Ticari özellikleri iri odun ve öz odun arasında renk farkı yoktur.Olgun odun özelliklerine sahiptir.Odunu beyazımsı ile sarımsı,bazen kırmızımsı veya açık kahverengimsi tondadır.Oldukça çabuk kurutulur.Az dayanıklı olup,mantar ve böceklere karşı hassastır.Kolay emprenye edilir.

İşlenme özellikleri: Kolay ve çabuk işlenir.Ancak pürüzlü yüzeyler teşekkül etmemesi için ince ve keskin aletler kullanılmalıdır.Tornalanama özelliği vardır.çivi tutması iyi,vidalanabilir,yapıştırılması çok iyidir.Renk verilebilir,iyi cila kabul eder.

Kullanıldığı yerler: Modelcilik dışında her yönede yarılmaya karşı direnç gösterdiğinden oymacılıkta.Müzik aletlerinde.Yassı fırça saplarında,tornacılıkta,arı kavanı iskeleti yapımında faydalanılır.

Diğer özellikleri :Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Çiçek durumları tıbbi olarak kullanılır. Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır.