Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Temel Uçak Modelciliği

 1. #1
  Moderatör Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.379
  Konular
  148
  Etti
  6
  12 mesaja 16 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Temel Uçak Modelciliği

  F-4U Corsair/ Tamiya
  1/48  Havacılık Müzesi Model Uçak Klübünde verilecek ilk seminere talip olmamın akabindeki ilk klüp toplantısına yapmak üzere model tercihimi, daha evvel aynısından topladığım Tamiyanın Corsair kitinden yana kullanıp puslu bir pazar sabahı gerekli alet edevatı bagaja yükleyip müzenin yolunu tuttum. Seminerin konusu genel modelcilik teknikleri ve pratik yöntemleri anlatmaktı. Saat 10 sularında müzeye ulaşıp gerekli ön çalışmalarda bulundum masa düzeni, fiş ayarlamak vesaire şeklinde. Lojistikten sorumlu olan ve bu görevi başarıyla yerine getiren Serdar ve Tayfun arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim. Saat 11 e doğru kutuyu açmak suretiyle çalışmaya koyuldum.

  Tamiyanın bu güzide kiti macunsuz biten son jenerasyon kitlere mükemmel bir örnek. Eğer yapım planını kafanızda organize ederseniz çok kısa sürede sonuca ulaşmanıza olanak veren bir mühendislik örneği.


  Adım 1 :
  Masaya yerleşimin akabinde parçaları belli bir düzenle çalışma alanına yerleştirdim. İlk adımda gerekli olan malzemeleri yakınlara aldım. Bunlar sırasıyla yan keski, maket bıçağı, tuvalet kağıdı (marka model önemli değil, emsin yeter) ve Tamiya yeşil kafa yapıştırıcı.

  Adım 2 :
  Pistoleye pactranın "interior green" ini doldurup boyanması gereken parçalara bu boyayı tatbik ettim. İniş takımları yuvaları, gövde içi ve kokpit elemanları bu akrilik boyanın direkt musluk suyuyla inceltilmesi sayesinde 2 kat şeklinde boyandılar. Toplam süre 5 dakikayı geçmedi.


  Adım 3 :
  Pistoleye ikinci olarak tamiyanın enamel siyahını doldurdum. Selulozik tinerle yarı yarıya incelttigim bu boyayı kokpit on paneli, tekerlekler ve motor bloğuna maskesiz tatbik ettim. Düşük basıçla atmış olduğum bu boya ben pistoleyi temizlerken kurudu.  Adım 4 :
  Tamiyanın enamel gümüşüyle "drybrush tekniğini" kullanarak kokpit motor ve gövde içindeki bütün detayları belirgin hale getirdim


  Adım 5 :
  Kokpitin parcalarını birbirine ekleyip montajını sonlardırdım. Emniyet kemerleri kitten çıkan dekallerin direkt tatbik edilmesiyle yapıldı. Kanopiyi kapalı yapmayı düşündüğüm için daha fazla detay eklemekle uğraşmadım.

  Adım 6 :
  Gövdeyi yapım planının sıralamasını takiip ederek Tamiya sıvı yapıstırıcıyla yapıştırdım. Burda dikkat edilmesi gereken nokta iki parçayı yumuşakça tutturup yeşil kafayla belli noktalara yapıştırıcı tatbik etmek. Akabinde kısa süre sonra yapışan parçaları hafifçe preslemek. Yapıştırıcı nedeniyle eriyen plastik bu basınç sayesinde genleşme eğilimi göstermekte ve seviye farkı yoksa parçalar arasında macuna gerek bırakmadan olması muhtemel delikleri doldurmakta.  Adım 7 :
  600 numaradan başlayıp son adım 1200 olmak üzere birleşme noktalarını zımparaladım. Bir onceki adımda yapıştırıcı sayesinde eriyen plastikler sayesinde macuna gerek duymayan bir tesviye finişi elde etmiş oldum. Bu noktaya kadar harcanan süre ise 3 küsür saatle sınırlı. 2. #2
  Moderatör Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.379
  Konular
  148
  Etti
  6
  12 mesaja 16 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Temel Uçak Modelciliği Part 2

  Adım 8 :
  Tesviyeyi sonlardırdıktan sonra sıra camı maskelemeye geldi. Bu asamada camı maskelemin şöyle bir avantajı var. Bütün boyama ve eskitme aşamalarına kitle birlikte maruz kalacağından dolayı, finiş etabında en son toplanan saydam parçalarda rastlanan değişik renk tonlaması olayından kurtarmış oluyor modelciyi. Kullanımı dikkat ve el alışkanlığı isteyen BareMetal Foil ile kapladıktan sonra kanopiyi, Testors un "Clear Fix" i ile yerine yapıştırdım.


  Adım 9 :
  Gerçeğe uygun bir eskitme finişi yakalamak ve olası tesviye hatalarını görmek için Tamiya'nın tiner bazlı mat aluminyumu ile modeli boyamaya başladım. 50/50 oranında selulozik tinerle incelttiğim boya sayesinde hızlı bir kuruma süreci yakalayıp bunu kısa sürede modele iki kat boya tatbik ederek değerlendirdim.


  Adım 10 :
  Olası tesviye hatası var mı şeklinde bir kontrolden rahatlayarak çıktıktan sonra bir sonraki adım için hazırlıklara başladım. Aşağıda komple aluminyum safhası bitmiş model görülüyor.


  Adım 11 :
  Her kırtasiyede rahatlıkla bulunabilecek "çok amaçlı" hamur silgimi küçük parçalara ayırarak model üstünde metal görünmesini istediğim yerlere yapıştırdım.


  Adım 12 :
  Dönemin uçaklarında boyanın üstüne astar atıldığı için bu aşamada metal rengin üstüne Pactranın İnterior Green ini attım. Su bazlı olmasını gözönüne alarak bu boyayı direkt olarak yüksek oranda limon kolonyası ile incelttim.


  Adım 13 :
  Metal yüzeye uyguladığım maskeleme yöntemini astarlı yuzeyede uyguladım. Bu yöntemle boya üzerindeki katmanların boyasının aynı oranda dökülemeyeceği gerçeğini gözönüne aldım. Maskeleme sonrası gene kolonyayla inceltiş olduğum Aeromaster ın Donanma lacivertini modele tatbik ettim. Aeromaster kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta boyanın kuruma karakteristiği.


  Adım 14 :
  Gerçek uçağın savaş şartlarında boyandığını ve haliyle atılan boyanın sağa sola bulaştığını gözönüne alarak, uçağın altını maskelemeden boyadım. İniş takım yuvalarına kaçan az miktarda boya zaten eskitme aşamasında doğal bir hale gelecekti.


  Adım 15 :
  Modelin genel boyamasının bitmiş hali. Bu noktaya varış süresi dört buçuk saat dolaylarında.


  Adım 16 :
  Eğlenceli kısıma hoşgeldiniz Büyük bir zevkle çeşitli aşamalarda yapıştırdığım silgi maskeleri ökmeye başladım. Silgiyi yuvarlayarak diğer maskelerin birbirine yapışmasını ve yüzeyden ayrılmasını sağladım. Bu yöntemi bicümle sıvı maskelerin sökülmesinde de kullanabilirsiniz.


  Adım 17 :
  Maskelerin komple sökülmüş hali, papatya tarlası gibi olan bu görünüm sizi korkutmasın..


 3. #3
  Moderatör Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.379
  Konular
  148
  Etti
  6
  12 mesaja 16 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Temel Uçak Modelciliği Part 3

  Bölüm 3


  Adım 18 :
  1200 numara zımpara ile uçuş yönünde uçağı zımparaladım. Yer yer mavi boyayı yiyen bu işlem alt katmanların ortaya çıkmasına olanak sağladı. Papatya tarlası görünümü bu vesileyle bir miktar kırılmış oldu.

  Adım 19 :
  Müzenin saat 16.30 itibariyle kapanması ve modelcilerin evlerine yollanması nedeniyle geri kalan çalışmaları evde yapmak zorunda kaldım. Zımpara aşamasından sonra modelin aldığı hal aşağıda görülmekte.


  Adım 20 :
  Bu aşamada daha evvelden kitin dekallerini baz alarak hazırladığım maskeleri gereken yerlere yapıştırdım. Tamiya akrilik mat beyazla bu alanları boyamak suretiyle genel marking olayını hallettim.

  Adım 21 :
  Beyaza boyanan yüzeyleri ince zımpara yardımıyla aşındırıp tertemiz görüntüsünden kurtarıp fonla uyumlu hale getirmek toplam 5 dakikalık bir uğraş sayesinde oldu.  Adım 22 :
  Bir sonraki aşama vernik olayımız. Kitin yegane kulacagım dekalleri olan kill markinglerin sağlıklı yerleştirilmeleri ve boya katmanlarının korunması amacıya Tamiyanın X-22 akrilik parlak verniğini modelin yüzeyine bol bulamaç tatbik ettim. Araba yüzeyi gibi olmasında anlaşılabilir verniğin kalınlığı.

  Adım 23 :
  Dekali yapıştırdıktan sonra o bölgeyi bir kat daha X-22 ile kaplayıp eskitme aşaömasında olması muhtemel hasarlara karşın dekali korumaya aldım.


  Adım 24 :
  Verniğin kurumasının ardından dirket tüpten çıktığı gibi inceltmeden modele yağlıboya tatbik ettim. Altında kalın parlak vernik olması sebebiyle boyanın tonuna herhangi bir müdahalede bulunmadan istediğim detayları belirtmemi sağladı bu uygulama. Yağlıboyayı sürdükten hemen sonra kurumasını beklemeden lif ve tüy bırakmayan bir bezle (eski fanila) modeli iyice sildim.  Adım 25 :
  Yağlıboya aşamasından sonra zaten ipin ucu kaçtığı için testorsun mat verniğinin sararma tehlikesini gözardı ederek bütün modele tatbik ettim.


  Adım 26 :
  Akabinde pistole yardımı ile Gunze sangyo smoke ile panellerin üstünden geçtim. Bu aşamada topların ve egzosların islerinide yaptım. Smoke u iyice inceltip yüksek basınçla muhtemel yağ kaçaklarını simule ettim. Cam maskesini söküp tekerlek vs detayları yapıştırma olayına geçtim.
  H.Ufuk Aydıner
  Alıntıdır.
  Konu Kutay KARA tarafından (15.08.2014 Saat 15:32 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Moderatör Kutay KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.379
  Konular
  148
  Etti
  6
  12 mesaja 16 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Cevap: Temel Uçak Modelciliği

  Bölüm 4

  Adım 27 :
  Fırça ile son rötuşları yaptıktan sonra model nihayete ermiş bulundu. Toplam yapım süresi 8 saati geçmedi. Müze ortamında adım adım fotoğraf çeken Serdar' a teşekkür ederim. Aşağıdaki fotoğraflar Oda ortamında 2 masa lambası eşliğinde Nikon Coolpix 990 ile çekilmiş olup beyaz ayarları Fotoşop marifetiyle yapılmıştır.
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •