Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Beğeni(ler)

Konu: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

 1. #21
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Bir önceki mesajda gördüğünüz ip kongirasyonunun bir sürü daha alternatifi olduğu gibi, bu konfigürayonda değişik malzemeler de kullanılabilir. Burada benim tek kafama takılan saptırmaların, çapı küçük olduğundan fazla sürtünme kaybına sebep olabilecekleri ama biz eğer 12 kg/cm servo kullanırsak, bu kayıplar bizim için önemli olmaz gibi geliyor. Bir deneme yaparız.

  Kyoshonun sitesine girip bazı yelkenlilerinin el kitaplarını indirdim. Bizim tekne ebadındaki teknelerde standart servo kullanmışlar, ama göz kararı bir hesap yapınca yelkenler kesinlikle 90 dereceye açılmıyor, ancak 45-50 derece civarında açılabilir.

  90 dereceye gerek var mı?

  Ben yelkenden son iki haftada öğrenebildiğim kadar anlıyorum ama rüzgarı tam arkanıza aldığınızda (running) süratli gidebilmeniz için yelkenlerin 90 derece açılması lazım hatta şaşırtmalı yani biri sağa, diğeri sola diye öğrendim. Bizim teknemiz müsabaka teknesi olduğundan, 90 derece gerekli ama bir müsabaka teknesini, gezinti teknesi diye kullanabilir veya öyle yapabilirsiniz.

  Bir online sitede yüzgar yükü hesap makinası buldum. 30 km/saat rüzgar hızında, 21 dm2 (bizim takribi en büyük yelken takımı alanımız) bir alanda 0.54 kg yük oluşturuyor. Bunun anlamı, bu süratteki rüzgar, yelkenlerimizde dik olarak geldiğinde, yelken basınç merkezinden boma izdüşüm noktasından bu kuvvetle bomu tutmamız veya hareket için bu yükü aşmamız gerekiyor. Yelkenin basınç merkezini yelkenimiz takribi üçgen olduğu için tabanın 1/3'ü diye düşünmek çok yanlış olmaz.

  Bu konuda bazı artılarımız var.

  1. Jib ön tarafına takriben %25 jib mesafesinde bir pivot noktamız var, bu eğer 1/3 yani %33 olsa idi jibdeki rüzgardan oluşan yükün tamamını pivot bağlantısı taşıyacak idi. 40/60 yani toplam alanımızın %40'ı jib, %60'ı ana yelkenden oluşan bir yelken takımı yaparsak (farklı da olabilir mesela 35/65 bu durumda hesabı ona göre yapmak lazım) %40'ın büyük bir kısmını pivot bağlantısı taşıyacak. Göz kararı %75 dersek, Toplam yükün %30'undan kurtuluyoruz demektir. Bu da gerekli yükümüzü 0.54kg x (100-(40 x (75/100)) = 0.38 kg yapar.

  2. Bir tek "RUNNING" tabir edilen, rüzgarı tam arkamızadan aldığımız zamanda, rüzgar yelkene dik olarak geliyor. onun haricinde hem teknenin yana yatmasından, hem de yelkenlerin rüzgara olan açısından bu yük biraz azalıyor. Yani teknemiz 20 derece yatıksa, ve rüzgar yelkene 60 derece bir açı ile geliyorsa, trigonometri ile yükün COS (20) x SIN (60); 0.94 x 0.87 = 0.82; bu durumda gerekli yükümüz 0.38 x 0.82 = 0.31 kg yapar.

  Özetle, 310 gm yük ile basınç merkezlerinden yelkenleri tutarsak, 30 km süratte, büyük takım yelken kulandığımızda, birçok durumda yelken servomuz açmadan veya servomuzu kapatabilerek tekneyi yüzdürebiliriz. Bu şartlar kombinasyonunun dışına çıkan durumlarda, büyük takım yelkenleri 310 gm ile tutarken, 20 derece yana yatık ve rüzgar yelkene 60 derece ile gelirken, rüzgar 30 km/saatin üzerine çıkarsa (veya darbe) servo açar veya biz yelkeni kapatamayız.

  Devam etmek için hangi rüzgar süratlerinde hangi yelken takımları kullanılıyor onu bir öğrenmek lazım.

  Çalşmaya devam.
  Konu selim tarafından (25.04.2016 Saat 11:17 ) değiştirilmiştir.

 2. #22
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Oooo, yelken için sipariş verdiğimiz uçurtma kumaşları da geldi. Resimlerini ekte görebilirsiniz. Genişlikleri 1.5 metre, hepsi rip proof ve geçirimsiz.
  Burada 3 değişik fiyatta kumaş vardı, 4, 10 ve 40 yuan/m. Hepsi de aynı dükkandan, yani aynı malın farklı fiyata olma şansı yok.
  Mor olarak gördüğünüz 40 yuanlık, beyazlardan biri 10 yuanlık, diğer beyaz ve sarı da 4 yuanlık.
  Elle ve gözle baktığımda, aralarında kayda değer hiçbir fark yok. 4 ile 10 yuanlığı ayıretmek çok zor. Çok dikkatli inceleyince fiyat sıralamasına göre bir ağırlık (veya kalınlık) farkı var. 40 yuanlık olanda ripproff (yırtılmaya mukavim) lifleri daha seyrek, (ben tam tersi olması gerektiğini düşünmüştüm) ve en hafifi.
  Özetle en ucuzu da gayet güzel iş görür.

  Daha önce bahsettiğim market torbasından da burada iki kalınlıkta buldum, küçük torba olan incesi iş görmez. Kalını ne kadar dayanır, denemediğim için bilmiyorum, parmak batırabiliyorsunuz ve yırtıldığı zaman kolay ilerliyor ama gezinti yapacaklar rüzgarda yırtılma riskini alırlarsa iş görür. Ben Türkiyede daha kalınını da gördüğümü zannediyorum. (En büyükleri en kalınıdır.) Maalesef resim yok. Birdahaki sefer o markete gittiğimde çeker yollarım. Burada marketlerde torbaya para alıyorlar, benim de bozuk param yoktu onun için alamadım. Zaten kasadaki kız da torbaya parmak batırdığım ve yırttığım için bana bozuk attı.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler          

 3. #23
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Gövde için sipariş verdiğimiz balsa tahtalarımız geçen ayın sonunda ben Türkiyeye gitmeden önce gelmişti ama açıp bakmamıştım. Geri döndüğümde açıp balsalara baktım. Yumuşak ve hafif olsun diye AAA balsa sipariş vermiştim ama gelenler Paulownia'ya benziyor. Çok sert ve ağırlar. Ben daha önce hiç paulownia görmediğim için kesin bir şey söyleyemiyorum ama daha önce hiç böyle balsa görmedim.Kesmekte sıkıntı çekeceğiz. Maket bıçağı ile zor olacak. Çıtaları bir şekilde keseriz ama şekilli büyük parçalalar var ama başka çaremiz yok. Bu arada yanlış yolda olduğumuzu düşünmeye başladım. Hiç bilgi ve tecrübemiz olmadığı için tasarımla beraber inşaatı da birlikte yürütmeye karar verdim. Kafa göz yararak birşeyler ortaya çıkarırız diye düşünüyorum.
  Biraz çalışalım, inşaat ile de ilgili bir konu açıp hem orada hem de burada devam ederiz.
  Tabii bilgi ve tecrübe olmadığı için uçurma ipi iş görür diye düşünmüştüm. Birkaç deneme yaptım, bir de boncuk dizilen naylon ipten buldum. Onunla da birkaç deneme yaptım. Her ikisi de iş görür gibi gözüküyor ama bu yelkenciler Dynemaa diye bir ipten bahsetmişler, bu herhalde metresi 0.5TL olan olta ipi. Bir de ondan alıp deneme yapmak lazım.
  Biraz çalışalım, sonra faaliyetlerini anlatırız.

 4. #24
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  İnşaa faaliyetlerine de başladık. Hadi hayırlısı, aşağıdaki konuda takip edebilirsiniz.
  http://www.modelteknikleri.com/1-met...tml#post134233

 5. #25
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Yelken direği için bambu düşünmüştük ama yuvarlak bambu satanlar en az 100 adet yollayabiliriz diyorlar. Çam çıtadan yontarız demiştik ama sadece modelciler çam çıta satıyorlar ve tüm model malzemesi satanlarda olduğu gibi kekleme fiyatına. Çam çıtayı al, bir çuval para ver, sonra onu yont, zımparala, bunlarla uğraşacağıma, çam çıta fiyatına karbon boru sipariş verdim. 6/5 ve 5/4 mm. Boyları 1 metre, gerekli uzunluk için her ikisini ekleyeceğiz. Bizim paramızla tanesi 2.75 ve 2.25TL.
  Suya dayanıklılık için epoksi veya dop kullanacağız demiştik. 1 kg epoksi ve 0.3 mm kalınlığında cam kumaşı sipariş verim. Ucuz diye bulduğum cam kumaşçı, cam kumaşlarını kalınlıkları ile tarif etmiş. Gelince ne olduğunu göreceğiz.

 6. #26
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  İnşaa kısmında yelkenlinin tekne kısmının ahşabını bitirmiştik. Hesaplarımıza göre bu kısmın 140 gm olması gerekiyordu. Ben göz kararı yaptıktan sonra 150-160 gm gelir diye tahmin etmiştim ancak balsa çok sert olduğu halde tarttık ve 112 gm geldi. Belki bir daha tartmak lazım ama çok önemli değil. Üç aşağı beş yukarı planladığımız gibi gidiyoruz.
  Tabii tahtadan başka malzememiz olmadığı için inşaa faaliyeti durdu. Bu arada karbon boru ve cam kumaşımız geldi. Resimde görebilirsiniz. Epoksi bekliyoruz. Cam kumaşı çok güzel gözüküyor ancak burada cam kumaşını başka bir şekilde sınıflandırdıkları için ben 0.3 mm kalınlığında sipariş vermiştim. Sonradan jeton düştü, hedeflediğimiz kalınlık 80 mikron idi dolayısı ile kalınlığın 0.08 mm’den daha az olması gerekiyordu. Yanlışlığı tekrar cam kumaşı sipariş vererek düzelttik. Bu sefer 0.06 mm kalınlığında sipariş verdim.
  Satın aldığımız karbon boru, 3K değil, yani içindeki karbon elyaf örgülü değil dolayısı ile 3K sınıfı karbon boruya göre daha az mukavim ve daha kırılgan. Bakınca iş görür gözüküyor. Bizim direk boyumuz 1 m’den biraz fazla, 1044 mm, karbon boruların boyu 1 m olduğu için ben iç içe geçirmek amacı ile 6/5 ve 5/4 sipariş vermiştim. İç içe geçiyor ancak bükmeye çalışınca dıştaki boru kırılıyor, dolayısı ile yapıştırmak lazım. Bir an taşıma kolaylığı olsun diye sökülebilir takılabilir olabilir mi diye düşünmüştüm ama tek parça olması gerekli gözüküyor.
  Direkleri karbondan yapmamız bize biraz daha ağırlık avantajı kazandırdı. Direk için 42 gm düşünmüştük, 6/5 karbon borunun metresi 16.4 gm geliyor. Ivırı zıvırı ile 20-25 gm’a biter diye tahmin ediyorum, yani 15-20 gm da buradan tasarrufumuz oluyor.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler      

 7. #27
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Bu da karbon borular ve cam kumaşımız.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 8. #28
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  0.06 mm kalınlığında cam kumaşımız da geldi. Görünüş itibarı ile 50-60 gr/m2'lik bir kumaş, gayet güzel, epoksimiz, ipimiz, servolar ve radyomuz da geldi. Salma için 2 mm aliminyum bekliyoruz, Artık tembelliği bırakıp biraz çalışmak lazım.
  Kolay yapılacak bir yelkenli olsun istemiştik ama, tekne kısmında bazı zorluklar çıktı. Alt kaplamaları ekseninde koymakta zorluk var, ben ittir kaktır gönye, ip, vs hallettim ama böyle olmaması lazım. Yumuşak balsada daha kolay olacak ama sanki bir omurga koymak sıkıntının çoğunluğunu alır gibi gözüküyor.
  Kurallar gereği, teknenin burun kısmı yumuşak bir malzemeden olmalı, kauçuk, köpük olabilir. Aklıma bir kalıp yapıp silikondan yapmak geldi. Salma ağırlığını kurşundan dökmemiz lazım. Bunun için de model, derece ve bunlarla alçıdan bir kalıp yapmak lazım. Yelkenleri kesmek için bir havya lazım, havyanın ucunu bıçak haline getireceğiz. Yelken için servo kolu yapmak lazım. vs vs. Lazımlarla bu iş yürümüyor, bir an önce biraz düşünüp planı bitirmek gerekiyor.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    

 9. #29
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  İplerin gerginliği için gerdirme (bowsie) yapmak lazımdı, JIF 65 2 mm plastikten olduğunu belirtmiş, 1.5 mm polietilen bir parça buldum, bir kutu kapağı, yüksek yoğunluklu polietilenden yapılmış olduğunu düşündüm, tabii gerdirmenin kalınlığı, delikler arası mesafe ip cinsi ve çapı gerdirmenin performansını etkileyen faktörler. Bir deneme yapmak lazımdı. Denemeyi yaptık, 3.5 Kg yük civarında açılıyorlar. Delik mesafesini biraz azaltayım dedim ama pek etkili olmadığı gibi ip (0.28 mm dynemaa balık ipi) de gerdirmeyi deforme etti ve bir miktar aşındırdı. Gerdirme için daha sert bir malzeme bulmak lazım.
  Bakır borudan bir saptırma yapıp onu da denedim.Tabii, bükme olanakları olmadığı için basit metodlarla bükmeye çalıştım, bunda da kayıp çok fazla çıktı. 2.8 kg ağırlığı 4.0 kg ile çekiyor. Daha düzgün ve iç çapını kırıksız yapabilirsek daha verimli olabilir.
  Alkol (metanol veya etanol) bulabilirsek bugün epoksiyi inceltip balsaya yedirmeyi deneyeceğiz.
  Epoksi normalde cam kumaşı uygulamalarında hiç inceltilmez ama bazıları uygulama kolaylığı olsun diye %10'a kadar alkol veya aseton ile inceltip öyle uyguluyorlar. Bizim amacımız başka. Biz balsanın tahta boşluklarını doldurmak istiyoruz. %10 inceltilmiş epoksi içeri girmez diye tahmin ediyorum, bu nedenle %20 ile deneyeceğiz, eper içeri gider ve 24 saat içinde kürlenmeyi tamamlayıp zımparalanır hale gelirse güzel. Aksi takdiede bu uygulamayı DOP ile yapıp (%50 selülozük tiner+%50 selülozik vernik) cam kumaşı+epoksi uygulamasını ondan sonra yapacağız.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler    

 10. #30
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  753
  Konular
  33
  Aldığı Beğeni
  346
  Verdiği Beğeni
  57

  Standart Cevap: RG 65 Müsabaka Sınıfı RC Yelkenli

  Kısmetsiz bir tekne imiş, nedense her faaliyetimizde bir aksilik çıkıyor. Balsalar sert çıktı, bambu memleketinde bambu almayı başarmadık, epoksimiz uygun çıkmadı, tekne yapımında bazı yanlışlar yaptık, planı bitirelim dedik, otoked 4 saatlik çalışmadan sonra "fatal error, aborting" mesajı verdi ve bizim 4 saatlik çalışma moka gitti, selülozik vernik ve tiner satan yeri ancak 10 günde bulabildik, en son da gelen servolar yanlış çıktı, her ikisi de standart servo, 90 ve 180 derece yerine 60 derece dönüyorlar.
  İnternet çok yavaş, burada bir sayfayı açmak için bazen 3-4 dakika beklediğim oluyor. İnternetten sipariş veriyoruz, Çin kimlik numaram olmadığı için burada Çinli arkadaşlara sipariş verdiriyorum. Her paket geldiğinde de aç bak, gelen mal doğru mu diye soruyorlar, demek ki bir bildikleri varmış. Bu arada iş disiplininden kopup, plansız programsız, el yordamı ile inşaa faaliyetine devam ediyoruz. Tabii hedeflediğimiz bu değildi.
  Neyse, tabii ki devam edeceğiz.
  Selülozik vernik, tinerimiz ve laminasyon için sipariş verdiğimiz yeni epoksimiz geldi. bu sefer gelen malları dikkatlice inceledim, uygun gözüküyorlar, dolayısı ile moralimiz biraz yerine geldi.
  Genel olarak baktığımızda, ufak tefek noktalar haricinde orijinal JIF65 planından önemli sapmalar yapmadık, en temel farklılık, lamine edilmiş balsa ile bir güverte çerçevesi yaptık, dolayısı ile genel çerçevede JIF 65 planına bağlı kalabiliriz.
  İnşaa faaliyeti olarak geldiğimiz noktada, eğer JIF65'den farklı olarak yapacaksak, yelkenler haricinde bir çizime ihtiyacımız kalmadı.
  Ben şu tekne inşaatını bitirip bir yüzer hale getireyim, daha sonra güzel bir plan çizip, ikincisini plana göre yaparız.
  Bir süre faaliyetimize aşağıdaki konuda devam edeceğiz.
  http://www.modelteknikleri.com/1-met...e-insaati.html

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •