Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

 1. #1
  wersace610 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  04.02.2012
  Mesajlar
  3
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  BALSA :Çok yumuşak, beyaz, gözenekli, kırılgan bir malzemedir. Kolay çalışılır fakat iyi görünmez ve sadece pruva ve kıçta dolgu parçası olarak kullanılabilir. Çivi tutuculuğu yoktur. Gemi modelciliği için çok az kullanılır.

  ARMUT : Orta sert, parlak orta kahverengiden az kırmızımsıya kadar renk yelpazesi, kısa lifli, düz damarlı. Biçilmesi orta derecede güçtür. Armut, çalışmak ve oyma yapmak için mükemmeldir ki zor parçalanır. Son derecede iyi tornalanabilir, çivi ve vidayı iyi tutar, iyi yapıştırılır. Gemi yapımı aşamasında ideal olan kerestelerden birini temsil eder. Özellikle renk verilmesi ve cilalanması iyidir. Siyah renk verilerek abanoz a benzetilir, buharlama suretiyle kırmızımsı kahverengi bir renk elde edilir. Armut ağacından elde edilen tomruklar mayıs sonuna kadar işlenmelidir. Kesilen kısımlarda çatlama tehlikesi olduğundan havadar bir yerde istif edilmemelidir. Hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz: görünür iskelet, kaplama, tekne sarma, kaldıraç ve donanımın her çeşidi hatta oyma parçalarında bile.

  ŞİMŞİR : Sert, sarı, ince grenli, düz damarlı ve güçlü. Sert olmasına rağmen işlemesi ve oyma çalışması için iyi bir malzeme fakat çivi çakılacağı zaman yonga atması söz konusudur. (Tüm delikleri, matkap ile açınız.) Küçük parçalar, özellikle oyma, makara, boğata (deadeye) , yüzük ve benzeri işler hatta gözle görülür iskelet, çıta sarma ve benzeri parçalar için idealdir. Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir.

  TİK : Rengi dolayısıyla çok hoş bir görüntüsü vardır. Gerçek gemilerde güverte kaplamasında kullanılır. Düz lifli bir yapısı olduğundan Küçük çlçekli modellerde bile güverte kaplamasında rahatlıkla kullanılabilir. Orta sertliktedir. Dayanıklıdır.Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder.

  ABONOZ :siyah bir ağaçtır. En az bir mermer kadar serttir ve oldukça yağlı bir ağaçtır. ateşe ve suya dayanıklıdır.Gemi modelciliğinde, özellikle kalyon tiplerinde siyah bölümlerde, boya yapma işleminden kurtulmak için kullanılır. Boğata yapımı için sıklıkla tercih edilir. Bu ağacın işlenmesi sırasında meydana çıkan talaş ve tozların insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. O sebepten çalışılırken koruyucu maske kullanım zorunluluğu vardır. Oldukça pahalı bir ağaç türüdür.

  MAUN :Sert, kırmızıdan kahveye renkli, kısa lifli, farklı damar yapısı. Yaygın olarak 19. yüzyılın sonlarında tam boyutlu gemi inşaatlarında kullanıldı, fakat meşe gibi, derin damarlı, pürüzlü yapısı vardır. Maun kolayca yarılabilir. Ne yazık ki, diğer ağaçlara oranla renklendirmesi çok zordur.

  CEVİZ :Sert, açık kahveden koyu kahveye kadar geniş bir renk çeşitliği, kısa lifli, dayanıklı, düz damarlı. Çoğu zaman renk olarak meşe gibi görünür, sert olmasına rağmen nispeten işlemesi ve kıvrılması kolaydır. Kolay ve düzgün bir şekilde işlenir, düzgün yüzeyler elde edilir. Çivileme ve vidalanması iyidir, orta derecede yapıştırılabilir, çok iyi renk verilir ve çok iyi cila kabul eder. Diri odun kolay, öz odun güç emprenye edilir. Ayrıca oymacılık için iyidir. Gemi modelciliği aşamalarında kullanılan ideal ağaçlardan biridir. Amerikan cevizi, yaklaşık olarak Avrupa cevizleri gibi aynı kaliteye sahiptir. Çalışılması çok zor olmasına Ceviz, hemen hemen her şey için kullanılmaktadır. Görünür iskelet, çerçeve, gemi omurgası, güverte, kaplamalar, küçük parçalar ( makara ve Bogota “deadeye” ) ve oyma işleri.

  FISTIKÇAMI :Yumuşak, sarımsıdan pembeye kadar geniş renkli, sıkı damar, kısa lifli, düz damarlı fakat çok koyu gözeneklidir ve reçineside vardır. İşlemesi ve oymacılığı kolaydır. Gemi modelciliğinde kullanılmaktadır. Doğal reçinesi, boyama, cilalama, yaldızlamada sorunlara yol açar. İsviçre çamı ve Sibirya sarıçamı olarak da bilinir. Spiral lifli bir ağaçtır.

  AKAĞAÇ :El aletleri ve makinelerle kolay işlenir ve düzgün yüzeyler elde edilebilir. Kesilebilir, soyulabilir, çok iyi çivi ve vida tutar, yapıştırılabilir, renk verilebilir, iyi cilalanır. Spiral lifli bir ağaçtır.

  KESTANE :El aletleri ile kolay işlenir. Hafif körleştirme etkisi vardır. Çivilenme, vidalanma, cilalanma ve yapıştırılması iyidir. Rutubetli hallerde metallerle temas ettiğinde korozyona neden olduğu gibi mavi, siyah renklenmeler oluşabilir.

  MEŞE :Sert, hafif orta gri-kahve renkli, dayanıklı, kısa lifli, ayırt edilen damar yapısı. Tam boyutlu gemi inşaatında meşe, genel olarak kereste şeklinde kullanılmaktadır, fakat işlenmemiş kaba olarak gemi modelciliği için uygun değildir. Hem de çalışılması zordur. Aletler keskin olmalıdır. Çivileme güç olduğundan ön delme işlemine gerek vardır. Yapıştırılması iyidir, ancak alkali tutkallarla lekelenme yapabilir, renk verilebilir. Yüzeyler iyi cila kabul eder. Metallerle temasta mavi renk oluşur.

  DİŞBUDAK :İşlenmesi iyidir, körleştirme etkisi orta derecede olup, çivilemede ön delme işlemine gerek vardır. Kolay renk verilir, çok iyi cila kabul eder, kesilebilir, soyulabilir, yapıştırılması iyidir. Oldukça iyi kurutulabilir. Ancak, yüzeysel, çatlaklara ve yarılmalara dikkat edilmelidir. Spiral lifli bir ağaçtır.

  KARAAĞAÇ :El aletleri ve makinelerle oldukça kolay işlenir. Keskin aletler kullanılmalıdır. Planyalamada güçlükler ortaya çıkabilir, kesilebilir, çivilenme ve yapıştırılma, renk verme ve cilalanması iyidir. Buharlanmış malzeme bükülme özelliklerine sahiptir .

  OBECHİ: Yumuşak, açık sarı, açık grenli, dayanıklı Batı Afrika’nın geniş bir ağacıdır. Obechi, çalışmaya çok elverişli, (balsanın aksine) çivileri tutar, az kırılgan, balsa’ya kıyasla çok tercih edilir. Dolayısıyla dışı boyanacak veya başka bir ağaçla kaplama yapılacak tekne sarmalarında idealdir. Hemen hemen tasavvur edilebilir boyutların hepsinde çıta olarak kullanılabilir

  AKGÜRGEN :Çok bükülebilir, kırmızı-kahveden kahverengine kadar renk, uzun lifli, düz damarlı. Bükülebilir ağaç, özel işleme tabi tutulmaktadır ve şerit şeklinde ticari olarak piyasada bulunmaktadır. Bükülebilir ağaç şerit, kırılması çok zordur ve her hangi bir şekle getirmek için kıvrılıp bükülebilmektedir. Öte yandan, bir çivi bile çakılmaz ve onu tutkallamak ve tahta çivi atmak çok zordur. Gemi modelciliğinde ilk olarak düşünülen ve bu işe uygunluğu çok az olan bir kalitede yapılmıştır.

  KONTRAPLAKA :Bitişik katmanlar halinde doğru açılarda damar istikametine göre tutkallanan birçok ahşap levhanın bir araya gelmiş şeklidir. 2 mm.’den itibaren birçok kalınlıkta piyasada bulunmaktadır. Kontrplak kolay kesilir, delik açılıp çivi çakılabilir. Önemli değilse bile diğer çeşit ağaç plakalarını dikkate almak suretiyle damar istikametlerinin gözlenmesi bir avantajdır. Kontrplak eğilmeye ve bükülmeye az meyillidir.

  Piyasadaki çeşitler aşağıdadır: Huş ağacı kontrplak (iyi kalite), gürgen kontrplak (orta kalite) ve kavak kontrplak ( en kötüsü). Diğer çeşitler, modelciler için elverişli olmayan meşe ve mohagany gibi.
  Kontrplak çirkin görünür ve bu sebepten dolayı görünen yerlerde gemi modelciliği aşamalarında kullanılabilir (tamamı kaplanmış tekne, güverte kiriş ve direklerinin iskelet ve iç omurga). Göze görünmeyen yerlerde kontrplak kullanılmaktadır. AYAUS : Apachi (Ayous): Afrika kökenli bir ağaç olup krem beyaz ile açık saman sarısı arasında bir renge sahiptir. Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur.Yumuşak bir yüzeye sahip olması vede yüksek sıcaklıklarda üzerinde ısıyı barındırmamasından olarak kullanılan ağaçtır. Ayous ağacı esnek,kolay kesilenebilir delinebilir,hemen her cins yapıştırıcı ile istenilen formlara(model bedenlerine)montajlanabilir,özellikle kaplama(sarma)'larda,güvertelerde,ve diğer maket modellerinin dış yüzey kaplamalarında kullanılabilinen,yüksek kondüsyonlu ve kabiliyetli bir ağaç türüdür.

 2. #2
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  Fuad Bey Merhaba tekrar ;

  Bu bilgileri nereden aldığınızı bilmiyorum ancak, özellikle Çam ve Balsa'dan uzak durulmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

 3. #3
  wersace610 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  04.02.2012
  Mesajlar
  3
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  usta modelciler,balsa ve çam'dan zaten uzak durur,dikkat ederseniz,balsanın modelcilik için uygun olmadığını geniş bir dille anlattım + bir çok çam çeşidindende,fıstık çamının özelliklerinden bahs ettim,tavsiyeniz elbette yerinde,eh!! göknarı çam zannedenlerde var ayırd edemeyenlerde,biz bildiğimiz kadar paylaşacağız

 4. #4
  Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bugra Ziyaretçi

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  Fuad Bey, muhtemelen benden yaşça büyüksünüz. Hani tartışma ortamı yaratmak istemiyorum ama.. Sürekli bildiğiniz kadar paylaşmaktan bahsediyorsunuz.. İmzanızda bile.

  Ama açıkçası şu ana kadar olan ki " bilgi paylaşımlarınızın ", ilk mesajınız olan ve ticari bir içerik barındıran hariç, " kopyala-yapıştır " usülü olduğunu görüyorum.

  Bu aşamada umardım ki, yazılar, harfler ve düşünceler sizlere ait olsun.

  En içten saygılarımla, Buğra.

 5. #5
  Oktay Yaylacıkoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.02.2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.151
  Konular
  24
  Aldığı Beğeni
  27
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  yav çamdan ne gördünüz uzak durun diyorsunuz??

 6. #6
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.431
  Konular
  559
  Aldığı Beğeni
  1112
  Verdiği Beğeni
  1437

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  Balsa ağacı uçak modelciliğinin gerek statik gerekse rc olanınıda sıklıkla kullanılır .
  Gemi modelciliğinde balsa kullanan yerlerde var. Mesela Tuzla da bir model atolyesine
  arkadaşı ziyarete gittiğim zaman tanker modellerinin gövdelerini balsa ile yaptıklarını görünce
  bende çok şaşırmıştım.

  Çam gibi ağaçlar için her ne kadar tecrübem olmasada yürüyen ağac denir. Yaş iken işlendiğinde
  sorun çıkarabilir. İllaki kullanacaksanız 2-3 sene kurutulmuş olanını kullanmanız tavvsiye edelir.

 7. #7
  wersace610 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  04.02.2012
  Mesajlar
  3
  Konular
  1
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  İnternetten BALSA ağacı hakkında topladığım kopyala yapıştır bilgiler ''7/B ''


  Balsa ağacı: Güney Amerika'nın tropik ormanlarında doğal olarak yetişen geniş yapraklı (90 cm. eninde yapraklar) bir ağaçtır. En iyi balsa, rüzgarsız, ılık ve rutubetli iklimiyle Ekvador'daki ekim alanlarında yetiştirilir. Balsa ağacı çok hızlı büyür; ilk yıl 12 metreye ulaşan ağacın, genellikle hasat edildiği 6-10 yılda çapı 60-65 cm'ye, boyu ise 25-30 m'ye ulaşmıştır. Hasat sonrasında tamamen su dolu olan ağaç kütükleri çok ağırdır ve kurt saldırısına açıktır. Bu nedenle kütükler sıcaklığı ve rutubeti, buhar kazanları yardımıyla sürekli kontrol altında tutulan kapalı alanlarda uzun süre kurutulur. Hızlı kurutma kütüklerde çatlamaya, aşırı yavaş kurutma ise kurtların ağacı yemesine yol açar.

  Balsa, aslında sert tahtalar sınıfındandır. (İğne yapraklı ağaçların tahtası yumuşak, yayvan yapraklı ağaçların tahtası serttir.) Sağlamlık, ağırlık oranı en sert, en ağır tahta olan ebony kadar vardır. Hücreleri çok ince, fıçı şekilli ve hava doludur. Tahtanın sağlamlığı bu hücrelerin yapısından suyun hemen hemen tamamının alınmasıyla sağlanır. Fakat tahta saf selülozdur. Selüloz da su çekicidir.

  Hobi endüstrisi, pazara sunulan balsanın ancak en kaliteli olan %10'luk kısmını kullanır. Balsayı kullanan diğer endüstriler; gemicilik, taşımacılık, uzay ve film endüstrileridir.

  Ağırlık ve yoğunluk: Balsa doğal bir ürün olması nedeniyle kaçınılmaz olarak çok çeşitli ağırlıkta ve yoğunluktadır. Yoğunluk aralığı; 150 g/dm³'ten 1500 g/dm³'e kadar olabilir. (Model uçakçılıkta kullanılanları yaklaşık ortalama 500 g/dm³). Ayrıca, yoğunluk dağılımı da düzgün olmayabilir; bir bloğun bir ucu diğer ucuna veya ortasına göre daha ağır olabilir.

  Yoğunluğuna göre balsa levhaların kullanım yerleri:

  Yoğunluk g/dm³ Kullanım Yeri
  Ultra Hafif 200'den az Salon - Yarışma Modelleri
  Çok Hafif 200 - 300 Serbest Uçuş - Salon Lastik Motorlu - Yarışma
  Hafiften Ortaya 300 - 400 Çıtalar - Kuyruk Kanatları
  Ortadan Ağıra 400 - 600 Çıtalar - Pres Kesim - Hücum ve Firar Kenarları Aileronlar
  Ağır 600 - 750 Çıtalar - Pres Kesim
  Çok Ağır 800'den fazla Model uçakçılık için fazla ağır.

  Balsanın ağırlığını, sertliğini veya kalitesini gösteren bir standart yoktur. Balsa pazarına has bir takım terimler; Yarışma Kalitesi, AAA Kalite, Süper Hafif, Bakir Kalite, Orta-Hafif Ağırlıkta, Elle Seçilmiş gibi, pazarlamaya yöneliktir ve özel bir sayısal karşılıkları yoktur.

  Damarlar: Balsanın liflerinin dokusu genellikle A, B ve C belirtilir. Bunlar kaliteyi değil, tahtanın liflerinin yapısını, dağılımını gösterir. Eğer, kütükten levha kesimi, ağacın büyüme çizgileri kesilen levhanın kalınlığına çapraz gelecek şekilde yapıldıysa bu "A" harfiyle belirtilir. Kütükten kesim kütüğün yanı buyunca tanjantına paralel yapılmıştır. Eğer kesim, levhadaki büyüme çizgileri kalınlığı dik kesecek şekilde yapıldıysa bu da "C" harfiyle belirtilir. "B" dokusu ise ikisi arasındadır. Bloklarda bu tür kesim yapılır. "A" dokusu bükülmeye eğilimlidir ve lifler uzun kenara paralel olmayabilir.
  Doku Görüntüsü Kullanım Yeri
  A Uzun çizgiler - Levha enine esnek Ağır bükümlü yüzeylerin kaplanması - Kanat hücum kenarları - Tüp şeklinde bükülebilir
  B Kısa lif hatları - Lif yönünün çaprazına biraz esnek Gövde yanları - Firar ve hücum kenarları - Sinirler - Bölmeler - Hafif bükümlü yüzeylerin kaplanması
  C Çilli - Lif yönünün çaprazına bükülmez - Kolayca kırılır Düz yüzeyler ve kaplama - Sinirler - Bölmeler

  Boyutlar: Balsa levhalar, eğer Amerika veya İngiltere pazarlarından alınıyorsa inch ölçülerinde, eğer diğer Avrupa ülkelerinden alınıyorsa metrik ölçülerde olacaktır.

  inch ölçülü levhalar: 1/32", 1/16", 3/32", 1/8", 3/16", 1/4", 3/8", 1/2" kalınlığında, 2", 3" veya 4" eninde, 24", 30", 36", 40", 48" boylarında olabilir. Ayrıca; 3/4", 1", 1½", 2", 3" kalınlığında bloklarla 6" gibi daha geniş levhalar da bulunabilir.

  metrik ölçülü levhalar: 0.8, 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15 mm. kalınlığında, 80, 100, 120 mm. eninde, 1000, 1200 mm. boyunda olabilir.

  Geniş ve uzun levhalarda birim fiyat, daha dar ve kısa levhalara göre yüksektir.

  Kalite: Balsanın kalitesini etkileyen bir kaç neden vardır.

  Dişler; genellikle taşıma sırasında oluşan, sert cisim çarpmalarının neden olduğu ezilme ve oyuklardır. Balsa çok yumuşaktır ve dikkatli davranılmalıdır.

  Renk değişimleri; damarlardaki griye çalan renkli noktalar, ağacın büyürken emdiği suyun içerdiği minerallerin neden olduğu düzensizliklerdir. Balsanın güzel görünüşünü bozmaktan başka yapısal zayıflamaya neden olmazlar. Ancak renk değişiminin nedeni; nemli orman zeminine yatırılan kütüğün burada kaldığı sürede çektiği nem ise, bu tahtalar mantarlaşmışlardır ve kullanılamazlar.

  Uyum, süreklilik; levha veya çıta kesilecek bir bloğun dış görünüşü güzel ve damarlar oldukça düzgün görünmesine rağmen, bloğun bir ucu hafif, diğer ucu ağır olabilir. Eğer daha kısa boylu levha veya çıta kesiminde kullanılmazlarsa, bu tür bloklardan alınan levhalarda ve çıtalarda da bu düzensizlik görülür.

  Delikler; tahta kurtları balsayı çok sever. Bazen bir iğne deliği kadar, bazen daha büyük bir alanı kemirirler.

  Çatlaklar; boyuna damarlı ("A" dokusunda) bir levhanın bazen uçlarında küçük çatlaklar olur. Bazen de sert esen rüzgar ağacın gövdesinde küçük çatlaklar meydana getirebilir. Bu tür çatlaklar, ağacın büyümesi sırasında zamanla kapanabilir veya levha üretimi sırasında fark edilebilir. Bazen de fark edilmez.

  Balsa seçimi: Kullanacağınız yere göre, balsa levha ve çıtaları seçerek kullanmalısınız. Bu sayede, daha sağlam, daha hafif ve daha ekonomik modeller üretebilirsiniz.

  Not: Bu yazı, Internet'teki İngilizce bazı sitelerden toplanan bilgilerle derlenmiştir. ''7 /B''

 8. #8
  beatnik79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  11.02.2012
  Yaş
  41
  Mesajlar
  150
  Konular
  8
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  KavAk pekı

 9. #9
  Oktay Yaylacıkoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.02.2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.151
  Konular
  24
  Aldığı Beğeni
  27
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  modelcilikte kullanılamıyacak tek ağaç kavak olsa gerek

 10. #10
  Fatih Yücelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  26.07.2010
  Yaş
  42
  Mesajlar
  2.392
  Konular
  21
  Aldığı Beğeni
  5
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  Oktay Abi ağacını görmedim ama kontrasını bile sevmiyorum. Her ne kadar mecburiyetten bazen kullanmak zorunda kalsam da .

 11. #11
  Oktay Yaylacıkoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  06.02.2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.151
  Konular
  24
  Aldığı Beğeni
  27
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Ynt: model maketlerde kullanılabilecek bazı ağaçtürleri (uygulanabilinecek yeri)

  ağaçı görsel olarak pek sevimlidir,hele gölgesi ,örneğin bir ağustos sıcağında bir kavaklıkta öğlen yemeği yiyemedik serinlikten oradan çıkmak zorunda kaldık
  bir de fevkalade çok çalışır ,tutamasınız

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •