Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 71 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree45Beğeni(ler)

Konu: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

 1. #1
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Taahhüdümüz gereği RG65 sınıfı bir tekne inşaatını bitirdikten sonra bir de 1 metre bir tekne yapacaktık. Henüz RG65 Teknemiz bitmedi, ama bazı konulara çalışırken kendim gibi birini ve yaptıklarını buldum.
  Post 1. RC Sailboat Construction (Part 1) – NC to NY to CA
  İlk önce STAR1'i küçülterek yaptıktan sonra ADVANCEMk1'i yapmış ve yaptklarını da olabildiğince resimleyerek anlatmış.
  RC Yelkenliye meraklı olan ve İngilizce bilen arkadaşlar inceleyebilirler.
  Şu anda bu sınıf için elimde sadece AMYA sitesinde yayınlanmış planlar var. Biraz elemenin neticesinde elimdeki planlardan bu sayıyı 2'ye indirdik.
  Arrow veya Zipper III'ü yapacağız. Planlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  American Model Yachting Association
  Ama önce bir diğer teknemizi bitirmemiz lazım.

 2. #2
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Bazı arkadaşlar modellerin isimlerinden sonra MK1 (MKI), MK2 (MKII) diye belirtilen ifadelerin ne olduğunu merak edebilirler.
  Mutlaka başka alanlarda da kullanılıyordur, büyük bir ihtimalle aynı anlamı taşıyordur, gerçek uçaklarda özellikle II.Dünya savası Avcı uçaklarının bazılarında kullanılmıştır ancak model uçak tasarımcılar bu ifadeyi çok kullandıkları için ben bildiğimi açıklıyayım.
  Bir tasarımcı tasarım yaparken buna MK1 (MK I) veya Mark 1 olarak model isminin arkasına bir ibare koyar. Bunun anlamı bu modelin tasarlanmasına devam edilecek ve bu ilk veya prototip verziyonudur. Çoğu zaman ilk veya protiplerde bu ibare kullanılmaz, ancak 2. versiyonda MK2 (MKII) 3. verziyonda MK3 (MKIII), 4. versiyonda ........ kullanılarak devam eder. Yani bu ibaredeki rakkam ilerledikçe bir önceki modelde bazı değişiklikler (çoğunlukla teknik ve işlevsel iyileştirilmeler yapılmıştır ancak bazen ekonomiklik de bir faktör olabilir) yapıldığı anlamı taşır.
  Ben şu ana kadar MK4 (MKIV)'den daha ileri bir ibare görmedim ama bir model uçakta, iyi bir tasarımcı ve iyi bir tecrübe pilotu ile tüm sorunların halledilmesi ancak 5 veya 6. prototipte ortaya çıkar.
  Tabii sorunlu tasarım, cok sempatik olmadığından dolayı ticari firmalar bu ifadeyi pek kullanmayı tercih etmezler ve prototip gelişimini tamamladıktan sonra modeli piyasaya sürerler, o nedenle bu ifadeyi genellikle amatör niyetlerle yapılmış modellerde görürüsünüz.
  Biz Zipper III'ü yapmaya karar verdik. Gördüğünüz gibi bazıları da bu ifadeyi MK'sız olarak kullanıyorlar. Bunun anlamı Zipper modelinin 3. Protipi'dir.

 3. #3
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Memlekette iken hanımın verdiği görevlerden boşta kalan vaktimde az da olsa biraz 1 m sınıfı çalıştık. Zipper III yapacağız demiştik ama endazesini çizdiğimde biraz garip çıktı. Bazı hatalar vardı onları düzelttim ama içime sinmedi, zaten dümen ve salma ağırlığı biraz küçük gözüküyor ve bazı merkezlere göre salma ağırlığı pozisyonu da garipti ben de Zipper III'den vazgeçip başka bir model seçtim.
  Seçtiğimiz model GOTH USOM, orijinal planı buradan indirebilirsiniz.
  Plans | Frank Russell Design
  Gerekli bilgilerin neredeyse tamamı var, inceleme neticesinde çizgileri de gayet doğru çıktı.
  Daha büyük, 10 Rater, Marblehead veya daha küçük RG65 sınıfı için de yukarıda belittiğim adreste indirebileceğiz birer plan var. Bu adamın iyi bir tasarımcı olduğunu düşünüyorum zaten bu işin ticaretini de yapıyor.
  Bu sefer inşaa konusunda JIF 65'de olduğu gibi el yordamı ile gitmeme dolayısı ile bir inşaat planı çizme niyetimiz var, çalışmalara başladık, ana hatlar çıktı.
  Geçici postaları ve montaj platformunu ellerimdeki sakatlığın ilerlemesi nedeni ile lazerle kesilecek şekilde detaylandırıyorum ancak tabii ki klasik şekil ile de yapılabilir olacak.
  Hadi hayırlısı diyouz.

 4. #4
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  GOTH USOM 1 metre sınıfı yelkenli çizimi bir miktar ilerledi. Bu çizimde sadece mevcut tasarıma inşaat detayı ekliyoruz, geldiğimiz aşamayı aşağıdaki PDF dosyalarında görebilirsiniz. JIF65'i yaparken bir miktar tecrübe sahibi olmamızdan daha kolay ilerliyor.

  DİKKAT: PDF Dosyaları ölçeksizdir LÜTFEN İNŞAAT İÇİN KULLANMAYIN. Bu çizimler bana yeter ben yaparım diyorsanız AutoCAD dosyasındaki çizimi kullanın. AutoCAD 2004 veya daha sonra sürümü olanlar dosyayı açabilir.

  Temel prensip olarak yine olabildiğince ekonomik inşaa edilecek bir şey yapmaya çalışıyoruz. Tabii ki her detayın birçok alternatifi var, ben kendimce en uygun olanını yapmaya çalışıyorum.

  Biraz fantezi olsun diye bir montaj tezgahı da yaptım ancak el ile kesilmesi zahmetli, lazer ile kesecek olanlar için uygun olabilir. Ben lazer ile kestireceğim ancak KLASİK, AMYA ve diğer birçok yerde tarif edildiği gibi de yapılabilir, sadece sahte postaları keserken alttaki tırnakları ve sahte omurga ve yuvalarını kesmeyeceksiniz.

  JIF65'den farklı olarak ana direk ve bomları standart karbon boru yerine, 3K karbon borudan ve et kalınlıklarını da 0.5 mm yerine 1.0 mm düşündük. Kesmede sıkıntı oluyordu.

  Orijinalinde güverte düz, ancak biz ön tarafı biraz yükselterek biraz kişilikli olsun diye bombeli yaptık aynı zamanda bu kafa dalmasını da azaltacak diye düşündük.

  Kafa patlatıyoruz ama tabii ki eksik ve yanlışlarımız olabilir zaten çizim henüz bitmedi ama fikri olan arkadaşlar burada fikirleri paylaşabilirler.

  Şu JIG65'in salma kalıbı ve modelini bulamıyorum, modeli bulsam kalıbı tekrar yapıp salmayı dökeceğiz ve yüzer hale gelecek ve boyumuzun ölçüsünü göreceğiz. JIF65 batenlerde sorun var, artık düz durmuyorlar ve yekenin eğik şeklini almışlar. Demek ki MYLAR batenler için uygun değil. Zaten bir yelkenci sattığı batenler için yazmıştı, "bizim batenlerimiz sürekli düz durur zamanla eğilmez" diye. Bu sefer Karbon veya cam kumaşından yaparız.

  Böyle giderse JIF65'i bitirip yüzdürmeden bunun inşaatına başlayacağız herhalde.

  Eyvah, AutoCAD dosyasını yükleyemiyoruz, ekli resimleri inşaat için KULLANMAYIN.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 5. #5
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Biraz daha ilerleme kaydettik, gövde bitti sayılır, eğer unuttuğumuz ve yanlış yaptığımız birşeyler yoksa, ufak tefek bazı noktalar kaldı. Tabii ekteki resim, bir öncekine göre yanlış yaptığımız ve düşünce değiştirdiğimiz hususlara göre detaylarda bazı değişikliklere sahip.
  Biraz bilgi verelim:
  Bir önceki modelimiz JIF65'e göre bu tekne tasarımı daha modern bir tekne. JIF65'de en/boy oranı tam hatırlamıyorum ama 1/3.5 mertebelerinde idi, bu teknede 1/7.5 civarında. Bu tip teknelerin hız yapmaya daha elverişli olduğu söyleniyor.
  Bu teknede yelkenlerin hareketi için tamburlu servo kullandık, servoyu da enteresan bir şekilde monte ettik, daha önce hiç bu şekilde servo bağlamamıştım ama bir sorun yok gibi gözüküyor. Servodan çıktıktan sonra ipler sağdan soldan dolanmıyor, direk olarak servodan, güvertedeki fairlead'lere gidiyor. Ben bir mahzur bulamadım ama hiç kimse böyle yapmamış, en azından benim bulabildiğim kadarı ile. Tabii ki tecrübe önemli, atladığımız bir husus varsa yüzdürürken boyumuzun ölçüsünü göreceğiz.
  Ben bilgim dahilindeki bir servo ebadına göre servoyu yerleştirdim ama bulacağımız tamburlu servonun özelliklerine göre bağlantı düzeni ebatlarında bazı ölçü değişiklikleri gerekebilir.
  Tambur ebatlarını ve kaç turlu bir servo bulacağımızı da bilmiyorum, bu nedenle, resme bir tambur tablosu koydum, bir turluk yani 360 derecelik servoda, tambur çapı 91 mm çıkıyor, ve sığmıyor ancak bir turluk servo biraz daha küçük çaplı bir tamburla bomlardaki bağlantı noktalarının pivot mesafeleri kısaltılarak kullanılabilir. Tamburu kendimiz yapabiliriz, daha da iyi olur aksi takdirde, tambur çapı ve servo turuna göre tekrar bir hesap yapıp, bomlardaki bağlantı noktalarını değiştirmek ve Radyo'da "end point adjustment" yapmak gerekiyor. Bu ayarın tutmadığı ve sağın solun kırılması ile ilgili ortalıkta epeyi bilgi var, dolayısı ile bu radyo ayarını kullanmak, pek cazip gelmedi.
  Kollu servo da en az ikili ip düzeni ile kullanılabilir gözüküyor, tabii ki bomlardaki bağlantı noktalarının pivot mesafelerni kısaltarak, ancak ipleri sağdan soldan dolaştırmak işime gelmedi.
  Son geldiğimiz noktayı ekteki resimde görebilirsiniz, BU RESİM ÖLÇEKSİZDİR, İNŞAAT İÇİN KULLANMAYIN.
  Taburlu servo torkuna en az 2.0 kg-cm dedik ancak ben ilk başta 25 mm tambur kullanacağız diye düşünmştüm, daha büyük tambur için bu bilgiyi dikkate almak gerekli, yani 50 mm tambur kullanacaksanız servonun en az 4.0 kg-cm olması gerekir.
  Bir de 360 derece servo alırken dikkatli olmak gerekiyor, bazılarında "continious operation" yazıyor. Anlayabildiğim kadarı ile duruşlu olarak, analog veya dijital servoyu 180 dereceden fazla dönmesi için modifiye edemiyorsunuz . "Continious operation" denen servolar sürekli sağa ve/veya sağa dönüyorlar, duruş noktaları yok yani ileri-geri bir dişli kutusu. Yelkenler için mutlaka "sailwinch servo" tabir edilen servo almak gerekiyor gibi gözüküyor.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 6. #6
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  mükerrer olduğu için silinmiştir
  Konu selim tarafından (11.10.2016 Saat 09:19 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Çizimlerin sonuna geldik sayılır, ekte bulacaksınız, bazı düzenlemelerle ufak bir detay kaldı henüz nasıl olacağına karar veremedim ama inşaat için bir engeli yok. Bu sefer ekteki resimler ölçekli ve resimlerdeki cetvelden de bastırdıktan sonra kontrol edebilirsiniz. Ben herhalde yarın (bırada akşam oldu) lazerciye resimleri kesim için yollarım.
  Montaj tezgahında hiç laflama yok ancak biraz resimden anlayan anlayabilir diye düşünüyorum, lazer kesimi için becerebilirsem gerekli resimleri de AuoCAD formatında zipleyerek koyacağım.
  Hadi hayırlısı diyoruz, yine herzaman olduğu gibi birini bitirmeden diğerine başlıyoruz.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 8. #8
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Lazerci makinam arızalandı diye bizi birkaç hafta salladı, sonunda da yapamayacağım dedi, biz de sonunda başka lazerciye kestirdik. Bu arada seyahatler biraz fazla olduğu için bol bol çizgi, çizme imkanı bulduk. Madem bir tezgah yapıyoruz, üniversal olsun, başka tekneleri de bu tezgahta yapalım diye tezgahta bazı tadilatlar yaptım ve birkaç tekne için sahte postalar da çizip kestirdim. Daha önceki lazercinin kerfi 5 mm için 0.20 mm, 3 mm için 0.12 mm idi ve kenarlarda da 0.10-0.15 mm koniklik vardı.idi, ben de parçaları 5 mm için 0.2 mm, 3 mm için de 0.1 mm kerfli çizmiştim. ama bu lazerci çok güzel ve düzgün kesmiş, hemen hemen hiç koniklıik yok, 5 mm de de 0.1 mm kerf oluşmuş dolayısı ile kertikleri biraz zımparalamak gerekiyor, 0.2 mm ker fazla gelmiş, parçalar biribirine girmiyor. 3 mm'de bir sorun yok, 5 mm parçalarda biraz uğraşacağız.

  Bu arada bol çizgi çizmişken bir tane de endazesini kendim çizdiğim 50 cm boyunda bir tekne çizdim ve onu da kestirdim. Yüzeceğinden eminim ancak tabii hidrodinamik bilmediğim için, ölçüler kafadan sallama oldu, performansı ve dengesi ne olur bilemiyorum.

  Bu kestirdiklerimizi paketleyip memelekete getiriyoruz, orada yaparız diye umuyoruz. Hadi hayırlısı.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20161207135843.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20161207135934.jpg  

 9. #9
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Bir miktar faaliyetimiz var. Sizleri bilgilendirmekte biraz geciktik. Telefon kablomuz kopmuştu, ancak iki haftada gelip tamir ettiler.
  Lazerle kestirdiğimiz tezgah parçalarının prova montajını yaptık. Bazı yanlışlar çıktı, tezgah platformunda bir sıra delikler 3 mm kayık, bir dik sahte posta kertiği eksik, bir de 65 cm tekne için delikler ters tarafta kalmış. Kolayca düzeltilebilecek şeyler zaten bazılarını düzelttim.
  4 takım sahte posta kestirmiştim, ikisi 65 cm, diğer ikisi 100 cm tekne için yani RG65 ve 1 m sınıfı tekneler için.
  Tabii yanlışlardan başka eksiklerimiz de var. iki adet sahte posta tutucu ve bir adet sahte postayı da eksik kestirmişiz dolayısı ile seçtiğimiz bu tekne ve diğer 1 metre için tam bir prova montaj yapamadık.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler        

 10. #10
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Prova montajı 65 cm'lik "Viper Fish" adlı bir tekne için yapmaya başladık. Resimlerde gördükleriniz bu teknenin sahte postaları. Resimlerin birinde gördüğünüz gibi sahte postalar değiştirilebiliyor, iyi gözüksün diye 1 metre teknenin 2 adet sahte postalarını 65 cm tekneninkilerin arasına yerleştirdim, çıkarılanları da görebiliyorsunuz.
  Bu teknemiz için bu işi yapamadım çünkü 2 adet dikmemizi eksik kestirmişiz ama monte ettiğim kadarı ile şu anda daha önce belirttiğim hatalardan başka bir şey gözükmüyor.
  Bu teknikte, gövde kaplaması (sarma) sahte postalara yapıştırılmadan yapılıyor, ve daha sonra kaplama bittiğinde, tekne kalıpta iken üzerine camyünü+epoksi uygulanarak şekli sabitleniyor. Tabii kaplamayı iğnelerle sahte postalara tutturarak yapabiliriz, doğru da olur, ancak daha sonra camyünü+epoksi uygulaması için iğneleri söktümüzde, tekne aynı şekilde kalır mı?? göreceğiz.
  Universal tezgah güzel oldu, Gayet düzgün sahte postaları doğru ölçü ve diklikte kurabiliyorsunuzç Lazerde kestirirken kerf payını biraz fazla verdiğimizden, prova montajlarda biraz zımpara gerekti, şu anda tüm parçalar birbirine tatlı bir sıkılıkta geçiyor, ilk başta parçaları vidalarım diye, platforma vida delikleri de açtırmıştım ama şu anda sadece omurga dikmesini vidaladım.

 11. #11
  Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  5.466
  Konular
  562
  Aldığı Beğeni
  1188
  Verdiği Beğeni
  1485

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Modelin internet üzerinde pek resim ve detayına rastlamadım
  sanırım nadide bir model secimi yaptınız. ilgi ile takipteyiz
  kolaylıklar dilerim

 12. #12
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  İğne ile kaplama yerleştirme denemesi yaptık. Tezgah düzgün gözüküyor, kaplama çıtaları kendi kendine oturdu, zaten bunu biliyorduk ama iğne ile , sahte postaya nasıl oturacak diye merak etmiştik, kötü değil ama gayet güzel deme şansım yok, iğne ile bayağı sıkıntılı, riskli ve meşakkatli olacak bir operasyon.
  Ben bu hatır hutur zımparalama ve macunlama işini sevmiyorum, dolayısı ile çok az zımparalama ve neredeyse hiç macun işi olmaması lazım. Ahşap işinde, hep yazıyorum, macun kötü işçiliği saklamak için kullanılır.
  Bu iğneleme işini biraz düşünelim.

  Teknemiz (GOTH) için eksik parçaları el ile yapmaya üşendim, çin vizemiz çıktı, yakında gideriz gittiğimizde de lazerle kestiririz diye o nedenle tecrübeleri daha küçük başka bir teknenin sahte postaları üzerinde yapıyoruz.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20170117104300.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20170117111824.jpg  
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 13. #13
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Sahte postalarını kestirdiğim bu 4 teknenin planlarını internetten buldum, ikisi RG 65, isimleri Viper Fish ve Mini Vizard. Diğeri IOM 1 metre, ismi Arrow, diğeri de burada yapacağımız tekne US1M, Goth.
  Goth'un planını burada çizmiştik. Diğerlerinin planlarını ekte bulabilirsiniz.
  Planları kimse silmeye niyetlenmesin, kopiraytları falan yok.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 14. #14
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  İğne ile çıtaları tutturarak kaplama yapmak biraz meşakkatli gözükmüştü. Aklıma lastik ile tutturmak geldi. Hemen uçak paketlerinden bir paket kanat lastiği buldum. Çıta kesmek için lazerde bir aparat kestirmiş ve yapmıştım. İki plaka 2 mm balsadan çıları kestim, ve lastikli bir prova montaj yapayım dedim. Ama gördüğünüz gibi şeytan dürttü ve iş prova montajda kalmadı ve işin işine japon yapıştırıcı da girdi, sahte postaların üzerini seloteyp ile kaplayıp, teknenin kaplamasının yarısını hatta biraz fazlasını bitirdik.
  Lastikle gayet güzel çıtalar oturuyor, su ana kadar gövde gayet de düzgün gözüküyor.
  Merak ettim, içinde hiç takviye olmadan, sahte postalar üzerinde kaplama yaparak, gövdeyi çıkardığımda ne kadar yamulacak. Yarın neticeyi görürüz.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20170118125103.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20170118125116.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20170118192533.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-img20170118192549.jpg  

 15. #15
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Kaplamayı bitirdik. Normal olarak kalıptan sökmeden önce epoksi+camyünü kaplama planlamıştık. Bir an epoksileyim mi diye düşündüm ama neticede bu işi kalıptan sökünce ne kadar yamulacak diye yapmıştık. Neticede söktüğümüz bir şeyi aynı şekilde yerine takarız diye düşünerek tekneyi kalıptan söktük. Söküldükten sonra pek kayda değer bir şekil değişikliği olmadı. Resimlerde söküldükten sonra içine konan bir sahte postayı ve tezgaha tekrar yerleştirilmiş halini görüyorsunuz. Teknenin şekli de çok düzgün tekrar tezgaha konduğunda gayet güzel oturdu.
  Bu arada sahte postaları seloteyp ile kaplamak iyi bir fikir değilmiş, veya dün sabah 1001 çeşitten aldığım farklı bir seloteyp. Japon yapıştırıcıdan mı yoksa katalizöründen mi bilmiyorum bir miktar erimiş olduğunu farkettim zaten kalıptan da biraz zor çıktı, seloteyp tahtaya yapışmış, gayet kolaylıkla çıkması gerekiyordu.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-1.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-2.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-3.jpg  

 16. #16
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Kaba bir zımparalama yaptık ve teknemizi dopladık. Dop olarak %50 sentetik tiner, %50 yat verniği kullandık. İlk defa böyle bir dop hazırladım, daha önceleri %50 selülozik vernik ve %50 selülozik tinerle hazırlardım, keşke öyle yapsaymışım. Yat yapıyoruz ya Yat verniği kullanalım dedik ama iyi olmadı, geç kuruyor.
  Doplama sonrası transom tesgahtan 2 mm yukarıya kalktı, ve az da olsa model kalıp üzerinde kımıldıtabiliyordu, ben de sahte postayı şablon olarak kullanarak 3 mm balsadan bir transom kesip yerine yapıştırdım, tekne tezgaha tam oturdu.
  Tabii buranın konusu 1 m tekne inşaatı ve biz sadece tezgah ve inşaat yöntemi deniyoruz. Eksen bulmak lazımdı, modelin yatay terazisini kontrol ettikten sonra transoma eksen bulabiecek çizgileri çizdik, bir de teknenin burnunu kontrol ettik, o da gayet düzgün çıktı, tesadüfen teknenin en dip kısmındaki çıtalar da tam yerinde ve düz çıkınca eksen bulma endişemiz ortadan kalktı.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-b.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-c.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-d.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-e.jpg  

 17. #17
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Tabii birkaç mesajdır ne yaptığımızı anlattık ama önemli kısımları yazmamışız.
  1. Kaplama çıtaları 2 mm kalınlığında genişliğini tam bilmiyorum, 5 mm civarında, çıta kesme aparatını göz kararı ayarlamıştım. Kaplama çıtalarını ıslatmadan ve eğmeden yerine koyup yapıştırdım.Yapıştırma ince japonla.
  2. Teknenin omurga civarındaki çıtalarbaş ve kıçı aşağı çekerek eğmeye çalışacaklarından, ilk önce güverte hattından kaplama başladım, sağ sol münavebeli 6şar sıra yapıştırıp bükülmeye mukavim bir kesit elde ettiğimi tahmin ederek omurga hattına 2 çıta koydum, daha sonra bir attan bir üstten kaplamayı bitirdik.
  3. Sahte postalara yapışmasın diye kullandığımız seloteypin iyi olmadığını söylemiştik, ama burada önemli konu, çıtaların herbirini koyduktan sonra bükümü sabit kalsın diye japon katalizörü ile ıslattım. Amonyak daha doğru idi ama bizim Köyceğiz kasabasında amonyak bulamadım. Bende eskiden artan birkaç katalizör vardı, 1 sprey kutusu bu iş için yetiyor.
  4. Bükümü sabitlemek için iç taraftan da bir miktar japon uygulamıştım ama iyi bir fikir değilmiş, iç kısım hem kötü gözüküyor hem de japon balsaya uygulanınca köpürüp kabarıyor, bir de eriyen seloteyp eklenince güverte seviyesine düşündüğümüz içten çıta çekemedik.

 18. #18
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Epeydir buralarda yoktuk, bir miktar model çalışmalarımız devam ediyor, hatta gerçek bir yelkenli bile yapıyoruz. Şu epeydir söz veridğimiz ve başlayamadığımız 1 metre yelkenlimizi yapalım dedik ve başladık hadi hayırlısı. Neler düşündük hatırlamıyorum ama bir planımız, bir tezgahımız, bir de kesilmiş parçalarımız var. İlk önce tezgah kurulmasından başladık. Hatırladığım kadarı ile tezgah ile ilgili bazı sorunlarımız vardı ama çözeriz diye düşündük.
  Tezgahımızı kurduk ama eksik post vardı, onu 12 numaraya (transom) getirdik ve resimde gördüğünüz şekilde tashih ettik. 2 numarayı da resimde gördüğünüz şekilde tashih ettik ama biraz garip duruyordu. Meğerse başka bir yelkenliye ait parçayı koymuşuz, sonra aradık doğrusunu bulduk.
  Tabii tezgahı ters kurduğumuz için 2 numarada sahte postalar arası mesafe de tutmadığı için araya bir çıta koyarak düzelttik.
  Çıtaları üzerlerine yapıştırmak için burun ve transom sahte postasına aynı şekile sakip 5 mm BALSA'dan parçalar kesip vida ile tutturduk. Vidanın sebebi kaplama sonrası parçaların tekne kısmında kalacak olması.
  Tezgahımız hazır, düzgün gözüküyor, bazı kıldayan yerleri vida ile sabitledik, sıra geldi çıtaları kesip kaplamaya. Çıtaları 3 mm kalınlığında balsadan keseceğiz, genişlik göz kararı 5-6 mm olacak.
  Tabii tezgahı kurunca bu planın sahibinin plan sattığı halde, bu planı bedava verdiğini tahmin ettik. Tekne kısmında bir ters koniklik var ve bazı kenarlar keskin dönüyor. Biraz düşünelim.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-2.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-1.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-3.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-4.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-5.jpg  

 19. #19
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Resimde gördüğünüz çıta kesme aparatı ile çıtaları 3 mm balsa plakadan kestik. Tekne kısmının her iki yanında düz bir panel kısım var, aslında burayı çam çıta sonrası tek parça halinde kesip koymak daha doğru idi ama çizip kesmeye üşendim ve hazır kestiğim çıtalarla kaplarım diye düşündüm. Güverte seviyesindeki ilk çıta planda 3x10 çam çıta olarak belirtilmişti ama elimde o ebatta ıhlamur çıta vardı onu kullandım, önemli olan balsadan mukavim bir çıta olması. Tabii bir sorunumuz daha çıktı, tekne boyu 1 metre olduğu için, 1 metre çıtalar kısa geliyor. Balsa plakanın biraz uzunu elimde varmış, balsa çıtaları ondan kestim ama ıhlamur çıtalar 5-6 mm kısa geldi ama burun takozu ve transomun kalınlığı itibarı ile yapıtıracak kadar kurtardı, kısa kalan yeri daha sonra bir şekilde tashih ederiz diye düşündük.
  Gövdede ters koniklık olduğu içi kaplama sonrası tezgahtan çıkarmada bir problem oluşurmu diye bir soru işareti vardı ama gayet kolayca çıktı.
  Kullandığım balsa yumuşak olduğu için (uzun olarak o vardı) ve posta araları 100 mm olduğu için bazı yerlerde çıtalarda 0.5 mm civarında kaçıklıklar oluştu. Sanıyorum sert balsa daha iyi performans verir, posta aralıklarına yapacak birşeyimiz yok. Bu kaçıklıklar resimlerde gölgeli olarak gözüküyor, tabii biraz acelecilikten de kaynaklı. Tabii kaplamaları köşeli kısımlardan dönmek de biraz sıkıntı yarattı, daha önce söylediğim gibi bu düz kısmı panelle geçmek lazımmış. Kaçıklılar olmasa iyi olurdu, zımparalanarak da düzeltilebilir ama ben zımpara işini pek sevmiyorum, hafif bir zımpara yapıp 50 gr/m2 cam kumaşı ve epoksi ile kaplayacağım.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-2.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-1.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-3.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-4.jpg   1 Metre Yelkenli İnşaatı-5.jpg  

 20. #20
  selim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Forum Üyesi
  Üyelik tarihi
  22.03.2012
  Yaş
  66
  Mesajlar
  706
  Konular
  31
  Aldığı Beğeni
  253
  Verdiği Beğeni
  43

  Standart Cevap: 1 Metre Yelkenli İnşaatı

  Tekneye camyünü ve epoksimizi de uyguladık. Epoksimizde sorun vardı, bunu biliyorduk, teknenin yarısından sonra ısınmaya ve duman çıkarmaya başladı, karıştırarak vaziyeti idare ettik. Geriye kalan epoksiyi atmaya karar verdim ve yeni bir epoksi siparişi verdim, herhalde hafta başında elimde olur.
  Tabii çıtalarda olduğu gibi elimdeki 1 metre camyünü boyu da 1 metre tekne boyunda biraz kısa kaldı, ben de teknenin burnunu camyünsüz bıraktım.
  Epoksi ısındığı için kaplamayı bozarım diye yapmadım ama bu uygulamadan sonra kağıt havlu ile epoksinin fazlasını almak gerekli, böyle yapmazsanız homojen bir kalınlık elde edemiyorsunuz, alacalı bulacalı oluyor ve bir miktar akıyor, bizde de öyle oldu. Zımpara sevmiyorduk ama epoksimiz gelince bir kat daha uygulayıp zımparalamak gerekecek.
  50 cm boyunda yaptığım bir başka teknede hiç epoksi kullanmadım, sadece dolgu verniği kullanmıştım, tahtaları iyi yapıştırmışsanız tahtanın yumuşaklığı haricinde bir sorun olmuyor. İlk önce 3-4 kat %50 selülozik vernik+%50 selülozik tiner karışımı (dop) uygulayıp her kat sonrası kurumayı bekleyip zımparalıyorsunuz, sonra da katları keyfinize göre sadece vernik uyguluyor ve zımparalıyorsunuz, bende 2 kat yetti, çabuk kuruyor ve kolay zımparalanıyor. Ben 150 zımparadan başlayıp 360'a kadar inmiştim ama tozlu ve sevmediğim bir işlem. Tek sorun balsa ağacı yumuşak olduğu için iyi sertleşmiyor ve çabuk eziliyor.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri 1 Metre Yelkenli İnşaatı-1.jpg  

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •