facebook twitter youtube kanal?m?za abone oldunuz mu ?Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 58 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

 1. #1
  Bugra
  Ziyaretçi Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Merhabalar Değerli Üstadlarım ;

  Bir süredir aklımızda olan bir konuyu sizler ile payla$mak istiyorum. Ba$lıktan da anla$ılacağı üzere konu, planlar ve planların dağıtımı ile ilgili.

  Bu güne kadar gerek planlar olsun gerek diğer dökümanlar olsun, sizler ve forum yönetimi olarak bizler, hiçbir $ekilde kimseden esirgemeden payla$tık. Çünkü, bildik ki, payla$tıkça güçleneceğiz, payla$tıkça öğreneceğiz. Öyle de oluyor. Ailemiz her geçen gün büyürken, aramıza yeni modelciler katılıyor. Bu gerçekten çok güzel bir olu$um. $unu da belirtmeden geçemeyeceğim ki buradaki herkesin samimiyetine ve iyi niyetine $ahsım adına can-ı gönülden katılıyorum. Öncelikle bunu hep beraber buraya getirdiğimiz için tüm forum üyelerine te$ekkür ediyorum.

  Telif hakkı olmayan planların payla$ımı ve akıbeti konusunda da dikkatimi çeken bir nokta var. Bu güne kadar yüzlerce plan payla$ıldı. Payla$ılan planların yoğunluğu ile bu dağıtılan planlar içerisinden ba$lananlara baktığımızda gerçekten deği$ik bir manzara çıkıyor ortaya. Ben, kendi $ahsi görü$ümü söyleyeyim, neredeyse hiç yok. Bu açıkçası biraz dü$ündürüyor. Tekrarlıyorum, lütfen kimse yanlı$ anlamasın. Her zaman elimizde olanı payla$maya her zaman hazırız. Fakat bundan sonra telif hakkı olmayan planların payla$ımı için yeni bir uygulama dü$ünüyoruz.

  Kısaca anlatmak gerekirse, telif hakkı olmayan herhangi bir plan isteyen olursa parça parça payla$ılması taraftarıyız. Nasıl mı ?

  • Modele ba$lamak isteyen aday, istediği planı dile getirir.
  • Planın telif hakkı ile ilgili kontroller yapılır
  • Planın ilk bölümü, ki bu muhtemelen posta ve omurgaların olduğu kısım olacak, yöneticiler tarafından ilgili ki$iye gönderilir.
  • Aday, modele ba$ladıktan ve modelin ksımi olarak [ Örn: Sarımının ] tamamlanmı$ halini, forumda payla$ıktan sonra adaya planın diğer kısmı gönderilir.


  Yukarıda da belirttiğim gibi, bundan sonra, tellif hakkı olmayan planların payla$ımı konusunda böyle bir yol izleme dü$üncesi içerisindeyiz.

  Kısa bir süre sonra, elimizdeki planlarında bir indexini çıkartarak sizlere sunmayı dü$ünüyorum. Bu biraz daha kolayla$tıracaktır i$imizi.

  Bu konu ve öneri ile ilgili olarak sizlerinde görü$leri, ele$tirileri ve fikirleri bizlere yol gösterecektir.

  Tekrar, bu güzel, samimi ve içten ortamı olu$turduğunuz için te$ekkür ederim.

  Saygılar, Buğra
 2. #2
  Forum Üyesi Orhan Küçükkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.12.2008
  Yaş
  26
  Mesajlar
  350
  Konular
  21
  Etti
  0
  1 mesaja 1 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Abi sana katılıyorum şöyle forumda birçok plan isteğinin olduğunu hepimiz görüyoruz.Ama ortaya o kadar isteğe karşın model yoğunluğu yaşayamıyoruz.Ayrıca planların aşama aşama gönderilmesinin bir yararı planı isteyen modelciye;şöyleki (birkaç kere başkalarında gördüğüm sorun) kişi maketi yapmaya başlıyor fakat bir süre sonra kendini kaptırıp ilerledikçe hatayı görmesi zorlaşıyor.Bu yüzden daha sonra hatayı görünce daha çok uğraşıyor.Hani bir laf vardır bilirmisiniz;tamir etmek baştan yapmaktan daha zordur.Ciddende böyle.

  Örneğin;Bana maket yapmayı öğreten bir abim vardı çektirme yapıyordu ancak sıralamayı kaçırdığı için iplerin gövdeye bağlandığı parçalar yumrulardan önce takılması gerekiyor sizde bilirsinizki.Ancak bu abi bu hatasını yumruları yapıp yapıştırdıktan sonra farketmişti.Sonuç olarak daha çok uğraştı.Saygılar.Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem.Ancak buğra abinin de dediği gibi senin yaşın kaç sanamı kaldı türünden tepkiler verenler mutlaka olacaktır(en azından kendi kendilerine içten söyleyeceklerdir ).Saygılar...
  Orhan KÜÇÜKKAYA
  Orhan KÜÇÜKKAYA <br />urla-izmir<br />1992

 3. #3
  murak
  Ziyaretçi murak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Alıntı Bugra Nickli Üyeden Alıntı
  " Birader, ortalık takadan geçilmez oldu.herkeze taka öneriyosun bildiğin tek model bu galiba ? birazda başka maketler görelim."
  Sevgili Buğra,,,

  Son derece yerinde ve tartışılması gereken bir konuya değinmişsin. Öncelikle teşekkür ederim.

  Genelde tüm forumların ortak sorunudur bu. Üye olunur ve 1. veya 2. mesajdan sonra ben de istiyorum demek hak görülür. Halbuki işin aslı, olması gerekeni o değildir. Bu tarz paylaşımlar üyeler birbirini tanıdıkça, paylaştıkça olmalıdır. Diğer bir değişle önce verilmelidir ki sonra istenebilsin.

  Aynı tip mesajlardan ben de almıştım bir tane. Hatırlamıyorum nerden geldiğini ama şöyle diyordu.

  Tek tek uğraşmayın, elinizde ne kadar plan varsa alayım ;D

  Bu durumun önüne geçmenin bir kaç yolu olabilir,

  Mesela belli bir mesaj sayısına ulaşmadan herhangi bir gönderi yapılmaz,
  Mesela en az bir proje yapılmadan veya başlanılmadan herhangi bir gönderi yapılmaz.

  Veya forum kurallarında paylaşım esasları açık seçik yazılır.

  Diğer önemli bir husus ise telif hakları tabiki. Her nekadar günümüzde bununla ilgili henüz bir yaptırım bulunmasa da bu en azından forum yöneticileri için sorun. Olası bir hukuksal davada forum yöneticilerinin zorda kalmaları kaçınılmaz olur.

  Öncelikle ne paylaşılır, ne paylaşılmaz bunu iyi incelememiz gerekir diye düşünüyorum. İnternet ortamında ücretsiz yani free olarak dağıtılan veya bir şekilde daha önce ortada dolaşan her bilgi, döküman korkusuzca paylaşılabilirnir.

  Bunun dışında hiç bir şey telif hakları açısından paylaşılamaz. Bence bu kadar net ve açık konu.

  Şöyle bir örnek vermek gerekirse. Piyasadan 10.TL vererek aldığım bir film' i buradan paylaşırsam suç işlemiş sayılırım. Ve tabi buna göz yuman yöneticiler de aynı suçu işlemiş sayılırlar.

  Onun için önemli dostluklar, arkadaşlıklar, mail adresleri, msn adresleri. Bu tarz paylaşımlar ancak kişiler tarafından riskleri alınarak forum ortamı dışında yapılmalıdır.

  Bunun başka yolu yok bana göre,,


  Sevgi ve saygılarımla,


 4. #4
  Forum Üyesi wowozange - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.04.2010
  Mesajlar
  15
  Konular
  0
  Etti
  0
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Belli bi msj sayısına ulaşmayana plan göndermeme olayını şu yönden sakınca görüyorum abuk subuk cevap atanlar çoğalacaktır. yada üyelerin kalıcığını azaltacaktır.ama Buğra beyinde dediği gibi parça parça gönderilmesi daha uygun olabilir. düzenli bir çalışma ile üstesinden gelinebilir. madem modelcilik işi sabır işi sabrını gösteren planın tamımını elde edebilir.

 5. #5
  Quiver
  Ziyaretçi Quiver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Oğuz bey haklı. Biz de bu ihtimali değerlendirerek mesaj sayısıyla ilgili bir kıstas koymamayı düşündük. Ayrıca plan isteyen arkadaşların çoğu bu ihtiyacı özellikle modelciliğe yeni merak sardığı dönemde duyuyor ve dolayısıyla belli bir paylaşım potansiyeli henüz oluşmamış oluyor.

  İhtiyaç duyulan planın başlangıç için yeterli bölümünün ilk olarak temini ve icraatı takiben kalanının temini konusu bize tek çözüm gibi geldi.

 6. #6
  Forum Üyesi çetin koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.04.2010
  Yaş
  49
  Mesajlar
  276
  Konular
  8
  Etti
  0
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  buğra tebrik ederim çok güzel bir konu açmışsın...
  doğal olarak ortada bir sorun olduğuna göre bir çözüm bulunması gerekiyor...
  aslında benim fikrim de şu buğranın önerisini çok yerinde bulmak ile beraber belki belli kişilerin plan ı isteyene göndermesi de bir nebze de olsa kuru kalabalığı engellemiş olur.meseka moderatör arkadaşlara yönlendirilse bu tip istekler diye düşünüyorum...hepinize bol modelli günler dilerim saygıyla.

 7. #7
  Forum Üyesi Alpay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.04.2010
  Yaş
  52
  Mesajlar
  51
  Konular
  4
  Etti
  1
  1 mesaja 1 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  planların parçalı verilmesi mantıklı,ne kadar model o kadar plan.önce emek sonra plan.

  Buğra kardeşim,sana kolay gelsin.kim ne derse desin sen bildiğini en iyi şekilde anlatıyorsun,sen yolunda devam etki bizde öğrenelim.
  Alpay Kızıltuğ
  1967 / İzmit ( A rh +)

 8. #8
  Bugra
  Ziyaretçi Bugra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Herkese fikirleri için te$ekkür ederim.

  Murat Abi ;

  Elimdeki ar$iv tamamen ayrılmı$ durumda. Elimdeki her planın kaynağı, nereden alındığı belli. Dolayısı ile söylediğin $ey çok zor olmayacak. Söylediklerin biraz daha netle$tirdi kafamda her$eyi. Çok çok te$ekkür ederim.

  Aynı $ekilde Çetin Abi'nin söylediği tek elden dağıtım konusunu da dü$ünüyorum. Ancak, farklı $eylerde var tabii. Yarın bir gün biri bir$ey söyler ise kimse bunun altından kalkamaz. :/

  Tekrar herkese fikirleri için te$ekkür ediyor ,fikir belirtmeyenlerin de görü$lerini bekliyoruz.

  Saygılar, Buğra

 9. #9
  Forum Üyesi ozzcann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.05.2010
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.251
  Konular
  45
  Etti
  1
  2 mesaja 2 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  buğra bey
  söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. bizde birkaç arkadaşla eiğitim dökümanları hakkında bir forum kurduk. ancak insanlar verilerii sadece indrip birdaha foruma uğramadığı için çabalarımız malesef boşa çıktı. vakıt darlığından vazgectık. o yuzden bu uygalamızı desteklıyorum.
  saygılarımla
  Özcan ÇAPAR - Ankara
  0 rh(+)

 10. #10
  Forum Üyesi nihat akdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.02.2009
  Mesajlar
  628
  Konular
  30
  Etti
  3
  2 mesaja 2 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  bugra kardeşim fikir ve düşüncelerine katılıyor ve destekliyorum.planların aşamalı gönderilmesi çok uygun takip açısından.kontrolu kolay ve kesin çözüm bence.başarılarının devamını dilerim.sevgilerimle
  M.Nihat Akdogan

 11. #11
  Forum Üyesi ahmetferit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.08.2009
  Yaş
  36
  Mesajlar
  234
  Konular
  9
  Etti
  0
  1 mesaja 1 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Buğra kardeşime ve tüm yönetici arkadaşlara katılıyorum. Şİmdi ben de paylaşıma açılmış bir plan olduğunda hemen indiriyorum veya mail rica ediyorum. internette herhangi bir ortamda gördüğüm ücretisz bir planı yaparmıyım yapmazmıyım diye bakmıyorum, kullanılabilecek durumda ise indiriyorum. tarzım değil belki, belki hiç yapmıyacağım bu modeli, ama o tarzdan hoşlanan ve ihtiyacı olan birisi olursa paylaşırım düşüncesiyle arşivime ekliyorum. daha önceden planın adresini kopyalıyordum ancak ücretsiz plan veren bazı kaynaklar zamanla kaybolduğundan planları kaybettim. dolayısıyla direk indirmeyi tercih ediyorum. hal böyle olunca elimde gerekli gereksiz bir çok plan oldu. peki bunların hepsini yapmak, veya bukadar kısa sürede yapmak mümkün mü ? hayır. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece neden olmasın ? ileride belki imkanlarımız çok daha müsait olacak ve plan sıkıntısı çekmeyeceğiz. belki tam tersi olacak ve bugünkü imkanlarımızı dahi arar olacağız kim bilir? işte bu nedenlerle insanlar arşiv yapmak istiyor. ama tabiki herkesin nihyetini bilmek mümkün değil. ben siteye üye oldum aylar sonra ilk yorumlarımı yazmaya başladım. ilk modelimi bitirdikten sonra yani. daha ilk mesajdan plan istemek, hele ki hiç yakışmayan bir üslup ile, ayıp yahu. Kimin neye hizmet ettiğinden, nekadar samimi ve paylaşımcı olduğunda emin olamayacağımıza göre, bence çok güzel bir adım atmışsınız.

  Buğra kardeşimin açtığı el aletleri planları konusunda herkes talep de bulundu. ben de dahil. daha sonra Engin Koç abimiz bu planları internet ortamında linkini bulmuş, ve bizimle paylaştı. yazmış ki, arkadaşlar buğaya bukadar yüklenmeyelim, aşağıdaki adresten indirebilirsiniz. Arkasından talepler devam ediyor. engin abi bir daha yazmış yukarıya link koydum diye. onun altında yine plan istenmiş.bir daha bir daha derken en sonunda engin abi de vazgeçti yazmaktan. gülmekten bir hal oldum. tabi kherkes kötü niyetli demiyorum yanlış anlamayın ama, bazen insanlardaki sahip olma hırsı, bir üsteki mesajda yazanı daha fark edemeyecek hale getiriyor bizleri. Neyse lafı uzattım... çok iyi düşünmüşsünüz. tebrik ediyorum. başarılarınızın devamını diliyorum arkadaşlar..

 12. #12
  Forum Üyesi selim 05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.11.2009
  Yaş
  42
  Mesajlar
  42
  Konular
  4
  Etti
  0
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  buğra kardeş ben yeni bi üye olarak söyledigin sözlerin hepsine katılıyorum ve ustalarımda gereken her şeyi söylemiş bize fazla laf tüşmez.bol modelli günler

 13. #13
  Forum Üyesi nsuowner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.04.2009
  Yaş
  68
  Mesajlar
  10.000
  Konular
  52
  Etti
  0
  1 mesaja 1 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Sevgili bugra,sırf bu plan işi için bir mail adresi alınsa ,bu mail adresi formda ilan edilse,,plan istiyenler bu mail adresinden istese,,,,bu mail adresine yöneticiler arada sırada baksa ,göndereceklerine gönderseler.....
  formda plan istemek yasaklansa ,istenmesi durumunda mesaj silinse,nasıl olur...???
  Metin ERIŞIK / 1950

 14. #14
  Yönetici Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5.186
  Konular
  528
  Etti
  11
  36 mesaja 53 te
  Mentioned
  1 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Metin Abi , uzun zamandır almak istediğim bir kararı sen uygun görüp belirtmişsin.

  Forumun bir çok mesajı plan aramak , plan sormak , arsiv yapmak üzerine!!!.

  Tüm yönetici arkadaslarım icinde uygun ise plan paylasımına son verelim.

  Üyelerimiz kişisel mail adreslerini dilediği gibi kullanabilir. Dolayısı ile sitemizin bu konuda hic bir bağlılığı

  kalmamış olur. Yönetici arkadasların hic bir şekilde ne mail ne özel mesaj ile plan paylasmaması gerekir.

  Ali Timucin
  Kocaeli / 1976
  Mail : laguna1903 at gmail.com
  Msn : [email protected]
  Yapımı Devam Eden Rc Sahil Güvenlik Botu SAR 33
  Yapımı Devam Eden Mini Malibu F3P RC Model Uçak

 15. #15
  Forum Üyesi yosun44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.04.2010
  Yaş
  47
  Mesajlar
  145
  Konular
  1
  Etti
  0
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Arkadaşlar merhaba

  Başka bir sitede buna benzer bir uygulama yaptık mesaj sayısı baz alınarak yapılırsa abuk sabuk bir sürü mesaj geliyor. > Bunu önlemek için bir şeyler yapmak istedik, atanları uyardık. başka yol olarak kendileri bir başlık açıp konu ile alakalı ikili mesajlarla bir gecede 60 -80 mesaja ulaşarak rating yaptılar en sonunda banladık ama hoş olmadı. ;D ;D

  Ayrıca yaşın yanında kurular gitti siteyi takip eden ama fazla mesaj atmayan içine kapanık üyeler bizi engellemeyemi çalışıyorsunuz şeklinde kırıldılar.

  Bence en güzeli planları parçalı vermek, yapılan maketi sitede paylaşımını sağlamak. Bu sitenin görselliğinide arttıracaktır.

  Naçizane fikirlerimi okuyarak vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
  Murat OKYAR<br />İstanbul 72

 16. #16
  Forum Üyesi serkanavci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.2010
  Yaş
  42
  Mesajlar
  131
  Konular
  10
  Etti
  0
  1 mesaja 1 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Herkese merhaba,

  Plan paylaşımı konusunda eğer yasal kurallarada uygunsa şöyle bir önerim var.

  Planlar başlığı altında herkes elinde olan ve paylaşıma sunabileceği planların bir listesini yazsın.Tabi ki eğer "benim elimde şu şu şu planlar var" demek forum yöneticilerini zor durumda bırakmayacaksa.Ve kendisine uygun olan veya yapmak istediği modele ait planın hangi kişide olduğunu bilen kişi direk o kişinin mail adresinden kendisi ile kontak kursun ve plan alışverişi yapsın.Bu durumda kimse forum üzerinden "bu plandan bana da gönderebilirmisiniz?" gibi mesajlar yazmamış olur.

  Yine söylemek isterim ki bu sadece bir temennidir ve burada asıl amaç planların paylaşımı değil, forumun ve forum yöneticilerinin zor durumda kalmamasıdır.

  Saygılarımla
  İ.Serkan AVCI&nbsp; &nbsp; E-mail: [email protected]<br />İzmit - 1976

 17. #17
  Forum Üyesi belero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.06.2010
  Yaş
  28
  Mesajlar
  177
  Konular
  16
  Etti
  0
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  valaa dorusunu solemek gerekırse bnde sıteye ılk uye olduguum zamanlar sureklı plan ıstıyodum ama sonradan sızın de uyarılarınızla bunun rahatsız edıccı ve manasız oldugunu anladım dedıgınız gıbı yapmaya baslayıp dıer bolumlerı ıstege gore gonderdıgınızde hem fıkır ayrılıgına yanı hangı modelı yapsam dıe bı dusunce kalmıycak baslıycaksın ve bıtırıp dıerıne baslycaksın ve bıselr ortaya cıkmıs olucak sımdı bnde daha dıkkatlı davranıyorum bu konuda ve sunuda eklemek ıstıyorum bugra abı her foruma senın gıbı adamlarr alzım aslında
  ATAM İZİNDEYİZ<br /><br />fırat abanoz<br />1991 /kocaeli

 18. #18
  Forum Üyesi KaptanReşat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.01.2009
  Yaş
  69
  Mesajlar
  363
  Konular
  16
  Etti
  0
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Ali'ciğim
  Bu plan konusunda son derece haklısın.Gelin site üzerinden plan paylaşım işini bir kenara bırakalım.Net'te dolaşan serbest planları herkes biribirine (link adresi vererek)zaten
  haber veriyor.Yerli planların en kallavisi de altmış yetmiş lira... Eh!.. onu da yasal olarak satın alalım.Bir model altı ay bir senede yapılıyor;para vaziyetinin nanay olduğu tamam da...
  ama yılda birkerede olur gibime geliyor.Hem centilmen denizciye korsan'a meyyal yakışmaz demi? Ha! takas olabilir diyeceğim ama adam satarken şerh koymuş yalnız bir model için....
  Ama özel mesajlaşmalarla bunu yapın hadi...
  Plan çizenin emeğinede saygılı olmak gerekmezmi?..
  Reşat Güzeltırpan<br />Adapazarı

 19. #19
  Yönetici Ali Timucin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.05.2008
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5.186
  Konular
  528
  Etti
  11
  36 mesaja 53 te
  Mentioned
  1 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Sevgili Reşat Kaptan ,
  Söylediklerinde sonuna kadar haklısın.
  Ben bu konu hakkında defalarca yazdım.
  En azından site olarak kanuni açıdan içimizi ferah tutacak nitelikte
  kurallar alarak birşeyler yapmaya çalıştık . Umarım diğer arkadaslar da
  sizin gibi ince düşünür.
  Ali Timucin
  Kocaeli / 1976
  Mail : laguna1903 at gmail.com
  Msn : [email protected]
  Yapımı Devam Eden Rc Sahil Güvenlik Botu SAR 33
  Yapımı Devam Eden Mini Malibu F3P RC Model Uçak

 20. #20
  Forum Üyesi İbrahim EMENLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.040
  Konular
  19
  Etti
  3
  0 mesaja 0 te
  Mentioned
  0 Post(s)

  Standart Ynt: Planların Payla$ılması Hk. Yeni Uygulama / Tüm Üyelerin Dikkatine!

  Plan toplamak modelcide bir alışkanlık yaratıyor. Fakat görüyorum ki basit 2-3 model yapan bir arkadaş bile tam teşekküllü bir kalyon planına talip olabiliyor. Elinde yüzlerce plan birikmiş modelci arkadaşlar bunları yapmaya kalksa ömürleri yetmez. Arşivde bulunsun mantığı ile habire mail atıp plan isteği yapıyor veya ücretsiz sitelerden plan indiriyorlar. Bunun en kötü tarafı ise bilgisayarınızdaki yüzlerce plandan hangisini yapacağınıza karar verememek, bir kaç modele birden başlayıp hiç birini bitirememektir. Model yapan arkadaşlara tavsiyem bilgisayarında çok az plan bulundurmaları, kafalarını karıştırmamaları, sadece yapmak istediği modelin planını bulup model bitene kadar başka bir şeyle ilgilenmemeleridir.
  Ayrıca ücretli olan planlar bir şekilde hepimiz tarafından paylaşılmakta (maalesef buna bende dahilim) bu da çizen arkadaşın emeğine saygısızlık oluyor. Ancak elimde planlar biriktikçe bunun gereksiz olduğunu farketmeye başladım. Artık sadece yapacağım modelin planını temin edip onu bitirene kadar başka modele bakmıyorum .
  Eğer plan ücreti fazla ise en mantıklısı bir kaç arkadaş ortak almak bu şekilde maliyeti düşürmek.
  Telif haklı olan plan paylaşımı hem modelciyi, hemde siteyi zora sokacaktır.
  Aslında hemen her site forumunda rastladığım planlar bölümü tamamen bile kaldırılabilir. Çünkü ben bir modele başladığımda zaten mail adresim belli olduğundan veya özel mesaj yoluyla ilgilenen arkadaş plan istemekte. Hatta geçen Hollandalı bir modelci ile MSN yoluyla tanışıp fikir alışverişi yaptık. İşin ilginç tarafı plan isteyen Hollandalının ücreti karşılığı gönderebilir misiniz ? teklifi oldu. Şimdiye kadar hiç karşılaşmadığım bir teklif idi. Gerek olmadığını söylediğimde bana elindeki planlardan istediğim plan varsa takas teklif etti. Anladığım kadarıyla Avrupa modelcileri bu konuda daha hassas.
  Umarım bizde yavaş yavaş bu hassaslığı kazanırız.
  Model dolu günler.
  İbrahim EMENLİ İzmir 1962

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •