Uluslararası 1 Metre Sınıfı - INTERNATONAL ONE METRE CLASSUluslararası 1 Metre sınıfı ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu) bünyesinde faaliyet gösteren bir sınıftır. Kısaca IOM olarak adlandırılır. ISAF Radio Sailing Bölümü tarafından yönetilen ve ISAF tarafından onaylanmış dört radyo kontrollü model yelken sınıfından birisidir. 1 Metre sınıfı diğerlerinin içinde en yaygın olan sınıftır. Oldukça kısıtlayıcı sınıf kurallarına sahiptir. Sınıf kuralları üretilen / yapılan her teknenin temel performans faktörlerinin eşit olmasını böylece birbirleriyle yarışabilmelerini sağlar. Bu sınıfta uygulanan kısıtlamaların bazıları sayesinde, teknenin daha düşük maliyetlerle üretilebilmesini sağlanmıştır. Yeni başlayan bir kişinin bile rahatlıkla donatıp kulanabileceği yapıda bir teknedir. Aynı zamanda kolay taşınabilir olması bu sınıfın tercih edilmesindeki bir başka etkendir.

Sınıf kurallarınca teknenin şekli boyutları ve arma ölçüleri belirli kriterlere göre tanımlanmıştır. Bir teknenin 1 Metre sınıfında yarışabilmesi için sınıf kurallarına %100 uyumu zorunludur.

Sınıf kuralları, arma ve yelkenler konusunda oldukça kısıtlayıcı olmasına karşın gövde şekli konusunda bu kadar sıkı değildir. Bu sayede aynı ana hatlara sahip fakat farklı şekillerde gövde dizaynları imal edilebilmektedir. Karbon ve kevlar türü malzemeler gövde imalatında kullanılamazlar. Ancak salma ve dümen için böyle bir kısıtlama yoktur.
Sınıf kuralı teknede uzaktan kumanda için sadece iki kanal kullanımına izin vermektedir. Bu sebeple bir dümen servosu ve bir yelken vinci kullanılmakta ana yelken ve flok paralel olarak hareket etmektedir.

Teknede 3 adet arma bulunur ve Rig A, B ve C olarak adlandırılır. Rig A hafif hava, Rig B orta hava ve Rig C sert hava için kullanılır. Arma olarak tanımlanması her 3 Rig’in kendi direk bumba ve donanımlarına sahip olmasından dolayıdır. Bir başka deyişle bir direk ve bumba üzerine gerektiğinde daha küçük yelken donatmak yerine komple arma değişimi çok daha hızlı olmaktadır. Yelkenlerin trimi açısından da daha uygundur.

Özellikler

Tam Boy : 1000 mm (Teknenin pruvasında 10mm lik kısım elastik malzemeden olmalıdır*)
Min Ağırlık : 4000 g
Salma ağırlığı : 2500 g max
Dümen ağırlığı : 75 g max (dümen mili dahil)
Direk Boyu : Rig A 1600 mm, Rig B 1180 mm, Rig C 880 mm (alt ve üst ölçüm noktası arası mesafedir)