne 2 mm balsadan inşaa edilecek, içine former koymama gibi bir düşüncem var. Sızdırmazlık için balsaya epoksi emdireceğiz, çok ince bir cam kumaşı ile de kaplanabilir. Kaz boynunu ve bazı bağlantı donanımlarını plan telden yapılmış gösteriyor, biz de telden yapacağız. İp konusunda bir bilgim yok ama buluruz, direkler karbon borudan olacak, kaç parça olacak henüz bir fikrim yok. Yapıltırıcı için ince ve kalın Japon uygundur diye düşünüyorum, zaten gövde panelleri düz olacağı için japonun sorun çıkaracağı zımparalama işi çok olmayacak. Bazı parçaları mesela fin, plan aliminyum göstermiş, belki başka konstrüksiyonlar düşünülebilir. Plan ile ilgili gelişmeler ilerledikçe burada yayınlarım daha sonra RC Yelkenli kısmında İnşaa için bir konu açarız.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 3. #3
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Biraz ilerleme kaydettik, ekte görebilirsiniz. Ali Timuçin bey orijinalinin planlarını daha önce yayınlamış,
  http://www.modelteknikleri.com/yelke...elkenlisi.html
  Orijinali yapmak isteyenler buradaki planlardan yapabilirler. İnternet yavaş olduğu için Ali beyin koyduklarının ne olduğunu görebilmek için açamadım ama teknenin adı aynı olunca, bendeki planların aynısıdır diye düşündüm. Bence çok güzel bir plan, nasıl yapıldığının kılavuzu da var.
  Bu plandan sapma olarak, yelkenleri değiştirdik, Farklı rüzgarlar için 3 takım değişik büyüklüklerde yelken koyduk, aslında 4 takım yelken öneriliyor ama müsabaka sınıfı 3 takım yelken kabul ediyor, Yelkenler tek parça olacak (2 boyutlu) , öğrenebildiğim kadarı ile iyi kamber oluşturmak için iki veya daha fazla parçadan oluşması lazım, benim becerebileceğim bir iş değil, belki ilerde göz kararı değiştiririz.
  Dümeni ve ve fini profilli yapmayı düşündüm ama o zaman esastan şaşmış olup işi zorlaştırıyoruz. Bir de teknenin daha kolay inşaası için konstrüksiyonunu değiştiriyoruz. Teknenin köşeli olması antipatik gözükebilir ama ben performans için yelkenlerin ayalarının çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.
  Daha önceleri rüzgarın yelkeni ittiğini düşünürdüm ama meğerse öyle değilmiş, özellikle düşük rüzgarlarda iyi çalışması için asimetrik uçak kanadı gibi kamber oluşturacak şekilde şişmesi gerekiyormuş. Kamberli bir uçak kanadı sıfır hücum aşısında nasıl kaldırma kuvveti üretiyorsa, yelken de aynı şekilde çalışırmış hatta açısı uygun değilse veya açısı uygun olmayan kısımları, özellikle üst kısımları stol (stall) olurmuş. Vay be!! Yelken aerodinamiği kitabı bulup öğrenmek lazım.
  Genelde uçakçılar yaşlanınca yelkene kayarlar, acaba bizde de mi öyle oluyor.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 4. #4
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Bu internetin yavaşlığından herhalde sonunda bu bilgisayarın başına bir şey gelecek, bir sigara içerken ancak 3 sayfa açabiliyorum. Neyse bilgisayar şirketin bilgisayarı umarım sigorta ettirmişlerdir.
  Gövdede 2 ve 3 mm balsa kullandık, balsa bulunabilecek bir malzeme, İpleri, direkleri yelkeni neden yapabiliriz diye biraz inceleme yaptım. Türkiyede ince etli 0.4-0.5 mm çapı 6-8 mm ısıl işlem görmüş, 6000-7000 serisi (T5,T6) aliminyum boru bulma şansımız az, hobicilerden girebildiğim sitelere baktım, karbon fiber boru da göremedim, konu tahta direklere gidiyor.
  Çinde araştırdım, 6-8 mm çapında iki tip karbon boru var, et kalınlığı 1 mm, kaliteli ve hafif olanının ağırlığını buldum, 6 mm çap 27gm, 8 mm çap 35 gm/m geliyor. diğerinin ağırlığını bulamadım ama biraz daha ağırdır diye düşünüyorum. Bakkal hesabı yaparsak 6 mm çapında 1 mm kalınlığında aliminyum boru da takriben 42 gm/m gelir, (aliminyumun özgül ağırlığını 2.7 gm/cm3 diye hatırlıyorum.), Tahtanın m3'üne (çam veya ıhlamur)
  600kg/m3 dersek, 8 mm çapın bir metresi de 30 gm yapar, Yani direk malzemesi ile fantezi yapmaya gerek olmadan tahtadan yapıp, gergilerle bağlayalım diye düşünüyorum. Bağlamak istemeyenler, biraz uğraşıp 25 gm/m2lik cam kumaşı ve epoksi ile iki kat kaplayabilirler, biz boyayacağımız için 2-3 gm boyadan gelir tabii boyası ve kalınlığına göre, camyünü+epoksi kaplarsak takriben o da 7-8 gm gelir. Özetle direkler tahta olacak gibi gözüküyor, düşünmeye devam.
  Burada uçurtma malzemesi satan yerler (intenetten buldum) var. Tabii sattıkları malzemelerin çok teknik açıklaması yok. Birsürü kompozit boru satıyorlar, karbonu da var, camyünü olanı da var, muhtelif çaplarda içi boş veya dolu olanı da var, ama reçinesini bilmek lazım, ben hiç denemedim ama polyestere epoksi yapışmaz diye biliyorum, polyester reçineli bir boru alır da epoksi yapıştırıcı kullanırsanız, sıkıntı çıkabilir. Akrilik 2 komponentli yapıştırıcı, veya japon iş görür mü bilmiyorum.
  Bu uçurtmacılar polyester esaslı kumaş satıyorlar, sanıyorum Dacron, resimlerde kumaşın hem takviyelisini hem de takviyesizini gördüm, seneler önce benzinli motorlu paraglider yapmak için aldığım paraşüt kumaşına, takviyeli olanı görünüm itibarı ile çok benziyor, paraşüt kumaşının geçirgenliği vardır, yani bir tarafta basınç artınca hava kumaşın içinden diğer tarafa geçer, o nedenle yelken için uygun değildir. Henüz Myların kalınlık olarak uygununu bulamadık, en ince bulabildiğim 0.25 mm. 0.035-0.040 mm uygun olacak, bilemediniz 0.080 mm olmalı diye düşünüyorum. Kevlar ip buldum, ama en incesi 1.0 mm, iplerin sorun olacağını zannetmiyorum, mutlaka balıkçılardan buluruz. Şimdilik gergiler için tel kullanmayı düşünmüyorum.
  Çok eskilerde, yelkenleri yağlı ipek (oiled silk) ile yaparlarmış, ben ne anlama geliyor bilemiyorum. Daha önce bahsettiğim yelken yüzdürmeye gittiğim zamandan aklımda kalan, bu hazır olatak satın alınan teknelerdeki yelkenler, kalın ve rijit bir malzemeden yapılmıştı. Tabii ben iyi bir yelkenin ipek ile kolayca dökülen kumaştan olması gerektiğini düşündüğüm için garip gelmişti. Şimdi o malzemenin Mylar (PET) olduğunu düşünüyorum. Kaşıntı tuttu, bir yandan da tekneyi yapmaya başlayalım diye düşünüyorum. ama şu ipler konusunu tam çözemedim. hatırladığım, uzun kollu bir servo idi, şimdi tamburlu servolar var. İp konusunu çözünce tambur mu kol mu ona da karar veririz diye düşünüyorum.

 5. #5
  cobretti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  cobretti Ziyaretçi

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Selim abi şu ana kadar yaptığın modelin ne olduğunu hakkında pek bilgimiz olmadığı için inan yazacak bir şey bulamıyoruz en azından kendi adıma, ama sen bu işi yapıyorsan eminim güzel bir şey olacak, bu sitede bu modelden anlayan herhalde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi vardır, farklı bir model, sen bir şeyler ortaya çıkar, inan bu işe merak saran kişiler de çıkacaktır, Kolay gelsin

 6. #6
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Sevgili Murat, merak etme, benim de bu konuda bir şey anladığım söylenemez.
  Burada beraber çalıştığım bir arkadaşım var, ben bir yelkenli yaparken sordu "bunların yüzeni yok mu?" diye. Var olduğunu ama benim bu işten anlamadığımı söyledim. Plan çizdiğimi bildiği için, "şöyle kocaman bir de yüzen tekne planı çiz, onu yapalım" dedi. "Çizmek için anlamak lazım, eğer anlamıyorsan, bir plana göre yapman lazım, bende planlar var fakat bu işten anlamıyorum" dedim.
  Plan varsa sen yaparsın dedi, ve gaza geldik.
  Buralarda rc tekne pek bilinmeyen ve ilgi görmeyen bir konu gibi gözüküyor, yaparken de hem öğreneyim, hem ilgi çeksin, hem de ilgileneceklere faydamız olsun istedim. Fazladan yaptığım tek şey, burada faaliyet düşünce ve bilgilerimi sizlerle paylaşmak. Şu internet bir de bu kadar yavaş olmasa!!!!
  Bu teknenin planı, internette bulunabilen en iyi planlardan birisi. Direk olarak plandan yapabilirdim ama öğrenmek için böyle yapmak daha iyi bir yol diye düşündüm.
  Şu anda bilmiyorum ama bir zamanlar (15-20 sene önce) bu ebatta bir tekne, radyosuz olarak Türkiyede 200-250 USD'ye 1.0 m tekneler 1.500-2.000 USD'ye satılıyordu. Bu rakkam merakı olan arkadaşlar için bir engel olabilir. Tekne büyüklüğünü iki katına çıkarırsanız, maliyet takriben 6-8 kat artar.Bunu rakkamı, biraz emek sarfedildiği durumda daha taşınabilecek hale getirebilirsek, ne mutlu bize.

 7. #7
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Vinç servosu kolu en iyi nasıl yapılır polyamit mi?, teflon mu? tahta mı? Vs mi? Diye düşünürken aklıma gelen bir bilgiyi paylaşmak istedim. Konu yelkenlerle ilgili.
  Hep merak ederim, eskiden sızdırmazlık için kendir sardığımız, dişli musluk bağlantıları için artık TEFLON bant diye bir bant kullanıyoruz. Bu hakikaten TEFLON’mudur, ben zannetmiyorum ama bir türlü de öğrenemedim. Rahmetli babam, askeri kamyonlara CEMSE, biz 4 çekerli araçlara CİP deriz. Bunların GMC ve JEEP araba markalarından gelir. Benzeri şekilde MYLAR, TEFLON ifadeleri bazı firmaların ürünlerine kendi verdikleri isimdirler. Mylar bir polyester film (PET), Teflon da dayanıklı bir çeşit plastiktir (PTFE) ve bu isimler bunların üreticisi olan Dupont firmasına aittir.
  Su ve kola şişelerine biz PET şişe deriz, bana göre kola şişeleri PET olabilir ama su şişelerinin PET olmadığını düşünüyorum. Naylon torba dediğimiz torba aslında NAYLON değildir, naylon PET benzeri bir malzemedir. Naylon torbalar eskiden hep polietilenden (PE) yapılırdı, şimdi başka tip malzemeler de kullanıyorlar, bazıları PET bile olabilir. Bazı kasaplar, zor kırışan, zor esneyen bir torba kullanırlar. Son zamanlarda bu torbalardan ben büyük marketlerde de görmüştüm. Sağlıklı yaşam modası nedeni ile belki de bu torbalar PET’den yapılıyor olabilir. Özetle, hava geçirmeyen, zor kırışan ve zor esneyen kalınlığı ve dolayısı ile ağırlığı makul??? seviyede olan bir malzemeden bana göre yelken yapılabilir. PARAŞÜT kumaşı uygun değildir.
  AMYA’daki US1M İnşaa kılavuzunda, yelken için “yelkencine git yaptır” diyor. Bizde yelkenci yok. Belki AMYA’da biri model tekne yelkeni yapıp satıyordur. İp için balıkçıya git diyorlar ama uçurtma ipi (bir çeşit polyester ip) de iş görebilir. Yelkenli resimlerinden gördüğüm kadarı ile Çin yapımı tekneler, “Uçurtma Kumaşı” (bir tür DACRON kumaş) kullanıyorlar.
  Bir uçurtma ve uçurtma ipi siparişi verdim gelince görücez.

 8. #8
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Geldiğimiz noktayı bir özetliyelim.
  1. Tekneyi omurgasız ve postasız yapacaktık diye yola çıkmıştık ama kolay ve düzgün inşaa açısından postaları olması gerektiğine karar verdik. Zaten postaları da çizmeye başlamıştık. Tekne kısmında bir değişiklik yok, orijinal plandaki şekil ve ebatlarda olacak. Güverte için niyet, hafiflik açısından uçakları kapladığımız film ile kaplamaktı ama içeriye ulaşım için bir veya birkaç kapak olması gerekiyor, dolayısı ile hala konu askıda.
  2. Yelkenleri Mylar veya Dacron’dan yapacağız diye yola çıkmıştık, gönlümde yatan 20gm/m2’lik bir malzeme idi. Biryerde mylar için 0.035 mikron kalınlık görmüştüm. Bakkal hesabı yapınca bu kalınlığın (45gm/m2) olduğu çıkıyor. İlk düşündüğümüz ağırlık hatalı veya çok iddialı olabilir, zaten yelkenler için neler bulabiliyorsak onları kullanacağız. Doğrusu ana yelkeni ve jib’i farklı malzemelerden yapmakmış, jibin malzemesinin daha hafif, ana yelkenin malzemesinin daha rijid olması gerekiyormuş. Paneller düz ve tek parça olacak. Bazı yelken planlarında ana yelkenin hücum kenarının düz olmadığını, bir miktar bombeli olduğunu gördüm Ana yelkenin hücum kenarını düz yapacağız.
  3. Ana direk için karar vermiştik, tahtadan yapacağız diye. Gergiler herkesin yaptığı gibi olacak, belki yan gergiler biraz daha direk bükmek için arttırılabilir. Kitabi olarak ana direğin, ana yelkenin hücum kenarındaki bombesinden biraz az olarak bükülmesi gerekiyormuş. Gerekiyorsa gergilerle ana direği bükeriz diyeceğim ama teknenin ve güverte üzerindeki gergi bağlantı yerlerinin de kırılmaması için bu gergilere mukavim olması gerekiyor. Şu mukavemeti ve sağlamlığı hiç sevmiyorum, ağırlık katıyor. Bomların neden sağlam bir malzemeden yapıldığını bir türlü anlayamadım, lamine balsa yaparsak bence sağlamlığı verir diye düşünüyorum. Hemen hemen herkes yelken vinci için standart servo kullanmış. 3.5kg/cm’lik bir servo kullanılan yerdeki sağlamlık bana biraz garip geldi. Üstelik bu servo her iki yelkene de kumanda ediyor.
  4. Servo için tartışmasız tamburlu servo daha güçlü ama ip boyunu ayar açısından sıkıntıları olabilir ( bilgisayarsız radyolarda) ayrıca kaç tur attığı ve tambur çapı önemli. Kollu servo kullanacağız diye bir düşüncem var ama bu durumda da dönüş açısını büyütmek için servoyu açıp içine direnç takmak lazım. (Normal servo 60 derece döner, hesap etmedim ama bize en az 120 derece dönen bir servo gerekli. Bazı yerlerde 180 dereceye tashih edildiğini gördüm ama ip boyunda belirli bir dereceden sonra verim çok azalacağı gibi, yelkeni taşıyacağı yük de çok azalır.
  5. İpleri birtürlü anlayamadım, ya yazanlar çok kötü yazmış, çizenler çok kötü çizmiş, ya da ben çok garip düşünüyorum. Biz her her iki yelkenin de aynı açıda hareket edeceği, istenirse birbirlerinden farklı açılarda hareket edebileceği bir düzen yapacağız, çift kollu bir vinç. Genişliğe sığacak mı henüz incelemedim, sığmaz ise tek kollu yaparız. Kollardan birisi ana yelkeni, diğeri jibi kontrol edecek. Yelken açıları servo kolu üzerindeki deliklerden ayarlanabilecek. Jibde pivot %25'de olarak ve dönüş eksenine mesafesi ana yelkenden %10 daha az olacak.
  6. Jib bomun ön tarafına takılan ağırlığın sebebini anlayamamıştım ama jib dönerken yukarı doğru çıkacağından, kolay çıksın (dönsün) diye ağırlığını azaltmak için kullanılıyormuş. Buna tekneyi bitirip hafif rüzgarda yüzdürdükten sonra karar vermek lazım, onun için şimdilik yapmayacağız.
  7. Kaz boynunda bazıları, attan veya üstten rijid ve çok sağlam bir vang kullanmışlar, hatta fantezi boyutunda olanları bile var. Bunun da tam sebebini anlayamadım, ana yelken bomunun bir miktar aşağıya inebileceği ama yukarı hiç kalkmaması gerektiği belirtiliyor. JIF65’deki düzen bence gayet güzel, belki biraz değiştiririz.
  Benim internette gördüğüm, 65 cm boyunda ticari olarak satılan rc yelkenlilerin en hafifi 1.350 gm hatta 1.5 kg’ın üzerinde olanlarını bile gördüm. Biz 460 gm salma ağırlığı ile 1.000 gm olacak diye yola çıkmıştık. JIF65, 1.050 gm, X25 tam hatırlamıyorum ama 1.0 kg’dan azdı. Bu rc tekne yarışlarının nasıl olduğunu bilmiyorum ama mutlaka sürat esaslıdır diye düşünüyorum. Aynı ustalığa sahip bir skipperin 1.35 kg’lık bir tekneyi, 1.0 kg’lık bir tekneden daha hızlı yüzdürme şansı yok, tabii tasarımda çok ciddi yanlışlar yoksa. İlk fırsatta ağırlığı ne olacak bir hesap etmem lazım.

 9. #9
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  46
  Mesajlar
  5.500
  Konular
  563
  Aldığı Beğeni
  1225
  Verdiği Beğeni
  1560

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Alıntı cobretti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selim abi şu ana kadar yaptığın modelin ne olduğunu hakkında pek bilgimiz olmadığı için inan yazacak bir şey bulamıyoruz en azından kendi adıma, ama sen bu işi yapıyorsan eminim güzel bir şey olacak, bu sitede bu modelden anlayan herhalde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi vardır, farklı bir model, sen bir şeyler ortaya çıkar, inan bu işe merak saran kişiler de çıkacaktır, Kolay gelsin
  Murat Bey, Konunun önüne geçerek tartışma konusu oluşturmak istemiyorum. Fakat " Bu sitede bu modelden anlayan herhalde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi vardır." Cümlesini kurmadan önce bence birkez daha düşünün. Sadece Merhum üyelerimiz bile o sayıyı geçiyor. Aslında şöyle diyebilirsiniz. Bu sitede çok fazla Duayen üstadımız var ama pek paylaşım yapmıyor derseniz bende bu yoruma katılabilirim.

  Ayrıca Selim Bey'e teşekkür ederiz. Fırsat buldukça takip etmeye calışıyorum. Teknik olarak site de yapılmasını arzu ettiğiniz bir şey olursa lütfen çekinmeden belirtiniz. elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

 10. #10
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Uçurtrmamız geldi, paraşüt kumaşı gibi yırtılmaya mukavim (ripstop) ve geçirimsizlik için bilmediğim bir şey ile kaplanmış bir nylon veya polyester kumaş. Ben polyester olduğunu düşünüyorum. Ölçme imkanım yok ama, çubukları 8 mm kompozit, çamyünü ve polyesterden yapılmış gibi gözüküyor. Bana göre her ikisi de ağır, kumaşın 70-80gr/m2 olduğunu zannediyorum, ancak çubuklar bizim tahta direkten kesinlikle daha hafif.
  Uçurtma ipi de geldi, 200m, biraz daha kalını vardı ama ben ucuz diye incesini aldım, özellikleri yazmıyor ama 8-10 kilo taşır gibi gözüküyor. Yani böyle bir uçurtma adığınız zaman ana ipler, direk ve yelken bezini hallediyorsunuz.
  Uçurtma........49 Yuan (25TL)
  Uçurtma ipi.....4 Yuan (2TL)
  Resmini çekip yayınlayayacağım. Sanıyorum uçurmanın 2.2M genişliği var. Aynı uçurtmanın 1400 Yuana (700TL) satılanı da var. Demek ki karbon fiber çubuk, ve daha hafif kumaştan yapılıyor. Olta ipleri de buldum, muhtelif ağırlık ve renklerde var ama çok pahalı (1 Yuan/m).
  Balsa tahta, uçurma kumaşı ve bambu yuvarlak malzemesi de sipariş verdik. bir yandan da yapmaya başlıyalım diye düşünüyorum ama bizim Halkon ökşüz kaldı, boyayı beceremeyip bazı parçaları da kırılınca televizyonun önünde kendi kendine duruyor.

 11. #11
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Bu arada biraz ip konusunu da kaba olarak çalıştık. Tabii performans için değil ama gezinti içi tekne yüzdürülünce Standart servo (60 derece) iş görür mü diye. Ekteki resimde gördüğünüz gibi, jibi 90 derece açmak için 113 mm servo koluna ve 64 dereceye ihtiyacınız var. Çalışma 2 boyutlu olduğu için teknik olarak doğru değil ama bir fikir veriyor. Standart servo kullananlar 70 mm civarlarında kol kullanmışlar, Standart servoya da 3.5kg/cm torku var dersek, bizim yelkenler için 0.5kg/cm torka ihtiyacımız olduğu ortaya çıkar. 110 mm kol boyunda da 5.5 kg/cm'lik bir servoya ihtiyacımız olduğunu buluruz. 64/60 derece farkını, biraz tor kaybı ile Jib pivotundan ip bağlantısına kadar olan mesafeyi küçülterek düzeltebiliriz. Yani gezinti yapacaklar hatta performans için için, 5-6 kg/cm torklu standart bir servo tashihata gerek kalmadan iş görür gibi gözüküyor.
  Daha kısa servo kolu için daha fazla torklu servo gerekiyor. Örneğin 55 mm servo kolunda, 11 kg/cm'lik servo kullanmamız gerekir. Piyasa değişmediyse, ekonomik olarak 12kg/cm'lik (15-20 USD) standart dönüşlü servo bulunabilir. Dolayısı ile biz 12 kg/cm'lik tashihatsız servo kullanacağız gibi gözüküyor.

 12. #12
  cobretti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  cobretti Ziyaretçi

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Alıntı Ali Timucin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Murat Bey, Konunun önüne geçerek tartışma konusu oluşturmak istemiyorum. Fakat " Bu sitede bu modelden anlayan herhalde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi vardır." Cümlesini kurmadan önce bence birkez daha düşünün. Sadece Merhum üyelerimiz bile o sayıyı geçiyor. Aslında şöyle diyebilirsiniz. Bu sitede çok fazla Duayem üstadımız var ama pek paylaşım yapmıyor derseniz bende bu yoruma katılabilirim.

  Ayrıca Selim Bey'e teşekkür ederiz. Fırsat buldukça takip etmeye calışıyorum. Teknik olarak site de yapılmasını arzu ettiğiniz bir şey olursa lütfen çekinmeden belirtiniz. elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
  Ali bey söylediklerinizde haklısınız, yazdığım cümleyi sonradan kendim okuyunca sizin söylediğiniz gibi de anlaşılabilir, fakat yanlış anlaşıldım galiba ben şunu demek istemiştim, aşağı yukarı bu sitenin 3 yıllık üyesiyim, günlük siteyi takip ediyorum, bu şekilde bir model yapıp paylaşan görmedim demek istemiştim, veya gözümden kaçmıştır, doğrudur, bu işinde bir doyum noktası vardır herhalde, belkide birileri bu tip model yapıyordur da sitede paylaşmıyordur, bu kanıya nereden vardınız derseniz de konuya olan ilgi alaka beni böyle düşünmeye sevk etti, hiç fikir veren yada bu konuda şöyle yapabilirsiniz diyen olmayınca pek anlayan yok gibi geldi bana, yanılmış olabilirim

 13. #13
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Yaşlılık olunca böyle oluyor, mesajın ekine ip çalışmasını koymayı unuttuk. Fırsat bu fırsat derken uçurna resimlerini ve bizim öksüz kalan halkonun resmini de ekleyebiliriz.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler      
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 14. #14
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Tekne ağırlığını bir hesap etmemiz lazım demiştik, namus belasına hesap ettik, ekteki tabloda ağırlıkları görebilirsiniz. Tekne ağırlığı 1.039 gm çıktı. Biz 1 kg olacak diye yola çıkınca bazı arkadaşlar, benim önceden çalışıp bazı şeyleri tespit edip ondan sonra hedef koyduğumu veya 1 kg tutturmak için bazı ağırlıklar koyduğumu düşünebilirler, ama buradaki faaliyetler "online" yürüyor. Bizde şike, hile hurda olmaz.
  Tabloda gördüğünüz gibi MACUN ağırlığı yok. gereken yerlerde dop ve balsa dolgusu kullanacağız.
  Tablonun birçok tartışılacak yeri var, güverte, pil, servo, balsa, direk, yelken ağırlıklarından tasarruf edilebilir.
  Ben 25 senedir uçak uçurduğum halde, hala akrobasi ve sürat yapmayı beceremem, dolayısı ile tekneyi yaptığımızda da gezinti teknesi olacağından, bazı hususlar önemli olmuyor, en azından belirli bir seviyeden sonrası.
  Ticari tekneler, bizimkine göre çok ağır demiştik ama salma ağırlıklarına dikkat etmemiştik. Performans için iddialı teknelerde 650 gm'a kadar salma koyan okudum ama bu ticari teknelerdekiler ne kadar onu da bir incelemem lazım.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 15. #15
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Direk için sipariş verdiğim bambucu ancak 100 adet istersen yollayabilirim dedi, ben de siparişi iptal ettim. Kolay bulunsun diye seçtiğimiz malzemeyi bulamaz olduk. Karbon yapabilirim, çam çıtadan yontabilirim, aliminyom yapabilirim, satanları buldum ama o da yollar mı bilmiyorum. Bakakacaz.
  Servo için dümende standart olduğu için Futaba S3003 düşündüm. 37 gm ağırlığı ve 3.2kg/m torku var.
  Yelken için Towerpro, MG995 servo düşündüm, bunun da 13kg/cm civarında torku var, ağırlığı da 57gm. Ben 90, 180, 270, 360 derece dönenini buralarda bulabiliyorum, 60 derecede ne olacak henüz incelemedim. Açıyı birkenara bırakırsak, tork kurtardığı ve ağırlığı makul seviyelerde olduğu sürece herhangibir servo kullanılabilir. (burada ayrıca ip bağlantılarının bomların pivot noktalara olan uzaklığı ve bom dönüş düzlemlerine olan açıları da tork kaybı veya kazancı için önemli) Burada dikkat edilmesi gereken servonun 4.8V'daki torku. 6.0V'daki torku düşünürseniz, 5x1.2V'luk pil paketi kullanmanız gerekir, AAA pil kullanıyorsanız bu 12gm, AA pil kullanıyorsanız 27 gm ağırlık demektir. Daha büyük pil kullanıyorsanız, ben tekne ile sadece gezinti yapmanızı tavsiye ederim.
  Yelken için 3 değişik kumaş buldum, hepsi uçurtma kumaşı yani birşeyle kaplanmış dakron, fiyatları 4, 10 ve 40 Yuan/m, (2, 5, ve 20 TL/m) hepsinden birer metre sipariş verdim gelince ne olduklarını göreceğiz. En ucuzunun aldığım uçurtma kumaşı olduğunu düşünüyorum.
  Yııllk izin için Türkiyeye döneceğimden biraz ara verebiliriz, ara verirsek15 Mayıstan sonra devam edebiliriz.
  Konu selim tarafından (23.04.2016 Saat 07:30 ) değiştirilmiştir.

 16. #16
  Olcay ATALAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  24.06.2012
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.014
  Konular
  18
  Aldığı Beğeni
  2
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Selim bey kolaylıklar dilerim. Kafamızda bir yelkenli canlanıyor ama tam olarak neye benzeyecek çıkartamıyorum. Yapacağınıza benzeyen modellerin fotoğrafları var ise paylaşabilir misiniz.?

  Şu anda çinde misiniz acaba. Ben smd 0402 led arıyorum. Lot halinde çinden satıyorlar ama satıcılar arasında fiyat farkları bazen şüpheye düşürüyor. Bilginiz var ise öğrenmek isterim.

 17. #17
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Nedense aklımda standart servo torku 3.5kg/cm olarak kalmış. Futaba S3003 torkunu görünce bir hesap yapayım dedim, 3.2 çıktı. (44oz-in). Servo seçiminde yanlış yapmayalım diye bakkal hesabı daha yaptık, 1 m sınıfı inşaa kılavuzunda 165 oz-in'lik bir servonun gayet rahat iş görececeği belirtiliyor. Detayına girmeyeceğim, RG65 ile 1 metre sınıfı arasında yelken alanı moment kolu faktörünü 3.8 olarak hesapladım, bu da 43 oz-in çıkıyor. Yani standart servo kullanalar doğru söylüyorlarmış.

  JIF65 orijinalinde kullanılan servo kolu boyu 70mm, bomlardaki moment kol boyları jibde 125, ana bomda 118 mm. OK, güzel, jib moment kolu boyunun takriben %10 daha fazla olması lazımmış. (Tahminimce daha az hareket etmesi gerekiyor.) Bazıları da eşit olması lazım diyor, bilemiyorum kim daha iyisini söylüyor.

  Şimdi, servonun 60 derece dönmesi ile bu moment kol boylarında yelkenleri nereye kadar açabiliyoruz, veya jib bomunu 93, ana bomu 90 derceye açmamız için ne kadar servo kolu boyuna ihtiyacımız var, onu bulmamız lazım. Hadi hayırlısı.

  Jibi 85, ana bomu 82 dereceye açsak ne olur? Benim gibi yüzdürecekler için hiçbirşey olmaz. Müsabakaya katılacak ve iddiası olacak arkadaşlar da ya daha torklu veya daha faza dönen servo alırlar.

  Yelkenlinin genel görünüşünü de önceki mesajların birinin ekinde bulabilirsiniz.

 18. #18
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  60 derecelik servo olur mu diye çizmeye başlayınca, kendime küfredip vazgeçtim. 60 derecede servo kolu boyu ne ise, o kadar doğrusal hareket alırsınız (eşkenar üçgen). 180 derecede ise servo kol boyunun iki katı doğrusal hareket alırsınız. Biz 125 mm yelken dönüş düzleminde doğrusal harekete ihtiyacımız olduğu için, ip verimini %100 kullanmamız durumunda, servo hareketinden 125 mm elde etmemiz lazım. Özetle, 60 derecelik servo kullanacaksak ve yelkenleri takriben 90 dereceye açacaksak, 125 mm servo kolu kullanmamız gerekir.
  JIF65 ipleri nasıl çalışıyor diye incelerken, enteresan bir durum çıktı karşıma ve şaşırdım ve kafam karıştı.
  JIF65 yelkenleri öyle 90 dereceye falan açılmıyor. Ana yelken 44 dereceye, jib 55 dereceye açılıyor. Servodan gelen ip dönüş makarası ıle güverte üzerine çıktıktan sonra gerginleşeceğinden mutlaka biraz yokarı doğru kalkacaktır dolayısı ile ip verimi artacağından 44 derece bir miktar büyüyerek 55 derece yaklaşabilir belki de geçer.
  Servo kolu boyunu 70 mm verdiği halde, resimde bundan 125 mm doğrusal hareket elde edecek şekilde çizmiş. 180 derece ile 140 mm doğrusal hareket mümkün, belki de çizen resmi temsili olarak çizdi, pratik bilgi ve tecrübesi ile olması gerekeni veya yakın bir şeklini bu düzen ile yakalıyor.
  Demek ki herşey kağıt kitapla olmuyor, biraz da sahaya inmek lazım.

  Ekteki resmi inceleyecekseniz alt taraftaki kalın çizilmiş ip ve ölçülerin haricindekileri dikkate almayın.

  X25 de bu işi standart servo ile yapmış, detayını incelemedim ama servo 60 derece gibi gözüküyor, birşeyleri incelemekten de sıkıldım. Neyse, ya büyük torklu 60 derecelik servo veya tashihli standart servo kullanacağız.

  Özetle 60 derece standart servodan vazgeçtik.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 19. #19
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Alıntı selim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu arada biraz ip konusunu da kaba olarak çalıştık. Tabii performans için değil ama gezinti içi tekne yüzdürülünce Standart servo (60 derece) iş görür mü diye. Ekteki resimde gördüğünüz gibi, jibi 90 derece açmak için 113 mm servo koluna ve 64 dereceye ihtiyacınız var. Çalışma 2 boyutlu olduğu için teknik olarak doğru değil ama bir fikir veriyor. Standart servo kullananlar 70 mm civarlarında kol kullanmışlar, Standart servoya da 3.5kg/cm torku var dersek, bizim yelkenler için 0.5kg/cm torka ihtiyacımız olduğu ortaya çıkar. 110 mm kol boyunda da 5.5 kg/cm'lik bir servoya ihtiyacımız olduğunu buluruz. 64/60 derece farkını, biraz tor kaybı ile Jib pivotundan ip bağlantısına kadar olan mesafeyi küçülterek düzeltebiliriz. Yani gezinti yapacaklar hatta performans için için, 5-6 kg/cm torklu standart bir servo tashihata gerek kalmadan iş görür gibi gözüküyor.
  Daha kısa servo kolu için daha fazla torklu servo gerekiyor. Örneğin 55 mm servo kolunda, 11 kg/cm'lik servo kullanmamız gerekir. Piyasa değişmediyse, ekonomik olarak 12kg/cm'lik (15-20 USD) standart dönüşlü servo bulunabilir. Dolayısı ile biz 12 kg/cm'lik tashihatsız servo kullanacağız gibi gözüküyor.
  Daha önceki bu mesajda birşeyleri yanlış yazmışım.
  1. Bizim yelkenler için 0.5kg/cm torka ihtiyacımız olduğu DEĞİL, yelkenleri çekmek için 0.5 kg yüke ihtiyacımız olduğu ortaya çıkar. Standart servonun 3.5kg/cm değil, 3.2 kg/cm olduğunu farkettiğimiz için de bu yük 0.45kg olur.
  2. Bu ifade tamamen yanlış, neden kısa kollu servodan bahsetmişiz bilmiyorum, bir anlamı ve mantığı yok. Herhalde ipin pivot noktasına bağlantı mesafesini düşündük ama bunu servo kolu diye yanlış yazdık. Bomdaki ip bağlantı noktasının pivota olan mesafesini azaltmaya çalışırsak tork ihtiyacı artar. Bu mesafeyi 110'dan 55'e düşürürsek 11kg/cm'lik servo kullanmamız gerekir.

  Konuyu takip edenler umarım beni mazur görürler.

 20. #20
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Kafayı taktık ya, şu standart servo'dan bir türlü kurtulamıyorum. Kurtulayım diye buralara "standart servodan vazgeçtik" diye yazmama rağmen kurtulamadım ama bu konuyu çözecez diye çok vakit kaybettik.

  Ekteki resimde ip konfigürasyonunu görebilirsiniz. Olabildiğince basit ve kolay olun, çok özel bir malzeme kullanmaya gerek olmasın diye düşündük. Saptırmalar, US1M kılavuzunda ev yapımı olarak belirtilen cinsten.

  Tabii biz bunu böyle çizdik de, teknenin içi buna uygun mu? İp değiştirmek veya döşemek için teknenin güvertesini kırıp içine öyle mi gireceğiz bunlar önemli noktalar. Bu hususları da dikkate almaya çalıştım, ama atladığımız bazı hususlar olabilir. zamanı geldiğinde düzeltiriz.

  Standart servo 60 derece döndüğü için biz de servoyu 60 derece döndürdük. Tabii iki ip sistemi kullandığımız için kullanılabilir servo torku yarıya düşüyor, bakkal hesabı 12 kg/cm'lık bir servo, 6 cm servo kol boyunda, yelken ve jibi 1 kilo ile tutuyor.

  (12kg/cm) / 2 / 6cm = 1 kg

  Tabii, iplerin bomlara bağlandığı noktalar da önemli. Yelkenlerin basınç merkezinden pivota olan mesafelerinden eşit veya daha ileri bir noktaya bağladığımızdan bir sorum yok. Yelkenlerin basınç merkezlerini de, yekenlerin taban boyunun üçte biri olduğunu (pivot tarafı) düşünmek çok yanlış olmaz. bizde ana bomda 1/3 civarında, jib bomunda daha ileride.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •